Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest sobota, 30 marca 2024, 03:15

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: środa, 5 stycznia 2011, 22:12 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 1 marca 2010, 15:14
Posty: 170
Lokalizacja: Warszawa
W NLP, ktorym się od dłuższego czasu zjamuję dużą wagę przykłada się do tzw. linii czasu czyli tego jak "w głowie" postrzegamy/układamy czas. Dwie jej podstawowe formy to linia prosta i koło/spirala. To trochę analogiczne do postrzegania czasu w chrześcijaństwie gdzie raz świat został stworzony jest jeden "upadek", jedno "wcielenie", jedna paruzja i koniec czasów. Podobnie z jednostką-narodziny, śmierć, sąd.
I w np. buddyzmie czy hinduizmie gdzie zarówno w wymiarze indywidualnym jak i kosmicznym mamy do czynienia z Wielkim Powrotem.
To według jakiego kalendarza żyjemy jest tu też istotnym elementem, wspótworzącym nasz "tunel rzeczywistości".
Obowiązujący oficjalnie kalendarz ery vulgaris został stworzony przez papież Grzegorza XII i oparty jest o cykl/rok słoneczny. Jest, chociazby ze względu na osobe swego twórcy związany z chrześcijańską wizją (wszech)świata i to w jego rzymskim wydaniu.
W pewien sposób obchodząc uroczyście Sylwestra potwierdzamy taka "rzeczywistość", włączamy się w takie "koło roku".
W sumie każda okazja do dobrej zabawy jest ok. Jednak moment przejścia ze starego w nowy rok to moment magijny, rytualny, sakralny. Moment obdarzony potężna mocą.
Kiedy i jak go obchodzicie? Co sądzicie o takim podejściu do kalendarza?
Osobiscie przez wiele lat, do czego prawdopodobnie teraz wrócę, obchodziłem uroczyście Losar (tybetański nowy rok, wyznaczany według kalendarza księżycowego) i to on jest dla mnie tym magijnym momentem przejścia starego w nowe.

_________________
Nic nie jest prawdą wszystko jest dozwolone


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: środa, 5 stycznia 2011, 22:56 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
Zgadzam sie z tym co mowisz o wzorcu kalendarza - linearny i spiralny.
Doswiadczylam dosc zeby sie przekonac ze spiralny jest tym prawdziwym a linearny tylko rozwinieciem spirali tak zeby STAHS mogli to latwiej zrozumiec.

Co do mnie - chyba dla mnie kolo roku zaczyna sie i konczy z sezonem Yule a nie z kalendarzowym nowym rokiem. No ale ja zyje wedlug mojego wlasnego, wewnetrznego kalendarza a nie w pelni zgodnie z jakimkolwiek ludzkim.

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: środa, 5 stycznia 2011, 23:07 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 1 marca 2010, 15:14
Posty: 170
Lokalizacja: Warszawa
Jest prawdziwy dla Ciebie. Prawdziwy czy lepszy, bardzo Tobie odpowiadający.
Dla innej osoby inny.
Osobiśćie przekonałem się, ze najlepszą rzeczą jest umieć ten kształt zmieniać w zależności od kontekstu/potrzeby.

_________________
Nic nie jest prawdą wszystko jest dozwolone


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: środa, 5 stycznia 2011, 23:53 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Na przełomie 2010 i 2011 świętowałam intensywnie i imprezowo, a jednocześnie w oderwaniu od czasu linearnego - tak bardzo, że północ w zasadzie przegapiliśmy, poklęłam jedynie na puszczających fajerwerki.
Nowym rokiem jest dla mnie też początek wiosny - wtedy czuję przypływ energii.
Potem jeszcze 8, 9 i 10 kwietnia - nowy rok thelemiczny :)
I 13 lipca - urodziny :) To w końcu też nowy początek :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: czwartek, 6 stycznia 2011, 00:03 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 12 lipca 2010, 02:06
Posty: 198
Lokalizacja: W-wa
Ja świętuję przejście ze starego do nowego w Yule. Rok dla mnie kończy się w przesilenie, a nowy przychodzi wraz ze słońcem następnego dnia. Noc sylwestrowa nie ma dla mnie znaczenia w zasadzie, zwłaszcza że kojarzy mi się z masową histerią p.t. "trzeba się nawalić!", "gdzie tu iść w tym roku?" oraz "co ja mam na siebie włożyć?".

_________________
Deyr fé,
deyja frændr,
deyr sjálfr et sama;
ek veit einn,
at aldri deyr:
dómr of dauðan hvern.

Hávamál


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: czwartek, 6 stycznia 2011, 00:21 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 15 listopada 2009, 18:52
Posty: 667
Lokalizacja: prosto z drzewa
Amvaradel napisał(a):
Na przełomie 2010 i 2011 świętowałam intensywnie i imprezowo, a jednocześnie w oderwaniu od czasu linearnego - tak bardzo, że północ w zasadzie przegapiliśmy, poklęłam jedynie na puszczających fajerwerki.
Nowym rokiem jest dla mnie też początek wiosny - wtedy czuję przypływ energii.
Potem jeszcze 8, 9 i 10 kwietnia - nowy rok thelemiczny :)
I 13 lipca - urodziny :) To w końcu też nowy początek :)

podoba mi się taka ilość "początków", ileż okazji, ile możliwości ^^

KozioU! napisał(a):
Noc sylwestrowa nie ma dla mnie znaczenia w zasadzie, zwłaszcza że kojarzy mi się z masową histerią p.t. "trzeba się nawalić!", "gdzie tu iść w tym roku?" oraz "co ja mam na siebie włożyć?".

to ostatnie jest mi szczególnie bliskie :lol:

ja właściwie z przyzwyczajenia obchodzę Nowy Rok 31 grudnia, choć dla mnie przełomową datą był, jest i przez kilka następnych lat będzie 1 września - nowy rok szkolny, akademicki, nowe wyzwania :wink:

_________________
Istnieje tylko Zło i Większe Zło, a za nimi oboma, w cieniu, stoi Bardzo Wielkie Zło. I widzisz, niekiedy bywa tak, że Bardzo Wielkie Zło chwyci cię za gardło i powie: "Wybieraj, bratku, albo ja, albo tamto, trochę mniejsze".


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: czwartek, 6 stycznia 2011, 15:37 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Ja świętuję w wigilię Samhain, ale jest to raczej początek końca starego roku, czyli moment, w którym wyciągam najcięższe armaty i realizuję wszystko to, co trzeba jeszcze w tym roku załatwić. Wiąże się to z zejściem w głębiny siebie, naśladując wędrówkę Słońca po ciemnym strumieniu ściągającym go ku podziemiom. Ale, tak jak Słońce, to w przesilenie zimowe następuje reset, i prawdziwy początek nowego roku. Czas od Samhain do przesilenia zimowego jest bardzo... nielinearny.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:41 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 1 marca 2010, 15:14
Posty: 170
Lokalizacja: Warszawa
ja w tym roku okres między 1 Stycznia a Losarem odczułem jak swoisty "bardo" stan pomiędzy starym a nowym czyli chyba podobnie.
Chcę to pociągnąc jako dwumiesięczną praktykę. Jeżeli faktycznie zrobie to napiszę w marcu o rezultatach

_________________
Nic nie jest prawdą wszystko jest dozwolone


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: sobota, 8 stycznia 2011, 20:18 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 11 stycznia 2008, 17:36
Posty: 627
Lokalizacja: Zachodnie rubieże
Dla mnie wazne momenty `przejscia` to wigilia Samhain i przesilenie zimowe; szczegolnie to drugie.
Wiesz, Tin, cos jest na rzeczy z tym okresem pomiedzy jednym a drugim. To jak czas wylaczony z ogolnego obiegu, taki meander rzeczywistosci i moim zdaniem najmagiczniejsza pora roku. Sni sie tez wowczas lepiej :)

_________________
Ryby w sposób nietypowy opanują styl grzbietowy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: niedziela, 9 stycznia 2011, 01:01 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Candomble napisał(a):
Dla mnie wazne momenty `przejscia` to wigilia Samhain i przesilenie zimowe; szczegolnie to drugie.
Wiesz, Tin, cos jest na rzeczy z tym okresem pomiedzy jednym a drugim. To jak czas wylaczony z ogolnego obiegu, taki meander rzeczywistosci i moim zdaniem najmagiczniejsza pora roku. Sni sie tez wowczas lepiej :)

Zgadzam się z każdym słowem :-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: poniedziałek, 31 stycznia 2011, 23:14 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): sobota, 29 stycznia 2011, 19:06
Posty: 52
Dla mnie nowy rok zaczyna się wiosną wraz z nadejściem nowej pory roku, kóra jest symbolem wszelikich nowości w życiu, daje nadzieje na "nowe" lepsze życie. Mam nadzieję, że nie przynudzam 8) A sylwester dla mnie jako miłośnika psów jest poprostu wielikim d......m .

_________________
Zapraszam na mojego bloga :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: poniedziałek, 31 stycznia 2011, 23:29 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 11 stycznia 2008, 17:36
Posty: 627
Lokalizacja: Zachodnie rubieże
OT
`Domem`? :mrgreen: Musialam...
EOT
A poczatek wiosny to jest istotnie ozywczy bodziec, czlowiek sie wylania z kozuchow i tulubow jakoby feniks z popiolow i odkrywa---jaki jest blady---- ale tez odkrywa w sobie znowu wiele zapalu do roznych rzeczy :) Wiec w jakis sposob sie odradza.
Ech, byle do wiosny ~_~

_________________
Ryby w sposób nietypowy opanują styl grzbietowy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: poniedziałek, 31 stycznia 2011, 23:40 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 15:12
Posty: 732
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Amvaradel napisał(a):
Potem jeszcze 8, 9 i 10 kwietnia - nowy rok thelemiczny :)


O? :shock:

_________________
"Wyrocznia Bogów to Dziecięcy Głos Miłości w twej własnej Duszy. Usłysz go!" - Aleister Crowley


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: wtorek, 1 lutego 2011, 00:44 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Cytuj:
O? :shock:

I co to ma znaczyć? Każda okazja do świętowania jest dobra :P

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: wtorek, 1 lutego 2011, 09:41 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 15:12
Posty: 732
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Amvaradel napisał(a):
Cytuj:
O? :shock:

I co to ma znaczyć? Każda okazja do świętowania jest dobra :P


20 marca, Amvaradel, 20 marca. Do 10 kwietnia jest masa czasu na świętowanie tym sposobem. :mrgreen:

_________________
"Wyrocznia Bogów to Dziecięcy Głos Miłości w twej własnej Duszy. Usłysz go!" - Aleister Crowley


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: wtorek, 1 lutego 2011, 10:45 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Równonoc obchodzę, choć nie należę do astronomicznych purystów i jeśli wolna sobota wypada mi kilka dni przed czy kilka dni po, to nie ma sprawy :wink: W sumie, bardziej niż astronomiczny punkt równonocy przemawiają do mnie wtedy pierwsze oznaki wiosny - ten specyficzny zapach w powietrzu :)
Ale żeby od 20 marca do 10 kwietnia... ech, chciałoby się, ale to mało realne :lol:

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: wtorek, 1 lutego 2011, 11:24 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 15:12
Posty: 732
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Ale pisałaś o thelemicznym nowym roku. A ten wypada 20 marca, czyli w dniu Ekwinokcjum Bogów. Do 10 kwietnia trwa tzw. święty okres. Tegoż roku zapowiada się iście ciekawie, jako, że przechodzimy z roku Księżyca do roku Słońca w cyklu Cesarza.
Powiedziało jajo kurze i wróciło do pracy w pracy. :mrgreen:

Jeśli o mnie chodzi robię się małym, paskudnym purystą. 2 lutego to 2 lutego. 20 marca to 20 marca. Ale rozumiem również pragmatyczne podejście do sprawy.

_________________
"Wyrocznia Bogów to Dziecięcy Głos Miłości w twej własnej Duszy. Usłysz go!" - Aleister Crowley


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: wtorek, 1 lutego 2011, 12:45 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2009, 17:34
Posty: 295
Lokalizacja: Warszawa
Dla mnie osobiście są 2 momenty przejścia ze starego w nowe. pierwszy to Samhain- zamknięcie, domknięcie tego co stare i rozpoczęcie nowego roku. chyba tak linearnie właśnie. drugi to czas od Yule do Imbolc, czas przejścia w nowego mnie. im bliżej do Dnia Niedźwiedzia, tym mocniej :)) i tutaj po spirali. w kontinuum.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: środa, 2 lutego 2011, 09:23 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Sek'ach:
Cytuj:
Ale pisałaś o thelemicznym nowym roku. A ten wypada 20 marca, czyli w dniu Ekwinokcjum Bogów.

Masz rację, odbiegłam od kanonu :) Precyzyjniej byłoby napisać coś w stylu: rocznica początku Eonu Horusa :mrgreen:
A wiosna to wiosna. Ptaki i drzewa nie słyszały ani o Crowleyu, ani o astronomii :lol:

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: środa, 2 lutego 2011, 09:48 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 15:12
Posty: 732
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Amvaradel napisał(a):
A wiosna to wiosna. Ptaki i drzewa nie słyszały ani o Crowleyu, ani o astronomii :lol:


A kto je tam wie. Może słyszały. :mrgreen: Na pewno słyszały barana, przynajmniej niektóre.

_________________
"Wyrocznia Bogów to Dziecięcy Głos Miłości w twej własnej Duszy. Usłysz go!" - Aleister Crowley


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: czwartek, 3 lutego 2011, 11:34 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 17 kwietnia 2010, 19:05
Posty: 72
Lokalizacja: Warszawa
Crăciun/Szczodre Gody - rodzi się "nowe Słońce", zaczyna nowy rok kalendarzowy, nie jestem purystą przesileniowym i dopuszczam kilkudniowe odchylenia

Jare - nadchodzi wiosna, zaczyna się nowe w przyrodzie i nowy rok obrzędowy.

Urodziny - kiedyś obchodziłem, dziś w czerwcu zazwyczaj mam taki zapieprz w pracy i poza nią, że nie mam czasu obchodzić :mrgreen:

Tym razem spędziłem revelion z żoną w domu oglądając rumuński program folkowy przez internet :wink:

_________________
Transilvania, esți frumoasă draguță!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: czwartek, 21 kwietnia 2011, 06:21 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 17 kwietnia 2011, 22:34
Posty: 168
czytając wątek od początku - chciałam nawiązać do kilku Waszych wypowiedzi, ale cytowanie okazało się skomplikowane, bo nawiążę sumarycznie, do kilku ;)
bliskie jest mi zdanie: Amvaradel, KozioU, Kallisto, Piastunki i częściowo Wilczyna :)

Kalendarz: dla mnie zdecydowanie i dosłownie jest to koło roku.
Przy każdym święcie wiem, że koło to przesunęło się o kawałek i że w swoim czasie znów znajdzie się w tym punkcie. I jednak też wolę dany termin, niż jego "okolice" - to są konkretne momenty energetyczne i to się wyczuwa. Dzień wcześniej, dzień później to już nie jest to samo.
Oczywiście, w grupie obchodzimy je wtedy, gdy się da, ale w takich sytuacjach robię coś sama w ścisłym terminie. Gnana wewnętrzną potrzebą, to się po prostu dzieje.
Co do "nowego roku" - z powodu powyższego nie mam tak wyjątkowego momentu, a zarazem ma ich kilka :mrgreen:
Jednym z nich są moje urodziny. To mój osobisty kolejny roczek.
Mój organizm zawsze najbardziej odczuwał jako Nowy Rok - nowy rok w przyrodzie, na równonoc wiosenną - i to sprowadziło mnie z resztą do religii naturalnej :D
Dziś z radością obchodzę też tzw. chiński Nowy Rok, który jak wiemy ustalany jest wg. kalendarza słoneczno-księżycowego.
A sylwester? Cóż, każdy powód do zabawy może być ;p

_________________
Ziemia moim ciałem,
woda moją krwią.
Powietrze - oddechem,
ogień siłą mą!
:D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: środa, 17 sierpnia 2011, 15:41 
Offline
Nadmilczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 grudnia 2009, 22:15
Posty: 13
Lokalizacja: Wielka Polska
KozioU to ładnie ujął:

Cytuj:
Ja świętuję przejście ze starego do nowego w Yule. Rok dla mnie kończy się w przesilenie, a nowy przychodzi wraz ze słońcem następnego dnia. Noc sylwestrowa nie ma dla mnie znaczenia w zasadzie, zwłaszcza że kojarzy mi się z masową histerią p.t. "trzeba się nawalić!", "gdzie tu iść w tym roku?" oraz "co ja mam na siebie włożyć?".


Mnie już takie zrywy do szklanicy nie kręcą. Wolę sobie w zaciszu domostwa przeczekać, niż gnieść się pośród pijanej elegancko ubranej gawiedzi, która traci kontrolę nad rencami, nogami i zwieraczami :P Dla mnie rok kończy się i jednocześnie zaczyna w dniu przesilenia zimowego. Od tego momentu dni stają się coraz dłuższe i dlatego lepiej mi to pasuje do “wewnętrznego zegara”, niż zbyt hałaśliwy i dziwnie umiejscowiony sylwester. “Świętowałam” kolejne końce roku z 31 grudnia na 1 stycznia, zabawa, itd.., ale następnego dnia…, dwa dni później, gdy kac już mijał nie umiałam się wpasować, wcale nie czułam, że jest nowy rok. To tak, jakbym obchodziła urodziny za późno - których swoją drogą nie obchodzę już od lat, wolę imieniny, bo nikt nie pyta a który to już rok na karku? :P
Bywa też, że coś mi się popierdzieli i chodzę z poczuciem nowego roku po letnim przesileniu :P Ale to już traktuje jako ciekawostkę we mnie, niż powód do dzielenia roku na kolejne końce i początki.

_________________
Charakterystyka czarownic: [...]

* prowadzą hodowlę biedronek,
* przemieszczają się busami/miotłą/odkurzaczem/nogami [...]


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: wtorek, 15 listopada 2011, 16:44 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Nowy rok to Szczodre Gody - Święto zimowego stania Słońca. Nocą, przy ogniu :) W tym roku będzie z 21 na 22 grudnia (bo dokładnie to 22 grudnia o 6.30 rano).
A Sylwester...
zawsze wolałem domówki lub prywatne, zamknięte przyjęcia w zaprzyjaźnionych knajpach. Alkohol mi nie przeszkadza, ponure pijaństwo owszem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: wtorek, 15 listopada 2011, 23:28 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): sobota, 15 sierpnia 2009, 21:44
Posty: 72
Lokalizacja: Łódź
U wszystkich celtów nowy rok zaczyna się świętem Samhain. W tradycji galijskiej nazywa się Trinouxion samonii - trzy noce kończące lato. Niektórzy wyznaczają datę święta według lunarnego kalendarza z Coligny, ja taki ortodoksyjny nie jestem, i jak większość posługuję się rzymskim ( wychodzi 31.10-2.11 ). Według mnie to najbardziej magiczny ale i najniebezpieczniejszy moment cyklu rocznego. Na moje szczęście w tym roku nic spektakularnego się nie wydarzyło, a trochę się tego czasu obawiałem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: środa, 23 listopada 2011, 14:33 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): wtorek, 6 września 2011, 21:33
Posty: 44
Sylwester mnie nie interesuje. Oby się nawalić i pokazać, że ma się gdzie, w czym i za co iść na imprezę... Jak dla mnie to polega wyłącznie na powyższym. Od lat tego dnia siedzę w domu z dzieckiem albo w kameralnym gronie przyjaciół przy miłej rozmowie.

Nowy Rok to dla mnie Jule, którego dotąd nie miałam z kim świętować w taki sposób, jak bym chciała - dotąd raczej samotne świętowanie z braku dobrego towarzystwa. W tym roku przewiduję huczniejsze, ale i bardzo ciepłe, rodzinne święto w gronie najbliższych i czas podzielony między spędzenie go tylko z mężem i synem oraz (jeżeli się uda) z kindredem na święcie według "własnego projektu".

A pić lubię i wcale nie będę twierdzić, że możliwość napicia się w dobrym towarzystwie nie jest dla mnie przyjemnością. Owszem, jest, ale napicia, nie złojenia i w dobrym towarzystwie, a nie z byle kim i byle jak. Uważam, że nie chodzi o to ile się pije i czy w ogóle, ale JAK się pije. Picie w odpowiedni sposób - owszem, kręci mnie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: sobota, 26 listopada 2011, 20:51 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
piastunka napisał(a):
A sylwester dla mnie jako miłośnika psów jest poprostu wielikim d......m .
To problem wnikający z nastawienia właścicieli a nie psów. Teraz mam czwartego psa - żaden nie bał się strzałów. Nie od razu. Musiałem je do tego przyzwyczaić. Siadałem na ziemi lub kucałem w rozkroku sadzając psa przed sobą tak by bokami i całym grzbietem opierał się o mnie. By się wtulił ale tyłem, bo musi patrzeć przed siebie, musi mieć przestrzeń czując jednocześnie właściciela. Potem strzelałem. Ważne, by nawet nie drgnąć, nie tulić psa, nie uspokajać. Najlepiej coś spokojnie mówić do osoby towarzyszącej nie zmieniając ani tembra głosu ani tempa wypowiedzi. Pies najczęściej się cofnie mocniej do nas przywierając (nie powinno się reagować w jakikolwiek sposób), często podniesie i wykręci głowę zerkając w naszą twarz. Powinniśmy się zachowywać tak jakbyśmy nie zauważyli, że cokolwiek się wydarzyło. Spokojna kontynuacja mało intonowanej, raczej monotonnej, powolnej wypowiedzi uspokaja psa. W efekcie mój spaniel podczas sylwestrowych kanonad tylko się budził, rhodesian ridgeback jeszcze podnosi głowę a bull terier nawet oczy nie otworzył.
Wszystkie swoje psy przyzwyczajałem do strzałów i do czyszczenia odkurzaczem. Nie posunąłem się do tego by odkurzać im mordki ale resztę lubią tak, że gdy odkurzam dom to przychodzą aby je również dokładnie oczyścić.

Najgorszy dla psa jest właściciel usiłujący go uspokoić. A dla mnie znajomi, którzy podczas strzelaniny na tarasie czuli się w obowiązku ruszyć do uspokajania moich psów. Musiałem ich odpędzać (znajomych oczywiście :)


Ostatnio edytowano sobota, 3 grudnia 2011, 01:16 przez Poświst, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: piątek, 2 grudnia 2011, 21:47 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 16 stycznia 2008, 14:33
Posty: 84
Lokalizacja: świętokrzyskie
21-22 grudzień - odrodzenie światła a jednocześnie najciemniejszy dzień w roku - wtedy świętuję Nowy Rok - ten kalendarzowy i ten mój osobisty (22.12. przyszłam na świat). I tyle bo znowu się rozgadam nie na temat...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: piątek, 2 grudnia 2011, 21:51 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 16 stycznia 2008, 14:33
Posty: 84
Lokalizacja: świętokrzyskie
Poświst napisał(a):
Nowy rok to Szczodre Gody - Święto zimowego stania Słońca. Nocą, przy ogniu :) W tym roku będzie z 21 na 22 grudnia (bo dokładnie to 22 grudnia o 6.30 rano).
A Sylwester...
zawsze wolałem domówki lub prywatne, zamknięte przyjęcia w zaprzyjaźnionych knajpach. Alkohol mi nie przeszkadza, ponure pijaństwo owszem.

O fajnie że podałeś dokładną godzinę .... to o 7.15 jeszcze wypijcie moje zdrowie...
Za jakiś rok zapraszam - zmieniam zakotwiczenie a na nowym pole aż po horyzont....


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak i kiedy świętujecie Nowy Rok?
PostNapisane: sobota, 3 grudnia 2011, 01:14 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Nie dasz rady w tym roku? Może ktoś będzie jechał z okolic Stąporkowa, jak?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL