Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 23:46

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Początki
PostNapisane: czwartek, 6 października 2011, 10:48 
Offline
Milczek

Dołączył(a): piątek, 23 września 2011, 14:14
Posty: 9
Witam was moi drodzy!
Początki zaczynały się od wicca, ale pewne rzeczy mi tam nie pasują i chciałabym się zagłębić w to, lecz nie mam materiału ani nieznam kogoś kto moglby mi cos podpowiedzieć.
Aktualnie czytam książkę Scotta Cunninghama-Moc Ziemi, ma ona zwiazek rowniez z druidyzmem wlasnie i kontaktach z natura.
Interesuje sie zywiolami, mocami natury, roznymi sposobami uzywania magii, posiadam w domu tarota, runy tez mnie interesuja i wszelkie dzialania tego typu. Parapsychologia tez mnie interesuje.
Ale potrzebuje pomocy kogos kto by mnie wdrazyl w to, oraz tytulow ksiazek po polsku ktory by mi pomogly rowniez.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Początki
PostNapisane: czwartek, 6 października 2011, 12:16 
Offline
PFI Witch
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 września 2007, 16:04
Posty: 318
Lokalizacja: Warszawa :)
Witaj.

A czytasz tylko po polsku czy po angielsku też?

Wicca w tradycyjnej formie nie jest dla wszystkich i nie ma w tym nic dziwnego ani złego. Jest bardzo wielu pogan idących swoją właśną ścieżką natury. Druidyzm jest jedną z jej odnóg, ale warto pamiętać że tu też istnieją dwie zasadnicze formy - duidzi zrzeszeni w rozmaitych grove'ach (hmm, zakon jakoś brzmi tu dziwnie) i ci idący ścieżką samotną. To prawda, że na początku trzeba trochę się rozeznać. Czytać, rozmawiać z ludźmi z różnych ścieżek. A potem cieszyć się własną drogą, niezależnie od tego jakie ma imię i czy ma je w ogóle :) Pogaństwo jest bardzo szerokie.

_________________
"Call it a clan, call it a network, call it a tribe, call it a family. Whatever you call it, whoever you are, you need one."


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Początki
PostNapisane: czwartek, 6 października 2011, 13:20 
Offline
Milczek

Dołączył(a): piątek, 23 września 2011, 14:14
Posty: 9
Raczej po polsku, po angielsku ciezko by bylo bo w tego typu ksiazkach sa specyficzne wyrazenia


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Początki
PostNapisane: czwartek, 6 października 2011, 14:17 
Offline
PFI Witch
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 września 2007, 16:04
Posty: 318
Lokalizacja: Warszawa :)
Hmm, to niewiele niestety mogę polecić. Sprawdzę w domu półkę pod kątem polskich książek. Ale w angielskich nie ma za wielu specfyicznych wyrażeń, więc jeśli znasz angielski to nie powinno być problemu.

Ja mogę Ci bardzo polecić książkę "A witch alone" Marion Green, bardzo dobry przewodnik po ścieżce tzw. samotnej.
Z książek druidycznych "A path through the forest".

Odnośnie Wicca po polsku ukazało się niedawno "Współczesne czarownictwo" Gardnera, ale to zdecydowanie odnosi się już do pracy z grupą czarownic.

A najlepiej oczywiście jest spróbować poczuć koło roku, zmiany w naturze iw sobie w zależności od zmian pór roku, faz księżyca, pogody :)

_________________
"Call it a clan, call it a network, call it a tribe, call it a family. Whatever you call it, whoever you are, you need one."


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Początki
PostNapisane: czwartek, 6 października 2011, 19:23 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 4 października 2009, 17:27
Posty: 102
Lokalizacja: warszawa..
Jest już temat odnośnie książek w tym dziale, zajrzyj tam. Bez angielskiego nie przeskoczysz, ponieważ większość literatury/kursów/źródeł jest właśnie w tym języku. Po polsku dostępne są za to pozycje traktujące o historii i mitologii celtów i od tego lepiej zacząć, bo dzięki dobremu zapleczu historycznemu wiele rzeczy będzie później bardziej zrozumiałych i spójnych.


Lilly napisał(a):

Aktualnie czytam książkę Scotta Cunninghama-Moc Ziemi, ma ona zwiazek rowniez z druidyzmem wlasnie i kontaktach z natura.


Być może, nie czytałem. Dla mnie osobiście systemy magiczne (w tym łika) i drudyzm leżą na zupełnie dwóch różnych biegunach. Aczkolwiek w miarę brnięcia przez druidyczną literaturę zorientujesz się, że jest w niej często sporo naleciałości lub elementów łikkańskich, które autor postanowił wkomponować (bo np. autor równolegle fascynuje się tym właśnie systemem). Zresztą te głupoty co wypisałem z pewnego punktu widzenia i tak są nieistotne, bo to jak będzie wyglądała twoja ścieżka zależy wyłącznie od Ciebie.


pozdrowionka

_________________
/人 ◕ ‿‿ ◕ 人\


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Początki
PostNapisane: środa, 12 października 2011, 01:22 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): wtorek, 6 września 2011, 21:33
Posty: 44
A mnie się zdaje, że próbujesz pomieszać wszystko do kupy i wrzucić do jednego kotła... i robisz sobie w głowie, lekko mówiąc, rozgardiasz. Może warto najpierw samego siebie zapytać o to, co właściwie, tak konkretnie chcesz poznać i dlaczego?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Początki
PostNapisane: środa, 12 października 2011, 04:22 
Offline
Nadmilczek

Dołączył(a): wtorek, 9 sierpnia 2011, 02:38
Posty: 11
Może niech się najpierw dziewczę dowie, spośród czego może wybierać, hmm?
Zaczęła czytać Cuninghama, przeczytała dwa zdania o druidyźmie, chce wiedzieć więcej, pyta o źródła.
Tylko chwalić.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL