Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 18:34

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Jeśli o mnie chodzi...
posadziłem już wiele dębów. 6%  6%  [ 2 ]
posadziłem jeden dąb. 16%  16%  [ 5 ]
chętnie posadzę taki dąb. 38%  38%  [ 12 ]
może kiedyś posadzę taki dąb. 34%  34%  [ 11 ]
nie podoba mi się ten pomysł. 6%  6%  [ 2 ]
Liczba głosów : 32
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Sadźmy dęby...
PostNapisane: poniedziałek, 27 czerwca 2011, 11:57 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2009, 17:34
Posty: 295
Lokalizacja: Warszawa
na Kupałę przywiozłem sadzonki dębu szypułkowego.
2 pojechały na Pomorze, jeden bodaj na Śląsk. 3 zostały w chramie mazowieckim.
wniosek: nie ma świadomości o miejscach mocy, w których można dęby sadzić.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sadźmy dęby...
PostNapisane: poniedziałek, 27 czerwca 2011, 17:20 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Skąd taki wniosek? Sadzonki pojechały nie w określone miejsca lecz w nieznane?

No i pozostaje do zdefiniowania pojęcie miejsca mocy. Ostatnio termin ten stał się dość powszechny, również z sięganiem do filozofii wschodnich - miejsca mocy alias czakramy, czakramy ziemi itp.

U słowiańskich pogan raczej się nie operuje terminem miejsca mocy. Są święte miejsca, góry, miejsca kultu, miejsca pod opieką Bogów. Niektóre wyznaczone wałami kultowymi (ja zamierzam posadzić dąb w jednym z takich miejsc, bardzo starym -1200 lat). Na święcie rodzimowierców być może co innego Ty rozumiałeś pod pojęciem 'miejsce mocy' a co innego, nieco egzotycznego, Twoi rozmówcy.
A chram mazowiecki nie powstał przecież tak sobie. Były sprzyjające okoliczności, Boska przychylność. To miejsce także jest wybranym, ma swoją moc.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sadźmy dęby...
PostNapisane: wtorek, 28 czerwca 2011, 10:10 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2009, 17:34
Posty: 295
Lokalizacja: Warszawa
Faktycznie Poświst, masz rację. wszystko zależy od definicji. daleko mi do "czakramów ziemi", ale moje definiowanie miejsc mocy siłą rzeczy jest inne niż rodzimowierców. chyba trochę marudze po prostu, bo miałem wizję, że wszystkie sadzonki się rozejdą, a zostały 3. a zostały nie dla tego, coby je w chramie posadzić ale dlatego, że nikt ich nie wziął. a że chram mazowiecki miejscem mocy jest, w którym bogowie darzą wszystkim, to dla mnie rzecz oczywista i odczuwalna za każdym razem kiedy tam jestem. te które rozdałem pojechały w konkretne miejsca, a nie jakąś "sinądal"
wniosek: mniej oczekiwań, więcej dostrzegania plusów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sadźmy dęby...
PostNapisane: wtorek, 28 czerwca 2011, 10:59 
Offline
Koordynator PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 maja 2010, 15:06
Posty: 232
Lokalizacja: Warszawa
I jeszcze jedno jedno jeśli można się wtrącić - zupełnie nie załapałam momentu kiedy rozdawałeś sadzonki, a w chramie byłam od piątku, czyli dłużej niż większość gości. Miałam spytać bo wiedziałam, że taki masz plan, ale sądziłam, że skoro ich nigdzie nie widziałam to ich nie było. Może inni też tak mieli ;) Na moim Podkarpaciu albo w Bieszczadach znalazłabym stosowne miejsca.

_________________
Pani Utrzymująca Arbuz na Swych Ramionach


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sadźmy dęby...
PostNapisane: wtorek, 28 czerwca 2011, 12:11 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2009, 17:34
Posty: 295
Lokalizacja: Warszawa
kurcze, wydawało mi się, że kiedy mówiłem o dębach przy ogniu byli wszyscy. ale widać tylko mi się wydawało :( ak czy inaczej dęby są na terenie chramu. możnaby zorganizować im jakąś przywózkę do w-wy ewentualnie. hmmm


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sadźmy dęby...
PostNapisane: wtorek, 28 czerwca 2011, 14:37 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Najważniejsze, że inicjatywa Rorka (i jego konkretne działania) wywołuje kolejne. Twoje Jakkunie, moje (ja sadziłem już dęby lecz nie w wybranych pod kątem pogańskości miejscach), innych. Im dalej (w las) tym więcej drzew :D


Ostatnio edytowano środa, 29 czerwca 2011, 03:08 przez Poświst, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sadźmy dęby...
PostNapisane: wtorek, 28 czerwca 2011, 21:46 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Dęby 3 są... Zaraz po Kupale zostały obwicie podlane i mogę je dostarczyć do Wa-wy po wcześniejszym dogadaniu na priv (co by się nie prażyły w aucie odbiór najlepiej o 8.00 rano w okolicy palcu trzech +). Jeśli zostaną w chramie, to też się raczej nie zmarnują. Postaramy się dla nich znaleźć jakieś miejsce.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sadźmy dęby...
PostNapisane: sobota, 26 maja 2012, 04:46 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): niedziela, 7 lutego 2010, 01:33
Posty: 43
Lokalizacja: Mierzeja Wiślana
Czytam, czytam i powiem wam, że już niedługo na żuławskiej, żyznej ziemi będzie rósł zasadzony przeze mnie dąb. ;)

_________________
gg 8066666


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sadźmy dęby...
PostNapisane: niedziela, 7 października 2012, 18:58 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Zasadziłem kolejny dąb. Tym razem u siebie. Syn znalazł taki biedniutki - rósł na kamieniach przysypanych piaskiem.
Wybraliśmy miejsce, przesadziliśmy. Dostał osłonę przed palącymi promieniami słońca z wetkniętych w ziemię ulistnionych gałęzi (liście uschły ale i tak chronią). Na zimę przysypię go liśćmi uwięzionymi pomiędzy tymi wetkniętymi w ziemię gałązkami ochronnymi. Na razie się trzyma (od późnej wiosny do jesieni).

Po za tym odniosłem chyba sukces z sosną. Ma słabe miejsce do rośnięcia ale właściwe pod względem krajobrazowym. Pierwsza sadzonka uschła. Druga chorowała przez dwa lata ale zabiegi wokół niej przyniosły sukces. W tym roku rosła normalnie. Są przyrosty, normalna zieleń igieł, większa ich liczba.

Kolejne będą brzozy.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL