Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 15:11

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: A sok brzozowy ktoś zbiera??
PostNapisane: środa, 29 września 2010, 13:12 
Offline
Nadmilczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 16:33
Posty: 26
Kubizm napisał(a):
A to ja dam przykład medyczny. Suchą korę brzozy wykorzystuje się do oczyszczania krwi.


Tylko już nie taką 5-8 letnią leżącą byle gdzie :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: A sok brzozowy ktoś zbiera??
PostNapisane: środa, 29 września 2010, 13:17 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 14:59
Posty: 137
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Rahibe napisał(a):
Kubizm napisał(a):
A to ja dam przykład medyczny. Suchą korę brzozy wykorzystuje się do oczyszczania krwi.


Tylko już nie taką 5-8 letnią leżącą byle gdzie :D



No nie nie, no chyba, że ktoś cierpi na przewlekłe zatwardzenie :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: A sok brzozowy ktoś zbiera??
PostNapisane: środa, 29 września 2010, 19:30 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Kubizm napisał(a):
A to ja dam przykład medyczny. Suchą korę brzozy wykorzystuje się do oczyszczania krwi. Trzeba gotować ją na wolnym ogniu, tak z 30 min. i pić ten wywar. Jest ohydny (gorzki i czuć drewnem) ale muszę przyznać, że pomaga :wink:


A co to znaczy "oczyszczanie krwi"? I po czym poznałeś, że pomogło?

Ja tam wiem o korze dębowej i wierzbowej, a z brzozy to o liściu ;-) Na pewno wywar z kory?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: A sok brzozowy ktoś zbiera??
PostNapisane: środa, 29 września 2010, 19:55 
Offline
Nadmilczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 16:33
Posty: 26
Nooo ja też słyszałam o liściu z korą się nie spotkałam. Dziegieć z niej ponoć się robi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: A sok brzozowy ktoś zbiera??
PostNapisane: środa, 29 września 2010, 21:54 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 14:59
Posty: 137
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Tin napisał(a):
Kubizm napisał(a):
A to ja dam przykład medyczny. Suchą korę brzozy wykorzystuje się do oczyszczania krwi. Trzeba gotować ją na wolnym ogniu, tak z 30 min. i pić ten wywar. Jest ohydny (gorzki i czuć drewnem) ale muszę przyznać, że pomaga :wink:


A co to znaczy "oczyszczanie krwi"? I po czym poznałeś, że pomogło?

Ja tam wiem o korze dębowej i wierzbowej, a z brzozy to o liściu ;-) Na pewno wywar z kory?



Tin, chodzi o coś w stylu wiosennego oczyszczania krwi. Po prostu usuwa się to co zbędne. Ja poczułem po tym, że się po pierwsze lepiej czułem po kuracji no i pryszcze mi nie wyskakiwały na twarzy co się wcześniej zdarzało :wink:
Tak na pewno wywar z kory. Zaczerpnięte z "Kuracji na zdrowie" A. Ogrodnika


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: A sok brzozowy ktoś zbiera??
PostNapisane: wtorek, 8 marca 2011, 16:08 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Fajny artykuł na temat soku brzozowego
Wiosenny sok z drzewa
Cytuj:
Sok zbiera się wczesną wiosną, gdy dni są już ciepłe, a noce jeszcze mroźne, mniej więcej na 3 tygodnie przed pękaniem pąków. Większy wpływ niż temperatura powietrza na przepływ soku ma temperatura gleby. Jeśli system korzeniowy „przebywa” w temperaturze powyżej zera, to pomimo mrozu w powietrzu, sok będzie płynął. Podczas zbiorów, w wywiercony w pniu otwór, wkłada się rurkę lub sączek, po którym płyn ścieka do podstawionego pojemnika. Sok płynie w warstwie powierzchniowej między korą a miazgą. Najlepiej wybrać brzozę o średnicy nie mniejszej niż 20 cm, z dobrze rozwiniętą koroną. Otwór wierci się w odległości 20 cm od ziemi. Od średnicy drzewa zależy ilość otworów, które można wyciąć. Jeden na 20-25 cm; 25-35 cm – dwa; 35-40 - trzy otwory, a powyżej 40 cm – cztery. Podobno najlepszy czas dnia na zbiory to godziny pomiędzy południem a 18.


Sezon trwa 2-3 tygodnie. W ciągu doby można zebrać z jednego dorosłego drzewa nawet kilkanaście litrów soku, ale warto zatrzymać się na 3-4 litrach. Aby drzewo przetrwało nie powinno się go mocniej i dłużej eksploatować. Po sezonie nacięcie należy zabezpieczyć przed dostępem szkodników i ułatwić brzozie zasklepienie otworu. Gdy sami pozyskujemy sok brzozowy, możemy go przez jakiś czas przechować. W lodowce przetrwa około 4-6 dni. A przechowywany w zamrażarkach będzie się nadawał do użytku przez pół roku. Dodatek witaminy C doskonale sok brzozowy konserwuje. Można też użyć cukru, alkoholu, lub poddać go pasteryzacji.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL