Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest wtorek, 21 kwietnia 2026, 04:32

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ołtarze w Asatru
PostNapisane: czwartek, 23 lipca 2009, 16:18 
Jak według Was powinien wyglądać domowy ołtarz poświęcony Bogom Asgardu? Czy w ogóle w Waszych domach znajduje się takie miejsce poświęcone do odprawiania rytuału i składania ofiar Bogom? Dla mnie jest to dość istotna kwestia gdyż taki domowy ,,ołtarz" przypomina mi o miejscu Bogów w moim życiu a także znacznie ułatwia składanie ofiar i modlitwę gdyż nie zawsze mam możliwość odprawiania rytuałów ( np. Blot ) na wolnym powietrzu poza tym jest to dość kłopotliwe i czasochłonne jeśli są one odprawiane przez jedną osobę i nie ma ma mowy o rytualnej ucznie i innych kwestiach związanych z obecnością większej ilości osób.
Niektórzy mają w domu figurkę jednego z Bogów np Thora lecz w przypadku ołtarzu domowego uważam to za niewłaściwe gdyż nie jest on budowany na konkretne święto danego bóstwa lecz ma spełniać pewną określoną i stałą rolę.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 24 lipca 2009, 02:32 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 16:15
Posty: 184
Lokalizacja: Łódź
Zacznę od tego iż nie jestem Asatrytą, dla którego najważniejsza jest ścisła rekonstrukcja. Stąd tez moja rada nie jest poparta przez żadne źródła archeologiczne, literaturę fachową itp.

Jak by nie patrzeć ołtarzyk może być i często jest dla poganina istotny i niezwykle ważny. Posiadanie w domu specjalnie wydzielonego miejsca , w którym czuje by się bliższy kontakt z bogami lub wybranym Bogiem z pewnością jest istotne i zaspokaja pragnienia bliższego obcowania, zaproszenia bóstwa w swoje progi, wyeksponowania swojej wiary .
Z drugiej strony jako Asatryta nie zwykłem składać Bogom specjalnie wysublimowanych ofiar, tak więc poza blotami ofiary które składam mają charakter czynów, ofiarowywanie Bogom zwycięstw itd ( być może wynika to z mojego pragmatyzmu ?), lub przedmiotów. Jeżeli chcesz podarować bogom jakiś przedmiot spal go na wolnym powietrzu lub zakop w ziem, pozostaienie na ołtarzyku w domu mija się z celem.

Wracając do ołtarzyka, najlepiej będzie jeśli sam zaprojektujesz, wykonasz i przyozdobisz domowy ołtarz, angażując się w każdy element jego wykonania , od planowania, poprzez zbieranie materiałów aż po wypalanie run. Wówczas będzie on na pewno miał dla Ciebie większą wartość, lecz również Bogowie docenią Twój trud, że o funkcjonalności nie wspomnę.

Osobiście posiadam w domu wydzielone i przyozdobione miejsce ( ołtarzykiem go nie nazwę ) , w którym składam talizmany i amulety, które w zależności od okazji zakładam i zmieniam , lecz gdy wyjeżdżam zabieram je z sobą, i chyba tak właśnie robili dawni wyznawcy Bogów Północy.

_________________
Wiedz że mając przyjaciela, często go odwiedzać należy: droga zielskiem i drzewem zarośnie , jeśli ustawnie chodzić nie będziesz.

Havamal


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 24 lipca 2009, 11:55 
Oczywiście nie ma sensu zostawiać niczego na ołtarzu niezależnie od tego gdzie się on znajduje ani co ofiarujemy (ta praktyka jest zarezerwowana dla domowych duszków którym powinno się na w specjalnym miejscu zostawiać nieco mleka i ciastek lub piwa, oczywiście jeśli mamy ogród który na to pozwala). W ogóle uważam że do zwykłych rytuałów nie związanych z jakimiś większymi świętami (czyli tak naprawdę prywatnych modlitw i składania darów) najodpowiedniejszy jest miód pitny, wino, piwo itp...mięso czy chleb są zbyt kłopotliwe tym bardziej że powinno się je spalić lub zjeść (zakopywanie nie wydaje mi się zbyt dobrym pomysłem choć jest to tylko mój prywatny pogląd i odczucie). Napój poświęcony bogom wystarczy natomiast wypić lub wylać na ziemię składając przy okazji ofiarę Matce Ziemi.


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 56 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL