Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 08:52

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 6 marca 2009, 16:25 
Enenna napisał(a):
Ja to jestem z tej mniej towarzyskiej gałęzi, co myślę na dobre mi wyszło. Myślę, że w momencie, kiedy wicca w Polsce się tworzy, to trzymanie się swoich grup jest dobre, a na towarzyskość rytualną przyjdzie czas potem, jak wszyscy okrzepną. Myślę tak dlatego, że odniosłam wrażenie, że młoda wicca w Niemczech coś straciła przez swoją otwartość. ;-)


:P No tak Eni, rozmawial introwertyk z niepoprawnym ekstrowertykiem. :P Ale tak na powaznie: dla mnie najlepsza jest sciezka zlotego srodka. Calkowicie zamknieta grupa jest nie dla mnie - podroze ksztalca. Calkowicie otwarta grupa jak w Niemczech tez nie jest dobra. Nauka i wiekszosc praktyki powinna sie odbywac w kowenie, po to on jest, ale wspolne grupowe odwiedziny innej grupy moga przyniesc wiele dobrego. Nie mniej jednak - kazdemu odpowiada co innego i to jest dobre.

Kiedys juz pisalam 'niech zyja' roznice pomiedzy grupami, kowenami, liniami, rodzinami, takze jesli chodzi o teksty. W Anglii takich roznic jest sporo ale sa tez teksty ktore isnieja w jednej formie i pochodza od Gardenera z oryginalnej Ksiegi Cieni. Nikt nie bedzie chcial zebysmy ujednolicili swoje Ksiegi Cieni ale te teksty ktore sa wspolne dla wszystkich linii moglyby pozostac takimi i w Polsce. Kazda linia niech zachowa swoje wlasne ksiegi w takim stanie w jakim je przejela ale wydaje mi sie ze bylo by fajnie gdyby to co do tej pory w Anglii i innych krajach bylo wspolne pozostalo wspolne i w Polsce a wszyscy wiemy ile roznych tlumaczen tego samego tekstu mozna zrobic szczegonie gdy chodzi o poezje. Moz edojsc do tego ze tekst ktory w Anglii czy Norwegii isnieje w jednej tylko formie w POlsce bedzie istnial w dziesieciu. Potem w ciagu lat uwewnetrznimy te polskie teksty tak bardzo ze w srodku nocy na pol spiac mozemy je powiedziec itp a po latach zrobimy wspolny rytual i okaze sie ze wszyscy znamy rozne wersje a nowej wspolnej trudno sie nauczyc bo ta swoja znamy tak dobrze ze wychodzi nam automatycznie.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 6 marca 2009, 16:40 
agni napisał(a):
:P No tak Eni, rozmawial introwertyk z niepoprawnym ekstrowertykiem. :P Ale tak na powaznie: dla mnie najlepsza jest sciezka zlotego srodka. Calkowicie zamknieta grupa jest nie dla mnie - podroze ksztalca. Calkowicie otwarta grupa jak w Niemczech tez nie jest dobra. Nauka i wiekszosc praktyki powinna sie odbywac w kowenie, po to on jest, ale wspolne grupowe odwiedziny innej grupy moga przyniesc wiele dobrego. Nie mniej jednak - kazdemu odpowiada co innego i to jest dobre.


Ha ha ha, ale od pomiędzy ścieżka złotego środka a introwertycznością można wyznaczyć nowy złoty środek :D i tak w nieskończoność, co mówie jako introwertyk dążący do ekstrawertyczności :D

A powaznie, myślę, że jeśli będzie w praktyce istniała taka potrzeba, aby istniały wspólene teksty, to takie powstaną, choć szczerze mówiąc watpię w to, choćby dlatego, ze wszystkie grupy musiałby być ze soba w kontakcie.

Siła rzeczy grupy chcące pozostać ukryte, nie wezmą udziału w takiej współpracy, więc zapewne ujednolicenie się nie powiedzie.
Ale póki nie ma polskich tekstów, zawsze zostaje tekst źródłowy po angielsku.

Poza tym ja zawsze mieszam słowa wierszy i piosenek (np. piosenka W piwnicznej izbie siedzę se... w moim wydaniu to całkiem inny tekst niż oryginał, choć w ogólnych zarysach podobny :D ), więc pewnie w przypadku tekstów wiccańskich po polsku pewnie bym stosował "wariacje na temat" a nie jedyny kanoniczny tekst ;)


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 6 marca 2009, 17:25 
agni napisał(a):

:P No tak Eni, rozmawial introwertyk z niepoprawnym ekstrowertykiem. :P


No dokładnie :D

Przy okazji, chciałabym Rawimirowi powiedzieć, że nie jest introwertykiem. Analityczny umysł nie równa się introwertyzmowi. Mogę Rawimirowi zrobić test psychologiczny.

Hakken: co do polskiej poezji, trwają próby nawrócenia Szymborskiej. Próbowaliśmy z Miłoszem, ale zmarł. </lekki żarcik>

Agni: <poważnie> z tego, co widzę, wicca w Anglii też się różni, różne piosenki są śpiewane, różne teksty krążą, więc to naturalne, że ludzie się różnią. Ja nadal obstaję przy tym, że fajnie jest, kiedy grupa tworzy coś dla siebie. Jądrem jest tekst angielski, który i tak dla różnych grup będzie się różnił. Osobiście zamierzam pilnować przekazywania tekstu angielskiego. Dlaczego? A ze względów właśnie towarzyskich. Może się zdarzyć, że ktoś kiedyś będzie chciał wyjechać zagranicę i pracować z miejscowymi czarownicami. I tak będą różnice w tekście, ale jakoś się dogadają. I tak samo w Polsce będzie. Będą chcieli, to się dogadają.

Odnoszę wrażenie, że czarownice mają bardziej różnorodną praktykę, niż kiedyś myślałam, ale dochodzą w końcu do bardzo podobnych wniosków, jeżeli chodzi o duchowe sprawy.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 6 marca 2009, 17:31 
Enenna napisał(a):
Przy okazji, chciałabym Rawimirowi powiedzieć, że nie jest introwertykiem. Analityczny umysł nie równa się introwertyzmowi. Mogę Rawimirowi zrobić test psychologiczny.


Ależ ja miałem taki test robiony. Może sie zmieniłem od tego czasu. Ale taki był punkt wyjścia.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 6 marca 2009, 17:40 
Offline
Zwykły Uoś
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 15:01
Posty: 1691
Lokalizacja: W-wa
Enenna napisał(a):
Hakken: co do polskiej poezji, trwają próby nawrócenia Szymborskiej. Próbowaliśmy z Miłoszem, ale zmarł. </lekki>


Myślę, że lepszy będzie Barańczak :P


Ostatnio edytowano piątek, 6 marca 2009, 17:41 przez Hakken, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 6 marca 2009, 17:41 
rawimir napisał(a):
Ale ja miałem taki test robiony. Może sie zmieniłem od tego czasu. Ale taki był punkt wyjścia.


Osobowość się zmienia. Ja byłam kiedyś ekstrawertykiem. Ale potem poznałam ludzi lepiej. ;-)

W przyszłym tygodniu zrobię Ci test.

Agni testu nie ma sensu robić, to by było potwierdzenie oczywistego :)

Może by ten kawałek przenieść do duszologii, co?

A wiecie, że ekstrawertycy łatwiej uczą się języków obcych? To taka ciekawostka, by sprowadzić wątek bliżej tematu.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 6 marca 2009, 17:59 
Enenna napisał(a):
Ja nadal obstaję przy tym, że fajnie jest, kiedy grupa tworzy coś dla siebie. Jądrem jest tekst angielski, który i tak dla różnych grup będzie się różnił. Osobiście zamierzam pilnować przekazywania tekstu angielskiego.


Ja tez przekaze teksty angielskie z tych samych powodow co ty. I zgadzam sie ze kazda grupa powinna tworzyc dla siebie ale oprocz tego ........ Oczywiscie ze istnieje wiele roznic w Anglii ale sa tez podobienstwa. Pewne teksty sa takie same i ja osobiscie czerpie z tego wiele radosi i sily wiedzac ze tysiace innych czarownic uzywa tego samego tekstu co ja i moja rodzinka. Ze ty w twoim kowenie i ja w swoim uzywamy czesci tekstow ktore sa takie same. Dobrze jest wiedziec ze oprocz roznic jest tez wspolna tradycja, wspolne zrodlo, ze oprocz innych rzeczy tez niektore teksty nas lacza.

Oczywiscie nie namawiam do uniformaizacji wszystkich tekstow i elementow rytualnych. Ja mowie tylko o tych tekstach ktore sa wspolne dla wszystkich tradycji. Wiem ze tak robiono w innych krajach wiec myslalam ze i w Polsce mozna by tak zrobic. Zapomnialam tylko ze my Polacy jestesmy takimi indywidualistami. :P Zbyt dlugo mieszkam za granica.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 6 marca 2009, 18:08 
Enenna napisał(a):
Agni testu nie ma sensu robić, to by było potwierdzenie oczywistego :)


Alez ja mialam robiony ten test. Pamietam ze Chris zagladal mi przez ramie i co rusz wybuchal smiechem tak latwe do przewdzenia byly moje odpowiedzi. Bylo nas wiecej wtedy na jakims party. Jak juz mielismy rezultaty, postanowilismy sie ustawic w szeregu od najwiekszych introwertykow do najwiekszych ekstrowertykow. Ja wypadalm tak daleko, nawet od pozostalych extrowertykow ze musialam wyjsc z pokoju i isc na podworze.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 6 marca 2009, 18:19 
Agni, prawdopodobnie miałaś robiony MBTI. Szalenie go lubię. Bardzo ciekawe są jego interpretacje. Faktycznie, wiadomo było, co Ci wyjdzie, jeżeli chodzi o ekstrawersję / introwersję :) Z tego testu też można łatwo wywnioskować, kto będzie strzegł tradycji, więc bardzo dla czarownic jest pożyteczny.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 7 marca 2009, 15:11 
Yep, that's the one.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 23 czerwca 2009, 15:41 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Hej,

Właśnie skończyłem czytać tą ciekawą dyskusję. Od momentu, w którym się ona zaczęła w styczniu 2008 roku przeszedłem od teorii do praktyki. Tak jak półtora roku temu, tak i teraz uważam, że warto jest by uczyć kolejne pokolenia Czarownic angielskich rytuałów. Dzięki nim możliwe będzie utrzymywanie kontaktu z innymi przedstawicielami naszych Tradycji na całym świecie. Z perspektywy własnego treningu uważam taka możliwość niezwykle ważna. Chciał bym, żeby osoby, które ja inicjuję miały możliwie jak najszersze horyzonty i uczyły się nie tylko ode mnie, czy mojej Arcykapłanki, ale od innych wspaniałych Arcykapłanów i Arcykapłanek z mojej linii inicjacyjnej, a także, czemu nie, z innych zaprzyjaźnionych linii. Niemniej jednak odprawianie rytuału wyłącznie w języku angielskim było by błędem. W końcu jesteśmy polakami. Stąd też uważam, że nie tylko warto, ale i trzeba je tłumaczyć.

Bardzo uważnie przeczytałem wypowiedzi Agni i Enenny na temat ujednolicenia tekstu tłumaczenia Księgi Cieni. Muszę przyznać, że doskonale rozumiem obydwa punkty widzenia. Bliższe mi jest oczywiście idealistyczne podejście Agni, ale Enenna jako socjolożka mająca okazję obserwować ewolucję naszej niewielkiej społeczności niemal od jej powstania też ma swoje racje.

Ja osobiście zdecydowałem się więc obrać pośrednią ścieżkę. Nie namawiam nikogo do dzielenia się swoimi tłumaczeniami, jeśli jednak jakaś inicjowana osoba będzie chciała podzielić się ze mną efektami swojej pracy i skorzystać z efektów mojej pracy, ewentualnie wspólnie coś przetłumaczyć to podaję swój adres emailowy: accolon@op.pl . Ja jestem otwarty na współpracę.

Pozdrawiam,
Accolon.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 23 czerwca 2009, 17:40 
Dzieki Accolon za odgrzebanie tematu. Ostatnio znowu na ten temat sporo myslalm. Istnieje na przyklad pewien tekst ktory jest wspolny dla wszystkich lini i wypowiadany czesto wspolnie. Moge go robic wraz z osobami inicjowanymi w linie gardenerska, aleksandryjska, obie linie i w obojetnie jakim kraju o ile te osoby mowia po angielsku. I nie mowi tutaj czysto teoretycznie bo w parktyce koweny spotykaja sie na wspolne sabaty i inne okolicznosciowe rytualy np na zlotach.

Sama przetlumaczylam ten tekst, potem znalazlam tlumaczenie gdzie indziej a ostatnio dalam go do przetlumaczenia jeszcze jednej osobie ktora jest inicjowana. No i wyszly nam trzy zupelnie rozne teksty. Szkoda ze w Polsce nie bedzie sie robic wielkich sabatow i wspolnych rytualow - bo nie bedzie wspolnych tekstow ktore wszyscy by znali. Ja tez jestem chetna do wspolpracy.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 24 czerwca 2009, 10:18 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Hej,

Agni, daj mi znac na priva o jaki fragment tekstu chodzi. Podeślę Ci wtedy swoje tłumaczenie. A później po prostu wybierzemy najlepsze. Ewentualnie ja zacznę używać to tłumaczenie , które już wykorzystują polscy Wiccanie.

Mój email to accolon@op.pl .

Pozdrawiam serdecznie,
Accolon.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL