Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 10:02

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: "Listy profana", Bartłomiej Dobroczyński
PostNapisane: wtorek, 23 listopada 2010, 20:06 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 13 czerwca 2010, 01:34
Posty: 193
Lokalizacja: Kraków
List wydał zbiór tekstów (wywiady, artykuły) Bartłomieja Dobroczyńskiego, które ukazywały się w tym czasopiśmie. Autor jest dr. hab. psychologii, badaczem nurtów irracjonalnych, koncepcji nieświadomości, mistyki itp. Interesuje go popkultura, zwłaszcza muzyka; także ornitologia i entomologia. Także nieobca mu jest, delikatnie mówiąc, duchowość i kultura Indian Ameryki Płn. W zbiorze poruszone są tematy od ekologii i naszego (cywilizacji Zachodu) stosunku do zwierząt, przez samotność współczesnego człowieka, rolę religii i duchowości w życiu, wreszcie "rzeczy ostateczne".

Fragmenty, wybrane w mniej niż połowie lektury:
Cytuj:
Moje poglądy raczej nie przystają do katolickiej orientacji tego pisma. I to dlatego książka nazywa się Listy profana. [...] Jestem osobą poniekąd z zewnątrz, wprawdzie patrzącą na religię ze zrozumieniem i sympatią, ale także i bardzo krytycznie.

Cytuj:
Stawiając sprawę otwarcie: to pisma mistyków różnych czasów i kultur są tym, co każe mi patrzeć na religię jako na coś więcej niż "dziecinną epokę ludzkości", która przeminie wraz z rozwojem nauki, technologii i wzrostem jakości życia.

Cytuj:
Chce Pan powiedzieć, że pomiędzy ludźmi a zwierzętami nie ma żadnych różnic?
Oczywiście, że są, ale potwierdzają one tylko to, co wiedzieli ludzie pierwotni. A mówiąc nieco złośliwie, można powiedzieć, że podstawowa różnica jest niekorzystna dla nas i polega na tym, że zwierzęta są racjonalne, a człowiek nie. Zwierzę jest trochę jak komputer, jak maszyna, nie robi żadnego niepotrzebnego gestu, bo nie ma żadnej ideologii, która hamuje i ogranicza człowieka.

Cytuj:
Gdyby ktoś spytał mnie, co jest najgorszą konsekwencją braku rytuałów inicjacyjnych, odpowiedziałbym: samotność. Im więcej rytuałów inicjacyjnych, tym bardziej człowiek wtapia się we wspólnotę i staje się jej częścią. Bez nich nie należy nigdzie. To los przeciętnego obywatela zachodniego świata: jest samotny, wyobcowany, ma często poczucie bezsensu życia.

Cytuj:
Singiel jest bardziej wartościowy z punktu widzenia rachunku ekonomicznego. [...] Single są lepszymi konsumentami [...] w tej kulturze kapitalistycznej nie są potrzebne rodziny, ale krótkie i powierzchowne związki.


Dobroczyński, B. (2010) Listy profana. Kraków: List.
cena okładkowa: 34zł
na stronach wydawnictwa

... i uniwersytecka strona Autora.

_________________
Telkontar.504

[...] ludzka cywilizacja rozkwitnie dopiero wtedy, kiedy runie ostatni kamień ostatniej świątyni, roztrzaskując czaszkę ostatniego kapłana[...] - "Kłamliwi bogowie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: "Listy profana", Bartłomiej Dobroczyński
PostNapisane: sobota, 27 listopada 2010, 21:51 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
B.Dobroczyńskiego miałam okazję poznać zaliczając u niego seminarium z New Age :) (bo jest to autor jednej z pierwszych sensownych publikacji o New Age w Polsce).
Do Listów profana chętnie sięgnę. Teksty Dobroczyńskiego zawsze skłaniają do myślenia, choć z pewnymi fragmentami mogę się nie zgadzać jak np.
Cytuj:
zwierzęta są racjonalne, a człowiek nie. Zwierzę jest trochę jak komputer, jak maszyna, nie robi żadnego niepotrzebnego gestu, bo nie ma żadnej ideologii, która hamuje i ogranicza człowieka.
Nie wiem jak to jest u owadów, ale u kręgowców jednym z kluczowych regulatorów zachowania są emocje. A racjonalność to m.in. umiejętność myślenia niezależnego od emocji. No ale to szczegóły, większość z tego, co B.Dobroczyński pisze bardzo mi się podoba.
W sieci też można znaleźć kilka fajnych artykułów:
Ekstaza, czyli odpoczynek od siebie
Wszystkie nasze inicjacje
Psychologia Ery Wodnika. Mistyka instant

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: "Listy profana", Bartłomiej Dobroczyński
PostNapisane: niedziela, 28 listopada 2010, 22:11 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 13 czerwca 2010, 01:34
Posty: 193
Lokalizacja: Kraków
Dwa pierwsze w poprawionych wersjach są w "Listach..." właśnie. Ten trzeci... hm, chyba widziałem go w "Kłopotach z duchowością" (wcześniejsza książka, sprzed roku chyba), ale nie daję głowy.

_________________
Telkontar.504

[...] ludzka cywilizacja rozkwitnie dopiero wtedy, kiedy runie ostatni kamień ostatniej świątyni, roztrzaskując czaszkę ostatniego kapłana[...] - "Kłamliwi bogowie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL