Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 10:57

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Duch w Maszynie??
PostNapisane: poniedziałek, 4 lutego 2013, 22:37 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2009, 22:14
Posty: 133
Lokalizacja: Ziemia
Drodzy Szamanie i Cała Czcigodna Reszto. Co sądzicie o takim pomyśle?? Czy duch może przesiąknąć do techniki, czy może nasze dzieła jak talizmany mogą przyjąć świadomy byt?? Sieć neuronowa internetu rośnie, kto wie czy kiedyś internet nie odpowie nam na niezadane wcześniej pytanie, bądź nie zapyta "Czym Jestem"...

Napiszcie co sądzicie!!

_________________
"Nienawiść nie świadczy o polskości tak jak bejsbolowy kij!
Świadczy tylko o tym, że jesteś bandytą niezależnie od narodowości!"

Jestem druidem, kapłanem wiedzy.
Szanuję Ją tak bardzo, że trzymam się od niej z daleka :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Duch w Maszynie??
PostNapisane: wtorek, 5 lutego 2013, 16:38 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2009, 17:34
Posty: 295
Lokalizacja: Warszawa
Duch w maszynie? oczywiście! pamiętam, jak z moim zespołem graliśmy koncert w jakiejś fabryce (działającej, produkcja jakiś podzespołów czy coś) i tam były takie wieeelkie maszyny, buczało, huczało, że zatyczki do uszu niezbędne. ale nie o tym. tak sobie między tymi maszynami przechodziłem i czułem wyraźnie w każdej z nich ducha. nie ograniczałbym się tylko do internetu, drogi Fizbanie, choć i komputery takiego ducha dla mnie osobiście posiadają. nie pracuję z nimi za wiele, choć jak mój komp padł, to po "pogadaniu" z jego serduchem, procesorem, nagle zadziałał, o. ale to była jednorazowa akcja. dla animistów nie ma różnicy między drzewem, kamieniem, górą, budynkiem, czy maszyną. wszystko co istnieje ma ducha.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Duch w Maszynie??
PostNapisane: wtorek, 5 lutego 2013, 21:10 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Moje pierwsze skojarzenie to Jane, sztuczna, samoświadoma inteligencja, występująca w cyklu powieści o Enderze, napisanych przez Orsona Scotta Carda (świetne powieści).
Myślę, że wraz z rozwojem ilości połączeń, szybkości przepływu danych może nastąpić w którymś momencie taki jakościowy przeskok - świadomość oparta na krzemie... czemu nie?
Choć sensowne są też zastrzeżenia, że bez odczuwania (wrażeń, emocji, pragnień, uczuć) nie jest możliwa taka dusza jak nasza
Czy możliwa jest świadomość maszyn? Refleksja kognitywistyczna

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Duch w Maszynie??
PostNapisane: wtorek, 5 lutego 2013, 21:14 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 sierpnia 2009, 18:56
Posty: 811
Lokalizacja: Orzesze, Śląsk
Jakkun napisał(a):
dla animistów nie ma różnicy między drzewem, kamieniem, górą, budynkiem, czy maszyną. wszystko co istnieje ma ducha.

Tu mnie jedna rzecz zastanawia. Pierwiastki i cała materia nieożywiona( powiedziałbym), posiada jakiegoś ducha, życie, które powstało z tej materii drogą takich czy innych zmian również posiada ducha (jest to logiczne, skoro powstało z czegoś co również posiada ducha). W skutek połączenia duchów różnego rodzaju pierwiastków powstał system, który oprócz tego, że jest zbiorem tych poszczególnych duchów jest także czymś więcej. Więcej niż prostą sumą duchów, posiada jakąś wartość dodaną bo przecież nie wystarczy wsypać do garnka po trochu niezbędnych pierwiastków aby powstało drzewo. Tak to mniej więcej mogło wyglądać z życiem, zgodzicie się? A jak, Waszym zdaniem, ma się sytuacja z maszynami w takim razie? Czy akt twórczy człowieka również tchnął w pierwiastki coś więcej, spowodował, że powstała jakaś synergia? Skoro jesteśmy przy komputerach niech będzie komputer. Czy posiada on ducha komputera? Czy raczej jest sumą bardziej podstawowych duchów, które współdziałają ze sobą po prostu tak jak nakazują im prawa rządzące wszechświatem? A może macie inny pogląd na to czym jest życie ( w tym animistycznym sensie )?

Cytuj:
Choć sensowne są też zastrzeżenia, że bez odczuwania (wrażeń, emocji, pragnień, uczuć) nie jest możliwa taka dusza jak nasza

A po cóż miałaby być taka jak nasza?

_________________
"Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth?
Can you hear them call, can you hear them sing?" Damh, the Bard


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Duch w Maszynie??
PostNapisane: wtorek, 5 lutego 2013, 21:28 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Poszukiwacz napisał(a):
Cytuj:
Choć sensowne są też zastrzeżenia, że bez odczuwania (wrażeń, emocji, pragnień, uczuć) nie jest możliwa taka dusza jak nasza

A po cóż miałaby być taka jak nasza?

Chodzi o to, czy samoświadomość jest możliwa bez odczuwania. Czy można sensownie mówić o sobie "ja" nie odczuwając? W końcu komputer można zaprogramować tak, by pisał/ mówił o sobie "ja komputer", ale to nie jest samoświadomość, tylko "mechaniczne" odtwarzanie programu.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Duch w Maszynie??
PostNapisane: wtorek, 5 lutego 2013, 21:42 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 sierpnia 2009, 18:56
Posty: 811
Lokalizacja: Orzesze, Śląsk
To prawda ale pamiętać należy, że krzem rządzi się innymi prawami niż węgiel. Niestety nie mamy porównania więc możemy tylko gdybać. Co prawda rzeczywiście ciężko byłoby siebie określić bez odczuwania gdyż, prawdopodobnie, nie istniałoby wtedy odczucie odrębności.
Z drugiej jednak strony: nie wiemy jak by się zachowywało życie oparte na krzemie (ale czy to byłoby życie?). Oj to chyba baaardzo długa dyskusja.

_________________
"Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth?
Can you hear them call, can you hear them sing?" Damh, the Bard


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Duch w Maszynie??
PostNapisane: wtorek, 5 lutego 2013, 22:14 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2009, 17:34
Posty: 295
Lokalizacja: Warszawa
duch czegoś to nie to samo co dusza. ducha mogą przecież mieć przełęcze górskie, krainy, lasy. (choć "zbudowane" z pojedynczych elementów posiadających ducha właśnie, same też mają ducha). nie ujmowałbym ducha jako czegoś tchniętego w pierwiastki podczas aktu stworzenia (niezależnie czy dotyczy to kamieni czy komputerów). duch sieci?powiązań? informacji? czemu nie, nie wykluczam, choć tak jak mówiłem na początku nie pracuję z tymi duchami. bez względu także na substancję z której dana rzecz chemicznie jest zbudowana, czy będzie to węgiel, krzem, czy wodór z tlenem będzie miała ducha przypisanego sobie a nie substancji, z której jest. życie na bazie krzemu...hmm moja wyobraźnia nie sięga tak daleko, choć skoro sztuczna inteligencja jest już na tak zaawansowanym poziomie, może jest to bliższe niż nam się wydaje ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Duch w Maszynie??
PostNapisane: środa, 6 lutego 2013, 23:52 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): wtorek, 4 maja 2010, 22:12
Posty: 89
Lokalizacja: Willanów
Mnie się w kontekście tego wątku (jako inżynierowi) od razu nasuwa teoria osobliwości Raya Kurzweila.

Ale ja mam podejście inżynierskie, to wypacza osobowość...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Duch w Maszynie??
PostNapisane: środa, 6 lutego 2013, 23:57 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Piottr napisał(a):
Mnie się w kontekście tego wątku (jako inżynierowi) od razu nasuwa teoria osobliwości Raya Kurzweila.

A o czym ta teoria mówi?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Duch w Maszynie??
PostNapisane: niedziela, 24 lutego 2013, 18:41 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): wtorek, 4 maja 2010, 22:12
Posty: 89
Lokalizacja: Willanów
Teoria osobliwości mówi o tym, że w rozwoju technologii dojdzie kiedyś do punktu osobliwości, kiedy przestaniemy jako ludzkość panować nad rozwojem technologii. Takim punktem zwrotnym ma być powstanie sztucznej inteligencji (dla nieinformatyków dodam - nie opartej o wykonywanie algorytmów, bo obecnie nawet "najmądrzejszy" komputer który wygrał w szachy z Kasparowem, czy komputery przepowiadające pogodę opierają swoje działanie na instrukcjach wykonywanych jedna po drugiej - algorytmie).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Duch w Maszynie??
PostNapisane: czwartek, 28 lutego 2013, 00:05 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Piottr napisał(a):
Teoria osobliwości mówi o tym, że w rozwoju technologii dojdzie kiedyś do punktu osobliwości, kiedy przestaniemy jako ludzkość panować nad rozwojem technologii.

Moim zdaniem obecnie też nie panujemy :wink: (bo nie panujemy nad sobą)

Znalazłam pozycję, która skojarzyła mi sie z tym tematem. Od razu mówię, ze czytałam tylko opis, ale może komuś to podpasuje. To dostępna on-line książka:
Cytuj:
Ilnicki Rafał, Bóg cyborgów. Technika i transcendencja, 2011
Opis: Świetny pomysł Rafała Ilnickiego - by zarejestrować i opisać krytycznie procesy hybrydyzacji religii i techniki, dokonujące się zwłaszcza za sprawa eksplodujących na naszych oczach technik medialnych. Autor wypełnia niepodjęte zadanie teologów i religioznawców z jednej, i filozofów techniki z drugiej strony. Myślenie o technice z perspektywy religii zbyt łatwo umieszcza technikę w kategoriach narzędzia(umożliwiającego ekspansję religii) albo zagrożenia - kiedy cywilizacja techniczna pochłania obszary, które religia dotąd wypełniała sobą. Rozpoznanie dynamiki cywilizacji technicznej zbyt łatwo pomija obszary, w których technika przejmuje zadania religii, czyli właśnie obszary hybrydyzacji. Rafał Ilnicki ma rację,pokazując, jak bardzo rozpoznanie wspomnianych procesów samo oznacza tworzenie teorii-hybrydy, która jest w stanie oddać charakter dokonujących się przemian. Prof.zw.dr hab. Tomasz Polak

https://repozytorium.amu.edu.pl/jspui/handle/10593/4779

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL