Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 10:57

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Pod gradobiciem pytań- czyli wątpliwości kilka.
PostNapisane: środa, 9 listopada 2011, 12:34 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Nie ma piekła. Piekło mają chrześcijanie, i dobrze im tak :lol:
Nawia może chwilami być niezbyt przyjemna. Przynajmniej sądząc po Nawkach.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pod gradobiciem pytań- czyli wątpliwości kilka.
PostNapisane: środa, 9 listopada 2011, 20:03 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 6 października 2009, 13:30
Posty: 151
Lokalizacja: Warszawa ->Tarchomin
Thorbjorn napisał(a):
Zatem kilka pytań zadać trzeba.
1- Jak zrobić Święty Gaj i co w nim znaleźć się powinno.
2- Odprawiając rytuały używacie rogów jako naczynia? Można gdzieś kupić taki róg?
3- Pagan Shop- czyli gdzie kupić można rzeczy przydatne.
4- Czy rytuały można odprawiać samemu?
5- Pisząc runami trzeba pisać w języku starogermańskim bądź staronordyckim?

Za odpowiedzi zacnie dziękuję i zapewne niebawem z nowymi zajdę. ;-)


Skoro już zajrzałem na forum, to odpiszę po swojemu.

1. Myślę, że "zrobić" to nie do końca to o co chodzi. Myślę, że przede wszystkim trzeba "znaleźć". Dość obszernie mówił na ten temat jeden z wykładowców podczas jesiennej konferencji PFI w Warszawie. Historycznie - centrum takiego gaju stanowiło najczęściej drzewo bądź skupisko drzew o szczególnych cechach wyróżniających je spośród reszty lasu (poskręcane, szczególnie wybarwione, wyjątkowo stare i rozłożyste bądź - szczególnie w przypadku Słowian - trafione piorunem). Jeśli znajdziesz takie szczególne miejsce, to będzie to dobry początek. Ponieważ jednak chodzi tu przede wszystkim o Twoją własną praktykę, to liczy się głównie to, jak Ty to miejsce odbierasz, jak jesteś z nim związany i to co dasz mu z siebie.

2. Wspaniałe rogi za których jakość mogę ręczyć przygotowują do użytku i sprzedają żerczyni Rodzimego Kościoła Polskiego, Lesza wraz z mężem (Lesza jest na tym forum). Z wykonanego przez nich wspaniałego rogu 1,4l korzystaliśmy z żoną podczas rytuału naszych zaślubin. Do prywatnego użytku ceremonialnego wystarczy Ci róg sporo mniejszy, a takie nie są nawet specjalnie drogie.

3. Tak, istnieją takie sklepy. Na przykład http://wiccasklep.pl, skierowany głównie do osób interesujących się czarownictwem, ale inne ścieżki pogańskie też znajdą tam co nieco dla siebie (choć może akurat Asatru najmniej). W Warszawie od lat funkcjonuje nieśmiertelna "składnica ezo-pogańska" czyli Fraida (http://www.fraida.com.pl), ale odstrasza stężeniem ezo-śmezo na metr kwadratowy. Generalnie dobrym sposobem na wyekwipowanie się jest wyprawa na jakikolwiek spęd odtwórców historycznych - Biskupin, Wolin, warszawska Twierdza Jomsborg. No i oczy szeroko otwarte - na pchlim targu, czy nawet w tesco czasem trafi się coś, co przemówi do nas i stanie się częścią naszego pogańskiego ekwipunku. Warto jednak przede wszystkim zakasać rękawy i jak najwięcej potrzebnych nam rzeczy wykonać samemu, wkładając w nie serce i wysiłek. To procentuje!

4. Rozumiem, że pytasz o rytuały swojej ścieżki - na temat Asatru nie będę się wypowiadał, bo są tu ludzie dużo bardziej kompetentni. Większość ścieżek pogańskich jak najbardziej dopuszcza samotną praktykę. Niektóre - jak ścieżka szamańska - czasem wręcz jej wymaga. Jednak jeśli rytuał odprawia się z okazji święta, nic nie zastąpi wspólnego, społecznego działania. Samotny poganin, tak jak każdy samotny człowiek - jakoś sobie poradzi, ale czasem mu smutno.

5. Moim zdaniem - absolutnie nie. Pisać należy w języku dla siebie zrozumiałym. Bariery językowej po drugiej stronie i tak nie ma, nie ryzykujemy nieczytelnością komunikatu dla odbiorcy. Jeśli natomiast piszesz w języku, w którym nie czujesz się swobodnie, to ryzyko wypaczenia przekazu jest o wiele większe, a działanie takie nie służy niczemu oprócz "umistycznienia" formy.

A na koniec jeszcze słówko na temat domowych ołtarzy. Twierdzenie, że pomysł ten to kulturowa kalka z katolicyzmu ubawił solidnie mnie, duchy zamieszkujące mój domowy ołtarz i wszystkie bóstwa goszczące o wiele dłużej niż dwa tysiące lat na domowych ołtarzach we wszystkich krańcach świata. Gdzieś w Bangalore, na domowym ołtarzu Sri Sri Raviego Shankara błyszczący od wonnych olejków Ganesa tarza się ze śmiechu i poklepuje po tłuściutkim brzuchu. Najwyraźniej słowo "ołtarz" w wielu pogańskich głowach ma nadal jednoznaczne, traumatyczne konotacje.

_________________
Między "Szamanem" a "Szatanem" jest tylko literka różnicy.
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pod gradobiciem pytań- czyli wątpliwości kilka.
PostNapisane: środa, 9 listopada 2011, 21:48 
Offline
Nadmilczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 1 listopada 2011, 17:36
Posty: 28
Lokalizacja: Łódź
Cytuj:
A na koniec jeszcze słówko na temat domowych ołtarzy. Twierdzenie, że pomysł ten to kulturowa kalka z katolicyzmu ubawił solidnie mnie, duchy zamieszkujące mój domowy ołtarz i wszystkie bóstwa goszczące o wiele dłużej niż dwa tysiące lat na domowych ołtarzach we wszystkich krańcach świata. Gdzieś w Bangalore, na domowym ołtarzu Sri Sri Raviego Shankara błyszczący od wonnych olejków Ganesa tarza się ze śmiechu i poklepuje po tłuściutkim brzuchu.

Wszystko bardzo pięknie i lekkim, acz ciętym języczkiem, tyle tylko, że to manipulacja faktami.Umieszczanie tradycji europejskich ołtarzyków domowych w hinduistycznym (a przecież, żeby było groźniej i dostojniej można by tu i włączyć domowe ołtarzyki vajrajany- z licznymi dharmapalami tej odmiany buddyzmu) kontekście kulturowym to pomysł rodem z Bławatskiej i jej pogrobowców z OTO; A.A. itp.

_________________
Þorbjörn Ríkarðson


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pod gradobiciem pytań- czyli wątpliwości kilka.
PostNapisane: środa, 9 listopada 2011, 22:04 
Offline
Nadmilczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 1 listopada 2011, 17:36
Posty: 28
Lokalizacja: Łódź
Cytuj:
Hmm. Ciekawa koncepcja zaświatów. Na pewno ciekawsza niż u Germanów.
Dziwi mnie tylko to, że nie ma krainy która przypominałaby piekło.

Czasami "piekło" przytrafia się i asatryjczykom :wink:
http://www.youtube.com/watch?v=fTNYoRlP0-w

_________________
Þorbjörn Ríkarðson


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pod gradobiciem pytań- czyli wątpliwości kilka.
PostNapisane: środa, 9 listopada 2011, 22:54 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 6 października 2009, 13:30
Posty: 151
Lokalizacja: Warszawa ->Tarchomin
Thorbiern napisał(a):
Wszystko bardzo pięknie i lekkim, acz ciętym języczkiem, tyle tylko, że to manipulacja faktami.Umieszczanie tradycji europejskich ołtarzyków domowych w hinduistycznym (a przecież, żeby było groźniej i dostojniej można by tu i włączyć domowe ołtarzyki vajrajany- z licznymi dharmapalami tej odmiany buddyzmu) kontekście kulturowym to pomysł rodem z Bławatskiej i jej pogrobowców z OTO; A.A. itp.


Wybacz, jeśli cię uraziłem. Obrazek z Ganesą był po prostu pierwszym, który stanął mi przed oczami, kiedy czytałem Twoje słowa. Ale pisałem przecież w pierwszej kolejności o duchach własnych, z własnej ziemi, na własnym ołtarzu, w drugiej o ołtarzach domowych we wszystkich krańcach świata. Dopiero na końcu o tym przykładzie hinduistycznym, który Cię tak ubódł. M-me Bławatska grzebała tam nie pierwsza i nie ostatnia. Współcześnie wielu europejczyków, którzy w życiu nawet nie słyszeli o teozofii też czerpie garściami z Indii do swojego własnego duchowego poletka. Ale jeśli Ci się hinduizm nie podoba, to poszukajmy może bardziej na północy, gdzie ludy syberyjskie miały i mają w domach kąt dla przodków i duchów natury. Albo u rodzimowierców helleńskich i rzymskich, u których bóstwo - patron rodziny i domu - dzieli i dzieliło przestrzeń z jego mieszkańcami. Walczyć za ołtarz domowy i ognisko - do tego wzywał Cyceron (a zmarło mu się blisko pół wieku przed umowną datą narodzin tego, którego inspiracji "zawdzięczamy" powstanie kościoła katolickiego). Albo u rdzennych amerykanów, którzy swoje fajki ceremonialne umieszczają na ołtarzach w otoczeniu innych, podporządkowanych im magicznych przedmiotów.

W katolicyzmie zaś, w którym upatrujesz źródła "pomysłu" na domowe ołtarze, nie są one tak rozpowszechnione a nastawienie samej instytucji kościoła do takowych jest dość ambiwalentne. Czemu? Bo kościół katolicki ma w swoje założenie wpisany pomysł dokładnie przeciwny - oddzielenie strefy sacrum od życia codziennego i zagarnięcie jej do zinstytucjonalizowanej świątyni. Próżno zresztą szukać prawdziwych ołtarzy w domach większości współczesnych katolików (chyba, że po wsiach, gdzie rozumienie duchowości pozostało swojskie i słowiańskie). W domach współczesnych pogan natomiast, ołtarz to widok nader powszechny.

_________________
Między "Szamanem" a "Szatanem" jest tylko literka różnicy.
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pod gradobiciem pytań- czyli wątpliwości kilka.
PostNapisane: środa, 9 listopada 2011, 23:13 
Offline
Nadmilczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 1 listopada 2011, 17:36
Posty: 28
Lokalizacja: Łódź
Weszliśmy w spór czysto akademicki :wink: . Zgoda co do przestrzeni sakralnej, czy wprost ołtarza u ludów o silnych tradycjach animistyczno-szamańskich. (Teren naszej dyskusji to cały czas Europa - jak rozumiem) Zgoda jeśli chodzi o Rzym zarówno republikański jak i cesarski. Brak jest jednak bezpośrednich dowodów na istnienie domowych ołtarzyków na obszarach Skandynawii. Także Słowiańszczyzna poza ofiarami zakładzinowymi itp. nie specjalnie obfituje w źródła mogące potwierdzić istnienie ołtarzy domowych w naszym dzisiejszym rozumieniu. Figurki kultowe w rodzaju wolińskiego Świętowita niewiele tu zmieniają. Co do katolickiej proweniencji domowych ołtarzyków, to odwołałem się tu może do "pierwszych wdrukowań". Myślę, że osobie kryjącej się pod zawołaniem Pomian nie obca jest tradycja kaplic w szlacheckich dworach.

_________________
Þorbjörn Ríkarðson


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pod gradobiciem pytań- czyli wątpliwości kilka.
PostNapisane: środa, 9 listopada 2011, 23:21 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 18 maja 2010, 22:29
Posty: 304
Myśle że pewnego rodzaju "domowe ołtarze" były obecne w większości kultur od zarania dziejów i nie ma się tu co rozwodzić. Nie zawsze wszystko da się uchwycić archeologicznie bo mogła to być np zwykła miseczka na mleko i świeczki a i kroniki nie bardzo na ten temat piszą bo był to kult prywatny - i w czasach pisania kronik czyli czasach chrześcijańskich - zapewne ukrywany. Nie wszystko co nam żyjącym dziś kojarzy się z Chrystem od Chrysta musi pochodzić :wink:

_________________
A Moment in Valhalla...

"Czcij Bogów, kochaj kobiety i broń Ojczyzny"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pod gradobiciem pytań- czyli wątpliwości kilka.
PostNapisane: czwartek, 10 listopada 2011, 11:23 
Offline
Nadmilczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 1 listopada 2011, 17:36
Posty: 28
Lokalizacja: Łódź
I to też oczywista, oczywistość jest :) Dlatego fajnie byłoby, gdyby rodzimowiercy maści wszelakiej (bo i własne germańskie pogaństwo jako rodzimowierstwo postrzegam) zastosowali ten jakże praktyczny minimalizm formy, a nie budowali spektakularne konstrukcje ( a i takie widywałem), które żywcem z katolicyzmu (lub hinduizmu jeśli wolicie) są wyjęte :lol:

_________________
Þorbjörn Ríkarðson


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pod gradobiciem pytań- czyli wątpliwości kilka.
PostNapisane: czwartek, 10 listopada 2011, 11:29 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 4 listopada 2011, 22:50
Posty: 47
Lokalizacja: Górny Śląsk
Panowie daliście mi dużo, dużo do myślenia.
W każdym bądź razie jedno wiem. Wybrałem ścieżkę, którą będę podążał.
Dzięki Vikingowi i wczorajszej rozmowie zrozumiałem sprawy, których zrozumieć nie potrafiłem. Ważne jest tu i teraz, ważne by kochać Bogów, czcić ich i oddawać im szacunek.
Nurtuje mnie jedno pytanie. Gdzie odejdą Bogowie po Ragnarok?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pod gradobiciem pytań- czyli wątpliwości kilka.
PostNapisane: czwartek, 10 listopada 2011, 13:47 
Offline
Nadmilczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 1 listopada 2011, 17:36
Posty: 28
Lokalizacja: Łódź
Cytuj:
Nurtuje mnie jedno pytanie. Gdzie odejdą Bogowie po Ragnarok?

Ci co przeżyją spotkają się na Idawoll. A pozostali? Któż to może wiedzieć? Może w Gimlei- ale to tylko domysły;)
Tak naprawdę to potrzebne Ci takie spekulacje? Skup się na "tu i teraz", na "budowaniu" :) swych relacji z Bogami.
Życie Ci ucieknie jak będziesz gdybał o przyszłośći :lol:

_________________
Þorbjörn Ríkarðson


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pod gradobiciem pytań- czyli wątpliwości kilka.
PostNapisane: czwartek, 10 listopada 2011, 14:17 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 18 maja 2010, 22:29
Posty: 304
Myśle że do Zmierzchu Bogów zostało jeszcze troche czasu więc spokojna głowa :wink:

_________________
A Moment in Valhalla...

"Czcij Bogów, kochaj kobiety i broń Ojczyzny"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pod gradobiciem pytań- czyli wątpliwości kilka.
PostNapisane: czwartek, 10 listopada 2011, 14:50 
Offline
Nadmilczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 1 listopada 2011, 17:36
Posty: 28
Lokalizacja: Łódź
Drogi Thorbjornie pozwól, że zaproponuje Ci przeniesienie twojej gradonośnej chmury pytań na forum Asatru.http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=asatru%20polska&source=web&cd=3&ved=0CCwQjBAwAg&url=http%3A%2F%2Fwww.asatru.pl%2Fforum%2F&ei=6Lm7Ts-BIqbc4QSz4aW2CA&usg=AFQjCNGdCGuTod4cAnpJ5n2kuswEMK6W4w&cad=rja
Znajdziesz tam ludzi, którzy rzadko udzielają się na innych forach a mogą odpowiedzieć lepiej na twoje pytania niż nasze skromne osoby.
Jeśli chodzi o „teorię” to zajrzyj sobie do tego skarbcahttp://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=viking%20society%20web%20publications&source=web&cd=1&ved=0CBsQFjAA&url=http%3A%2F%2Fvsnrweb-publications.org.uk%2F&ei=prm7TtyZGMWH4gSjvP1H&usg=AFQjCNGVLkBAVMg3-txWVuhN1VC9gEgc2g&cad=rja, tu znajdziesz wszystko, albo prawie wszystko czego Ci trzeba..Ale pamiętaj „teoria” to nie wszystko (starałem się to -może niezbyt wyraźnie-powiedzieć między wierszami). Jak pójdziesz w stronę dociekań, grozi ci niebezpieczeństwo przekształcenia się w „Świadka Assów” na podobieństwo „Świadków Jehowy” brrrr...Żywy kult zbudujesz tylko w żywym kontakcie z Bogami.

_________________
Þorbjörn Ríkarðson


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pod gradobiciem pytań- czyli wątpliwości kilka.
PostNapisane: czwartek, 10 listopada 2011, 15:21 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): wtorek, 6 września 2011, 21:33
Posty: 44
Ja bym chętnie pomogła, ale raczej rzadko tutaj wchodzę, a zarzuciłeś już rzeczywiście takim gradem, że ciężko już teraz odnieść się do czegokolwiek. Wydaje mi się jednak, /ze Thorbiern i Viking dosyć wyczerpująco odpowiedzieli na Twoje pytania i dali Ci sporo naprawdę cennych rad. Moim zdaniem najlepiej zrobiłbyś, gdybyś teraz dał sobie trochę czasu, przemyślał to wszystko na spokojnie, przetrawił we własnej głowie, a potem najwyżej doprecyzował co jeszcze jest dla Ciebie niejasne. I zwróć uwagę na ostatnie słowa Thorbierna, bo jak dla mnie są najważniejsze:

Thorbiern napisał(a):
Żywy kult zbudujesz tylko w żywym kontakcie z Bogami.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pod gradobiciem pytań- czyli wątpliwości kilka.
PostNapisane: czwartek, 10 listopada 2011, 20:19 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 6 października 2009, 13:30
Posty: 151
Lokalizacja: Warszawa ->Tarchomin
Thorbiern napisał(a):
Żywy kult zbudujesz tylko w żywym kontakcie z Bogami.


I pod tym mogę się podpisać rękami i nogami :-)

_________________
Między "Szamanem" a "Szatanem" jest tylko literka różnicy.
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pod gradobiciem pytań- czyli wątpliwości kilka.
PostNapisane: czwartek, 10 listopada 2011, 22:54 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 4 listopada 2011, 22:50
Posty: 47
Lokalizacja: Górny Śląsk
Dziś odprawiłem mały blot z kolegą nawet nie wiedział. Może nie było w tym wiele mistycyzmu ani misterium, żadnego rytuału podniosłem flaszkę miodu oddałem moje myśli Bogom wylałem trochę na ziemię. Pierwszy raz prócz spitego ciała mam spite serce. Jestem szczęśliwy jak nigdy. Wiem, że Bogowie stoją za mną i niczego się nie ulęknę! Hail!

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pod gradobiciem pytań- czyli wątpliwości kilka.
PostNapisane: czwartek, 10 listopada 2011, 23:41 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): wtorek, 6 września 2011, 21:33
Posty: 44
Thorbjorn napisał(a):
Może nie było w tym wiele mistycyzmu ani misterium


A powinno być? Mistycyzm i misterium to trochę nie ta ścieżka... Spite serce - jak najbardziej :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pod gradobiciem pytań- czyli wątpliwości kilka.
PostNapisane: czwartek, 10 listopada 2011, 23:58 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 4 listopada 2011, 22:50
Posty: 47
Lokalizacja: Górny Śląsk
Od wielu lat pierwszy raz mam uśmiech na twarzy, uśmiech który płynie jak najbardziej z serca! Hail Wam Przyjaciele! Niech Bogowie bronią Was i strzegą!

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pod gradobiciem pytań- czyli wątpliwości kilka.
PostNapisane: sobota, 12 listopada 2011, 01:02 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
Thorbjorn napisał(a):
Nurtuje mnie jedno pytanie. Gdzie odejdą Bogowie po Ragnarok?


Odpowiedz na to pytanie znalazlam wiele lat temu. Oto ona: http://www.shoujoai.com/fanfics/?series ... s&parte=-1

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pod gradobiciem pytań- czyli wątpliwości kilka.
PostNapisane: sobota, 12 listopada 2011, 11:21 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): wtorek, 6 września 2011, 21:33
Posty: 44
Neri! Nie morduj!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pod gradobiciem pytań- czyli wątpliwości kilka.
PostNapisane: sobota, 12 listopada 2011, 17:47 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 4 listopada 2011, 22:50
Posty: 47
Lokalizacja: Górny Śląsk
Neri napisał(a):
Thorbjorn napisał(a):
Nurtuje mnie jedno pytanie. Gdzie odejdą Bogowie po Ragnarok?


Odpowiedz na to pytanie znalazlam wiele lat temu. Oto ona: http://www.shoujoai.com/fanfics/?series ... s&parte=-1


Co to jest za chińska bajka?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pod gradobiciem pytań- czyli wątpliwości kilka.
PostNapisane: sobota, 12 listopada 2011, 18:48 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
Opowiadanko, wlasciwie ich seryjka, w ktorym autorka opisala jak wyobraza sobie zycie starozytnych Bogow w wspolczesnym swiecie. Do mnie przemawia, do ciebie nie musi...

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pod gradobiciem pytań- czyli wątpliwości kilka.
PostNapisane: sobota, 12 listopada 2011, 20:18 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 4 listopada 2011, 22:50
Posty: 47
Lokalizacja: Górny Śląsk
Nawet nie oglądałem. Przerażają mnie takie bajki.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pod gradobiciem pytań- czyli wątpliwości kilka.
PostNapisane: wtorek, 15 listopada 2011, 01:52 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Thorbjorn napisał(a):
Nawet nie oglądałem. Przerażają mnie takie bajki.
Podobnie. Nomen omen - nie moja bajka :lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pod gradobiciem pytań- czyli wątpliwości kilka.
PostNapisane: wtorek, 15 listopada 2011, 10:24 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 4 listopada 2011, 22:50
Posty: 47
Lokalizacja: Górny Śląsk
Ogólnie Manga i Anime... nie moje klimaty. Kiedyś miałem dziewczynę, która podczas naszych spotkań i spacerów prowadziła monolog na ten temat. O Bogowie! Nigdy więcej!

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL