Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 21:40

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Korpiklanni a Rogaty Bóg Wicca
PostNapisane: czwartek, 27 sierpnia 2009, 23:23 
Mam pytanie do Wiccan obecnych na forum:) Mam nadzieje że nikogo nie obraże tym porównaniem ale jeden z wizerunków zespołu Korpiklanni przypomina mi właśnie Rogatego Boga Wicca, czy możliwe aby istniał jakiś związek? Śpiewają o tematyce animistycznej i magicznej więc to może być logiczne:)

http://www.korpiklaani.com/index2.html

Postać jest widoczna w tle strony, z rogiem do picia w ręku :)


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 27 sierpnia 2009, 23:45 
Postac jak postac. Jest wiele wizerunkow Rogatego, lepsze i gorsze. Ten mi wyglada troche za bardzo jak facet z doczepionymi rogami wiec ogolne nie przemawia do mnie tak bardzo. Ale sa gusta i gusciki. Na internecie sa referencje do Korpiklaani jako zespolu poganskiego wiec moze byc jakis zwiazek.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 28 sierpnia 2009, 00:58 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 sierpnia 2009, 18:56
Posty: 811
Lokalizacja: Orzesze, Śląsk
Nie wydaje mi się by to było związane z Rogatym Bogiem, korpiklaani bowiem tworzą w tradycji Skandynawskiej a wiadomo- wymieszane kultury słowiańska i celtycka w których wszak nie brakuje rogatych głów jak np okładka jednego z albumów Eluveitie

http://2.bp.blogspot.com/_QGiSo4zjtwg/S ... 009%29.jpg

To prędzej postać Rogatego Boga mogła być wzorowana na pierwowzorze na którego podstawie powstał obrazem Korpiklaanów ;) w kazdym razie tak mi sie wydaje

_________________
"Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth?
Can you hear them call, can you hear them sing?" Damh, the Bard


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 28 sierpnia 2009, 15:06 
Poszukiwacz napisał(a):
Nie wydaje mi się by to było związane z Rogatym Bogiem, korpiklaani bowiem tworzą w tradycji Skandynawskiej a wiadomo- wymieszane kultury słowiańska i celtycka w których wszak nie brakuje rogatych głów jak np okładka jednego z albumów Eluveitie


W Skandynawii jest wielu wiccan wiec nigdy nic nie wiadomo. Celtycka kultura miala swego rogatego boga. A i slowianski Weles zdaje sie jest czasami przedstawiany z rogami na glowie. Istnieja teorie ktore uwazaja takie wlasnie przedstawienie boga za jedno z najwczesniejszych. Dzisiaj Rogaty Bog przechodzi swoje odrodzenie i pelno podobnych mu postaci na kazdym kroku.

Poszukiwacz napisał(a):
To prędzej postać Rogatego Boga mogła być wzorowana na pierwowzorze na którego podstawie powstał obrazem Korpiklaanów ;) w kazdym razie tak mi sie wydaje


Czy mowiac o postaci Rogatego Boga mowisz o tej konkretnej postaci z okladki Karpiklaani czy ogolnie o postaci Rogatego Boga?


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 28 sierpnia 2009, 15:52 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 sierpnia 2009, 18:56
Posty: 811
Lokalizacja: Orzesze, Śląsk
Trochę zagmatwanie to napisałem ale oczywiście miałem na myśli ogólnie Rogatego Boga a nie to, że jego wizerunek był wzorowany na obrazku Korpiklaanów ;)

_________________
"Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth?
Can you hear them call, can you hear them sing?" Damh, the Bard


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Korpiklanni a Rogaty Bóg Wicca
PostNapisane: środa, 30 września 2009, 13:35 
Wg mnie Korpiklanni poprostu mają taki image :) Np te sztuczne rogi na mikrofonie etc. I są tak samo pogańscy jak większość zespołów folkowych (czyli różnie z tym bywa). Nigdy się nie wgryzałam w ich teksty ale z tego co mówią przy okazji koncertów to jest tam sporo na temat piwa + różne opowiesci ludowe.
Z własnego doświadczenia wiem, że to co pojawia się na okładkach CD, książek, czy na www to głównie wymysł grafika a zespół czy autor albo wogóle nie wie czego chce, albo udziela mętnych wskazówek :) Może i w tym przypadku pytanie warto by skierować do autora strony co miał na myśli?
Mnie się osobiście Korpiklanni kojarzy z dziwnymi zamszowymi rogami oraz przyśpiewką "beer, beer" :-) Ogólnie - wesoły zespół, dobra zabawa na koncertach :)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Korpiklanni a Rogaty Bóg Wicca
PostNapisane: poniedziałek, 12 października 2009, 00:38 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 5 października 2009, 01:27
Posty: 139
Lokalizacja: Warszawa/Gdańsk
Vrede napisał(a):
Wg mnie Korpiklanni poprostu mają taki image :) Np te sztuczne rogi na mikrofonie etc. I są tak samo pogańscy jak większość zespołów folkowych (czyli różnie z tym bywa). Nigdy się nie wgryzałam w ich teksty ale z tego co mówią przy okazji koncertów to jest tam sporo na temat piwa + różne opowiesci ludowe.
Z własnego doświadczenia wiem, że to co pojawia się na okładkach CD, książek, czy na www to głównie wymysł grafika a zespół czy autor albo wogóle nie wie czego chce, albo udziela mętnych wskazówek :) Może i w tym przypadku pytanie warto by skierować do autora strony co miał na myśli?
Mnie się osobiście Korpiklanni kojarzy z dziwnymi zamszowymi rogami oraz przyśpiewką "beer, beer" :-) Ogólnie - wesoły zespół, dobra zabawa na koncertach :)


zgadzam się że dobra zabawa. A poza tym Korpiklaani to przede wszystkim etos cięzkiej pracy i prostego, twardego życia, ale niepozbawionego radości; takie utwory jak Metsamies (o pracy drwali) czy Kipumylly (dosłownie "Młyn bólu") wyraźnie na to wskazują. Oczywiście zabawa też jest - Beer, beer, beer) czy Wooden pints, jak to w ciężkiej pracy - po rąbaniu drzew nie ma to jak się narąbać samemu :)

Cytuj:
There's men, underground
Who have never seen the sun
But they really know how to party
They rise their wooden pints and they yoik and sing
And they fight and dance 'till the morning


Powiem więcej - np. utwory Kädet Siipinä, Native land czy Cottages and saunas zawierają także spory ładunek patriotyzmu i nacjonalizmu niepodległościowego
Cytuj:
Here we had built our cottages and saunas
From the swamp we have shovelled our fields
Nobody can take it away from us
Not for free, an that's for sure

występuje też tematyka walki z przymusową chrystianizacją (Rise)
Cytuj:
Out of the silent sea,
Came the holy men of war
Killers in the name of god, with bible,
Cross and book of law
Welcome to the land of ice,
Welcome to the land of snow..
Come in and meet our gods.
This is not your day

Są też utwory o tematyce pogańsko-szamańskiej, np. Shaman drum, God of the wind, Spirit of the Forest czy Midsummer Night - o ichnim odpowiedniku Kupały
Cytuj:
It's the time of the midnight sun,
Eternal light and breathing night.
Call the Gods with bones and drum,
Join in the shaman's magic...

Wiele tekstów Korpiklaani odnosi się w jakiś sposób do lasu; sama nazwa zespołu oznacza "Klan leśny".

_________________
"Czcimy Swaroga, Świętowita,
Czcimy zasadę czynną Świata,
Co w mózgu mędrca, w ziarnku żyta,
W jądrze atomu, w pyłku kwiata" (A. Wacyk)

gg: 571717


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL