Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 13:03

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Problematyczna pisownia
PostNapisane: wtorek, 11 maja 2010, 21:14 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Już jakiś czas temu chciałam o to zapytać: chodzi mi o to, jak na forum pisać zaimki osobowe "ty", "ci", "ciebie" itp. - z małej czy z dużej litery? Czy są jakieś zasady w tym zakresie? Bo ja raz pisałam z małej, raz z dużej i za każdym razem mam dyskomfort, bo nie wiem co na to profesor Miodek :wink:

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: wtorek, 11 maja 2010, 21:23 
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=10681

Ja jestem starej daty ;) ... i przez grzecznosc pisze z duzej litery. Nawet jak kogos nie lubie...
Noblesse oblige :D


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: wtorek, 11 maja 2010, 21:37 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Ja też staram się z dużej, jakoś tak nawet post na forum dla mnie jest formą listu, może okrojoną z wstawek grzecznościowych... ale formą. A jak gdzieś mi wyjdzie małą... to niestety jest to już raczej wpływ ogólnego pogorszenia się pisowni jaki obserwuję u siebie w związku z dużą ilością czytanych tekstów z błędami wszelakiej maści.

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: wtorek, 11 maja 2010, 22:09 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): środa, 7 października 2009, 21:50
Posty: 85
Lokalizacja: Wrocław
Amvaradel napisał(a):
jak na forum pisać zaimki osobowe "ty", "ci", "ciebie" itp. - z małej czy z dużej litery, bo nie wiem co na to profesor Miodek :wink:


Jutro spotkam profesora Miodka to zapytam się o pisownię. :D

_________________
Podróż zaczyna się od jednego kroku.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: wtorek, 11 maja 2010, 22:38 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 sierpnia 2009, 18:56
Posty: 811
Lokalizacja: Orzesze, Śląsk
Nie jest to do końca gramatycznie ale ja przez grzeczność zawsze piszę po polsku z dużej litery te zaimki ;)

_________________
"Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth?
Can you hear them call, can you hear them sing?" Damh, the Bard


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: środa, 12 maja 2010, 02:15 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): niedziela, 7 lutego 2010, 01:33
Posty: 43
Lokalizacja: Mierzeja Wiślana
Ja tak samo piszę te zaimki z wielkiej litery. Chyba, że naprawdę kogoś nie lubię. :B

_________________
gg 8066666


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: środa, 12 maja 2010, 09:51 
Offline
Szpieg jezuitów
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2007, 15:15
Posty: 1883
Lokalizacja: Piaseczno k. Warszawy
Jak juz jestesmy przy poprawnosci - w jezyku polskim pisze sie "duza/wielka litera". "Z duzej litery" to rusycyzm ("S vielikoj/bolszoj bukvy").

_________________
- Wołanie kotów - odparł, jakby zdradzał jej wielką tajemnicę - to zwykle niezbyt produktywna czynność.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: środa, 12 maja 2010, 14:46 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Dziękuję Ulfie za link. Dokładnie o to mi chodziło. Zatem obie formy są poprawne, choć jedna jest tradycyjna, a druga jest zwyczajem zachodnim. Ale jak już się przyjmie jedną, wypada ją stosować konsekwentnie ( nie ma tu znaczenia: lubię / nie lubię)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: środa, 12 maja 2010, 15:48 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): niedziela, 18 kwietnia 2010, 21:14
Posty: 30
Lokalizacja: Krotoszyn
Ja tam zawsze pisałem z wielkiej litery... czy to na forum, sms czy też na gg


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: środa, 12 maja 2010, 16:17 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 11 stycznia 2008, 17:36
Posty: 627
Lokalizacja: Zachodnie rubieże
Ja jestem tak przyzwyczajona pisac zaimek II osoby jak w liscie, ze nawet piszac cos bardzo ogolnie, kawalek prozy, czy `ty` jako czlowiek inny niz ja, ale nikt konkretny - i tak pisze go duza litera (dzieki, Hajdamaka, choc ciezko sie bedzie pilnowac i nie rusycyzmowac :D )
Choc ostatnimi czasy zauwazam wplywy pisowni sieciowej XD

_________________
Ryby w sposób nietypowy opanują styl grzbietowy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: poniedziałek, 24 maja 2010, 14:51 
Offline
Zwykły Uoś
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 15:01
Posty: 1691
Lokalizacja: W-wa
Amvaradel napisał(a):
Cytuj:
Czyli generalnie biorąc tylko o bogach w religiach politeistycznych można pisać z małej litery a o "ojcu" Izraelczyka muszę pisać z dużej....
Troszkę to dziwne widać że żyjemy w kraju przesiąkniętym chrześcijaństwem :/

Wydaje mi się, że może to mieć inne wytłumaczenie: w religiach monoteistycznych słowo Bóg zastępuje imię konkretnego bóstwa, a imię piszemy z dużej litery. W politeistycznych samo słowo bóg nie wyjaśnia, o którym bóstwie mówisz i tak musisz użyć imienia. Czyli w pierwszym przypadku słowo występuje jako nazwa własna, osobowa, a w drugim jako nazwa rodzajowa.


Ech i tutaj właśnie mamy do czynienia z uzusem językowym, który został zaczerpnięty prosto z łaciny. Technicznie rzecz biorąc słowo "bóg" nie jest nazwą własną tego konkretnego bóstwa, jest nią już za to Bóg Ojciec. Używa się jednak skrótu tego tytułu i stąd wywodzi się Bóg pisany dużą literą, to trochę tak jakby Wszechojca skrócić do "Wszech" i odtąd zawsze tak pisać. Zatem technicznie bóg powinno się pisać małą literą, ale uzus językowy mówi coś innego. Jednak język jest żywy i nie widzę powodu aby tego nie zmienić, zatem zupełnie świadomie piszę słowo "bóg" małą literą nie ważne czy mówię o bóstwach (przynajmniej teoretycznie) monoteistycznych czy politeistycznych.
Zresztą skoro już powołujemy się na PWN to proszę:
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=8654
Jak zatem widać sprawa nie jest oczywista i tak naprawdę pisze się o bogach monoteistycznych dużą literą tylko dlatego, ze tak się utarło. Zresztą nic dziwnego, skoro nikt przez setki lat nie śmiał tego wyrazu zapisać inaczej ;)

_________________
We risk sanity for moments of temporary enlightenment.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: poniedziałek, 24 maja 2010, 17:04 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
W przywołanej przez Ciebie odpowiedzi zalecenie jest jasne:
Cytuj:
Analiza rozstrzygnięć słownikowych prowadzi do wniosku, że zapis małą literą należy uznać za podstawowy. Zapis literą wielką należy ograniczyć do wypadków, gdy mówimy o istocie najwyższej w religiach monoteistycznych, co w praktyce zwykle dotyczy judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Tym samym na pytanie 1.i 2. odpowiadam: piszmy małą literą, użycie wielkiej litery jest nacechowane, a więc nie należy go rozszerzać.

— Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski


Jasne, że język jest żywy i się zmienia, ale moim zdaniem nie ma szans, by powszechnie przyjęła się Twoja interpretacja :wink: . Za pisownią z dużej litery w przypadku religii monoteistycznych przemawia tradycja literacka. Ja biorę też pod uwagę tradycję filozoficzną, w której Bóg/ Absolut/ Duch pojawiają się często zamiennie, na określenie najwyższego bytu, przy czym byt ten wcale nie musi być utożsamiany z bogiem osobowym.
W islamie zaś Bóg jest ściśle jeden, niepodzielny i nieposiadający żadnych "osób" czy emanacji. Nie posiada też imienia. Arabskie słowo Allah znaczy po prostu "Bóg".

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: poniedziałek, 24 maja 2010, 18:41 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Ale rozumiem, że Bogowie Asgardu są już poprawni, bo mówię wtedy o konkretnych bogach a nie "bogach".

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: poniedziałek, 24 maja 2010, 21:17 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Cytuj:
Ale rozumiem, że Bogowie Asgardu są już poprawni, bo mówię wtedy o konkretnych bogach a nie "bogach".

Nie wiem na pewno, ale pisałabym analogicznie jak: bogowie rzymscy, bogowie greccy czy bogowie hinduscy.
Natomiast wydaje mi się, że jeśli piszemy o konkretnym bogu, wymieniając go z imienia, a potem chcemy zaakcentować nasz szacunek i emocjonalny stosunek do danego bóstwa, to możemy słowo to pisać wielką literą np. Czczę Bast. Ta Bogini jest mi szczególnie bliska...

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: poniedziałek, 24 maja 2010, 22:29 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Nie no, tu dajesz konkretne imię.
Bogowie germańscy czy germanów, też bym napisał z małej... ale tu odnoszę się do Bogów zasiedlających konkretne miejsce i jednak dość konkretnych (a nie wszystkich bóstw germańskich).

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: wtorek, 25 maja 2010, 00:00 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Nadal jednak jest to nazwa oznaczająca pewien rodzaj istot, a nie konkretne osoby. Analogicznie: bogowie Olimpu. Bogowie małą literą, nazwa własna góry dużą.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: wtorek, 25 maja 2010, 01:57 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
ok. przekonałaś mnie...

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: wtorek, 25 maja 2010, 07:58 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Ja piszę trochę na wyczucie, ale jestem wzrokowcem i po prostu błędy ortograficzne "kłują mnie w oczy". Jednak na naszym forum nie poprawiam nigdy pisowni Bogowie, bo zakładam, że świadczy ona właśnie o emocjonalnym stosunku.
Zresztą wiele słów pisze się w pewnych okolicznościach dużą literą i mają one wtedy nieco inne znaczenie: np. natura a Natura, wola a Wola.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: wtorek, 25 maja 2010, 09:07 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
true.

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: środa, 26 maja 2010, 14:04 
Offline
Zwykły Uoś
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 15:01
Posty: 1691
Lokalizacja: W-wa
Amvaradel napisał(a):
Jasne, że język jest żywy i się zmienia, ale moim zdaniem nie ma szans, by powszechnie przyjęła się Twoja interpretacja :wink: .


Ja również nie sądzę aby się przyjęła ;) Zresztą jestem nieco dwu licowy bo w pracy piszę wielką literą i tylko prywatnie walczę z wiatrakami ;)

_________________
We risk sanity for moments of temporary enlightenment.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: poniedziałek, 6 września 2010, 18:52 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Odświeżę wątek, trochę w związku z powstaniem Zina, tudzież moją rolą korektora.
Znalazłam artykuł: O pisowni słownictwa religijnego
Wprawdzie podawane w nim przykłady dotyczą w większości chrześcijaństwa, ale same te zasady dotyczą pisowni terminów różnych wyznań. I tak:
Cytuj:
wielką literą piszemy nazwy własne wszelkich istot nadprzyrodzonych: Jahwe, Jehowa, Adonai, Allach, Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty, Emmanuel, Jezus Chrystus, Trójca Święta (ale: Trójca św.), Mefistofeles, Lucyfer, Belzebub, Boruta.


Cytuj:
Nazwy członków społeczności wyznaniowych piszemy małą literą, np.: chrześcijanin, katolik, ewangelik, żyd – jeśli chodzi o wyznanie, ale Żyd – jeśli chodzi o narodowość.


Nazwy wyznań jak: chrześcijaństwo, buddyzm, islam piszemy małą literą, więc nie widzę powodu, by inaczej miało być w przypadku asatru, wicca, thelemy, druidyzmu etc.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: poniedziałek, 6 września 2010, 20:09 
Cytuj:
Nazwy wyznań jak: chrześcijaństwo, buddyzm, islam piszemy małą literą, więc nie widzę powodu, by inaczej miało być w przypadku asatru, wicca, thelemy, druidyzmu etc.

Cytuj:
Nazwy ruchów religijnych piszemy wielką literą, gdy są to oficjalne nazwy, np.: Odnowa w Duchu Świętym, Ruch Światło-Życie; oaza,– potoczne określenia.


A zatem?
Trochę pomotali... Chyba że za "ruch religijny" (def. zbliżony jak najbardziej do sekty) przyjmiemy np. Kościół Jej Wysokość Jednorożec, który mieści się w obrębie wyznania jednorożcowości. Aye? I tak samo, np. mamy Gold Sparrow Wand, jako jeden z wielu konkretnych kowenów (Kowenów?) w obrębie wicca. Tak samo, mam rozumieć, traktujemy - dajmy na to - jakieś skonkretyzowane asatryjskie rodziny, typu "Seven Bitchy Vikings" w obrębie asatru? Jaki musi być status tych konkretnych ruchów, żeby pisać je dużą literą? Jeśli mamy np. Rodzimy Kościół Polski - to jest to zarejestrowany związek wyznaniowy. Jeśli mamy rzeczony kowen/rodzinę, to z racji np. braku prawnego statusu piszemy z małej?

Trzeba to szybko załatwić, bo np. może być Asatru (ruch religijny w obrębie tzw. heathenry) albo asatru (wyznanie). Może być Wicca (ruch religijny w obrębie tzw. neopaganism) albo wicca (wyznanie). I tak dalej i tak dalej.

Cytuj:
Nazwy nabożeństw piszemy małą literą, np. liturgia godzin, roraty, suma,
droga krzyżowa, Msza Święta (lub Msza św.)


To mnie szczególnie rozbawiło. :D

Cytuj:
Wprawdzie podawane w nim przykłady dotyczą w większości chrześcijaństwa, ale same te zasady dotyczą pisowni terminów różnych wyznań.


Tylko chrześcijaństwa. Najlepiej w takim przypadku zgwałcić poradnię PWN (niestety lepszego źródła nie ma), jeśli mielibyśmy tutaj produkować kilobajty tekstu na ten temat.

Tak swoją drogą, lepiej już przekopać się przez poradnię PWN (mimo że z wyszukaniem informacji bywają problemy), niż operować wątpliwej jakości (bardzo wątpliwej) artykułami obywatelskimi. Nie jest to zarzut, czy pretensja - po prostu obiektywnie rzecz biorąc, ten artykuł jest napisany jak bełkot. Chwała autorowi, że chociaż boldował co ważniejsze rzeczy...


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: poniedziałek, 6 września 2010, 21:06 
Offline
Stormborn
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 21 stycznia 2009, 23:39
Posty: 1844
Lokalizacja: Toronto, ON, Canada
pisane łącznie "tyci" piszemy z małej. Rozłącznie "ty" i "ci" w zależności od stosunku, jaki mamy do osoby do której piszemy, względnie w dobrym guście jest pisać z dużej jeśli osoba zwracając się do nas używała dużych liter w tych zaimkach osobowych. Osobiście - jako ignorant - w takim kontekście używam dużych liter tylko w wyjątkowych sytuacjach =)

_________________
Wicca - Zwięźle o religii funkcjonującej pod nazwą Wicca Tradycyjne. Miniportal wprowadzający w świat magii i w pojęcia typu kowen, inicjacja, rytuał, czarostwo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: poniedziałek, 6 września 2010, 21:14 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
tak, a zamiast "sza-chuje" lepiej powiedzieć "ciszej panowie" :D

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: poniedziałek, 6 września 2010, 21:19 
Szerszeń, otworzyłeś puszkę Pandory...

"Mąż wraca styrany i głodny do domu. W progu wita go żona i pyta:
- Otworzyć Ci puszkę?
- Niee... Coś bym zjadł najpierw"


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: poniedziałek, 6 września 2010, 22:30 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
@ Chimaira:
Cytuj:
Trochę pomotali... Chyba że za "ruch religijny" (def. zbliżony jak najbardziej do sekty) przyjmiemy np. Kościół Jej Wysokość Jednorożec, który mieści się w obrębie wyznania jednorożcowości. Aye? I tak samo, np. mamy Gold Sparrow Wand, jako jeden z wielu konkretnych kowenów (Kowenów?) w obrębie wicca. Tak samo, mam rozumieć, traktujemy - dajmy na to - jakieś skonkretyzowane asatryjskie rodziny, typu "Seven Bitchy Vikings" w obrębie asatru? Jaki musi być status tych konkretnych ruchów, żeby pisać je dużą literą? Jeśli mamy np. Rodzimy Kościół Polski - to jest to zarejestrowany związek wyznaniowy. Jeśli mamy rzeczony kowen/rodzinę, to z racji np. braku prawnego statusu piszemy z małej?

Tak to rozumiem - nazwa religii czy odłamu religii małą literą, a nazwę konkretnej grupy/ organizacji z dużej jako nazwę własną. Status prawny chyba nie ma tu znaczenia.
Cytuj:
Trzeba to szybko załatwić, bo np. może być Asatru (ruch religijny w obrębie tzw. heathenry) albo asatru (wyznanie). Może być Wicca (ruch religijny w obrębie tzw. neopaganism) albo wicca (wyznanie). I tak dalej i tak dalej.
Przychylam się jednak do pisowni małą literą - asatru / wicca jako religia, nie jako konkretna grupa. Chyba częściej tak to jest przedstawiane. Ale jeśli ktoś będzie konsekwentnie opisywał Asatru jako ruch religijny, to ok.
Cytuj:
zgwałcić poradnię PWN
? :shock:
Cytuj:
wątpliwej jakości (bardzo wątpliwej) artykułami obywatelskimi. Nie jest to zarzut, czy pretensja - po prostu obiektywnie rzecz biorąc, ten artykuł jest napisany jak bełkot. Chwała autorowi, że chociaż boldował co ważniejsze rzeczy...

Artykuł powstał na podstawie "Zasady pisowni słownictwa religijnego", red. R. Przybylska, W. Przyczyna, polecanej przez Radę Języka Polskiego tutaj
Nie podejrzewam autora artykułu o twórczość własną, po prostu wybrał interesujące go fragmenty.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: poniedziałek, 6 września 2010, 22:35 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
A może wypowiedzą się w tym temacie osoby, które pisały prace dyplomowe na tematy neopogaństwa i nowych ruchów religijnych na polskich uczelniach wyższych? W końcu zorientować się w sprawie musieli, praca z pewnością przechodziła korektę, i była promowana przez co najmniej jeden autorytet naukowy... ;-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: poniedziałek, 6 września 2010, 23:21 
Amvaradel napisał(a):
Tak to rozumiem - nazwa religii czy odłamu religii małą literą, a nazwę konkretnej grupy/ organizacji z dużej jako nazwę własną. Status prawny chyba nie ma tu znaczenia.


Ok.

Cytuj:
? :shock:


Napisać do Poradni Językowej PWN innymi słowy. ;)

Cytuj:
Artykuł powstał na podstawie "Zasady pisowni słownictwa religijnego", red. R. Przybylska, W. Przyczyna, polecanej przez Radę Języka Polskiego tutaj
Nie podejrzewam autora artykułu o twórczość własną, po prostu wybrał interesujące go fragmenty.


Ależ ja nie podważam treści prezentowanych przez RJP. Choć, jeśli chcesz, naturalnie możemy się w to pobawić. Pierwsze czego mnie nauczono to podważanie integralności słowników, jako Prawdy Ostatecznej, którą łyka plebs. :P

Moje narzekanie dotyczyło artykułu per se, w sensie - autor owszem, powybierał co najważniejsze kawałki z tej normy, ale wsadził je w tekst byle jak. A wystarczyło podzielić tekst na np. dwie części - co dużą, a co małą literą. I wtedy jest jasny i zrozumiały.

---
@Tin - tajemnicą poliszynela jest olewactwo w tej kwestii. ;)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: wtorek, 7 września 2010, 07:47 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Ja mam w najbliższych dniach tyle roboty, że na pewno do PWN nie napiszę.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problematyczna pisownia
PostNapisane: wtorek, 7 września 2010, 16:20 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Chimaira napisał(a):
@Tin - tajemnicą poliszynela jest olewactwo w tej kwestii. ;)


No to niech przestanie być tajemnicą poliszynela. Spodziewałabym się, że wśród pogan-naukowców (a przecież takich jest co najmniej kilku w Polsce) rzetelność w treści i formie nie powinna podlegać dyskusji.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL