Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 10:18

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Powołano nowy związek wyznaniowy rodzimowierców
PostNapisane: środa, 2 sierpnia 2017, 17:31 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
11 czerwca 2017 r. na II odrodzonym (po 500 latach) święcie Stado, w grodzie Owidz, powołany został nowy związek wyznaniowy Związek Wyznaniowy Rodzimowierców Polskich Ród

Przygotowania do jego powstania trwały długo, bo ponad 3 i pół roku. W tym czasie omówiono strukturę, statut, treść wszelkich niezbędnych dokumentów (od razu założono przeprowadzenie rejestracji związku), policzono się (by spełnić ustawowy wymóg minimum 100 osób powołujących nowy związek).

Do dwóch wspólnot, które podjęły rozmowy w sprawie powołania związku (Gontyna i Jantar) w kolejnym, 2014 roku dołączyła Watra a później kolejne wspólnoty.
W 2015 r. 10 wspólnot rodzimowierczych powołało Konfederację Rodzimowierczą, która pełniła rolę konsultacyjną, rolę adresu, pod który kierowano ponadregionalne inicjatywy rodzimowiercze, była poligonem akceptowalnych przez wspólnoty rozwiązań organizacyjnych, sposobów podejmowania decyzji, rozdziału zadań.

Zarówno struktura jak i niektóre rozwiązania uznano za wyjściowe podczas projektowania kształtu nowego rodzimowierczego związku wyznaniowego.
Należy tu dodać, że uczestnicy II Wiecu i ogólnopolskiego zjazdu rodzimowierców na Ślęży otrzymali od związku wyznaniowego Rodzima Wiara zaproszenie wstąpienia do nich. Zaproszenie to zostało ponowione na IV Wiecu i ogólnopolskim zjeździe rodzimowierców polskich w Powsinie, k. Warszawy. Jedna ze wspólnot kandydujących do Konfederacji Rodzimowierczej skorzystała z zaproszenia.

Ostatecznie wystarczająca do powołania związku liczba rodzimowierców, uzgodnienia i dokumenty rejestracyjne były gotowe na wiosnę 2017 r. Na czas i miejsce powołania wybrano II święto Stado odbywające się w 2017 r. w grodzie Owidz na Kociewiu.
Rodzimowiercy z bratniego związku wyznaniowego Rodzima Wiara uczynili nam honor asystując powołaniu związku RÓD.

O Związku Wyznaniowym Rodzimowierców Polskich RÓD

Wielki Wiec Rodu
Najwyższą władzą jest Wielki Wiec Rodu.
Biorą w nim udział wszyscy chętni rodzimowiercy związku ale ich głos ma wagę doradczą. Głos ważący mają chramy na zasadzie - jeden chram to jeden głos. Zatem rodzimowiercy uzgadniają swe stanowisko w chramie a ich przedstawiciel przekazuje wolę chramu na wiecu.

Chramy
Związek wyznaniowy powołują rodzimowiercy (osoby fizyczne). RÓD powołali rodzimowiercy należący do kilkunastu wspólnot wyznaniowych. Te wspólnoty, których rodzimowiercy zdecydowali się powołać związek zachowując struktury macierzystych wspólnot utworzyli oddziały terenowe związku - chramy. Chramy zachowały nazwy wspólnot - struktur grupujących rodzimowierców powołujących związek. Chramy są w dużym stopniu autonomiczne, ich majątek jest odrębny.
Każdy chram deleguje do rady związku - Starszyzny - jedną osobę.

Starszyzna
Jest organem wykonawczym uchwal Wielkiego Wiecu i zajmuje się sprawami bieżącymi.
Każdy Starszy ma jeden głos wiecowy.
Pracom Starszyzny przewodniczy Strażnik Rady, którego rolą jest organizacja prac Starszyzny, zwoływanie jej posiedzeń, dbałość o przebieg i archiwizację. Funkcja ta jest kadencyjna w cyklu dwuletnim. Siedziba związku RÓD znajduje się w siedzibie chramu Strażnika Rady (zatem jest zmieniana także w cyklu dwuletnim).
Kolejność Straży Rady była głosem Bogów ujawnionym poprzez losowanie.
Pierwszym Strażnikiem Rady jest żerca Zbigniew z wielkopolskiego chramu Raróg.
Starszyznę będą gościć chramy (kolejno):
chram Raróg
chram Żertwa
chram Kałdus
chram Radogost
chram Ślężańscy Rodzimowiercy
chram Gontyna
chram Jantar
chram Mir
chram Swarga
chram Drzewo Przodków
chram Watra

Rodzimowiercy RODU
Rodzimowiercy (wyznawcy) to wszyscy powołujący związek a w późniejszym czasie również rodzimowiercy przyjmowani do chramów i zgłaszani przez chram do Rodu.
Duchowni w rodzimowierstwie to żercy (określenie jednolite dla obu płci, dla żerców i żerczyń / żertyń). Zgłoszeni przez chramy w chwili powołania związku stają się żercami całego Rodu. Żercy wyłonieni w chramach później są żercami chramów. Po akceptacji związku mogą się stać żercami Rodu. Podobnie żercy wspólnot przyjmowanych do Rodu jako nowy chram.

Obecnie zbierane są notarialne potwierdzenia podpisów na liście rodzimowierców powołujących Związek Wyznaniowy Rodzimowierców Polskich RÓD. Po ich zebraniu, prawdopodobnie w październiku 2017 r. komplet dokumentów zostanie złożony w ministerstwie celem rejestracji związku.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Powołano nowy związek wyznaniowy rodzimowierców
PostNapisane: czwartek, 11 kwietnia 2019, 05:55 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 17 kwietnia 2011, 22:34
Posty: 168
Ach, jakże pięknie, rodzimowiercy się łączą, najpierw Konfederacja, teraz RÓD... Tak miało to być. Niestety już po roku ów piękny post i ten stan rzeczy był nieaktualny.
Najpierw sporami interpersonalnymi doprowadziliście do tego, by Arek wyszedł z RODu. A że jego grupa jest honorowa (a nie o każdej gromadzie można to powiedzieć, niektórzy znają to słowo tylko ze słownika i to wyrazów [im] obcych), to wyszła cała Swarga. A niedługo później i Ty, Poświście, wraz z całą Gontyną, również wyszliście w RODu. A to wszystko na etapie przygotowań, pisania przez Raróg statutu (od nowa), zbierania dokumentów do rejestracji...

Poświst napisał(a):
Przygotowania do jego powstania trwały długo, bo ponad 3 i pół roku. W tym czasie omówiono strukturę, statut, treść wszelkich niezbędnych dokumentów (od razu założono przeprowadzenie rejestracji związku), policzono się (by spełnić ustawowy wymóg minimum 100 osób powołujących nowy związek).
(...) Ostatecznie wystarczająca do powołania związku liczba rodzimowierców, uzgodnienia i dokumenty rejestracyjne były gotowe na wiosnę 2017 r.
tak "omówiono" i tak "były gotowe", że statut pisano do sierpnia ub.r., zbieranie dokumentów, a co najmniej podpisów dopiero trwa. Związek powołano, a jego rejestracja się wlecze. A planowane wcześniej "statuty" wywrócono "do góry nogami".
Poświst napisał(a):
Obecnie zbierane są notarialne potwierdzenia podpisów na liście rodzimowierców powołujących Związek Wyznaniowy Rodzimowierców Polskich RÓD. Po ich zebraniu, prawdopodobnie w październiku 2017 r. komplet dokumentów zostanie złożony w ministerstwie celem rejestracji związku.
- jak widać, mocno nieaktualne. I nieprawdziwe. Dopiero w zeszłym roku wreszcie ukończono statut, wyznanie wiary, itp. I na ubiegłorocznym Wiecu - czyli w sierpniu 2018 r. - przedstawiono to wspólnotom. I jeśli zaakceptowały, to zbierają potwierdzone notarialnie podpisy.


Poświst napisał(a):
Związek wyznaniowy powołują rodzimowiercy (osoby fizyczne).
żeby się komuś nie wydawało! Powołują - tak, bo tylko osoby fizyczne mogą, wg polskiego prawa, powołać związek. Ale już należeć do RODu indywidualnie nie można. Tylko należąc do grupy należącej do RODu.
Jest po części tak:
Poświst napisał(a):
Rodzimowiercy RODU
Rodzimowiercy (wyznawcy) to wszyscy powołujący związek, a w późniejszym czasie również rodzimowiercy przyjmowani do chramów i zgłaszani przez chram do Rodu.
po części, bo - na obecną chwilę. Czy osoba, która obecnie należy do "powołujących związek", czyli jest jedną z tych, które zasilą tę sprawę swoim podpisem - czy, gdy wyjdzie w przyszłości ze swojej grupy, to pozostanie członkiem RODu? Wg Waszej struktury (zakładającej należenie do RODu tylko poprzez chramy) - nie (chyba, że dołączy do innej grupy, należącej do RODu).


Poświst napisał(a):
W 2015 r. 10 wspólnot rodzimowierczych powołało Konfederację Rodzimowierczą, która pełniła rolę konsultacyjną, rolę adresu, pod który kierowano ponadregionalne inicjatywy rodzimowiercze, była poligonem akceptowalnych przez wspólnoty rozwiązań organizacyjnych, sposobów podejmowania decyzji, rozdziału zadań.
tak tak - była. A w 2017 r. już dwie wspólnoty (w tym bardzo teatralnie Ty; a za Tobą cichaczem ludzie z grupy tego pajaca, co robi dosłownie plastikowe obrzędy, a Ty nazywasz go 'żercą') z KR odeszły. Czy jeszcze kogoś nie policzyłam? Obecnie znaczenie i sens KR są marginalizowane, zarówno słowami jak i postępowaniem, przez to samo środowisko, które tak szumnie zakładało RÓD.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Powołano nowy związek wyznaniowy rodzimowierców
PostNapisane: piątek, 28 czerwca 2019, 23:21 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Miłka, nie wiem o czym jest Twój post.
Z tego powodu, trochę po omacku a zatem może nie do końca trafnie, spróbuję się do niego odnieść. Czuję bowiem, że co najmniej w części jest kierowany do mnie.

1. Konfederacja działała bardzo dobrze do chwili, gdy przegłosowano zmianę fundamentalnej zasady "jedna wspólnota - jeden głos".
Stworzono możliwość wprowadzania do Konfederacji oddziałów jednej wspólnoty z odrębnymi głosami.
Nie tak się umawialiśmy, idea jakiejś walki o głosy czy dominacji była nam obca. Wycofaliśmy się.

A nieco złośliwie - mała strata, Konfederacja może teraz sobie przyjąć i dziesięć oddziałów jednej ze wspólnot (tej której na tym zależało) i działać z "nowymi wspólnotami (?)" aktywniej, energiczniej, efektywniej.

2. Nowy związek wyznaniowy wynegocjował statut, który był dziełem wszystkich zaangażowanych, stał się podstawą powołania związku.
Odeszliśmy nie na <etapie ustalania nowego statutu> lecz wobec wywalenia obowiązującego.
Przyjęty przez wszystkich statut został bowiem nagle wywalony do kosza przez przewodniczącego a w jego miejsce powstał nowy, autorski statut jednej osoby.

Z powodu działań tej samej osoby najpierw odeszła Swarga.
Nie kieruj do mnie, jako zakładającego wątek, stwierdzenia "...doprowadziliście do odejścia Arka...". Nie mam z tym nic wspólnego. Przeciwnie, byłem, podobnie jak Arek, przeciw działaniom, które on ocenił jako niehonorowe.

Później odeszliśmy my, wobec zdewastowania zasady, że celem uzgodnień jest przyjęcie tego co łączy (to na co się zgadzają wszyscy) a odrzucenie tego co dzieli (propozycje, na które któraś ze wspólnot się nie zgadza).

Nie jest dla nas do zaakceptowania sytuacja, gdy odrzucona propozycja wraca 15 raz z wywieraniem wielostronnych nacisków by ją wbrew sobie przyjąć. I z tekstem - cyt.<ograniczacie nas>.

Miłka z czym masz problem?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Powołano nowy związek wyznaniowy rodzimowierców
PostNapisane: niedziela, 30 czerwca 2019, 00:03 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 17 kwietnia 2011, 22:34
Posty: 168
Post był o niepełnym obrazie sytuacji. Wyjaśniłam pewne kwestie, które nie wyglądały tak, jakby to można było w pierwszym poście odczytać. I bardzo dobrze, że dopisałeś wyjaśnienie niektórych kwestii.
Uważam, że było potrzebne i jest bardzo słuszne i przydatne.

ad. 1 - też byłam przeciw (ale nie mam możliwości głosowania). Niemniej uważam, że należało zastosować weto, po ono zostało zapisane w statucie. A nie wstrzymywanie się od głosu.

A wspólnota "której na tym zależało", jak wiemy, ma teraz swoje problemy wewnętrzne, rozpada się, a oddział kolegi, który to rozpętał, zamiera.

ad. 2. Bardzo słusznie, że ten opis stanu rzeczy pojawił się tu, że te słowa padły w miejscu publicznym.
Autor tego nowego statutu utrzymuje, że przecież była to praca zespołowa, że tylko przerabiali pierwotnie napisany statut na język prawniczy... Kłamstwa należy wskazać.

Bardzo dobrze, że uzupełniłeś opis sytuacji.

_________________
Ziemia moim ciałem,
woda moją krwią.
Powietrze - oddechem,
ogień siłą mą!
:D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Powołano nowy związek wyznaniowy rodzimowierców
PostNapisane: wtorek, 2 lipca 2019, 17:10 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Pewnie istnieją różne zdania na temat "języka prawniczego". Może być tak, że komuś imponuje :lol:
Moje zdanie, wykształcone w czasach walki z komuną, w tym z jej nowomową, wyklucza urzędniczy bełkot.

Tak zupełnie na marginesie. Istnieje dokument podpisany przez część prawników, i złożony, zdaje się, w senacie RP, że należy wyrugować z języka prawnego, w tym języka dokumentów urzędowych, określenia archaiczne, ściśle branżowe, określenia spoza używanego języka polskiego a tkwiące w nim tylko jako historyczne skamieliny. Stanowią one o niezrozumiałości języka (wspomniany przeze mnie bełkot) i podważają zaufanie do aktów prawnych, decyzji, postanowień, rozporządzeń, w ogóle do prawa.
Podstawę do takiej opinii stanowi Konstytucja Art. 27 "Język urzędowy w RP"
W Rzeczypospolitej Polskiej językiem urzędowym jest język polski. Przepis ten nie narusza praw mniejszości narodowych wynikających z ratyfikowanych umów międzynarodowych.

W interpretacjach czytamy, że mowa o żywym języku z odwołaniem w sprawach wątpliwych do: "Słownik języka Polskiego" Wydawnictwo Naukowe PWN, ostatnie wydanie. W przypadku oboczności można stosować obie formy choć zaleca się używanie powszechniejszej.

Co do informacji o "pracy zespołowej i przerabianiu statutu na język ...".
Mam na piśmie inf. tej osoby, że jest to faktycznie całkiem nowy statut.

W sumie mało mnie to teraz obchodzi :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Powołano nowy związek wyznaniowy rodzimowierców
PostNapisane: wtorek, 2 lipca 2019, 21:00 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 17 kwietnia 2011, 22:34
Posty: 168
Poświst napisał(a):
Co do informacji o "pracy zespołowej i przerabianiu statutu na język ...".
Mam na piśmie inf. tej osoby, że jest to faktycznie całkiem nowy statut.
mnie to mówił Podem.

Poświst napisał(a):
W sumie mało mnie to teraz obchodzi :D

oboje jesteśmy poza RODem i poza KR. A jednak... - zachowanie pewnych osób, szczególnie tych, co się pchają na "świeczniki" [naczelnik czegoś tam, "Główny Żerca czegoś tam", osoba wprowadzająca Bóstwo, która "nie wie, co się dzieje", staje zbaraniała i nie wie, jak zadziałać, itp. - nie ci, co na to zasłużyli, ale ci, co nie mając wiedzy, mają parcie na "stołki"], świadczy o całym rodzimowierstwie. Zatem i nas dotyczy. To, niestety, jak z polityką - czy się nią interesujemy, czy nie, polityka interesuje się nami. I to jest właśnie taka ich "polityka".
A obraz rodzimowierstwa na zewnątrz nas - obchodzi...

_________________
Ziemia moim ciałem,
woda moją krwią.
Powietrze - oddechem,
ogień siłą mą!
:D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Powołano nowy związek wyznaniowy rodzimowierców
PostNapisane: środa, 3 lipca 2019, 11:34 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Podczas dyskusji o nowym statucie przekonywano mnie (ze trzy osoby), że są to jedynie zmiany - nowa wersja. Po moim wyliczeniu fundamentalnych odrębności, autor nowego statutu, Zbigniew, przyznał, że to całkiem nowy twór, odrębny.

Liczyłem na rozpoczęcie rejestracji we wrześniu 2017 r. Zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego rejestracja powinna się zakończyć do końca 2017, w przypadku składania wyjaśnień i poprawek do marca 2018 r.
Mam nadzieję, że im się uda.
Wiem o pracy Podema nad obecnym kształtem statutu jednak nie załapałem się na te czasy :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Powołano nowy związek wyznaniowy rodzimowierców
PostNapisane: środa, 3 lipca 2019, 15:10 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 17 kwietnia 2011, 22:34
Posty: 168
Zabranie akceptujące przez grupy nowy statut było na zeszłorocznym Wiecu, czyli jesienią'18 mogli/mieli zacząć rejestrację związku.

_________________
Ziemia moim ciałem,
woda moją krwią.
Powietrze - oddechem,
ogień siłą mą!
:D


Ostatnio edytowano wtorek, 6 lutego 2024, 20:10 przez Miłka, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Powołano nowy związek wyznaniowy rodzimowierców
PostNapisane: wtorek, 6 lutego 2024, 00:07 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
26.01.2024 r. Związek Wyznaniowy Rodzimowierców Polskich Ród został wpisany do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych pod numerem 192.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Powołano nowy związek wyznaniowy rodzimowierców
PostNapisane: wtorek, 6 lutego 2024, 20:10 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 17 kwietnia 2011, 22:34
Posty: 168
Tak, dobre wieści :)

_________________
Ziemia moim ciałem,
woda moją krwią.
Powietrze - oddechem,
ogień siłą mą!
:D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL