Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 12:52

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: poniedziałek, 9 listopada 2009, 00:27 
Asus napisał(a):
Jeśli figurkę traktujemy jako symbol to ok, nie musi tam byc. ale jeśli figurka JEST bogiem (czyli jest to zrobiony specjalnie w rytualnym celu fetysz boga) to wtedy faktycznie, zwraczasz się do figurki. Takie animistyczne 3 grosze do rozmowy w dziale wicca tradycyjne o czarowniczych ołtarzach (ehh, ten eklektyzm mnie przeraża czasami) :wink:


Asus ma racje ze mozna figurki traktowac w rozny sposob. Jako symbole boga i bogini dobrze miec je na oltarzu ale mozna tez polozyc inne rzeczy ktore moga ich reprezentowac albo nic nie klasc jesli nie czuje sie potrzeby. Z drugiej strony w magii i religiach starozytnych znane sa przyklady kiedy wierzono ze energia albo duch (jego czesc) boga moze zstapic w swieta figure. Kabalisci taka obecnosc boska nazywaja Shekhina, egipcjanie swoje figury bogow w ktorych mieszkal duch tego boga trzymali w Holy of Holies (przepraszam ale polskie okresenie wylecialo mi z glowy) a w Indiach figury bogow sa ubierane, myte i dba sie o nie codziennie itp - staja sie wtedy bardzo silnymi zjawiskami.

Mr.Magick napisał(a):
A odnosnie wiccan,to pamietaj ze jest to system ktory bazuje na Magii europejskiej,wiele rytualow zostalo przejetych z tradycji europejskiej,nie wiem tylko dlaczego sa one opatrzone teraz etykietka wiccanskie.
Tak przy okazji czy moze mi to ktos wytlumaczyc.


Ja sie moge postarac wytlumaczyc ale nie wiem ktore rytualy masz na mysli.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: poniedziałek, 9 listopada 2009, 01:07 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2009, 10:30
Posty: 153
Lokalizacja: Holandia/Rotterdam
agni napisał(a):
Ja sie moge postarac wytlumaczyc ale nie wiem ktore rytualy masz na mysli.


Ujme to tak,co Wicca wnosi do Magii,a co Magia wnosi do Wicca?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: poniedziałek, 9 listopada 2009, 01:27 
Mr.Magick napisał(a):
Ujme to tak,co Wicca wnosi do Magii,a co Magia wnosi do Wicca?


To temat rzeka a z odpowiedzia moze byc trudno bo raz ze nie o wszystkim moge pisac a dwa ze nie poczuwam sie do znajmosci wszystkich systemow magii wiec byc moze masz na mysli jakies rytualy magiczne o ktorych ja nie mam pojecia. Pytales dlaczego niektore rytualy opatrzone sa etykietka 'wiccanskie'. Moze najlatwiej bedzie odpowiedziec jak mi powiesz o ktorych rytualach mowisz. Ktore wedlug ciebie maja etykietke 'wiccanskie' choc jej nie powinny miec i jaka powinny miec. Jesli znam te rytualy albo sie do nich dokopie to byc moze bede mogla skomentowac.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: poniedziałek, 9 listopada 2009, 02:03 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2009, 10:30
Posty: 153
Lokalizacja: Holandia/Rotterdam
agni napisał(a):
To temat rzeka a z odpowiedzia moze byc trudno bo raz ze nie o wszystkim moge pisac a dwa ze nie poczuwam sie do znajmosci wszystkich systemow magii


Agni do niczego Cie nie zmuszam,jezeli nie mozesz to ok.Nie wymagam od Ciebie znania wszystkich systemow magicznych,tylko czy moglabys mi napisac co wedlug Ciebie jest przejete przez Wicca z Magii(moga byc tylko te systemy,ktore znasz :wink: ).

agni napisał(a):
Pytales dlaczego niektore rytualy opatrzone sa etykietka 'wiccanskie'. Moze najlatwiej bedzie odpowiedziec jak mi powiesz o ktorych rytualach mowisz.


Ok,z ksiazek o Wicca mam az jedna teraz przed soba,mianowicie ,,Ksiege Czarostwa Buckland`a",mam nadzieje ze mnie nie zmuszasz do pojscia do biblioteki,aby przedstawic Ci dokladniej o co mi chodzi.Jak dla mnie ksiazka dobra dla poczatkujacych,ale po kolei.
w lekcji piatej jest opis ksiegi rytualow-jak dla mnie wywodzi sie to z tradycji grimoriaow,podrozdzial dalej czytam o konsekracji narzedzi rytualnych,brzmi to mi znajomo,troche pozmieniane ale znajome.Ok przechodzimy do rozdzialu jedenastego pt.Magia.Tutaj krotki cytat:

Cytuj:
(...)W magii ceremonialnej czesto uzywa sie narzedzia znanego jako rozdzka magiczna.Niektore tradycje Rzemiosla(np.gardnerianie,aleksandrianie,tradycja Hudsona)zapozyczyly rozdzke,i kilka innych narzedzi z magii ceremonialnej,mimoze w moim odczuciu samo narzedzie nie jest konieczne.W Rzemiosle mamy nasze wlasne narzedzie,ktore moze spelniac te same funcje co rozdzka...jest nim athame.(...)


Ok,wiec jesli macie swoje wlasne narzedzia czy to nie wystarczy?Po co zapozyczac,czy nie mozna wymyslic?I czy jest tak jak w cytacie powyzszym,to mi pasuje to to przejmuje a to mi nie pasuje to dzieki?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: poniedziałek, 9 listopada 2009, 02:36 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 15:12
Posty: 732
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Mr.Magick napisał(a):

Ok,z ksiazek o Wicca mam az jedna teraz przed soba,mianowicie ,,Ksiege Czarostwa Buckland`a"...


"Księga Czarostwa Bucklanda" jest jak dla mnie bardziej o czarostwie Bucklanda, niż stricte o wicca. Ale to mniej istotne.


Mr.Magick napisał(a):
w lekcji piatej jest opis ksiegi rytualow-jak dla mnie wywodzi sie to z tradycji grimoriaow,podrozdzial dalej czytam o konsekracji narzedzi rytualnych,brzmi to mi znajomo,troche pozmieniane ale znajome.

Ok,wiec jesli macie swoje wlasne narzedzia czy to nie wystarczy?Po co zapozyczac,czy nie mozna wymyslic?I czy jest tak jak w cytacie powyzszym,to mi pasuje to to przejmuje a to mi nie pasuje to dzieki?


Ja tam laik jestem, ale jak dla mnie wicca czerpie z tradycji grimuarów, z średniowiecznej magii ceremonialnej, z kabalistyki... więc zgadzam się z Tobą. Z pewną wybiórczością też. Jeśli coś pasuje do systemu i działa, czemu się tego pozbywać? Jeśli na pewnym gruncie coś działa lepiej niż podobna praktyka dotąd będąca w jakimś systemie, to czemu nie wymienić tego na to, co działa lepiej? Wydaje mi się, że podobnie do sprawy podchodzili ludzie, których wymieniasz w jednym z poprzednim postów, Levi czy Agryppa na przykład. Ich nazwiska nie zostałyby zapamiętane, gdyby nie wnieśli do systemu niczego nowego. Hmm Aleister Crowley, ten to zaszalał ze zmianą systemów i ich miksowaniem. Totalny eklektyk. Gdyby każdy z nich chciał wymyślać cały system od początku, nadal bylibyśmy w punkcie wyjścia, żadnego kroku wprzód. Wyrzucenie czegoś, co się nie sprawdza, skopiowanie czegoś co sprawdza się doskonale, to dla mnie dwie kolumny rozwoju, dzieki którym mogę się doskonalić jako człowiek.

A dlaczego magia wicca nazywa się magią wicca? Pewnie ma coś, czego nie ma system, który się tak nie nazywa, coś specyficznego tylko dla niej. Nie jest kompletnie różnym systemem istniejącym w okultystycznej próżni.

_________________
"Wyrocznia Bogów to Dziecięcy Głos Miłości w twej własnej Duszy. Usłysz go!" - Aleister Crowley


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: poniedziałek, 9 listopada 2009, 07:54 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 22 października 2009, 10:17
Posty: 164
Lokalizacja: Stara Kopernia (Lubuskie)
Mr.Magic

Dzieki wielkie za link jak tylko skoncze czytac to zaczalem zaraz sie zabiore za wskazane przez Ciebie zrodla. Widzisz tez uwazam, ze zrodla sa cennym materialem..... od wielu lat bawie sie w odtworstwo historyczne (XVIIw) i staram sie kozystac tylko ze zrodel z "epoki" czyli zrodel stwozonych przez ludzi w tych czasach zyjacych a nie na przyklad Sienkiewicza (nic mu nie ujmujac jako pisarzowi), ktory stworzyl swoja wizje XVII wieku, nawet stworzyl swoj wlasny jezyk staropolski :D. Nie bede juz wspominal o weryfikacji prawdziwosci zrodel.
Tylko, ze odtworstwo historyczne ma na celu odtwazanie historii (tej prawdziwej) a magii chcialbym sie uczyc takze kozystajac z dorobku ludzi az po dzisiejszy dzien. Przeciez przez te tysiace lat magia musiala ewoluowac i wzbogacac sie jak kazda inna dziedzina nauki.
Problemem jest to, ze bardzo ciezko jest dojsc do tego co jest belkotem a co jest magia wykozystywana w praktyce i dzialajaca.
Takie troche naukowe podejscie.
Najpierw teoretyczne poznanie chociazby podstaw a potem praktyka. Bo wiedza bez praktycznego poznania ma tendencje do szybkiego ulatniania sie.
Dlatego staram sie wykozystywac wszystkie dostepne mozliwosci, dlatego wykozystuje doswiadczonych uczestnikow forum (mam nadzieje ze sie nie pogniewacie :wink: ) zadajac pytania pewnie dla nich bardzo trywialne ale dla mnie na moim poziomie (raczkowanie) dosc istotne - cel - rozpoczecie praktyki.
Nie chodzi o to, ze strasznie boje sie popelnic jakiegos bledu raczej o to abym tych bledow popelnil jak najmniej, zwiekszajac szanse powodzenia eksperymentu.
Pozwala mi to na wyrobienie sobie, ze tak powiem "intuicji w temacie".
Druga sprawa jest tez usystematyzowana metoda nauczania, Grimassi nazwal to chyba lancuchem skojazen. W tym momecie nie mam zadnego mentora, ktory by mogl pokierowac moja edukacja, musze szarpac z kazdej strony liczac na to, ze nie pogubie sie za bardzo.

Co do kontaktu z przyroda, mam go w sumie caly czas, mieszkam na wsi, nie wyobrazam sobie abym choc raz dzinnie nie wyszedl z domu i nie popracowal w ogrodzie albo nie poszedl na spacer. Obserwacja przyrody zawsze mnie fascynowala ale teraz dochodzi jeszcze obserwacja z troszke innej perspektywy.

_________________
Animus Facit Nobilem


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: poniedziałek, 9 listopada 2009, 12:10 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Hej,
Mr.Magick napisał(a):
Jak interesuje Cie podejscie w ,,czarostwie" co ja interpretuje jako uprawianie magii,to juz Ci pisze.

No właśnie. Mam wrażenie, że tutaj jednak chodziło o współczesne Czarownictwo, a nie o Magię Ceremonialną.
Mr.Magick napisał(a):
Oltarz zawsze powinien byc umiejscowiony po stronie wschodniej,tak mowi tradycja,nie wiccanska tylko ogolnie tradycja okultyzmu zachodnioeuropejskiego.

Nie jestem specjalistą od Magii Ceremonialnej, ale rzeczywiście dla Masonów i wielu Magów Ceremonialnych Wschód ma ogromne znaczenie. Wicca czerpie zarówno z Masonerii koedukacyjnej, jak i z Magii Ceremonialnej, jednak korzeniami sięga też innych tradycji.
Mr.Magick napisał(a):
Nie musisz stawiac na nim zadnych posazkow ani nic w tym stylu,bo to akuratnie nie wiem skad sie wzielo.Bo w momencie odprawiania rytualu co jest wazniejsze,do kogo sie bezposrednio zwracasz czy figurki? :)

Bóstwo może manifestować się na wiele sposobów. Często na wiele sposobów jednocześnie. Ołtarz wiccański pełni wiele funkcji. Część z nich jest podobnych do tych, które pełni ołtarz w Magii Ceremonialnej. Część z tych funkcji jest jednak w Zachodniej Tradycji Misteryjnej specyficzna tylko dla Wicca.
Mr.Magick napisał(a):
Odnosnie instrumentarium,kazdy instrument powinien byc przyporzadkowany jednemu z zywiolow i jednej stonie swiata:
-w kierunku polnocnym(zywiol ziemi)-pentagram lub sol
-w kierunku poludniowym(zywiol ognia)-miecz lub kadzidla(ja osobiscie preferuje kadzidla)
-w kierunku wschodnim(zywiol powietrza)-pioro lub sztylet
-w kierunku zachodnim(zywiol wody)-kielich.

Nie jestem specjalistą w Magii Ceremonialnej, ale mam wrażenie, że przyporządkowanie narzędzi i atrybutów do różnych stron świata jest dużo bardziej zróżnicowane. Magia Ceremonialna to nie monolit. Na szczęście.
Mr.Magick napisał(a):
Tak wyglada podstawowa struktura oltarza,ja osobiscie na swoim oltarzu mam jeszcze cauldron-bardzo pomocny instrument,i dzwonki tybetanskie-ktorych uzywam przy poczatku i koncu ceremonii,przy przywolywaniu i odwolywaniu.Reszta to juz Twoja osobista kwestia.

Nie wiem, czy chcesz znać moje zdanie na ten temat, ale dla mnie aranżacja ołtarza jest zawsze kwestią konkretnych preferencji. Uważam jedynie, że każdy przedmiot powinien mieć na ołtarzu swoje znaczenie i współgrać z innymi przedmiotami.
No chyba, że chce się pracować w jakimś konkretnym systemie. Wtedy oczywiście powinno się przyjąć stosowany przez ów system paradygmat.
Mr.Magick napisał(a):
Tak wogole jesli jestes bardziej zainteresowany obrzedami magicznymi,i Magia Rytualna,to wejdz sobie na ta strone http://www.esotericarchives.com tam znajdziesz wszystko co Ci potrzeba.A odnosnie wiccan,to pamietaj ze jest to system ktory bazuje na Magii europejskiej,wiele rytualow zostalo przejetych z tradycji europejskiej,nie wiem tylko dlaczego sa one opatrzone teraz etykietka wiccanskie.
Tak przy okazji czy moze mi to ktos wytlumaczyc.

Wicca to część Zachodniej Tradycji Misteryjnej. Nie wiem więc dlaczego miała by się drastycznie różnić od innych systemów religijnych i magicznych rozwijających się w tej części świata. Jest natomiast prawdą, że jak wszystkie te systemy mamy własną interpretację pewnych rytuałów, oraz takie elementy rytuałów, które występują tylko w naszej Tradycji.
Mr.Magick napisał(a):
Tak na koniec dobra rada,jesli pytasz o takie rzeczy jak oltarze usytuowanie etc.a jest to podstawa zawsze siegaj do zrodla przyjacielu,dla mnie tymi zrodlami sa Klucze Salomona,pisma Corneliusa Agryppy,Eliphasa Leviego,Barreta.Wtedy unikniesz balaganu i ,,ten powiedzial tak a ten tak,wiec kto ma racje" :) W linku co Ci podalem masz wiele,chociaz nie wszystko,aczkolwiek sa to materialy zrodlowe.

Jeśli kogoś interesuje Wysoka Magia silnie osadzona w tradycji judeochrześcijańskiej to myślę, że trudno jest o lepsze źródła.

Świętosław napisał(a):
A jeśli figurkę uznać za siedzibę Boga i Bogini? Tak jak laleczka wanga czy voodoo ma przybliżać formę konkretnej osoby, tak podobnie może być w przypadku Bogów z małymi rzeźbami.

To dobry trop, aczkolwiek nie jedyny dobry trop.
Świętosław napisał(a):
Informacje na temat tego, w którym miejscu umieścić ołtarzyk mogą być często sprzeczne. Jedna osoba napisze, że w kierunku północnym, inna (niekoniecznie związana z jakąkolwiek formą wicca) poda, że północ, to jedyny kierunek, z którego nie dociera słońce - więc kierunek "negatywny". Najlepsza opcja to kierowanie się intuicją i zwracanie uwagi, na to czego rytuał dotyczy.

Zgadzam się z Świętosławem. Oczywiście, jak już wspomniałem, jeśli decydujesz się na jakąś konkretną Tradycję to warto szanować wszystkie panujące w niej zasady. Razem tworzą one spójny system.

Mr.Magick napisał(a):
Chodzilo mi o staly oltarzyk,taki ktory masz w domu,caly czas(o ile masz)taki powinien byc na stronie wschodniej,zawsze.

Z całą pewnością istnieją Tradycje okultystyczne, w których ołtarz powinien być ZAWSZE na Wschodzie. Wicca Tradycyjne z całą pewnością nie jest taką Tradycją.

Asus napisał(a):
Jeśli figurkę traktujemy jako symbol to ok, nie musi tam byc. ale jeśli figurka JEST bogiem (czyli jest to zrobiony specjalnie w rytualnym celu fetysz boga) to wtedy faktycznie, zwraczasz się do figurki.
Takie animistyczne 3 grosze do rozmowy w dziale wicca tradycyjne o czarowniczych ołtarzach (ehh, ten eklektyzm mnie przeraża czasami) :wink:

Bogom niech będą dzięki za te animistyczne trzy grosze! Oczywiście figurka może być symbolem. Ale Bóstwo może w nią zstąpić na czas rytuału. Może też zamieszkiwać ją stale jak to ma obecnie miejsce w wielu odmianach Hinduizmu.
Pozdrawiam,
Accolon.

Accolonie, używaj przycisku "edytuj" i nie pisz kolejnych postów jeden pod drugim,
RAdmin

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: poniedziałek, 9 listopada 2009, 12:58 
Mr.Magick napisał(a):
Agni do niczego Cie nie zmuszam,jezeli nie mozesz to ok.Nie wymagam od Ciebie znania wszystkich systemow magicznych,tylko czy moglabys mi napisac co wedlug Ciebie jest przejete przez Wicca z Magii(moga byc tylko te systemy,ktore znasz :wink: ).


Wiem ze nie zmuszasz, wcale nie mialam takiego uczucia. :) Ja poprostu myslalam ze ty masz konkrety na mysli a nie ogolna sytuacje. Driadka wlasciwie juz odpowiedziala. W wicca bardzo duzo jest elementow magii ceremonialnej ale nie wszystko jest kopiowane co do litery a poza tym znajduja sie tez elementy praktyk nie zwiazanych z magia ceremonialna. A przede wszystkim wiccanie roznia sie podejsciem do magii i rytualu. Jak sam pisales magia ceremonialna ma zasady, reguly, wytyczne, jest planowana, upozadkowana i dopieta na ostatni guzik itp. Wicca jest bardziej spontaniczna i intuicyjna. Owszem mamy jakies tam reguly ale poza tym stawiamy na to co akurat wydaje sie byc najodpowiedniejsze i czasami rezygnujemyz regul. Przynajmniej jesli chodzi o rytualy.

Mr.Magick napisał(a):
w lekcji piatej jest opis ksiegi rytualow - jak dla mnie wywodzi sie to z tradycji grimoriaow,podrozdzial dalej czytam o konsekracji narzedzi rytualnych,brzmi to mi znajomo,troche pozmieniane ale znajome.


Owszem, wicca jak najbardzej wywodzi sie z tej tradycji. Wiele sciezek magicznych ma wspolne zrodla, jedna z drugiej sie wywodzi, nic nie jest zawieszone w prozni ale sie rozwija i przeksztalca. Jednym z najczeciej stawianych wicca zarzutow jest ze wszystko jest 'wymyslone' przez jedna osobe i ze nie ma zadnej kontynuacji. Takie postawienie sprawy jest straszliwym uproszczeniem bo system stworzony przez Gardenera nie wzial sie znikad, nie zrodzil sie w wyobrazni jednego czlowieka ale zostal zlozony poprzez wybranie elementow roznych magicznych systemow i pratyk, wiary poganskiej i filozofii starozytnej. Dokonalo sie to dzieki ludziom ktorzy oddawali sie takim roznym praktykom a Gardener po prostu uczac sie od tych ludzi i sam majac duza wiedze i doswiadczenie zlozyl to w nowy, inny system magiczny. Dodam tez ze system ten ciagle sie rozwija, jest wiecznie zywy. I choc to prawda ze wicca powstala w ubieglym wieku to jednak kontynuacja praktyk istnieje. Sam zreszta zauwazyles ile jest podobienstw.

Mr.Magick napisał(a):
Ok,wiec jesli macie swoje wlasne narzedzia czy to nie wystarczy?Po co zapozyczac,czy nie mozna wymyslic?I czy jest tak jak w cytacie powyzszym,to mi pasuje to to przejmuje a to mi nie pasuje to dzieki?

A skad magia ceremonialna wziela rozdzke? Czy sami ja wymyslili? W wicca mamy i athame i rozdzke, choc ich przeznaczenie jest zblizone to jednak oba narzedzia sie roznia pomiedzy soba, tak samo jak roznia sie ich korespondencje. Oba sa potrzebne.

Istnieje duzo systemow magicznych i mysle ze najlepiej myslec o wicca jak o wlasnie takim systemie, w wielu elementach podobnym ale jednak troche roznym od innych systemow. Nie przywiesisz etykietki magii chaosu do magii ceremonialnej, magia enochianska ma swoja etykietke i nie pomyslisz jej z inna, tak samo wicca ma swoje roznice ktore powoduja ze jest inna od innego systemu nawet jesli wywodzi sie po czesci z magii ceremonialnej.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: poniedziałek, 9 listopada 2009, 13:12 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Hej,
Mr.Magick napisał(a):
Ujme to tak,co Wicca wnosi do Magii,a co Magia wnosi do Wicca?

Wicca Tradycyjne jest tradycją misteryjną. Oznacza to, że im mniej się na ten temat mówi, czy pisze to generalnie tym lepiej. Mam wrażenie, że w tym momencie dotknęliśmy takiego aspektu mojej Tradycji, o którym ja osobiście nie odważyłbym się dyskutować publicznie.
Generalnie Wicca jest częścią Zachodniej Tradycji Misteryjnej i pewnie ma wiele elementów wspólnych z innymi Tradycjami mistycznymi i magicznymi. Z własnego doświadczenia powiem jednak, że rzeczywiście ma też takie elementy, które są unikalne tylko dla niej. Myślę, że może to potwierdzić wielu Wiccan, którzy przed i po inicjacji parali się (i nadal parają) również Magią Ceremonialną.
Pozdrawiam,
Accolon.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: poniedziałek, 9 listopada 2009, 20:50 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2009, 10:30
Posty: 153
Lokalizacja: Holandia/Rotterdam
Accolon napisał(a):
Mr.Magick napisał(a):
Jak interesuje Cie podejscie w ,,czarostwie" co ja interpretuje jako uprawianie magii,to juz Ci pisze.

No właśnie. Mam wrażenie, że tutaj jednak chodziło o współczesne Czarownictwo, a nie o Magię Ceremonialną.


Sadzac po odpowiedzi igorusisa,jest chyba usatysfakcjonowany :wink:

Driada napisał(a):
"Księga Czarostwa Bucklanda" jest jak dla mnie bardziej o czarostwie Bucklanda, niż stricte o wicca. Ale to mniej istotne.


A ja jak kupowalem ta ksiazke myslalem ze jest o uprawianiu Magii a wyglada mi na wicca,no ale liczy sie swiatopoglad i podejscie. :) A o ksiazce,dobra dla poczatkujacych,slaba dla zaawansowanych.

Driada napisał(a):
Hmm Aleister Crowley, ten to zaszalał ze zmianą systemów i ich miksowaniem. Totalny eklektyk. Gdyby każdy z nich chciał wymyślać cały system od początku, nadal bylibyśmy w punkcie wyjścia, żadnego kroku wprzód. Wyrzucenie czegoś, co się nie sprawdza, skopiowanie czegoś co sprawdza się doskonale, to dla mnie dwie kolumny rozwoju, dzieki którym mogę się doskonalić jako człowiek.


Odnosnie Crowleya to sie Driado w 100% z Toba zgodze.A odnosnie dalszej Twojej wypowiedzi w tym cytacie odnosnie kopiowania i wyrzucania,to w jeszcze bardziej sie z Toba zgodze,poniewaz tak wlasnie robie,i dziala :D I nazywam to rozwojem magicznym,a nie Wicca,a moze Wy byscie to nazwali Wicca,chociaz nie sory przeciez nikt mnie nie inicjowal. :(

Accolon napisał(a):
Mr.Magick napisał(a):
Nie musisz stawiac na nim zadnych posazkow ani nic w tym stylu,bo to akuratnie nie wiem skad sie wzielo.Bo w momencie odprawiania rytualu co jest wazniejsze,do kogo sie bezposrednio zwracasz czy figurki? :)


Accolon napisał(a):
Bóstwo może manifestować się na wiele sposobów.

Ok,jakich wedlug Ciebie?
Accolon napisał(a):
Często na wiele sposobów jednocześnie.

Patrz pytanie wyzej. :)
Accolon napisał(a):
Ołtarz wiccański pełni wiele funkcji. Część z nich jest podobnych do tych, które pełni ołtarz w Magii Ceremonialnej.

Ok,jakie funkcje pelni oltarz wiccanski,i jakie sa punkty styczne?

Accolon napisał(a):
Uważam jedynie, że każdy przedmiot powinien mieć na ołtarzu swoje znaczenie i współgrać z innymi przedmiotami.
No chyba, że chce się pracować w jakimś konkretnym systemie. Wtedy oczywiście powinno się przyjąć stosowany przez ów system paradygmat.

Tu sie z Toba w pelni zgodze.

agni napisał(a):
W wicca bardzo duzo jest elementow magii ceremonialnej ale nie wszystko jest kopiowane co do litery a poza tym znajduja sie tez elementy praktyk nie zwiazanych z magia ceremonialna. A przede wszystkim wiccanie roznia sie podejsciem do magii i rytualu. Jak sam pisales magia ceremonialna ma zasady, reguly, wytyczne, jest planowana, upozadkowana i dopieta na ostatni guzik itp. Wicca jest bardziej spontaniczna i intuicyjna. Owszem mamy jakies tam reguly ale poza tym stawiamy na to co akurat wydaje sie byc najodpowiedniejsze i czasami rezygnujemyz regul. Przynajmniej jesli chodzi o rytualy.


Agni,uwazam Ciebie za inteligentna osobe,wiec odpowiedz mi na pytanie:Czy zeby sie zajmowac Magia musialas oprzec sie na systemie wiccanskim?Czy nie moglas dojsc do tego po prostu sama?Wiem,jest to bardzo czasochlonne,meczace a czasami i niebezpieczne ale jest to wtedy Twoje i tylko Twoje.Nie musialas bys wtedy pisac czegos takiego:
agni napisał(a):
a z odpowiedzia moze byc trudno bo raz ze nie o wszystkim moge pisac
A dlaczego nie mozesz,ktos Ci zabrania?powiedz kto juz ja go urzadze :D

agni napisał(a):
Istnieje duzo systemow magicznych i mysle ze najlepiej myslec o wicca jak o wlasnie takim systemie, w wielu elementach podobnym ale jednak troche roznym od innych systemow. Nie przywiesisz etykietki magii chaosu do magii ceremonialnej, magia enochianska ma swoja etykietke i nie pomyslisz jej z inna, tak samo wicca ma swoje roznice ktore powoduja ze jest inna od innego systemu nawet jesli wywodzi sie po czesci z magii ceremonialnej.


A nie moze byc po prostu Magia?Prosciej,latwiej i we wszystkich tych systemach zawsze zachodza podobne mechanizmy,nawet w magii chasosu gdzie mozesz sobie sobie elementala wyhodowac na wlasne zyczenie :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: poniedziałek, 9 listopada 2009, 21:06 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 15:12
Posty: 732
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Mr.Magick napisał(a):
Odnosnie Crowleya to sie Driado w 100% z Toba zgodze.A odnosnie dalszej Twojej wypowiedzi w tym cytacie odnosnie kopiowania i wyrzucania,to w jeszcze bardziej sie z Toba zgodze,poniewaz tak wlasnie robie,i dziala :D I nazywam to rozwojem magicznym,a nie Wicca,a moze Wy byscie to nazwali Wicca,chociaz nie sory przeciez nikt mnie nie inicjowal. :(


Niezupełnie tak. Wprowadzanie zmian odnosi się do podobieństw między wicca a innymi systemami. Nie jest wyróżnikiem wicca. Wicca to wicca, ponieważ ma specyficzne dla siebie wyróżniki. Wprowadzanie zmian w tradycji nie jest tym wyróżnikiem.

_________________
"Wyrocznia Bogów to Dziecięcy Głos Miłości w twej własnej Duszy. Usłysz go!" - Aleister Crowley


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: poniedziałek, 9 listopada 2009, 21:26 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2009, 10:30
Posty: 153
Lokalizacja: Holandia/Rotterdam
Ok a czy moglas mi napisac jakie ta sa wyrozniki?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: poniedziałek, 9 listopada 2009, 21:31 
Mr.Magick napisał(a):
Agni,uwazam Ciebie za inteligentna osobe,wiec odpowiedz mi na pytanie:Czy zeby sie zajmowac Magia musialas oprzec sie na systemie wiccanskim? Czy nie moglas dojsc do tego po prostu sama? Wiem,jest to bardzo czasochlonne,meczace a czasami i niebezpieczne ale jest to wtedy Twoje i tylko Twoje. Nie musialas bys wtedy pisac czegos takiego:
agni napisał(a):
a z odpowiedzia moze byc trudno bo raz ze nie o wszystkim moge pisac


Oczywiscie ze nie musialam sie opierac na systemie wiccanskim. Jak najbardziej moglam sama - w praktyce wiccanskiej zreszta jest sporo miejsca na samotna praktyke. I byc moze podazylabym taka samotna siciezka gdyby nie to ze calkiem przypadkowo (jelsi wierzyc w przypadki - a tak na prawde nie wierze w nie) odkrylam wicca a wlasciwie wiccan. Rytualy lacza ludzi w magiczny sposob, kowen tworzy group mind a ludzie staja sie sobie bardzo bliscy. Ja jestem zwierzeciem niezwykle towarzyskim i lubie pracowac w grupie a kiedy spotkalam wiccan i zobaczylam jak namacalne byly niewidzilane polacznia pomiedzy nimi, zapragnelam byc tego czescia. Jak sie okazalo ze wicca pasuje do mojej wlasnej wiary to juz w ogole byl szczyt szczescia. Wicca to nie tylko magia ale tez religia, filozofia i styl zycia dla mnie i radosc mi sprawia ze mam rodzine wiccanska z ktora moge sie tym wszystkim dzielic. Nie zalezy mi zeby moja praktyka byla tylko moja. Jestem ektremalnym ekstorwertykiem :D wiec samotna praktyka o ile wazna nie moze byc moja jedyna praktyka.

Mr.Magick napisał(a):
A dlaczego nie mozesz,ktos Ci zabrania?powiedz kto juz ja go urzadze :D

Pewne praktyki czy techniki rytualne objete sa tajemnica a podczas rytualu inicjacji skaldamy przysiege ze nie zdradzimy tych tajemnic. Jest to zasada wymagana przez wiekszosc, jesli nie wszystkich, wiccan wiec jesli chcesz kogos 'urzadzic' to bedziesz mial pelne rece roboty :wink:. Jednak tak na prawde to ja sama sie pilnuje zeby nie zdradzic tajemnic. Nawet jesli wydawaloby mi sie ze nie ma potrzeby bycia tak bardzo tajemniczym to jednak zgodzilam sie w czasie inicjacji honorowac ta zasade, zostalam wtedy przez innych wiccan obdarzona zaufaniem ktorego nie chcialabym zawiesc.

Mr.Magick napisał(a):
A nie moze byc po prostu Magia?Prosciej,latwiej i we wszystkich tych systemach zawsze zachodza podobne mechanizmy,nawet w magii chasosu gdzie mozesz sobie sobie elementala wyhodowac na wlasne zyczenie :wink:

Owszem, jesli chcialoby sie tak bardzo uogolniac moge powiedziec po prostu Magia. Jelsi chcemy byc bardziej specyficzni to powiem wicca. Z tym ze uogolnienie takie moze sie odnosic tylko do jednego aspektu wicca - tego magicznego. Wicca to nie tylko magia ale takze religia i choc moj system wiary ma wiele wspolnego z filozofia magii to jednak sa elementy ktorych w magii nie ma.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: poniedziałek, 9 listopada 2009, 21:49 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2009, 10:30
Posty: 153
Lokalizacja: Holandia/Rotterdam
agni napisał(a):
I byc moze podazylabym taka samotna siciezka gdyby nie to ze calkiem przypadkowo (jelsi wierzyc w przypadki - a tak na prawde nie wierze w nie) odkrylam wicca a wlasciwie wiccan.


Widzisz agni,ja podazylem ta samotna sciezka,mam nadzieje ze mnie zrozumiesz.Ostatnio rozmawialem o tym z Morgana,pytala sie mnie o wicca czy mnie to interesuje,odpowiedzialem ze nie,ze dla mnie juz jest za pozno,zrozumiala.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: poniedziałek, 9 listopada 2009, 21:57 
Mr.Magick napisał(a):
Widzisz agni,ja podazylem ta samotna sciezka,mam nadzieje ze mnie zrozumiesz.Ostatnio rozmawialem o tym z Morgana,pytala sie mnie o wicca czy mnie to interesuje,odpowiedzialem ze nie,ze dla mnie juz jest za pozno,zrozumiala.

Alez ja calkowicie rozumiem. Po to istnieje tyle rozych systemow i praktyk magicznych zeby kazdy z nas, zainteresowanych magia, znalazl sobie to co mu najbardziej pasuje. Wszystkie sciezki sa dobre i nikt nikomu zadnej nie powinien narzucac.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: poniedziałek, 9 listopada 2009, 23:29 
Mr.Magick napisał(a):
agni napisał(a):
I byc moze podazylabym taka samotna siciezka gdyby nie to ze calkiem przypadkowo (jelsi wierzyc w przypadki - a tak na prawde nie wierze w nie) odkrylam wicca a wlasciwie wiccan.


Widzisz agni,ja podazylem ta samotna sciezka,mam nadzieje ze mnie zrozumiesz.Ostatnio rozmawialem o tym z Morgana,pytala sie mnie o wicca czy mnie to interesuje,odpowiedzialem ze nie,ze dla mnie juz jest za pozno,zrozumiala.


Czy na rozwinięcie wiedzy, talentu i umiejętności może być za późno?


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: poniedziałek, 9 listopada 2009, 23:30 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 15:12
Posty: 732
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Mr.Magick napisał(a):
Ok a czy moglas mi napisac jakie ta sa wyrozniki?


Jednen z nich jest szeroko omawiany w książkach na temat wicca. Jest nim praca z konkretnymi bogami. Jak napisała Agni w poprzenim poście, wicca to też religia. Mozesz więc przyjąć, że wyróżnikiem tym jest połączenie konkretnego systemu magicznego i religijnego.

_________________
"Wyrocznia Bogów to Dziecięcy Głos Miłości w twej własnej Duszy. Usłysz go!" - Aleister Crowley


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: wtorek, 10 listopada 2009, 11:52 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Hej,
Mr.Magick napisał(a):
A ja jak kupowalem ta ksiazke myslalem ze jest o uprawianiu Magii a wyglada mi na wicca,no ale liczy sie swiatopoglad i podejscie. :) A o ksiazce,dobra dla poczatkujacych,slaba dla zaawansowanych.

Ja uważam, że ta książka to nie jest wartościowa publikacja. Nie zmusza człowieka do samodzielnego myślenia, a te liczy się w Wicca i innych gałęziach Czarownictwa najbardziej. Tej książki nie polecał bym początkującym, bo oni zazwyczaj zaczynają po prostu odprawiać napisane w niej rytuału, nie rozumiejąc wcale o co w nich chodzi i po co właściwie to się robi. No, a zaawansowany okultysta też tutaj nie znajdzie nic ciekawego.
Mr.Magick napisał(a):
Accolon napisał(a):
Bóstwo może manifestować się na wiele sposobów.

Ok,jakich wedlug Ciebie?

To chyba pytanie retoryczne? W końcu mówimy o Bogach.
Mr.Magick napisał(a):
Accolon napisał(a):
Często na wiele sposobów jednocześnie.

Patrz pytanie wyzej. :)

Patrz odpowiedź wyżej. ;)
Mr.Magick napisał(a):
Accolon napisał(a):
Ołtarz wiccański pełni wiele funkcji. Część z nich jest podobnych do tych, które pełni ołtarz w Magii Ceremonialnej.

Ok,jakie funkcje pelni oltarz wiccanski,i jakie sa punkty styczne?

W mojej linii przekazu nauki dotyczące roli Ołtarza w Wicca Tradycyjnym przekazywane są Adeptowi przez Nauczyciela twarzą w twarz.
Mr.Magick napisał(a):
Ok a czy moglas mi napisac jakie ta sa wyrozniki?

Nie jestem Driadą, ale z chęcią odpowiem na to pytanie. Wicca to religia. Kult konkretnej boskiej pary. Wiccanie czują się z tymi Bogami związani już przed inicjacją, a po inicjacji tę więź pogłębiają. Wicca to także Rzemiosło. Rzemiosło przywoływania Bogów, a także Rzemiosło czynienia magii. Wicca to też filozofia, specyficzne rozumienie tego kim jest człowiek i jaka jest jego rola we wszechświecie. Wicca to w końcu społeczność ludzi, Rodzina. Z niektórymi jej członkami dogadujemy się lepiej, z innymi gorzej. Z innymi wolimy się wcale nie dogadywać. Co nie zmienia faktu, że jesteśmy wszyscy połączeni więziami, które, jak wierzymy, wykraczają poza to życie.
Świętosław napisał(a):
Mr.Magick napisał(a):
Czy na rozwinięcie wiedzy, talentu i umiejętności może być za późno?

Oczywiście, że nie. To tylko kwestia predyspozycji i preferencji.
Pozdrawiam,
Accolon.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: wtorek, 10 listopada 2009, 20:24 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2009, 10:30
Posty: 153
Lokalizacja: Holandia/Rotterdam
Świętosław napisał(a):
Czy na rozwinięcie wiedzy, talentu i umiejętności może być za późno?


Na to nigdy nie jest za pozno,ja jednak preferuje progres nie regres.Po prostu nie czuje potrzeby zeby zmieniac sciezke ktora obralem,tylko ja rozwijac coraz bardziej.

agni napisał(a):
Wszystkie sciezki sa dobre i nikt nikomu zadnej nie powinien narzucac.


Dokladnie,ja reprezentujac swoje poglady nie oczekuje ze bedziecie sie ze mna zgadzac,nie mam zamiaru nikomu tez nic narzucac,po prostu akceptuje Wasze zdanie,jesli czegos nie wiem to sie pytam,moze czasami te pytania sa trudne ale niestety dziedziny o ktorych tu rozmawiamy tez nie sa latwe.Jest tylko jedna rzecz,jezeli ktos pisze cos co jest dla mnie totalnym nonsensem to bede to zwalczac,zawsze. :) W koncu chyba m.in.jest to forum zeby walczyc z glupota i obalac mity.A z tego co widze to osoby co maja za bujna wyobraznie to za dlugo tu nie wytrzymuja pod ostrzalem pytan. :)

Accolon napisał(a):
To chyba pytanie retoryczne? W końcu mówimy o Bogach.


Nie to nie jest pytanie retoryczne,tylko skierowane do Ciebie Accolonie i mialem nadzieje ze na nie odpowiesz troche inaczej.Wiem ze mowimy o bogach,gdybym sie Ciebie zapytal:Jak sie manifestuja bogowie?,tak byloby to pytanie retoryczne,jednak jesli rozmawiamy jak sie manifestuja bogowie,bostwa podczas rytualu,zmienia to sens wypowiedzi.

Accolon napisał(a):
W mojej linii przekazu nauki dotyczące roli Ołtarza w Wicca Tradycyjnym przekazywane są Adeptowi przez Nauczyciela twarzą w twarz.

Czyli nie napiszesz mi bo Ci nie wolno o tym z nikim rozmawiac kto nie jest inicjowany,tak?agni juz mi to wytlumaczyla troche(dzieki agni)Czyli jak to jest z Wami,wiccanami,piszemy,piszemy,a jak ja zaczynam stawiac konkretne pytania,i oczekuje konkretnych odpowiedzi,kazdy zaslania sie tajemnica,inicjacja itp.

Wiecie jak bedzie najlepiej,podajcie mi moze najlepszych Waszym zdaniem autorow ksiazek o Wicca lacznie z tytulami(najlepiej jakby byly angielskie,latwiej mi bedzie je wtedy znalezc)a ja bede mogl sie wtedy przygotowac do dalszej dyskusji,bo tak to za daleko nie zajdziemy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: wtorek, 10 listopada 2009, 21:10 
Mr.Magick napisał(a):
Na to nigdy nie jest za pozno,ja jednak preferuje progres nie regres.Po prostu nie czuje potrzeby zeby zmieniac sciezke ktora obralem,tylko ja rozwijac coraz bardziej.

Ja tam nie uwazam zeby dowiadywanie sie i doswiadczanie czegos nowego nawet jesli w pewien sposob wydaje sie nam mniej zaawansowane w stosunku do tego co juz doswiadczylismy bylo regresem. W koncu to zawsze nowa wiedza i nowe doswiadczenie. Nawet jesli potem z niego nie skorzystamy to jednak jakos nas wzbogaca. Ale najlepiej isc za glosem serca. Jak nie czujesz potrzeby to po prostu tego nie rob. Wicca to jedna z tych religii do ktorej potrzeba poczuc powalanie. I wbrew temu, ze w zartach Asus przyrownuje wicca do Borga, wiccanom nie zalezy zeby wszyscy stali sie wiccanami. Osobiscie bardzo lubie kontakty z ludzmi z innych sciezek, pytania, odpowiedzi, dyskusje itp.

Mr.Magick napisał(a):
Dokladnie,ja reprezentujac swoje poglady nie oczekuje ze bedziecie sie ze mna zgadzac,nie mam zamiaru nikomu tez nic narzucac,po prostu akceptuje Wasze zdanie,jesli czegos nie wiem to sie pytam,moze czasami te pytania sa trudne ale niestety dziedziny o ktorych tu rozmawiamy tez nie sa latwe.Jest tylko jedna rzecz,jezeli ktos pisze cos co jest dla mnie totalnym nonsensem to bede to zwalczac,zawsze. :) W koncu chyba m.in.jest to forum zeby walczyc z glupota i obalac mity.A z tego co widze to osoby co maja za bujna wyobraznie to za dlugo tu nie wytrzymuja pod ostrzalem pytan. :)


Jak wiesz ja tez lubie zadawac pytania (sobie samej tez) i z kolei na zadane mi pytania odpowiadam jak najlepiej umie lub moge. Zgadzam sie ze niektore nasze dyskusje nie sa latwe i nie zawsze bedziemy sie zgadzac, ale wazne jest zeby nikt nie obrazal sie za krytyke.

Mr.Magick napisał(a):
Czyli nie napiszesz mi bo Ci nie wolno o tym z nikim rozmawiac kto nie jest inicjowany,tak?agni juz mi to wytlumaczyla troche(dzieki agni)Czyli jak to jest z Wami,wiccanami,piszemy,piszemy,a jak ja zaczynam stawiac konkretne pytania,i oczekuje konkretnych odpowiedzi,kazdy zaslania sie tajemnica,inicjacja itp.


Nie jestem Accolonem ale mam nadzieje ze nie obrazisz sie jesli odpowiem. Accolon pewnie i tak od siebie ci odpowie. Wiem ze to moze byc frustujace. Wlasciwie przyznam ze mnie tez frustruje ze kiedy nadarzy sie dyskusja z osoba ktora tez zna sie na magii i moglibysmy miec ciekawa i wartosciowa dyskusje, ja nie moge powiedziec wszytkiego. Wlasciwie chcialabym sie podzielic z ludzmi z innych sciezek i zobaczyc jakie beda miec zdanie ale wybralam tak a nie inaczej a przysiega jest przysiega. Chcemy wiec czy nie chcemy bedziemy sie zaslaniac tajemnica.

Mr.Magick napisał(a):
Wiecie jak bedzie najlepiej,podajcie mi moze najlepszych Waszym zdaniem autorow ksiazek o Wicca lacznie z tytulami(najlepiej jakby byly angielskie,latwiej mi bedzie je wtedy znalezc)a ja bede mogl sie wtedy przygotowac do dalszej dyskusji,bo tak to za daleko nie zajdziemy.

Zdaje sie ze najlepsze pozycje zarowno w polskim jak i angielskim jezyku wymienione sa w dziale o ciekawych ksiazkach. Tylko ze z ksiazek tez sie wszystkigo nie dowiesz bo autorzy tez skladali przysiege wiec albo nie mowia wszytkiego albo troche zmieniaja opisy praktyk.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: wtorek, 10 listopada 2009, 21:18 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 15:12
Posty: 732
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Mr.Magick napisał(a):
Wiecie jak bedzie najlepiej,podajcie mi moze najlepszych Waszym zdaniem autorow ksiazek o Wicca lacznie z tytulami(najlepiej jakby byly angielskie,latwiej mi bedzie je wtedy znalezc)a ja bede mogl sie wtedy przygotowac do dalszej dyskusji,bo tak to za daleko nie zajdziemy.


Ha, tutaj podejrzewam dostaniesz inne propozycje od każdego, kogo spytasz.
Ja ze swojej strony proponowałabym:
"Wicca an old religion in the new millennium" Vivianne Crowley (do emerytury dziwnie mi będzie mówić jaki mam sentyment do tej książki :lol: ) oraz
"A Witches' Bible" Janet i Stewarda Farrarów.
Na rozpoczęcie dyskusji chyba starczy. Ah, no i blokady pod tytułem "wiem ale nie mogę powiedzieć" i tak nie ominiesz. Pewnych rzeczy również i w wymienionych książkach nie ma.

_________________
"Wyrocznia Bogów to Dziecięcy Głos Miłości w twej własnej Duszy. Usłysz go!" - Aleister Crowley


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: wtorek, 10 listopada 2009, 21:40 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2009, 10:30
Posty: 153
Lokalizacja: Holandia/Rotterdam
Driado,podam Ci przyklad z mojego zycia.W polowie lat 90-tych ukonczylem I i II stopien Reiki.Nie wiem czy znasz ten system leczenia.W kazdym razie w drugim stopniu poznajesz pewne znaki dzieki ktorym mozesz energia kierowac na odleglosc itp.W tamtym okresie znaki te byly utrzymywane w najglebszej tajemnicy,do tego stopnia ze uczylismy sie ich pisac na piasku zeby mozna bylo je szybko zamazac,gdyby ktos niepowolany chcial je odczytac.Minelo kilka lat weszlismy w XXI wiek i zobaczylem na wystawie w ksiegarni ksiazke o Reiki z krzykliwym tytulem,i dopiskiem w ,,srodku znaki II stopnia."Teraz sa one juz wszedzie publikowane ,,zeby nikt nie zapomnial jak je kreslic".Nie boisz sie ze historia moze sie powtorzyc?

Dzieki za tytuly,bede szukac,bo nie lubie rozpoczynac dyskusji nieprzygotowany,tylko jest jeden maly problem bede mial wiecej pytan :) pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: wtorek, 10 listopada 2009, 22:01 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 02:13
Posty: 135
Lokalizacja: Kraków
Mr.Magick napisał(a):
Driado,podam Ci przyklad z mojego zycia.W polowie lat 90-tych ukonczylem I i II stopien Reiki.Nie wiem czy znasz ten system leczenia.W kazdym razie w drugim stopniu poznajesz pewne znaki dzieki ktorym mozesz energia kierowac na odleglosc itp.W tamtym okresie znaki te byly utrzymywane w najglebszej tajemnicy,do tego stopnia ze uczylismy sie ich pisac na piasku zeby mozna bylo je szybko zamazac,gdyby ktos niepowolany chcial je odczytac.Minelo kilka lat weszlismy w XXI wiek i zobaczylem na wystawie w ksiegarni ksiazke o Reiki z krzykliwym tytulem,i dopiskiem w ,,srodku znaki II stopnia."Teraz sa one juz wszedzie publikowane ,,zeby nikt nie zapomnial jak je kreslic".Nie boisz sie ze historia moze sie powtorzyc?

Dzieki za tytuly,bede szukac,bo nie lubie rozpoczynac dyskusji nieprzygotowany,tylko jest jeden maly problem bede mial wiecej pytan :) pozdrawiam



O reiki mam fatalną opinię i nie dziwi mnie, że coś takiego się stało. Ale abstrahując od moich prywatnych opinii, nie przyszło Ci do głowy, że być może Wiccanie nie mówią Ci pewnych rzeczy właśnie po to, zeby coś takiego kiedyś nie nastapiło?
Osobiście jestem spokojna o wiccanskie sekrety- nawet jeśli coś wycieka, to wycieka minimalny ułamek, a społeczność wiccańska jest diablo dobra w sianiu dezinformacji i kryciu tych sekretów również, jeśli wyciekły.*
Nie mówiąc już o tym, że chociaż sama z Wicca mam wspólnego tyle, że przyjaźnię się z Hajdamaką ;) to doskonale rozumiem to, co czasami obecni tu Wiccanie powtarzają: że niezależnie od przysięgi, pewnych rzeczy nie da się powiedzieć.


*spoiler: nie jest to oskarżenie w żadnym wypadku, ani próba obrazy, a wyraz mojego głębokiego podziwu- uważam że mało kto potrafi tak dbać o swoje sekrety jak Wiccanie :)

_________________
O żaglach, książkach i innych sprawach
A tu można na mnie głosować, celem wysłania na Antypody ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: wtorek, 10 listopada 2009, 22:06 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2009, 10:30
Posty: 153
Lokalizacja: Holandia/Rotterdam
Elwen,nie chodzi mi o system tylko o ludzi.a wiccanie to chyba normalni ludzie,tacy jak my jak mniemam?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: wtorek, 10 listopada 2009, 22:37 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 02:13
Posty: 135
Lokalizacja: Kraków
Po pierwsze, wydaje mi się, że kwestia tajemnicy w różnych systemach magicznych i religijnych to już osobny temat i dobrze by było, jakby jakaś władza zwierzchnia nas wydzieliła ;)
Uwaga, ciąg dalszy będzie zdradzał cechy flejmogenne i wyraża moje bardzo osobiste, czysto subiektywne opinie:
Po drugie, wręcz przeciwnie- uważam, że tu kluczowy jest system. W dwóch aspektach:

a) jako system mistyczny- wybacz, uważam reiki za system miałki, nastawiony na zysk i fałszujący rzeczywistość. Nie, nie jestem inicjowana w żadnym wypadku- chociaż to rozważałam. Po czym miałam małą przygodę z ludzmi zajmującymi się reiki, ktora spowodowała moją niechęć do całego systemu, który, nie ukrywajmy, obejmuje tylko mały wycinek rzeczywistości. Wicca odczuwam jako system złożony, głęboki i wartościowy i to, że dziś nie mam z nim nic wspólnego i nie wiążę z nim przyszłości wynika z tego, że ja i wiccańscy bogowie powiedzieliśmy sobie wyraźne "nie". A uczciwie powiem, że to "antypowołanie",jest już czymś, co mnie przekonuje, że Wicca jest systemem o niezwykłej potędze. I jako taki jest w stanie wywrzeć większą presję.

b) jako wspólnota ludzka- w reiki z tego, co mi wiadomo "wspólnotowość" konczy się na relacji uczen-nauczyciel. W związku z tym nie istnieje grupa, ktora uważałaby za istotne ochronę wspólnego interesu. A nawet nie będąc wiccaninem, nie można nie spostrzec znaczenia wspólnoty w Wicca. I tym sposobem tworzy się grupa, która może bronić wspólnej sprawy. Jeśli znajdzie się czarna owca, odtajniająca pewne sekrety, Wiccanie, jako grupa, są w stanie tą informację zagłuszyć zwyczajnym szumem informacyjnym. I robią to skutecznie.

_________________
O żaglach, książkach i innych sprawach
A tu można na mnie głosować, celem wysłania na Antypody ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: wtorek, 10 listopada 2009, 23:56 
Offline
Szpieg jezuitów
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2007, 15:15
Posty: 1883
Lokalizacja: Piaseczno k. Warszawy
To ja dopowiem tyle: na sieci w pewnym miejscach sa podane imiona Boga i Bogini wicca. Tyle z tego, ze dopoki nie jest sie inicjowanym nie wie sie czy te imiona sa prawdziwe. Naprawde mozna sie zdziwic co ludzie potrafia na sieci wymyslec ;) I owszem, zastanawialem sie nieraz, czy te imiona Bogow sa wymyslem nieinicjowanychy czy kampanie dezinformujaca inicjowanych :)

A co do reiki - mam wielki szacunek do tej sciezki, kiedy bylem swiadkiem jak adeptka reiki wyczula wibracje mojego telefonu w kurtce wiszacej jakies 7 metrow od nas.

_________________
- Wołanie kotów - odparł, jakby zdradzał jej wielką tajemnicę - to zwykle niezbyt produktywna czynność.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: środa, 11 listopada 2009, 07:16 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2009, 10:30
Posty: 153
Lokalizacja: Holandia/Rotterdam
Ok Hajdamako,a co trzeba zrobic zeby zostac inicjowanym,i czy mozesz mi napisac jak wyglada hierarchia poszczegolnych stopni inicjacji,i ile jest tych stopni?-oczywiscie o ile mozesz o tym pisac.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: czwartek, 12 listopada 2009, 12:17 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Hej,
Mr.Magick napisał(a):
Świętosław napisał(a):
Czy na rozwinięcie wiedzy, talentu i umiejętności może być za późno?

Na to nigdy nie jest za pozno,ja jednak preferuje progres nie regres.Po prostu nie czuje potrzeby zeby zmieniac sciezke ktora obralem,tylko ja rozwijac coraz bardziej.

No ja mam zupełnie inne podejście. Często zbaczam ze swojej ścieżki i eksploruję inne. Ostatecznie to zawsze wzbogaca moje Rzemiosło. Nie traktuję tego wcale jako regres - wręcz przeciwnie.
Mr.Magick napisał(a):
agni napisał(a):
Wszystkie sciezki sa dobre i nikt nikomu zadnej nie powinien narzucac.

Dokladnie,ja reprezentujac swoje poglady nie oczekuje ze bedziecie sie ze mna zgadzac,nie mam zamiaru nikomu tez nic narzucac,po prostu akceptuje Wasze zdanie,jesli czegos nie wiem to sie pytam,moze czasami te pytania sa trudne ale niestety dziedziny o ktorych tu rozmawiamy tez nie sa latwe.Jest tylko jedna rzecz,jezeli ktos pisze cos co jest dla mnie totalnym nonsensem to bede to zwalczac,zawsze. :) W koncu chyba m.in.jest to forum zeby walczyc z glupota i obalac mity.A z tego co widze to osoby co maja za bujna wyobraznie to za dlugo tu nie wytrzymuja pod ostrzalem pytan. :)

No ja nie zgodzę się zarówno z Agni, jak i z Tobą. Według mnie nie wszystkie ścieżki są dobre. Niektóre według mnie są destruktywne, niektóre głupie. Nie przesadzałbym z tą polityczną poprawnością. ;)
Mr.Magick napisał(a):
Accolon napisał(a):
To chyba pytanie retoryczne? W końcu mówimy o Bogach.

Nie to nie jest pytanie retoryczne,tylko skierowane do Ciebie Accolonie i mialem nadzieje ze na nie odpowiesz troche inaczej.Wiem ze mowimy o bogach,gdybym sie Ciebie zapytal:Jak sie manifestuja bogowie?,tak byloby to pytanie retoryczne,jednak jesli rozmawiamy jak sie manifestuja bogowie,bostwa podczas rytualu,zmienia to sens wypowiedzi.

Przykro mi, ale na to pytanie nie mogę Ci odpowiedzieć wprost. Złożyłem Przysięgę Milczenia. Sposoby manifestacji Bogów podczas rytuału są objęte tą Przysięgą.
Mr.Magick napisał(a):
Accolon napisał(a):
W mojej linii przekazu nauki dotyczące roli Ołtarza w Wicca Tradycyjnym przekazywane są Adeptowi przez Nauczyciela twarzą w twarz.

Czyli nie napiszesz mi bo Ci nie wolno o tym z nikim rozmawiac kto nie jest inicjowany,tak?agni juz mi to wytlumaczyla troche(dzieki agni)Czyli jak to jest z Wami,wiccanami,piszemy,piszemy,a jak ja zaczynam stawiac konkretne pytania,i oczekuje konkretnych odpowiedzi,kazdy zaslania sie tajemnica,inicjacja itp.

Irytujące, nieprawdaż? Irytujące czasami dla samych Wiccan, bo często chciałoby się porozmawiać bardziej otwarcie z przedstawicielami innych ścieżek. Jednak właśnie taka postawa pozwala nam ukrywać nasze Misteria przed profanami.

Mr.Magick napisał(a):
Wiecie jak bedzie najlepiej,podajcie mi moze najlepszych Waszym zdaniem autorow ksiazek o Wicca lacznie z tytulami(najlepiej jakby byly angielskie,latwiej mi bedzie je wtedy znalezc)a ja bede mogl sie wtedy przygotowac do dalszej dyskusji,bo tak to za daleko nie zajdziemy.

Nie ma dobrych książek o Wicca Tradycyjnym. Wiem, bo przeczytałem chyba 95% publikacji, które kiedykolwiek wydano na ten temat zarówno w Polsce, jak i za granicą. Przed inicjacją myślałem, że wiem o Wicca wszystko. Po inicjacji okazało się, że cała wiedza, którą zdobyłem nie przydała mi się w najmniejszym stopniu. Co gorsza, wiedza ta, przez długi czas nie pozwalała mi dotknąć Misteriów, bo na to co się działo w Kręgu patrzyłem przez pryzmat tego co wcześniej przeczytałem, a nie własnych doświadczeń.
Chcesz się dowiedzieć czegoś o Wicca? Spotkaj się z Wiccaninem w cztery oczy. Jest szansa, że wtedy wyjawi Ci pewne rzeczy, o których nie przeczytasz na forach, czy książkach.
agni napisał(a):
Ja tam nie uwazam zeby dowiadywanie sie i doswiadczanie czegos nowego nawet jesli w pewien sposob wydaje sie nam mniej zaawansowane w stosunku do tego co juz doswiadczylismy bylo regresem. W koncu to zawsze nowa wiedza i nowe doswiadczenie. Nawet jesli potem z niego nie skorzystamy to jednak jakos nas wzbogaca.

Całkowicie się z Tobą zgadzam.
agni napisał(a):
Ale najlepiej isc za glosem serca. Jak nie czujesz potrzeby to po prostu tego nie rob.

Też prawda.
agni napisał(a):
Wicca to jedna z tych religii do ktorej potrzeba poczuc powalanie.

Zdecydowanie tak.
agni napisał(a):
I wbrew temu, ze w zartach Asus przyrownuje wicca do Borga, wiccanom nie zalezy zeby wszyscy stali sie wiccanami. Osobiscie bardzo lubie kontakty z ludzmi z innych sciezek, pytania, odpowiedzi, dyskusje itp.

Wicca to nie jest religia dla każdego. Ale te osoby, które naprawdę chcą zostać Wiccanami zazwyczaj nimi zostają.
agni napisał(a):
Jak wiesz ja tez lubie zadawac pytania (sobie samej tez) i z kolei na zadane mi pytania odpowiadam jak najlepiej umie lub moge. Zgadzam sie ze niektore nasze dyskusje nie sa latwe i nie zawsze bedziemy sie zgadzac, ale wazne jest zeby nikt nie obrazal sie za krytyke.

Ja uważam, że o wiele lepiej jest dyskutować twarzą w twarz. Ale ?jak się nie ma, co się lubi, to się lubi co się ma?.
Mr.Magick napisał(a):
Ok Hajdamako,a co trzeba zrobic zeby zostac inicjowanym,i czy mozesz mi napisac jak wyglada hierarchia poszczegolnych stopni inicjacji,i ile jest tych stopni?-oczywiscie o ile mozesz o tym pisac.

Nie jestem Hajdamaką, ale z chęcią powiem Ci, co, moim zdaniem, powinieneś zrobić. Jeśli chcesz być inicjowany spotkaj się z Wiccanami. Porozmawiaj z jednym Wiccaninem, z drugim, z trzecim. Jeśli któryś z Twoich rozmówców wyda Ci się sensowny, spotkaj się z nim jeszcze raz. Zadawaj pytania. Również te, które zadawałeś na forum i nie uzyskałeś na nie odpowiedzi.
Pozdrawiam,
Accolon.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: czwartek, 12 listopada 2009, 13:15 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2009, 10:30
Posty: 153
Lokalizacja: Holandia/Rotterdam
Accolon napisał(a):
Świętosław napisał(a):
Czy na rozwinięcie wiedzy, talentu i umiejętności może być za późno?

Na to nigdy nie jest za pozno,ja jednak preferuje progres nie regres.Po prostu nie czuje potrzeby zeby zmieniac sciezke ktora obralem,tylko ja rozwijac coraz bardziej.

No ja mam zupełnie inne podejście. Często zbaczam ze swojej ścieżki i eksploruję inne. Ostatecznie to zawsze wzbogaca moje Rzemiosło. Nie traktuję tego wcale jako regres - wręcz przeciwnie.


Acollonie,chyba to Ty mnie zle zrozumiales,mamy w takim razie podobne podejscie.Napisalem ze nie zmienie sciezki,zbaczanie ze sciezki i ponowny powrot na nia,czyni ja caly czas bardziej ciekawsza.Chodzi o to zeby na nia wrocic.Ja ide jedna sciezka,ktorej kierunek sam sobie wyznaczam.Moj rozwoj magiczny jest jakby suma malych potoczkow,ktore lacza sie w zrodelka i zrodelek ktore lacza sie w potoki,i potokow ktore lacza sie w rzeke,ktora ma tylko jeden prad i kierunek,dalszy rozwoj.Gdybym nawet chcial bardzo poznac wicca,nawet gdybym przeszedl inicjacje,podejrzewam ze wtedy system ten bylby jeszcze jednym z potokow lub zrodelek ktore skladaja sie na ta rzeke ktora jest moja sciezka.Jak na dzien dzisiejszy to co robie mozna nazwac Magia Rytualna,a jak wiesz rytualy moga byc bardzo roznorodne.

Accolon napisał(a):
No ja nie zgodzę się zarówno z Agni, jak i z Tobą. Według mnie nie wszystkie ścieżki są dobre. Niektóre według mnie są destruktywne, niektóre głupie. Nie przesadzałbym z tą polityczną poprawnością. ;)


Oczywiscie ze niektore sciezki sa destrukcyjne,niektore bez sensu,ale nie moim celem jest narzucanie komukolwiek mojego zdania np.,, ze moja sciezka jest na pewno lepsza od Twojej".Bylo by to nie fair i wole raczej zadawac wtedy pytania zeby postarac sie zrozumiec rozmowce niz z gory go oceniac.Wtedy wychodza duza bardziej konstruktywne rzeczy.

Accolon napisał(a):
Przykro mi, ale na to pytanie nie mogę Ci odpowiedzieć wprost. Złożyłem Przysięgę Milczenia. Sposoby manifestacji Bogów podczas rytuału są objęte tą Przysięgą.


OK,wiem,wiem :D Juz mi to zostalo wytlumaczone.

Accolon napisał(a):
Irytujące, nieprawdaż? Irytujące czasami dla samych Wiccan, bo często chciałoby się porozmawiać bardziej otwarcie z przedstawicielami innych ścieżek. Jednak właśnie taka postawa pozwala nam ukrywać nasze Misteria przed profanami.

Zawsze musi byc cos kosztem czegos,ja pisze o tym o czym chce pisac,oczywiscie sa pewne kwestie ktorych nikomu tutaj nie zdradzam,na temat mojej praktyki magicznej,ale jaka role pelni w wicca oltarz,Acollon,no bez przesady,to chyba nie jest tajemnica :?

Accolon napisał(a):
Porozmawiaj z jednym Wiccaninem, z drugim, z trzecim. Jeśli któryś z Twoich rozmówców wyda Ci się sensowny, spotkaj się z nim jeszcze raz. Zadawaj pytania. Również te, które zadawałeś na forum i nie uzyskałeś na nie odpowiedzi.


Ok,dzieki za rade ale jesli wydaje mi sie ze na tym forum niektorzy tez sa sensownyni rozmowcami,to co zrobic? :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ołtarze.
PostNapisane: czwartek, 12 listopada 2009, 14:17 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Hej,

Mr.Magick napisał(a):
Accolon napisał(a):
No ja mam zupełnie inne podejście. Często zbaczam ze swojej ścieżki i eksploruję inne. Ostatecznie to zawsze wzbogaca moje Rzemiosło. Nie traktuję tego wcale jako regres - wręcz przeciwnie.

Acollonie,chyba to Ty mnie zle zrozumiales,mamy w takim razie podobne podejscie.

To bardzo mnie cieszy. ?
Mr.Magick napisał(a):
Napisalem ze nie zmienie sciezki,zbaczanie ze sciezki i ponowny powrot na nia,czyni ja caly czas bardziej ciekawsza.Chodzi o to zeby na nia wrocic.

No bez przesady, nie zawsze.
Mr.Magick napisał(a):
Ja ide jedna sciezka,ktorej kierunek sam sobie wyznaczam.Moj rozwoj magiczny jest jakby suma malych potoczkow,ktore lacza sie w zrodelka i zrodelek ktore lacza sie w potoki,i potokow ktore lacza sie w rzeke,ktora ma tylko jeden prad i kierunek,dalszy rozwoj.

Ja mam bardzo podobnie. ?
Mr.Magick napisał(a):
Gdybym nawet chcial bardzo poznac wicca,nawet gdybym przeszedl inicjacje,podejrzewam ze wtedy system ten bylby jeszcze jednym z potokow lub zrodelek ktore skladaja sie na ta rzeke ktora jest moja sciezka.

Pewnie tak by było. I dobrze. Tradycja nas zmienia i wzbogaca, ale i my również zmieniamy i wzbogacamy Tradycję.
Mr.Magick napisał(a):
Jak na dzien dzisiejszy to co robie mozna nazwac Magia Rytualna,a jak wiesz rytualy moga byc bardzo roznorodne.

Zdecydowanie tak.
Mr.Magick napisał(a):
Oczywiscie ze niektore sciezki sa destrukcyjne,niektore bez sensu,ale nie moim celem jest narzucanie komukolwiek mojego zdania np.,, ze moja sciezka jest na pewno lepsza od Twojej".Bylo by to nie fair i wole raczej zadawac wtedy pytania zeby postarac sie zrozumiec rozmowce niz z gory go oceniac.Wtedy wychodza duza bardziej konstruktywne rzeczy.

Nie pisałem w kontekście wartościowania ścieżek. To jasne, że moja ścieżkę uważam za najlepszą. Dlatego właśnie nią podążam z taką determinacją. ;) Niemniej jednak znam ścieżki, o których z różnych powodów mógłbym wypowiedzieć się wyłącznie negatywnie.
Mr.Magick napisał(a):
Zawsze musi byc cos kosztem czegos,ja pisze o tym o czym chce pisac,oczywiscie sa pewne kwestie ktorych nikomu tutaj nie zdradzam,na temat mojej praktyki magicznej,ale jaka role pelni w wicca oltarz,Acollon,no bez przesady,to chyba nie jest tajemnica :?

Mogę napisać, że tych ról jest wiele. Na pewnym poziomie Ołtarz jest jednym, na innym czymś innym. Zrozumienie tych ról i właściwe wykorzystanie możliwości, jakie z sobą niosą to ważny element naszych Misteriów. Dlatego nie chciałbym o tym pisać na forum.
Mr.Magick napisał(a):
Ok,dzieki za rade ale jesli wydaje mi sie ze na tym forum niektorzy tez sa sensownyni rozmowcami,to co zrobic? :)

Na tym forum jest wiele sensownych osób. Może więc warto poznać je również poza siecią? Osobiście bardzo tę formę kontaktu polecam.
Pozdrawiam,
Accolon.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL