Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 11:36

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 139 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jakim Bogom oddają cześć Wiccanie?
PostNapisane: piątek, 19 października 2007, 17:47 
Offline
Nadmilczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 października 2007, 14:25
Posty: 18
Lokalizacja: Poznań
Jakim Bogom oddają cześć Wiccanie? Nic dodać nic ująć, jak w pytaniu. Proszę dobre dusze o odpowiedz ;)
Pozdrawiam
N


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 20 października 2007, 02:01 
Offline
Nadmilczek

Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 02:14
Posty: 23
Jakim Bogom?
No, raczej takim jakim chcą. Mają możliwość wyboru panteonu, możliwość wyboru Konkretnej Bogini i Boga. Zwykle wybiera się takich, którzy są Ci najbardziej bliscy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 20 października 2007, 07:54 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Mają też zróżnicowane opinie na temat tego, kim/ czym są bogowie, jaka jest ich natura. Możliwości wyboru jest naprawdę sporo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 20 października 2007, 11:15 
Offline
Szpieg jezuitów
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2007, 15:15
Posty: 1883
Lokalizacja: Piaseczno k. Warszawy
Hmmm... a czy BTW nie oddaje jednak czci parze konkretnych bogow? Mysle, ze Ennena lub Accolon powinni nam to wyjasnic.

_________________
- Wołanie kotów - odparł, jakby zdradzał jej wielką tajemnicę - to zwykle niezbyt produktywna czynność.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 20 października 2007, 22:58 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Hajdamaka napisał(a):
Hmmm... a czy BTW nie oddaje jednak czci parze konkretnych bogow? Mysle, ze Ennena lub Accolon powinni nam to wyjasnic.


Bóg i Bogini Wiccan to bardzo konkretne Bóstwa. Poznajesz je jednak dopiero po inicjacji. Niektóre koweny wydają się czcić tylko tę Boską parę, inne zapraszają do swoich Kręgów innych Bogów. Niemniej jednak to Bogowie Wicca i tylko Oni są przywoływani we wszystkich rytuałach, które stanowią rdzeń naszej tradycji.

Pozdrawiam,
Accolon.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 21 października 2007, 00:37 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Ja moge tylko dolozyc od siebie, ze - przynajmniej w zakresie jednostronnych informacji jakie posiadam, faktycznie - "Odyn" w wydaniu Wiccan, nie jest "Odynem" w wypadku Asatru czy Heitini.

Az sie chce napisac, ze "Zbieznosc imion przypadkowa".


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 21 października 2007, 00:51 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Szerszen napisał(a):
Ja moge tylko dolozyc od siebie, ze - przynajmniej w zakresie jednostronnych informacji jakie posiadam, faktycznie - "Odyn" w wydaniu Wiccan, nie jest "Odynem" w wypadku Asatru czy Heitini.

Az sie chce napisac, ze "Zbieznosc imion przypadkowa".

Bardzo mnie zainteresowało to co napisałeś, aczkolwiek nie do końca zrozumiałem Twoją wypowiedź. Jakiego to innego Odyna mieli by Ci Wiccanie przyzywać? Jest ich kilku? No i o jakich konkretnie Wiccan Ci chodziło? Czy o Wiccan inicjowanych w tradycyjnym kowenie, czy może o osoby, które tak się zaczęły nazywać bo przeczytały kilka książek o Wicca? Wbrew pozorom ten fakt jest ważny dla naszej dalszej dyskusji.

Pozdrawiam,
Accolon.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 21 października 2007, 01:01 
Offline
Szpieg jezuitów
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2007, 15:15
Posty: 1883
Lokalizacja: Piaseczno k. Warszawy
Accolon napisał(a):
Szerszen napisał(a):
Ja moge tylko dolozyc od siebie, ze - przynajmniej w zakresie jednostronnych informacji jakie posiadam, faktycznie - "Odyn" w wydaniu Wiccan, nie jest "Odynem" w wypadku Asatru czy Heitini.

Az sie chce napisac, ze "Zbieznosc imion przypadkowa".

No i o jakich konkretnie Wiccan Ci chodziło? Czy o Wiccan inicjowanych w tradycyjnym kowenie, czy może o osoby, które tak się zaczęły nazywać bo przeczytały kilka książek o Wicca? Wbrew pozorom ten fakt jest ważny dla naszej dalszej dyskusji.

Pozdrawiam,
Accolon.


A dlaczego jest to wazne akurat w tym przypadku? Czy inicjacja w BTW, czcacym konkretnych bogow na konkretny sposob pomaga takze w kontakcie z innymi bogami? Czy "wiccanin" z Norwegii nie zalapie szybciej kontaktu z Odynem niz wiccanin z Liverpoolu? (chociaz to i tak potomkowie Anglow i Saksonow, wiec w sumie to nawet powinni czcic Odyna a nie Rogatego Pana :P ;) )

_________________
- Wołanie kotów - odparł, jakby zdradzał jej wielką tajemnicę - to zwykle niezbyt produktywna czynność.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 21 października 2007, 02:05 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Hajdamaka napisał(a):
A dlaczego jest to wazne akurat w tym przypadku? Czy inicjacja w BTW, czcacym konkretnych bogow na konkretny sposob pomaga takze w kontakcie z innymi bogami? Czy "wiccanin" z Norwegii nie zalapie szybciej kontaktu z Odynem niz wiccanin z Liverpoolu? (chociaz to i tak potomkowie Anglow i Saksonow, wiec w sumie to nawet powinni czcic Odyna a nie Rogatego Pana :P ;) )

Przede wszystkim tak zwane „Wicca eklektyczne” to taka jedna wielka niewiadoma. Podejrzewam, że niektórzy tacy eklektyczni Wiccanie nawet nie próbują przyzwać Bogów. A niektórzy i owszem próbują, ale nie potrafią tego robić i tylko wmawiają sobie, że Ich spotkali. Gdybym się upewnił, że rozmawiamy o prawdziwym Wicca – misteryjnej, inicjacyjnej religii - łatwiej było by mi prowadzić dyskusję, bo wiedział bym przynajmniej o czym konkretnie rozmawiamy.
Pozdrawiam,
Accolon.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 21 października 2007, 13:38 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Accolon napisał(a):
Szerszen napisał(a):
Ja moge tylko dolozyc od siebie, ze - przynajmniej w zakresie jednostronnych informacji jakie posiadam, faktycznie - "Odyn" w wydaniu Wiccan, nie jest "Odynem" w wypadku Asatru czy Heitini.

Az sie chce napisac, ze "Zbieznosc imion przypadkowa".

Bardzo mnie zainteresowało to co napisałeś, aczkolwiek nie do końca zrozumiałem Twoją wypowiedź. Jakiego to innego Odyna mieli by Ci Wiccanie przyzywać? Jest ich kilku? No i o jakich konkretnie Wiccan Ci chodziło? Czy o Wiccan inicjowanych w tradycyjnym kowenie, czy może o osoby, które tak się zaczęły nazywać bo przeczytały kilka książek o Wicca? Wbrew pozorom ten fakt jest ważny dla naszej dalszej dyskusji.

Pozdrawiam,
Accolon.


Z prostej przyczyny - w wypadku Asatru czy Heitini, mamy do czynienia z religia rekontruowana - i do niej jest dopasowywany swiatopoglad, a w wypadku Wiccan - nawet w wypadku np. Seax Wicca, z tego co wiem istota jest nie rekonstrukcja a wlasnie misterium - idzie wiec to w druga strone i obraz Odyna jest dopasowywany do religii.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 23 października 2007, 20:52 
Offline
Nadmilczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 października 2007, 14:25
Posty: 18
Lokalizacja: Poznań
Accolon napisał(a):
Bóg i Bogini Wiccan to bardzo konkretne Bóstwa. Poznajesz je jednak dopiero po inicjacji.
Pozdrawiam,
Accolon.

Bardzo tajemniczo zabrzmiało. Szczególnie w połączeniu ze słowem inicjacja.
Ja też jestem inicjowany w stopnie reiki ,jestem Mistrzem Nauczycielem (wielu dodaje sobie przed słowem nauczyciel -WIELKI , ale wielkie to mają EGO haha).
Symbole reiki poznajesz podczas kolejnych inicjacji. Wielu Mistrzów robi wokół tego otoczkę tajemnicy, prawda jest taka że w necie masz wszystkie symbole, są też książki w j. polskim z podanymi symbolami. Jednym słowem uuu… wielka tajemnica.
Czy w tym przypadku też tak jest?

Pzdr
N


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 23 października 2007, 21:19 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Szerszen napisał(a):
Z prostej przyczyny - w wypadku Asatru czy Heitini, mamy do czynienia z religia rekontruowana - i do niej jest dopasowywany swiatopoglad, a w wypadku Wiccan - nawet w wypadku np. Seax Wicca, z tego co wiem istota jest nie rekonstrukcja a wlasnie misterium - idzie wiec to w druga strone i obraz Odyna jest dopasowywany do religii.


Nadal nie rozumiem co masz na myśli. Zwłaszcza nie rozumiem tych twierdzeń, że jakikolwiek Bóg miał się dostosowywać do swoich wyznawców. Odniosłem wręcz przeciwne wrażenie. Ty myślisz inaczej. Ciekawe na jakiej podstawie? Asatru i Wicca to oczywiście dwie różne religie. Być może inne są powody dla których przyzywają Odyna Asatryjczycy i Wiccanie. Jakie to ma jednak dla Odyna znaczenie? Nie miałem okazji spotkać Odyna, ale z tego co czytałem nie jest to raczej Bóg, który dopasowywał by się do kogokolwiek. Z drugiej strony osobiście nigdy Go nie spotkałem.

Pozdrawiam,
Accolon.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 23 października 2007, 22:04 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Natanael napisał(a):
Bardzo tajemniczo zabrzmiało. Szczególnie w połączeniu ze słowem inicjacja.
Ja też jestem inicjowany w stopnie reiki ,jestem Mistrzem Nauczycielem (wielu dodaje sobie przed słowem nauczyciel -WIELKI , ale wielkie to mają EGO haha).
Symbole reiki poznajesz podczas kolejnych inicjacji. Wielu Mistrzów robi wokół tego otoczkę tajemnicy, prawda jest taka że w necie masz wszystkie symbole, są też książki w j. polskim z podanymi symbolami. Jednym słowem uuu… wielka tajemnica.
Czy w tym przypadku też tak jest?

Pzdr
N


Wicca jest religią, w której tak zwana przysięga milczenia odgrywa kluczową rolę. Tak po prostu nakazuje nasza tradycja. Większość naszych rytuałów nigdy nie zostało opublikowanych – nie znajdziesz ich ani w internecie, ani w żadnych książkach. Ich natura oraz imiona naszych Bogów również są tajne. Ale inicjacja nie oznacza tylko dostępu do tych tajemnic. To również możliwość czerpania z energii kowenu, a poprzez niego z energii całej tradycji. Nie wiem jak jest z Reiki, ale z tego co słyszałem tam też nie chodzi wyłącznie o przekazywanie pewnych symboli, lecz również o korzystanie ze źródeł energii, do których dostęp umożliwia inicjacja. To Mistrz Nauczyciel umożliwia tę zmianę, a nie lektura książek, czy artykułów z internetu.

Pozdrawiam,
Accolon.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 24 października 2007, 20:52 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Accolon napisał(a):
Szerszen napisał(a):
Z prostej przyczyny - w wypadku Asatru czy Heitini, mamy do czynienia z religia rekontruowana - i do niej jest dopasowywany swiatopoglad, a w wypadku Wiccan - nawet w wypadku np. Seax Wicca, z tego co wiem istota jest nie rekonstrukcja a wlasnie misterium - idzie wiec to w druga strone i obraz Odyna jest dopasowywany do religii.


Nadal nie rozumiem co masz na myśli. Zwłaszcza nie rozumiem tych twierdzeń, że jakikolwiek Bóg miał się dostosowywać do swoich wyznawców. Odniosłem wręcz przeciwne wrażenie. Ty myślisz inaczej. Ciekawe na jakiej podstawie? Asatru i Wicca to oczywiście dwie różne religie. Być może inne są powody dla których przyzywają Odyna Asatryjczycy i Wiccanie. Jakie to ma jednak dla Odyna znaczenie? Nie miałem okazji spotkać Odyna, ale z tego co czytałem nie jest to raczej Bóg, który dopasowywał by się do kogokolwiek. Z drugiej strony osobiście nigdy Go nie spotkałem.

Pozdrawiam,
Accolon.


Wiesz to troche tak jak podczas dyskusji (chyba) na rozstajach swego czasu u Ailinon albo na wicca-pl nad roznica miedzy Wicca tradycyjnym i eklektycznym. Ktos tam stwierdzil wtedy ze Wiccanie tradycyjni maja po prostu klucz do rozmowy/pracy ze swoimi Bogami, a wiccanie eklektyczni probuja zrobic wytrych.


Asatru tudziez Heitini maja po prostu "klucz" zeby pogadac z Odynem - bo patrza przez pryzmat kultury, w ktorej Odyn byl jako Odyn wyznawany, a Wiccanie, nadaja swojemu Bogu po prostu imie Odyn i nie zmienia to faktu ze nadal jest to Bog Wiccan - im to wystarcza - i to jest wlasnie roznica swiatopogladowa.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 24 października 2007, 23:13 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Szerszen napisał(a):
Wiesz to troche tak jak podczas dyskusji (chyba) na rozstajach swego czasu u Ailinon albo na wicca-pl nad roznica miedzy Wicca tradycyjnym i eklektycznym. Ktos tam stwierdzil wtedy ze Wiccanie tradycyjni maja po prostu klucz do rozmowy/pracy ze swoimi Bogami, a wiccanie eklektyczni probuja zrobic wytrych.


Asatru tudziez Heitini maja po prostu "klucz" zeby pogadac z Odynem - bo patrza przez pryzmat kultury, w ktorej Odyn byl jako Odyn wyznawany, a Wiccanie, nadaja swojemu Bogu po prostu imie Odyn i nie zmienia to faktu ze nadal jest to Bog Wiccan - im to wystarcza - i to jest wlasnie roznica swiatopogladowa.


Na wicca-pl raczej nie było Wiccan. Na Rozstajach jest Enenna oraz od niedawna Boann. Ale wracając do tematu. Bogowie Wicca są Bogami, którzy objawiają swoją naturę w pełni dopiero przed inicjowanymi. Inaczej jest z Odynem, którego kult, na ile się orientuję nie nosił charakteru misteryjnego. Siłą rzeczy więc łatwiej się z tym Bogiem skontaktować. Wskazuje już na to chociażby fakt, że można było zrekonstruować jego kult. Osobom nieinicjowanym trudno było by raczej rekonstruwać Wicca, podobnie jak Misteria Eleuzyjskie.

Pozdrawiam,
Accolon.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 25 października 2007, 08:33 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Tyle ze Wiccanie z tego co wiem raczej sie rekonstrukcja nie zajmuja.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 25 października 2007, 13:36 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Szerszen napisał(a):
Tyle ze Wiccanie z tego co wiem raczej sie rekonstrukcja nie zajmuja.


Tak, ale co to ma do rzeczy?

Pozdrawiam,
Accolon.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 25 października 2007, 18:09 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Bardzo duzo... bardzo duzo...

Uproszcze:
To ze Jozka Wisniewskiego nazwiesz rowniez Frankiem nie czyni z niego Franka Kowalskiego z sasiedztwa.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 25 października 2007, 18:46 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Szerszen napisał(a):
Bardzo duzo... bardzo duzo...

Uproszcze:
To ze Jozka Wisniewskiego nazwiesz rowniez Frankiem nie czyni z niego Franka Kowalskiego z sasiedztwa.


Zupełnie nie rozumiem co masz na myśli, ani o czym my właściwie na danym etapie rozmawiamy. Czy jakaś osoba, poza Szerszeniem, rozumie o co chodzi? Może ktoś pokusi się o jakieś wyjaśnienia?

Pozdrawiam,
Accolon.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 26 października 2007, 11:38 
Offline
Adwokat diabła

Dołączył(a): wtorek, 18 września 2007, 12:47
Posty: 197
Accolonie, jesli dobrze rozumiem, Szerszen odnosi sie do tego fragmentu twojej wypowiedzi:

"Inaczej jest z Odynem, którego kult, na ile się orientuję nie nosił charakteru misteryjnego. Siłą rzeczy więc łatwiej się z tym Bogiem skontaktować. Wskazuje już na to chociażby fakt, że można było zrekonstruować jego kult."

i komentuje, ze hipotetyczni Wiccanie (eklektyczni) wzywajacy Odyna w ramach swoich rytualow nie probuja rekonstruowac jego kultu, tylko uzywaja jego imienia w juz istniejacych, wiccanskich ramach jako ksywki dla wiccanskiego boga.

Z tego wynikaloby, ze nie bedzie im sie latwiej sie z tym bogiem skontaktowac, poniewaz nie to probuja osiagnac. Zamiast skupiac sie na indywidualnosci Odyna i jego faktycznym kulcie, traktuja go jako odmiane boga wiccanskiego. (No bo kto zdrowy na umysle czcilby boga jednej religii za pomoca rytualow innej?) W zwiazku z tym nie kontaktuja sie z Odynem. Tworza za to "Wicca o smaku nordyckim" i kontaktuja sie z "Rogatym Bogiem o smaku nordyckim", ktory jedynie dla wygody pozwala sie nazywac Odynem, ale tak naprawde wcale nim nie jest.

Uwaga: powyzej napisalam "hipotetyczni", poniewaz nie mowimy o konkretnym przypadku i nie chcialabym, zeby moja wypowiedz zostala odczytana jako podsumowanie wszystkich Wiccan i ludzi wiccanopodobnych kontaktujacych sie z Odynem. Staralam sie jedynie wyjasnic, jak ja rozumiem wypowiedz Szerszenia. Szerszeniu, popraw mnie jesli sie gdzies pomylilam.

pp,
_3Jane

_________________
You can set the controls for the heart or the knees
And the meek will inherit what they damned well please
Get ahead, go figure, go ahead and pull the trigger
Everything under the gun.
- Sisters of Mercy, "Under the Gun"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 26 października 2007, 19:11 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
3Jane - nie mam co poprawiac. Jesli i w ten sposob Accolon nie zrozumie, to nie wiem juz jak inaczej to sformulowac zgodnie z idea.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 26 października 2007, 19:44 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
3Jane napisał(a):
i komentuje, ze hipotetyczni Wiccanie (eklektyczni) wzywajacy Odyna w ramach swoich rytualow nie probuja rekonstruowac jego kultu, tylko uzywaja jego imienia w juz istniejacych, wiccanskich ramach jako ksywki dla wiccanskiego boga.


Dziękuję za wyjaśnienie 3Jane. Nie mogę się jednak zgodzić z tym co napisałaś. Nie sądzę, żeby trzeba było rekonstruować rytuały danego Boga, by nawiązać z nim kontakt, aczkolwiek rekonstrukcja z pewnością tutaj pomaga. No chyba, że mamy do czynienia z Bogami, tak jak to jest w przypadku Wicca, którzy życzą sobie, by czcić ich podczas specjalnych Misteriów dostępnych tylko inicjowanym. Odyn takim Bogiem nigdy nie był, nie widzę więc powodu dlaczego, zaproszony, miał by nie przybyć do wiccańskiego Kręgu. Bogowie Wicca nie są zazdrosnymi Bogami i wielu Wiccan czci podczas naszych Misteriów innych Bogów poza Boginią i Bogiem Czarownic. Czy Odyn przyzywany przez Wiccan jest innym Bogiem niż Odyn przyzywany przez Asatryjczyków? Chyba tylko na takiej zasadzie na jakiej ja byłbym innym człowiekiem podczas rozmowy o pracę i na imprezie ze znajomymi.

Pozdrawiam,
Accolon.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 27 października 2007, 13:42 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Hmm... dobra...

Istnieje Accolon Wasz "odlam", ktory nazywa sie Seax Wicca.
Jest on zblizony do Wicca o posmaku nordyckim - nawet pod katem Bogow.

Uzywany przez nich Athame - nazywany jest Seax... i jest dwuostrzowy. Problem w tym ze istnieje historycznie bron biala, zwana seax... tyle ze jest to dlugi noz jednoostrzowy - zreszta zwiazany blisko faktycznie z Saxonczykami, z tego co wiem.

Nawet Oni jednak pisza - i slusznie, ze Woden w seax wicca, jest innym Bogiem niz germanski Odyn, oczywiscie czesc funkcji, cech jest zblizona, ale to nie ten.

I to troche jak z tym seaxem - niby i to i to seax...

Zrodlo:
http://www.seax.org/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 30 października 2007, 10:24 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Szerszen napisał(a):
Hmm... dobra...

Istnieje Accolon Wasz "odlam", ktory nazywa sie Seax Wicca.
Jest on zblizony do Wicca o posmaku nordyckim - nawet pod katem Bogow.


Szerszeniu, pisałem to już, ale napiszę raz jeszcze. Seax Wicca to nie Wicca per se, niezależnie od tego co może być sugerowane na ich stronie internetowej. Stworzył ją w latach sześćdziesiątych Raymond Buckland jako przeciwwagę dla Wicca. W swoim założeniu Seax Wicca nie jest więc taka jak Wicca, mimo, że jeden z członów nazwy to słowo „Wicca”. I szczerze mówiąc nie mam pojęcia kogo oni w swoich rytuałach przyzywają. Jeśli mówią jednak, że nie jest to Odyn, to nie mam powodu im nie wierzyć. Podkreślę jednak raz jeszcze – Seax Wiccanie, to nie Wiccanie.

Pozdrawiam,
Accolon.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 30 października 2007, 12:19 
Offline
Adwokat diabła

Dołączył(a): wtorek, 18 września 2007, 12:47
Posty: 197
Hello,

Accolonie, badz taki mily i zamiast w kolko powtarzac ze Wiccanie eklektyczni to nie Wiccanie, postaraj sie zrozumiec, ze tylko o takich (eklektycznych) Wiccanach Szerszen moze sie wypowiadac, bo nie jest inicjowany. Nikt tu natomiast nie mowi o tym, co robia Wiccanie tradycyjni, bo jest to poza naszym zasiegiem poznawczym. Slowa "Wiccanie" uzywamy dla wygody.

Jesli nie chcesz rozmawiac o Wiccanach eklektycznych, wystarczy po prostu zaznaczyc raz i wyraznie ze tradycyjnych to wedlug ciebie nie dotyczy. Jezeli przeszkadza ci, ze na Wiccan eklektycznych uzywamy slowa Wiccanie, popros wprost, zebysmy tego nie robili. Udawanie ze nie wie sie o co chodzi i zmuszanie innych uczestnikow konwersacji zeby ci tlumaczyli jak chlop krowie na rowie jest, jako sposob przekazywania swojego zdania, dosyc nieskuteczne.

pp,
_3Jane

_________________
You can set the controls for the heart or the knees
And the meek will inherit what they damned well please
Get ahead, go figure, go ahead and pull the trigger
Everything under the gun.
- Sisters of Mercy, "Under the Gun"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 30 października 2007, 12:32 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Wspomniałem już wcześniej w naszej rozmowie, że osoby praktykujące Seax Wicca to dla mnie nie są Wiccanie. Ponieważ Szerszeń nadal pisał o Wiccanach – nie tylko w kontekście tak zwanego Seax Wicca – wydawało mi się, że jako Wiccanin powinienem się odnieść do jego postów. Co do Wiccan zresztą to wcale nie jesteśmy nieosiągalni – wręcz przeciwnie. Enenna ma świetną stronę o Wicca, są liczne fora i grupy dyskusyjne na których Wiccanie dyskutują o swojej religii, również w języku polskim. Dlatego argument, że Szerszeń nie jest w stanie sprecyzować czy mówi o Wicca, czy o „Wicca” wcale do mnie nie przemawia. Co do rozmów o tak zwanym Wicca eklektycznym to termin ten niewiele mi mówi. Jesteś w stanie zdefiniować co to właściwie jest? Bo ja nie bardzo.

Pozdrawiam,
Accolon.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 30 października 2007, 12:37 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Skoro tak bronisz "indywidualizmu" Bogow Wicca nawet w zakresie jej bardziej lub mniej eklektycznych odmian, to pozwol, ze odpowiem Ci dokladnie tym samym argumentem:

Nie mam pojecia jakich Bogow przyzywaja Wiccanie w swoich rytualach, ale nie jest to Odyn, nawet jesli tytułują tym imieniem swojego Boga. Jak dla mnie moga go nazywac nawet Jahwe - nie spowoduje to iz stana sie chrzescijanami ani ze wlasnie z Jahwe judeochrzescijanskim weszli w kontakt.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 30 października 2007, 13:02 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Szerszen napisał(a):
Nie mam pojecia jakich Bogow przyzywaja Wiccanie w swoich rytualach, ale nie jest to Odyn, nawet jesli tytułują tym imieniem swojego Boga. Jak dla mnie moga go nazywac nawet Jahwe - nie spowoduje to iz stana sie chrzescijanami ani ze wlasnie z Jahwe judeochrzescijanskim weszli w kontakt.


Słusznie zauważyłeś, że nie masz pojęcia kim są Bóg i Bogini Wiccan. Z pewnością nasz Bóg to nie Odyn. Jeśli z jakiś powodów jakiś Wiccanin zaprosi do Wiccańskiego Kręgu Odyna nie widzę powodu, by nie był to taki sam Bóg jakiego czczą Asatryjczycy. Wiedza o Bogu Czarownic jest objęta przysięgą milczenia i nie inicjowani nie będą wiedzieli jak się z nim skontaktować. Co innego Odyn – mity o nim są powszechnie dostępne. Istnieje też wiele publikacji na temat historycznego kultu Odyna. Wiccanie mają do nich taki sam dostęp jak Asatryjczycy i jeśli zechcą zaprosić Odyna do Kręgu z pewnością skorzystają z opublikowanych wskazówek. Nie uczyni to z Odyna kolejnej „maski” Boga Czarownic, bo są to zupełnie różne Bóstwa. Oczywiście cały czas mówię z perspektywy Wicca, nie „Wicca”, czy tym bardziej Seax Wicca.

Pozdrawiam,
Accolon.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 30 października 2007, 16:24 
Offline
Adwokat diabła

Dołączył(a): wtorek, 18 września 2007, 12:47
Posty: 197
Szerszen napisał(a):
Skoro tak bronisz "indywidualizmu" Bogow Wicca nawet w zakresie jej bardziej lub mniej eklektycznych odmian


Allo, allo, Szerszeń, teraz ty zaczynasz.

Wicca tradycyjne to zupełnie nie jest to samo co Wicca eklektyczne, nawet jeśli miały w którymś momencie wspólne początki. Nie możesz wnioskować na temat Wicca tradycyjnego na podstawie dostępnych ci materiałów na temat Wicca eklektycznego. Bogowie Wicca nie są ci sami w odmianach eklektycznych i nieeklektycznych i nie to samo jest do nich podejście.

To ma równy sens, jak gadanie o judaizmie na podstawie pism Lutra, albo ganienie prawosławnych za wybryki papieża. W pewnym momencie coś przestaje być odmianą, a zaczyna być odrębną jakością, inną ścieżką.

pp,
_3Jane

_________________
You can set the controls for the heart or the knees
And the meek will inherit what they damned well please
Get ahead, go figure, go ahead and pull the trigger
Everything under the gun.
- Sisters of Mercy, "Under the Gun"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 30 października 2007, 23:48 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Przyglądam się dyskusji i wydaje mi się, że kluczową sprawą jest w niej to jak rozumiemy naturę bogów, co o niej sądzimy. Czy Odyn - bóg wojowników jest tym samym Odynem dzisiaj, gdy prawdziwych wojowników raczej już nie ma? Czy - jeśli czczę Bast, ale nie wykonuję staroegipskich rytuałów (nie zmumifikowałam jeszcze żadnego martwego kota :wink: ), to czczę Bast czy inną boginię, której imienia nawet nie znam? Zatem, czy dla ciągłości kultu ważniejsze jest zachowanie imienia i wizerunku boga, jego charakteru czy może form rytuałów? A co w przypadku, jeśli wiemy z historii religii, że pewne bóstwa powstały na wzór starszych, przejęły ich pewne cechy np. Rogaty Bóg wicca przejął pewne cechy Pana czy Cernunnosa? Od którego momentu to już jest nowy bóg? A może nadal należy go uważać za aspekt tych starych bóstw? Wiele wskazuje na to, że bóstwa ewoluują razem ze swymi wyznawcami, trudniej postawić granicę, od którego momentu to już jest nowy byt, nowa jakość.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 139 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL