Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 11:35

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Nowa krucjata ?
PostNapisane: piątek, 27 sierpnia 2010, 22:56 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Rork napisał(a):
Tin napisał(a):
Chyba czas postawić Słup Majowy z prawdziwego zdarzenia na przyszłe Beltaine!


Przy okazji Słupa Majowego... To kolejne zakwestionowane przez Stoigniewa hasło na Wiki: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=S%C5%82up_Majowy&oldid=22937375, pomimo, że hasło ma swój np. anglojęzyczny (pełny źródeł) odpowiednik: http://en.wikipedia.org/wiki/Maypole...


Rorku, nie jestem wikipedystką i nie znam się na mechanizmach wpisywania i wypisywania haseł w tym portalu. Jedno, co od razu rzuca mi się w oczy w tym haśle to brak jakichkolwiek źródeł, czy sprecyzowania w jakich kulturach występowały/występują konkretne zwyczaje.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nowa krucjata ?
PostNapisane: piątek, 27 sierpnia 2010, 23:28 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 3 maja 2008, 01:58
Posty: 81
Lokalizacja: Warszawa
Rzuciłam okiem na to hasło (kiedyś bardzo przejściową chwilę zajmowałam się redagowaniem wiki) i pierwsze, co mi się rzuciło w oczy, to losowość wspominanych informacji.
wikipedia napisał(a):
Pozostałość animistycznych wierzeń europejskich. Klasyczny przykład osi świata, axis mundi (po której można było podróżować pomiędzy różnymi światami) lub też (według niektórych badaczy) falliczny symbol płodności.

Czy to oznacza, że wszystkie wierzenia animistyczne europejskie uważały słup majowy za axis mundi, czy jak?

Artykuł zawiera spekulacje wymieszane z faktami, tak na pierwszy rzut oka. Natomiast nie zawiera najprostszych informacji, czyli w jakich rejonach Europy ten słup majowy się stawia, od kiedy datuje się pierwsze wzmianki o tym obyczaju i inne takie najprostsze dane dla osób totalnie nieobeznanych z tematem. Poza tym językowo zawiera pomieszany czas teraźniejszy z przeszłym, co jest w ogóle mylące i nie wiadomo, czy to jest współczesny czy dawny zwyczaj.

_________________
Aili Mirage vel Ailinon
it's all just smoke and mirrors

Rozstaje (forum) - Reaktywacja.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nowa krucjata ?
PostNapisane: poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 08:56 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
...Wszystko może i racja, co nie zmienia faktu że hasło ma bogaty odpowiednik choćby na stronach anglojęzycznej Wikipedii... i jako {{stub}} (zalążek artykułu) bardziej winien umożliwiać jego poprawę i rozbudowę tym co na temacie znają się lepiej, niz jego wykasowanie tym co w temacie nie wiedzą nic...

drgi post - prosimy o nie pisanie jednego pod drugim - Picus

Ignacja napisał(a):
Sama religia, chrześcijańska czy inna, nie jest zła. Tylko niektórzy ludzie mają skłonność do przesady i do lenistwa intelektualnego.


... Z tym że niektóre religie (zwłaszcza z kręgu monoteizmów) bardziej są skłonne sprzyjać szerzeniu wszelkiego rodzaju nietolerancji i fanatyzmowi.

Z postów dotyczących Zinu wydzieliłem wątek Zin Pogański Picus


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nowa krucjata ?
PostNapisane: piątek, 10 września 2010, 19:36 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 30 marca 2010, 11:48
Posty: 72
Lokalizacja: Midgaard
Cóż, nie pojawiam się na forum za często, fakt. Niemniej jednak wzmianka o nowej krucjacie mnie wielce ciekawi. Może faktycznie pozakładajmy własne grupy wojowników? Jak już chcą walczyć to dostaną to, czego pragną.

Swoją drogą ciekawe, czy powstaną pododłamy Inkwizycji XXIw, jak choćby Ordo Hereticus i Ordo Malleus. Jak wszyscy dobrze wiemy przydałoby im się też Ordo Xenos do badania kwestii Cthulhu.

A moje osobiste podejście jak wyżej. Pojawią się na poważnie, żeby walczyć to będę walczył. Choć wydaje mi się, że to zwykłe pierniczenie jakichś fanatycznych-proroczych-idiotów.

Co z tego wyjdzie to zobaczymy. Przy okazji. Tyr czuwa, jak miałem włączyć pdfa tp mi się net zwiesił.

Chwała!

_________________
The time is coming...
It will be done soon...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa krucjata ?
PostNapisane: piątek, 10 września 2010, 20:09 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 14:59
Posty: 137
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Mi się wydaje, że oni są mocni w gębie. To już nie te czasy co kiedyś, gdy wszystko było podporządkowane kościółkowi a władcy trzęśli portkami. Kościół teraz nie może używać siły "oficjalnie" więc się przenieśli na straszenie słowem. Ale jest takie jedno mądre przysłowie: Małe psy dużo szczekają. Więc będą dużo pier****ć ,ale raczej nic nie wskórają :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa krucjata ?
PostNapisane: piątek, 10 września 2010, 21:43 
Kubizm napisał(a):
Mi się wydaje, że oni są mocni w gębie. To już nie te czasy co kiedyś, gdy wszystko było podporządkowane kościółkowi a władcy trzęśli portkami. Kościół teraz nie może używać siły "oficjalnie" więc się przenieśli na straszenie słowem. Ale jest takie jedno mądre przysłowie: Małe psy dużo szczekają. Więc będą dużo pier****ć ,ale raczej nic nie wskórają :wink:


Pytanie tylko na kim oni chcą wrażenie zrobić tymi pierdołami? :roll:


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Nowa krucjata ?
PostNapisane: piątek, 10 września 2010, 21:48 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 14:59
Posty: 137
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Świętosławie, w Polsce jeszcze żyją tacy ludzie dla których księża są bogami i wystarczy, że postraszą ludzi piekłem i wiecznym potępieniem (stara śpiewka) a już padną przed nimi na kolana. Ludzie mądrzejsi i bardziej wykształceni raczej sobie nic z tego nie robią, chociaż są wyjątki ( np. nasi politycy)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa krucjata ?
PostNapisane: piątek, 10 września 2010, 21:55 
Kubizm napisał(a):
Świętosławie, w Polsce jeszcze żyją tacy ludzie dla których księża są bogami i wystarczy, że postraszą ludzi piekłem i wiecznym potępieniem (stara śpiewka) a już padną przed nimi na kolana. Ludzie mądrzejsi i bardziej wykształceni raczej sobie nic z tego nie robią, chociaż są wyjątki ( np. nasi politycy)

Ale i tak z założenia ciemna masa nie może Ci krzywdy zrobić, bo prawo chroni każdego, bez względu na rasę, przynależność etniczną czy wyznawaną religię. Nic nam zrobić nie mogą, podobnie jak i wielu przedstawicielom licznej konkurencji (mamy ponad 160 związków wyznaniowych w Polsce).


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Nowa krucjata ?
PostNapisane: piątek, 10 września 2010, 22:10 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 14:59
Posty: 137
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Swietoslaw napisał(a):
Ale i tak z założenia ciemna masa nie może Ci krzywdy zrobić, bo prawo chroni każdego, bez względu na rasę, przynależność etniczną czy wyznawaną religię. Nic nam zrobić nie mogą, podobnie jak i wielu przedstawicielom licznej konkurencji (mamy ponad 160 związków wyznaniowych w Polsce).


Tu masz słuszną rację, wszystkich chroni prawo, dlatego nie ma inkwizycji i stosów. Bo żyjemy w innych czasach, "ucywilizowanych", gdzie nie można nikomu zrobić krzywdy bez konsekwencji (chociaż niestety zdarzają się wyjątki...)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa krucjata ?
PostNapisane: piątek, 10 września 2010, 22:18 
Kubizm napisał(a):
Swietoslaw napisał(a):
Ale i tak z założenia ciemna masa nie może Ci krzywdy zrobić, bo prawo chroni każdego, bez względu na rasę, przynależność etniczną czy wyznawaną religię. Nic nam zrobić nie mogą, podobnie jak i wielu przedstawicielom licznej konkurencji (mamy ponad 160 związków wyznaniowych w Polsce).


Tu masz słuszną rację, wszystkich chroni prawo, dlatego nie ma inkwizycji i stosów. Bo żyjemy w innych czasach, "ucywilizowanych", gdzie nie można nikomu zrobić krzywdy bez konsekwencji (chociaż niestety zdarzają się wyjątki...)


To nie jest jeszcze szczyt ucywilizowania do jakiego powinno dojść. Dopiero po pełnej sekularyzacji tego kraju będziemy mogli uznać, że dotarliśmy do celu. Może w najbliższych latach do tego dojdzie. Już dziś coś mi w ucho wpadło odnośnie ścinania krzyży - jednym zdaniem reasumując, społeczeństwo ma powoli tego dosyć.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Nowa krucjata ?
PostNapisane: piątek, 10 września 2010, 22:42 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 14:59
Posty: 137
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Oj ma dosyć. Ta afera z krzyżem otworzyła ludziom oczy. Zauważyli, że czarni już nie mają takiej kontroli nad owieczkami :twisted:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa krucjata ?
PostNapisane: sobota, 11 września 2010, 02:40 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Swietoslaw napisał(a):
To nie jest jeszcze szczyt ucywilizowania do jakiego powinno dojść. Dopiero po pełnej sekularyzacji tego kraju będziemy mogli uznać, że dotarliśmy do celu. Może w najbliższych latach do tego dojdzie. Już dziś coś mi w ucho wpadło odnośnie ścinania krzyży - jednym zdaniem reasumując, społeczeństwo ma powoli tego dosyć.


A że tak podchwytliwie zapytam - który kraj uważasz za w pełni, pomyślnie zsekularyzowany?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nowa krucjata ?
PostNapisane: sobota, 11 września 2010, 11:18 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 28 grudnia 2009, 13:28
Posty: 401
Lokalizacja: z spod Gdańska
Może Czechy ;) z ok. 60% bezwyznaniowców, Szwecja z 65% agnostykami/ ateistami ? :)

_________________
Picus (łac. dzięcioł)

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa krucjata ?
PostNapisane: sobota, 11 września 2010, 11:28 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 14:59
Posty: 137
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Nie wspominając o heretyckiej Holandii :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa krucjata ?
PostNapisane: sobota, 11 września 2010, 11:46 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): wtorek, 4 maja 2010, 22:12
Posty: 89
Lokalizacja: Willanów
Kubizm napisał(a):
Nie wspominając o heretyckiej Holandii :wink:

Holandia to jak dalej niz z tym nie zrobią, będzie krajem muzułmańskim, a nie zsekularyzowanym...

Natomiast Czechy - jak najbardziej. Piękny przykład na kraj, w którym wszystko jest na właściwym miejscu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa krucjata ?
PostNapisane: sobota, 11 września 2010, 12:27 
Tin napisał(a):
Swietoslaw napisał(a):
To nie jest jeszcze szczyt ucywilizowania do jakiego powinno dojść. Dopiero po pełnej sekularyzacji tego kraju będziemy mogli uznać, że dotarliśmy do celu. Może w najbliższych latach do tego dojdzie. Już dziś coś mi w ucho wpadło odnośnie ścinania krzyży - jednym zdaniem reasumując, społeczeństwo ma powoli tego dosyć.


A że tak podchwytliwie zapytam - który kraj uważasz za w pełni, pomyślnie zsekularyzowany?


Pomyślnie? Dobre pytanie Tin ... W sumie miałem na myśli sytuację jaka jest w Czechach i Francji, ale tu jeszcze o pełnej sekularyzacji mowy nie ma. Żeby było tak jak jest w Czechach, Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, USA, Kanadzie czy innych krajach gdzie religia nie ma decydującej roli w życiu obywateli.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Nowa krucjata ?
PostNapisane: sobota, 11 września 2010, 12:31 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 14:59
Posty: 137
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Piottr napisał(a):
Holandia to jak dalej niz z tym nie zrobią, będzie krajem muzułmańskim, a nie zsekularyzowanym...


Co masz na myśli? pierwszy raz słyszę żeby Holandia miała problem z muzułmanami. To samo można powiedzieć o Wlk. Brytanii.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa krucjata ?
PostNapisane: sobota, 11 września 2010, 12:58 
Swietoslaw napisał(a):
Żeby było tak jak jest w Czechach, Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, USA, Kanadzie czy innych krajach gdzie religia nie ma decydującej roli w życiu obywateli.


Pierwsze dwa tak, ostatnio Francja zwłaszcza zrobiła taki "display of power", choć na gruncie etnicznym, nie religijnym.

Ale co do UK/US to już wcale nie byłbym taki pewien... Pierwsze ma koszmarny problem z cia... mniejszością muzułmańską, drugie - z ci... mniejszością muzułmańską oraz szalonymi ewangelikami (na których przecież wyrósł ten kraj).


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Nowa krucjata ?
PostNapisane: sobota, 11 września 2010, 14:42 
Chimaira napisał(a):

Pierwsze dwa tak, ostatnio Francja zwłaszcza zrobiła taki "display of power", choć na gruncie etnicznym, nie religijnym.

Ale co do UK/US to już wcale nie byłbym taki pewien... Pierwsze ma koszmarny problem z cia... mniejszością muzułmańską, drugie - z ci... mniejszością muzułmańską oraz szalonymi ewangelikami (na których przecież wyrósł ten kraj).


Chimek nie lubię kiedy ludzie zakrywają pewne konflikty etniczne mówiąc o religii (typu spory w Irlandii Północnej). Tutaj przyczyny deportowania pewnych obywateli wynikały z czegoś zupełnie innego niż religia.

Jakoś w Wielkiej Brytanii nie czułem presji fundamentalizmu religijnego żadnej z grup (nie znaczy, że lubię te grupy etniczne), a już na pewno nie ze strony rodzimych Brytyjczyków, którzy na ogół mi mówili, że nie są religijni, albo nawet nie wiedzieli w jakim są kościele. W Stanach nie wiem do końca jak jest, ale skoro żyje tam wielu neopogan, to chyba nie jest tak źle :-)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Nowa krucjata ?
PostNapisane: sobota, 11 września 2010, 14:54 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 14:59
Posty: 137
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Swietoslaw napisał(a):

Jakoś w Wielkiej Brytanii nie czułem presji fundamentalizmu religijnego żadnej z grup (nie znaczy, że lubię te grupy etniczne), a już na pewno nie ze strony rodzimych Brytyjczyków, którzy na ogół mi mówili, że nie są religijni, albo nawet nie wiedzieli w jakim są kościele. W Stanach nie wiem do końca jak jest, ale skoro żyje tam wielu neopogan, to chyba nie jest tak źle :-)


Ja też nie odczułem w Wlk. Brytanii żadnej presji. Tam religia nie pełni znaczącej roli, chociaż mogłoby się wydawać, że panuje powszechny anglikanizm. Było na prawdę sympatycznie i ani razu nie spotkałem się z jakimś wrogim zachowaniem na tle religijnym.
No w USA to zależy od stanu, bo np. taki Texas, czy Oklahoma, które trochę przypominają ciemnogród nie mogą się równać np. z wielkimi miastami typu Nowy Jork, czy San Francisco.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa krucjata ?
PostNapisane: sobota, 11 września 2010, 15:28 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): wtorek, 4 maja 2010, 22:12
Posty: 89
Lokalizacja: Willanów
Kubizm napisał(a):
Co masz na myśli? pierwszy raz słyszę żeby Holandia miała problem z muzułmanami. To samo można powiedzieć o Wlk. Brytanii.

Mam koleżankę która tam mieszka od wielu lat. I opowiada jak tam jest, że tworzą się już dzielnice, zdominowane przez ludność napływową wyznania muzułmańskiego. I co nie dziwne, nikt inny nie chce tam mieszkać, a dawni mieszkańcy uciekają.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa krucjata ?
PostNapisane: sobota, 11 września 2010, 15:28 
No cóż, może spotykaliśmy innych ludzi - ja dowiedziałem się wielu przykrych rzeczy nt. muzułman w UK (konkretnie w Szkocji, ale problem dotyczy całego Królestwa). Plucie do chrzcielnicy, znieważanie symboli chrześcijańskich... Część tych rzeczy poruszana byla na fb, zatem nie chce mi się powtarzać. Ale - specjalnie znalazłem wypowiedź mojej znajomej, która w Musselburgu mieszka już dłuższy czas.

Cytuj:
I really can see where you coming from. What you're probably missing is the wider contact with, say, British Muslim community. I'm not trying to say they're all evil bastards, I'm pretty sure you can find some decent folk among them, but - frankly - you never know who you talking to. Especially that statistic Muslim immigrant is usually much more the extremist than average dweller of, say, Pakistan. We are not talking about the exceptions here. This is about a large, noticeable movement towards implementing rules and traditions in secular countries. I don't care what rules they follow at their homes, what traditions and religious rituals they practice, but I don't want to see them forcing others into their customs and that's what's happening just because people tend to let them have it their own way. Why? Because they can always put a race card on you. Being labelled 'racist' here can end your career and send you to prison. People are just too scared to do anything about it so they watch they're work and school canteens serving mainly halal food (happened in some schools in Scotland just recently), tourists buying cheap shitty Pakistani kilts (due to tax relives Asian immigrants can offer much prices than Scottish shops) etc. I have a deep compassion for, say, Iranians, but I cannot say most of European or American Muslims are A-OK 'cause it simply doesn't seem that way.


Tekst o "rodzimych Brytyjczykach" pozwolę sobie skwitować powiedzonkiem którym uraczyła mnie kiedyś Aili: W Warszawie prędzej znajdziesz piwo za 5 zł niż rodowitego Warszawiaka. Analogię chyba łapiesz.

I na koniec - w pewnych przypadkach nie tak łatwo poprowadzisz linię pomiędzy kwestią etniczną a religijną. Jeśli zaś mówimy o przypadkach typu podanego wyżej - ta linia nie istnieje.

A,
@Swietoslaw - wyraźnie napisałem "choć na gruncie etnicznym". Ale widocznie było mało wyraźne - przepraszam niniejszym, następnym razem będę boldować istotne słowa. :P


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Nowa krucjata ?
PostNapisane: sobota, 11 września 2010, 16:04 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 14:59
Posty: 137
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Piottr napisał(a):
Mam koleżankę która tam mieszka od wielu lat. I opowiada jak tam jest, że tworzą się już dzielnice, zdominowane przez ludność napływową wyznania muzułmańskiego. I co nie dziwne, nikt inny nie chce tam mieszkać, a dawni mieszkańcy uciekają.


O, a gdzie mieszka, w Amsterdamie, czy w jakimś dużym mieście? No w sumie w Londynie też są dzielnice "etniczne", np. w zachodnim Londynie jest dzielnica hinduska, gdzie widziałem może dwa razy "nie-hindusa". To samo z muzułmańską dzielnicą. Chyba w każdym dużym mieście na świecie są dzielnice, w których mieszkają tylko konkretni imigranci (np. China Twon itp.) no ale skoro piszesz, że dawni mieszkańcy uciekają stamtąd to jest to niepokojące... :?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa krucjata ?
PostNapisane: sobota, 11 września 2010, 16:29 
Chimaira napisał(a):
Plucie do chrzcielnicy, znieważanie symboli chrześcijańskich...


W porządku, masz rację, mi też się nie podoba takie zachowanie, a co za tym idzie owe grupy etniczne (wiele nie powiem, bo z tego co się orientuję to forum jest poprawne polityczne).


Chimaira napisał(a):
Tekst o "rodzimych Brytyjczykach" pozwolę sobie skwitować powiedzonkiem którym uraczyła mnie kiedyś Aili: W Warszawie prędzej znajdziesz piwo za 5 zł niż rodowitego Warszawiaka. Analogię chyba łapiesz.


No wiesz, ja tam spotkałem i rodowitych Anglików, i Walijczyków, i Szkotów... Więc chyba są i tacy. Byli oczywiście też Afrykanerzy, biali ludzie pochodzący czy to z Australii czy Gujany Angielskiej, ale pojęcie rodzimi Brytyjczycy też tam istnieje.

Chimaira napisał(a):
I na koniec - w pewnych przypadkach nie tak łatwo poprowadzisz linię pomiędzy kwestią etniczną a religijną. Jeśli zaś mówimy o przypadkach typu podanego wyżej - ta linia nie istnieje.


Islam kojarzy mi się z Arabami. A w Wielkiej Brytanii to już na pewno.

Chimaira napisał(a):
A,
@Swietoslaw - wyraźnie napisałem "choć na gruncie etnicznym". Ale widocznie było mało wyraźne - przepraszam niniejszym, następnym razem będę boldować istotne słowa. :P
Tak wtrąciłeś do tematu deportację mniejszości etnicznej ni z tego, ni z tamtego, więc zastanawiam się po co taka wzmianka?


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Nowa krucjata ?
PostNapisane: niedziela, 3 października 2010, 02:25 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 11 stycznia 2008, 17:36
Posty: 627
Lokalizacja: Zachodnie rubieże
Kubizm napisał(a):
Piottr napisał(a):
Mam koleżankę która tam mieszka od wielu lat. I opowiada jak tam jest, że tworzą się już dzielnice, zdominowane przez ludność napływową wyznania muzułmańskiego. I co nie dziwne, nikt inny nie chce tam mieszkać, a dawni mieszkańcy uciekają.


O, a gdzie mieszka, w Amsterdamie, czy w jakimś dużym mieście? No w sumie w Londynie też są dzielnice "etniczne", np. w zachodnim Londynie jest dzielnica hinduska, gdzie widziałem może dwa razy "nie-hindusa". To samo z muzułmańską dzielnicą. Chyba w każdym dużym mieście na świecie są dzielnice, w których mieszkają tylko konkretni imigranci (np. China Twon itp.) no ale skoro piszesz, że dawni mieszkańcy uciekają stamtąd to jest to niepokojące... :?


Nie wiem, jak w Amsterdamie, ale tak jest w Hadze. Czy "rodowici" uciekają, z rozwianym włosem i dobytkiem na taczce, to nie wiem, ale po prostu---nie kupują tam mieszkań. Nie chadzają tamtędy; itp. A jeśli już mieszkają w takiej okolicy, różnie bywa- sama widziałam, jak bardzo pacyfistyczni, łagodni ludzie gotowali się na samą wzmiankę o muzułmańskich imigrantach. Cuś mi się widzi- szklanek cukru sobie po sąsiedzku raczej nie pożyczali :/

_________________
Ryby w sposób nietypowy opanują styl grzbietowy.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL