Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest sobota, 8 sierpnia 2020, 17:32

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Propozycje tematów prac magisterkich i licencjackich
PostNapisane: czwartek, 1 października 2009, 15:57 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 625
Lokalizacja: Wilkowo
Poniekąd w konsekwencji pewnzch wątków z innego forum postanowiłem przysiąść i zaproponować kilka tematów prac badawczych dla osób, które same mają problem z ich wymyśleniem. Jednocześnie nie ukrywam, że liczę na Wasze konstruktywne uwagi w tej materii (tu spory ukłon w stronę moderatorów, by szczególną uwagę zwrócili na poziom dyskusji w niniejszym wątku) lub może nawet Wasze własne propozycje nowych tematów (ostatecznie ich ujednolicone opracowanie zostanie przedstawione na stronach RKP). Można też (jeśli ktoś już popełnił podobne dzieło) pochwalić się tutaj własną pracą (jej tematem lub odnośnikiem do jej wersji elektronicznej).

PS.I. Niniejszy post będzie wielokrotnie aktualizowany (przez uwzględnienie waszych uwag) i wzbogacany o nowe, zaproponowane tematy.
PS.II. Adminów i modów b. uprzejmie proszę o nie przenoszenie tego postu do innego działu forum.

==================================

1. Główne nurty rodzimowierstwa słowiańskiego w Polsce na przykładzie założeń związków wyznaniowych: Rodzima Wiara i Rodzimy Kościół Polski. - temat wolny
Cel: Praca ma za zadanie określić podobieństwa i różnice miedzy tymi dwoma (reprezentowanymi przez poszczególne formalne związki) nurtami rodzimowierstwa.
Materiały: Analiza materiałów dostępnych w ramach poszczególnych związków (konkretne odnośniki do udostępnienia). Wywiad z ich przedstawicielami. Analiza ich wypowiedzi w pozostałych publikacjach (konkretne odnośniki do udostępnienia).

2. Rodzimowierstwo w opinii osób deklarujących katolicyzm (wiarę dominującego systemu wyznaniowego w Polsce). - temat wolny
Cel: Praca ma za zadanie określić stopień i zakres potocznej wiedzy o tym systemie wyznaniowym w polskim społeczeństwie oraz skonfrontowanie obiegowych opinii na ten temat ze stanem rzeczywistym. Dodatkowo przybliżyć może nastawienie społeczne do tego mniejszościowego systemu wyznaniowego.
Materiały: Analiza licznych wypowiedzi na temat rodzimowierstwa, obecnych na różnego rodzaju forach internetowych portali pro katolickich (konkretne odnośniki do udostępnienia). Publikacje rodzimowiercze na ten temat (konkretne odnośniki do udostępnienia). Ankieta (możliwość pomocy przy jej konstrukcji).

3. Stanowisko Kościoła Rzymskokatolickiego wobec mniejszościowych związków wyznaniowych (na przykładzie rodzimowierstwa słowiańskiego). - temat wolny
Cel: Praca ma za zadanie określić stopień i zakres formalnego stanowiska tego dominującego w Polsce systemu wyznaniowego wobec rodzimowierstwa (i formalnie działających w jego zakresie związków wyznaniowych), oraz skonfrontowanie go ze stanem rzeczywistym. Określenie w tym zakresie rzeczywistych celów i zadań tzw. Dominikańskiego Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach w Polsce oraz skupianych przy nim ośrodków satelitarnych (na ile rzeczywiście niosą informacje i jakiego rodzaju).
Materiały: Oficjalne wypowiedzi zwierzchników i przedstawicieli Kościoła Rzymskokatolickiego na temat pogaństwa i rodzimowierstwa (publikacje - konkretne odnośniki częściowo do udostępnienia). Stanowiska duchownych Kościoła Rzymskokatolickiego w bezpośrednim kontakcie personalnym (wywiad - np. w formie próby uzyskania informacji na temat rodzimwoierczego systemu wyznaniowego). Materiały na temat związków rodzimowierczych oficjalnie zamieszczone w ramach Dominikańskiego Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach w Polsce (oraz skupianych przy nim ośrodków satelitarnych) a ich stanowisko w bezpośrednim kontakcie personalnym (wywiad). Relacje na ten temat przedstawicieli formalnych rodzimowierczych związków wyznaniowych (wywiad - np. w formie próby uzyskania informacji na temat konkretnych związków rodzimowierczych).

4. Dialog miedzy religijny i ekumenizm, a politeizm (na przykładzie Kościoła Rzymskokatolickiego i mniejszościowych rodzimowierczych związków wyznaniowych). - temat wolny
Cel: Przybliżenie tematyki dialogu religijnego i ekumenizmu deklarowanego przez dominujący w Polsce system wyzaniowy, a rzeczywisty jego przebieg w stosunku do mniejszościowych, politeistycznych związków rodzimowierczych.
Materiały: Oficjalne wypowiedzi zwierzchników i przedstawicieli Kościoła Rzymskokatolickiego na temat dialogu religijnego i ekumenizmu (publikacje). Materiały z przebiegu rzeczywistych konferencji i spotkań wielowyznaniowych, a rola i udział w nich oficjalnie zarejestrowanych w MSWiA rodzimowierczych związków wyznaniowych (analiza). Relacje na ten temat przedstawicieli formalnych rodzimowierczych związków wyznaniowych (wywiad).

5. Religia w szkole - porażka czy sukces. Ocena wprowadzenia przedmiotu Religia do szkół z perspektywy ostatnich kilku lat. - temat wolny
Cel: Praca ma za zadanie określić pozytywne i negatywne zjawiska towarzyszące wprowadzeniu przedmiotu Religia do szkół. Ocenić rzeczywiste egzekwowanie stosownych (przyjętych w tym temacie) przepisów, odnośnie nauczania religii mniejszościowych systemów wyznaniowych (np. rodzimowierstwa słowiańskiego). Ocenić rzeczywistą stan alternatywy w postaci przedmiotu Etyka.
Materiały: Publikacje o tej tematyce (analiza - konkretne odnośniki częściowo do udostępnienia). Ankieta i wywiady w śród uczniów poszczególnych szkół (możliwość pomocy przy jej konstrukcji). Wywiady w ramach władz poszczególnych szkół (np. w formie próby dowiedzenia się o możliwość wprowadzenia lekcji przedmiotu Etyka dla swojego potencjalnego dziecka).

6. Niemieckie organizacje neopogańskie uznane za szkodliwe dla ideologii nazistowskiej i zdelegalizowane przez NSDAP w 1937 roku. - temat wolny
Cel: Praca ma przybliżyć powszechnie mało znane zagadnienie tzw. niemieckich organizacji okultystycznych, których potencjalne dalsze przedwojenne istnienie mogło stać się zalążkiem opozycji wobec nazizmu.
Materiały: Publikacje o tej tematyce (analiza - konkretne odnośniki częściowo do udostępnienia).

7. Wiara i religia jako narzędzie totalitaryzmu nazistowskiego. - temat wolny
Cel: Praca ma przybliżyć powszechnie mało znane zagadnienie poglądów religijnych Adolfa Hitlera (i ewentualnie jego najbliższych współpracowników), fascynacje okultyzmem dla celów militarnych, role i znaczenie podpisanego przez nazistowskie Niemcy z Watykanem konkordatu, stworzenia na potrzeby nazizmu specjalnie spreparowanego systemu wierzeń opartego na terminologii chrześcijańskiej - tzw. "pozytywnego chrześcijaństwa".
Materiały: Publikacje o tej tematyce (analiza - konkretne odnośniki częściowo do udostępnienia).

8. Swastyka - solarny symbol dobrobytu czy nazistowskiego totalitaryzmu? - temat wolny
Cel: Praca ma za zadanie przybliżyć historie jak i znaczenie swastyki na przestrzeni poszczególnych wieków, w różnych kulturach. Określić stopień i zakres potocznej wiedzy społecznej o tym symbolu. Określić możliwość i stopień przywrócenia jego pozytywnego znaczenia.
Materiały: Publikacje o tej tematyce (analiza - konkretne odnośniki częściowo do udostępnienia). Ankieta (możliwość pomocy przy jej konstrukcji).

9. Nacjonalizm w nawiązaniu do systemów wyznaniowych (na przykładzie odwołań do katolickiego jak i pogańskiego/rodzimowierczego dziedzictwa w historii kraju). - temat wolny
Cel: Praca ma za zadanie charakteryzować zjawisko nacjonalizmu występujące w ramach danych systemów wyznaniowych - rozgraniczyć kwestie zagadnień politycznych od wyznaniowych oraz wykazać ewentualne wspólne nawiązania. Dodatkowo przybliżyć może różnice w terminologii pisowni polskiej takich pojęć jak patriotyzm i nacjonalizm.
Materiały: Publikacje własne organizacji nacjonalistycznych wpisujących się w oba wymienione systemy wyznaniowe (analiza - konkretne odnośniki częściowo do udostępnienia). Publikacje niezależne (np. prasa) dotyczące wymienionego zjawiska (analiza - konkretne odnośniki częściowo do udostępnienia). Ankieta w obrębie nacjonalistów wpisujących się w oba wymienione systemy wyznaniowe (możliwość pomocy przy jej konstrukcji). Ankieta w obrębie osób nie będących nacjonalistami wpisujących się w oba wymienione systemy wyznaniowe (możliwość pomocy przy jej konstrukcji).

==================================

Prace dotąd popełnione, których ślad odnaleźć można w sieci:

1. Współczesny ruch neopogański w Europie, Marek Rau - praca z 1999, miejscami trochę już zdezaktualizowana ale nadal chyba najobszerniejsza dostępna w necie http://www.taraka.pl/rupo_00.htm.

2. "Wiara naszych ojców" ? neopogaństwo słowiańskie w Polsce, Kończal M., praca magisterska IF UAM, Poznań - stala sie podstawą opisu - niestety nie wolnego od przeklaman - naszego ruchu dla portalu prokatolickim http://www.psychomanipulacja.pl , czy nieistniejącym już http://sekty.net

3. Polscy "neopoganie" w kontekście kultury New Age, Miller A. 2004, - praca licencjacka IEiAK UW, Warszawa http://omega-zmigrod.pl/~slavia/pracaanki.htm -w osobistym odczuciu praca dość chaotyczna i nie wolna od zbytnich uogólnień.

4. "Nic krótszego od Totalnej Wojny". Wątki satanistyczne, neopogańskie i okultystyczne w działalności wybranych grup muzycznych, Franke W. praca magisterska ISNS UW z 1997 - nie znam

5. Idee i wzory neopogaństwa w społeczeństwie polskim, autora brak- praca studenta socjologii na wydziale Zarządzania i Informatyki w Bielsku-Białej (?) 2005 - nie znam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Propozycje tematów prac magisterkich i licencjackich
PostNapisane: poniedziałek, 5 października 2009, 00:29 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 11 października 2008, 20:22
Posty: 78
Lokalizacja: Wrocław
Swojego czasu popełniłem magisterkę z nacjonalizmu w dzisiejszej w Walii (ze względu na konotacje kulturowe należało by tu "nationalism" przetłumaczyć raczej jako "lokalny patriotyzm"). To oczywiście nie rodzimowierstwo słowiańskie tylko celtyckie, ale poza tym temat jest świetnym pozytywnym przykładem skutecznej i konstruktywnej emancypacji rdzennej kultury w życiu politycznym i w świadomości lokalnej społeczności. Wersji elektronicznej w sieci niestety niet :?

_________________
Otwiera mistyk lodówkę, patrzy, a tam Absolut


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Propozycje tematów prac magisterkich i licencjackich
PostNapisane: niedziela, 18 października 2009, 17:39 
Ja swojego czasu pisałem pracę magisterską pt. "Neopogańskie idee Varga Vikernesa" ... Temat też niestety niezwiązany z rodzimowierstwem.


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL