Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 08:36

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Gotyk a Wicca
PostNapisane: niedziela, 12 września 2010, 23:05 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 14:59
Posty: 137
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
morven napisał(a):
Nie ustaję w tropieniu wesołych blogasków, których autorzy specjalizują się w Wicca. Doprawdy, polskie pogaństwo ma przed sobą wielką przyszłość - przy takim tłumie specjalistów.
Oto kolejny blogasek. Niech was nie zmyli mroczne tło! Wystarczy użyć prawego klawisza myszki.
http://vampire-magic.blog.onet.pl/1,DA2 ... index.html



Blogasek nadzwyczaj "mhroczny" :D Ale mi się nie chce otworzyć artykuł o Wicca :cry:
Chociaż.....może to lepiej :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Gotyk a Wicca
PostNapisane: poniedziałek, 13 września 2010, 00:19 
Offline
Nadmilczek

Dołączył(a): piątek, 18 czerwca 2010, 13:20
Posty: 22
Lokalizacja: Łódź
Kubizm napisał(a):
Blogasek nadzwyczaj "mhroczny" :D Ale mi się nie chce otworzyć artykuł o Wicca :cry:

Bo widzisz, temat Wicca jest na tyle mroczny, że został napisany... Czarną czcionką :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Gotyk a Wicca
PostNapisane: poniedziałek, 13 września 2010, 00:30 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 14:59
Posty: 137
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Egan Wolf napisał(a):
Bo widzisz, temat Wicca jest na tyle mroczny, że został napisany... Czarną czcionką :D


O żesz Ty :shock: No rzeczywiście. Na to to bym nie wpadł.
Gaj to grupa czarownic? :lol: Mi się wydawało, że las, ale ok :lol:
I gdzieś czytałem, że athame jest obustronnie tępy a nie ostry, ale niech się Wiccanie wypowiedzą :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Gotyk a Wicca
PostNapisane: poniedziałek, 13 września 2010, 01:05 
Przejrzałem ten temat i w sumie to przyszły mi do głowy dwie rzeczy.

Pierwsza jest taka, że jestem dumny będąc kolegą Hakkena. Może kiedyś wskoczę na ten poziom dojrzałości co on. (chociaż zawsze będę młodszy a ty, Hakkenie, starszy - wiesz, już po 30-tce i te sprawy :P Ale z dumą muszę dodać, że siwieję po bokach ;))

Druga to anegdotka. Jestem użytkownikiem portalu Goldenline, bo dobrze spina cefałki. Enyłej, kiedyś znalazłem grupę "korektorzy/redaktorzy", czy jakoś tak. Zanim dołączyłem, przejrzałem kilka tematów. Zaprawdę... Rzadko zdarza mi się widzieć taką ilość jadu, świństewek i chichotu tylko dlatego, że ktoś wie więcej w jakiejś materii (tu: język) niż hołota (czyt. zwykli użytkownicy języka).

:)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Gotyk a Wicca
PostNapisane: poniedziałek, 13 września 2010, 02:19 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Egan Wolf napisał(a):
Kubizm napisał(a):
Blogasek nadzwyczaj "mhroczny" :D Ale mi się nie chce otworzyć artykuł o Wicca :cry:

Bo widzisz, temat Wicca jest na tyle mroczny, że został napisany... Czarną czcionką :D


Niezłe. Poczułam się naprawdę grzeszna, taki wielki mroczny sekret przeczytałam, napisany czarną czcionką na czarnym tle, prawdziwa wiedza tajemna.

A tak serio, czy jakiś Wiccanin/znawca tematu mógłby wypunktować jakie w tym artykule są błędy? Bo szczerze mówiąc, to nie ma tu chyba jakichś strasznych kocopołów - właściwie to potrafię rozpoznać pewne określenia i definicje, i przypisać je klasycznej książce o Wicca, którą niedawno przeczytałam. Więc chyba nie jest takie wyssane z palca? Przynajmniej nie wszystko.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Gotyk a Wicca
PostNapisane: poniedziałek, 13 września 2010, 11:50 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 29 lutego 2008, 02:33
Posty: 219
Poza ogólnymi informacjami niewiele jest tam rażących błędów. Czarostwo nie jest rodzajem Wicca, jeśli już to na odwrót. Zresztą autorka sie zamotała bo potem określa czarostwo magią ludową. No i religie neopogańskie to nie zawsze rekonstrukcjonizm;) Mam tez uczulenie na słowa "biała magia", ma to związek z dzieleniem młotków na czarne do zabijania i białe do budowania domów - ale to już inny temat.

Na szczęście autorka nie napisała nic o tym ze wampiry maja cos wspólnego z Wicca- natomiast jak większość z nas wie i zna, gothci Wiccanie występują w naturze. Co nie znaczy ze to się łączy :) W końcu to głównie styl ubierania i muzyka. Nikt nie broni robić czarnych layoutów blogów- zielony nie jest obowiązkowy dla Wiccan.

Ogólnie zdarzało mi się czytać dużo gorsze bzdury, choć pomysł z czarną czcionką na czarnym tle i "tajnym" sposobem zaznaczania żeby przeczytać zasługuje na kilka punktów za humor. Kapłanka Luna i Moona jednak pozostaje zdecydowanie nie do pobicia. Choć nie wiem czy ten blog jeszcze istnieje ^^

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Gotyk a Wicca
PostNapisane: poniedziałek, 13 września 2010, 20:45 
Offline
Murderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 17 września 2007, 21:30
Posty: 124
Lokalizacja: Warszawa
Tin - jeśli przeczytałaś takie rzeczy w książce na temat Wicca, to jak najprędzej ją wyrzuć. Chętnie pożyczę Ci lepsze książki. Trochę ich mam.
I tak, oczywiście, są gorsze strony, ale są też lepsze. Sztuką jest zaliczać się do niektórych, a nie do wszystkich. Równać do najlepszych, a nie do średniaków. A ten blogasek to - jak dla mnie - niższa strefa stanów średnich. Niektóre jego kawałki osłabiają.

_________________
- Gdyby twój dom się palił, co byś z niego wyniosła?
- Ogień.

Jean Cocteau


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Gotyk a Wicca
PostNapisane: poniedziałek, 13 września 2010, 21:47 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
morven napisał(a):
Tin - jeśli przeczytałaś takie rzeczy w książce na temat Wicca, to jak najprędzej ją wyrzuć. Chętnie pożyczę Ci lepsze książki. Trochę ich mam.
I tak, oczywiście, są gorsze strony, ale są też lepsze. Sztuką jest zaliczać się do niektórych, a nie do wszystkich. Równać do najlepszych, a nie do średniaków. A ten blogasek to - jak dla mnie - niższa strefa stanów średnich. Niektóre jego kawałki osłabiają.


No ale mogłabyś wskazać dokładnie fragmenty czy tezy, które są ewidentnie wymyślone? Ja nie proszę Cię, żebyś kolejny raz zapewniła, że należy się z tego śmiać, tylko uświadomiła mnie i innych DLACZEGO.

Wiesz, czytam Vivianne Crowley i Doreen Valiente. I nic więcej na razie nie przerobiłam. Co Cię tak osłabiło, "stożki mocy"? Zwróciłam uwagę dokładnie na te same nieścisłości (ale nie znowu totalne bzdury), co Mohegan, a reszta - nawet co do sformułowań - odnalazłam u Crowley.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Gotyk a Wicca
PostNapisane: piątek, 17 września 2010, 00:53 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
Tin napisał(a):
No ale mogłabyś wskazać dokładnie fragmenty czy tezy, które są ewidentnie wymyślone? Ja nie proszę Cię, żebyś kolejny raz zapewniła, że należy się z tego śmiać, tylko uświadomiła mnie i innych DLACZEGO.

Tin, nie moge sie wypowiedziec na temat calego bloga ale przeczytalam tekst o Wicca i moim zdaniem nie jest taki najgorszy. Pisany troche chaotycznie i naiwnie ale niektore informacje sa dobre a tam gdzie widze niescislosci wynikaja one raczej z szumu informacyjnego jaki mozna zalesc na internecie a nie z totalnej nieznajomosci topiku i ignorancji autorki.

Autorka napisala ze czarostwo jest forma wicca i po przeczytaniu wytlumaczenia widac ze stawia znak rownosci pomiedzy czarostwem a wicca eklektycznym. Mysle ze sciagnela to z amerykanskich stron gdzie faktycznie czesto odroznia sie wicca eklektyczne od tradycyjnego mowiac o tym pierwszym jako o czarostwie a tym drugim jako wicca. Oczywiscie jest to blad pojeciowy ale mysle ze nie ona jest jego autorka.

Athame - nie ma wymagan co do wielkosci ostrza, raczki i calego narzedzia. Faktycznie powinien byc obustronny ale to czy jest tepy czy ostry nalezy do indywidualnego wyboru.

Biala Magia - sa rozne definicje i niekoniecznie trzeba sie z autorka zgadzac, nie mniej jednak przytacza ona definicje ktora istnieje, nie tworzy swojej wlasnej. Osobiscie nie lubie rozroznienia na biala i czarna magie.

Boline - na wielu stronach w internecie a takze przez niektorych wiccan boline jest utorzsamiany z nozem o bialej rekojesci. Ale tak na prawde sa to dwa rozne noze. Boline ma ksztalt sierpa i sluzy do zbierania ziol i innych roslin. Bialy noz ma ksztalt normalnego noza i sluzy do kompletnie innych celow.

Gaj - tego nie wiedzialam. Dla mnie gaj jako grove kojarzy sie z druidami raczej niz wiccanami. Z tego co wiem w Anglii sie nie uzywa w Wicca tego okreslenia - nie wiem jak w Ameryce.

Inicjacja - dosyc dobrze opisane trzy stopnie choc oczywiscie mozna rozwinac. Powiedzialbym ze w moim rozumieniu nie jest to przechodzenie z jednej grupy spolecznej do drugiej a jedynie wchodzenie do nowej grupy. Zadnej starej nie trzeba opuszczac.

Sabat - dodalabym ze jest to swieto kola roku bo esbaty to tez swieta tyle ze ksiezycowe.

To chyba wszystkie co moglabym poprawic lub dopowiedziec. Nie tak duzo.

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Gotyk a Wicca
PostNapisane: niedziela, 19 września 2010, 20:00 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sierpnia 2010, 23:05
Posty: 147
Lokalizacja: Warszawa
Jak na moje oko to jest przeredagowany słowniczek ze strony wicca.pl. Dlatego miejscami tak ładnie wygląda, a w niektórych miejscach (możliwe, że w wyniku niezrozumienia treści) trąci nieścisłością.

_________________
gg: 11045010


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL