Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest wtorek, 16 kwietnia 2024, 21:00

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Prace Bożeny Gierek
PostNapisane: niedziela, 13 lutego 2011, 04:59 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Czy ktoś z Was spotkał się kiedyś już z pracami pani Bożeny Gierek, pracowniczki Instytutu Socjologii UJ?

Tutaj dostępna jest jedna z jej prac: [url=http://www-is.phils.uj.edu.pl/publikacje/PDF/BGierek02.pdf]Druidyzm współczesny kontynuacja
tradycji czy nowe zjawisko?[/url] z 1999 roku (całkiem wczesna, nie wiedziałam, że się przed 2000 rokiem ktoś w Polsce profesjonalnie współczesnym druidyzmem zajmował). Ogólnie - widzę, że pani Gierek ma całkiem spory dorobek w dziedzinie badań nad historią i kulturą duchową Celtów. Czy ktoś miał z jej badaniami styczność, albo może coś więcej o jej działalności naukowej powiedzieć? Przyznam, że poziom informacji jak na przedinternetową głównie epokę lat 90-tych jest całkiem spory, chociaż bardzo razi mnie słabość tłumaczeń, lakoniczność objaśnień konceptów filozoficznych, no i pewna bezrefleksyjność (cyt. "przesilenie wiosenne", "Wicca czyli Czarna Magia") itd. Czy pani Gierek jest w jakiś sposób zaangażowana w krakowską Konferencję o Neopogaństwie? Bardzo mnie zastanawia, czy po 12 latach zmieniły jej się poglądy...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Prace Bożeny Gierek
PostNapisane: niedziela, 13 lutego 2011, 17:14 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lutego 2011, 15:47
Posty: 268
Tin napisał(a):
Czy pani Gierek jest w jakiś sposób zaangażowana w krakowską Konferencję o Neopogaństwie? Bardzo mnie zastanawia, czy po 12 latach zmieniły jej się poglądy...

Nie jest zaangażowana w żadnym (jak mi do tej pory wiadomo) stopniu, ale wykłady z religii Celtów prowadzi z olbrzymią pasją. Książki też pisze ciekawe (polecam "Tradycję celtycką w życiu religijnym współczesnego społeczeństwa irlandzkiego" wyd. Nomos). Religią wicca nie zajmowała się, kiedy ją pytałem o ten temat ponad pięć lat temu.

_________________
https://siliperius.blogspot.com/

https://www.facebook.com/SlavPaganism


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Prace Bożeny Gierek
PostNapisane: wtorek, 15 lutego 2011, 01:40 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 września 2007, 16:35
Posty: 133
Lokalizacja: Kraków
Ja chodziłam do niej na zajęcia, na "Kulturę celtycką" :). Też kilka lat temu. Wtedy ogólnie nie była zainteresowana neopogaństwem w żaden sposób. Pisała o tym w różnych miejscach, bo wypadało i pasowało do kontekstu. Jej pisanina o wicca (czarna magia nauczana droga korespondencyjną ;D ) była straszna ( w tym tekście, który linkujesz właśnie). O druidyzmie może mniej, ale totalnie bez wgłębienia się w temat, z zerowym zrozumieniem (gdzieś widziała jakąś ulotkę OBODu, gdzieś tam coś słyszała, znalazła jakąś stronę itd.). Ale jeśli chodzi o jej pracę naukową dotyczącą samej kultury celtyckiej to uważam, że jest bardzo fajnym, rzetelnym naukowcem, który zna się na rzeczy. Zajęcia z nią bardzo dużo mi dały, usystematyzowały źródła, pokazały pewne rzeczy, podsunęły mnóstwo świetnej literatury, rzuciły nowe światło na różne mity itd. Jako człowiek nie jest jakaś mega sympatyczna ;) ale to akurat znaczenia nie ma specjalnego.

_________________
Zapytaj zwierząt - pouczą
I ptaki w powietrzu powiedzą.
Zapytaj Ziemi - wyjaśni


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Prace Bożeny Gierek
PostNapisane: wtorek, 15 lutego 2011, 08:02 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
O, bardzo dziękuję za przedstawienie odpowiedniego kontekstu. Teraz będę wiedziała, jak podchodzić do jej prac. Zresztą z wielką chęcią sięgnę po opracowania celtologiczne tej pani.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL