Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 03:11

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ciekawe strony w temacie rodzimowierczym.
PostNapisane: sobota, 24 lipca 2010, 20:27 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): wtorek, 4 maja 2010, 22:12
Posty: 89
Lokalizacja: Willanów
Dzisiaj przypadkiem w Sieci (ostatnio zbyt wiele takich przypadków mam!) znalazłem bardzo ładnie rozpisay panteon Słowian:
http://wiadomosci.onet.pl/waszymzdaniem ... tykul.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawe strony w temacie rodzimowierczym.
PostNapisane: sobota, 24 lipca 2010, 21:25 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 maja 2008, 20:16
Posty: 423
Lokalizacja: Na Pograniczu, między Malborkiem a Elblągiem
Swietne :)



Edit: eh...i wyszla moja fluffowatosc :( :( :(
M.

_________________

Born of Water
Cleansing, powerful
Healing, changing
I am.


Cokolwiek by się nie działo, My, Czarownice zawsze jesteśmy bezpieczne. To My przydarzamy się innym ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawe strony w temacie rodzimowierczym.
PostNapisane: sobota, 24 lipca 2010, 21:50 
Moim zdaniem to kolejna fikcja próbująca odtworzyć słowiańską mitologię. Nie wiem czy wiele ma to wspólnego z dawnymi wierzeniami. Niejednokrotnie zastanawiałem się skąd ludzie biorą pewne imiona, informacje lub mity?


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ciekawe strony w temacie rodzimowierczym.
PostNapisane: sobota, 24 lipca 2010, 23:28 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Największe wątpliwości budzą chyba te wyliczanki: poświęcone im było to lub tamto, drzewo takie a takie - o ile niektóre z nich obiły mi się o uszy, o tyle nie jestem w stanie uwierzyć, że do każdego Bóstwa autor był w stanie znaleźć tak drobiazgowe informacje (a z drugiej strony dawać opisy tak ogólne).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ciekawe strony w temacie rodzimowierczym.
PostNapisane: niedziela, 25 lipca 2010, 13:15 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 28 grudnia 2009, 13:28
Posty: 401
Lokalizacja: z spod Gdańska
Moje zastrzeżenie budzi natomiast absolutny brak możliwości weryfikacji informacji jakie przekazuje autor - zero odniesień do materiałów źródłowych/ opracowań -> dla mnie stawia to pod znakiem zapytania wiarygodność.

_________________
Picus (łac. dzięcioł)

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawe strony w temacie rodzimowierczym.
PostNapisane: środa, 11 sierpnia 2010, 15:43 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Po pierwsze brakuje mitów (to co to za mitologia?). Po drugie brak źródeł (sądzę, że na wyliczankę złożyły się Ukraińska Wiara Rodzima spisana przez Łojko i jeszcze coś polskiego). Po trzecie - sporo informacji mocno dyskusyjnych lub błędnych (zmiany imion, płci, analogie itd.).

Z drugiej strony Łojko tworzy żywą wiarę a ta podlega ewolucji. Przeczytałem z zainteresowaniem bez zapamiętywania :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ciekawe strony w temacie rodzimowierczym.
PostNapisane: wtorek, 8 lutego 2011, 00:22 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 4 stycznia 2010, 10:33
Posty: 188
http://watranews.wordpress.com/

nasz skromny blog, z powodu jakiegos dziwnego ataku na nasza prawie gotową strone postanowilismy zmontować cos takiego, na bieżąco bedziemy tu informować zainteresowane osoby naszymi aktualnymi działaniami

zapraszam i pozdrawiam

_________________
www.watra.org.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawe strony w temacie rodzimowierczym.
PostNapisane: wtorek, 8 lutego 2011, 12:18 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 17 kwietnia 2010, 19:05
Posty: 72
Lokalizacja: Warszawa
Poświst napisał(a):
Po pierwsze brakuje mitów (to co to za mitologia?).


Mitów nie brakuje, rozsiana jest po baśniach i legendach od Bałtyku po Bałkany. Dostępność jest owszem taka sobie, o ile polskie wydania da się kupić bezpośrednio w księgarniach lub np. na allegro to dostęp do źródeł np. serbskich czy bułgarskich wymaga znajomości języków. Niemniej nie można powiedzieć, że mitów brakuje, nie są po prostu podane pod nos na tacy, trzeba ich poszukać, także w starych pieśniach.

Rafał, dobra robota z blogiem! Będę często zaglądał!

_________________
Transilvania, esți frumoasă draguță!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawe strony w temacie rodzimowierczym.
PostNapisane: wtorek, 1 marca 2011, 17:07 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Mity w baśniach i legendach są. Nie tego jednak dotyczył wątek i moja w nim odpowiedź. Odnosiłem się do panteonu przedstawionego na portalu onet (patrz pierwszy wpis).

Z drugiej strony faktem jest, że trudno znaleźć potwierdzenia opowieści z poszczególnych słowiańskich krain w innych. Np. ruskie byliny są piękne ale czy można znaleźć gdzie indziej ich odpowiedniki? Tak, by można powiedzieć o micie słowiańskim a nie tylko ruskim? Albo wczesne mity Chorwatów, czy nawet polskie - nie znajdujące analogii gdzie indziej.
Oczywiście szkielet mitologii się rysuje, jednak na skutek braku pisma wczesnych Słowian, słabo wypełniony treścią. Badacze interesującej nas tematyki idą w kierunku odszyfrowywania folkloru, opowieści o chrześcijańskich świętych (ci często odzwierciedlali charakter zastąpionego Boga Słowian), przypisanych cechach i czynnościach owym świętym (jak św. Mikołaj [Nikoła] od grzybów). Jeśli schemat rysuje się mocno to można próbować go uzupełniać czerpiąc od ludów ościennych, w których wiele wątków mitologicznych wygląda tak samo.
Tak czy siak warto spisywać, badać porównywać, publikować. Tyle, że nie w takiej formie jak na onecie bo to ani mitologia, ani potwierdzony badaniami panteon, - rzecz dość bałamutna.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ciekawe strony w temacie rodzimowierczym.
PostNapisane: środa, 2 marca 2011, 17:05 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 17 kwietnia 2010, 19:05
Posty: 72
Lokalizacja: Warszawa
Poświst napisał(a):
Z drugiej strony faktem jest, że trudno znaleźć potwierdzenia opowieści z poszczególnych słowiańskich krain w innych. Np. ruskie byliny są piękne ale czy można znaleźć gdzie indziej ich odpowiedniki? Tak, by można powiedzieć o micie słowiańskim a nie tylko ruskim? Albo wczesne mity Chorwatów, czy nawet polskie - nie znajdujące analogii gdzie indziej.


Dość sporo wspólnych motywów można odnaleźć w ludowej obrzędowości Słowian Wschodnich, Zachodnich i Południowych, zwłaszcza w wiosennych i związanych z kultem przodków. Oczywiste jest, że lokalne mity będą się od siebie różniły, lecz obrzędowość jest podobna, np. wschodnie Wodzenie Kusta (głównie Ukraina) jest również silnie obecne w Macedonii, Serbii, Bułgarii a nawet części Rumunii - tylko się inaczej nazywa ale sens obrzędowo-magiczny ma ten sam. Warto też zagłębić się w treści pieśni obrzędowych, wiele dawnego uchowało się w mniej lub bardziej zniekształcony sposób właśnie w pieśniach ludowych, także w pełni się z tobą zgadzam w kwestii że warto spisywać i porównywać.
I na szczęście na tym bazuje etnografia.

Na ile twórcy panteonu "onetowego" korzystali ze źródeł etnograficznych? Tego nie wiem, mam jednak poważne wątpliwości czy w dostatecznym stopniu :wink:

_________________
Transilvania, esți frumoasă draguță!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ciekawe strony w temacie rodzimowierczym.
PostNapisane: poniedziałek, 21 marca 2011, 23:08 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 4 stycznia 2010, 10:33
Posty: 188
http://watranews.wordpress.com/

na blogu relacja , zdjęcia i filmik z tegorocznej konferencji rodzimowierców i jarych godów we Wroclawiu

_________________
www.watra.org.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL