Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 17:11

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Marion Zimmer Bradley
PostNapisane: sobota, 15 września 2007, 16:14 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Licznych fanów Marion Zimmer Bradley pragnę powiadomić, że niedawno wydano kolejny tom sagi o Avalonie „Marion Zimmer Bradley’s Ravens of Avalon” napisany przez współpracowniczkę Bradley, asatryjkę Dianę L. Paxson. Nie jestem wielkim fanem samodzielnej twórczości Paxson (napisała między inny cykl o Westrii, świecie przyszłości w którym panująca religia łudząco podobna jest do Wicca), ale jej poprzednia książka o Avalonie „Marion Zimmer Bradley’s Ancestors of Avalon” była, moim skromnym zdaniem, naprawdę przednia.
Dodam jeszcze, że ostatnio odkryłem, że powieść Bradley „The Fall of Atlantis”, teoretycznie pierwsza z serii o Avalonie ma swoją dziejącą się współcześnie kontynuację w serii książek o tytułach „Heartlight”, „Witchlight”. W obydwu tych książkach jest sporo na temat Wicca (w jego dość eklektycznej postaci) oraz tak zwanej Zachodniej Tradycji Misteryjnej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 23 września 2007, 12:13 
Offline
Nadmilczek

Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 02:14
Posty: 23
Bardzo lubię cykl o Avalonie.
Ciężko jest jednak dostać gdziekolwiek którąś część. Kapłankę Avalonu i same Mgły owszem, ale czy ktokolwiek widział, ktokolwiek wie gdzie można zdobyć Leśny dom, albo Panią Avalonu..?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 23 września 2007, 12:50 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 15:12
Posty: 732
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Evidriell napisał(a):
...ale czy ktokolwiek widział, ktokolwiek wie gdzie można zdobyć Leśny dom, albo Panią Avalonu..?


Wie i widział: www.allegro.pl
Przynajmniej "Leśny Dom" się tam często przewija.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 23 września 2007, 13:41 
Offline
Nadmilczek

Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 02:14
Posty: 23
no proszę:)
mam chyba takie szczęście (albo tak dobry wzrok;) )że nie mogłam znaleźć.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 23 września 2007, 21:23 
Offline
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 14 września 2007, 19:19
Posty: 5
Lokalizacja: Stockholm
hmmm..... to ja chyba jestem heretykiem bo dla mnie proza pani Bradley to flaki z olejem.... kilka ksiazek z cyklu "Darkover" bylo nawet zabawnych ale te o avalonie... uh... nie... to nie dla tygrysow... :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 23 września 2007, 22:27 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 12 września 2007, 20:43
Posty: 156
Lokalizacja: Łuków
Ja tam lubię książki pani Zimmer-Bradley, ale tylko w oryginale :P w przekładzie tracą, a przynajmniej ja tylko na takie tłumaczenia trafiłam

_________________
Things which are gone in the morning:
confidence, women, true stories, kisses...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 1 października 2007, 20:56 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Dzisiaj trafiłem w internecie na bardzo sympatyczną stronę należącą do Diany L. Paxson: http://www.avalonbooks.net/ . Strona jest dopiero w budowie, ale już znajduje się na niej tam sporo informacji i zdjęć miejsc opisywanych w książkach z serii o Avalonie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 19 października 2007, 16:22 
Offline
Szpieg jezuitów
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2007, 15:15
Posty: 1883
Lokalizacja: Piaseczno k. Warszawy
Tyle osob mi polecalo te autorke, ze w koncu przeczytalem jej dwie ksiazki (Kaplanke Avalonu i Mgly Avalonu). Obie ksiazki podobaly mi sie tylko ze wzgledu na okres historyczny (wczesne sredniowiecze to cos co Hajdamaki lubia najbardziej ;)). Ogolnie jak dla mnie slabe pozycje, a "przemyslenia" religijne siegaja dna (szczegolnie nieydane proby ataku na chrzescijanstwo - jak juz atakowac to z sensem).

_________________
- Wołanie kotów - odparł, jakby zdradzał jej wielką tajemnicę - to zwykle niezbyt produktywna czynność.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 19 października 2007, 18:05 
Hajdamaka napisał(a):
(..)Ogolnie jak dla mnie slabe pozycje, a "przemyslenia" religijne siegaja dna (szczegolnie nieydane proby ataku na chrzescijanstwo - jak juz atakowac to z sensem).


Hi hi hi, nie każdy chodził do chrześcijańskiej szkoły :wink:


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 19 października 2007, 20:42 
Offline
Szpieg jezuitów
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2007, 15:15
Posty: 1883
Lokalizacja: Piaseczno k. Warszawy
Cos w tym jest :D , ale dalej uwazam, ze autorka sie nie popisala (ew. bohaterka jest tepa i byl to celowy zabieg autorki :))

_________________
- Wołanie kotów - odparł, jakby zdradzał jej wielką tajemnicę - to zwykle niezbyt produktywna czynność.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 8 maja 2008, 01:51 
Offline
Milczek

Dołączył(a): środa, 7 maja 2008, 00:34
Posty: 8
Lokalizacja: Karkonosze
Mgły Avalonu są dla mnie jedną z najlepszych książek jakie czytałam. Przy tej książce popłakałam się kilkakrotnie (gdy zginął Accolon), zastanawiałam się "co ja bym zrobiła w podobnej sytuacji".
Uważam, że bohaterka była odważna, silna i jej wybory były bardzo trudne, więc nie można ich uznać za głupie, ponieważ nie da się wszystkiego przewidzieć.
Książka ta ukazuje nam, spojrzenie na świat oczyma kobiety, która wie, że wszystko wokół niej się zmienia i musi ocalić od zapomnienia Avalon i jego kult.
Autorka doskonale przedstawiła specyfikę tamtych czasów i pokazała nam pewne problemy, które powtarzają się i w naszych współczesnych czasach.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 maja 2008, 14:18 
Offline
Murderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 17 września 2007, 21:30
Posty: 124
Lokalizacja: Warszawa
Morgiana napisał(a):
Autorka doskonale przedstawiła specyfikę tamtych czasów i pokazała nam pewne problemy, które powtarzają się i w naszych współczesnych czasach.


Co uważasz za doskonale przedstawioną specyfikę dawnych czasów? Daj przykład, jestem ciekawa :-)

_________________
- Gdyby twój dom się palił, co byś z niego wyniosła?
- Ogień.

Jean Cocteau


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 maja 2008, 14:22 
Offline
Szpieg jezuitów
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2007, 15:15
Posty: 1883
Lokalizacja: Piaseczno k. Warszawy
I decyzje bohaterki moze nie byly glupie, ale przemyslenia na temat chrzescijanstwa juz takie byly, do tego nacechowane ostra hipokryzja.

_________________
- Wołanie kotów - odparł, jakby zdradzał jej wielką tajemnicę - to zwykle niezbyt produktywna czynność.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 29 maja 2008, 00:48 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Coś o czarownicach od wiedźmy zielarki:
http://milaparila.pl/index.php?module=S ... d=9&pid=22
Na innych podstronach o zielarstwie tej samej autorki:
http://www.odnowica.neostrada.pl/inicja ... orium.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 29 maja 2008, 16:42 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 8 lutego 2008, 23:42
Posty: 291
Lokalizacja: Gdańsk
Ja tam się o dostęp do książek nie martwię, większość mam w okolicznych bibliotekach (ca prawda zajmuje to trochę czasu, ale jeśli jest warto, to kimże jestem, by narzekać?), ale jak "Leśny Dom" wciągnęłam w jeden dzień, a o tyle "Kapłankę Avalonu" maltretuję już chyba z miesiąc i nie zapowiada się, bym miała ją szybko skończyć. Strasznie ciężko mi się to czyta.

Owszem, uwielbiam książki fantasy (nie fantastyczne), lubię tło historyczne, czasy wczesnego średniowiecza itd. ale przez tą jedną jakoś przebrnąć nie mogę. Na razie mam zamiar tylko "Capnąć" jeszcze Mgły i w związku z tym mam pytanie... Ponieważ widziałam już film, był cudowny, ale nie wiem, jakie to ma odniesienie do książki.

Czasem książka jest ciekawsza, czasem film i zastanawiam się, czy może w książce coś jest opisane szerzej, czy jest więcej informacji, czy może film, to raczej wierna adaptacja? Wiem, że zazwyczaj warto przeczytać książkę tak czy inaczej, ale jak już mówiłam, poza "Leśnym Domem" twórczość pani Bradley była dla mnie z lekka rozwlekła, nudnawa, dużo gadania a mało akcji, ergo nie wiem, czy w ogóle jest sens gimnastykować się z wypożyczaniem... :wink:

Pozdrawiam,
Yuriko

_________________
"Many people hear voices when no-one is there. Some of them are called mad and are shut up in rooms where they stare at the walls all day. Others are called writers and they do pretty much the same thing" x.x ^^


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 29 maja 2008, 16:54 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 15:12
Posty: 732
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
W książce (o ile dobrze pamiętam, bo czytałam ładnych parę lat temu) jest więcej szczegółów, bardziej rozwinięte poboczne wątki, ogólnie jednak film jest dość wierną adaptacją.
Zwykle wolę książki od filmów, jednak w tym przypadku jest inaczej. W filmie nie ma tak nachalnego rozróżnienia na 'złe' chrześcijaństwo i 'dobre' pogaństwo, co strasznie raziło mnie w książce.

_________________
"Wyrocznia Bogów to Dziecięcy Głos Miłości w twej własnej Duszy. Usłysz go!" - Aleister Crowley


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 29 maja 2008, 17:01 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 8 lutego 2008, 23:42
Posty: 291
Lokalizacja: Gdańsk
Ach tak... No cóż, dziękuję. :) Widać będę się musiała poważnie zastanowić, zanim zabiorę się za książkę, no ale czas mam, zobaczymy, czy mnie najdzie ochota. :D
Pozdrawiam,
Yuriko

_________________
"Many people hear voices when no-one is there. Some of them are called mad and are shut up in rooms where they stare at the walls all day. Others are called writers and they do pretty much the same thing" x.x ^^


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL