Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 11:06

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Pogańskie lasy
PostNapisane: niedziela, 6 listopada 2011, 21:01 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 23 maja 2011, 09:13
Posty: 124
Amvaradel napisał(a):
Tin napisał(a):
Amvaradel napisał(a):
Takie projekty obywatelskiego wykupywania ziemi w zorganizowany sposob sa popularne w Wielkiej Brytanii. W ten sposob powstalo wiele ciekawych spolecznosci, komun, niemal plemion.

Tin, jeśli znajdziesz chwilę czasu, to chętnie dowiedziałabym się więcej na ten temat. Może jakieś rozwiązanie da się podpatrzyć i zastosować u nas.


Przyłączam się, też bym chciała poznać szczegóły.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pogańskie lasy
PostNapisane: niedziela, 15 stycznia 2012, 20:42 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Odświeżę wątek, może Tin zajrzy i coś napisze o pogańskich lasach :wink:

Tymczasem znalazłam świetny pogański blog pod wiele mówiącym tytułem No Unsacred Place - Earth and Nature in Pagan Traditions

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pogańskie lasy
PostNapisane: poniedziałek, 16 stycznia 2012, 00:54 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Wstyd przyznać, ale od dłuższego czasu nie potrafię sobie przypomnieć nazwy projektu, o którym tu wspomniałam...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pogańskie lasy
PostNapisane: czwartek, 19 stycznia 2012, 15:49 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Jak znajdziesz ponownie, daj znać.
Myślę, że warto by opracować temat świętych gajów. Za punkt wyjścia dla siebie potraktuję notatkę z anglo Wiki (dziś już działa :wink: ) http://en.wikipedia.org/wiki/Sacred_grove Potem można to rozszerzać.
Czy ktoś by mi pomógł w tłumaczeniu?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pogańskie lasy
PostNapisane: piątek, 20 stycznia 2012, 18:44 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 4 października 2009, 17:27
Posty: 102
Lokalizacja: warszawa..
ja mogę pomóc jako, że materię świętych gajów wałkowałem na ostatniej konferencji jesiennej. Pod jakim kątem chcesz to opracować i jak to ma się mieć to tematu "pogańskich lasów" ?

_________________
/人 ◕ ‿‿ ◕ 人\


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pogańskie lasy
PostNapisane: piątek, 20 stycznia 2012, 20:55 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
W tym momencie chodzi o przystępne opracowanie teoretyczne tematu świętych gajów, a potem udostępnienie tego opracowania (mam nadzieję, że już na stronie fundacji).
To, co jest w Wiki można potraktować jako punkt wyjścia, a potem rozszerzyć informacje.
Cytuj:
jak to ma się mieć to tematu "pogańskich lasów" ?

Przedstawienie jak było kiedyś, czyli święte gaje u Słowian, Greków, Rzymian, Celtów itd. Chętnie skonsultuję to z przedstawicielami tych ścieżek.
I przedstawienie jak jest obecnie - w ramach hinduizmu, shinto, buddyzmu itd., ale też może znajdziemy te info o współczesnych pogańskich świętych gajach.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pogańskie lasy
PostNapisane: piątek, 20 stycznia 2012, 22:29 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 4 października 2009, 17:27
Posty: 102
Lokalizacja: warszawa..
Amvaradel napisał(a):
Przedstawienie jak było kiedyś, czyli święte gaje u Słowian, Greków, Rzymian, Celtów itd. Chętnie skonsultuję to z przedstawicielami tych ścieżek.
.


Odnośnie tych kultur to tylko kwestia przerobienia moich notatek na wersję "do czytania". Sęk w tym, że na razie nie mam czasu na przerobienie tego - kwestia miesiąca. Innego gruntu niż Europejski się nie podejmuję, myślę że to już za duży rozrzut. Myślę, warto zrobić takie opracowanie o gajach obejmujące grunt Europy i uzupełnić o ich znaczenie dla dzisiejszych pogan, już bez podziału na konkretne ścieżki, bo i tak nie byłoby większych różnic. Takie coś można później dać na stronę PFI Polska oraz także na stronę fundacji (oczywiście uszczuploną o współczesnych pogan).

_________________
/人 ◕ ‿‿ ◕ 人\


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pogańskie lasy
PostNapisane: sobota, 21 stycznia 2012, 11:55 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
szymon napisał(a):
Odnośnie tych kultur to tylko kwestia przerobienia moich notatek na wersję "do czytania".

Super :)
Cytuj:
Sęk w tym, że na razie nie mam czasu na przerobienie tego - kwestia miesiąca.

To nie jest pilne, kwestie techniczne omówimy na priv.

Cytuj:
Innego gruntu niż Europejski się nie podejmuję, myślę że to już za duży rozrzut. Myślę, warto zrobić takie opracowanie o gajach obejmujące grunt Europy i uzupełnić o ich znaczenie dla dzisiejszych pogan, już bez podziału na konkretne ścieżki, bo i tak nie byłoby większych różnic. Takie coś można później dać na stronę PFI Polska oraz także na stronę fundacji (oczywiście uszczuploną o współczesnych pogan).

Ja zrobię na pewno Indie - tam święte gaje funkcjonują do dziś. O afrykańskich czy malezyjskich świętych gajach dowiedzialam się dopiero z tej notatki z Wiki, ale na pewno znajdzie się na ten temat więcej w sieci.
Nie widzę powodu, by na stonie fundacji nie miało być o współczesnych poganach :wink: Tylko bardzo przydałby się jakiś konkretny przykład takiego gaju.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pogańskie lasy
PostNapisane: sobota, 21 stycznia 2012, 22:23 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
O świętych gajach Maryjczyków, do dziś użytkowanych, opowiadał jeden z wykładowców podczas III Konferencji o Neopogaństwie w Krakowie. Mam niestety tylko notatki z wykładu, literatura w tym przedmiocie jest bardzo ograniczona, i głównie w j. rosyjskim.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pogańskie lasy
PostNapisane: niedziela, 22 stycznia 2012, 13:13 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Pewnie niedługo ukażą się materiały z III Konferencji o Neopogaństwie?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pogańskie lasy
PostNapisane: czwartek, 1 marca 2012, 00:52 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): wtorek, 8 listopada 2011, 23:28
Posty: 67
Lokalizacja: Michale
Wracając do głównego wątku: Ja nie bałbym się o rozpady pogańskich kościołów i związków wyznaniowych, herezje (herezje są twórcze!), nagłe nawrócenie właściciela na "jedyną słuszną wiarę"...

Ja bałbym się bezmyślnych chuliganów niszczących pod osłoną nocy taki las, pijących w nim tanie wina itd. Obawiam się, że ogrodzenia nie pomagają...

P.S. Komuna mówicie? Prawie plenię? Gdzieś na rubieżach cywilizowanego świata? Chętnie. :)

A.: Temat komun, zrzeszeń, ekowiosek itp. został wydzielony http://paganfederation.org/forum-pl/viewtopic.php?f=26&p=39522#p39522

_________________
"Fakt, że jestem paranoikiem, nie oznacza jeszcze, że cały świat nie sprzymierzył się przeciwko mnie."


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pogańskie lasy
PostNapisane: piątek, 13 kwietnia 2012, 13:59 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 18 maja 2010, 22:29
Posty: 304
Wandali bym się nie obawiał bo nie musi być tam napisane że ten las jest "pogański" no a menele z winem - hmm im taki las byłby w dzikszym miejscu tym lepiej bo najwiecej by to dawało gdyby łączył się z jakimś sporym lasem a nie był tylko odosobnioną wyspą.
A co do podziałów, heretyków, nawracania się itd to musiało by to wyglądać jak w KRK - jak ludzie odchodzą to nie zabierają ze sobą kościoła nawet jesli sfinansowali jego budowe.

_________________
A Moment in Valhalla...

"Czcij Bogów, kochaj kobiety i broń Ojczyzny"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pogańskie lasy
PostNapisane: piątek, 13 kwietnia 2012, 19:58 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 12 grudnia 2011, 21:31
Posty: 79
Lokalizacja: Warszawa? lub Zbrosławogród
Moim zdaniem lepiej dla lasów będzie, jeżeli żaden fragment nie będzie formalnie wydzielony jako pogański. Zbyt duże ryzyko celowego podpalenia.

// edycja
Chyba że fragment niełączący się z większymi połaciami.

_________________
nie wiedziano w co sie wpakowano


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pogańskie lasy
PostNapisane: środa, 13 czerwca 2012, 21:34 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Znalazłam stronkę o projektach związanych ze świętymi lasami w różnych religiach.
Religious Forests
Cytuj:
The Oxford researchers estimate that about 15% of the world’s surface is ‘sacred land’ – land that has ‘sacred’ connotations rather than being necessarily owned by faith communities. ARC/WWF research has found that sacred land generally has high levels of biodiversity thanks to the protection from development provided by its sacred status

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL