Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 11:16

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 213 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: 9 cnót asatru
PostNapisane: środa, 21 października 2009, 20:09 
Cytuj:
W dzisiejszym społeczeństwie o wiele częściej odwaga pomaga nam walczyć o wolność wyznania i życia zgodnie z naszymi pogańskimi wierzeniami.


A czy ktoś Ci tego zabrania?

Cytuj:
Często jesteśmy w naszych staraniach osamotnieni przez co jest to jeszcze trudniejsze. Honor, wierność czy prawda nie są dziś w modzie gdyż często nie prowadzą do korzyści materialnych, nie przysparzają nam stronników a wręcz przeciwnie mogą narazić na straty i przysporzyć wrogów. Dla przykładu obrona w dyskusji na temat poglądów religijnych osoby o podobnych przekonaniach (gdy większość myśli inaczej) nie jest wygodna ,choć honor i uczciwość nakazują właśnie w ten sposób postąpić. Odwaga jest bardzo potrzebna abyśmy mogli postępować właściwie zgodnie z innymi cnotami, a nie jedynie mówić o tym w gronie własnych przyjaciół.


A w gronie nieprzyjaciół pod pseudonimem i bez zdjęcia? Ale ?odwaga? ...

Cytuj:
Tymczasem Asatru umiejscawia podstawowy osąd moralny wewnątrz każdego człowieka, dając mu wolność ale i obarczając odpowiedzialnością za swoje czyny.


No i co będzie ?honorem? a co nie, skoro relatywizm moralny odpada?

Cytuj:
Eddy udzielają nam wskazówek jak postępować przybliżając nam naszych Bogów i podając przykłady z ich życia - jednakże nikt ostatecznie nie rozwiąże za nas dylematów moralnych.


Tak! Bogowie stosowali zasadę ?cel uświęca środki? ? to jest twoim zdaniem honorowe? Przynajmniej jeden przykład mógłbym wymienić. Mianowicie potraktowanie olbrzyma, który budował Asgard.

Cytuj:
Sagi przekazujące nam mądrość i doświadczenie naszych duchowych przodków, podają liczne przykłady ludzi, którzy dzięki odwadze, mimo trudności, zdecydowali się wziąć sprawy w swoje ręce, zrezygnować z wygodnego życia i opuścić ojczystą Skandynawie. Postanowili osiedlić się na niegościnnej Islandii, Grenlandii czy w nowo odkrytej Ameryce po to by zachować swą niezależność i uwolnić się od rosnących wpływów coraz bardziej zcentralizowanej władzy, wymuszającej na nich zmianę stylu życia i przekonań.


Czy na dobre im to wyszło?

Cytuj:
Wielu z nas wierzy. że żadnego czynu nie można określić jako czysto złego lub dobrego - wszystko zależy od intencji w jakich zostanie on popełniony, jego okoliczności i ostatecznych skutków. Nie da się też spisać czegoś w rodzaju listy ?grzechów?.


Czyli jednak jest jakiś relatywizm moralny?

Cytuj:
Dla przykładu kradzież jest uznawana za zło i w większości przypadków nim jest, jednakże gdy ktoś pozbawi matkę możliwości wyżywienia swojego dziecka uczciwą pracą wtedy kradzież jedzenia staje się jedyną dostępną możliwością przetrwania rodziny.


Tak, i dlatego, że kradzież jest zła, sympatyczni ludzie z Północy wyruszali dawniej na ?Wiking?? A współcześnie robią to żołnierze z pewnych krajów, albo ludzie biedni ...

Cytuj:
Eddy i Sagi podają nam liczne przykłady ludzi i Bogów, którzy postępowali zgodnie z honorem oraz tych dla których honor był nic nie znaczącym pojęciem.


Tak, a także przykłady postępowania dokładnie na odwrót, by osiągnąć cel. Patrz przykład wyżej.

Cytuj:
To świadomość tego co się czyni, życie zgodne ze swoimi zasadami i tradycjami.


Swoimi prywatnymi tradycjami.

Cytuj:
Zewnętrznym odbiciem naszego honoru (niestety niepełnym i często zafałszowanym przez wiele czynników) może być nasza reputacja.


Nie przez wszystkich oceniana z urzędu pozytywnie.

Cytuj:
Żyjąc w zgodzie z honorem żyjemy w zgodzie z samym sobą.


Tak w szczególności, kiedy muszę oszukiwać, żeby samemu przetrwać, bo warunki zewnętrzne nie pozwalają mi w pełni żyć uczciwie, choćbym nawet tego bardzo chciał.

Cytuj:
W Asatru bardzo ważna jest też wierność wobec tradycji i mądrości naszych duchowych przodków którą przez cały czas staramy się odkrywać i którą staramy się kroczyć.


Tak, z pewnością żyjesz dokładnie tak jak oni 1000 lat temu. Składasz ofiary z ludzi Aegirowi?

Cytuj:
Powinno sie pamietac, ze wszystko należy robić z umiarem i ?wiedzieć kiedy przestać? gdyż nasze niekontrolowane czyny mogą przysporzyć kłopotów i cierpień zarówno nam jak i innym.


Trudno w tym wyścigu szczurów, który mamy na co dzień nie krzywdzić innych (nawet bliźnich czasem).

Cytuj:
Nigdy nie powinniśmy o tym zapominać według ogólnie przyjętej w pogaństwie zasady ?rób co chcesz dopóki nikogo nie krzywdzisz?. Jest to tylko przykład, jeden z setek które można by podać, określa on jednak w dobry sposób czym jest samodyscyplina.


A co w przypadku, kiedy sytuacja jest nie do opanowania? Albo co, kiedy ktoś krzywdzi Ciebie?

Cytuj:
W dosłownym znaczeniu tego słowa gościnność jest udzieleniem schronienia osobie która aktualnie tego potrzebuje, podzielenie się z nią jedzeniem i miejscem przy ognisku.


Teraz ludzie używają kaloryferów.

Cytuj:
Innym aspektem współczesnej gościnności jest silna więź jaka nas łączy z bliskimi nam osobami, niezależnie od tego czy są one połączone z nami więzami krwi czy też nie. Połączeni taką więzią ludzie dbają o siebie nawzajem, pomagają sobie i wzajemnie ochraniają, niejednokrotnie będąc gotowymi do najwyższych poświęceń.


Tak, ja też wierzę w przyjaźń w tych czasach. Komuś pomogę, a ten mnie albo uzna za frajera, a o wdzięczności lub pomocy już nie wspomnę ... Od pewnego czasu nauczony doświadczeniem nie staram się nikomu pomagać, ani podpowiadać ...

Cytuj:
Nie ma też człowieka który nie miałby w życiu żadnych celów, żadnych dróg.


Oj śmiałbym się kłócić. Tyle patologii ile żyje wokół ... cel jedyny ? upicie się wieczorem.

Cytuj:
Jako Asatryjczycy musimy nieustannie pracować nad rozwojem swojej religii i otaczającego nas świata zgodnie z naszymi zasadami.


Jaki wywierasz wpływ na rozwój świata wokół? Jakoś mało mi wiadomo, o interweniowaniu Asatru w kwestie społeczne (np. akcje charytatywne, ekologiczne). W Polsce cisza trwa nadal ...

Cytuj:
Jeśli widzę, że coś jest według mnie złe dlaczego mam nie działać tak aby to ulepszyć?


Bo nie masz na to wpływu żadnego.

Cytuj:
Jeśli nie mogę tego zrobić to trudno ale przynajmniej próbowałem.


Walka z wiatrakami.

Cytuj:
Nawet Bogowie nie mają wpływu na wszystko ale to nie umniejsza ich starań. Tak samo w życiu zawodowym nie powinniśmy się nad sobą użalać i narzekać jak czyni to dziś wiele osób, lecz działać z energią aby poprawić los swój i swoich bliskich.


Na to też najczęściej mamy wpływ duży ...

Cytuj:
Dawniej pozwalała ona naszym przodkom przetrwać w trudnych warunkach Północy gdzie często każda rodzina musiała radzić sobie sama, osiągnąć bogactwo czy zachować niezależność.


Na szczęście moi żyli na terenach Polski.

Cytuj:
We współczesnych czasach jest to tak samo ważne jak kiedyś, to czy osiągniemy sukces w życiu i czy będziemy wolnymi niezależnymi ludźmi czy też nie, zależy w dużej mierze od nas.


Nie zawsze.

Cytuj:
Dla przykładu człowiek żyjący z zasiłku i mieszkający w mieszkaniu komunalnym jest tak naprawdę niewolnikiem swojego nieróbstwa i tego, co się z tym wiąże.


Żebym chociaż tak mógł żyć. Trudno o to w tym kraju.

Cytuj:
Musi zastanawiać się jak przeżyć kolejny dzień, nie jest w stanie realizować większości swych marzeń ani nawet o nich nie myśli.


I tak ma chyba większość ludzi w kraju, gdzie bezrobocie jest duże.

Cytuj:
Jeśli mamy natomiast dobrą prace, wykształcenie i pieniądze, możemy po prostu lepiej żyć pod każdym względem.


HAHAHAHAHAHAHAHA! Jak mamy. A jak jej nie możemy znaleźć próbując na wszystkie sposoby? Bo albo układy, albo rynek pracy mały, albo jeszcze co innego?

Cytuj:
Ważne jest jednak aby nie mylić tego zwykłym materializmem, chęcią gromadzenia coraz większej liczby dóbr i skąpstwem, które jest jedną z gorszych cech pojawiających się u ludzi, bo wtedy zamiast niezaleznosci, osiagniemy efekt wrecz przeciwny ? chorobliwa zaleznosc od pieniedzy.


Trudno żyć bez pieniędzy w XXI wieku.

Cytuj:
Dawniej rolę pieniędzy mogła zastępować praca na roli, tytuły czy wojenna sława.


Tak i czasem mi żal tych dziadków - weteranów wojennych, którzy walczyli za Polskę, i za swoje czyny nawet się do lekarza nie mogą dopchać ? wszyscy ich zasługi mają w głębokim poważaniu. Nie wspomnę już o ludziach, którzy w tym samym czasie wyjechali do USA dorobili się majątku, a po jakimś czasie wrócili i mają o wiele lepiej niż owi bohaterowie narodowi (większe domy, emerytury w dolarach, i więcej możliwości). Nie ma to jak walka za ojczyznę ...

Cytuj:
Często nasze starania nie przynoszą efektów, ponosimy klęski i porażki.


Bardzo często.

Cytuj:
Postępowanie zgodne z naszymi przekonaniami, obrona wartości które są nam drogie a także przestrzeganie pewnych zasad nie jest w naszym społeczeństwie modne (chyba że powiela się schematy uznawane przez większość ludzi).


Idee zmieniają się co kilka lat. W jednej chwili naziści krzyczeli ?Heil Hitler? ? za chwile ich za to wieszano. Podobnie było z socjalizmem ? najpierw bohaterowie, potem zdrajcy. Teraz też ze zdrajców robi się wielkich bohaterów narodowych. Za chwilę tendencja się znowu odwróci.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: czwartek, 22 października 2009, 01:09 
Świętosław napisał(a):
Cytuj:
Odwaga jest bardzo potrzebna abyśmy mogli postępować właściwie zgodnie z innymi cnotami, a nie jedynie mówić o tym w gronie własnych przyjaciół.


A w gronie nieprzyjaciół pod pseudonimem i bez zdjęcia? Ale ?odwaga? ...



Przepraszam, czy masz jakies zastrzezenia, mlody, niedoswiadczony i naiwny przyjacielu - ktory zaczynasz stapac po bardzo kruchym lodzie?


Góra
  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: czwartek, 22 października 2009, 01:49 
Ulf napisał(a):
Świętosław napisał(a):
Cytuj:
Odwaga jest bardzo potrzebna abyśmy mogli postępować właściwie zgodnie z innymi cnotami, a nie jedynie mówić o tym w gronie własnych przyjaciół.


A w gronie nieprzyjaciół pod pseudonimem i bez zdjęcia? Ale ?odwaga? ...



Przepraszam, czy masz jakies zastrzezenia, mlody, niedoswiadczony i naiwny przyjacielu - ktory zaczynasz stapac po bardzo kruchym lodzie?


dzidą go :lol:* na "Wiking" udawali się również mieszkańcy terenów obecnego wybrzeża Polski nie tylko sympatyczni panowie z północy.


* żart taki, no sytuacyjny :P


Góra
  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: czwartek, 22 października 2009, 07:44 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Jak już pisałam pod tym tekstem (co zostało usuniete), moje zastrzeżenia dotyczą:
braku imienia i nazwiska autora, braku źródeł, braku informacji czy tekst był gdzieś publikowany (co wiąże się z tym, czy ktoś go recenzował? sprawdzał?).

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: czwartek, 22 października 2009, 09:58 
Amvaradel napisał(a):
Jak już pisałam pod tym tekstem (co zostało usuniete), moje zastrzeżenia dotyczą:
braku imienia i nazwiska autora, braku źródeł, braku informacji czy tekst był gdzieś publikowany (co wiąże się z tym, czy ktoś go recenzował? sprawdzał?).


To nie miejsce na tego rodzaju spór. Tekst należy traktować jako źródło. Możesz uznać, że obrazuje on stan świadomości religijnej jednego z asatryjczyków, albo że mówi o cnotach asatru w ogóle. Wybór należy do Ciebie. Jeśli beziesz prowadziła badania, możesz skonfrontować go innymi tekstami.

Z mojej działki: hasło wicca, w jednym z uznanych wydawnictw. Prawdopodobnie PWN. Hajdamoko, pomóż! Masz tam takie kwiatki jak "wicca odziane" "solidary wicca" i organizacja wiccańska W.I.T.C.H. Zdaje się, ze oni zadbali o korektę i językową i merytoryczną. Zapewne utytułowaną nawet. Także, co to są konwenty czarownic, czy wiccanizm, dość popularne określenie w środowisku naukowym? Wiccanie nie znaja takich pojęć. Podobnie książka Renaty Furman. Przeszła i korektę merytoryczna i językową, a moim zdaniem zawiera bzdury i jest nierzetelna.

W przypadku tekstu Vikinga, mamy do czynienia ze świadectwem jednego z asatryjczyków. I z tego względu tekst mozna traktować jako źródło.
Co do nazwiska autora, Prusowi jakoś nie przeszkadzało publikować książek pod tym nazwiskiem. To po pierwsze. Po drugie, jest niewzruszoną zasadą PFI, ze o ujawnieniu swojego nazwiska może zdecydować wyłącznie sam zainteresowany. Ani PFI ani żadna inicjatywa tej organizacji, nie może wywierać nacisku na ujawnienie danych osobowych. To niepodważalna zasada.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: czwartek, 22 października 2009, 11:14 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Cytuj:
To nie miejsce na tego rodzaju spór.

A gdzie jest na to miejsce?
Cytuj:
Co do nazwiska autora, Prusowi jakoś nie przeszkadzało publikować książek pod tym nazwiskiem.

Pseudonimy artystyczne są rzeczą powszechnie stosowaną w środowisku artystycznym i w gruncie rzeczy stają się drugim "imieniem i nazwiskiem" artysty. Czy powyższy tekst ma charakter artystyczny?
Cytuj:
Po drugie, jest niewzruszoną zasadą PFI, ze o ujawnieniu swojego nazwiska może zdecydować wyłącznie sam zainteresowany. Ani PFI ani żadna inicjatywa tej organizacji, nie może wywierać nacisku na ujawnienie danych osobowych. To niepodważalna zasada.

Nie rzekłabym na ten temat ani słowa, gdyby tekst ten znalazł się w dziale Pogaństwo germańskie jako prywatna wypowiedź Vikinga.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: czwartek, 22 października 2009, 11:35 
Offline
Zwykły Uoś
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 15:01
Posty: 1691
Lokalizacja: W-wa
łał
Świętosławie, to wręcz niesamowite... Słyszałem o wtórnym analfabetyzmie, ale po raz pierwszy mam tego aż tak bardzo bolesny przykład. Wygląda jakbyś nie zrozumiał ani słowa z tego co przeczytałeś. Jak rozumiem to celowa prowokacja a nie wyrażenie własnej opinii?

_________________
We risk sanity for moments of temporary enlightenment.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: czwartek, 22 października 2009, 11:38 
Offline
Manaderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 18 sierpnia 2008, 14:35
Posty: 901
Lokalizacja: Wrocław
Ja nie będę tak kulturalny jak hakken, ja prosty chłopak z osiedla jestem...

Świętosław, przegiąłeś.

Piszesz w innym temeacie rasistowskie pierdoły że aż zęby bolą, ale ok, każdy ma prawo do własnych poglądów, choćby były nawet z najczarniejszej (nie będę używać brzydkich słów ;) ) wzięte.

Ale tu nie zaczynasz dyskutowac tylko wyśmiewasz to, co dla moich przyjaciół asatryjczyków jest święte. A asaytryjczyków nie polecam wkur... denerwować, to dość porywcza ekipa...

To, że dla ciebie jedyną słuszną drogą jest droga słowiańska to mnie własciwie wali, ale skoro już skądeś te swoje poglądy wyjąłeś to je sobie je tam z powrotem wsadź i nie każ innym czytać jak próbujesz sie dowartościować.

Twoi słowiańscy przodkowie przewracają się w urnach jak widzą co wypisujesz

_________________
Obrazek
-------------------
gg 4217782

Hakken napisał(a):
Mazowsze jest niestety gorzej zaopatrzone w miejsca kultowe, mam tylko jeden chram i to, Warszawkim zwyczajem, nowy :)


wegetarianin - słowo w języku indian ojibwa oznaczające "za głupi by polować"


Ostatnio edytowano czwartek, 22 października 2009, 20:27 przez Asus, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: czwartek, 22 października 2009, 12:00 
Prowokacja Świętosława jest żałosna, ale skuteczna - zrobiło się wesoło. Prawie jak z Tworzymirem, czy jak mu tam było... Może kolega wrócił pod nową ksywką?
Na posty Świętka odpowiadać mi się nie chce, bo przeczytałam już kilka jego wypowiedzi na tym forum i widzę wyraźnie, że do tego ograniczonego móżdżku niewiele dociera. Szkoda prądu na buraka.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: czwartek, 22 października 2009, 12:05 
Kazdy z nas potrafi ostro sie wypowiadac, wlaczajac w to Asatryjczykow (odczulam na wlasnej skorze :wink: ) i od czasu do czasu atakujemy swoje poglady ale faktycznie niektore uwagi wygladaja na niepotrzebna prowokacje. Jedno pytanie do Asatryjczykow w tekscie Swietoslawa wydalo mi sie bardzo ciekawe - czym jest dla was honor i czy uznajecie ze inni moga miec inne zdanie na temat czym on jest i jak nalezy postepowac.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: czwartek, 22 października 2009, 12:18 
Świetosław, ale o co tobie chodzi???? Czy koniecznie chcesz dostąpić zaszczytu zwrócenia na siebie uwagi Radmina? Na tym forum tak się nie rozmawia. Już kilka razy delikatnie ci sugerowałem, że twoje wypowiedzi niebezpiecznie ocierają sie o brak szacunku dla innych ludzi oraz nacjonalizm. To jest ostrzeżenie. Uważaj.
RADMIN


Góra
  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: czwartek, 22 października 2009, 12:24 
Offline
Manaderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 18 sierpnia 2008, 14:35
Posty: 901
Lokalizacja: Wrocław
jednym słowem albo sie ogarniesz, albo radmin ci takiego buta zasadzi, że wylatując z forum w powietrzu z głodu zdechniesz

_________________
Obrazek
-------------------
gg 4217782

Hakken napisał(a):
Mazowsze jest niestety gorzej zaopatrzone w miejsca kultowe, mam tylko jeden chram i to, Warszawkim zwyczajem, nowy :)


wegetarianin - słowo w języku indian ojibwa oznaczające "za głupi by polować"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: czwartek, 22 października 2009, 12:32 
agni napisał(a):
Jedno pytanie do Asatryjczykow w tekscie Swietoslawa wydalo mi sie bardzo ciekawe - czym jest dla was honor i czy uznajecie ze inni moga miec inne zdanie na temat czym on jest i jak nalezy postepowac.


Zmodyfikuję tutaj moje ostatnio ulubione przysłowie:
"Z honorem/prawdą/wiarą - jest jak z (nie będę używać brzydkich słów ;) )ą. Każdy ma swoją" :->

(Przepraszam za czteroliterowy wyraz - ale był tu niezbędny :-) )

Z całą pewnością każdy ma swoje widzenie honoru jeśli przychodzi do szczegółów, mimo iż ogólnie każdy Asatryjczyk zgodzi się z tym co napisał Viking. I zauważ Agni, że Viking kończąc opis tej cnoty pisze: "W rzeczywistości honor bardzo trudno uchwycić i zdefiniować, łączy on w sobie wszystkie inne cnoty Asatru, jest wewnętrzną osobistą drogą każdego człowieka i tak naprawdę określa to kim jesteśmy."

Moim zdaniem każdy ma prawo mieć inne zdanie na temat: honoru, bogów, etc. To indywidualna sprawa każdego człowieka i po prostu niemożliwym jest zabronić komuś mieć własne zdanie ;-) Zresztą po co robić? :> Ważne jest by dostrzegać różnicę pomiędzy posiadaniem własnego zdania a narzucaniem swoich opini.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: czwartek, 22 października 2009, 12:52 
Vrede napisał(a):
Zmodyfikuję tutaj moje ostatnio ulubione przysłowie:
"Z honorem/prawdą/wiarą - jest jak z (nie będę używać brzydkich słów ;) )ą. Każdy ma swoją" :->

(Przepraszam za czteroliterowy wyraz - ale był tu niezbędny :-) )


:lol: Podoba mi sie to przyslowie i ciesze sie ze sie zgadzamy w tej kewstii. Pytalam bo wiem ze niektorzy Asatryjczycy nie maja zbyt dobrego zdania na temat jakiegokolwiek relatywizmu.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: czwartek, 22 października 2009, 13:55 
"HAHAHAHAHAHAHAHA! Jak mamy. A jak jej nie możemy znaleźć próbując na wszystkie sposoby? Bo albo układy, albo rynek pracy mały, albo jeszcze co innego?"


złej baletnicy, przeszkadza i rąbek spódnicy. znam inną, brzydką wersję tego przysłowia ale nie będę cytował.
Typowe narzekanie, układ, układ sitwa panie i kombatanci. To oni. A nie zapominajmy przecie o żydo komuno masonerio cyklistycznych czcicielach świętego PI. Oni też nam kłody pod nogi rzucają.
Sorry stary ale to nie jest praca nad tekstem, tym bardziej jakaś polemika. Może mniej kwasu a np forma typu esej?


Góra
  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: piątek, 23 października 2009, 09:53 
A ja chciałam podziękować Świętosławowi za jego ostatnią działalność na forum.
Naprawdę dała mi ostro do myślenia. Pokazała mi coś o czym czasem zapominamy, że pielęgnowanie w sobie nienawiści i złości prowadzi w takie rejony, które dla większości z nas są czymś budzącym zdziwienie i przerażenie. Mnie szczególnie przydała się ta lekcja, bo na codzień zwyczajnie nie zauważam osób przejawiających agresywną niechęć. Tego pokazu jednak nie przeoczyłam i stał się on dla mnie bardzo wartościową wskazówką. Nienawiść nie jest właściwą drogą.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie:)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: piątek, 23 października 2009, 10:29 
Isleen! Świetna puenta :)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: sobota, 24 października 2009, 23:49 
,,Drogi" Świętosławie, nie będe wypowiadał się na temat twoich pytań i zaczepek bo są bezsensowne na poziomie starego, głuchego i zramolałego katolickiego księdza z jakiegoś polskiego ,,talibanu" a takimi osobami się generalnie nie zajmuje bo ich opinie nie są godne uwagi ani nawet głupiego uśmiechu (aby oszczędzić Ci wielogodzinnej analizy tych kilku słów napisze że Tak chciałem Cię obrazić, czy się udało oceń sam) :twisted: Powiem tylko że jeśli ktoś chce mnie poznać, dowiedzieć się jak wyglądam, spotkać się ze mną, porozmawiać, wyzwać mnie na pojedynek albo zaprosić na wódke może to zrobić nie ukrywam się :wink: Dla własnego spokoju jednak własnych danych tutaj nie opublikuje bo na forum wchodzą różni ludzie a jak się jest wojownikiem to się ma wielu wrogów i nie najlepiej żeby wszystkie nasze dane krążyły swobodnie gdzie się tylko da :wink:

Nie jestem w stanie podać źrudeł/bibliografii moich prac gdyż wynikają one z ustnej tradycji Asatru...nie jest to też publikacja na której zarabiam, nie podpisuje z nikim umów na wyłączność ani nic w tym stylu więc może się pojawiać na ilu stronach chce i gdzie chce :wink: Zapewniam jednak że był recenzowany i sprawdzany, gdyby otrzymał złe recenzje nie pojawiłby się tu ani nigdzie indziej...


Góra
  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: niedziela, 25 października 2009, 11:31 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Cytuj:
Dla własnego spokoju jednak własnych danych tutaj nie opublikuje bo na forum wchodzą różni ludzie a jak się jest wojownikiem to się ma wielu wrogów i nie najlepiej żeby wszystkie nasze dane krążyły swobodnie gdzie się tylko da

Akurat część forum z tekstami widzą tylko osoby zalogowane. Spodziewasz się wśród nich wrogów?

Cytuj:
Nie jestem w stanie podać źrudeł/bibliografii moich prac gdyż wynikają one z ustnej tradycji Asatru...

Przekaz ustny też jest źródłem, tylko warto byłoby lepiej skonkretyzować skąd pochodzi. Czy jest to przeakz wspomnianej przez ciebie Asatru Folk Assembly? Czy jakiejś innej grupy?

Cytuj:
Zapewniam jednak że był recenzowany i sprawdzany, gdyby otrzymał złe recenzje nie pojawiłby się tu ani nigdzie indziej...

Być może recenzent (nie wiadomo kto) znał się na Asatru (ja się nie znam, więc tego nie oceniam), ale interpunkcja była mu całkowicie obca :wink:

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: niedziela, 25 października 2009, 13:19 
Jak widać po tekstach Świętosława wrogowie mogą się pojawić i tutaj...sam nazwał się moim ,,nieprzyjacielem" a jak uczy Odyn mężczyzna zawsze powinien oglądać się za siebie i nigdy nie powinien odchodzić od swej broni, Jednooki nieraz mnie uratował tymi zasadami :wink:


Góra
  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: niedziela, 25 października 2009, 14:32 
Amvaradel napisał(a):
Cytuj:
Zapewniam jednak że był recenzowany i sprawdzany, gdyby otrzymał złe recenzje nie pojawiłby się tu ani nigdzie indziej...

Być może recenzent (nie wiadomo kto) znał się na Asatru (ja się nie znam, więc tego nie oceniam), ale interpunkcja była mu całkowicie obca :wink:


Kto jak kto, ale Ty Amvaradel, powinnas wiedziec ze recenzent a korektor, to dwie rozne osoby. Zas jesli to wiesz ( a przyjmuje ze tak jest ) i mimo to piszesz to co powyzej, to jest to niczym innym jak zamierzona zlosliwoscia.
Radze pamietac, ze kto mieczem wojuje...

Amvaradel napisał(a):
Cytuj:
Nie jestem w stanie podać źrodeł/bibliografii moich prac gdyż wynikają one z ustnej tradycji Asatru...

Przekaz ustny też jest źródłem, tylko warto byłoby lepiej skonkretyzować skąd pochodzi. Czy jest to przeakz wspomnianej przez ciebie Asatru Folk Assembly? Czy jakiejś innej grupy?


9 cnot Asatru - jest ogolnie przyjetym przez wszystkie asatryjskie grupy kodeksem etycznym.
Nie sa ta "narzucone przykazania" lecz tylko wytyczne dla etycznego postepowania w codziennym zyciu.
Czy zeby wiedziec czym jest odwaga, prawda, honor - potrzebujesz do tego zrodel, droga Amwaradel? Jesli tak, to Ci wspolczuje- bo wyglada na to, ze nie wiesz wogole co poczac z tymi "okresleniami".
Viking opisal jak on to widzi, czuje i rozumie - i dla wszystkich czytajacych jego tekst, za wyjatkiem Ciebie oczywiscie, jest to jasne i zrozumiale.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: niedziela, 25 października 2009, 14:59 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Cytuj:
Kto jak kto, ale Ty Amvaradel, powinnas wiedziec ze recenzent a korektor, to dwie rozne osoby. Zas jesli to wiesz ( a przyjmuje ze tak jest ) i mimo to piszesz to co powyzej, to jest to niczym innym jak zamierzona zlosliwoscia.
Radze pamietac, ze kto mieczem wojuje...

Może być jedna, mogą być dwie osoby, może być cały zespół. Ważny jest efekt.
Co do wojowania mieczem, to nawet to lubię :)
Cytuj:
9 cnot Asatru - jest ogolnie przyjetym przez wszystkie asatryjskie grupy kodeksem etycznym.

Rozumiem, że piszesz o spisie 9 cnót. Czy ich rozwinięcie / interpretacja we wszystkich grupach też są takie same?
Cytuj:
Czy zeby wiedziec czym jest odwaga, prawda, honor - potrzebujesz do tego zrodel, droga Amwaradel? Jesli tak, to Ci wspolczuje- bo wyglada na to, ze nie wiesz wogole co poczac z tymi "okresleniami".

Ja wiem, co ja rozumiem przez te określenia, wiem też obecnie, jak interpretuje je Viking. Natomiast nie wiem, czy interpretacja Vikinga jest typowa dla asatru, czy dla wszystkich odłamów czy tylko niektórych, jeśli dla niektórych to jakich. Czy są jakieś teksty o asatru, w których znajdę podobną interpretację? (to by były te źródła)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: niedziela, 25 października 2009, 16:00 
Cytuj:
The Nine Noble Virtues or NNV are a set of moral and situational ethical guidelines codified by John Yeowell (a.k.a Stubba) and John Gibbs-Bailey (a.k.a Hoskuld) of the Odinic Rite in the 1970s. They are based on virtues of a "Warrior code" in historical Norse paganism, gleaned from various sources including the Poetic Edda (particularly the Hávamál), the Icelandic Sagas and Germanic folklore. The NNV and other similar constructs are loosely based upon those detailed in the Havamal.
Teraz lepiej ?

A co do tego jak kto widzi poszczegolne "cnoty" - to posluze sie cytatem z Vrede :D
"Z honorem/prawdą/wiarą - jest jak z (nie będę używać brzydkich słów ;) )ą. Każdy ma swoją"


Góra
  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: niedziela, 25 października 2009, 16:26 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Cytuj:
Teraz lepiej ?

Lepiej :) Właśnie o tego typu info mi chodziło. A cytat jest z ...?
No i nadal wyjaśnia to pochodzenie samego spisu 3 cnót, a co z ich interpretacją?

Cytuj:
A co do tego jak kto widzi poszczegolne "cnoty" - to posluze sie cytatem z Vrede :D
"Z honorem/prawdą/wiarą - jest jak z (nie będę używać brzydkich słów ;) )ą. Każdy ma swoją"

Może i jestem przewrażliwiona, ale nie uważam za właściwe używanie wulgaryzmów na forum.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: niedziela, 25 października 2009, 18:27 
Amvaradel napisał(a):
Cytuj:
Teraz lepiej ?

Lepiej :) Właśnie o tego typu info mi chodziło. A cytat jest z ...?


Cytat jest z [ wypowiedzi ] ---> Vrede<--- :D :D :D


Góra
  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: niedziela, 25 października 2009, 18:47 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Nie ten cytat, tylko ten po angielsku :wink:

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: niedziela, 25 października 2009, 19:57 
Dobra! Bo nawet nie zauważyłem, że dyskusja trwa dalej. A więc tak, po kolei pisząc:

- Ulfie, jeśli ja jestem naiwny, to przeczytaj dokładnie co napisałem. Jak się ma do codzienności to co opisujesz. Zastrzeżenia mam do tego tekstu podobnie jak do całego szeregu innych grup (nawet tych polskich rodzimowierczych) po prostu w życiu nie dałbym go rady zastosować. Dlatego się z nim nie zgadzam! A jeśli wolno zapytać nawet na priv., ile Ty masz lat, że mi mówisz młody?
- Cofee ? Być może i tak było, spotkałem się z tą teorią przy okazji Słowian Połabskich, ale czy to dowodzi, że kradzież jest złem, skoro w mentalności północnych ludów owe napady były codziennością? Tu dostrzegam sprzeczność czasów współczesnych i czasów do których się Asatru odwołuje. A co do rynku pracy, to raczej fakty mówią same za siebie ... chyba, że wierzysz temu co w TV mówią, jak to się wspaniale wszystkim Polakom żyje.
- Rawimirze ? Nie zmuszam nikogo do podawania imion, tylko skoro on tak pisze o odwadze, to dlaczego się ukrywa? Ani nie umieści zdjęcia? Nie musi oczywiście tego robić ? nie nalegam, ale też jego czepianie się moich postów na innych wątkach tez nie świadczy ani o wielkiej odwadze, ani nawet o tym jak członek Asatru ma postępować ? odwaga, honor, zasady ... a tu tylko siedzenie cicho, czepianie się kogoś i milczenie po zadaniu pytania.
- Hakkenie ? jak już pisałem, nie przekonują mnie hasła religijne typu: trzeba to, trzeba tamto, nie wolno tego, nie wolno tamtego, tak rozumiemy to, tak rozumiemy tamto (czyli czarne jest białe, pomimo tego, że jest czarne). Nie zawsze warunki bytowania mogą mi wszystko zapewnić, kiedyś podobnie podchodziłem do tego wszystkiego, ale z czasem mnie to przerosło. Uznałem to po prostu za zbędny dogmatyzm, i na tym poprzestałem. Prowokacja, bo Ulf się mnie czepia. A podobną opinię mam o hasłach np. Rodzimej Wiary.
- Asus ? Nie chciałbym Cię kultury uczyć, ale uważam, ze cywilizowanemu człowiekowi udaje się napisać post bez użycia wulgaryzmów. Co widzę twoje posty, to mnie oczy bolą (?w mordę?, ?korwa?, ?Wkur...?). Dziwię się, że RAdmin Ci na to uwagi nie zwraca, bo na innych forach jest to normą. Ja tutaj rasizmu nie prezentuję! Wskaż mi przykład proszę! Nie obrażaj moich poglądów z łaski swojej, bo w tej chwili to znowu ?przygaduje kocioł garnkowi?. Na agresywnego nie wyglądasz, a ciągle słyszę o kopaniu, w morde waleniu, zdychaniu ... ale tak taką postawę trzeba chwalić, bo moja jest nieodpowiednia ...
- Vrede ? Ja tu nie posługuję się takim słownictwem jak Asus. Ale faktycznie dyskutować nie ma co. Swoje zdanie, a cudze opinie ... ja tutaj nic nikomu nie narzucam. A co do honoru, to wszystko nim może być, ale wszystko nim nie musi być?
- Isleen ? Nie wszedłem na to forum, żeby prowokować innych. Za to przy wyrażaniu swojej opinii spotkałem się z ostrą krytyką choćby ze strony Ulfa, który jakimś dziwnym cudem czepiał się mnie wszędzie. Kto tu w kim nienawiść wbudził? Najbardziej lubię kiedy mnie wszyscy krytykują, a sami czasem głoszą takie pierdoły, że głowa odpada (zaznaczam, że nie mam na myśli akurat tekstu Asatru).
- Viking ? To gdzie Ty toczysz te wszystkie boje? Z kim je toczysz? Znałem kiedyś takich "Wikingów" właśnie, których poziom walk ograniczał się do konfliktów intersubkulturowych ... To był dopiero honor i odwaga. O poziomie walki nie wspomnę. A skoro powołujesz się na nauki Odyna, to zapytam czy masz pozwolenie na broń, że z nią chodzisz publicznie?


Góra
  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: niedziela, 25 października 2009, 20:20 
Świętosław napisał(a):
Dobra! Bo nawet nie zauważyłem, że dyskusja trwa dalej. A więc tak, po kolei pisząc:
- Cofee ? Być może i tak było, spotkałem się z tą teorią przy okazji Słowian Połabskich, ale czy to dowodzi, że kradzież jest złem, skoro w mentalności północnych ludów owe napady były codziennością? Tu dostrzegam sprzeczność czasów współczesnych i czasów do których się Asatru odwołuje. A co do rynku pracy, to raczej fakty mówią same za siebie ... chyba, że wierzysz temu co w TV mówią, jak to się wspaniale wszystkim Polakom żyje.



1) Odpowiedź bez związku, ja punktuję tylko to że uważasz iż moralnie lepsi byli Twoi przodkowie niż panowie z północy.
2) Ja pracuję średnio 10h dziennie, nie narzekam. Za to uważam, że większość związkowców to pasożyty, a ciągła pozycja roszczeniowa doprowadza mnie do szału, walczono o kapitalizm, ale wciąż wszyscy chcą zapadłej komuny, i tylko daj daj daj. To tragedia gdy zwalnia się 300 pracowników w jednym mieście. Ale dlaczego ja mam płacić pośrednio za jego nieudolność i brak mobilności? 40 000 odprawy super sprawa, jak będę hipotetycznie plajtował z firma to też mi dadzą? Podobno równość jest. Jak chcesz pracować pracę znajdziesz. I tyle.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: niedziela, 25 października 2009, 20:30 
Świętosław --- > zieeeeww...


Góra
  
 
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: niedziela, 25 października 2009, 20:33 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Cytuj:
Co widzę twoje posty, to mnie oczy bolą (...) Dziwię się, że RAdmin Ci na to uwagi nie zwraca, bo na innych forach jest to normą.

Rawimir chyba ma kilka dni urlopu (od nas :lol: ), a ja zrezygnowałam chwilowo z moderowania tego podforum.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 213 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL