Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 14:44

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Bogowie Polscy
PostNapisane: poniedziałek, 28 marca 2011, 17:19 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Nie wiem czy znacie świetną stronę bogowiepolscy.net. Autor, Kazimierz Perkowski, prezentuje na niej przede wszystkim swoje piękne grafiki (głównie komputerowe) będące głównie portretami słowiańskich Bogów. Nareszcie pełnowartościowy poczet Bogów i Bogiń słowiańskich.

http://www.bogowiepolscy.net/

"Marzanna i Dziewanna"

Obrazek

Można tam nie tylko podziwiać grafikę, ale także przyjrzeć się świetnie opracowanym źródłom historycznym, czy poczytać ciekawe eseje, jak choćby ten: Sława czy Chwała?.

Gorąco polecam!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: poniedziałek, 28 marca 2011, 21:14 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
No to przynajmniej wiem co chrzescijanie zagarneli podczas inkulturacji i czemu Radio Ma Ryja :D

Stronka swietna, trzeba rozpropagowac :D

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: wtorek, 29 marca 2011, 01:05 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lutego 2011, 15:47
Posty: 268
Ja również polecam gorąco!

_________________
https://siliperius.blogspot.com/

https://www.facebook.com/SlavPaganism


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: wtorek, 29 marca 2011, 12:20 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Piękne obrazki :) Dzięki za link :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: wtorek, 29 marca 2011, 15:33 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 17 kwietnia 2010, 19:05
Posty: 72
Lokalizacja: Warszawa
Ja dla odmiany dość daleki jestem od zachwytów. Kilka słów krytyki zatem:

1. Ilustracje bogów więcej kiczowate...

2. Brak wzmianki o Żmiju, Syrenie-Gryficy, o lokalnych bóstwach (lub nie mogę znaleźć na tej stronie).

3. Brak odnośników do legend, np. Baśni Ziemi Radomskiej i innych lokalnych opracowań (j.w.)

4. Muzyka - brak przykładów muzyki ludowej (np. z serii "Muzyka Źródeł" wydanej przez Polskie Radio lub "Muzyka Odnaleziona" A. Bieńkowskiego), szkoda, że nie podano równolegle wykonań stricte ludowych obok opracowań folkowych.

Natomiast podoba mi się ten fragment: http://www.bogowiepolscy.net/chwala.html

Dzięki Tin za link.

_________________
Transilvania, esți frumoasă draguță!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: wtorek, 29 marca 2011, 18:42 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): sobota, 29 stycznia 2011, 19:06
Posty: 52
"Marzanna i Dziewanna" najładniejsze

_________________
Zapraszam na mojego bloga :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: wtorek, 29 marca 2011, 22:00 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 marca 2011, 16:15
Posty: 48
Dziękuje wszystkim za opinie :-)

Czy ilustracje są kiczowate jest kwestią gustu. Stylistyka jest lechicka - zachodniosłowiańska (czyli nie wschodniosłowiańska) alegoryczna i baśniowa (o ile można tu użyć takiego określenia) i może się podobać albo nie. W ten sposób często przedstawia się dzisiaj na przykład bogów skandynawskich. Można to tak wyobrażać, odbiorcom pozostawiam ocenę.

Powód braku wielu postaci jest tylko jeden - czas! Jedna taka ilustracja zabiera około miesiąca pracy "po godzinach". Powstawały one pół roku, a ostatni miesiąc to praca nad stroną, w tym typowo techniczna. Proszę także zwrócić uwagę, że strona ta powstała (zaledwie kilkanaście dni temu) przede wszystkim dla już gotowych ilustracji.

Pisze do mnie wiele osób podzielających pogląd, że polskie imiona bogów, bogiń i postaci pomniejszych są niestety często zupełnie nieznane w przeciwieństwie np do teonimów rosyjskich i ukraińskich. Tworzy się nawet, zupełnie niespodziewanie dla mnie, coś na kształt przyszłego zespołu redakcyjnego.

Zapraszam więc do współpracy, chętnie opublikuje każdy dobry materiał wzbogacający ten temat. Nie jestem w stanie zająć się tym wszystkim, a zdaję sobie sprawę, że zakres jest ogromny. Kolejne ilustracje planowane są dopiero na jesień ze względu na dużą pracochłonność.

Dziękuje za uznanie odnośnie "chwały" i "sławy", tu również dostaję wiele pozytywnych sygnałów.

Pozdrowienia!

_________________
www.BogowiePolscy.net


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: środa, 30 marca 2011, 00:04 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
piastunka napisał(a):
"Marzanna i Dziewanna" najładniejsze


Takie swojskie i takie "obce" tzn z mojej planety...

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: środa, 30 marca 2011, 01:17 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Myślę, Wilczynie, że po pierwsze o gustach się nie dyskutuje, a po drugie - krytyka pod znakiem "tego nie ma a powinno być" wydaje mi się o tyle niegrzeczna, że strona jest nowa, i widać przecież, że włożono w nią wiele wysiłku. Wszystko po kolei. Twoje radio również od razu nie powstało, prawda?

BPL - jasne, że wszystkiego samemu zrobić nie można, coś o tym wiem. Jeśli naprawdę tworzy Ci się zgrany zespół redakcyjny, dobra rada ode mnie - polej Bogom za pomyślną współpracę! Dobry zespół i ludzie z własnymi pomysłami i energią to już połowa sukcesu.

pozdrawiam,
Tin


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: środa, 30 marca 2011, 11:45 
Offline
PFI Witch
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 września 2007, 16:04
Posty: 318
Lokalizacja: Warszawa :)
Bardzo ciekawa strona. Mnie się najbardziej podoba Łada :)
Czy to jest faktycznie to co na pewno wiemy o tej Bogini o ile można tu w ogóle używać słów "na pewno"?

_________________
"Call it a clan, call it a network, call it a tribe, call it a family. Whatever you call it, whoever you are, you need one."


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: środa, 30 marca 2011, 12:44 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 marca 2011, 16:15
Posty: 48
Annelie napisał(a):
Bardzo ciekawa strona. Mnie się najbardziej podoba Łada :)
Czy to jest faktycznie to co na pewno wiemy o tej Bogini o ile można tu w ogóle używać słów "na pewno"?


Dziękuje :) Zobacz proszę w dokumentacji projektu (pdf) rozdział poświęcony Ładzie-Leli-Lejli (w części Informacje źródłowe). Jest tam wiele informacji źródłowych, etnograficznych i etymologicznych. Konieczna będzie także lektura "Dziady.Teatr święta zmarłych" Leszka Kolankiewicza, z której to publikacji wywodzi się moja interpretacja bogini. O tańu z mieczami przeczytasz na stronie 283 tej publikacji (uwaga, ogólnie bogom prapolskim poświęcony zostaje tam zupełnie inny rozdział w całości).

Polecam także te linki:

http://www.unesco.org/culture/ich/en/RL/00235

http://www.croatia.org/crown/articles/9 ... asure.html

Jak widać w Chorwacji taniec ku czci tej bogini (Ljelji) odbywany jest do dziś :)

_________________
www.BogowiePolscy.net


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: środa, 30 marca 2011, 13:42 
Offline
PFI Witch
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 września 2007, 16:04
Posty: 318
Lokalizacja: Warszawa :)
Dzięki, niesamowicie cenne źródła. I ten taniec z mieczami! Na filmiku widać, że teraz rozpoczynają swój rytualny marsz w kościele :)

_________________
"Call it a clan, call it a network, call it a tribe, call it a family. Whatever you call it, whoever you are, you need one."


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: środa, 30 marca 2011, 14:12 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 marca 2011, 16:15
Posty: 48
Annelie napisał(a):
Dzięki, niesamowicie cenne źródła. I ten taniec z mieczami! Na filmiku widać, że teraz rozpoczynają swój rytualny marsz w kościele :)


W ramach inkulturacji... Ale w sumie tylko dzieki temu można nadal podziwiać wiosenną królową Ljelję w białym wianku i Króla z mieczem, którego co ciekawe, w tym obrzędzie również odgrywa dziewczyna :) No i to błogosławienie rodzinom - bardzo ważne potwierdzenie przekazu Długosza. Bo twardogłowi historycy uważają nadal, że "Lelu, Lelu, Łado moja" itd to nic nie znaczące przyśpiewy ludowe. Niby dlaczego mają nic nie znaczyć? Tu widać, na żywo że mają głębokie obrzędowe znaczenie.

Stawiam dolary przeciwko orzechom, że zwrot "o Jeju!" to nadal wezwanie do tej bogini :)

_________________
www.BogowiePolscy.net


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: środa, 30 marca 2011, 16:28 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
BPL napisał(a):
Stawiam dolary przeciwko orzechom, że zwrot "o Jeju!" to nadal wezwanie do tej bogini :)


Haha, ciekawa uwaga! Przyłączam się do słów Annelie, bardzo cenne źródła. Prosimy o więcej, rozgość się na naszym forum, fajnie będzie poczytać o źródłach słowiańskich.

Cholera, wiecie co mnie teraz uderzyło? Jak patrzę na ten film o Leljlach to jako żywo stają mi przed oczami polskie suknie komunijne z ich wiankami, bielą i zwyczajem, by pierwsze komunie odbywały się na wiosnę. W innych krajach na Zachodzie wśród społeczności katolickich nie ma takich tradycji, czyli musi to być coś naszego. Myślicie, że to może być echo dawnego obrzędu ku czci Leli?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: środa, 30 marca 2011, 16:40 
Offline
PFI Witch
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 września 2007, 16:04
Posty: 318
Lokalizacja: Warszawa :)
No właśnie, miałam podobne skojarzenia jak Ty - trochę też z procesjami i rzucaniem kwiatków. Na pewno to echa słowiańskiej przeszłości, czy są (już ;)) na to dowody czy nie.

_________________
"Call it a clan, call it a network, call it a tribe, call it a family. Whatever you call it, whoever you are, you need one."


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: środa, 30 marca 2011, 18:20 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Jak to "na zachodzie mówią" - good work, keep it up.
I gratulacje. :D :D :D

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: czwartek, 31 marca 2011, 00:13 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 marca 2011, 16:15
Posty: 48
Tin napisał(a):
ciekawa uwaga! Przyłączam się do słów Annelie, bardzo cenne źródła. Prosimy o więcej, rozgość się na naszym forum, fajnie będzie poczytać o źródłach słowiańskich.


Z tym "o jeju" to nie tylko luźne założenie. W języku staropolskim "l" i "j" się wymieniało. Na przykład "jeleń" w gwarze pod Łysą Górą to "leleń" :) I zdaje się nawet do dziś lub do niedawna. Co ciekawe tam właśnie miał się znajdować jeden z ośrodków kultowych Leli :) Więc pewnie kiedyś było to zawołanie "o Lelu!" i zdrobniale "o Lelusiu!". Szafrański pisze, że był kiedyś też zwrot "pójść do leli" co znaczyło umrzeć, czyli to się zgadza z Długoszem jak i interpretacją Kolankiewicza czyli Dziedzilelą (piastującą/kołyszącą zmarłych przodków). Do tego wierzono, że przodek powraca jako dziecko, więc to naprawdę ciekawa bogini.

Jest jeszcze "o matko i córko!". Skąd to się wzięło? Nie słyszałem, żeby Jezus miał siostrę :wink: Trop tu prowadzi od razu do Marzanny i Dziewanny. Kolankiewicz proponuje boginie na takiej zasadzie jak Demeter i Persefona (właśnie podziemna matka i córka wiosna). Szyjewski pisze, że to możliwe i poprawne na gruncie religioznawczym.

Ogólnie wygląda na to, że polska/lechicka Wielka Matka była trój-postaciowa (Lela/Lejla, Marzanna i Dziewanna), podobnie jak kiedyś bogini Hekate czy dziś w religii Wicca.

Więcej? Hm, to macie ciekawe tabelki z Kolankiewicza :)

Hipotetyczna systemtyka funkcyjna bóstw prapolskich:
http://pokazywarka.pl/th3og7/

Formowanie się kanonu Długoszowego w XV wieku:
http://pokazywarka.pl/tt4z1b/

Utrwalenie i rozszerzanie się kanonu Długoszowego w XVI wieku
http://pokazywarka.pl/mvvsld/

_________________
www.BogowiePolscy.net


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: czwartek, 31 marca 2011, 01:04 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lutego 2011, 15:47
Posty: 268
Wilczyn napisał(a):
1. Ilustracje bogów więcej kiczowate...

Ja tak nie uważam. Wręcz przeciwnie, bardzo mi się podobają.


Dla mnie Leli to zdrobniała forma od Dzidzilejla, czyli Długoszowa bogini miłości. :) Czy Lelja związana jest ze śmiercią? Trudno jest mi powiedzieć, natomiast wiadomo, że synonimem "Nawii" mogła być "Lalia"

_________________
https://siliperius.blogspot.com/

https://www.facebook.com/SlavPaganism


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: czwartek, 31 marca 2011, 10:51 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 marca 2011, 16:15
Posty: 48
Siliniez napisał(a):
Czy Lelja związana jest ze śmiercią? Trudno jest mi powiedzieć, natomiast wiadomo, że synonimem "Nawii" mogła być "Lalia"


Masz rację. Lela oczywiście nie jest boginią śmierci/pogrzebu tak jak Marzanna, chodzi tu bardziej o kult zmarłych przodków i kontakt z nimi. Wierzono, że dziecko w rodzinie to odrodzony przodek :) Stąd na dzieci i przodków było prawie identyczne określenie dziatki/dziady.

_________________
www.BogowiePolscy.net


Ostatnio edytowano czwartek, 31 marca 2011, 10:54 przez BPL, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: czwartek, 31 marca 2011, 10:54 
Offline
PFI Witch
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 września 2007, 16:04
Posty: 318
Lokalizacja: Warszawa :)
BPL napisał(a):
Ogólnie wygląda na to, że polska/lechicka Wielka Matka była trój-postaciowa (Lela/Lejla, Marzanna i Dziewanna), podobnie jak kiedyś bogini Hekate czy dziś w religii Wicca.


A jakie byłyby te 3 postacie? Masz na myśli ujęcie Bogini Starej (Mądrej i związanej ze śmiercią) (Marzanna?), Matki (Lejla?) i Panny (Dziewanna?) czy po prostu 3 różne postacie ale nie w tym najbardziej powszechnym ujęciu triady?

Mało się znam na słowiańskich bogach ale mnie to niesamowicie ciekawi :)

_________________
"Call it a clan, call it a network, call it a tribe, call it a family. Whatever you call it, whoever you are, you need one."


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: czwartek, 31 marca 2011, 11:45 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 marca 2011, 16:15
Posty: 48
Annelie napisał(a):
A jakie byłyby te 3 postacie? Masz na myśli ujęcie Bogini Starej (Mądrej i związanej ze śmiercią) (Marzanna?), Matki (Lejla?) i Panny (Dziewanna?) czy po prostu 3 różne postacie ale nie w tym najbardziej powszechnym ujęciu triady?


Ogólnie obraz jaki wyłania się z badań Kolankiewicza jest właśnie taki jak opisujesz. Ale trzeba uściślić, że Lela jest przede wszystkim piastunką rodu ludzkiego, a Dziewanna to bogini dzikiej przyrody. Marzanna to na pewno Bogini Stara, Mądra, być może ogólnie matka wszystkich bogów, tak jak Swaróg uznawany jest często za ojca wszystkich bogów. Dlatego można uznać, że najstarsze zwrotki Bogurodzicy odnoszą się do Marzanny (Marza i Maria w tradycji ludowej były równoznacznymi imionami jeszcze w XIX wieku).

Można to rozumieć jako emanację tej samej bogini lub matkę i córkę lub matkę i dwie córki. Te interpretacje na gruncie religioznawczym nie są ze sobą sprzeczne.

Autor Mitologii Plemion Prapolskich Grzegorz Niedzielski napisał mi ostatnio, że jedną z najważniejszych różnic między plemionami prapolskimi (lechickimi) a innymi plemionami słowiańskimi było zachowanie niezwykle silnego kultu Wielkiej Matki, bardzo rozbudowanego jak widać powyżej. Pisze też często o tym Jacek Dobrowolski określając dosłownie Polaków jako dzieci Czarnej Bogini! Stąd do dziś np łamiące wszelkie zasady teologiczne wyobrażenia Matki Boskiej Częstochowskiej kadrowanej bez Jezusa nawet na ścianach Kurii :) (ciemnoskórej, analogicznie jak Marzanna, która w podaniach ma czarne włosy). Jak widać kult ten jest silny do dziś, niestety w ramach inkulturacji.

_________________
www.BogowiePolscy.net


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: czwartek, 31 marca 2011, 14:59 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 17 kwietnia 2010, 19:05
Posty: 72
Lokalizacja: Warszawa
BPL napisał(a):
Jak widać kult ten jest silny do dziś, niestety w ramach inkulturacji.


Zgadza się, co widać także w maju, jak się człek wypuści w Polskę. Starsze kobiety modlące się w czasie plenerowych nabożeństw majowych pod posągami lokalnych matek boskich (wiele polskich wiosek i miasteczek ma "swoją" matkę boską, Sierpc i MB Sierpecka) - to są wciąż żywe echa tego właśnie kultu.

Swego czasu trafiłem nawet na wypowiedź jednego księdza, który postulował zniesienie lokalnych matek boskich jako zjawiska pogańskiego :D

Co do Marzanny - jestem zdania, że to starsza siostra Jaryły (czyli młodego Słońca, które staje się mężczyzną dopiero w czasie Kupały, kiedy poślubia Boginię). Starsza dlatego, że przed Słońcem zawsze idzie Gwiazda. Do tego raz na jakiś czas ojciec Kowal nieupilnuje rodzeństwa i taki rok jest rokiem "Boskiego Incestu", czyli generalnie rokiem klęsk i nieurodzaju (ostatnio - 2010). W ciągu zwykłego roku Jaryło dowiaduje się, że Marzanna nie jest dla niego ze względu na powiązania rodzinne idzie w świat szukać innej panny a Marzanna rzuca się z rozpaczy do rzeki i tonie. W wielu pieśniach, zwłaszcza z terenów wschodnich (Podlasie, Polesie, Ukraina, Białoruś) w wiosennych pieśniach obrzędowych motyw brata i topiącej się siostry powtarza się bardzo często.

Generalnie pieśni ludowe, zwłaszcza z rejonów niskiej industrializacji, to ciekawy obiekt badawczy, wymagający pewnej wiedzy etnograficznej (np. symboliki stosowanej w kulturze ludowej) ale niezwykle cenny.

Wracając do tematu strony - ma ona jedną bardzo ważną zaletę (pomijam gusta co do obrazków) - nie bazuje ona na "Burzumie".

_________________
Transilvania, esți frumoasă draguță!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: czwartek, 31 marca 2011, 15:07 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 17 kwietnia 2010, 19:05
Posty: 72
Lokalizacja: Warszawa
Tin napisał(a):
Myślę, Wilczynie, że po pierwsze o gustach się nie dyskutuje, a po drugie - krytyka pod znakiem "tego nie ma a powinno być" wydaje mi się o tyle niegrzeczna, że strona jest nowa, i widać przecież, że włożono w nią wiele wysiłku. Wszystko po kolei. Twoje radio również od razu nie powstało, prawda?
pozdrawiam,
Tin


Nie chodziło mi w żadnym wypadku o dowalanie ani obrażanie nikogo! Napisałem tylko i wyłącznie małą krytyczną uwagę, czego moim zdaniem zabrakło. Dogadaliśmy się już z BPL na priv w sprawie rozwinięcia tematu muzyki na stronie i sukcesywnie będą się pojawiały artykuły z linkami, zacząłem już grupować odpowiednie materiały i niebawem będą pierwsze artykuły. Bardzo się cieszę na tę współpracę!

Z Radiowidem była trochę inna sytuacja, nie ukrywam, że na pewno było nam łatwiej jako, że RadioWid powstał na bazie zebranych wcześniej doświadczeń w innych rozgłośniach i założony był przez grupę osób.

_________________
Transilvania, esți frumoasă draguță!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: czwartek, 31 marca 2011, 18:17 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Kłóciłbym się z tym kultem wielkiej matki i "jej wcieleniami", ale ja twardy politeista jestem, więc wolę mieć trzy boginie w róznym wieku niż jedną "wcielającą się".

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: czwartek, 31 marca 2011, 19:06 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 marca 2011, 16:15
Posty: 48
x

_________________
www.BogowiePolscy.net


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: czwartek, 31 marca 2011, 23:45 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 marca 2011, 16:15
Posty: 48
Szerszen napisał(a):
Kłóciłbym się z tym kultem wielkiej matki i "jej wcieleniami", ale ja twardy politeista jestem, więc wolę mieć trzy boginie w róznym wieku niż jedną "wcielającą się".


T: Połączyłam posty. Unikamy pisania postów jeden pod drugim - w razie potrzeby można pierwszy edytować i przekleić jego treść do drugiego, tak jak to teraz zrobiłam.

BPL: To było trochę z rozpędu, będę o tym pamiętał :)

Ja również opowiadam się za tym, że są to osobne boginie. Ale możliwe jest pokrewieństwo między nimi (matka i córka, siostry, dużo zależy od miejsca ich kultu i przechowanej tradycji). Jedno jest pewne, kult bóstw kobiecych był i w pewnym sensie nadal jest u nas bardzo silny (tzn nieświadomie nawet wśród chrześcijan).

Prosiliście o kolejne materiały :) Znajomy właśnie podesłał
mi przykłady ludowych wycinanek o nazwie, uwaga… Leluja lub Lalka

Co więcej wyobrażają one zamiennie drzewo (świata?) lub/i postać kobiety.
Na niektórych pojawiają się obok drzewa jelenie - jak wiadomo
z mitologii skandynawskiej jeleń towarzyszy drzewu świata.
Do zrozumienia idei wycinanek konieczny będzie ten artykuł wyjaśniający
to na podstawie herbów szlacheckich i miejskich, a więc świadczy to o
powszechności mitu i kultu we wszystkich warstwach społecznych.
O to artykuł:

http://www.taraka.pl/tropem_jelenia.htm

Jak już wspominałem jeleń jest/był w rejonie Łysej Góry (gdzie źródła historyczne wspominają o bóstwie Leli) wymawiany jako leleń…

i wycinanki:

http://wiano.eu/images/pictures/0002800/0002788.jpg

http://wiano.eu/images/pictures/0002800/0002782.jpg

http://www.polskiinternet.com/images1/wycinanki-b.jpg

http://www.polskiinternet.com/images1/wycinanki-a.jpg

http://www.mazowieckie.pl/pics/_galerie/16/img003.jpg

obrazki pochodzą z linków:

http://wiano.eu/article/579
http://www.polskiinternet.com/english/i ... paper.html

Co ciekawe w późnych wierzeniach ludowych Leluje to także istoty
zamieszkujące górskie strumyki (czyli pewnie zniszczona forma kultu do
poziomu demona i kolejne cenne skojarzenie z górami).

_________________
www.BogowiePolscy.net


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: sobota, 23 kwietnia 2011, 15:39 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Bardzo ciekawy, porządny metodologicznie (publikacja) projekt. Tekst przeczytałem od razu. Nie ze wszystkim się zgadzam ale to dobrze bo powstaje pole do dyskusji i doskonalenia naprawdę cennej rzeczy. Z prawdziwą przyjemnością będę się kontaktował donosząc to i owo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: środa, 11 maja 2011, 10:55 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 marca 2011, 16:15
Posty: 48
Poświst napisał(a):
Bardzo ciekawy, porządny metodologicznie (publikacja) projekt. Tekst przeczytałem od razu. Nie ze wszystkim się zgadzam ale to dobrze bo powstaje pole do dyskusji i doskonalenia naprawdę cennej rzeczy. Z prawdziwą przyjemnością będę się kontaktował donosząc to i owo.


Dziękuje i czekam na kontakt :)

Tymczasem miło mi donieść, że pojawił się pierwszy dłuższy tekst o naszym projekcie :)

http://www.taraka.pl/autopromo,74

I jeszcze odnośnie bogini Leli/Lejli podczas poszukiwań pojawiają się niezmiennie trzy elementy: warianty lub oboczności jej imienia (np wspomniane powyżej wycinanki Leluje), jasna Jutrzenka/Wenus/Panna (gwiazda lelowa) oraz rdzeń anna/ana, który jest częstym rdzeniem w imionach bogiń. No i tym tropem ostatnio natknąłem się na bodaj najstarszy polski list miłosny, a w nim za jednym zamachem wszystkie te elementy :) Oto średniowieczny list żaka do panny:

„Pozdrawiam cię,
panno godna,
Wdzięczna, jasna i dorodna,
W tobie moja chluba!
Twe oblicze jak lilija,
Jeśli mi twa łaska sprzyja,
Dolaż moja luba...[...]
Twe lica różowe,
Czoło lilijowe [...]
Bądźże pocieszycielką,
Ma nauczycielko,
Gwiazdo wspaniała...”


Aż się zastanawiam się czy przypadkiem nie jest to przeróbka autentycznej starszej modlitwy do bogini miłości :wink:

_________________
www.BogowiePolscy.net


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: środa, 11 maja 2011, 11:44 
Offline
PFI Witch
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 września 2007, 16:04
Posty: 318
Lokalizacja: Warszawa :)
Gratuluję bardzo miłego wpisu na Tarace :)

Mam jeszcze pytanie - pod obrazem przedstawiającym Ładę piszesz, że jedna z jej świątyń znajdowała się w Pasmie Łysogór. Wiadomo gdzie dokładnie? Co o tym wiemy i skąd?

_________________
"Call it a clan, call it a network, call it a tribe, call it a family. Whatever you call it, whoever you are, you need one."


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bogowie Polscy
PostNapisane: środa, 11 maja 2011, 13:47 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 marca 2011, 16:15
Posty: 48
Annelie napisał(a):
Mam jeszcze pytanie - pod obrazem przedstawiającym Ładę piszesz, że jedna z jej świątyń znajdowała się w Pasmie Łysogór. Wiadomo gdzie dokładnie? Co o tym wiemy i skąd?


"Powieść rzeczy istey":

„Prócz świątyni stał na Łysej-górze zamek zwany Łysiec, iż z daleka bielał […] W tym zamku mieszkająca Pani, poraziwszy pod ową górą Aleksandra Wielkiego, taką się pychą uniosła, że kazała czcić się za boginię Dyanę. :)

"Na tym też miejscu był kościół trżech bałwanów, kthore zwano Lada, Boda, Leli. Do których prości ludzie schadzali się pierwszego dnia Maia, modły im czynić i ofiarować. Tedy Dabrówka prżerżeczona, pokaziwszy [=poniszczywszy] ich boznice, kazała zbudować kościół i poświęćić ku cżći y ku chwale wielebney świętey Troyce".

Ciekawie pisze o tym Jan Witold Suliga:

http://rodman.most.org.pl/PS/JWS6a.htm

Inna legenda o pobliskiej Łysicy zdaje się poruszać wielopostaciowość Bogini:

"Wznosił się na niej potężny, zbudowany z głazów zamek. Mieszkały w nim dwie siostry – wojownicza „amazonka” o kruczoczarnych włosach, i jasnowłosa, łagodna „gęślarka”, której ulubioną pieśnią była ballada o królu zabijającym złotorogiego jelenia. Pewnego dnia król ów pojawił się w zamku ze swoją zdobyczą, a ujrzawszy panny postanowił ożenić się z jedną z nich."

Natomiast Długosz pisze, że zamek na Łysej Górze zbudowali mityczni olbrzymi, na pewno do dziś możemy tam podziwiać wały kultowe lub obronne okalające górę.

Nieco dłuższa analiza J.W.Suligi:

http://rodman.most.org.pl/PS/JWS7a.htm

Jeszcze artykuł z Taraki o Drzewie Świata:

http://www.taraka.pl/tropem_jelenia.htm

A tu widać (chodzi o wycinanki ludowe Leluja), że Drzewo Życia/Świata które pojawia się w porożu świętokrzyskiego jelenia jest tożsame z Boginią: http://www.bogowiepolscy.net/inne.html Boginię adorują najczęsciej dwie istoty, mamy więc w sumie trójcę tak jak na Łysej Górze.

Można też zaryzykować twierdzenie, że kult Bogini na obszarze Łysogór był już przed chrześcijaństwem marginalizowany przez "napływowe reformy" religijne, ale mimo to wciąż bardzo silny. Mamy tu także wątki celtyckie wynikające z takiego osadnictwa, a może także dawniejszej wspólnoty indoeuropejskiej (nowoczesne badania genetyczne wskazują na te rejony Polski jako zasiedlone nieprzerwanie od 10tys lat i może to być jeden z najstarszych regionów osadniczych ogólnie w Europie: http://www.bogowiepolscy.net/gfx/image/inne/R1a1a7.jpg

I jeszcze polecam ten film, ale realizowany już wg zasady "dla każdego coś miłego":
http://vod.onet.pl/swiete-miejsca,swiet ... cinek.html

_________________
www.BogowiePolscy.net


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL