Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 07:59

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 28 stycznia 2009, 03:55 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 11:43
Posty: 83
Lokalizacja: Poznań
Hmmm....czekamy na Sąd Ostateczny?

Jest taki gnostyk polski, którego nazwiska niestety zupełnie nie pamiętam, ale on właśnie miał koncepcję dokonanego Sądu ostatecznego. Generalnie Sąd już była my jesteśmy tymi, którzy mieli pecha i naszym piekłem na wieczność będzie Ziemia. Ciekawa opcja, pewnie dlatego tylu tu pogan;)

Z tego co pamiętam, dzieci nieochrzczone miały podobnie jak nieochrzczeni dzikusi lądować w pierwszym kręgu piekła, tam gdzie lekkie grzechy. Ich największym piekłem miało być to, ze pozostaną bez Boga nieświadomi swojego nieszczęścia.

Swoją drogą jeżeli podajemy koncepcje tego co dzieje się z nami po śmierci, proponuję jednak podawać źródła, lub przynajmniej informacje z jakiego odłamu chrześcijaństwa lub jakiego czasu dana odmiana pochodzi, bo już mamy tu mętlik a będzie pewnie jeszcze gorzej:P

Ja się przyznam, że nie pamiętam mojego źródła, ale wydaje mi się, że to był, któryś z ostatnio czytanych przeze mnie filozofów...Pascal albo...jakieś inne Renesansowo-Oświeceniowe okolice...grunt to precyzja;) ale wstawię jak tylko znajdę :wink:

_________________
"Kiedy wszystkie skomplikowane rachunki okazują się fałszywe, kiedy nawet filozofowie nie mają nam już nic do powiedzenia, można bez wyrzutów sumienia zwrócić się w stronę przypadkowego szczebiotania ptaków albo w stronę odległej przeciwwagi gwiazd"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 28 stycznia 2009, 19:33 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 10 listopada 2008, 18:32
Posty: 146
Lokalizacja: Katowice
Szybka rewizja Katechizmu wskazuje, ze po smierci nastepuje Sad Szczegolowy, a po Apokalipsie bedzie mial miejsce Sad Ostateczny. Zasadnosci tej procedury jeszcze nie zglebilam i, niestety, bede musiala z tym poczekac do konca egzaminow, czyli do piatku. W S. Szczegolowym mamy 3 wyroki: raj (co w praktyce dotyczy tylko swietych i dzieci z rzezi niewiniatek), czysciec (a po odsiadce raj), pieklo (takze z mozliwoscia trafienia do raju po odsiadce). Po Ostatecznym nie ma opcji czysciec (ciekawe co z ludzmi, ktorzy zgina w czasie Apokalipsy...) a wyroki sa, jak sama nazwa wskazuje, ostateczne.
Tyle Katechizm i moja dziurawa pamiec.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 29 stycznia 2009, 00:57 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 11 stycznia 2008, 17:36
Posty: 627
Lokalizacja: Zachodnie rubieże
Wystarczy przeczytac sobie `Historie piekla` Georgesa Minois, i dylemat z glowy. Wszystko elegancko wylozone, chronologicznie, nieochrzczone dzieci gladko przenosza sie z piekla do czysca, z czysca do nieba dla maluczkich pogan-mimo-woli, itd.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 29 stycznia 2009, 13:17 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 17 stycznia 2008, 08:42
Posty: 246
Lokalizacja: Midgard
Z tego co się orientuję (aczkolwiek dawno przestałam być na bieżąco w rozwoju doktryny katolickiej), wcześniej dusze dzieci nieochrzczonych miały trafiać do Otchłani - Limbus/Limbo, stanowiącej częśc piekła. Była nawet specjalna otchłań dla dzieci - limbus puerorum. Kościół zdaje się ostatnio zrezygnował z tej wizji, kierując dzieciaki prosto do raju.

Za Wikipedią ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Otchłań ):

Cytuj:
Otchłań, limbus, limbo (późnołac. limbus) - stan osób, które umarły przed Zmartwychwstaniem Jezusa albo też w nowszych czasach, bez chrztu, ale nie popełniły osobistych grzechów. Pojęcie Otchłani występuje w nauczaniu Kościoła Katolickiego i niektórych innych wyznań chrześcijańskich. Nie jest utożsamiana z Czyśćcem, ale jest częścią Piekła. Wyznania protestanckie nie uznają istnienia Otchłani.


Cytuj:
Uzasadnieniem istnienia Otchłani jest nauczanie o grzechu pierworodnym. Według tej doktryny jedynie jego zmazanie przez chrzest miałoby przywrócić więź między Bogiem i człowiekiem, dając jednocześnie człowiekowi Zbawienie po śmierci. Dopiero ofiara na krzyżu otworzyła ludziom bramy Nieba, natomiast zmarli wcześniej czekali w Otchłani na Chrystusa. Biblia nie relacjonuje bezpośrednio zstąpienia Jezusa do Otchłani, jedynie nawiązuje do tego faktu. Opisy natomiast znajdują się w niektórych Apokryfach. Według nich dusze ludzi czekały na Zbawiciela, a na krótko przed Jego przyjściem dołączył do nich Jan Chrzciciel. Po śmierci krzyżowej Jezus Chrystus miał zejść do Otchłani i wyzwolić ludzkość więzioną przez szatana. Wyzwoleni przez Chrystusa nie przebywali w limbus puerororum, ale w limbus patrum.


Cytuj:
Teorię limbus puerorum sformułował św. Tomasz z Akwinu. W Otchłani mogą przebywać dzieci, które zmarły bez chrztu. Nie otrzymały one na chrzcie Łaski Uświęcającej, co nie pozwala im osiągnąć Nieba. Otchłań jest częścią piekła, gdzie dusze nie doświadczają męk, ale też nie widzą Boga, doświadczając jedynie typowych dla dzieci przyjemności naturalnych. Św. Tomasz pisze:
Cytuj:
Dlatego żadna inna kara nie należy się za winę pierworodną, jak tylko pozbawienie tego celu, do którego zmierzało odebrane dobro, a do którego to celu sama natura ludzka sama przez się nie zdoła dotrzeć. Dobrem tym jest "widzenie" Boga. Toteż właściwą i jedyną karą za grzech pierworodny jest po śmierci brak tego "widzenia". [...] Co do innych niedoskonałości i dóbr, które są nieodłączne od ludzkiej natury i wypływają z jej pierwiastków, to żadnej straty nie ponoszą ci, którzy zostali potępieni za sam tylko grzech pierworodny. [...] Otóż dzieci [nieochrzczone] nie były w takim stanie, żeby mogły posiąść życie wieczne (w niebie), bo ani ono nie należało im się z natury ani one nie mogły mieć właściwych do tego uczynków. [...] Ale cieszyć się będą, że wielce będą korzystać z doskonałości naturalnych dzięki dobroci Boga." (Św. Tomasz Summa Theologica, III 101 a.1,2).


Cytuj:
Istnienie limbusa usankcjonował mający wartość nieomylnej definicji ex cathedra Dekret dla Greków Soboru Florenckiego, mówiący że "dusze zaś tych, którzy umierają bądź w uczynkowym grzechu śmiertelnym lub w samym grzechu pierworodnym, natychmiast zstępują do piekła, gdzie jednak nierównym podlegają karom".
W opublikowanym 20 kwietnia 2007 r. nie mającym mocy wiążącej dokumencie watykańska Międzynarodowa Komisja Teologiczna stwierdziła, że tradycyjne pojęcie limbusu wydaje się być refleksem nadmiernie restrykcyjnej wizji zbawienia i że "wykluczenie niewinnych dzieci z nieba nie odzwierciedla specjalnej miłości Chrystusa do najmniejszych", przypominając jednak, że to chrzest jest normalną drogą zbawienia. Także Kodeks prawa kanonicznego (Kan. 867) nakłada na rodziców obowiązek ochrzczenia dziecka możliwie najszybciej po urodzeniu.
Kan. 867. § 1. Rodzice mają obowiązek troszczyć się, ażeby ich dzieci zostały ochrzczone w pierwszych tygodniach; możliwie najszybciej po urodzeniu, a nawet jeszcze przed nim powinni się udać do proboszcza, by prosić o sakrament dla dziecka i odpowiednio do niego się przygotować. § 2. Jeśli dziecko znajduje się w niebezpieczeństwie śmierci, powinno być natychmiast ochrzczone.


Cytuj:
Przebywanie dzieci nieochrzczonych w Otchłani jest kwestionowane przez niektórych teologów katolickich, twierdzących, że takie dzieci zaraz po śmierci idą do Nieba. Temat ten poruszył w encyklice Evangelium Vitae Jan Paweł II, kiedy wspominał o ofiarach aborcji. Napisał wtedy, że Kościół nie zna stanu nieochrzczonych dzieci, ale polecił ufać w miłość i miłosierdzie Boga.


I jeszcze link do Catholic Encyclopedia: http://www.newadvent.org/cathen/09256a.htm

Mnie się wizja Tomasza bardzo podoba. Niestety, nie dotyczy ludzi dorosłych, którzy zmyli chrzest, bo czeka ich normalna kara za popełnione w życiu grzechy, łącznie z tym śmiertelnym, jakim jest świadome odwrócenie się od pana Bozi, więc pełne piekło. Bo w sumie życie po śmierci (jeśli chrześcijanie mieliby mieć rację) bez oglądania Adonaja, ale z doświadczaniem naturalnych przyjemności, byłoby baaardzo miłe :D

_________________
ObrazekTrolling provided by TIS - Trolling Internet Solutions
[TM of Björn The Bohemian]


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 29 stycznia 2009, 15:38 
A dokąd idą dzieci nienarodzone (płody) albo embriony?
Czy można ochrzcić embrion?

Pwyższe pytania wydaja się zabawne, ale w świetle stanowiska koscioła katolickiego w sprawie aborcji i sztucznego zapłodnienia wydają się zasadne. Skoro embrion jest żywym człowiekiem (to że płód jest żywym człowiekiem jest już prosta konsekwencją faktu, że embrion nim jest), to przysługują mu te same cechy, co człowiekowi narodzonemu.

Zatem, czy mozna być obciążonym grzechem pierworodnym, przed urodzeniem?
Czy można ochrzcić płód będący w ciele matki?
Czy można ochrzcić embrion?


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 29 stycznia 2009, 16:34 
Offline
Manaderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 18 sierpnia 2008, 14:35
Posty: 901
Lokalizacja: Wrocław
Rawimir, czytałem gdzies kiedys na sieci artykuł o tym, że KRK dopuszcza procedurę chrztu płodowego: czarny aplikuje wodę święconą domacicznie na płód przez pochwę piórkiem lub strzykawką, możliwe jest tez (według tego artykułu) zaaplikowanie strzykawka wody święconej bezpośrednio do macicy na główkę płodu przez brzuch (przebijając).

Szczerze powiedziawszy prawie puściłem pawia jak tego arta czytałem, i aż mi się nie che wierzyć że to na serio było a nie jakaś prowokacja. a jeśli to na serio, to pierd...lić tolerancję religijną - biore baniaka z benzyną i szukam najbliższej parafii :evil:

EDIT

znalazłem tego arta
http://www.alternatywa.com/modules.php?name=News&file=print&sid=1343

_________________
Obrazek
-------------------
gg 4217782

Hakken napisał(a):
Mazowsze jest niestety gorzej zaopatrzone w miejsca kultowe, mam tylko jeden chram i to, Warszawkim zwyczajem, nowy :)


wegetarianin - słowo w języku indian ojibwa oznaczające "za głupi by polować"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 29 stycznia 2009, 17:57 
Offline
Zwykły Uoś
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 15:01
Posty: 1691
Lokalizacja: W-wa
-> Marta Małgorzata
A do mnie jakoś wizja raju nigdy nie przekonywała, ale możne ja za prosty chłopak jestem na tak abstrakcyjną wizję...

Asus napisał(a):
Rawimir, czytałem gdzies kiedys na sieci artykuł o tym, że KRK dopuszcza procedurę chrztu płodowego: czarny aplikuje wodę święconą domacicznie na płód przez pochwę piórkiem lub strzykawką, możliwe jest tez (według tego artykułu) zaaplikowanie strzykawka wody święconej bezpośrednio do macicy na główkę płodu przez brzuch (przebijając).


:shock:
To musi być prowokacja.
To musi być prowokacja.
To musi być prowokacja...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 29 stycznia 2009, 18:54 
Ja też czytałem kiedyś tego arta... Do dzisiaj go pamiętam, ale nigdy nie wspominam w towarzystwie, bo nie chce mi się wierzyć, że to prawda...


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 29 stycznia 2009, 20:01 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 17 stycznia 2008, 08:42
Posty: 246
Lokalizacja: Midgard
No do mnie wizja raju też nie przemawia. Za to wizja takiej piekielnej otchłani, w której nie ma pana Bozi, za to życie po śmierci prowadzi się z wszystkimi przyjemnościami życia jest całkiem ciekawa. Inna rzecz, że ja w ogóle nie wierzę w przetrwanie ciągłej, jednostkowej świadomości po śmierci, w jakiekolwiek życie wieczne inne niż stanie się częścią innych organizmów, również w wymiarze duchowym.

Co do chrztu wewnątrzłonowego - też o tym czytałam. Uczyli też o tym na teologii, jako o zjawisku z przeszłości, ale jednak rzeczywistym. Cokolwiek ohydne.

_________________
ObrazekTrolling provided by TIS - Trolling Internet Solutions
[TM of Björn The Bohemian]


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL