Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 11:53

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wikingowie nawigowali za pomocą kryształów?
PostNapisane: wtorek, 1 lutego 2011, 11:29 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Natrafiłam na intrygujący wpis o nawigacji wikingów:
Wikingowie nawigowali za pomocą kryształów?
Pierwszy raz zetknęłam się z czymś takim, jestem ciekawa, czy wiadomo coś więcej na ten temat?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wikingowie nawigowali za pomocą kryształów?
PostNapisane: wtorek, 1 lutego 2011, 15:59 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 17 września 2007, 22:29
Posty: 407
Lokalizacja: Gdynia
No, ja właśnie kojarzę, że czytałam coś takiego wieki temu w jakiejś popularnonaukowej publikacji... czerwone książki formatu a4, takie jak "Tajemnice Zwierząt".... ale już nie pamiętam. A artykuł ciekawy bardzo :)

_________________
One string to rule them all
One string to find them
One string to bring them all
and in the music bind them


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wikingowie nawigowali za pomocą kryształów?
PostNapisane: wtorek, 1 lutego 2011, 18:00 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
Prosta technologia, wlasciwie prosta zasada fizyki a w czasach gdy byla w uzyciu mogla byc widziana jako naprawde potezna magia.

Super artykul, dzieki!

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wikingowie nawigowali za pomocą kryształów?
PostNapisane: sobota, 18 czerwca 2011, 21:07 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Podobno doszukano się jednej wzmianki, tak enigmatycznej, że może oznaczać nawigowanie przez ustalanie położenia słońca mimo chmur kryształem ale równie dobrze może oznaczać cokolwiek innego.
Póki co pewniakiem pozostaje kompas słoneczny (jeden z nich znaleziono w Polsce).


Ostatnio edytowano środa, 9 listopada 2011, 12:03 przez Poświst, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wikingowie nawigowali za pomocą kryształów?
PostNapisane: wtorek, 8 listopada 2011, 16:58 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 4 listopada 2011, 22:50
Posty: 47
Lokalizacja: Górny Śląsk
Ja znalazłem artykuł o tym. Całkiem ciekawe!
http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,tit ... omosc.html

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wikingowie nawigowali za pomocą kryształów?
PostNapisane: środa, 9 listopada 2011, 03:40 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 26 listopada 2009, 00:28
Posty: 172
Lokalizacja: Katowice
Znajomi robili małe eksperymenty w tym temacie:

http://zmer.eu/stronyexp/kor.html

_________________
"Wystarczy być mężnym i wyruszyć w drogę."

"I am a wind across the sea, I am a flood across the plain
I am the roar of the tides, I am a stag of seven tines
I am a dewdrop let fall by the sun, I am the ferociousness of boars"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wikingowie nawigowali za pomocą kryształów?
PostNapisane: środa, 9 listopada 2011, 08:57 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Podoba mi się opis eksperymentu :) Sama bym chętnie zobaczyła ten kamień na własne oczy. Zwłaszcza jakiś ładny egzemplarz nadający się na biżuterię :wink:

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wikingowie nawigowali za pomocą kryształów?
PostNapisane: środa, 9 listopada 2011, 09:17 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 4 listopada 2011, 22:50
Posty: 47
Lokalizacja: Górny Śląsk
Wydaje mi się, że słono musiałabyś zapłacić. Jednak fajnie by było mieć taką błyskotkę w domu.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wikingowie nawigowali za pomocą kryształów?
PostNapisane: środa, 9 listopada 2011, 12:32 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Kurczę, na ja nie mogę. Po pierwsze - nie znalazłem wzmianki o używaniu przez wikingów kamieni do nawigowania. W artykule piszą tak jak gdyby powszechnie i wprost było o tym w sagach czy Eddach. Po drugie (z drugiego linku) skąd informacja o 'szalonym zainteresowaniu wikingów' tymi minerałami. Mam wrażenie, że nigdzie nie ma o tym ani słowa. Tak w ogóle to znaleziono jeden kamień, na statku elżbietańskim (!) i to bez kontekstu nawigacyjnego. Ot kamień. Mógł być zbiorem mineralogicznym, materiałem na biżuterię, ciekawostką (o ile w ogóle odkryto jego właściwości). Fakt odkrycia na statku elżbietańskim, i do tego bez kontekstu niczego nie dowodzi. Na zatopionych statkach greckich znajdowano amfory oliwy, które na pewno nie służyły do żeglowania. Co z tego, że tam były? Cywilizacja rozwija się w czasie mimo, że jej podstawy istniały zawsze. Szpat istniał, miał swe właściwości, ale ich odkrycie nastąpiło w określonym momencie. Póki co wygląda, ze później.
Z tymi właściwościami to też nie jest tak, że od razu nasuwa się wykorzystanie nawigacyjne. Światło Słońca jest rzucane w mało atrakcyjny sposób, światło zza chmur ledwie ledwie. A kierunek Słońca zza chmur ledwie dostrzegalny jak minimalne dwa rozjaśnienia - widoczne dla wprawnych, i wiedzących czego szukać (!).
To co widać na demonstracjach właściwości minerału od razu to widoczne w krysztale dwie czarne linie mimo, iż pod nim narysowano jedną; dwie kropki zamiast jednej, dwa drobne przedmioty zamiast jednego. Jednak efektowne to jest gdy na biały tle leży ciemny przedmiot. Wśród szarych skał trudno zauważyć jakikolwiek efekt.
Jeśli będziecie w miejscowości Św. Katarzyna u stóp góry Łysicy, wstąpcie do małego acz o bogatym zbiorze , prywatnego muzeum mineralogicznego (połączonego ze sklepem). Wśród eksponatów jest przeczysty, duży na kilka centymetrów szpat. Za nim biały kartonik z czarną linią. Przez kryształ (a ten egzemplarz jest idealny) widać dwie linie tak wyraźnie, że wszyscy zaglądają za kryształ by sprawdzić czy rzeczywiście za nim jest tylko jednak linia. Tak wspaniały efekt wynika jednak z wyjątkowego kryształu, czarnej linii na białym tle, indywidualnego oświetlenia eksponatu. No i to narysowana linia, nie Słońce.

/biżuteria/ Nie wiem czy byłoby ciekawe. Kryształ jak kryształ. Przy jego noszeniu właściwości nie widać a jest strasznie miękki. Kalcyty mają chyba twardość 3,5 w skali Mohsa. to strasznie miękki minerał i szybko stałby się matowy.


Ostatnio edytowano niedziela, 2 września 2012, 23:37 przez Poświst, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wikingowie nawigowali za pomocą kryształów?
PostNapisane: środa, 9 listopada 2011, 13:45 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Poświst, my tu się zachwycamy, a Ty nas chcesz na ziemię sprowadzić :P
Mały research internetowy:
na biżuterię się nadaje - oszlifowane egzemplarze są bardzo ładne. Cena zapewne w dużej mierze zależy od jakości danego kryształu.
Cytuj:
wysoko ceniony i bardzo drogi kamień jubilerski. Obecność inkluzji znacznie obniża wartość kamieni. Najpiękniejsze okazy pochodzą z Cejlonu, gdzie spotykane są w żwirach zawierających różne kamienie. Kryształy kordierytu otrzymują zwykle kwadratowy lub ośmiokątny szlif schodkowy, który uwypukla pleochroizm. Obrót o 90 stopni zmienia barwę kamienia na niebieską.

O "Kamieniu wikingów" znalazłam początek artykułu jakiegoś specjalisty od gemmologii Kordieryt - kamień wikingów Szkoda, że tekst nie jest dostępny w całości.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wikingowie nawigowali za pomocą kryształów?
PostNapisane: środa, 9 listopada 2011, 21:53 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 12 lipca 2010, 02:06
Posty: 198
Lokalizacja: W-wa
http://archeowiesci.pl/2011/11/04/wikin ... we-dowody/
http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-15523520

_________________
Deyr fé,
deyja frændr,
deyr sjálfr et sama;
ek veit einn,
at aldri deyr:
dómr of dauðan hvern.

Hávamál


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wikingowie nawigowali za pomocą kryształów?
PostNapisane: czwartek, 10 listopada 2011, 20:05 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
No tak - kawałek szpatu (nie podano w jakim kontekście go znaleziono) na statku który zatonął na przełomie XVI i XVII w. najmocniejszym "dowodem" :lol:

Amvaradel, szpat jest dostępny bez problemów w Polsce. Na specjalistycznych portalach może nawet taniej ale i na allegro ceny nie powalają:
http://allegro.pl/teczowy-szpat-islandz ... 05799.html
http://allegro.pl/szpat-islandzki-kalcy ... 05774.html
http://allegro.pl/szpat-islandzki-kalcy ... 05746.html

Minerał, mimo, że w postaci krystalicznej, jest dość zwięzły. Zarazem miękki bo ok. 3.5, może nawet 3,0 w skali Mohsa. Czyli łatwy do obrobienia, wypolerowania. Czyli spoko, można z niego robić różne cuda i to nawet w zaciszu domowym.
Ta łatwość obróbki ma i inną, gorszą stronę. Miękki minerał łatwo mętnieje (tworzą się na nim mikrorysy).
Oczywiście jest na to rada - przecieranie ściereczką polerską. I w przypadku któregoś z okrągłych szlifów mętnienie powinno być powolne bo taka brosza czy wisior nie styka się z twardymi rzeczami.
Na wypadek wykonania takiego wisiora podaję od razu - twardość zwykłej stali i szkła to 5,5 w skali Mohsa, kwarc, większość ziaren piasku to 7,0. Miększe są jedynie gips (2,0) (ale nie anhydryt bo ten ma 3,5) i talk (1,0). kreda ma ok. 1,5 i właśnie drobno zmieloną kredą można polerować szpat.


Ostatnio edytowano niedziela, 2 września 2012, 23:49 przez Poświst, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wikingowie nawigowali za pomocą kryształów?
PostNapisane: sobota, 12 listopada 2011, 10:08 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Zdaje się, że minerałów, które mogłyby być wzmiankowanym w sagach "kamieniem słonecznym" jest przynajmniej kilka. Kodieryt (należy do krzemianów) i szpat islandzki (odmiana kalcytu), być może jeszcze jakiś inny minerał.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wikingowie nawigowali za pomocą kryształów?
PostNapisane: wtorek, 15 listopada 2011, 17:17 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Tu wymienili jeszcze rutyl http://pl.wikipedia.org/wiki/Dw%C3%B3j% ... 5%9B%C4%87 a tu jeszcze więcej lecz o różnym stopniu http://www.jubilerskie.info/efekty-dwojlomnosc.htm
Na zdjęciu fajnie widać dwójłomność szpatu.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL