Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 13:01

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pogaństwo Arabskie
PostNapisane: piątek, 30 kwietnia 2010, 20:00 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): sobota, 27 marca 2010, 21:48
Posty: 97
Lokalizacja: Katowice/Mysłowice
Witam, czy ktoś z was wie coś może na temat pogan na terenach arabskich przed islamem?? W sumie to bardzo mało znany, egzotyczny temat tak jak praktyki magiczne na tamtym terenie (no bo skoro Mahomet wyznaczył kare dla czarnoksiężnika w postaci ścięcia mieczem to chyba takowi tam byli)... swego czasu czytałam gdzieś w kronice że nawet tak pobożny muzułmanin jak sułtan Saladyn korzystał z pomocy syryjskich magów aby zneutralizować moc chrześcijańskich relikwii :wink:

_________________
"Jestem Księżniczką...zabije jeśli trzeba... ułaskawię jeśli przekonasz że warto..."
Jesienne Ognie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pogaństwo Arabskie
PostNapisane: sobota, 1 maja 2010, 00:58 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 02:13
Posty: 135
Lokalizacja: Kraków
O religiach przedislamskich wiadomo tak naprawdę tyle, że były. Islam był pod tym względem dużo skuteczniejszy niż chrześcijaństwo, a do tego wśród plemion arabskich istniała duża dywersyfikacja wierzeń. Wiadomo właściwie tyle, że były to głównie bóstwa opiekuńcze (cała gama allahów i allahin ;) ) oraz nadrzędne, transcendentne bóstwo uraniczne- demiurg, którego kult w zasadzie nie był sprawowany (za wysoko, żeby modlitwy mogły sięgnąć ;) ). Z tego co mi wiadomo, nie zachowały sie imiona tych bóstw, ani sposoby sprawowania kultu. Wiadomo za to na przykład, że kult Czarnego Kamienia z Ka'aby jest pozostałością dawnych wierzeń. Więcej na ten temat powinnaś znaleźć w książce Piwińskiego- "Mitologia Arabów" (z czarnej serii) oraz w "Arabia Magica" Marka Dziekana.

_________________
O żaglach, książkach i innych sprawach
A tu można na mnie głosować, celem wysłania na Antypody ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pogaństwo Arabskie
PostNapisane: sobota, 1 maja 2010, 14:01 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 maja 2008, 20:16
Posty: 423
Lokalizacja: Na Pograniczu, między Malborkiem a Elblągiem
Ja tutaj wniose swoje trzy grosze. Troche mowi o tym temacie ksiazka Anny Kohli "Trzy kolory Bogini" Czarny kamien i zwiazany z tym miejscem Allah,to w przeszlosci Al-Lat,Bogini ksiezyca,mleka i dobrobytu.Potem zostalo wszystko zpatriarchilizowane (ten moj neologizm cos nie taki,ale wiecie o co chodzi ;p ) Chociaz glownie porusza ogolnie temat Bogini,w jej trzech postaciach,w Europie.

_________________

Born of Water
Cleansing, powerful
Healing, changing
I am.


Cokolwiek by się nie działo, My, Czarownice zawsze jesteśmy bezpieczne. To My przydarzamy się innym ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pogaństwo Arabskie
PostNapisane: sobota, 1 maja 2010, 20:23 
Czy pytajac o poganstwo arabskie masz na mysli plemiona Beduinow czy ogolnie Arabie. Bo jesli chodzi o poganskie wierzenia, boginie i bogow Mezopotamii, Babylonu, Persii czy Egiptu to duzo na ten temat zostalo napisane. Abstrahujac od dziel naukowych, nawet w Torze i Biblii mozan znalesc rozne informacje na ten temat.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Pogaństwo Arabskie
PostNapisane: sobota, 1 maja 2010, 21:48 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): sobota, 27 marca 2010, 21:48
Posty: 97
Lokalizacja: Katowice/Mysłowice
Chodziło mi o plemiona arabskie z półwyspu...

_________________
"Jestem Księżniczką...zabije jeśli trzeba... ułaskawię jeśli przekonasz że warto..."
Jesienne Ognie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pogaństwo Arabskie
PostNapisane: niedziela, 2 maja 2010, 10:45 
Pierwotnie plemiona arabskie praktykowaly animizm, fetyszyzm, manizm itp. Miejsce duchow zaczeli zajmowac bogowie jak Manat, ‘Uzza, Allat, Baal, Sin and Ishtar, ale roznych bogow i bogin z roznych plemion i grup rodzinnych byly na polwyspie setki. Czesc z nich miala powiazania z ziemia i duchami lokalnymi a czesc z planetami: astrologia miala duzy wplyw na mysl arabska. Jakis czas temu znalazlam ciekawy artykul na temat przedislamskiej religii arabskiej i poganskiej swiatyni ktora nadal funkcjionuje: http://www.enotalone.com/article/4417.html Niestety po angielsku. Ciekawe informacje zaczynaja sie w rozdziale 1. A oto inny artykul pod znamiennym tytulem 'Ofiary Jahwe: Arabowie' http://ethnikoi.org/paganarabs.html, niestety tez po angielsku.


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL