Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 11:47

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: środa, 28 kwietnia 2010, 10:53 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 27 kwietnia 2010, 00:25
Posty: 31
Lokalizacja: Grudziądz / Olsztyn
Witam męczy mnie pewna teza... albowiem mówi się że kiedyś to Tyr był najważniejszym bogiem dopiero w późniejszym czasie (około IX-Xwieku) Odyn został wywyższony...
Dużo o tym myslałem i doszedłem do pewnych (może mylnych) wniosków...
W IX wieku jak nam już wiadomo wiara w Izraelczyka panowała już w Europie...
Edda starsza datowana na IX wiek n.e może miec wiele naleciałości chrześcijańskich...
i tu właśnie zaczynają się moje rozmyślenia....
Otóż Odyn Poświęcił oko dla mądrości która pozniej dzielił się z ludzmi. Wisiał 9 dni aby poznać runy które tez ofiarował ludzią...
Czyli widzimy tu aspekt poswięcenia...
Poswięcenie jest tez cecha Izraelczyka (poswięcił życie za grzechy ludzi)
Znalazłem w Eddzie duzo takich naleciałosci ale skupmy się na Odynie....
Nie wydaję się wam że Odyn został wywyższony przez Asatryjczyków aby blizej związać się z religią panująca na ich terenach (chrzescijaństwem)?
Czy bardziej prawdopodobne nie jest że naród tak bitny jak Germanie czy wikingowie wyznawali jako głównego boga Tyra boga wojny, wielkiego stratega i dowodcę??
Proszę spojrzeć też inną rzecz...
W wierze w Izraelczyka Jest jeden bóg oraz matka święta + ich syn Jezus męczennik (rzekomo zamordowany przez żydów których prowadził szatan [grzech niewiedza kłamstwo])...
W współczesnym Asatru Jest Odyn i Frigg(ważana czasami za matke ziemię) + zamordowany syn Bladur (za jego śmierć obwinia się Lokiego pana zniszczenia, boga oszustów i krętaczy)
Czy ktoś ma inna tezę??

P.S. Używam sformułowań "religią panująca" "Bóg" "Święta Matka" nie z powodu wyznawanych przeze mnie pogladów tylko czysto literacko... Moja wiedza na temat chrześcijaństwa tez nie jest pozostałością po mojej dawnej wierze (poniewaz od 7 roku zycia nie wyznawałem kultu Izraelczyka) jest to tylko i wyłącznie wiedza zaczerpnięta ze źródeł historycznych wedle zsady "Poznaj wroga swego"

_________________
Havamal, 76
Zdycha ci bydło, umierają krewni
I ty sam umierasz;
Lecz sława, którąś zdobył
Nie umrze nigdy.

Havamal, 77
Zdycha ci bydło, umierają krewni
I ty sam umierasz;
Wiem jedną rzecz, co nigdy nie umrze;
Sąd o umarłym.

gg- 6107848


Ostatnio edytowano środa, 28 kwietnia 2010, 14:53 przez goffer, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: środa, 28 kwietnia 2010, 12:09 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): sobota, 27 marca 2010, 21:48
Posty: 97
Lokalizacja: Katowice/Mysłowice
Ja tu nie widze elementu poświęcenia - to że Odyn podzielił się wiedzą znaczy poprostu że chciał nas czegoś nauczyć, przekazać nam część wiedzy z tego co sam zdobył - gdzie tu poświęcenie?? Raczej sympatia mędrca do małego, nieznającego świata dziecka :wink: Choć i tak większość wiedzy zachował dla siebie... Cierpienie nawet największe - jeśli ma na celu osiągnięcie wiedzy, siły, potęgi - nie jest poświęceniem w sensie który głoszą religie "Księgi"...
Nie sądze też aby ludzie zmieniali mitologie chcąc ją "przybliżyć" do chrześcijaństwa - jedni przyjmowali nową wiarę naprawdę nawracając się (więc dawne mity już ich nie interesowały) - cała reszta nawracana siłą, zmieniająca wiarę dla korzyści lub nadal całkiem pogańska jeszcze przez setki lat nie zmieniła sposobu myślenia zwłaszcza na terenach mniej ludnych gdzie ksiądz i "Słowo Boże" były tak naprawde bardzo daleko :wink:

_________________
"Jestem Księżniczką...zabije jeśli trzeba... ułaskawię jeśli przekonasz że warto..."
Jesienne Ognie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: środa, 28 kwietnia 2010, 12:25 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 27 kwietnia 2010, 00:25
Posty: 31
Lokalizacja: Grudziądz / Olsztyn
Czyli dlaczego według ciebie Tyr odszedł na dalszy plan??
Edda ma strasznie dużo naleciałości chrześcijańskich...
Jedynym wiarygodnym źródłem sa odkrycia archeologiczne i rzeczy spisane przed chrześcijaństwem niestety w naszej wierz nie jest tego dużo :/
Wiec udało ci się obaliś aspekt poświecenia a co z innymi podobieństwami?
Raija Asatru Śląsk napisał(a):
Nie sądze też aby ludzie zmieniali mitologie chcąc ją "przybliżyć" do chrześcijaństwa - jedni przyjmowali nową wiarę naprawdę nawracając się (więc dawne mity już ich nie interesowały) - cała reszta nawracana siłą, zmieniająca wiarę dla korzyści lub nadal całkiem pogańska jeszcze przez setki lat nie zmieniła sposobu myślenia zwłaszcza na terenach mniej ludnych gdzie ksiądz i "Słowo Boże" były tak naprawde bardzo daleko

Ja uważam że niestety jest to możliwe.. jak nam wiadomo asatryjczycy długo jeszcze po przyjęciu chrześcijaństwa przez kraje skandynawskie wierzyła w Asów i Wanów ale robili już to mniej otwarcie...
Patrzmy tez na coś innego... Dopiero w IX wieku podczas rytuałów zaczeto kreslić młot Thora nad ofiarą dla bogów...
Czytałem gdzies że jak pierwszy raz ghodi tego dokonał ludzie byli przerazeni że robi znak krzyża a on wytłumaczył że to znak młotu Thora a nie krzyża....
Jedynym z bardziej wiarygodnych źródeł jest Beowulf (W formie ustnej istniał już prawdopodobnie od ok. VIII wieku. Około roku 1000 poemat został spisany w dialekcie zachodniosaskim języka staroangielskiego, prawdopodobnie przez dwóch skrybów.) niestety też spisany już za czasow panowania Wiary w Izraelczyka :/


Wiedziałem że gdzieś to znajdę :D
"Tyr był pierwotnie dowódcą Azów i Bogiem Królestwa, lecz został stopniowo wyparty przez Odyna, co było szczególnie widoczne podczas Epoki Wikingów.
Stało się to prawdopodobnie z powodu tego, iż Tyr'a cechowało wysokie poczucie honoru oraz sprawiedliwość.
Dla napadania i rabowania, Odyn, Bóg wściekłych berserków, był znacznie lepszym patronem niż Tyr, Bóg honorowej bitwy.
Jest to bardzo ważna rzecz dotycząca religii ludów Północy: jest ona bardzo łatwa do przyjęcia."
cytat z "Dzidzictwo przodków Asatru - Księga Kruczej Rodziny"
Czyli to nie przez Chrzescijaństwo został wyparty tylko przez odsuniecie honoru na dalszy plan...
hmm....



Udało mi sie znaleźć chyba odpowiedzi na wszystkie moje problemy....
"Niestety, wielu współczesnych skrybów, bazując na chrześcjańskim podłożu, próbuje przekształcić Baldura w postać Chrystusa.
Baldur był bogiem piękna i dobroci, lecz jego imię znaczy także "wojownik".
Błędem byłoby postrzeganie go jako "Skandynawskiego Jezusa".
Sam fakt jego śmierci i powrotu podczas Ragnarok nie jest wystarczającym usprawiedliwieniem dla tego rodzaju porównania.
Innym rodzajem postrzegania (interpretacją) Baldura jest postrzeganie go jak zachodzącego i odradzającego się Boga słońca.
To także wydaje się błędne, albowiem Baldur nie powróci z krainy śmierci.
Powoduje to iż oznaką głupoty staje się czczenie Baldura podczas świąt słonecznych, i sugerowałoby że słońce nie powróci !
Pozostaje nam główna interpretacja Baldura jako Boga tajemnej (mistycznej) inicjacji.
(..)
Zrównywanie z Chrystusem powoduje wypaczenie (zatarcie / odrzucenie) dużej ilości wiedzy o Baldurze i jesteśmy zdani na ponowne odkrywanie jej w naszej współczesnej praktyce."

Więc podobieństwo Baldura i Jezusa to błędne interpretacje....
Udowadnia to tylko że Edda niestety nie jest wiarygodnym źródłem....

"61. Tam potem cudowne
Złote tablice w trawie sie znajda,
Te, co za dawnych czasów posiadali.
62. Rola nie obsiana bedzie rodziła
Zło w dobro sie przemieni; Baldr wróci,
Na Hropta boiskach zamieszka Höd i Baldr"
Poetic Edda

_________________
Havamal, 76
Zdycha ci bydło, umierają krewni
I ty sam umierasz;
Lecz sława, którąś zdobył
Nie umrze nigdy.

Havamal, 77
Zdycha ci bydło, umierają krewni
I ty sam umierasz;
Wiem jedną rzecz, co nigdy nie umrze;
Sąd o umarłym.

gg- 6107848


Ostatnio edytowano środa, 28 kwietnia 2010, 14:54 przez goffer, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: środa, 28 kwietnia 2010, 13:27 
Po pierwsze pozwole sobie zauwazyc ze "asatryjczycy" jest wspolczesnym okresleniem - w przeszlosci jak wiadomo nie bylo jednorodnego "Asatru" lecz mozaika wielu germanskich plemion, bostw i wierzen.
Po drugie przyjmujesz dzisiejszy punkt widzenia uwazajac ze wspolczesne Asatru mozna w stosunku 1:1 odniesc do wiary germanskich przodkow.
Odyn jest w naszych wierzeniach w tej chwili przyjmowany za Najwyzszego, ale pamietac nalezy, ze nie bylo tak ani zawsze ani wszedzie. Nawet w czasie powstania Edd w roznych zakatkach swiata germanskiego wywyzszano roznych bogow - w Danii Odyna, w Szwecji Freyra, w Norwegi Thora...co kraj to obyczaj.

Zreszta poezja skaldyczna, eddy i sagi - byly w owczesnych czasach prawdopodobnie znane bardzo ograniczonemu gronu odbiorcow.

Wystarczy porownac sobie chociazby bogow roznych "plemion" germanskich owczesnego czasu.
Germanie poludniowi : Balder, Donar, Fol, Folla, Fositae, Fricco, Frîja, Gaus, Hathagât, Hirmin, Iring, Saxnôte, Sinhtgunt, Sunna, Wieland, Wuotan, Wurth, Zîu.
Sasi i Fryzowie :Fositae, Fricco, Hathagât, Hirmin, Iring, Saxnôte, Thunaer, Wôden, Wurth
Frankowie, Allemanowie,Longobardowie: Balder, Donar, Fol, Folla, Frîja, Gaus, Sinhtgunt, Sunna, Wieland, Wuotan, Zîu.
Goci: Anses, Gapt, Dounabis
Anglo-Sasi : Ærta, Éarendel, Éastre, Erce, Folde, Frigg, Frea, Grimm, Géat, Hengist / Horsa, Hréðe, Ing, Mæðhilde, Seaxnéat, Tíg, Þunor, Wéland, Wóden, Wyrd
Germanscy bogowie w rzymskich zrodlach pisanych :Mercurius - Mars - Hercules - Isis - -Tuisto - Mannus - Nerthus Terra Mater - Baduhenna - Tamfana - Alcis
... i w lacinskich inskrypcjach
Haeva - Hludana - Requalivahanus - Nehalennia - Alateivia - Vihansa - Hariasa. - Mütter: Afliae - Vatviae - Saitchamiae

Takze jak widac jeden wspolny dla wszystkich panteon i jedno wspolne "pra-Asatru" jest tylko wspolczesna unifikacyjna konstrukcja myslowa .

Oczywiscie sa duze zbieznosci oraz te same bostwa pod roznymi/rozniacymi sie imionami - ale sa rowniez, lokalne roznice. Tym nie mniej wszystkie one pochodza, ze tak to okresle, ze wspolnego germanskiego korzenia.

A sprawa z Tyrem jest o tyle prosta, ze jego pierwotne imie Teiwaz (Ziu) - oznacza poprostu BOG i zawiera wspolny pierwiastek indoeuropejski deiwos co widac np. w lacinskim divus
Zreszta i w Völuspie wystepuje ta forma jako tivar - bogowie.
Czyli mozemy przyjac ze byl poprostu Ojcem Bogiem indoeropejczykow - czczonym wlasnie pod imieniem "bog" :)

To tak troche w skrocie :P - wiecej w przyszlosci na http://www.asatru.pl

EDIT
Cytuj:
Tyr był pierwotnie dowódcą Azów i Bogiem Królestwa, lecz został stopniowo wyparty przez Odyna, co było szczególnie widoczne podczas Epoki Wikingów.
Stało się to prawodopodobnie z powodu tego, iż Tyr'a cechowało wysokie poczucie honoru oraz sprawiedliwość.
Dla napadania i rabowania, Odyn, Bóg wściekłych berserków, był znacznie lepszym patronem niż Tyr, Bóg honorowej bitwy
.
proponowalbym, opierac sie raczej na analizach naukowych niz czyis domniemaniach - ostatecznie jestesmy rekonstrukcjonistami a nie fantastami ;)


Ostatnio edytowano środa, 28 kwietnia 2010, 14:58 przez Ulf, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: środa, 28 kwietnia 2010, 13:35 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 27 kwietnia 2010, 00:25
Posty: 31
Lokalizacja: Grudziądz / Olsztyn
Męczy mnie teraz wizerunek Baldura....
Więc jak w końcu jest... Baldur ożyje czy nie??
Według Eddy tak według źródeł historycznych nie... ponieważ Loki był uważany nie tylko za klamce itd ale również za boga dbającego o równowagę światów....
Zabił Baldura bo był on w pewnym stopniu nieśmiertelny co dla germanów było czyms dziwnym bo przeciez wszyscy inni bogowie byli smiertelni żyli wiecznie tylko dzieki jabłką Idun a Baldur?
Więc jezeli Edda podaje że Baldur ozyje kłóci się z wszystkimi żródlami historycznymi...
A moze to właśnie wpływ chrześcijaństwa w co trudno uwierzyć Raji?

_________________
Havamal, 76
Zdycha ci bydło, umierają krewni
I ty sam umierasz;
Lecz sława, którąś zdobył
Nie umrze nigdy.

Havamal, 77
Zdycha ci bydło, umierają krewni
I ty sam umierasz;
Wiem jedną rzecz, co nigdy nie umrze;
Sąd o umarłym.

gg- 6107848


Ostatnio edytowano środa, 28 kwietnia 2010, 14:56 przez goffer, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: środa, 28 kwietnia 2010, 14:49 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Imiona raz małą raz dużą literą... może byśmy ustalili jedną wersję :wink: Post po napisaniu można edytować...

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: środa, 28 kwietnia 2010, 14:52 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 27 kwietnia 2010, 00:25
Posty: 31
Lokalizacja: Grudziądz / Olsztyn
:( nie zwracam na to uwagi jak pisze szybko ale zaraz poprawie :)


(poprawiłem co znalazłem jeżeli coś pominąłem z góry przepraszam...
Imiona bogów zazwyczaj pisze z wielkiej litery (wyjątek robię pisząc bóg maja na myśli boga chrześcijan... hmm to chyba przez to że wychowany byłem w przekonaniu ze jest to religia oparta na kłamstwach narzucona ludziom siłą))

_________________
Havamal, 76
Zdycha ci bydło, umierają krewni
I ty sam umierasz;
Lecz sława, którąś zdobył
Nie umrze nigdy.

Havamal, 77
Zdycha ci bydło, umierają krewni
I ty sam umierasz;
Wiem jedną rzecz, co nigdy nie umrze;
Sąd o umarłym.

gg- 6107848


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: środa, 28 kwietnia 2010, 15:42 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Cytuj:
Imiona bogów zazwyczaj pisze z wielkiej litery (wyjątek robię pisząc bóg maja na myśli boga chrześcijan... hmm to chyba przez to że wychowany byłem w przekonaniu ze jest to religia oparta na kłamstwach narzucona ludziom siłą))

Generalnie na forum stosujemy zasady dobrego wychowania i polskiej ortografii - jedne i drugie nakazują pisać z dużej litery imiona bogów wszystkich religii.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: środa, 28 kwietnia 2010, 15:53 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 27 kwietnia 2010, 00:25
Posty: 31
Lokalizacja: Grudziądz / Olsztyn
W takim razie postaram się na przyszłość o tym pamiętać..
choć ciężko bedzie zmienić przyzwyczajenia..
Ale zasady to zasady :)

_________________
Havamal, 76
Zdycha ci bydło, umierają krewni
I ty sam umierasz;
Lecz sława, którąś zdobył
Nie umrze nigdy.

Havamal, 77
Zdycha ci bydło, umierają krewni
I ty sam umierasz;
Wiem jedną rzecz, co nigdy nie umrze;
Sąd o umarłym.

gg- 6107848


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: środa, 28 kwietnia 2010, 16:21 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
W zakresie "zmiany miejsc" i degradacji Tyra, to bardziej bym sięgał do źródeł rzymskich niestety.
Jeszcze Tacyt, przyrównuje Odyna do... Merkurego (bo Merkuremu składali wedle Tacyta Germanie ludzi w ofierze). Prawdopodobnie Odyn (swoją drogą Bóg, prawdopodobnie importowany do panteonu germańskiego) wzniósł się na wyżyny w okolicach 300-700 r.n.e. - w okresie migracji plemion germańskich.

Czy Edda jest wiarygodnym źródłem... czy nie - trwają dyskusje, zważywszy na to iż jedni ze Snorriego robią chrześcijańskiego kapłana a inni godiego, faktem jest iż jest dziełem przechowującym pamięć dawnych mitów i wierzeń. Tym istotniejszym iż pisanym przez islandczyka a nie rzymskiego epistografa.

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: środa, 28 kwietnia 2010, 16:43 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 27 kwietnia 2010, 00:25
Posty: 31
Lokalizacja: Grudziądz / Olsztyn
Odynowi nie skladano ofiar z ludzi tylko Tyrowi.

Tyr - syn Odyna,; inaczej Tiu, Thingsus. Bóg wojny, prawa, ćwiczeń atletycznych, sprawiedliwości. Pozbawiony jednej ręki (odgryzł mu ją Fenrir – Tyr był jedynym z bogów, który nie bał się podejść do Fenrira). Przypuszcza się, iż składano mu ofiary z ludzi.
http://www.eioba.pl/a2550/wierzenia_skandynawskie
Ale gdzieś widziałem całe opracowanie odnośnie Tyra i też o tym było

_________________
Havamal, 76
Zdycha ci bydło, umierają krewni
I ty sam umierasz;
Lecz sława, którąś zdobył
Nie umrze nigdy.

Havamal, 77
Zdycha ci bydło, umierają krewni
I ty sam umierasz;
Wiem jedną rzecz, co nigdy nie umrze;
Sąd o umarłym.

gg- 6107848


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: środa, 28 kwietnia 2010, 17:02 
Aha... 8)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: środa, 28 kwietnia 2010, 17:10 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 27 kwietnia 2010, 00:25
Posty: 31
Lokalizacja: Grudziądz / Olsztyn
Cytuj:
Jeszcze Tacyt, przyrównuje Odyna do... Merkurego (bo Merkuremu składali wedle Tacyta Germanie ludzi w ofierze).


Cytuj:
Tyr - syn Odyna,; (...) Przypuszcza się, iż składano mu ofiary z ludzi.


Przypuszczam że te fragmenty skłoniły cię do napisanie wymownego
Ulf napisał(a):
Aha... 8)

Więc małe sprostowanie..
Z tego co mi wiadomo ( nie mowie że jestem nie omylny) u germanow składanie ofiar z ludzi było raczej na zasadzie przenośni...
Czyli mordowali ku chwale np. Tyra co zostało przerobione przez chrześcijaństwo na krwawe mordy na ołtarzach :P
Zacytowałem ten fragment bo na szybko tylko to znalazłem, Odnosnie składania ofiar z ludzi Odynowi nigdy nie słyszałem...

_________________
Havamal, 76
Zdycha ci bydło, umierają krewni
I ty sam umierasz;
Lecz sława, którąś zdobył
Nie umrze nigdy.

Havamal, 77
Zdycha ci bydło, umierają krewni
I ty sam umierasz;
Wiem jedną rzecz, co nigdy nie umrze;
Sąd o umarłym.

gg- 6107848


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: środa, 28 kwietnia 2010, 19:06 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Skoro wiesz lepiej, to czemu się pytasz?

tu masz moje opracowanie Odyna, popełnione parę (chyba już) lat temu... miłej lektury.
http://runy.net.pl/?q=node/68

Za Tyra się jeszcze nie zabrałem... ale chyba czas najwyższy to zrobić.

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: środa, 28 kwietnia 2010, 21:14 
Szerszen napisał(a):
... ale chyba czas najwyższy to zrobić.


To chyba najczesciej ostatnio przeze mnie powtarzane zdanie...

:lol:


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: środa, 28 kwietnia 2010, 21:32 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 27 kwietnia 2010, 00:25
Posty: 31
Lokalizacja: Grudziądz / Olsztyn
goffer napisał(a):
nie mowie że jestem nie omylny

Więc jeżli wiecie cos czego ja nie wiem albo uwazacie że sie mylę wystarczy powiedziec albo podać źródło...
Jak wiadomo różne źródła podają różnie wiec niełatwo jest doszukać się prawdy...

_________________
Havamal, 76
Zdycha ci bydło, umierają krewni
I ty sam umierasz;
Lecz sława, którąś zdobył
Nie umrze nigdy.

Havamal, 77
Zdycha ci bydło, umierają krewni
I ty sam umierasz;
Wiem jedną rzecz, co nigdy nie umrze;
Sąd o umarłym.

gg- 6107848


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: wtorek, 4 maja 2010, 01:43 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Ulf napisał(a):
Szerszen napisał(a):
... ale chyba czas najwyższy to zrobić.


To chyba najczesciej ostatnio przeze mnie powtarzane zdanie...

:lol:


Mówią, że co postanowione... to wykonane...
http://runy.net.pl/?q=node/99

swoją drogą... wyszedł przypadkowo całkiem odpowiedni numer artykułu (99).

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: wtorek, 4 maja 2010, 17:02 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 27 kwietnia 2010, 00:25
Posty: 31
Lokalizacja: Grudziądz / Olsztyn
Zabieram się za czytanie :)

_________________
Havamal, 76
Zdycha ci bydło, umierają krewni
I ty sam umierasz;
Lecz sława, którąś zdobył
Nie umrze nigdy.

Havamal, 77
Zdycha ci bydło, umierają krewni
I ty sam umierasz;
Wiem jedną rzecz, co nigdy nie umrze;
Sąd o umarłym.

gg- 6107848


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: czwartek, 6 maja 2010, 01:18 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 3 maja 2010, 23:55
Posty: 149
Lokalizacja: skądinąd
Proponowałabym wzięcie pod uwagę innych religii politeistycznych. Czasami sposób życia wpływa na zmianę w Panteonie, jak na przykład w mitologii mezopotamskiej, wszak Aszur nie był na początku pierwszym z Bogów.

_________________
Córa Odyna staje do walki.
gg 7424151


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: czwartek, 6 maja 2010, 09:38 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Ale przecież są brane... źródła sugerują, że początkowo przewodził Tyr, potem zastąpił go Odyn. Mamy jakby co na podorędziu jeszcze zagadkowego Heimdalla.

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: czwartek, 6 maja 2010, 16:57 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 27 kwietnia 2010, 00:25
Posty: 31
Lokalizacja: Grudziądz / Olsztyn
Szerszen napisał(a):
Mówią, że co postanowione... to wykonane...
http://runy.net.pl/?q=node/99


Słabo się postarałeś :P
Ale opracowanie ładne :)
Lekkie w czytaniu zrozumiałe i nie za długie :)
dorwałem kilka ciekawych źródeł i książek więc lektur mam sporo :D
Teraz tylko pogodzic to z pracą...
Co do samego Tyra spotkałem się ze stwierdzeniem że Tyr został "zdegradowany" dlatego że honor nie był już pozniej najważniejszą cnotą....

Nam znana jest taka kolejność Odwaga
Prawda
Honor
Wierność
Samo-Dyscyplina
Gościnność
Pracowitość
Samo-zaufanie/Niezależność
Wytrwałość...
A kto wie może kiedyś to właśnie honor który jest domena Tyra był pierwszy...

_________________
Havamal, 76
Zdycha ci bydło, umierają krewni
I ty sam umierasz;
Lecz sława, którąś zdobył
Nie umrze nigdy.

Havamal, 77
Zdycha ci bydło, umierają krewni
I ty sam umierasz;
Wiem jedną rzecz, co nigdy nie umrze;
Sąd o umarłym.

gg- 6107848


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: czwartek, 6 maja 2010, 21:22 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
W zestawie naszych cech są ważne cechy a nie ich kolejność... nie daj się opętać numerologom.
W naszym panteonie ważni są Bogowie, którzy zasiadają na WSPÓLNYM thingu a nie jeden Bóg i choć Odyn jest uważany za najwyższego, to i Frey zasiadał na hildskjafie a pod nieobecność Odyna jego bracia rządzili, jeśli mnie pamięć nie myli.

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: piątek, 7 maja 2010, 15:22 
Offline
Nadmilczek

Dołączył(a): niedziela, 25 kwietnia 2010, 23:04
Posty: 23
Lokalizacja: Katowice/Caerdydd
Szerszen napisał(a):
Ale przecież są brane... źródła sugerują, że początkowo przewodził Tyr, potem zastąpił go Odyn.

O ile dobrze pamiętam, Richard North twierdził w Heathen Gods in Old English Literature, że u Anglosasów naczelną rolę zajmował Ing/Ingui.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: piątek, 7 maja 2010, 15:46 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
A na Islandii prawdopodobnie był to Thor.
To nie była generalnie jedna religia ale mnóstwo lokalnych wierzeń o zróżnicowanej strukturze, wedle niektórych źródeł Freya była małżonką Odyna anie Frigg. W innych lokalizacjach w zakresie przysiąg klęto się na pierścień Ulla a nie na Tyra...

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: piątek, 7 maja 2010, 19:12 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 27 kwietnia 2010, 00:25
Posty: 31
Lokalizacja: Grudziądz / Olsztyn
Szerszen napisał(a):
W zestawie naszych cech są ważne cechy a nie ich kolejność... nie daj się opętać numerologom.
W naszym panteonie ważni są Bogowie, którzy zasiadają na WSPÓLNYM thingu a nie jeden Bóg i choć Odyn jest uważany za najwyższego, to i Frey zasiadał na hildskjafie a pod nieobecność Odyna jego bracia rządzili, jeśli mnie pamięć nie myli.



Dobrze to wiem że nie liczy się jeden Bóg ale chciałbym dowiedzieć się jakoś prawdy :D
Strasznie chciałbym poznać pierwotną wersje "Asatru"...
A niestety nie ma takiego źródła :/
Jak ja za niszczenie historii pogan nienawidzę Chrześcijan :/
Nawet muzułmanie czy buddyści nie walczyli z poganami a już na pewno nie na tle religijnym...
W Koranie jest napisane że każda religia jest prawdziwa i że bogów może być wielu ale ich bóg to Allah a jego "głównym" (taki pupil :D) prorokiem był Mahomet (uważają że Jesus tez był jednym z proroków choć chrześcijanie ich tępią :P)...
W buddyzmie tez nigdzie nie ma napisane ze inne religie nie są prawdziwe..
To samo tyczy się wszystkich Afrykańskich wierzeń (ale Klechy działają i im religie tez zabiorą narzucając własną )

_________________
Havamal, 76
Zdycha ci bydło, umierają krewni
I ty sam umierasz;
Lecz sława, którąś zdobył
Nie umrze nigdy.

Havamal, 77
Zdycha ci bydło, umierają krewni
I ty sam umierasz;
Wiem jedną rzecz, co nigdy nie umrze;
Sąd o umarłym.

gg- 6107848


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: piątek, 7 maja 2010, 19:58 
Cytuj:
Strasznie chciałbym poznać pierwotną wersje "Asatru"...


Yyy... A to nie jest religia która powstała jakoś w latach 70-tych? Chyba że marzy ci się re-enactment super hiper pierwotnych wierzeń. Powodzenia zatem, bo były tak różne i pomieszane, że głowa mała. Tak samo jak u Celtów zresztą. :)

Cytuj:
Jak ja za niszczenie historii pogan nienawidzę Chrześcijan :/
Nawet muzułmanie czy buddyści nie walczyli z poganami a już na pewno nie na tle religijnym...


Co byś się nie zdziwił... Argumentu o muzułmanach nawet nie przytaczam, bo to jasne, ale troszkę mierzi mnie (jako że nieco się w tych klimatach obracałem) taki niby słodki i radosny PR buddyzmu. Poczytaj o jego historii i o krwawych wojnach tak między buddystami i resztą świata, jak i - co najzabawniejsze - między samymi zakonami. Ba, jeśli chodzi o zen, wyrzynali się przez dziesiątki lat. Tylko o tym się tak głośno nie mówi, chyba że masz to na studiach. :P

---

Ogółem rzecz biorąc, takie dictum jakie rzuciłeś, nadaje się bardziej do tego, że np. wychylimy 3l miodu, pohajlujemy do Wszechojca, a potem będziemy kąsać chrześcijan i muzułman po kostkach. Wtedy kiedy tego nie słyszą...


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: sobota, 8 maja 2010, 10:08 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Wiesz Goffer Asatru to faktycznie religia z lat 70 XX wieku. Oparta na starszych wierzeniach, ale współczesna.
Do pierwotnej wersji nie dotrzesz, bo po prostu kiedyś nie pisano książek... o ile dobrze pamiętam Edda również została spisana raczej w alfabecie łacińskim.

Epatować "niszczeniem przez chrześcijan pogaństwa" nie ma co, bo tak samo robili poganie to po pierwsze a po drugie wiele plemion przeszło na chrześcijaństwo dobrowolnie... i wplotło swoje wierzenia w nową wiarę.

Ręczę Ci, że wierzenia germańskie w II w.n.e. były inne niż wierzenia germańskie w VI w.n.e. i jeszcze inne niż te z XII w.n.e.

Po prostu każda żywa religia ewoluuje (chrześcijaństwo też).
Nie traktowałbym ewangelii Judasza jako "księgi objawionej" albo jedynej prawdziwej.

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: sobota, 8 maja 2010, 22:12 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Wydzieliłam watek o islamie do Magla Islam

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: środa, 12 maja 2010, 12:58 
Offline
Zwykły Uoś
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 15:01
Posty: 1691
Lokalizacja: W-wa
Co do Odyna i Tyra to chciałem zapytać czy to naprawdę takie ważne czy Grimm rządził od zawsze czy też przejął władzę z rąk Tyra? Z tego co wiem to sporo wskazuje na to, ze przed Asami rządzili Wanowie, tylko przegrali z Asami. Chyba ważniejsze jest to kto włada obecnie a nie kto władał dawniej. Ba nawet politycznie jest o tym nie wspominać przy obecnym szefie panteonu ;)

Amvaradel napisał(a):
Generalnie na forum stosujemy zasady dobrego wychowania i polskiej ortografii - jedne i drugie nakazują pisać z dużej litery imiona bogów wszystkich religii.


Zgadza się, jednak pisząc o bogu chrześcijańskim nie musimy używac wielkiej litery w słowie "bóg", gdyż jest to jedynie forma grzecznościowa, lecz nie obowiązkowa (tak jak zaimki osobowe w listach). Przypomnę, że ten konkretny bóg ma swoje imię ukryte w literach JHWH (jod, he, wew, he) a współcześnie wymawiane jako Jehowa lub Jahwe. Nie ma zatem żadnego powodu by, w kwestiach leksykalnych, traktować go inaczej niż reszty bogów.

_________________
We risk sanity for moments of temporary enlightenment.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tyr bogim najwazniejszym?
PostNapisane: środa, 12 maja 2010, 14:41 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Cytuj:
Zgadza się, jednak pisząc o bogu chrześcijańskim nie musimy używac wielkiej litery w słowie "bóg", gdyż jest to jedynie forma grzecznościowa, lecz nie obowiązkowa (tak jak zaimki osobowe w listach).

Niekoniecznie, patrz: http://so.pwn.pl/lista.php?co=b%F3g

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL