Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 11:52

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ostara w Osadzie
PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2009, 01:04 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Moi drodzy,

mam możliwość zaproszenia kilku chętnych na niecodzienne wydarzenie w środowisku odtwórstwa historycznego, którym trochę ludzi się tu zajmuje. Moja drużynka, Eisen Ruoth, organizuje po raz drugi wczesnośredniowieczne obchody święta Ostary w Osadzie (Wola Radziszowska pod Krakowem). Jest to o tyle wyjątkowa impreza, że stawia na maksymalny realizm nie tylko odtwórstwa, ale i warunków, w rekonstrukcji lepiankowej wioski na kompletnym (podkreślam) odludziu. To jedna z pierwszych imprez historycznych w sezonie, odbywa się oczywiście w weekend Ostarowy, kiedy mróz jest jeszcze znaczący, z tego też powodu zabawa nie jest dla wszystkich. Jest też zamknięta, czyli bez turystów i gości.

http://eisenruoth.cba.pl/impreza/index2009.html

Powiem szczerze - pisze Wam o tym, bo obchody pogańskiego święta (które jest obchodzone zresztą nie jako rekonstrukcja) na kompletnym odludziu (głęboka dolina w lesie, do najbliższej wsi jakieś 3 km, okiem nie widać cywilizacji nawet ze wzgórz), w realiach maksymalnie zbliżonych do średniowiecznych, to niezapomniane, magiczne przeżycie.
Przez 3 dni można się idealnie wyciszyć, żyć świętem, i budzącą się Przyrodą. Zbierać sok brzozowy, wróżyć z zamarzniętej kałuży.

Jeśli ktoś jest doświadczony w odtwórstwie wczesnego średniowiecza, gotowy przygotować się odpowiednio na naprawdę ciężkie warunki, a jednocześnie czuje, że rozumie o co mi chodzi, gdy mówię, że to niesamowite przeżycie, zapraszam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2009, 01:45 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): wtorek, 2 września 2008, 16:05
Posty: 65
Lokalizacja: Warszawa
Chyba po raz pierwszy żałuję, że moje kontakty z odtwórstwem wczesnośredniowiecznym mają charakter czysto towarzyski ;) A w Eisen Ruoth kiedyś też miałam znajomych, ale było minęło ;) (tzn. znajomymi są nadal, ale już nie są w drużynie ;) )


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2009, 01:50 
Offline
Szpieg jezuitów
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2007, 15:15
Posty: 1883
Lokalizacja: Piaseczno k. Warszawy
A ja zaluje, ze mam 2 koty a sredniowiecze kojarzy mi sie... no... z tym... no ze sredniowieczem. Acha, bardzo lubie Imie rozy, szczegolnie jedna scene. Ale to juz raczej srednie sredniowiecze, a nie wczesne.

_________________
- Wołanie kotów - odparł, jakby zdradzał jej wielką tajemnicę - to zwykle niezbyt produktywna czynność.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2009, 10:58 
Offline
Manaderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 18 sierpnia 2008, 14:35
Posty: 901
Lokalizacja: Wrocław
Siemano.

z odtwórstwem mam do czynienia od ładnych kilku lat, jednak do tej pory robiłem przełom XIV/XV wieku (piechota miejska). Moje pytanko (bo bardzo chętnie bym wziął udział w takich obchodach, jak znam życie goss i Duży również) to jak dokłądnie datowana jest ta impreza, bo wczesne średniowiecze to ładnych kilka stuleci. Chodzi mi o to czy to typowe dla polskiego odtwórstwa IX-XI wiek czy wchodzą w rachubę też tzw. "wieki ciemne" (V-XVII wiek). Pytam bo obszyć się zdążę tylko nie wiem w jaki okres mialbym celować.

_________________
Obrazek
-------------------
gg 4217782

Hakken napisał(a):
Mazowsze jest niestety gorzej zaopatrzone w miejsca kultowe, mam tylko jeden chram i to, Warszawkim zwyczajem, nowy :)


wegetarianin - słowo w języku indian ojibwa oznaczające "za głupi by polować"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2009, 12:49 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 17 stycznia 2008, 08:42
Posty: 246
Lokalizacja: Midgard
Wprawdzie doświadczenia wielkiego w odtwórstwie nie mam, ale mam je i w surviwalu, i w życiu w trudnych warunkach, i w pogaństwie. Kompletne odludzie tudzież pozostałe informacje tylko zachęcają. Więc jestem chętna.

Do Ostary jeszcze 2,5 miesiąca, obszyć bym się zdążyła, ale moje druidzkie-kapłańskie ciuszki są chyba dość pod tym względem uniwersalne ;)

_________________
ObrazekTrolling provided by TIS - Trolling Internet Solutions
[TM of Björn The Bohemian]


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 9 stycznia 2009, 01:26 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Asus napisał(a):
Chodzi mi o to czy to typowe dla polskiego odtwórstwa IX-XI wiek czy wchodzą w rachubę też tzw. "wieki ciemne" (V-XVII wiek). Pytam bo obszyć się zdążę tylko nie wiem w jaki okres mialbym celować.


Już mówię. Właściwie to datowanie jest wszystko do XIII wieku, bo i na liście gości zeszłorocznych i tegorocznych zobaczyć można Celticę, czyli właściwie starożytność i ich odłamy ciemnych wieków. Także celuj w cokolwiek, co Ci pasuje przed trzynastką.

A robisz może coś rzemieślniczego, czy tylko walka? Wiecie, to jest tak, że przy takim eksperymencie wkręcić mogę znajomych pod warunkiem, że popracują ;-) Czyli albo coś zaprezentują, albo pomogą w przygotowaniu. Ale chyba nie muszę tłumaczyć, że tak po prostu jest uczciwie. Możliwe, że składka 50zł za 3 dni ostrej (dosłownie) wyżerki jednak przypadnie w udziale.

W każdym razie tak - potrzebne będzie zdjęcie w stroju historycznym zimowym - żeby mój wódz wiedział, że nie zdechniecie tam z zimna. Rozumiem, że możecie nie mieć jeszcze ciuchów wczesnych, ale uniwersalne ciepłe szmatki przejdą na razie. A resztę dogadamy potem.

Jest ścisły limit miejsc - 50 osób, dlatego nie zaproszę całego forum ;-) Po prostu przejdzie ten, kto ma dobry strój i najlepiej coś do pokazania. Ale wierzcie mi, że warto zarwać 2 noce na szyciu dla takiego klimatu (kryptoreklama :D).

MM - jako druidka zapewne mogłabyś co nieco zaprezentować ze swoich umiejętności - znasz się może na zielarstwie, tropieniu, zwierzętach leśnych, skórnictwie albo czymś podobnym?

Mówiąc "zaprezentować" nie mam na myśli prowadzenia profesjonalnych warsztatów albo wykładów, atmosfera jest bardzo luźna, sami swoi - chodzi o praktyczne przekazanie wiedzy dla tych, którzy jej potrzebują i mają dla niej szacunek. Także bez stresu ;-) Każdy się tu uczy od każdego.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 9 stycznia 2009, 14:01 
Offline
Manaderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 18 sierpnia 2008, 14:35
Posty: 901
Lokalizacja: Wrocław
Cytuj:
właściwie starożytność i ich odłamy ciemnych wieków. Także celuj w cokolwiek, co Ci pasuje przed trzynastką.


No to super - planowałem zrobić czasy króla Raedwalda z East Anglii (początek VII wieku) więc się wstrzelę.

Cytuj:
A robisz może coś rzemieślniczego, czy tylko walka?

szyję ciuchy historyczne generalnie, wiec jesli zdążę naszyć koszul portek itd to moge z kramem przyjechać.


Cytuj:
W każdym razie tak - potrzebne będzie zdjęcie w stroju historycznym zimowym - żeby mój wódz wiedział, że nie zdechniecie tam z zimna.

Czyli generalnie fotka jak przed wiekaszaścią imprez :) powiedz tylko kiedy jest ostateczny termin wysyłania i na kiedy mam szaleć z szyvciem.

_________________
Obrazek
-------------------
gg 4217782

Hakken napisał(a):
Mazowsze jest niestety gorzej zaopatrzone w miejsca kultowe, mam tylko jeden chram i to, Warszawkim zwyczajem, nowy :)


wegetarianin - słowo w języku indian ojibwa oznaczające "za głupi by polować"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 9 stycznia 2009, 19:40 
Ja zrobiłam się ostatnio starsznym zmarzluchem, więc niestety na taką imprezę się nie piszę :( Będę jednak z niecierpliwością czekać na twoją relację, Asusku mój kochany :D


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 10 stycznia 2009, 01:19 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Asus napisał(a):
No to super - planowałem zrobić czasy króla Raedwalda z East Anglii (początek VII wieku) więc się wstrzelę.


O kurde, a skąd bierzesz źródła? Ja też myślę o czymś z tej okolicy czasowej, ale nie wiem jak się zabrać za szukanie materiałów.

Cytuj:
szyję ciuchy historyczne generalnie, wiec jesli zdążę naszyć koszul portek itd to moge z kramem przyjechać.


Jeśli kram nie jest za duży to możesz wziąć, przypominam, że celem tego spotkania nie jest handel ;-)

Cytuj:
powiedz tylko kiedy jest ostateczny termin wysyłania i na kiedy mam szaleć z szyvciem.


Ostateczny termin zgłoszeń upływa 20-go lutego, wyślij je przez formularz podany na stronie i zaznacz, że jesteś kumplem Tin, wódz będzie wiedział.

Ha, już nie mogę się doczekać :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 stycznia 2009, 11:48 
Offline
Manaderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 18 sierpnia 2008, 14:35
Posty: 901
Lokalizacja: Wrocław
Sorki ze dopiero teraz :)

Źródła znajdziesz w kilku osprey'ach (podam ci dokładnie ktore jak wroce do domu bo pisze teraz z roboty)

W sieci jest źródeł bardzo dużo, ciekawe strony grup które zajmują się tym okresem (głównie angielskich i niemieckich). co do google to wpisz sutton hoo (ten słynny pochówek króla Raedwalda) lub Vendel (vendel culture) czyli kultura prewikińska w skandynawii - i już pojdzie łatwo.

Jest też taka książka dla dzieci z serii "tak żyli ludzie" zatytuowana "w czasach królestw barbarzyńskich" - co prawda dla dzieci ale rekonstrukcje i ilustracje są robione na podstawie źródeł (podanych z tyłu książki) więc warto i tam inspiracji szukać.


pozdro

_________________
Obrazek
-------------------
gg 4217782

Hakken napisał(a):
Mazowsze jest niestety gorzej zaopatrzone w miejsca kultowe, mam tylko jeden chram i to, Warszawkim zwyczajem, nowy :)


wegetarianin - słowo w języku indian ojibwa oznaczające "za głupi by polować"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 stycznia 2009, 12:32 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 17 stycznia 2008, 08:42
Posty: 246
Lokalizacja: Midgard
Na skórnictwie się nie znam, na zwierzętach leśnych - no jakże by nie, na tropieniu, roślinach (więc zielarstwo ale w znaczeniu szerszym, bo i użytkowym) też. Tyle że kompletnie nie czuję się gotowa do poprowadzenia warsztatów w jakiejś zorganizowanej formie. Najlepiej to wychodzi "w praniu" ;)

Tin, to mówisz, że trzeba się zgłaszać przez formularz na stronie i powoływać na Ciebie? ;)

_________________
ObrazekTrolling provided by TIS - Trolling Internet Solutions
[TM of Björn The Bohemian]


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 stycznia 2009, 20:16 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Marta Małgorzata napisał(a):
Tyle że kompletnie nie czuję się gotowa do poprowadzenia warsztatów w jakiejś zorganizowanej formie. Najlepiej to wychodzi "w praniu" ;)


Bardzo dobrze, bo właśnie nie o zorganizowane warsztaty tu chodzi :D

Cytuj:
Tin, to mówisz, że trzeba się zgłaszać przez formularz na stronie i powoływać na Ciebie? ;)


Tak prosił Fiolnir, który zajmuje się u nas organizacją i zarządzaniem gośćmi, że tak powiem. Jeśli wyślecie formularz, to będzie Was wliczał w obliczenia związane z ilością potrzebnego żarcia itd.
Ale hasło Tin jest tu przepustką ;-)

Pewnie warto by się było chociaż raz spotkać przed wyjazdem, żebym mogła co nieco Wam o miejscu opowiedzieć, celem lepszego przygotowania się. Ale może po prostu skorzystamy z jakiegoś pubmoota w Warszawie. Asus, Ty jesteś stąd, right?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 17 marca 2009, 15:53 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Ponieważ temat upadł, piszę tylko końcowo - Ostara w Osadzie przeniosła się na Wolin i w tej chwili jest otwarta dla wszystkich. Ponieważ ja sobie nie wyobrażam obchodzić Równonocy w warunkach komercyjnych, odeszłam z grona organizatorów Eisen Ruoth. Chętnych jednak odsyłam na stronę podaną wyżej.

Sama zaś zapraszam na Ostarę w jej oryginalnym brzmieniu - naturalnie, kameralnie, cicho i w skupieniu. Szczegóły w nowym wątku.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL