Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest sobota, 30 marca 2024, 00:42

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Czarostwo rodzimowiercze (słowiańskie)
PostNapisane: czwartek, 1 lipca 2010, 09:17 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Zapraszam do podzielenia się wiedzą o praktykach magicznych stosowanych przez dawnych Słowian... Może kiedyś powstanie nurt czarostwa słowiańskiego ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czarostwo rodzimowiercze (słowiańskie)
PostNapisane: czwartek, 1 lipca 2010, 12:48 
O dawnych Słowianach praktycznie nie wiele wiadomo bo nic po nich nie zostało.To co jest to strzępy informacji.
W sumie,sporo rytuałów przywłaszczył sobie kościół zmieniając nazwy.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Czarostwo rodzimowiercze (słowiańskie)
PostNapisane: czwartek, 1 lipca 2010, 13:15 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Mel napisał(a):
O dawnych Słowianach praktycznie nie wiele wiadomo bo nic po nich nie zostało.


Proszę nie powielać (szczególnie, akurat w kwestii czarostwa) tych nie do końca prawdziwych stereotypów... :roll:
Słyszałaś może np. o Katalogu magii Rudolfa? ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czarostwo rodzimowiercze (słowiańskie)
PostNapisane: czwartek, 1 lipca 2010, 15:24 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Hm, a dlaczego zdecydowałeś się Rorku napisać o tym w temacie wicca? Zasatanawiasz się czy wiccanie korzystają z tradycyjnej magii słowiańskiej? Maciej (Świętowit) przedstawiał się kiedyś jako wiccanin szczególnie zainteresowany tym tematem, może zechce się wypowiedzieć ;-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czarostwo rodzimowiercze (słowiańskie)
PostNapisane: piątek, 2 lipca 2010, 08:48 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Tin napisał(a):
Hm, a dlaczego zdecydowałeś się Rorku napisać o tym w temacie wicca?


Bo zawsze intrygowała mnie ta czesta facynacja czarostwem zachodnim z niemal całkowitym pominięciem własnego... A skoro w ramach Wicca funkcjonuje (wg. mojej skromnej wiedzy na ten temat) kilka nurtów, to czemu nie powołać np. słowiańskiego? Może tak czas zrehabilitować Jage i resztę bywalczyń Łysej Góry? ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czarostwo rodzimowiercze (słowiańskie)
PostNapisane: piątek, 2 lipca 2010, 11:49 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 sierpnia 2009, 18:56
Posty: 811
Lokalizacja: Orzesze, Śląsk
Ja to bym powiedział, że Wicca to kilka z dróg WEWNĄTRZ czarostwa, a nie, że jest terminem zamiennym. W końcu choćby 100 lat temu, kto o wicca słyszał? ;) Czarostwo słowiańskie to czarostwo słowiańskie, z wicca mające niewiele wspólnego w pierwotnej jego formie. W każdym razie nie słyszałem, żeby Słowianie oddawali cześć Rogatemu Bogu i Bogini.

Cytuj:
A skoro w ramach Wicca funkcjonuje (wg. mojej skromnej wiedzy na ten temat) kilka nurtów, to czemu nie powołać np. słowiańskiego?


Ja bym powiedział stanowcze NIE czemuś takiemu. Niech się zachód przyporządkuje do nas, po co ciągle chcecie za nim gonić?

_________________
"Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth?
Can you hear them call, can you hear them sing?" Damh, the Bard


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czarostwo rodzimowiercze (słowiańskie)
PostNapisane: piątek, 2 lipca 2010, 14:33 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Poszukiwacz napisał(a):
W każdym razie nie słyszałem, żeby Słowianie oddawali cześć Rogatemu Bogu i Bogini.


A Weles i Mokosz? :twisted:

Cytuj:
Ja bym powiedział stanowcze NIE czemuś takiemu. Niech się zachód przyporządkuje do nas, po co ciągle chcecie za nim gonić?


A to nie może działać w obie strony (jeśli znajdą się osoby, które maja takie potrzeby - w końcu mamy chyba wolność wyznania i zrzeszania się)? Jeśli już natomiast ktoś miałby w Polsce praktykować Wicca to przypuszczam, że byłby mile zaskoczony z istnienia nurtu słowiańskiego czarostwa (o którym na samym początku nie napisałem bez powodu). Inna sprawa, że wyodrębnienie się nurtu działającego w zakresie wyłącznie magii słowiańskiej jest chyba właśnie dostosowaniem się zachodu do nas... Zawsze to bliższa ciału koszula... Ostatecznie byłbym więc ostrożniejszy w formułowaniu wszelkich "stanowcze NIE"...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czarostwo rodzimowiercze (słowiańskie)
PostNapisane: piątek, 2 lipca 2010, 19:52 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 sierpnia 2009, 18:56
Posty: 811
Lokalizacja: Orzesze, Śląsk
Ale Weles i Mokosz to nie wszyscy bogowie naszego rodzimego panteonu i wcale nie najważniejsi ( w każdym razie wg panującego dziś przekonania)

Co do drugiej części to może trochę źle to ująłem. Nurt słowiańskiego czarostwa, piękna sprawa ale dlaczego jako jeden z nurtów wicca? Czarostwo czarostwem, religia-religią ;)

_________________
"Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth?
Can you hear them call, can you hear them sing?" Damh, the Bard


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czarostwo rodzimowiercze (słowiańskie)
PostNapisane: sobota, 3 lipca 2010, 13:17 
Tin napisał(a):
Hm, a dlaczego zdecydowałeś się Rorku napisać o tym w temacie wicca? Zasatanawiasz się czy wiccanie korzystają z tradycyjnej magii słowiańskiej? Maciej (Świętowit) przedstawiał się kiedyś jako wiccanin szczególnie zainteresowany tym tematem, może zechce się wypowiedzieć ;-)


O Bogowie!
Tin - Świętosław, nie Świętowit! :-)

Tak od 9 lat określam tym mianem swój duchowy system. Właściwie od przeciętnej ścieżki eklektycznego czarostwa różni się tym:
- Przywołuję słowiańskich bogów (Perun, Weles, Jaryło, Swarożyc etc.), boginie (Łada, Mokosz, Perperuna etc.), a ostatnio nawet uznaję "Jednię" (na wzór wiccańskiej "Dryghfyd" czy "Godhead" z praktyk Clanu Tubal Cain utożsamiłem ze Świętowitem na wzór rodzimowierców z RKP),
- strażnicy czterech stron świata to płanetnicy (wschód), błędne ognie (jug), rusałki (zachód) oraz skrzaty (siewier)
- święta noszą bardziej rodzime nazwy: Gody (Yule), Budzenie Niedźwiedzia (Imbolc, dawniej stosowałem nazwę Sokyra Peruna od czasu kiedy gdzieś coś przeczytałem na ten temat, ale nie mogę ponownie dotrzeć do tych samych informacji ...), Dzień Wiosny (Ostara), Świeto Łady, Bodo i Leli (Beltaine), Noc Kupały (Litha), Święto Plonów (Lughnassadh), Dożynki (Mabon), Noc Dziadów (Samhain)
a tak to eklektyzm w popularnej formie.
PS.
Coś takiego jak "Slavonic Wicca" - czyli słowiańskie czarostwo po naszemu, pojawiło się ponoć w USA wśród emigrantów polskich i rosyjskich. Nie jest to nic nowego.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Czarostwo rodzimowiercze (słowiańskie)
PostNapisane: poniedziałek, 5 lipca 2010, 10:30 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Poszukiwacz napisał(a):
Ale Weles i Mokosz to nie wszyscy bogowie naszego rodzimego panteonu i wcale nie najważniejsi ( w każdym razie wg panującego dziś przekonania)


Ja wiem że Wiki to nie wyrocznia ale: "Wicca, celebrowana klasycznie, jest religią dualistyczną, zaś przewodnimi bóstwami są Potrójna Bogini oraz Rogaty Bóg. Bóstwa są często postrzegane jako aspekty większej panteistycznej istoty, manifestujące się jako różnorakie bóstwa politeistyczne w różnych kulturach. Nie mniej jednak istnieje wiele odmiennych i równoważnych sposobów celebracji wśród wikan - od monoteizmu do ateizmu."

Cytuj:
Co do drugiej części to może trochę źle to ująłem. Nurt słowiańskiego czarostwa, piękna sprawa ale dlaczego jako jeden z nurtów wicca? Czarostwo czarostwem, religia-religią ;)


Przeca to nie musi być chyba zaraz jedyna możliwość? Może istnieć słowiańskie czarostwo w ramach rodzimowierstwa, słowiańskie czarostwo jako po prostu nurt czarostwa, oraz słowiańskie czarostwo jako jeden z nurtów Wicca... Całkowicie pomijam w tym meijscu ocenę, które z nich byłoby tym najbardziej truu, bo JW - mamy chyba jednak wolność wyznaniową i wiele zalezy tu od relatywnego podejścia poszczególnych osób... Osobiście jednak gdybym już miał mieć odczynienia z Wiccanką/em to wolałbym mieć do czynienia z takim który działa w nurcie czarostwa słowiańskiego (choćby z tego względu, że zawsze to łatwiej o jakiś wspólny temat do dyskusji). ;)

===================================

O - i o tym własnie mówiłem, pisząc o wspólnym temacie do rozmowy ;)

Swietoslaw napisał(a):
- strażnicy czterech stron świata to płanetnicy (wschód), błędne ognie (jug), rusałki (zachód) oraz skrzaty (siewier)


Dodatkowo można im przypisać nadrzędne bóstwa przedstawione na czterech stronach Idola Zbruczańskiego...

Cytuj:
Święto Plonów (Lughnassadh), Dożynki (Mabon), Noc Dziadów (Samhain)


...a to nie to samo? ;) Tu bym jakoś jeszcze nad tym popracował...

Cytuj:
Coś takiego jak "Slavonic Wicca" - czyli słowiańskie czarostwo po naszemu, pojawiło się ponoć w USA wśród emigrantów polskich i rosyjskich. Nie jest to nic nowego.


Ale brak o tym jakiejś szerszej informacji... Warto by generalnie na ten temat stworzyć choćby jakąś stronę internetową...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czarostwo rodzimowiercze (słowiańskie)
PostNapisane: poniedziałek, 5 lipca 2010, 13:06 
Mogę służyć inspiracją. Mam trochę starego, nagromadzonego materiału na ten temat.

Tak tamte święta, to dokładnie jest to samo - więc po co nazywać je obcymi nazwami?


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Czarostwo rodzimowiercze (słowiańskie)
PostNapisane: poniedziałek, 5 lipca 2010, 13:23 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Chodziło mi zasadniczo o Święto Plonów i Dożynki...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czarostwo rodzimowiercze (słowiańskie)
PostNapisane: poniedziałek, 5 lipca 2010, 13:38 
Rork napisał(a):
Chodziło mi zasadniczo o Święto Plonów i Dożynki...

Cóż, używam określenia "Święto Plonów" dla Lughnassadh. Czasem mówię nawet "Arkońskie Święto Plonów", bo kojarzy mi się z rytuałami jakie odprawiali mieszkańcy Arkony, a kronika wspomina, że miało to miejsce mniej więcej między połową lata a jesiennym przesileniem. Mogło to być gdzieś w tym czasie :-)
Można mówić "Pierwsze Święto Plonów" jak i "Drugie Święto Plonów" - mi pasuje po prostu "Święto Plonów" i "Dożynki".


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Czarostwo rodzimowiercze (słowiańskie)
PostNapisane: poniedziałek, 5 lipca 2010, 14:18 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 sierpnia 2009, 18:56
Posty: 811
Lokalizacja: Orzesze, Śląsk
Świętosławie ja z chęcią dobiorę się do tych materiałów, mógłbyś mi je udostępnić? Ugadamy się na privie

_________________
"Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth?
Can you hear them call, can you hear them sing?" Damh, the Bard


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czarostwo rodzimowiercze (słowiańskie)
PostNapisane: poniedziałek, 5 lipca 2010, 15:55 
OK! Tylko w tych notatkach mam kilka starych informacji, które już mogłyby ulec zmianie. Trzeba by parę rzeczy sprostować. :-)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Czarostwo rodzimowiercze (słowiańskie)
PostNapisane: poniedziałek, 5 lipca 2010, 16:00 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Swietoslaw napisał(a):
Rork napisał(a):
Chodziło mi zasadniczo o Święto Plonów i Dożynki...

Cóż, używam określenia "Święto Plonów" dla Lughnassadh. Czasem mówię nawet "Arkońskie Święto Plonów", bo kojarzy mi się z rytuałami jakie odprawiali mieszkańcy Arkony, a kronika wspomina, że miało to miejsce mniej więcej między połową lata a jesiennym przesileniem. Mogło to być gdzieś w tym czasie :-)
Można mówić "Pierwsze Święto Plonów" jak i "Drugie Święto Plonów" - mi pasuje po prostu "Święto Plonów" i "Dożynki".


A co powiesz na wyraźnie pogańskie echa w święcie tzw. Matki Boskiej Zielnej (w Polsce obchodzone 15 sierpnia)? Np. W niektórych rejonach Polski w czasie obrzędów religijnych związanych z tym świętem błogosławi się wiązanki kwiatów, kiedyś ten zwyczaj był bardzo popularny. Wierzono, że taki bukiet nabiera cudownych, leczniczych właściwości. Podczas powrotu z kościoła zostawiano go wśród upraw gdzie miał przynieść szczęście w zbiorach po czym, po kilku dniach, zabierano go do domu. Był przechowywany bardzo pieczołowicie, okadzano nim izbę, trzymano w miejscu które było widoczne i dawało pewność, że moc bukietu będzie działała.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czarostwo rodzimowiercze (słowiańskie)
PostNapisane: poniedziałek, 5 lipca 2010, 22:19 
A co mam powiedzieć? Wszystko ok, tylko czasowo trochę przestawione. :-)


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL