Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 11:18

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Usunięty posąg Światowida
PostNapisane: piątek, 1 listopada 2013, 17:16 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Ta sprawa jest nagłośniona w środowisku rodzimowierczym, chodzi o usunięcie z przestrzeni publicznej Góry Ślęży posągu Świętowita, pod naciskiem proboszcza parafii w Sulistrowicach. Podobno w tych działaniach aktywnie wspierał go burmistrz/sołtys Sulistrowic.
http://bialczynski.wordpress.com/2013/10/26/atak-katolickiego-kleru-na-swietowita-na-slezy-usunieto-rzezbe/

Dziś znalazłam dotyczący tej sprawy artykuł na Racjonaliście Katolicki fundamentalizm w natarciu

Jestem ciekawa ciągu dalszego tej sprawy. Jakieś kroki prawne?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Usunięty posąg Światowida
PostNapisane: środa, 1 stycznia 2014, 05:19 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 22:32
Posty: 132
Lokalizacja: Mazowsze
Pozwolę sobie zacytować to, co napisałem na forum Pantheionu:

Cytuj:
Natomiast co do całej sprawy ślężańskiej, to mój znajomy rodzimowierca z Bydgoszczy przedzwonił do ośrodka, w którym znajdował się posąg i zapytał jak to jest ich zdaniem. To mu powiedzieli, że zmienił się właściciel ośrodka i zmieniany jest wystrój wnętrza, i Światowid nie będzie pasował do nowego wystroju. Dlatego posąg został oddany w ręce tych, którzy go ufundowali. Naprawdę nie widzę nic oburzającego w tym, właściciel postąpił kulturalnie. Niestety antyklerykałowie zrobili z igły widły, a proboszcz akurat prawdopodobnie nie miał z tym nic wspólnego. Białczyński i jego koledzy nawet wysłali list do Franciszka, ja nie wiem, czy się śmiać, czy płakać? Według mnie takie działania ośmieszają rodzimowierstwo. Najpierw bowiem warto zapytać jak sprawa rzeczywiście wygląda, a nie robić wielki płacz i sztuczne nadmuchiwanie martyrologii rodzimowierczej.

_________________
⚫☽⚪☾
____


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Usunięty posąg Światowida
PostNapisane: środa, 1 stycznia 2014, 10:33 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Dziękuję za informacje :) Zatem sprawa zupełnie nie wygląda tak, jak ją przedstawiano. Jednak przyznasz, że wersja z usunięciem posągu z inicjatywy proboszcza brzmiała wiarygodnie - takie rzeczy po prostu mogą się w Polsce zdarzać, więc nic dziwnego, że łatwo uwierzyć, że tak było.
Swoją drogą warto, aby jednak znaleźć nowe miejsce dla tego posągu.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Usunięty posąg Światowida
PostNapisane: środa, 1 stycznia 2014, 12:07 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lutego 2011, 15:47
Posty: 268
Cytuj:
zmieniany jest wystrój wnętrza, i Światowid nie będzie pasował do nowego wystroju


Rety! Do jakiego wystroju Światowid nie będzie pasował? Czy krzyż wiszący w domu u katolików na ścianie perfekcyjnie dopasowany jest do stylowego lub współczesnego wystroju mieszkania i koloru mebli? Dziwne to jak dla mnie. :roll:

_________________
https://siliperius.blogspot.com/

https://www.facebook.com/SlavPaganism


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Usunięty posąg Światowida
PostNapisane: sobota, 4 stycznia 2014, 00:34 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 22:32
Posty: 132
Lokalizacja: Mazowsze
Siliniez napisał(a):
Rety! Do jakiego wystroju Światowid nie będzie pasował? Czy krzyż wiszący w domu u katolików na ścianie perfekcyjnie dopasowany jest do stylowego lub współczesnego wystroju mieszkania i koloru mebli? Dziwne to jak dla mnie :roll:

Nawet jeśli całe tłumaczenie jest lewe, to święte prawo właściciela zrobić z tym posągiem co chce (i jak dla mnie mógłby się nawet nie tłumaczyć), byle nie obrażać czyichś uczuć religijnych w sposób jaskrawy (np. zniszczenie posągu). Oczywiście trzeba brać poprawkę na to, że to znów stronnicze przedstawienie sprawy przez pracowników ośrodka. Ja nie przesądzam, że coś w tej sprawie z proboszczem jest z prawdy, niemniej trzeba by zrobić poważne śledztwo, a nie się rzucać, pisać listy protestacyjne itp., nie wiedząc jak sprawa się tak naprawdę rozgrywa na miejscu. Po prostu sączącym jad na Kośćiół było na rękę przedstawić sprawę jak najbardziej antyklerykalnie, pracownikom ośrodka na rękę było przedstawić decyzję co do posągu jako najrozsądniejszą, a prawda jest pewnie tradycyjnie gdzieś po środku...

_________________
⚫☽⚪☾
____


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL