Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 14:13

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: środa, 28 września 2011, 11:17 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 marca 2011, 16:15
Posty: 48
Jassa/Jessa czyli wg źródeł staropolskich niebiański bóg Polan. Najbardziej tajemniczy i w przeciwieństwie do innych bóstw "długoszowych" o najsłabiej zbadanych poświadczeniach. Po blisko półrocznych pracach i wielu, często gorących dyskusjach, prezentujemy pierwsze plony naszych poszukiwań, zapraszamy:

Obrazek

http://www.bogowiepolscy.net/jassa-jessa.html

Na bazie powyższego nasze postulaty:

1. Polański Jassa/Jessa czczony był przede wszystkim w okolicach równonocy wiosennej, a prawdopodobnie i jesiennej (oraz poranka i zachodu) poprzez uczty ofiarne z wykorzystaniem głazów z wnękami ofiarnymi. Był to bóg wojownik na białym rumaku, ale także przyjazny gospodarz i dostarczyciel dóbr, analogicznie jak zachodniolechicki Świętowit i ożywiający przyrodę jak zachodniolechicki Jarowit i wschodniosłowiański Jaryło.

2. Najbardziej prawidłowa wymowa to Jasz/Jasza lub Jas/Jasa choć w zależności od regionu mogły pojawiać się inne formy, np Jaś/Jaśa (por. polscy: Jasień=Jaś=Jaszink). Większość znaczeń o takich rdzeniach ulega licznym modyfikacjom (s=ś=sz=ź=z, a-e-o-u). Imię Jassa wykazuje silne związki znaczeniowe z jasnością niebios, po czym ekspanduje na inne pola znaczeniowe (jaść, jasion, jasieł itd).

3. Słowianie w odniesieniu do polskiego Jassy/Jessy kwalifikują się do grupy ludów indoeuropejskich gdzie rdzeń *ansu (pan, władca, bóg) przechodzi na bóstwa najwyższe i niebiańskie, czyli również: Celtowie - Esus, Germanie - Ass, Sarmaci - Uaszo (również plemię Jassowie), Persowie - Asza, Asura. Spokrewnione znaczeniowo indoeuropejskie *awes-, aus-, *awsa- (świecić, błyszczeć) objawia się natomiast w imieniu kaszubskiego boga Jaster/Jastrzebóg (jak dotąd ignorowanego w komparatystyce), a kulturowo najbliższego polańskiemu Jassie/Jessie. Oraz u rosyjskiego boga Usień/Awsień, a na gruncie bałtosłowiańskim u łotewskiego boga Jeusens/Jusens/Usinsz.

4. Interpretatio romana (tzw wykładnia rzymska) w odniesieniu do Jassy jest możliwe, jeśli zastosować ją do dwu lub czterogłowego Janusa, poprzednika Jowisza. Janus dzierży klucz (por. polski herb Jasieńczyk i góra kultowa św.Piotr/Połom na kopcach jasienickich) analogicznie jak u wszystkich Słowian ludowy św. Jerzy, który otrzymuje klucz od Matki Boskiej lub Marzanny(sic!). Janus jest również bogiem wędrującym jak słowiańscy Świętowit i Jaryło oraz postacie władców wędrujących z legend polskich.

5. Wiele wskazuje za tym, że święte zwierzęta Jassy/Jessy obok białego rumaka to orzeł, jastrząb i jaskółka. Jesion podobnie jak dąb, posiada wszelkie znamiona drzewa gromowego, w tym w wierzeniach ludowych moc odstraszającą węże (symbolizujące świat bóstw podziemii).

Materiały zebrali i opracowali: Grzegorz Niedzielski, Kazimierz Perkowski i Wojciech Jóźwiak.

_________________
www.BogowiePolscy.net


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: środa, 28 września 2011, 20:24 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lutego 2011, 15:47
Posty: 268
Mistrzostwo! Rewelacja!

Od dawna uważałem Jeszę za tożsamego z Perunem-Świętowitem, ale wynikało to raczej u mnie z pewnej intuicji. Teraz mam więcej dowodów na to. Dzięki! :D

_________________
https://siliperius.blogspot.com/

https://www.facebook.com/SlavPaganism


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: czwartek, 29 września 2011, 10:31 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 marca 2011, 16:15
Posty: 48
Dziękujemy :) takie słowa to najlepsza nagroda za włożony wysiłek. Kwestia Świętowita i Peruna. Jeśli Peruna rozumieć tylko jako wojownika to w takiej sytuacji Jaszy bliżej byłoby do Świętowita ze względu na to, że bóg ten jest także dobrym gospodarzem (choć także wojownikiem). No i nie bez znaczenia jest także dawna wspólnota kulturowa plemion lechickich, do której Rugianie i Polanie należeli.

_________________
www.BogowiePolscy.net


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: czwartek, 29 września 2011, 20:55 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lutego 2011, 15:47
Posty: 268
Ja raczej patrzyłem innymi kategoriami. Perun-Świętowit to bóg nieba. Jan Długosz opisał Jeszę jako słowiańskiego Jowisza, zatem na logikę rzecz biorąc imię "Jesza" byłoby jednym z imion Peruna. :wink:

_________________
https://siliperius.blogspot.com/

https://www.facebook.com/SlavPaganism


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: piątek, 30 września 2011, 00:23 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 marca 2011, 16:15
Posty: 48
No tak, jak mówili Litwini: "Perkun jest mnóg" :-)

_________________
www.BogowiePolscy.net


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: poniedziałek, 3 października 2011, 06:32 
Offline
Nadmilczek

Dołączył(a): wtorek, 5 lipca 2011, 18:52
Posty: 17
Świetna robota :) Mam nadzieję, że nie poprzestaniecie na opisie tylko tego Boga, ale uczynicie czytelniejszą wizję pozostałych polskich Bogów...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: poniedziałek, 3 października 2011, 11:01 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lutego 2011, 15:47
Posty: 268
kamia napisał(a):
Świetna robota :) Mam nadzieję, że nie poprzestaniecie na opisie tylko tego Boga, ale uczynicie czytelniejszą wizję pozostałych polskich Bogów...

Również mam takową nadzieję. Teraz uprzejmie prosimy o udowodnienie, że Nyja to Weles. ;-)

_________________
https://siliperius.blogspot.com/

https://www.facebook.com/SlavPaganism


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: poniedziałek, 3 października 2011, 22:55 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 marca 2011, 16:15
Posty: 48
Siliniez napisał(a):
kamia napisał(a):
Świetna robota :) Mam nadzieję, że nie poprzestaniecie na opisie tylko tego Boga, ale uczynicie czytelniejszą wizję pozostałych polskich Bogów...

Również mam takową nadzieję. Teraz uprzejmie prosimy o udowodnienie, że Nyja to Weles. ;-)

Tak, zajmiemy się po kolei wszystkimi bogami pojawiającymi się zarówno w źródłach jak i folklorze polskim, to jest z resztą najważniejszy powód opóźnienia drugiej serii ilustracji :) A poświadczenia dla Nyji jako Welesa znaleźć można relatywnie najłatwiej. Nie trzeba nawet popełniać sążnistych tekstów. Wykazać można to dosłownie w kilku zdaniach:

- Dawne czeskie "iść do Welesa" to w Polsce "iść do Nyji", co podaje nawet sam Aleksander Brukner.

- Na południowej Słowiańszczyźnie mamy boga podziemi Badnji/Badnjak, starca płonącego w Boże narodzenie (wigilia to badnia), przeciwstawnego do Bożyca. Nie muszę chyba dodawać, że Badnji dawał powodzenie w hodowli bydła :)

- Nyję daje się powiązać z wschodniosłowiańską łaźnią - banią o czym szeroko pisze Grzegorz Niedzielski w swojej "Mitologii plemion prapolskich". U Słowian łaźnia była poświęcona bóstwom podziemi (woda jako przejście). Zachowane ślady to np Bannyj Czort (ślad etymologiczny?) czy ofiara z czarnego koguta składana w łaźni.

- U nas, w jednej z podkarpackich legend wężowy świat podziemi nazywa się Bania

- Gieysztor pisze, że porównanie do Plutona (bogactwo, a póżniej tożsamośc z Hadesem czyli zarówno Nawią jak i imieniem boga) jest poprawne i warte dalszych badań.

I jeszcze ciekawostka z Indii - wedyjski Wąż Głębin - Ahi Budhnji.

Z pewnością to jest temat na artykuł, ale jak widać sprawa jest od razu dość wyraźna. Mamy więc Nyję, Welesa, Badnji (Badnjak), bardzo prawdopodobnie można tu dodać Trzygłowa i Trojana. Daleki jestem od wyrokowania, które z tych imion jest pierwotne. Moim zdaniem należy pielęgnować wszystkie, żadnego nie skazywać na zapomnienie. A imię Nyja jest warte szczególnej uwagi skoro pojawia się u nas :)

_________________
www.BogowiePolscy.net


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: wtorek, 4 października 2011, 12:07 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lutego 2011, 15:47
Posty: 268
Świetne! Nie wpadłem na to z Badnjakiem.

Natomiast czy łaźnie powinno się wiązać ze sferę chtoniczną? Tak się zastanawiam, jeden z mitów o powstaniu ludzi mówi, że Bóg mył się w łaźni i otarł wiechciem, a ludzie, zwierzęta i rośliny powstały z kropli potu. Czyżby zatem stwórcą ludzi w interpretacji tej wersji mitu był Weles nie Perun?

_________________
https://siliperius.blogspot.com/

https://www.facebook.com/SlavPaganism


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: wtorek, 4 października 2011, 14:59 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 marca 2011, 16:15
Posty: 48
Siliniez napisał(a):
Świetne! Nie wpadłem na to z Badnjakiem. Natomiast czy łaźnie powinno się wiązać ze sferę chtoniczną? Tak się zastanawiam, jeden z mitów o powstaniu ludzi mówi, że Bóg mył się w łaźni i otarł wiechciem, a ludzie, zwierzęta i rośliny powstały z kropli potu. Czyżby zatem stwórcą ludzi w interpretacji tej wersji mitu był Weles nie Perun?


Hm, myślę, że szukanie tu jednej odpowiedzi to teren bardzo grząski :) Nikt nie udowodnił jeszcze, że istniała jednorodna religia słowiańska, co więcej źródła raczej temu przeczą, jak i porównanie do wierzeń celtyckich, germańskich czy greckich, jest tam pełno sprzeczności. Co do staroruskiego Peruna, Toporov stwierdza na przykład, że Perun zdetronizował Strzyboga, który faktycznie w wielu miejscach mocno przypomina Świętowita, czy jak się okazuje Jasza. Wielu bogów chtonicznych wykazuje cechy niebiańskie i odwrotnie, wielu bogów niebiańskich posiada cechy chtoniczne. Nie podejmę się próby odpowiedzi na takie pytanie :)

_________________
www.BogowiePolscy.net


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: wtorek, 4 października 2011, 16:23 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lutego 2011, 15:47
Posty: 268
Biorąc pod uwagę, że i Perun, i Weles odpowiadali za magię, wróżby, wojnę i przysięgi jest to jasne. :D

_________________
https://siliperius.blogspot.com/

https://www.facebook.com/SlavPaganism


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: wtorek, 4 października 2011, 16:46 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 22:32
Posty: 132
Lokalizacja: Mazowsze
To mój pierwszy post na tym forum, więc przede wszystkim witam wszystkich...

Siliniez napisał(a):
Biorąc pod uwagę, że i Perun, i Weles odpowiadali za magię, wróżby, wojnę i przysięgi jest to jasne. :D


Tak się składa, że z wymienionych tu domen, Perun i Weles wspólnie odpowiadali wyłącznie za przysięgi. Natomiast za wojnę Perun, a za magię i wróżby Weles. Zasadniczo temat dotyczący inicjatywy BPL był już poruszany na forum RBI. W wielkiem skrócie można stwierdzić, iż dobrze, że są ludzie, którzy szukają informacji także w tak kontrowersyjnych źródłach, jednak zasadniczego założenia, iż Długosz opisał prawdziwy polski panteon, po prostu nie da się obronić moim (i nie tylko moim) zdaniem. Nie ma co ulegać myśleniu życzeniowemu.

"Panteon" długoszowy został poddany miażdżącej krytyce przez specjalistów, tylko niektóre jego elementy uważa się za w miarę prawdopodobne. Jessa do nich nie należy. Obecny powrót do tego panteonu i próba jego rehabilitacji przez niektórych są spowodowane niezadowoleniem, iż stosunkowo mało wiadomo o wierzeniach Słowian. Zwłaszcza tyczy się to teologii słowiańskiej, bo z magią, demonologią itp. jest już znacznie lepiej. Dlatego rozumiem pokusę jaką sprawia możliwość czerpania z zapisków długoszowych, ale zarazem budzą one bardzo wiele kontrowersji i w znacznym stopniu zostały zmyślone, jak wiele innych historyjek Długosza.

_________________
⚫☽⚪☾
____


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: wtorek, 4 października 2011, 18:56 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 marca 2011, 16:15
Posty: 48
Jasza nie jest wymysłem Długosza. Bóg o takim imieniu zostaje wymieniony dwa pokolenia wcześniej przez Koźmińczyka w kazaniu na Zielone Świątki powołując się nawiasem mówiąc na jeszcze wcześniejsze kroniki polskie. Podejście hiperkrytyczne, zasadzające się na XIX wiecznym ewolucjonizmie liniowym czy specyfika dyskusji na forum RBI nie zmieni tu stanu faktycznego, który z powodzeniem poddaje się poważnym badaniom. Wszystkich zainteresowanych tematem odsyłam do pełnego tekstu opracowania.

_________________
www.BogowiePolscy.net


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: wtorek, 4 października 2011, 21:05 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lutego 2011, 15:47
Posty: 268
Żmijosław Trygławic napisał(a):
Tak się składa, że z wymienionych tu domen, Perun i Weles wspólnie odpowiadali wyłącznie za przysięgi. Natomiast za wojnę Perun, a za magię i wróżby Weles.

Z tego co wiem przysięgi były składane i na Welesa i na Peruna. W przypadku Peruna - odbywały się wróżby w świątyni Świętowita w Arkonie (do czego służył róg wykonany z kruszcu oraz biały koń). Jak twierdzi większość badaczy Perun i Świętowit to jedna i ta sama postać.

_________________
https://siliperius.blogspot.com/

https://www.facebook.com/SlavPaganism


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: środa, 5 października 2011, 21:10 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 22:32
Posty: 132
Lokalizacja: Mazowsze
BPL napisał(a):
Jasza nie jest wymysłem Długosza. Bóg o takim imieniu zostaje wymieniony dwa pokolenia wcześniej przez Koźmińczyka w kazaniu na Zielone Świątki powołując się nawiasem mówiąc na jeszcze wcześniejsze kroniki polskie


Gdzie można o tym przeczytać?

BPL napisał(a):
Podejście hiperkrytyczne, zasadzające się na XIX wiecznym ewolucjonizmie liniowym czy specyfika dyskusji na forum RBI nie zmieni tu stanu faktycznego, który z powodzeniem poddaje się poważnym badaniom. Wszystkich zainteresowanych tematem odsyłam do pełnego tekstu opracowania.


Jeśli specyfika ta ma polegać na tym, że tam zostałeś skrytykowany,a tutaj spotykał Cię wyłącznie poklask zanim się tu odezwałem, to wybacz, ale myślenie krytyczne się chwali.

Siliniez napisał(a):
Z tego co wiem przysięgi były składane i na Welesa i na Peruna.


Owszem, i to też potwierdziłem jako jedyną ich wspólną domenę, z domen wymienionych przez Ciebie. Podczas zawierania traktatu pokojowego z Bizancjum wojowie klęli się na Peruna, zaś reszta ludu na Welesa.

Siliniez napisał(a):
W przypadku Peruna - odbywały się wróżby w świątyni Świętowita w Arkonie (do czego służył róg wykonany z kruszcu oraz biały koń). Jak twierdzi większość badaczy Perun i Świętowit to jedna i ta sama postać.


To też trzeba zaznaczyć, że chodzi o rugijskiego Świętowita, a to, że są jednym i tym samym to ostatecznie tylko teoria, tak jak łączenie Trzygłowa z Welesem. Można by też polemizować z tą "większością badaczy". Chodzi raczej głównie o Gieysztora.

_________________
⚫☽⚪☾
____


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: środa, 5 października 2011, 21:46 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 marca 2011, 16:15
Posty: 48
Żmijosław Trygławic napisał(a):
Gdzie można o tym przeczytać?

Proszę bardzo:

- Kolankiewicz Leszek., Dziady. Teatr święta zmarłych, Słowo / Obraz Terytoria, Gdańsk 1999
- Niedzielski Grzegorz, Królowie z gwiazd. Mitologia plemion prapolskich, Wydawnictwo Armoryka 2011
- Krzysztof Bracha, Tria ydola Polonorum na Zielone świątki w krytyce kaznodziejskiej późnego średniowiecza
(w: Sacrum pogańskie - sacrum chrześcijańskie, Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach, Warszawa 2010)

O tym również tu:

http://www.bogowiepolscy.net/postylla.html (w tym fragment z prof. Kolankiewicza)

http://www.taraka.pl/bogopol

http://www.taraka.pl/?id=dziady.htm

http://www.historia.org.pl/index.php/re ... enzja.html

Wspomniany dr Krzysztof Bracha o Koźmińczyku:

"…nie można wykluczyć recepcji wszystkich wymienionych źródeł, skoro predykant podkreślił żywotność zwyczaju w jego czasach. Łukasz, jak wiemy, to postać wyjątkowa w rodzimym kaznodziejstwie. Erudycyjny kaznodzieja był proboszczem w małej wsi, gdzie głosił kazania do ludu i gdzie musiał obcować z tradycyjną kulturą chłopską."

"Wydaje się, że omówiony kontekst obrzędowy umacnia wiarygodność przynajmniej części podanych w relacjach kaznodziejskich imion. Sugerują to również niektórzy badacze zagadnienia. Kontekst pieśni nie wyklucza ich autentyzmu. Były to pieśni obrzędowe, które miały - szczególnie w obyczajowości zaręczynowej, weselnej lub dożynkowej - charakter zażegnywań z wezwaniem istot mitycznych, najczęściej w refrenach. Nie ma powodów by odczytywać je inaczej."


Cytuj:
Jeśli specyfika ta ma polegać na tym, że tam zostałeś skrytykowany,a tutaj spotykał Cię wyłącznie poklask zanim się tu odezwałem, to wybacz, ale myślenie krytyczne się chwali.

Świat nie zamyka się do dwóch for PFI i RBI, a w szczególności do RBI. Jak na razie nie odniosłeś się w żaden sposób do samej treści artykułu. Na wspomnianym forum RBI takoż nikt nie odniósł się do treści poza Wilczynem i Lędzianem, a wątek szybko przerodził się w offtop (na szczęście już nie z moim udziałem) polegającym na kłótni o to czy Trzygłów to Weles. Na tym właśnie niestety polega owa specyfika. Jest wiele osób o dużej wiedzy, które obcesowo pouczane, machnęły ręką i przestały tam pisać. Ja tego nie zrobię. Gdy będzie nowy materiał będę o tym na RBI pisał, no chyba, że ktoś wyraźnie powie, że nie życzy sobie tego typu treści.

Na koniec dorzucam opinię twórcy Pantheion.pl o naszych materiałach odnośnie Jassy, a dostępną na forum:

"Bardzo wciągająca lektura, jak zwykle, gdy elementy układanki zaczynają składać się w całość.
Tak, czy inaczej nie widzę tu za bardzo romantycznego marzycielstwa, wywodzenia całej koncepcji z jednej wątpliwej przesłanki, a raczej to, co badacz może zrobić najlepszego: wyjście od źródeł które mamy i szukanie potwierdzeń lub zaprzeczeń. Jeśli głównym powodem, dla którego odrzuca się źródła były założenia teorii uproszczonego ewolucjonizmu, to raczej należy przeformułować ewolucjonizm.

Cytat: Jarek on Marzec 27, 2011, 19:10:49
"Dla Brucknera, uciekającego od wszelkiej (poza litewską) komparatystyki, bogowie Słowian przedstawiali się jako bezładny panteon lokalnych patronów czynności zupełnie drugorzędnych. Jego zdaniem politeizm stanowić miał etap rozwoju religii kształtujący się wraz z organizacjami ponadplemiennymi. Ponieważ organizacja polityczna Słowiańszczyzny dopiero kiełkowała, pojęcie bóstw w X-XII wieku także się kształtowało i chrześcijaństwo z łatwością zadało im cios całkowicie wymazując je ze światopoglądu. (...) Tak w XIX wieku rozumiano politeizm, uznawany za dość późny etap w rozwoju religii." str.131 - 132

To właśnie typowe dla antropologów - ewolucjonistów uproszczenie. Zakładali, że historia jest jednoliniowa. Tymczasem polityczne rozbicie plemion polskich wcale nie musiało być kolejnym stadium, ale rezultatem rozpadu związków, które istniały dawniej. Zresztą nie jest potrzebna jedność polityczna, by istniała jedność kulturowa. Na tej zasadzie można by obalać też Olimp Homerowy, jako wymysł (??, nie, chyba jednak by nie można... )"

_________________
www.BogowiePolscy.net


Ostatnio edytowano czwartek, 6 października 2011, 10:45 przez BPL, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: środa, 5 października 2011, 22:23 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lutego 2011, 15:47
Posty: 268
Żmijosław Trygławic napisał(a):
To też trzeba zaznaczyć, że chodzi o rugijskiego Świętowita, a to, że są jednym i tym samym to ostatecznie tylko teoria, tak jak łączenie Trzygłowa z Welesem. Można by też polemizować z tą "większością badaczy". Chodzi raczej głównie o Gieysztora.

A był jeszcze jakiś inny popularny kult Świętowita poza Rugią? A czy oprócz teorii o jedności Peruna ze Świętowitem nie było jakichś ludowych litewskich legend o czterech obliczach Perkuna, albo tajemniczy Światowid ze Zbrucza znaleziony na terenie dzisiejszej Ukrainy, gdzie kroniki nie wspominają nic o kulcie Świętowita? Ta teoria z tego co wiem, uchodzi za najpopularniejszą.

_________________
https://siliperius.blogspot.com/

https://www.facebook.com/SlavPaganism


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: niedziela, 16 października 2011, 14:00 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Żmijosław Trygławic napisał(a):
Jeśli specyfika ta ma polegać na tym, że tam zostałeś skrytykowany,a tutaj spotykał Cię wyłącznie poklask zanim się tu odezwałem, to wybacz, ale myślenie krytyczne się chwali.
Nie chwali a wręcz przeciwnie.
Po pierwsze krytyka autora to prymitywizm. Lepiej odnosić się faktów i prezentowanych teorii, do hipotez i ustaleń. I to nie na zasadzie ogólnikowych zastrzeżeń lecz przytoczeniem konkretnych argumentów, skoro z drugiej strony takowe padają.
Siliniez napisał(a):
W przypadku Peruna - odbywały się wróżby w świątyni Świętowita w Arkonie (do czego służył róg wykonany z kruszcu oraz biały koń).
To stały błąd wywodzący się z opisu chrześcijanina. Koń przebywał w miejscu świątynnym i należał do Boga. Kapłan się nim jedynie opiekował. Koń służył za wierzchowca (komu?). Siodłano go, kiełznano, w niektóre poranki bywał zmęczony i spieniony jak po długiej jeździe. Był wierzchowcem Boga i w takiej roli brał udział w obrzędach przepowiadania przyszłości. Wszak przed wprowadzeniem na majdan z włóczniami siodłano go (dla kogo?). Zatem chrześcijanin opisał to z czym się zetknął, z koniem. W rzeczywistości przyszłość wróżył (?) Bóg na wierzchowcu (osiodłanym, przygotowanym pod wierzch).

Ogólnie - w sytuacji porządnego zacytowania i spójnej argumentacji należy się cieszyć, że w tak ubogiej materii jak mitologia prapolska otrzymujemy nowy materiał do porównań, rozważań, cytowań. Można się nie zgadzać z tezami, można się nie zgadzać z ich częścią albo akceptować. W każdym przypadku jakość materiału wypełnia treścią puste dotychczas pole i daje impuls do dalszych studiów. Tak jest w tym przypadku.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: wtorek, 18 października 2011, 23:11 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 22:32
Posty: 132
Lokalizacja: Mazowsze
Siliniez napisał(a):
A był jeszcze jakiś inny popularny kult Świętowita poza Rugią?


Na Wolinie.

Generalnie chodziło mi o to, że nie jest wskazane używanie skrótów myślowych. Zamiast pisać, że Perun też jest od wróżb to napisz, że sądzisz tak dlatego, że identyfikujesz Świętowita z Perunem. Krótko mówiąc, póki nie ma dowodów na to, że Perun to Świętowit, nie można arbitralnie orzec, że Perun ma jakikolwiek związek z wróżeniem.

Cytuj:
A czy oprócz teorii o jedności Peruna ze Świętowitem nie było jakichś ludowych litewskich legend o czterech obliczach Perkuna


Nie wiem. Jeśli jest Ci takowa znana to proszę o źródło. Generalnie polikefalia była raczej obca Bóstwom bałtyjskim, ale kto wie, kto wie?

Cytuj:
, albo tajemniczy Światowid ze Zbrucza znaleziony na terenie dzisiejszej Ukrainy, gdzie kroniki nie wspominają nic o kulcie Świętowita? Ta teoria z tego co wiem, uchodzi za najpopularniejszą.


Problem w tym, że posąg jest wyobrażeniem wszechświata, a nie jednego konkretnego Bóstwa. W związku z tym o ile sam posąg jest czterogłowy, to na te cztery głowy składają się cztery różne Bóstwa.

Poświst napisał(a):
Nie chwali a wręcz przeciwnie.
Po pierwsze krytyka autora to prymitywizm. Lepiej odnosić się faktów i prezentowanych teorii, do hipotez i ustaleń. I to nie na zasadzie ogólnikowych zastrzeżeń lecz przytoczeniem konkretnych argumentów, skoro z drugiej strony takowe padają.


A widzisz różnicę między krytyką, a myśleniem tudzież podejściem krytycznym? Ja nie krytykuję autora jako osoby, jakbyś nie zauważył.

Cytuj:
Ogólnie - w sytuacji porządnego zacytowania i spójnej argumentacji należy się cieszyć, że w tak ubogiej materii jak mitologia prapolska otrzymujemy nowy materiał do porównań, rozważań, cytowań. Można się nie zgadzać z tezami, można się nie zgadzać z ich częścią albo akceptować. W każdym przypadku jakość materiału wypełnia treścią puste dotychczas pole i daje impuls do dalszych studiów. Tak jest w tym przypadku.


I tego też dotyczyły moje słowa z pierwszego posta:

Żmijosław Trygławic napisał(a):
W wielkiem skrócie można stwierdzić, iż dobrze, że są ludzie, którzy szukają informacji także w tak kontrowersyjnych źródłach

_________________
⚫☽⚪☾
____


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: wtorek, 18 października 2011, 23:36 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lutego 2011, 15:47
Posty: 268
Żmijosław Trygławic napisał(a):
Na Wolinie.

Na Wolinie z tego co wiem czczono Trygława. Piszesz o małym znalezisku, które prawdopodobnie wchodziło w skład kultu prywatnego. Co też nie jest pewne, mógł to być równie dobrze import z sąsiednich terenów.
Żmijosław Trygławic napisał(a):
Zamiast pisać, że Perun też jest od wróżb to napisz, że sądzisz tak dlatego, że identyfikujesz Świętowita z Perunem.

To nie tylko moje zdanie.
Żmijosław Trygławic napisał(a):
Problem w tym, że posąg jest wyobrażeniem wszechświata, a nie jednego konkretnego Bóstwa.

A skąd Ty to wiesz? Czy ta wizja jest jedynie słuszną? Na to też nie ma dowodów w żadnych źródłach. Do końca nie wiadomo, czy Światowid ze Zbrucza to Axis Mundi.

_________________
https://siliperius.blogspot.com/

https://www.facebook.com/SlavPaganism


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: wtorek, 18 października 2011, 23:55 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 22:32
Posty: 132
Lokalizacja: Mazowsze
Siliniez napisał(a):
Piszesz o małym znalezisku, które prawdopodobnie wchodziło w skład kultu prywatnego.


Chciałeś przykład popularnego kultu Świętowita. Trudno mi sobie wyobrazić kult bardziej popularny niż taki trafiający pod strzechy

Cytuj:
Co też nie jest pewne, mógł to być równie dobrze import z sąsiednich terenów.


Jeśli nawet był to import, to chyba w konkretnym celu. Kultowym.

Cytuj:
To nie tylko moje zdanie.


Co nadal nie jest dowodem na to, że Perun i Świętowit, to w istocie to samo Bóstwo. Tym samym nic nie wskazuje na to, iż Perun odpowiada za wróżby.

Cytuj:
A skąd Ty to wiesz? Czy ta wizja jest jedynie słuszną? Na to też nie ma dowodów w żadnych źródłach. Do końca nie wiadomo, czy Światowid ze Zbrucza to Axis Mundi.


Jaką masz inną propozycję patrząc na posąg? Impreza w trzypiętrowym bloku? :D Zresztą nie sama oś świata, a (wszech)świat w ogóle.

_________________
⚫☽⚪☾
____


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: środa, 19 października 2011, 10:55 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lutego 2011, 15:47
Posty: 268
Żmijosław Trygławic napisał(a):
Chciałeś przykład popularnego kultu Świętowita. Trudno mi sobie wyobrazić kult bardziej popularny niż taki trafiający pod strzechy.

Miałem na myśli kult państwowy. Skoro oficjalnym kultem jaki wyznawali Wieluńczanie był kult Trygława, a u Ranów Świętowita - nie jest to w pełni potwierdzenie. Równie dobrze możesz teraz znaleźć w Polsce wyznawców Kryszny i stwierdzić, że skoro czczą co czczą, to jest to podstawowym wyznacznikiem wiary Polaków. Tamta figurka mogła się tam znaleźć wraz z rodzinami emigrantów z Rany lub terenów połabskich.

Żmijosław Trygławic napisał(a):
Co nadal nie jest dowodem na to, że Perun i Świętowit, to w istocie to samo Bóstwo.

Wiele za tym przemawia, jak choćby fakt, że nie ma w źródłach pisanych wzmianek o kulcie Świętowita u Wschodnich Słowian, a już tym bardziej w rejonie Liszkowic. Oczywiście, fakt rozciągłości geograficznej sprzyjał powstaniu licznych hipostaz najwyższego boga Słowian, ale trudno sądzić, że Perun i Świętowit to zupełnie inne postacie, w szczególności jeśli obu cechują cztery twarze.

Żmijosław Trygławic napisał(a):
Tym samym nic nie wskazuje na to, iż Perun odpowiada za wróżby.

A co źródła bałtyjskie wspominają o kulcie Perkuna na Litwie? Z tego co pamiętam były tam jakieś wzmianki o zniczach, którzy wróżyli w świątyniach Perkunasa. Pokrewieństwo Perkunasa z Perunem też jest dla wielu badaczy bezsprzeczne, a już w szczególności a terenach pogranicza. Niestety nie pamiętam, gdzie czytałem tą wzmiankę o litewskiej legendzie o czterech obliczach Perkunasa. Jak znajdę przy okazji dam znać. Chyba, że ktoś kto czyta ten dział miał może styczność?
A swoją drogą skąd wiesz co czynili wołchwowie we Wschodnich świątyniach Peruna na co dzień?

Żmijosław Trygławic napisał(a):
Jaką masz inną propozycję patrząc na posąg? Impreza w trzypiętrowym bloku? :D Zresztą nie sama oś świata, a (wszech)świat w ogóle.

Trudno powiedzieć - może cykl życia i śmierci? Nie wiadomo. Ja tam mam nawet zastrzeżenia co do samych czterech twarzy. Z bliska wcale nie wydają mi się jedne męskie, a drugie żeńskie.
Nigdy nie zastanawiałem się nad jeszcze jedną kwestią. Cztery twarze Świętowita znajdują się pod specyficznym kapeluszem. Czy słowiańskie kobiety takowe nosiły?

_________________
https://siliperius.blogspot.com/

https://www.facebook.com/SlavPaganism


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: środa, 19 października 2011, 15:50 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 22:32
Posty: 132
Lokalizacja: Mazowsze
Siliniez napisał(a):
Miałem na myśli kult państwowy. Skoro oficjalnym kultem jaki wyznawali Wieluńczanie był kult Trygława, a u Ranów Świętowita - nie jest to w pełni potwierdzenie. Równie dobrze możesz teraz znaleźć w Polsce wyznawców Kryszny i stwierdzić, że skoro czczą co czczą, to jest to podstawowym wyznacznikiem wiary Polaków. Tamta figurka mogła się tam znaleźć wraz z rodzinami emigrantów z Rany lub terenów połabskich.


No kult państwowy (tudzież oficjalny) to co innego. Zresztą jeśli będziemy tylko brać pod uwagę oficjalne kulty, to kulty prowadzone przez osoby niezrzeszone w związkach wyznaniowych okażą się ... nie istnieć?

Cytuj:
Wiele za tym przemawia, jak choćby fakt, że nie ma w źródłach pisanych wzmianek o kulcie Świętowita u Wschodnich Słowian, a już tym bardziej w rejonie Liszkowic. Oczywiście, fakt rozciągłości geograficznej sprzyjał powstaniu licznych hipostaz najwyższego boga Słowian, ale trudno sądzić, że Perun i Świętowit to zupełnie inne postacie, w szczególności jeśli obu cechują cztery twarze.


U południowych Słowian teoretycznie coś jest, ale to grząski temat, co trzeba mocno podkreślić. Jest taka wieś Vidovo w Serbii i tamtejsi rodzimowiercy twierdzą, że analogicznie do Rugii był tam kult Svetovida, który został zastąpiony kultem św. Wita. Stosunkowo niedawno nawet ustawiono tam bardzo ciekawy dębowy posąg:

http://www.youtube.com/watch?v=8uOC1yl-UyE

Perun zdaje się był znany na południu. Jest (zdaje się) w Bośni góra Perun, a obok niej Veles i wiele, wiele innych nazw geograficznych. Jeśli Serbowie mają rację to możliwe, iż sąsiadowały ze sobą kulty Peruna i Svetovida, aczkolwiek trzeba tu być bardzo ostrożnym, podaję to jedynie jako ciekawostkę.

W kazdym razie czekam na jakikolwiek przekaz o czterotwarzowym Perunie. Mi taki nie jest znany.

Cytuj:
A co źródła bałtyjskie wspominają o kulcie Perkuna na Litwie? Z tego co pamiętam były tam jakieś wzmianki o zniczach, którzy wróżyli w świątyniach Perkunasa. Pokrewieństwo Perkunasa z Perunem też jest dla wielu badaczy bezsprzeczne, a już w szczególności a terenach pogranicza. Niestety nie pamiętam, gdzie czytałem tą wzmiankę o litewskiej legendzie o czterech obliczach Perkunasa. Jak znajdę przy okazji dam znać. Chyba, że ktoś kto czyta ten dział miał może styczność?


Owszem pokrewieństwo Perkunasa z Perunem jest oczywiste, tak jak i Velniasa z Welesem. Nie dość, że pokrywają się u nich funkcje, to jeszcze nazwy brzmią niemal identycznie. W ogóle moim zdaniem badacze za mało czerpią od Bałtów, a prawda jest taka, że ich dawna wiara jest najbliżej spokrewniona z wiarą Słowian i zachowało się u nich dużo wiecej niż u nas. Powyższy przykład to tylko jeden z wielu.
Nie mniej jednak pomimo bliskiego pokrewieństwa, i nawet jeśli istnieje przekaz o wróżeniu kapłanów Perkunasa, to jednak nie udowadnia to, ze Słowianie także łączyli tego Boga z wróżbiarstwem.

Cytuj:
A swoją drogą skąd wiesz co czynili wołchwowie we Wschodnich świątyniach Peruna na co dzień?


Nie wiem dokładnie, więc nie wiedząc nie będę nikomu wmawiał, że Perun jest w jakikolwiek sposób związany z wróżbami, bo nic na to nie wskazuje bezpośrednio. Nie wykluczam tego całkowicie, ale trzeba pozostać w zgodzie ze źródłami, nawet bardzo skąpymi. Poza tym o ile mi wiadomo wołchwowie byli bardziej związani z Welesem (Wołosem) i to właśnie ten Bóg jest odpowiedzialny za sferę magii, a więc zapewne i wróżenie. Natomiast z Połabia (Radogoszcz) znany jest obrzęd wróżebny polegający na zakopywaniu pod darnią drewek wróżebnych przed wykorzystaniem ich. Wszystko wskazuje na to, że było to zwrócenie się do Bóstwa chtonicznego (Welesa?) z prośbą o odpowiedź. Także radogoska legenda o wielkim odyńcu, który wybiegał z jeziora, które tym czasem nabierało koloru krwi i rzucał się na jego brzegu zapowiadając nadchodzącą wojnę, wydaje się mieć silne koneksje chtoniczne.

Cytuj:
Trudno powiedzieć - może cykl życia i śmierci? Nie wiadomo. Ja tam mam nawet zastrzeżenia co do samych czterech twarzy. Z bliska wcale nie wydają mi się jedne męskie, a drugie żeńskie.
Nigdy nie zastanawiałem się nad jeszcze jedną kwestią. Cztery twarze Świętowita znajdują się pod specyficznym kapeluszem. Czy słowiańskie kobiety takowe nosiły?


Akurat tu się zgadzam, nic nie wskazuje na to by w górnym rejestrze posągu były przedstawione jakiekolwek postacie kobiece. Jest to chyba jakieś pokłosie tezy Rybakowa, który posunął się tak daleko, że każdą z postaci zidentyfikował z konkretnym Bóstwem słowiańskim (m. in. z Ładą). Niektórzy bezkrytycznie to przyjmują za dobrą monetę.

Co innego w rejestrze środkowym. Tam są dwie postacie kobiece (mają uwypuklone piersi) i dwie męskie przedstawione jakby w korowodzie. Posąg miałem przyjemność oglądać na żywo.

Rejestr dolny także budzi kontrowersje. Niektórzy twierdzą, że jest tam Bóstwo trzygłowe (np. ja), inni że jest jednogłowe, a jedynie "obraca" twarz i tułów w stronę patrzącego.

_________________
⚫☽⚪☾
____


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: środa, 19 października 2011, 16:36 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lutego 2011, 15:47
Posty: 268
Żmijosław Trygławic napisał(a):
No kult państwowy (tudzież oficjalny) to co innego. Zresztą jeśli będziemy tylko brać pod uwagę oficjalne kulty, to kulty prowadzone przez osoby niezrzeszone w związkach wyznaniowych okażą się ... nie istnieć?

Istnieć będą, tylko jaki będzie ich status w stosunku do oficjalnych informacji o danych czasach? Nie sposób wykluczyć, że przez tamte rejony przewędrowało wiele ludów - w tym i Germanie. Pytanie tylko ile germańskich kultów miało miejsce w tym regionie, i co źródła o nich mówią? Czy są jakąś pożywką dla współczesnych neopogan?
Żmijosław Trygławic napisał(a):
Perun zdaje się był znany na południu.

Z tego co wiem najprawdopodobniej kult Peruna, Welesa czy Swaroga obecny był na terenie całej Słowiańszczyzny, tylko w pewnych regionach nazwy się lekko zmieniły (głównie na Połabiu).
Żmijosław Trygławic napisał(a):
Poza tym o ile mi wiadomo wołchwowie byli bardziej związani z Welesem (Wołosem) i to właśnie ten Bóg jest odpowiedzialny za sferę magii, a więc zapewne i wróżenie.

No wiesz, Trygława, którego identyfikuje się z Welesem też wykorzystywano do wróżb. Tylko tutaj był i Świętowit i Trygław w jednym regionie. Ale to już raczej może być specyfika tego obszaru.

_________________
https://siliperius.blogspot.com/

https://www.facebook.com/SlavPaganism


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: środa, 19 października 2011, 16:51 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 marca 2011, 16:15
Posty: 48
Panowie :) Sugeruję wymianę zdań i ciosów na ten temat w osobnym wątku, czy też rozdzielenie tegoż na dwa.

_________________
www.BogowiePolscy.net


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: środa, 19 października 2011, 16:58 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 22:32
Posty: 132
Lokalizacja: Mazowsze
Siliniez napisał(a):
Istnieć będą, tylko jaki będzie ich status w stosunku do oficjalnych informacji o danych czasach? Nie sposób wykluczyć, że przez tamte rejony przewędrowało wiele ludów - w tym i Germanie. Pytanie tylko ile germańskich kultów miało miejsce w tym regionie, i co źródła o nich mówią? Czy są jakąś pożywką dla współczesnych neopogan?


To że w kronikach nie ma informacji o kulcie Świętowita na Wolinie, to akurat nic nie przekreśla. Osobnym tematem jest na ile można wierzyć kronikom. Dobrze, że znane są figurki, które potwierdzają, że jakiś kult - choćby domowy czy prywatny - jednak istniał. To czy został przywleczony przez imigrantów, ma moim zdaniem marginalne znaczenie.

Zaś co do współczesnych germańskich neopogan, to są chyba jacyś wyznawcy asatru na Śląsku.

Cytuj:
Z tego co wiem najprawdopodobniej kult Peruna, Welesa czy Swaroga obecny był na terenie całej Słowiańszczyzny, tylko w pewnych regionach nazwy się lekko zmieniły (głównie na Połabiu).]


No nie powiedziałbym, że ewentualne przejście od Peruna do Świętowita, czy od Welesa do Trzygłowa na Połabiu i Pomorzu, to takie lekkie zmiany :wink:

Cytuj:
No wiesz, Trygława, którego identyfikuje się z Welesem też wykorzystywano do wróżb. Tylko tutaj był i Świętowit i Trygław w jednym regionie. Ale to już raczej może być specyfika tego obszaru.


Raczej jego konia, a nie samego Trzygłowa :)
Człowiek ma skłonność do upraszczania i to właśnie przejawia się w kojarzeniu Bóstw, które jednak dzieliła niemała odległość jak i czas. Połabie jest bardzo specyficzne. Najlepiej poznane, ale prezentuje już bardzo późny etap wierzeń pogańskich Słowian. Dlatego dopasowywanie do siebie Bóstw ze wschodu i zachodu jest dość karkołomne.

_________________
⚫☽⚪☾
____


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: środa, 19 października 2011, 18:09 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lutego 2011, 15:47
Posty: 268
Żmijosław Trygławic napisał(a):
To że w kronikach nie ma informacji o kulcie Świętowita na Wolinie, to akurat nic nie przekreśla.

To samo można by rzec odnośnie Peruna i wiązania go z wróżbami. Nie można tej tezy zupełnie wykluczyć, biorąc porównawczo kwestie religii Słowian oraz ludów sąsiednich. :wink:
Żmijosław Trygławic napisał(a):
Raczej jego konia, a nie samego Trzygłowa :)

W istocie - lekka metonimia. ;-)
Żmijosław Trygławic napisał(a):
Dlatego dopasowywanie do siebie Bóstw ze wschodu i zachodu jest dość karkołomne.

Cóż, jednak coś potwierdza. Jeśli faktycznie nawet Świętowit był czczony na Połabiu i u Słowian Południowych ... Jeśli cechy Peruna widoczne są u Świętowita, cechy Welesa u Trygława. Nazwa Jassy ma powiązania z postacią Peruna... To wiedz, że coś się dzieje. :wink:

_________________
https://siliperius.blogspot.com/

https://www.facebook.com/SlavPaganism


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: środa, 19 października 2011, 18:31 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 marca 2011, 16:15
Posty: 48
Siliniez napisał(a):
Cóż, jednak coś potwierdza. Jeśli faktycznie nawet Świętowit był czczony na Połabiu i u Słowian Południowych ... Jeśli cechy Peruna widoczne są u Świętowita, cechy Welesa u Trygława. Nazwa Jassy ma powiązania z postacią Peruna... To wiedz, że coś się dzieje. :wink:


Hm, to nie takie proste. Zależy czy rozpatrujemy boga niebiańskiego zredukowanego do patrona wojowników czemu wydaje się odpowiadać włodzimierzowy Perun (wg Toporova zastępuje Strzyboga), czy o szerszych kompetencjach czyli typu pierwotniejszgo Uranosa-Waruny, przyczyniającego się do dostatku pożywienia czemu zdaje się odpowiadać Świętowit i Jassa :)

_________________
www.BogowiePolscy.net


Ostatnio edytowano środa, 19 października 2011, 18:32 przez BPL, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: środa, 19 października 2011, 18:32 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 22:32
Posty: 132
Lokalizacja: Mazowsze
Siliniez napisał(a):
To samo można by rzec odnośnie Peruna i wiązania go z wróżbami. Nie można tej tezy zupełnie wykluczyć, biorąc porównawczo kwestie religii Słowian oraz ludów sąsiednich. :wink:


Nie wykluczam, podkreślam tylko brak przekazów źródłowych jasno stwierdzających, że Perun ma związek z wróżbiarstwem. Nie porównywałbym "sytuacji wróżbiarskiej" Peruna i kultu Świętowita na Wolinie, bo jednak w przypadku wolińskim istnieje świadectwo materialne pod postacią figurek. Figurki to dowód niegorszy od przekazów kronikarskich. Może nawet lepszy, bo wiadomo, że nie są wymysłem, tylko realnie istnieją.

Cytuj:
Cóż, jednak coś potwierdza. Jeśli faktycznie nawet Świętowit był czczony na Połabiu i u Słowian Południowych ...


Jeżeli. Nie wiem niestety czy na wiarygodnych źródłach opierają się Serbowie.

Cytuj:
Jeśli cechy Peruna widoczne są u Świętowita


Powiązanie z niebem. Ewentualnie biały koń, chociaż chyba w kontekście Peruna biały koń się nie pojawia ani razu. Coś więcej? Nie jest chyba nawet powiedziane, że Świętowit jest gromowładcą, a to wszak cecha podstawowa Peruna.

Cytuj:
, cechy Welesa u Trygława.


Jeśli wierzyć kronikarzowi powołującemu się rzekomo na słowa kapłanów Trzygłowa, Trzygłów był odpowiedzialny za niebo, ziemie i podziemia jednocześnie. Bóg najwyższy Szczecinian. Weles był odpowiedzialny za podziemia i częściowo ziemię (dzikie zwierzęta, bydło). Dość różny zakres działania trzeba przyznać. Pettazzoni np. uważa, że trzy głowy Trzygłowa świadczą o solarności (wszystkowidzenie), a czarny koń może oznaczać np. spaleniznę, a więc sfera działania Słońca i Ognia. Osobiście się z nim nie zgadzam, ale chcę pokazać jak szerokie jest pole interpretacyjne. Jak łatwo jest podważyć łączenie Trzygłowa z Welesem. W każdym razie osobiście czczę ich jako oddzielne Bóstwa. Trzygłowa i Świętowita cechuje dość duży uniwersalizm i silnie podkreślony rys wojenny. Dlatego trudno jest moim zdaniem ich porównywać z Perunem i Welesem, którzy mają dużo szczegółowiej określone domeny działania.

Cytuj:
Nazwa Jassy ma powiązania z postacią Peruna... To wiedz, że coś się dzieje. :wink:


No osobiscie nie dostrzegam podobieństwa słów "Jassa" i "Perun".

_________________
⚫☽⚪☾
____


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jassa - niebiański Bóg Polan
PostNapisane: środa, 19 października 2011, 18:38 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 marca 2011, 16:15
Posty: 48
Żmijosław Trygławic napisał(a):
No osobiscie nie dostrzegam podobieństwa słów "Jassa" i "Perun".


Istnieje polskie zaklęcie: Pierunie jaśnisty! :)

Co można przetłumaczyć jako Jasny Uderzacz (tu podbieram się słownikiem etymologicznym Bańkowskiego).

To może dowodzić określenie tego samego boga i/lub pokrewieństwa obu bogów w panteonie. Odpowiedzieć nie sposób, ale jasność i blask błyskawicy mogą być pokrewne.

_________________
www.BogowiePolscy.net


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL