Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 07:53

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 162 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: niedziela, 6 czerwca 2010, 01:34 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Ale tego typu zasady są dość uniwersalne w każdej wierze, włączając Chrześcijaństwo.
Bywa iż nie są sformułowane wprost, bywa iż nacisk jest inaczej rozłożony, lub są inaczej rozumiane, ale w ogólności można je przyjąć jako dość uniwersalne.

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: poniedziałek, 7 czerwca 2010, 00:17 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 5 października 2009, 01:27
Posty: 139
Lokalizacja: Warszawa/Gdańsk
Szerszen napisał(a):
Ale tego typu zasady są dość uniwersalne w każdej wierze, włączając Chrześcijaństwo.
Bywa iż nie są sformułowane wprost, bywa iż nacisk jest inaczej rozłożony, lub są inaczej rozumiane, ale w ogólności można je przyjąć jako dość uniwersalne.

Zgadza się - są to wartości mocno uniwersalne, większość z nich znajdzie się w większości kultur, choć i tu - jeśli chodzi o pracowitość - są wyjątki - tam, gdzie zawsze żyło się bardzo dobrze, np. na tzw. wyspach szczęśliwych. Przy czym tamtejsi ludzie, gdy przyciśnie ich niekorzystna zmiana, też potrafią się wziąć ostro do roboty, więc nie jest tak źle :)
A skoro już jestesmy przy wyspach szczęśliwych - cóż, Skandynawia niewątpliwie jest pięknym miejscem, ale do zbytnio szczęśliwych regionów nie należała w dawnych czasach (teraz to region jednych z najlepszych do życia krajów na świecie) - przeciwnie, ciężki klimat, surowe warunki życia zmuszały do twardości, wytrzymałości i niebywałem zaradności. Jak u Was zapatruje się na kwestię wynagrodzenia za pracę, dążenia do poprawny swojego życia, do dobrobytu? Bo np. u rodzimowierców słowiańskich ceni się uczciwą pracę, pracowitość i sumienność, pochwala się dążenie do zapewnienia swojej rodzinie dobrobytu swoją pracą czy działalnością gospodarczą; mówiąc o dobrobycie nie mam na myśli bycia milionerem - bo ich jest niewielu, choć oczywiście można się stać jednym z nich - ale raczej po prostu uczciwą, stałą pracę, dającą godne źródło utrzymania. Ostro potępiamy zaniedbywanie swojej Rodziny i Bliskich, popieramy także solidarność w ramach wspólnoty.

_________________
"Czcimy Swaroga, Świętowita,
Czcimy zasadę czynną Świata,
Co w mózgu mędrca, w ziarnku żyta,
W jądrze atomu, w pyłku kwiata" (A. Wacyk)

gg: 571717


Ostatnio edytowano poniedziałek, 7 czerwca 2010, 22:59 przez wlasnowierca, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: poniedziałek, 7 czerwca 2010, 17:19 
Offline
Nadmilczek

Dołączył(a): czwartek, 3 czerwca 2010, 22:39
Posty: 19
wlasnowierca napisał(a):
Szerszen napisał(a):
Ale tego typu zasady są dość uniwersalne w każdej wierze, włączając Chrześcijaństwo.
Bywa iż nie są sformułowane wprost, bywa iż nacisk jest inaczej rozłożony, lub są inaczej rozumiane, ale w ogólności można je przyjąć jako dość uniwersalne.

Zgadza się - są to wartości mocno uniwersalne, większość z nich znajdzie się w większości kultur, choć i tu - jeśli chodzi o pracowitość - są wyjątki - tam, gdzie zawsze żyło się bardzo dobrze, np. na tzw. wyspach szczęśliwych. Przy czym tamtejsi ludzie, gdy przyciśnie ich niekorzystna zmiana, też potrafią się wziąć ostro do roboty, więc nie jest tak źle :)



Skoro pytasz o dobrobyt i wynagrodzenie za pracę; dobrobyt nie jest cnotą, ale jest oczekiwaniem człowieka postępującego zgodnie z cnotami, m.in. pracowitości i wytrwałości, a także z honorem, co wyklucza działalność nieuczciwą, złodziejską itp. Dążenie do zapewnienia dobrobytu - godnego życia sobie i swojej Rodzinie i Bliskim , jest duchowym i społecznym obowiązkiem. Nie należy podejmować działań, które nie przynoszą nam i naszym bliskim i społeczności ani honoru, ani korzyści. Godnie wynagrodzona praca daje radość, poczucie wewnętrznej siły , dodaje otuchy i radości; staramy się nie załamywać i radzić sobie nawet w obliczu poważnych trudności i przeciwności. Masz prawo być dumnym z tego, że Ci się udaje, z tego co dajesz swoim bliskim i sobie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: czwartek, 15 lipca 2010, 20:09 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 12 lipca 2010, 02:06
Posty: 198
Lokalizacja: W-wa
Jako mały epilog dyskusji o etyce w Asatru, pozwolę sobie zacytować najwyższy autorytet czyli kilka strof z Hávamál - poematu z Eddy poetyckiej, którego autorstwo przypisywano tradycyjnie Odynowi:

42.
Przyjaciołom ma być mąż przyjacielem
I darem płacić za dar;
Śmiech pośród druhów śmiechem odwzajemniać,
Fałsz natomiast - zdradą.

43.
Przyjaciołom ma być mąż przyjacielem,
Im samym i ich przyjaciół;
Lecz przyjaciołom wrogów
Nie wolno mu być druhem.

44.
Jeżeli masz przyjaciela, któremu wierzysz
I życzliwości się spodziewasz,
Otwórz mu swa dusze, i dary wymieniaj
I często spotykaj.

45.
Jeżeli masz innego, któremu nie wierzysz,
Lecz chcesz mieć z niego korzyść,
Układaj piękne słowa, lecz myśli kryj zdradliwe
I fałsz płać zdradą.

46.
Tak samo z owym, któremu nie wierzysz
I wątpisz w jego szczerość:
Uśmiechaj się do niego, mów inaczej niż myślisz,
Płać pięknym za nadobne.

_________________
Deyr fé,
deyja frændr,
deyr sjálfr et sama;
ek veit einn,
at aldri deyr:
dómr of dauðan hvern.

Hávamál


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: piątek, 16 lipca 2010, 15:46 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 29 lutego 2008, 02:33
Posty: 219
Hmm znaczy się jest to pochwała zdrady wobec tych którym się nie ufa, oraz wykorzystywania tych którym się nie ufa? Czy źle to rozumiem?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: piątek, 16 lipca 2010, 16:12 
Deja vu ? ;)

Asus! Czuwaj! :D


Góra
  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: piątek, 16 lipca 2010, 19:26 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 12 lipca 2010, 02:06
Posty: 198
Lokalizacja: W-wa
Nigdzie w tym tekście nie ma zachęty do zdrady wobec "tym którym się nie ufa". Napisano "fałsz płać zdradą", czyli "jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie" lub "dla przyjaciół serce na tacy, dla wrogów - zimna stal". Ten tekst ma jakieś 800 lat, więc odczytywanie go dosłownie raczej nie doprowadzi Cię do słusznych wniosków. Potraktuj to bardziej jak poezję, którą jest, a nie jak ścisłe przykazania.

_________________
Deyr fé,
deyja frændr,
deyr sjálfr et sama;
ek veit einn,
at aldri deyr:
dómr of dauðan hvern.

Hávamál


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: piątek, 16 lipca 2010, 20:26 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 15 listopada 2009, 18:52
Posty: 667
Lokalizacja: prosto z drzewa
Ulf, tym razem się zlituj i nie wyzywaj nikogo na pojedynek, ok? :P to zwykłe pytanie, czy tekst został dobrze zrozumiany :wink:

KozioU, dla jednego to jest bardziej poezja niż ścisłe przykazania, a drugi za "niepoprawną interpretację" tejże poezji jest gotowy spuścić ignorantowi porządny łomot...

_________________
Istnieje tylko Zło i Większe Zło, a za nimi oboma, w cieniu, stoi Bardzo Wielkie Zło. I widzisz, niekiedy bywa tak, że Bardzo Wielkie Zło chwyci cię za gardło i powie: "Wybieraj, bratku, albo ja, albo tamto, trochę mniejsze".


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: piątek, 16 lipca 2010, 23:33 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 12 lipca 2010, 02:06
Posty: 198
Lokalizacja: W-wa
Bo my cenimy różnorodność, nawet jeśli dotyczy interpretacji rzeczy bardzo dla nas istotnych. Na DWP gadaliśmy sporo z Ulfem właśnie o etyce i wyszło nam, że z zupełnie różnych źródeł i różnymi drogami czerpiemy dokładnie takie same wartości i to jest właśnie piękne. Pax między pogany! (no chyba że sami zaczną ;-))

_________________
Deyr fé,
deyja frændr,
deyr sjálfr et sama;
ek veit einn,
at aldri deyr:
dómr of dauðan hvern.

Hávamál


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: niedziela, 18 lipca 2010, 07:51 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 29 lutego 2008, 02:33
Posty: 219
Heh nie miałem kiedy tu zerknąć aż mnie Koziou na żywo poinformował że ktoś źle odbiera moje słowa;p

Chodziło mi o połączenie słów w niektórych zwrotkach z czego wynikały dla mnie niejasności, i o to pytałem - więc chillout - nie chodziło mi o komentarz na temat wartości asatru tylko podanego fragmentu tekstu :P

Koziou naświetlił mi nieco sytuacje na piwku, zresztą podobne wyjaśnienie wrzucił w poście, za co dziękuję;) Chyba faktycznie ostatnie linijki zwrotek zdają się wymagać interpretacji jako skróty myślowe w pewnym sensie oddzielne od reszty treści. "zapłata" jak rozumiem dotyczy sytuacji wykrycia fałszu a nie tylko nieufności wobec kogoś- co sugerowała dla mnie pierwsza część zwrotki.

Ulfie przecie my już przeszliśmy na prawdziwe bitwy patagońskie więc naprawdę kto by się na jakiegoś nudnego flejma chciał tu potykać;)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: niedziela, 18 lipca 2010, 12:56 
Heh... to byla tylko zartobliwa aluzja do Wielkiej Awantury w Poganskiej Dzielnicy :P
Pozatym , nie przyszloby mi do glowy posadzac jakichkolwiek patagonczykow o flejmowanie. Nasza specjalnoscia sa starcia w realu. Bo od tego wzrasta mana, moc i charyzma :P


Góra
  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: niedziela, 18 lipca 2010, 15:57 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 15 listopada 2009, 18:52
Posty: 667
Lokalizacja: prosto z drzewa
Heh... wiedziałam :lol:
ale musiałam się wypowiedzieć bo mi nudno niemiłosiernie :twisted:

_________________
Istnieje tylko Zło i Większe Zło, a za nimi oboma, w cieniu, stoi Bardzo Wielkie Zło. I widzisz, niekiedy bywa tak, że Bardzo Wielkie Zło chwyci cię za gardło i powie: "Wybieraj, bratku, albo ja, albo tamto, trochę mniejsze".


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 162 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL