Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 11:21

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Józef Ignacy Kraszewski
PostNapisane: poniedziałek, 14 marca 2011, 21:47 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): sobota, 29 stycznia 2011, 19:06
Posty: 52
Czytacie albo czytaliście ksiązki Józefa Ignacego Kraszewskiego? Jesli tak to która Wam się najbardziej spodobała (np. z dziejów Polski) ? Macie jakieś ulubione cytaty? Mnie najbardziej z dziejów Polski najbardziej podobała się "Lubonie" i "Boleszczyce".

_________________
Zapraszam na mojego bloga :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Józef Ignacy Kraszewski
PostNapisane: poniedziałek, 9 maja 2011, 20:27 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): sobota, 29 stycznia 2011, 19:06
Posty: 52
Polecam ostatnio przeczytaną "Lublanę" - siostrę "Starej Baśni". Książka o miłości w dawnych czasach pogańskiej polski. Naprawdę warto przeczytać :wink:

P.S. Znacie jakieś inne książki podobne do Starej baśni i Lublany?

_________________
Zapraszam na mojego bloga :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Józef Ignacy Kraszewski
PostNapisane: wtorek, 10 maja 2011, 11:04 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2009, 17:34
Posty: 295
Lokalizacja: Warszawa
kojarzy mi się "dzikowy skarb" ale nie pamiętam go dobrze, bo czytałem wieki temu. autora tez nie pamiętam :D ale sięgnę na półkę w domu ( ekhm.. do pudła nierozpakowanego jeszcze :P ), zerknę i dopiszę potem :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Józef Ignacy Kraszewski
PostNapisane: piątek, 8 lipca 2011, 12:31 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Karol Bunsch - powieść z roku 1945. Pierwsza z cyklu, i chyba najlepsza. Cały cykl:

Dzikowy skarb (1945; powieść historyczna, której akcja dzieje się w początkach panowania Mieszka I)

Ojciec i syn (1946; powieść, ukazująca konflikt pokoleń, między Bolesławem a jego ojcem Mieszkiem I)

Rok tysięczny (1961; książka opowiada o rządach Chrobrego, jego konflikcie z Odą i wojnach z Niemcami oraz o życiu św. Wojciecha, uzupełniona jest opowiadaniem Obrona Niemczy, którego akcje rozgrywa się w 1015 roku, z tymi samymi bohaterami)

Bracia (1976; opowieść ukazuje rządy Mieszka II Lamberta, który w wyniku spisku braci został wplątany w ogromne kłopoty)

Bezkrólewie (1979; po śmierci Mieszka II rządy obejmuje impulsywny i srogi Bolesław, określany w historii Zapomnianym, wspiera go palatyn Michał Adwaniec)

Odnowiciel (1984; powieść, opowiadająca o odnowie wyludnionej i zniszczonej Polski przez Kazimierza I Odnowiciela i jego walkach z Masławem)

Imiennik - Śladem pradziada (1949; opowieść tocząca się wnet po śmierci Kazimierza, opowiadająca o losach woja Domana w czasach Bolesława Śmiałego, łącznie z koronacją króla)

Imiennik - Miecz i pastorał (kontynuacja poprzedniej części; zaostrza się konflikt między królem Bolesławem a biskupem Stanisławem, który nie wie, że jest marionetką w rękach przebiegłego Sieciecha)

Przekleństwo (1973; Mieszko Bolesławowic powraca z wygnania. Możni zmęczeni rządami Sieciecha pragną ustanowić Mieszka księciem)

Zdobycie Kołobrzegu (1952; pierwsze lata panowania Bolesława Krzywoustego i jego dwie wyprawy na Pomorze, dalszy ciąg to Psie Pole)

Psie Pole (1953; ciąg dalszy Zdobycia Kołobrzegu, wojna z cesarzem Henrykiem V, obrona Głogowa i tytułowa bitwa; wszystkie wymienione wyżej powieści tworzą nieprzerwany ciąg omawiający panowanie wszystkich kolejnych polskich władców)

Powrotna droga (1971; panowanie Bolesława V Wstydliwego, ponad 100 lat po akcji poprzedniej powieści, najazd Tatarów i wyprawa na Jaćwingów)

Wawelskie wzgórze (1953; akcja rozgrywa się kilkadziesiąt lat po akcji poprzedniej powieści, czasy Władysława Łokietka i jego walki o koronę królewską oraz zwalczanie buntu krakowskiego, dalszy ciąg to Wywołańcy)

Wywołańcy (1958; kontynuacja Wawelskiego wzgórza, dalsza część panowania Władysława Łokietka, następna część to Przełom)

Przełom (1964; kontynuacja dwóch poprzednich powieści, ostatnie lata panowania Władysława Łokietka aż do bitwy pod Płowcami)

Dzisiejsza wiedza historyczna przedstawia wydarzenia inaczej ale jeśli traktować to jako historyczną beletrystyke to jest fajne, zwłaszcza "Dzikowy skarb".

Bunsch napisał jeszcze o dwie książki o Jagiellonach i trzy o Aleksandrze Macedońskim


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Józef Ignacy Kraszewski
PostNapisane: piątek, 8 lipca 2011, 13:06 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): sobota, 29 stycznia 2011, 19:06
Posty: 52
Poświst napisał(a):
Karol Bunsch - powieść z roku 1945. Pierwsza z cyklu, i chyba najlepsza. Cały cykl:
Dzikowy skarb (1945; powieść historyczna, której akcja dzieje się w początkach panowania Mieszka I)


Właśnie jestem w trakcie czytania, skończyłam 1 część :wink: Jak dla mnie trochę nudne opisy wojny, natomiast bardzo zabawne przygody Dzika :mrgreen:

_________________
Zapraszam na mojego bloga :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL