Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 08:04

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: "Oczyścić drzwi percepcji", Huston Smith
PostNapisane: poniedziałek, 1 listopada 2010, 00:50 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 13 czerwca 2010, 01:34
Posty: 193
Lokalizacja: Kraków
Amvaradel rzuciła mi wyzwanie ;), którego postanowiłem się podjąć, choć nie mam w tym momencie pod ręką książki :)

Co prawda w dyskursie publicznym nieśmiało pojawiają się poważne głosy o dekryminalizacji nielegalnych "narkotyków" (prof. Vetulani, inicjatywy na rzecz polityki redukcji szkód), jednak wciąż są mało słyszalne i wstydliwie pomijają jeden aspekt sprawy. Duchowość.
W tę przestrzeń wchodzi gładko "Oczyścić drzwi percepcji", którą to książkę zafundowało nam wydawnictwo Gaia Mater w tym roku. Autor jest prominentnym religioznawcą, (bodajże) chrześcijaninem, który jednak nie odżegnuje się od mniej mainstreamowych praktyk duchowych (medytacja) i doświadczenia z wykorzystaniem psychedelików. Sama książka stanowi zbiór artykułów, które starają się odpowiedzieć na pytania o relacje między stosowaniem środków enteogennych a tzw. "duchowością". Smith odwołuje się do mitologicznej somy/haomy, Rdzennego Kościoła Amerykańskiego (Native American Church) i doświadczeń psychedelicznych lat '60.
Jego odpowiedzi wydają się z umiarkowanym entuzjazmem świadczyć na korzyść "chemicznego mistycyzmu". Na pewno są ciekawą kroniką ery dzieci-kwiatów i mogą popularyzować myśl, że doświadczenia mistyczne nie przychodzą z zasady same z siebie, a wręcz mogą pojawić się "w pigułce".
Ktoś może myśleć: "Tak, wiem to wszystko. Huxley, Leary, eksperyment wielkopiątkowy itd. itp.". Nie, jeśli nie jesteś naprawdę specem od tematu, z przeczytanymi pozycjami zagranicznymi: jestem na 90% pewien, że *nie* znasz tego wszystkiego i Smith może Cię jeszcze zaskoczyć.
Książka napisana lekko, w sposób stricte popularyzatorski. Dobra do pożyczenia komuś ze znajomych lub rodzinie, żeby sobie poszerzyli horyzont myślowy. Jedyny zarzut jaki mam, to to, że teksty pochodzą w dużej mierze z okolic lat '60. Obawiam się, że realia (np. kółko naukowe parunastu osób na MIT, które bardzo szybko przeszło od tekstów dalekowschodnich do praktyki medytacji, psychedelików i magii) są dzisiaj "nieco" inne. I trochę serce się kraje za straconymi szansami ;)

"Oczyścić drzwi percepcji"
Huston Smith
wyd. Gaia Mater
Warszawa 2010

_________________
Telkontar.504

[...] ludzka cywilizacja rozkwitnie dopiero wtedy, kiedy runie ostatni kamień ostatniej świątyni, roztrzaskując czaszkę ostatniego kapłana[...] - "Kłamliwi bogowie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL