Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest wtorek, 19 marca 2024, 05:21

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pamitniki, notatniki, księgi cieni
PostNapisane: poniedziałek, 18 maja 2009, 00:57 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): wtorek, 24 lutego 2009, 11:07
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa/Jaworzno
Często przeglądam różne sklepy internetowe w poszukiwaniu odpowiedniej grubości notatników o czystych kartkach wyglądających naprawdę ładnie. Handworki są fantastyczne, niestety większość jest cieniusieńka jak zeszyt pierwszoklasisty. Zwłaszcza dobija mnie fakt, że za granica można dorwać naprawdę piękne księgi cieni a u nas posucha. Jedyne wyjście to sprowadzić (co kosztuje czasami nie mało) albo zrobić samemu. Ja zrobiłam, niestety albo stety jestem uczulona na wygląd notatników. Muszą mieć "charakter". W sumie kosztowało mnie to ok. 100 zł (najdroższy był album na zdjęcia blee). Żeby robić zdjęcia w trakcie tworzenia Księgi wpadłam dopiero wtedy, kiedy suszyła się na balkonie. Ale po kolei. Co jest potrzebne.

- kilka zeszytów A5 (ilość zależy od interesującej nas grubości tomiska)
- jakiś album na zdjęcia imitujący książkę, albo stara książka, - najlepiej z zaokrąglonym grzbietem,
- klej do papieru (polecam taki żółty UHU stick)
- super klej
- taśma klejąca,
- jakiś sznurek (ewentualnie mulina)
- tektura,
- kawałek starego podkoszulka
- kilka wstążek,
- jakiś ozdobny papier (wedle gustu)
- igła i mocne nici, oraz kombinerki

Zaczynamy od pozbycia się metalowych zszywek. Zastępujemy je nitką ( właśnie po to igła i kombinerki). Szyjemy następująco:

Obrazek

Numery oznaczają kolejność dziurek. Czerwone kreski wskazują która jest która (mam problemy z rysowaniem w paincie i koślawo wychodzi) a zielone strzałki pokazują kierunek igły i nici. ( Za każdym razem, kiedy zszywałam jeden bloczek, robiłam pętelkę, żeby napiąć nić i jednocześnie zabezpieczyć szycie.)
Kiedy zszyjemy dolną część, zaczynamy szyć górą, tak samo jak poprzednio.

Kolejny krok to zrobienie grzbietu, do którego potem przymocujemy zszyte bloki kartek oraz okładkę. Ja zmierzyłam grubość blogów a następnie wycięłam 3 paski z tektury o wymiarach o centymetr mniejszych niż sama grubość bloku kartkowego. Potem wycięłam takie same paski materiału (podkoszulek) i skleiłam to razem następująco:

tektura, materiał, tektura, materiał oraz tektura.

Potem Wycinamy dwa kawałki tektury o wymiarach:
6cm (zakładka) - grubość bloku kartek - 6 cm (zakładka)

Wycięłam dwa takie kawałki. Pomiędzy nie włożyłam wcześniej przygotowany grzbiet i skleiłam. Środek za pomocą kleju i taśmy klejącej boki tylko za pomocą kleju. (oczywiście musimy wszystko po przymierzać i odpowiednio pozaginać, żeby po połączeniu nic się nie zwijało i nie targało!)

Zanim przymocujemy blok kartek do tektury łączącej z okładką, przyczepiamy kolorowe wstążeczki na zakładki do księgi. Ja o tym zapomniałam i potem musiałam się gimnastykować, żeby to jakoś umocować ;)

Następnie znowu łapiemy za igłę i nici i przyszywamy grzbiet do bloku kartkowego, podobnie jak wcześniej (ale tutaj będzie już trudniej bo zasłonią nam się dziurki i większość szycia będzie na tzw czuja, no i kombinerki pójdą w ruch. Polecam jakąś mocną igłę). Dodatkowo możemy wzmocnić łączenie sznurkiem albo muliną, po prostu owijając grzbiet sznurkiem i przekładając między kartkami (alternatywa dla mało wytrwałych krawców i krawcowych ;) )

Przyszedł czas na okładkę. Ja kupiłam album na zdjęcia i wywaliłam środek. Teraz przymierzamy wkład do okładki i dokonujemy ewentualnych poprawek. Następnie przykładamy brzeg okładki do grzbietu i przyklejamy tekturową zakładkę, tak jak to jest pokazane tutaj:


Obrazek

Potem robimy to samo z drugą zakładką. Zabezpieczamy taśmą klejącą, żeby "nie uciekło".

Kiedy klej będzie schnąć, zabieramy się za ozdabianie okładki. Czyli bierzemy wymiary i docinamy odpowiednio papier ozdobny oraz wykończenia do okładek w środku książki. Oklejamy okładkę zaczynając od grzbietu. Przyklejamy wymierzony wcześniej pasek, a dopiero POTEM ozdabiamy okładki. Pamiętajcie, że należy przymierzać papier na OTWARTEJ księdze, bo inaczej wszystko nam popęka i się pourywa. Okładki oklejamy tak, jakbyśmy oprawiali zeszyty w papier. Przyklejamy końce okładziny do wewnętrznej części okładki i na to przyklejamy ozdobioną tekturę, żeby zakryć łączenia. Ozdoby pozostawiam już waszej wyobraźni.
Mnie udało się kupić czarny papier imitujący skórę jakiegoś żyjątka. Wyjęłam moje akrylówki i pomalowałam na zielono.

I wyszło mniej więcej coś takiego:

http://lirien.fotosik.pl/zdjecia/1.html


Polecam też poniższe linki, mnie bardzo pomogły, zwłaszcza z okładką i mocowaniem ^^

http://www.sfu.ca/~achanne/projects/bookbinding/step1.html

a tu jak rysować triquerty, te mniej i bardziej skomplikowane

http://www.geocities.com/triquetra_fun/


Można takie "cuś" stworzyć dla siebie, albo podarować komuś jako na prawdę ciekawy prezent.

I jak widać można samemu zrobić coś ładnego, osobistego i ..ii..ee.. i w ogóle, o!

Mam nadzieję, że nie bełkotałam za bardzo, ale tłumaczenie nie jest moją mocną stroną ^^"

Pozdrawiam i miłej zabawy.


Ostatnio edytowano poniedziałek, 18 maja 2009, 13:15 przez carmila, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 18 maja 2009, 01:42 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 6 października 2007, 19:29
Posty: 92
Lokalizacja: ze snu
Wspaniała robota Carmi :D, podziwiam wytrwałość. Uwielbiam handmade, ktoś wkłada w te rzeczy wiele swego serca, uczuć a nawet mocy. Księga na pewno zostanie dobrze wykorzystana i świetnie będzie spełniać swa rolę.
Eś naucz mnie, naucz mnie :) :*

_________________
Słychać szepty Błękitnego Nieba. Ziemia śpiewa...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 18 maja 2009, 08:24 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): wtorek, 24 lutego 2009, 11:07
Posty: 34
Lokalizacja: Warszawa/Jaworzno
^^" heh, cieszę się, że się podoba. A wykonanie jest proste, tylko trzeba cierpliwości. Jak się spotkamy to ci pokażę co i jak :P


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pamitniki, notatniki, księgi cieni
PostNapisane: środa, 30 grudnia 2009, 13:34 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 22 października 2009, 10:17
Posty: 164
Lokalizacja: Stara Kopernia (Lubuskie)
Jak kogos interesuje wykonanie samodzielnie ksiegi ponizszy link do forum moze okazac sie przydatny, szczegolnie post#10 i #20.


link

_________________
Animus Facit Nobilem


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pamitniki, notatniki, księgi cieni
PostNapisane: czwartek, 31 grudnia 2009, 17:42 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 23 grudnia 2009, 00:47
Posty: 41
he,he,he długo szukałem odpowiedio grubego zaszytu,oczywiście nigdzie nie znalazłem,teraz przynajmiej wiem od czego zacząć.
Dzięki za informacje.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pamitniki, notatniki, księgi cieni
PostNapisane: niedziela, 4 lipca 2010, 18:26 
Offline
Nadmilczek

Dołączył(a): niedziela, 4 lipca 2010, 01:13
Posty: 24
Lokalizacja: Katowice
Ja postanowiłem samodzielnie i w całości zrobić Księgę Cieni ręcznie (łącznie z papierem czerpanym). Myślę, że trzeba będzie zrobić fotostory jak tylko zakupię resztę materiałów. Na razie jeszcze eksperymentuję z papierem, chcę, żeby był możliwie cienki i mocny, kartki o grubości 1mm są stanowczo zbyt grube i sztywne. Mocna sklejka na oprawę jest tania jak barszcz, że się tak wyrażę, błam gotowej do użytku skóry w ładnym brązowym kolorze kosztuje około 120zł (błam to średnio około 4 metrów kwadratowych, starczy na oprawienie około 4 ksiąg). Reszta to mocna dratwa, ewentualne okucia, dodatki z kości, czy drewna (wielki gnat wołowy można dostać nawet za darmo lub za kilka złotówek z pobliskiej masarni), nity, czy inne elementy montażowe i ozdobne oraz narzędzia (dłuta, frezy, noże itp. w zależności od potrzeb). Kochani - fotostory w drodze, a jeśli ktoś z Was ma sprawdzone metody wytworzenia papieru - proszę o info!

Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pamitniki, notatniki, księgi cieni
PostNapisane: sobota, 17 listopada 2012, 15:01 
Offline
Nadmilczek

Dołączył(a): piątek, 16 listopada 2012, 22:35
Posty: 28
Na www.freha.pl jest trochę informacji na temat papieru czerpanego, sporządzania historycznego atramentu, przygotowania piór, itp.

Co do zrobienia książki/zeszytu w stylu retro może pomóc dosyć stara pozycja Adam Słodowy "Lubię Majsterkować" z cyklu Zrób to Sam!.

Slava


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pamitniki, notatniki, księgi cieni
PostNapisane: poniedziałek, 4 listopada 2013, 14:55 
Offline
Nadmilczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 sierpnia 2013, 18:57
Posty: 14
Coś mnie opętało i postanowiłam stworzyć księgę :D Nie przypomina ona tych żywcem wyciągniętych z filmów, bo tamte jakoś kiczowato mi się kojarzą. Ale, co mogłam to uczyniłam. Nawet trzy dni, jak nie cztery, nad plecionkami siedziałam coby zakładki były... po czym doszłam do wniosku, że potrzebuję bardziej notatnika niż księgi i w tej zwyczajnie szkoda mi bazgrać :lol: Nie mniej jednak, w końcu robiłam coś z czystą przyjemnością, nawet jeżeli nie wyszło to idealnie. Następną (tak, rozbestwiłam się i już planuję kolejną) będę się starała oprawić skórą... którą chyba przyjdzie mi z siebie zedrzeć, bo nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedniej :P

Obrazek

Obrazek

_________________
Cały Wszechświat opiera się na dwoistości. Słońce utrzymuje nas przy życiu, ale może też zabić, tak samo jest z wodą, ziemią, powietrzem, matką, ojcem i przyjacielem. A bywa i tak, że ratuje nas wróg.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pamitniki, notatniki, księgi cieni
PostNapisane: wtorek, 5 listopada 2013, 19:56 
Offline
PFI Witch
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 września 2007, 16:04
Posty: 318
Lokalizacja: Warszawa :)
Przepiękna! Powiesz co po kolei robiłaś, tak dokładnie? :)

_________________
"Call it a clan, call it a network, call it a tribe, call it a family. Whatever you call it, whoever you are, you need one."


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pamitniki, notatniki, księgi cieni
PostNapisane: czwartek, 7 listopada 2013, 14:12 
Offline
Nadmilczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 sierpnia 2013, 18:57
Posty: 14
Dziękuję :) Oj, to byłaby opowieść na kilka stron jakby w szczegóły się zagłębiać. Same niecenzuralne słowa zajęłyby jedną stronę. Ale spróbuję, może w punktach, będzie łatwiej.

Materiały:
- papier do drukarki (ile kartek kto woli, szczęśliwie w jednym opakowaniu jest tego na kilka ksiąg)
- kawałek tektury na okładki (może być nawet z opakowania płatków śniadaniowych, w końcu i tak się zaklei, więc nie będzie widać - ALE, lepiej szukać niekarbowanej tektury, bo potem te "fale" widać spod materiału)
- coś na oklejenie okładek (ja używam zamiennie tkanin, np. ze starych spódnic czy bluzek, papieru, skóropodobnych tworzyw)
- tasiemki na zakładki (im grubsza księga tym lepiej sprawdza się więcej niż jedna zakładka)
- kawałek materiału na grzbiet (jeżeli księga ma papierową okładkę, to lepiej dać grzbiet z materiału, nie zdezeluje się tak szybko)


- w przeciwieństwie do Carmili nie wystartowałam od zeszytów, tylko sama zszyłam kartki - złożone na pół i przedziurkowane na grzbietach. Bodajże 200 ich tam jest, jak nie więcej;
- do grzbietu już zszytego bloczku przykleiłam kawałek siateczki, coby później móc jej boki przykleić do wewnętrznych stron okładek celem uzyskania tak zwanej kupy :P (sam grzbiet musi być ruchomy, więc jego mocować do niczego nie można);
- następnie gdy klej jeszcze nie wysechł, grzbiet uformowałam w łuk i tak pozostawiłam do wyschnięcia - przygniotłam też książkami, żeby kartki były bardziej "zbite";
- później trzy dni zaplatałam plecionki na zakładki :mrgreen: dodałam do nich koraliki, listki ze starych kolczyków i mogłam ich końcówki przykleić do górnej części grzbietu;
- okładka to dwa kawałki tektury z pudełka oklejone starym papierem (przy pierwszym podejściu kawą i pędzelkiem napaciałam na nich wzory, ale niestety musiałam poprawić okładkę i teraz jest ona jednolita :( ) połączyłam okładki paskiem starego materiału z wzorem, który stał się zewnętrznym grzbietem;
- koraliki na okładce jedne nanizałam na plecionkę, a inne wplotłam, potem tylko przykleiłam od wewnętrznej strony;
- a na koniec już tylko zostało przykleić boki siateczki do okładek i na to grubsze kartki papieru, żeby zakryć wewnętrzną stronę okładek;

I to w zasadzie tyle :) To pierwsze takie moje dzieło, wcześniej zrobiłam tylko kilka notesów, więc moje tłumaczenie może być nieco mętne. I jeżeli ktoś chciałby taką księgę, ma jakiś pomysł, lecz nie wie jak go wprowadzić w życie, albo boi się zabierać za takie rzeczy, to ja z chęcią się podejmę. Nawet narysować coś mogę w ramach ozdoby - tak wiem, nie powinnam się tak bezczelnie reklamować :D

_________________
Cały Wszechświat opiera się na dwoistości. Słońce utrzymuje nas przy życiu, ale może też zabić, tak samo jest z wodą, ziemią, powietrzem, matką, ojcem i przyjacielem. A bywa i tak, że ratuje nas wróg.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pamitniki, notatniki, księgi cieni
PostNapisane: środa, 13 listopada 2013, 19:50 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 22:32
Posty: 132
Lokalizacja: Mazowsze
O kurcze, świetna robota. Nie pozostaje chyba nic innego jak się wybrać do sklepu artystycznego i zakupić stalówki kaligraficzne, obsadkę oraz tusz. Groszowa sprawa, a następnie można kaligrafować notatki :) Oczywiście to kwestia cierpliwości i nabrania pewnej wprawy, jeśli ktoś chce na szybko spisywać przemyślenia, to lepiej do brudnopisu, a potem dopiero je ozdobnie przepisać.

_________________
⚫☽⚪☾
____


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pamitniki, notatniki, księgi cieni
PostNapisane: piątek, 15 listopada 2013, 16:01 
Offline
Nadmilczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 sierpnia 2013, 18:57
Posty: 14
Dziękuję za docenienie wysiłków :D
Hm, coś w tym jest. Były osoby zdziwione, że to nie jest zapisana księga, że pentagramów nie ma, że nie jest oprawiona skórą. Ponoć dlatego nie wygląda na żadną księgę, ale mogłaby nią być na upartego. Dobre i to :wink: Koleżanka wystawiła ją na aukcji i podpisała "Księga Cieni", ale mniemam, że to niewiele pomoże :lol: Co więcej, druga książka (?) również nie wygląda, chociaż robię je z myślą o takim przeznaczeniu. Lecz jak na razie w sferze marzeń pozostaje wytłoczony w skórze złoty pentagram :P

_________________
Cały Wszechświat opiera się na dwoistości. Słońce utrzymuje nas przy życiu, ale może też zabić, tak samo jest z wodą, ziemią, powietrzem, matką, ojcem i przyjacielem. A bywa i tak, że ratuje nas wróg.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pamitniki, notatniki, księgi cieni
PostNapisane: poniedziałek, 18 listopada 2013, 00:44 
Offline
PFI Witch
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 września 2007, 16:04
Posty: 318
Lokalizacja: Warszawa :)
Daj linka do aukcji :)

_________________
"Call it a clan, call it a network, call it a tribe, call it a family. Whatever you call it, whoever you are, you need one."


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pamitniki, notatniki, księgi cieni
PostNapisane: wtorek, 19 listopada 2013, 15:32 
Offline
Nadmilczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 sierpnia 2013, 18:57
Posty: 14
W zasadzie szumnie nazwałam to aukcją, a to sklep z rękodziełem po prostu :P

http://srebrnaagrafka.pl/sklep/madoko/p ... iega-cieni

_________________
Cały Wszechświat opiera się na dwoistości. Słońce utrzymuje nas przy życiu, ale może też zabić, tak samo jest z wodą, ziemią, powietrzem, matką, ojcem i przyjacielem. A bywa i tak, że ratuje nas wróg.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL