Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 09:21

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 162 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: czwartek, 3 czerwca 2010, 23:11 
:D


Góra
  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: czwartek, 3 czerwca 2010, 23:31 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
A.:Być może* dobrze zrobilibyśmy, gdybyśmy dalszą dyskusję na tematy nie związane bezpośrednio z asatru założyli inny wątek. Ja chętnie jeszcze podyskutuję o relatywizmie, ale nie tutaj

* "Być może", bo jest to względne :wink:

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: piątek, 4 czerwca 2010, 00:15 
Lyszanno - ja juz skonczylam. Jedyne co chcialam sie dowiedziec to jak to sie ma do honoru. Gdybym dostala jakas odpowiedz na moje pytanie nie bylo by calej tej gadki. Chyba jedynie Viking dal odpowiedz. Od tworzenia FAQ i ujawniania detali na temat konfliktu jestem na prawde daleka.

To inne pytanie (nic osobistego):
1. Jesli honor to dzialanie dla dobra rodziny asatryjskiej, czy to znaczy ze mozecie spokojnie oszukiwac innych ludzi nie nalezacych do rodziny jesli to jakos sie przysluzy waszej rodzinie?
2. Jak postepujecie jesli w ramach tej samej rodziny pojawia sie osoby ktore maja zdecydowanie rozne poglady na to czym jest honor i czego on wymaga?

Edit: Witaj Coffee, nie wiedzialam ze i ty powrociles na forum. Szkoda ze tej uwagi nie zrobiles kiedy jedna grupa poganska najezdzala bardzo na druga grupe poganska na innych forachi facebooku i caly poganski swiatek wygladal na prawde zenujaco. Pozdrawiam.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: piątek, 4 czerwca 2010, 00:23 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 15 listopada 2009, 18:52
Posty: 667
Lokalizacja: prosto z drzewa
Ja przyłączę się do pytań Agni i dodam jedno od siebie: jakie są sankcje, jeśli ktoś z rodziny postępuje niehonorowo wg ogólnie przyjętych założeń?

_________________
Istnieje tylko Zło i Większe Zło, a za nimi oboma, w cieniu, stoi Bardzo Wielkie Zło. I widzisz, niekiedy bywa tak, że Bardzo Wielkie Zło chwyci cię za gardło i powie: "Wybieraj, bratku, albo ja, albo tamto, trochę mniejsze".


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: piątek, 4 czerwca 2010, 00:35 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
agni napisał(a):
To inne pytanie (nic osobistego):
1. Jesli honor to dzialanie dla dobra rodziny asatryjskiej, czy to znaczy ze mozecie spokojnie oszukiwac innych ludzi nie nalezacych do rodziny jesli to jakos sie przysluzy waszej rodzinie?
2. Jak postepujecie jesli w ramach tej samej rodziny pojawia sie osoby ktore maja zdecydowanie rozne poglady na to czym jest honor i czego on wymaga?


Ad. 1 W moim pojęciu honoru, nie- wynika to po części z pojęcia "rekurencyjności rodziny".
Ad. 2 Zazwyczaj następuje wtedy rozłam i podzielenie rodziny, co nie jest niczym złym a pozwala zachować status quo każdej z grup i różnorodność.

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: piątek, 4 czerwca 2010, 00:53 
Offline
Nadmilczek

Dołączył(a): czwartek, 3 czerwca 2010, 22:39
Posty: 19
Z Twojej strony Szerszeniu tak to wyglada ,a jak ze strony Ulfa? Równiez czekam na odpowiedz..


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: piątek, 4 czerwca 2010, 02:01 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 16:15
Posty: 184
Lokalizacja: Łódź
agni napisał(a):
Lyszanno - ja juz skonczylam. Jedyne co chcialam sie dowiedziec to jak to sie ma do honoru. Gdybym dostala jakas odpowiedz na moje pytanie nie bylo by calej tej gadki. Chyba jedynie Viking dal odpowiedz. Od tworzenia FAQ i ujawniania detali na temat konfliktu jestem na prawde daleka.


Agni, pierwsza zasiałaś zamęt, wykładając prywatę. Czy ktoś uważa że było inaczej ?
Osobiście mam dosyć, ciągłe napięcie i gorzkie żale nie służą ani temu forum, ani opinii o środowisku pogańskim. Dlatego, również proszę Cię, skończ już.


agni napisał(a):
To inne pytanie (nic osobistego):
1. Jeśli honor to działanie dla dobra rodziny asatryjskiej, czy to znaczy ze możecie spokojnie oszukiwać innych ludzi nie należących do rodziny jeśli to jakoś się przysłuży waszej rodzinie?
2. Jak postępujecie jeśli w ramach tej samej rodziny pojawia się osoby które maja zdecydowanie rożne poglądy na to czym jest honor i czego on wymaga?




Najpierw , pozwól że zadam Ci pytanie : czym według Ciebie, droga Agni, jest honor ?

Odpowiadając na Twoje pytania;

2. honor to honor. tak jak pies to pies, słońce to słońce, gościnność to gościnność, powaga to powaga, śmierć to śmierć a życie to życie. Jeżeli znajdzie się ktoś , kto powie mi że pies to kot, słońce to księżyc, gościnność wymaga torturowania przybyszy, że zabijając się przeżyje i powie to śmiertelnie poważnie, uznam że albo to filozof ( pewnie niespełniony i dlatego udziela się na tym forum ;)) albo że to specjalista od prac prostych ( czyli osoba niepełnosprawna umysłowo)
1. jeżeli honor to działanie dla dobra rodziny asatryjskiej, to każdy człowiek na ziemi, postępujący honorowo, przyczynia się do pomnażania naszej chwały. Dziękujemy :)

_________________
Wiedz że mając przyjaciela, często go odwiedzać należy: droga zielskiem i drzewem zarośnie , jeśli ustawnie chodzić nie będziesz.

Havamal


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: piątek, 4 czerwca 2010, 12:54 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Wydzieliłam część ostatnich postów do wątku http://www.paganfederation.org/forum-pl/viewtopic.php?f=36&p=25893#p25893

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: piątek, 4 czerwca 2010, 13:34 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 17 września 2007, 22:29
Posty: 407
Lokalizacja: Gdynia
Dziękuje. A ze swojej strony prosze o odmienianie mojego nicka bez spolszczania, czyli "Lyshanno". Dziękuję :)

_________________
One string to rule them all
One string to find them
One string to bring them all
and in the music bind them


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: piątek, 4 czerwca 2010, 16:19 
Fenrir napisał(a):
Agni, pierwsza zasiałaś zamęt, wykładając prywatę. Czy ktoś uważa że było inaczej ?

Widac tez malo orientujesz sie w sytuacji. Poczytaj watki o poszukiwaniu Odynisty i tym podobne. Dowiesz sie wtedy kto zaczal i kiedy. Ale tym razem mi nie chodzi o ciagniecie sporu tylko zrozumienie waszego podejcia do honoru. I poniewaz mamy nowy watek na tamta dyskusje (dziekuje Amvaradel) to skupie sie na twoim pytaniu.

Fenrir napisał(a):
Najpierw , pozwól że zadam Ci pytanie : czym według Ciebie, droga Agni, jest honor ?

Dla mnie honor jest miara charakteru na ktora skladaja sie przede wszystkim uczciwosc, szacunek, spojnosc osobowosci (integrity) i sprawiedliwosc oraz dzialanie wedle ich. Jednym slowem pomiedzy sloganami a dzialaniami musi byc harmonia, to nie jest cos o czym sie gada ale cos co sie robi. Honor to na przyklad bycie uczciwym i wiernym sobie samemu oraz obrona i pomoc przyjaciolom, ale to nie znaczy ze pozwala on byc nie fair i nie uczciwym, zdradzieckim i oszukanczym wobec ludzi ktorzy nie sa rodzina czy przyjaciolmi. Honor powoduje ze komus mozna zaufac a brak honoru ze nie mozna.

O ile zgadzam sie ze pomiedzy kulturami pojecie honoru moze byc relatywistyczne to dla jednostki nie powinno ono takie byc. Chodzi mi o to ze nie uwazam ze powinno sie roznych ludzi traktowac rozne. Jesli oszustwo kloci sie z honorem to nie oszukuje nikogo, ani 'swoich' ani 'nie swoich'. Jesli kradziez jest nie honorwa to nie kradne ani od 'swoich' ani od 'nie swoich'. Moj kod honorowy dotyczy mnie a nie innych ludzi i tego jak ja postepuje wzgledem nich a nie jak oni postepuja wzgledem mnie. A stosowanie innych regul honoru wobec roznych ludzi wydaje mi sie malo honorowe. Dlatego pytalam czy asatryjczycy moga oszukiwac jesli to przynosi korzysc ich rodzinie. Nie jestem zosliwa - chce zrozumiec wasz sposob myslenia.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: piątek, 4 czerwca 2010, 17:21 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Agni:
Cytuj:
Jednym slowem pomiedzy sloganami a dzialaniami musi byc harmonia, to nie jest cos o czym sie gada ale cos co sie robi.
Całkowita zgoda.
Cytuj:
O ile zgadzam sie ze pomiedzy kulturami pojecie honoru moze byc relatywistyczne
Z tym bym dyskutowała, bo zbliżamy się tu do skrajnego relatywizmu. Jeśli dla jakiejś grupy muzułmanów honorowe jest zabicie kobiety za noszenie krótkiej spódniczki, to ich rozumienie honoru jest dla mnie nie do zaakceptowania.
Cytuj:
Jesli kradziez jest nie honorwa to nie kradne ani od 'swoich' ani od 'nie swoich'. Moj kod honorowy dotyczy mnie a nie innych ludzi i tego jak ja postepuje wzgledem nich a nie jak oni postepuja wzgledem mnie. A stosowanie innych regul honoru wobec roznych ludzi wydaje mi sie malo honorowe.
Potocznie nazywa się to moralnością Kalego: jak Kali kraść, to dobrze, jak Kalemu kraść, to źle :wink:

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: piątek, 4 czerwca 2010, 18:06 
Offline
Nadmilczek

Dołączył(a): czwartek, 3 czerwca 2010, 22:39
Posty: 19
Z mojego punktu widzenia :Honor -oznacza zrozumienie, jak własne działania będą miały wpływ na -Społeczeństwo. One budują dobre imię i tym samym zakresie. Cel Honoru pokazuje jak powinnam dać dobry przykład dla : swojej rodziny, przyjaciół, dzieci oraz wszystkich pozostałych osób.. Jesteśmy wszyscy nauczycielami w tym zakresie.
76. Zdycha ci bydło, umierają krewni
I ty sam umierasz;
Lecz sława, którąś zdobył
Nie umrze nigdy.

Lojalność-(Po prostu) jestem lojalna wobec tych, z którymi jestem "powiązana " Obejmuje to przysięgę - starożytni okazywali najwyższy szacunek, ponieważ złamanie przysięgi wobec innych ,oraz Wiary często prowadziło do wojny i cierpienia.
Zatem mam odmienne zdanie co do reszty forumowiczów ,zdrada,kłamstwo wobec rodziny oraz innych z osób ,często doprowadza do wojny .Tak było kiedyś i tak jest teraz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: piątek, 4 czerwca 2010, 19:52 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 5 października 2009, 01:27
Posty: 139
Lokalizacja: Warszawa/Gdańsk
kari napisał(a):
Z mojego punktu widzenia :Honor -oznacza zrozumienie, jak własne działania będą miały wpływ na -Społeczeństwo. One budują dobre imię i tym samym zakresie. Cel Honoru pokazuje jak powinnam dać dobry przykład dla : swojej rodziny, przyjaciół, dzieci oraz wszystkich pozostałych osób.. Jesteśmy wszyscy nauczycielami w tym zakresie.
76. Zdycha ci bydło, umierają krewni
I ty sam umierasz;
Lecz sława, którąś zdobył
Nie umrze nigdy.

Całkowita zgoda :) Honor jest potrzebny, aby utrzymać dobrze funkcjonujące społeczeństwo, w którym ludzie się SZANUJĄ i są wobec siebie UCZCIWI. Honor nie jest więc wyłącznie dobrem jednostki, ale i dobrem społecznym. Wszystkie wartości społeczne człowieka wywodzą się z naszego - nie owijajmy w bawełnę - instynktu stadnego. Gdybyśmy go nie mieli, gdybyśmy byli samotnikami, nie obchodziłoby nas, co inni myślą o nas; nie byłoby żadnej społeczności ani cywilizacji, nie byłoby też Internetu i komputerów, za pomocą których toczymy teraz dyskusję :) Wszystkie ludzkie kultury, od czasów najdawniejszych, są rozwinięciem tej skłonności - do łączenia się w rodziny, rody, klany, plemiona, narody lub inne społeczności (nie zawsze tworzone wg więzów krwi, vide społeczność takich krajów jak USA czy Kanada). Chcemy, aby inni nas szanowali i wiemy, że w tym celu i my musimy szanować innych. I to jest właśnie HONOR.

kari napisał(a):
Lojalność-(Po prostu) jestem lojalna wobec tych, z którymi jestem "powiązana " Obejmuje to przysięgę - starożytni okazywali najwyższy szacunek, ponieważ złamanie przysięgi wobec innych ,oraz Wiary często prowadziło do wojny i cierpienia.
Zatem mam odmienne zdanie co do reszty forumowiczów ,zdrada,kłamstwo wobec rodziny oraz innych z osób ,często doprowadza do wojny .Tak było kiedyś i tak jest teraz.


Lojalność zawsze obowiązuje wobec tych, z którymi się jest związanym. I prawdziwa lojalność zawsze jest dobrowolna; bo np. zaborca, najeźdźca może wymusić lojalność terrorem i przemocą, biorąc mężczyzn (czasem i kobiety) podbitego kraju do swojej armii i zmuszając do tego, aby tłumili powstanie swoich rodaków, ale będzie to po prostu terror i przemoc, przeciw której prędzej czy później zbuntuje się gnębiony naród czy lud.
Pozdrawiam :)
w.

_________________
"Czcimy Swaroga, Świętowita,
Czcimy zasadę czynną Świata,
Co w mózgu mędrca, w ziarnku żyta,
W jądrze atomu, w pyłku kwiata" (A. Wacyk)

gg: 571717


Ostatnio edytowano piątek, 4 czerwca 2010, 20:15 przez wlasnowierca, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: piątek, 4 czerwca 2010, 20:01 
Offline
Nadmilczek

Dołączył(a): czwartek, 3 czerwca 2010, 22:39
Posty: 19
wlasnowierca napisał(a):
I prawdziwa lojalność zawsze jest dobrowolna; bo np. zaborca, najeźdźca może wymusić lojalność terrorem i przemocą, biorąc mężczyzn (czasem i kobiety) podbitego kraju do swojej armii i zmuszając do tego, aby tłumili powstanie swoich rodaków, ale będzie to po prostu terror i przemoc, przeciw której prędzej czy później zbuntuje się gnębiony naród czy lud.




Zgadzam się jest dobrowolna :) Zgadzam się w całości


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: piątek, 4 czerwca 2010, 20:59 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 5 października 2009, 01:27
Posty: 139
Lokalizacja: Warszawa/Gdańsk
kari napisał(a):
wlasnowierca napisał(a):
I prawdziwa lojalność zawsze jest dobrowolna; bo np. zaborca, najeźdźca może wymusić lojalność terrorem i przemocą, biorąc mężczyzn (czasem i kobiety) podbitego kraju do swojej armii i zmuszając do tego, aby tłumili powstanie swoich rodaków, ale będzie to po prostu terror i przemoc, przeciw której prędzej czy później zbuntuje się gnębiony naród czy lud.


Zgadzam się jest dobrowolna :) Zgadzam się w całości


z tego, co Mi się wydaje, w Asatru - i w ogóle w kulturze nordyckiej z lojalnością wiążą się także inne wartości, takie jak np. hojność i solidarność ze swoją rodziną. Napisałabyś coś więcej na ten temat?
Pozdrawiam :)
w.

_________________
"Czcimy Swaroga, Świętowita,
Czcimy zasadę czynną Świata,
Co w mózgu mędrca, w ziarnku żyta,
W jądrze atomu, w pyłku kwiata" (A. Wacyk)

gg: 571717


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: piątek, 4 czerwca 2010, 21:10 
Offline
Nadmilczek

Dołączył(a): czwartek, 3 czerwca 2010, 22:39
Posty: 19
Oto pozostałe ideały :Hojność
Była ona zawsze wysoko oceniana przez staro nordyckie zwyczaje.
Lider miał być hojny wobec swoich zwolenników i nie powinien gromadzić własnego majątku, tylko dzielić się z towarzyszami.
Należy wręczać prezenty jako znak przyjaźni i szacunku - takie znaczenie mają także dziś , w uroczystościach Asatru.
Dawniej wiedzieli, że było wiele zła . Chciwość i skąpstwo były gardzone jak i nieuprzejmość i nieodpowiedzialne powyżej (w szczególności pijaństwo). Trzeba żyć w sposób zrównoważony. Tutaj kłania się samodyscyplina.
Bliskości z naturą:
Natura jest najlepszym sposobem, aby poczuć Bogów, którzy są aspektami natury. Nie ma rozróżnienia między "naturalnym" i "nadprzyrodzone". Pewien człowiek powiedział:"Możemy być Bogami ale jesteśmy członkami królestwa zwierząt.Wszyscy jesteśmy częścią natury.
Znajomi i krewni:
Kochamy swoje rodziny . Mamy silne poczucie naszych rodzinnych korzeni i Przodków . Większość z nich uznaje rodzinę za fundament dobrego, sensu życia, jak również społeczności. Uznajemy, że całe życie jest siecią przecinających się rodzin.
Bądź uprzejmy dla krewnych i przyjaciół, a nie nagradzaj ich winy przeciw Tobie,"
(Saga Volsung, C.21)"
Czystość -i godność dzięki uprzejmości - to się rozumie samo przez się - uprzejmość jest niezbędna dla szacunku wobec innych osób. Oprócz niej, godność, opanowanie
i wymiana uczuć były bardzo wysoko cenione. Będąc uprzejmym oczekuje się tego samego, zwłaszcza wobec gości.

Jako ostatnie opisuje :Mądrość:

Przykładem tego jest wieczne uczenie się.

Havamal mówi ...

"10. Pożyteczniejszego brzemienia człowiek nie dźwiga w podróży
Niż niezmierna mądrość;
Lepsza od pieniędzy w obcym kraju -
Ona skarbem ubogiego."

"On sam jest świadom, który wędrował
I daleko za granicą radziła sobie,
Jak wielki umysł kieruje się go
Tego bogactwa mądrości. "


Ostatnio edytowano piątek, 4 czerwca 2010, 23:32 przez kari, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: piątek, 4 czerwca 2010, 21:45 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 5 października 2009, 01:27
Posty: 139
Lokalizacja: Warszawa/Gdańsk
kari napisał(a):
Oto pozostałe ideały :Hojność
Była ona zawsze wysoko oceniana przez staro nordyckie zwyczaje.
Lider miał być hojny wobec swoich zwolenników i nie powinien gromadzić własnego majątku, tylko dzielić się z towarzyszami.
Należy wręczać prezenty jako znak przyjaźni i szacunku - takie znaczenie mają także dziś , w uroczystościach Asatru.
Dawniej wiedzieli, że było wiele zła . Chciwość i skąpstwo były gardzone jak i nieuprzejmość i nieodpowiedzialne powyżej (w szczególności pijaństwo). Trzeba żyć w sposób zrównoważony. Tutaj kłania się samodyscyplina.

U Słowian hojność też była wysoko ceniona. Np. na Szczodre Gody dawano sobie prezenty i wierzono, że przynosi - albo raczej błogosławi - je Weles, Bóg magii i dostatku, opiekun bydła domowego i dzikich zwierząt oraz dusz przebywających w Nawii. Zresztą Moim zdaniem hojność i brak chciwości to wartość chyba ogólnopogańska, z niej wynika także szacunek nie tyle dla samej Natury - który wynika z sakralnego podejścia do Niej - jak to ujęłaś:

kari napisał(a):
Natura jest najlepszym sposobem, aby poczuć Bogów, którzy są aspektami natury. Nie ma rozróżnienia między "naturalnym" i "nadprzyrodzone". Pewien człowiek powiedział:"Możemy być Bogami ale jesteśmy członkami królestwa zwierząt.Wszyscy jesteśmy częścią natury.

- ale dla zasobów, którymi Natura nas obdarza. Chciwość i wynikająca z niej nadmierna eksploatacja zawsze prowadzi do tragedii, która dotyka także nas, jako część Natury. Chciwość wobec innych ludzi prowadzi do przestępstw, czasem nawet zbrodni (np. zabójstwa dla zysku). Swoją drogą, pojęcie o Bogach jako o istotach przejawiających się w postaci sił Natury albo będących siłami Natury jest bardzo bliskie mojemu podejściu, które zakłada panteizm, ale się do niego nie ogranicza. Ja wierzę po prostu, że Boska Siła lub Siły przejawiają się m.in. w postaci otaczającego nas świata, nie ma więc rozdźwięku między "nadprzyrodzonym" a "naturalnym", ale istnieją także inne przejawy tych Sił, takie jak świat duchowy. Ale to już nieco inny temat, pozostańmy przy wartościach :)

kari napisał(a):
Znajomi i krewni:
Kochamy swoje rodziny . Mamy silne poczucie naszej rodzinnych korzeni i Przodków. . Większość z nich uznaje rodzinę za fundament dobrego, sensu życia, jak również społeczności.


To również wartość ogólnopogańska, bardzo wyraźnie widoczna w wartościach Asatru i Rodzimowierstwa, ale jestem przekonany, że obecna także w innych ścieżkach. Uprzejmość i mądrość, o których piszesz, tak samo; podejrzewam, że Rutilius mógłby powiedzieć więcej o tych wartościach w cywilizacji, która rozpoczęła europejską światową filozofię...
Tak czy inaczej - z tego, co przedstawiła Nam Kari wyłania się znacznie ciekawszy obraz Asatru, niż z wypowiedzi zwolenników relatywizmu moralnego. Podobne zdanie ma zresztą niezbyt przychylny religiom pogańskim Arkadiusz Sołtysiak, który mimo to potrafił docenić te wartości w swojej pracy naukowej
http://www.antropologia.uw.edu.pl/AS/as-013.pdf
Asatru przedstawione przez Kari czy przez Sołtysiaka jawi się jako wiara oparta na fundamencie twardych wartości, które mogą smiało "konkurować" z wartościami chrześcijańskimi czy np. hinduistycznymi. Są to podstawowe dla człowieka wartości, takie jak honor, uczciwość, szacunek, uprzejmość, odwaga - i takie Asatru bardzo Mi się podoba, choć jestem wyznawcą innej wiary.
Pozdrawiam:)
w.

_________________
"Czcimy Swaroga, Świętowita,
Czcimy zasadę czynną Świata,
Co w mózgu mędrca, w ziarnku żyta,
W jądrze atomu, w pyłku kwiata" (A. Wacyk)

gg: 571717


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: piątek, 4 czerwca 2010, 22:03 
Offline
Nadmilczek

Dołączył(a): czwartek, 3 czerwca 2010, 22:39
Posty: 19
agni napisał(a):
Lyszanno - ja juz skonczylam. Jedyne co chcialam sie dowiedziec to jak to sie ma do honoru. Gdybym dostala jakas odpowiedz na moje pytanie nie bylo by calej tej gadki. Chyba jedynie Viking dal odpowiedz. Od tworzenia FAQ i ujawniania detali na temat konfliktu jestem na prawde daleka.

To inne pytanie (nic osobistego):
1. Jesli honor to dzialanie dla dobra rodziny asatryjskiej, czy to znaczy ze mozecie spokojnie oszukiwac innych ludzi nie nalezacych do rodziny jesli to jakos sie przysluzy waszej rodzinie?
2. Jak postepujecie jesli w ramach tej samej rodziny pojawia sie osoby ktore maja zdecydowanie rozne poglady na to czym jest honor i czego on wymaga?




Odpowiadam droga Agni na twoje pytania : odp1..Robiąc to o czym napisałaś powyżej , przyniósłby wstyd dla Rodziny czy kindredu.
odp2.Każdy ma inne zdanie . Jednak zależy czym według niego jest Honor.Asatru twardo stoi przy cnotach i twardo je przestrzega .


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: piątek, 4 czerwca 2010, 22:34 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 18 maja 2010, 22:29
Posty: 304
Właśnie - człowiek honorowy musi dbać o 9 cnót bo honor się z nich składa

_________________
A Moment in Valhalla...

"Czcij Bogów, kochaj kobiety i broń Ojczyzny"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: piątek, 4 czerwca 2010, 22:36 
Offline
Nadmilczek

Dołączył(a): czwartek, 3 czerwca 2010, 22:39
Posty: 19
Viking napisał(a):
Właśnie - człowiek honorowy musi dbać o 9 cnót bo honor się z nich składa


Tak Vikingu masz racje :) ale czy inni o tym wiedzą :?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: piątek, 4 czerwca 2010, 23:36 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
A czy są ku temu uzasadnione wątpliwości?

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: piątek, 4 czerwca 2010, 23:41 
Offline
Nadmilczek

Dołączył(a): czwartek, 3 czerwca 2010, 22:39
Posty: 19
Nie wiem ,poprostu pytam .Chociaż macie inne zdanie z tego co zauważyłam .Nie widziałam konkretnych odpowiedzi .


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: sobota, 5 czerwca 2010, 00:05 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Własnowierca:
Cytuj:
Asatru przedstawione przez Kari czy przez Sołtysiaka jawi się jako wiara oparta na fundamencie twardych wartości, które mogą smiało "konkurować" z wartościami chrześcijańskimi czy np. hinduistycznymi. Są to podstawowe dla człowieka wartości, takie jak honor, uczciwość, szacunek, uprzejmość, odwaga - i takie Asatru bardzo Mi się podoba, choć jestem wyznawcą innej wiary.

Zgadzam się, że cnoty te są ważne. I cieszę się, że słowo "konkurować" wziąłeś w cudzysłów - bo odwaga, lojalność czy honor cenione są w wielu kulturach, wielu religiach. Uważam, że w tym zakresie, w jakim nasze wartości są podobne, powinniśmy ze sobą współpracować.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: sobota, 5 czerwca 2010, 00:11 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 5 października 2009, 01:27
Posty: 139
Lokalizacja: Warszawa/Gdańsk
Amvaradel napisał(a):
Własnowierca:
Cytuj:
Asatru przedstawione przez Kari czy przez Sołtysiaka jawi się jako wiara oparta na fundamencie twardych wartości, które mogą smiało "konkurować" z wartościami chrześcijańskimi czy np. hinduistycznymi. Są to podstawowe dla człowieka wartości, takie jak honor, uczciwość, szacunek, uprzejmość, odwaga - i takie Asatru bardzo Mi się podoba, choć jestem wyznawcą innej wiary.

Zgadzam się, że cnoty te są ważne. I cieszę się, że słowo "konkurować" wziąłeś w cudzysłów - bo odwaga, lojalność czy honor cenione są w wielu kulturach, wielu religiach. Uważam, że w tym zakresie, w jakim nasze wartości są podobne, powinniśmy ze sobą współpracować.


całkowicie się z Tobą zgadzam, Amvaradel. Współpraca między poganami jest dla Mnie czymś oczywistym, szanuję wszystkie wiary. Doskonale zdaję sobie sprawę, że wszystkie spośród nich przekazują ten sam albo bardzo podobny system wartości, tylko czasem trochę inaczej je omawiają. Przykładowo, każda ścieżka ma swój model wspólnoty, u asatryjczyków będzie to kindred, u rodzimowierców - rodzina, gniazdo, różnie jest nazywana, u wiccan - kowen. Rozumiem, ze w każdej z wiar stawia się na solidarność, lojalność, ucziwość i wsparcie między ludźmi z tej wspólnoty.
Zgodzę się też, że w pewnych sprawach np. propagowanie rodziny, szacunku dla drugiego człowieka, uczciwości, solidarności i innych wartości, które są często gubione w epoce szalejącego konsumpcjonizmu, można współpracować nawet z wyznawcami zupełnie innych religii, w tym z chrześcijanami, buddystami czy hinduistami, o ile oni będą chcieli z nami współpracować.
Pozdrawiam :)
w.

_________________
"Czcimy Swaroga, Świętowita,
Czcimy zasadę czynną Świata,
Co w mózgu mędrca, w ziarnku żyta,
W jądrze atomu, w pyłku kwiata" (A. Wacyk)

gg: 571717


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: sobota, 5 czerwca 2010, 00:35 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 15 listopada 2009, 18:52
Posty: 667
Lokalizacja: prosto z drzewa
Jak dla mnie 9 cnót to zestaw uniwersalnych wartości. I wg mnie w dużym stopniu pokrywają się z wartościami chrześcijańskimi - podobnie zresztą jak z wartościami w innych religiach. Bo właściwie te cnoty:
Honor
Wierność
Dyscyplina
Gościnność
Pracowitość
Samodzielność
Wytrwałość

to cechy cenione powszechnie. i chyba nie ma człowieka, który zanegowałby wartość którejkolwiek z nich :)

_________________
Istnieje tylko Zło i Większe Zło, a za nimi oboma, w cieniu, stoi Bardzo Wielkie Zło. I widzisz, niekiedy bywa tak, że Bardzo Wielkie Zło chwyci cię za gardło i powie: "Wybieraj, bratku, albo ja, albo tamto, trochę mniejsze".


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: sobota, 5 czerwca 2010, 00:39 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Powiem więcej - odwaga, lojalność, honor... a co za tym idzie i uczciwość są wbrew pozorom cenione również w czasach współczesnego konsumpcjonizmu. Wiem to na podstawie własnego doświadczenia w praktyce tzw. działalności gospodarczej.
Mimo iż czasami ucinają teoretycznie "wyższe" ale nieuczciwe źródło dodatkowych pieniędzy, to pozwalają na zachowanie stabilnych i wieloletnich kontaktów również w interesach.
To są elementy, które pozwoliły mi swego czasu przetrwać potężne kryzysy w mojej firmie i rodzinie. Ba, otrzymać pomoc od ludzi, z którymi łączyły mnie w zasadzie jedynie relacje biznes 2 biznes.

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: sobota, 5 czerwca 2010, 01:08 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 5 października 2009, 01:27
Posty: 139
Lokalizacja: Warszawa/Gdańsk
Szerszen napisał(a):
Powiem więcej - odwaga, lojalność, honor... a co za tym idzie i uczciwość są wbrew pozorom cenione również w czasach współczesnego konsumpcjonizmu. Wiem to na podstawie własnego doświadczenia w praktyce tzw. działalności gospodarczej.
Mimo iż czasami ucinają teoretycznie "wyższe" ale nieuczciwe źródło dodatkowych pieniędzy, to pozwalają na zachowanie stabilnych i wieloletnich kontaktów również w interesach.
To są elementy, które pozwoliły mi swego czasu przetrwać potężne kryzysy w mojej firmie i rodzinie. Ba, otrzymać pomoc od ludzi, z którymi łączyły mnie w zasadzie jedynie relacje biznes 2 biznes.


Uczciwy biznes, jak każde inne uczciwe źródło dochodu, to jak najbardziej dobra i honorowa praca. Prawdę mówiąc, praca na etacie to też jakiś rodzaj biznesu, tyle że hmmm o ustalonych stawkach i bardzo sformalizowanych warunkach. I jak najbardziej zarówno w pracy na etacie, jak i w biznesie można poznać wspaniałych i uczciwych ludzi.
Mówiąc o konsumpcjonizmie czy też konsumeryzmie mam na myśli model życia, w którym liczy się TYLKO zarobek i wydawanie go na konsumpcję. To, że ktoś prowadzi firmę, nie znaczy wcale, że tylko pieniądze mają dla niego wartość. Zresztą będąc życiowym realistą nie neguję absolutnie potrzeby dobrego zarobku; inną sprawą jest to, żeby chęć zarobienia pieniędzy nie przysłaniała np. życia rodzinnego czy przyjaźni.
Ale masz rację - nawet jeśli dla kogoś liczą się TYLKO pieniądze, to ich zarabianie w uczciwy, honorowy sposób jest również bardziej opłacalne. Bogowie mądrze skonstruowali zasady dla ludzi :)
Pozdrawiam,
w.

_________________
"Czcimy Swaroga, Świętowita,
Czcimy zasadę czynną Świata,
Co w mózgu mędrca, w ziarnku żyta,
W jądrze atomu, w pyłku kwiata" (A. Wacyk)

gg: 571717


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: niedziela, 6 czerwca 2010, 00:25 
Offline
Nadmilczek

Dołączył(a): czwartek, 3 czerwca 2010, 22:39
Posty: 19
wlasnowierca napisał(a):
Szerszen napisał(a):
Powiem więcej - odwaga, lojalność, honor... a co za tym idzie i uczciwość są wbrew pozorom cenione również w czasach współczesnego konsumpcjonizmu. Wiem to na podstawie własnego doświadczenia w praktyce tzw. działalności gospodarczej.
Mimo iż czasami ucinają teoretycznie "wyższe" ale nieuczciwe źródło dodatkowych pieniędzy, to pozwalają na zachowanie stabilnych i wieloletnich kontaktów również w interesach.
To są elementy, które pozwoliły mi swego czasu przetrwać potężne kryzysy w mojej firmie i rodzinie. Ba, otrzymać pomoc od ludzi, z którymi łączyły mnie w zasadzie jedynie relacje biznes 2 biznes.


Uczciwy biznes, jak każde inne uczciwe źródło dochodu, to jak najbardziej dobra i honorowa praca. Prawdę mówiąc, praca na etacie to też jakiś rodzaj biznesu, tyle że hmmm o ustalonych stawkach i bardzo sformalizowanych warunkach. I jak najbardziej zarówno w pracy na etacie, jak i w biznesie można poznać wspaniałych i uczciwych ludzi.
Mówiąc o konsumpcjonizmie czy też konsumeryzmie mam na myśli model życia, w którym liczy się TYLKO zarobek i wydawanie go na konsumpcję. To, że ktoś prowadzi firmę, nie znaczy wcale, że tylko pieniądze mają dla niego wartość. Zresztą będąc życiowym realistą nie neguję absolutnie potrzeby dobrego zarobku; inną sprawą jest to, żeby chęć zarobienia pieniędzy nie przysłaniała np. życia rodzinnego czy przyjaźni.
Ale masz rację - nawet jeśli dla kogoś liczą się TYLKO pieniądze, to ich zarabianie w uczciwy, honorowy sposób jest również bardziej opłacalne. Bogowie mądrze skonstruowali zasady dla ludzi :)
Pozdrawiam,
w.

Skoro poruszyliście temat o pracy ,Ja poruszę tematy o : :Pracowitości ,Wytrwałości ,Samodyscyplinie ,Samodzielności w Asatru.

Pracowitość:Życie jest także w pracy. Ciężkiej pracy, która jest wynagradzana . Nie tylko by utrzymać się przy życiu, ale i by wykarmić rodzinę itp., ale również daje poczucie spełnienia - niezbędne dla rozwoju duszy. Mówię tu o o budowaniu i tworzeniu.

Wytrwałość:
Nasi przodkowie byli świadkami historii. Walczyli dzielnie, i nigdy nie zrezygnowali w obliczu strasznego losu. Dobrym przykładem jest siła Normanów, którzy osiedlili się w Grenlandii. Innym jest fakt, że ludzie, którzy walczyli o wolność przeciwko Olafowi -(słynny król, który próbował przekształcić nordyków na chrześcijaństwo mieczem)-Nigdy nie zrezygnowali .Poza tym warto też wspomnieć o wytrwałości w pracy, nie tylko w walce.

Samodyscyplina:koncentruj się na tym co jest ważne . Priorytet-Przykładaj się do zadań , marzeń, celów i ideałów. Samodyscyplina prowadzi do do spokoju i jasności. Możesz zobaczyć przez to co jest naprawdę ważnę .


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: niedziela, 6 czerwca 2010, 00:36 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 5 października 2009, 01:27
Posty: 139
Lokalizacja: Warszawa/Gdańsk
kari napisał(a):
Skoro poruszyliście temat o pracy ,Ja poruszę tematy o : :Pracowitości ,Wytrwałości ,Samodyscyplinie ,Samodzielności w Asatru.

Pracowitość:Życie jest także w pracy. Ciężkiej pracy, która jest wynagradzana . Nie tylko by utrzymać się przy życiu, ale i by wykarmić rodzinę itp., ale również daje poczucie spełnienia - niezbędne dla rozwoju duszy. Mówię tu o o budowaniu i tworzeniu.

Wytrwałość:
Nasi przodkowie byli świadkami historii. Walczyli dzielnie, i nigdy nie zrezygnowali w obliczu strasznego losu. Dobrym przykładem jest siła Normanów, którzy osiedlili się w Grenlandii. Innym jest fakt, że ludzie, którzy walczyli o wolność przeciwko Olafowi -(słynny król, który próbował przekształcić nordyków na chrześcijaństwo mieczem)-Nigdy nie zrezygnowali .Poza tym warto też wspomnieć o wytrwałości w pracy, nie tylko w walce.

Samodyscyplina:koncentruj się na tym co jest ważne . Priorytet-Przykładaj się do zadań , marzeń, celów i ideałów. Samodyscyplina prowadzi do do spokoju i jasności. Możesz zobaczyć przez to co jest naprawdę ważnę .

Bardzo sensowne wartości i zasady, stosowane przez wszystkich uczciwie pracujących, niezależnie od wyznania - co po raz kolejny dowodzi, że wartości Asatru są twardą i sensowną podstawą życia, a nie czymś relatytywnym, co ktoś sobie wymyślił. W Rodzimowierstwie mamy bardzo podobnie; tu o człowieku świadczy to, co zrobił, a nie to, co o sobie mówi. Dotyczy to także przygotowywania do świąt i innych wydarzeń. Nieważne, czy ktoś jest wojownikiem, filozofem czy mistykiem, będzie chodził po drewno, sprzątał i urządzał Chram, pomagał w kuchni (przy przygotowywaniu posiłków oraz zmywaniu i sprzątaniu), czy jeździł do sklepu po zakupy potrzebne na ucztę (jeśli ma samochód). Cenimy pracę i dotyczy to wszystkich rodzimowierców, także zadrużan, których światopogląd dałoby się zilustrować fragmentem wiersza Wacyka :
"Życie człowieka - to zadanie,
Spełnia się poprzez trud i znój.
Dzieło - to Twoje powołanie,
Dzielnym niech będzie żywot Twój"
Sądzę zresztą, że jest to zresztą tekst, pod którym każdy rodzimowierca może się podpisać... Życie twórców Zadrugi również o tym świadczy - i o pracowitości, i o wytrwałości i odwadze (np. Stachniuk walczył w Powstaniu Warszawskim).
Pozdrawiam!!
w.

_________________
"Czcimy Swaroga, Świętowita,
Czcimy zasadę czynną Świata,
Co w mózgu mędrca, w ziarnku żyta,
W jądrze atomu, w pyłku kwiata" (A. Wacyk)

gg: 571717


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: /Asatru FAQ / - czyli wątek informacyjny
PostNapisane: niedziela, 6 czerwca 2010, 00:49 
Offline
Nadmilczek

Dołączył(a): czwartek, 3 czerwca 2010, 22:39
Posty: 19
Po raz kolejny mamy dowód na to że nasze wiary są podobne :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 162 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL