Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 07:48

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Nasze poglądy.
PostNapisane: piątek, 13 listopada 2009, 16:11 
To mi przypomina zabawną rzecz, kiedy siedzieliśmy z Draki i Keirą pod bodaj cisem, a Keira dworowała sobie z nas, rzekomo wielkich druidów (zwłaszcza Draki, ja tam płotka jestem :P), że nawet nie widzimy gdzie siedzimy.

A odpowiadając na pierwsze pytanie - tu zgodzę się po troszę z Fizbanem. Poza tym, zauważ, to że coś jest mnie nieprzyjazne, nie oznacza że jest nieprzyjazne w ogóle.

Drugie pytanie - nie zajmuję się za szczególnie zielarstwem, nie ma takiego przymusu, więc i tego nie robię, bo są w tym lepsi ode mnie. Myślę, że podstawą powinno być "developing the potential" - jeśli przyjdzie mi się zająć zielarstwem, bo tego będzie wymagać sytuacja, to to zrobię. Ale wiem, że nie jest to moja branża. :)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Nasze poglądy.
PostNapisane: niedziela, 15 listopada 2009, 01:45 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2009, 22:14
Posty: 133
Lokalizacja: Ziemia
Zielarstwo?? Dla mnie to raczej farmakognozja (farmaceuta). Zajmuję się zielarstwem jak najbardziej zawodowo i to wcześniej zwróciłem na nie uwagę niż na druidyzm... zbieg okoliczności.

Co do wspólnych obrzędów to ja bardzo chętnie, ale od razu zaznaczam by nie traktować mnie jak kogoś startującego do roli guru. Piszę tylko otwarcie o swoich poglądach i pytam innych, a pytania to przecież jedna z dróg poznania... Co do tradycji na ścieżce to zauważam wiele cech wspólnych w rytuałach druidycznych i na nich buduję sobie obraz owej ścieżki.

Co do róznicy poglądów, to ja tu nie usiłuję ustalić kto ma rację tylko zebrać w jednym dziale różne zdania bez ich krytykowania. Jeżeli to robię (krytykowanie) to mnie powstrzymajcie, sam zrobię co mogę. Ostatnie czego bym pragnął to bzdurna kłótnia teologiczna....

A poza tym to miłego dnia wszystkim :D !!!

_________________
"Nienawiść nie świadczy o polskości tak jak bejsbolowy kij!
Świadczy tylko o tym, że jesteś bandytą niezależnie od narodowości!"

Jestem druidem, kapłanem wiedzy.
Szanuję Ją tak bardzo, że trzymam się od niej z daleka :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nasze poglądy.
PostNapisane: poniedziałek, 30 listopada 2009, 20:29 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 września 2007, 16:35
Posty: 133
Lokalizacja: Kraków
Chimaira napisał(a):
To mi przypomina zabawną rzecz, kiedy siedzieliśmy z Draki i Keirą pod bodaj cisem, a Keira dworowała sobie z nas, rzekomo wielkich druidów (zwłaszcza Draki, ja tam płotka jestem :P), że nawet nie widzimy gdzie siedzimy.

Hy? Nic takiego nie pamiętam :D i nie rób tu ze mnie czegoś wielkiego, bo wielka nie jestem ;). Kto widział ten wie ;). I osobiście nie uważam zielarstwa za jakiś "składnik ścieżki druidycznej". Wydaje mi się, że tak samo może być przydatne czarownicy, druidom jak i ojcu Klimuszko. Ja np. zajmuję się nim o tyle o ile jest mi to potrzebne. Po prostu. I ogólnie do swojej ścieżki podchodzę ultra pragmatycznie i nie widzę potrzeby np. wkuwania nazw roślinek, czy czego tam jeszcze "bo to powinien robić druid" czy whoever. Dla mnie, oczywiście w moim prywatnym eklektycznym druidopodobnym tworze, chodzi przede wszystkim o pewien stosunek do świata, postrzeganie go i bycie w nim w specyficzny sposób, a nie kolekcjonowanie najwyżej punktowanych skilli, przy których można postawić ptaszek, że się zaliczyło ;).

_________________
Zapytaj zwierząt - pouczą
I ptaki w powietrzu powiedzą.
Zapytaj Ziemi - wyjaśni


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze poglądy.
PostNapisane: poniedziałek, 30 listopada 2009, 20:49 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 sierpnia 2009, 18:56
Posty: 811
Lokalizacja: Orzesze, Śląsk
Ja też nie uznaję zielarstwa za jakoś bardzo szczególnie mega ważną część Ścieżki ale chciałbym mieć coś tradycyjnego w mojej i tak jakoś zaciekawiło mnie czy inni również tak do tego podchodzą ;)

_________________
"Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth?
Can you hear them call, can you hear them sing?" Damh, the Bard


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze poglądy.
PostNapisane: poniedziałek, 30 listopada 2009, 23:08 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Chciałbyś mieć coś tradycyjnego w swojej ścieżce. A druidzi się tradycyjnie zielarstwem zajmowali? ;-) To znaczy, pewnie ktoś to miał jako swoje hobby, ktoś inny jako podstawowy zawód; ale żeby to był jakiś przedmiot wykładany w hedge schoolach, to chyba nie ;-) Czy chodzi Ci o tradycyjne zielarstwo celtyckie, które chciałbyś dodać do swojej wiedzy o celtyckim etnosie? Tylko wtedy pojawia się zasadniczy problem - co rośnie u nas, niekoniecznie rośnie na Wyspach czy Bretanii.

Ja tam lubię sobie pogawędzić z różnymi stworzeniami, zwłaszcza z roślinami (jakoś zwierzęta podchodzą do mnie z dziwną rezerwą); czasem w takich rozmowach przydaje się wiedza o ich tradycyjnych właściwościach, asocjacjach, wyobrażeniach itd. Ale farmakologicznie, to się, co tu dużo mówić, zwyczajnie nie znam. Ogródek to ja sobie na starość załatwię ;-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze poglądy.
PostNapisane: niedziela, 6 grudnia 2009, 19:26 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 sierpnia 2009, 18:56
Posty: 811
Lokalizacja: Orzesze, Śląsk
A ja mimo to chciałbym się trochę bardziej z tym zagadnieniem zapoznać od strony celtyckiej i porównać ze Słowiańską, którą niedawno zacząłem zgłębiać ;) a że druidzi niegdyś znali się na ziołolecznictwie tak sobie pomyślałem, że warto choć trochę poznać tę gałąź magii leczącej, tak przyjemnie łączącej się z nauką ;]

_________________
"Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth?
Can you hear them call, can you hear them sing?" Damh, the Bard


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze poglądy.
PostNapisane: poniedziałek, 7 grudnia 2009, 00:36 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
OK, fajnie, mnie też by to kręciło (z drugiej strony mało rzeczy mnie nie kręci), ale pytanie, czy sięgnąć po ludowe :wink: katalogi ziół magicznych/leczniczych i szukać tych roślin w Polsce?

Swoją drogą, przypomniało mi się, że jedno z moich pierwszych przeżyć magicznych wydarzyło się, gdy miałam 9 lat. Spacerowałam po mazurskich łąkach z mamą, kiedy spotkaliśmy człowieka, który o sobie mówił zielarz; kiedy zorientował się, że przyjechaliśmy z Niemiec, wytłumaczył mi, że zielarz to taki szaman ("Schamane"), i że rozmawia z roślinami, żeby mu pomagały. Oprowadził mnie po łące, pokazał najważniejsze zioła i wytłumaczył do czego służą i jak je zrywać. Zaprosił mnie, żebym następnego dnia, to nauczy mnie więcej. Nie muszę mówić pod jakim byłam wrażeniem.
Przyszłam, a on wręczył mi piękny zeszyt z ręcznie czerpanego papieru i oznajmił, że to mój pierwszy magiczny zielnik. Wytłumaczył bardzo poważnie, że będzie z tego ważna księga, żebym ją szanowała i trzymała w suchym miejscu. Potem kazał mi samej znaleźć i zerwać zioła tak, jak mi wcześniej pokazał, a po południu czuwał, żebym wszystkie odpowiednio przygotowała do zasuszenia i opisała (nawet zadbał o to, żeby opisy były w 2 językach, bo dowiedział się od mojej mamy, że jestem dwujęzyczna, a chciał mieć pewność, że dokładnie zrozumiem). Zielnik mam do dziś, a przejęcie z jakim pisałam krzywym, dziecięcym pismem z bykami ortograficznymi, wzrusza mnie ilekroć do niego zajrzę. Wtedy zastanawiam się, dlaczego dziś nie mam zielnika.

I wiesz co, Poszukiwaczu? Chyba mnie zainspirowałeś do podjęcia się tego na nowo. Nieźle znający się na zielarstwie, zwłaszcza rodzimym polskim, są ludzie (także druidzi) z forum Keriann. Na pewno u nich dostaniesz dobrą radę, od czego zacząć. Ewentualnie zapytaj po prostu w tutejszym dziale Zielarstwo :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze poglądy.
PostNapisane: poniedziałek, 7 grudnia 2009, 14:57 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 sierpnia 2009, 18:56
Posty: 811
Lokalizacja: Orzesze, Śląsk
No pewnie, że ludowe i szukać w Polsce ;] Druidyzm Słowiański na wieki :D widzę, że wspaniałe masz wspomnienia z dzieciństwa.. tylko pozazdrościć.. Musisz mi kiedyś pokazać ten zeszyt, koniecznie! Cieszę się, że Cię zainspirowałem do czegoś.
Nie mogę znaleźć tego forum.. czy gdybym Cię ładnie poprosił posłałabyś mi linka na PW?
Będąc zapobiegawczym: bardzo ładnie Cię proszę ;]

_________________
"Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth?
Can you hear them call, can you hear them sing?" Damh, the Bard


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze poglądy.
PostNapisane: poniedziałek, 7 grudnia 2009, 17:27 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 września 2007, 16:35
Posty: 133
Lokalizacja: Kraków
http://www.hazelgrove.fora.pl/
:)

_________________
Zapytaj zwierząt - pouczą
I ptaki w powietrzu powiedzą.
Zapytaj Ziemi - wyjaśni


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze poglądy.
PostNapisane: poniedziałek, 7 grudnia 2009, 18:53 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 sierpnia 2009, 18:56
Posty: 811
Lokalizacja: Orzesze, Śląsk
Dzięki Ci wielkie Drakonario ;) cóż to się stało, że zaczęłaś się udzielać na forum znowuż? ;)

_________________
"Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth?
Can you hear them call, can you hear them sing?" Damh, the Bard


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze poglądy.
PostNapisane: poniedziałek, 7 grudnia 2009, 21:38 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 września 2007, 16:35
Posty: 133
Lokalizacja: Kraków
Chodzi Ci o to napisanie trzech postów? ;) Dużo powiedziane. Czasem zaglądam, ale zwykle nie chce mi się logować. Jak widzę coś ciekawego to czasem piszę. Niestety to forum, jak większość polskich pogańskich forów cierpi na syndrom wałkowania po raz 58 tego samego, więc dlatego głównie siedzę cicho. Nie chce mi się roztrząsać po raz kolejny kwestii, o których człowiek dyskutował 5 lat temu, a i to najczęściej przy ogniu i zacnym trunku ;) (vide to co pisze Chimek). No i chyba w pewnym sensie "wyrosłam" z internetowych dywagacji. Po prostu wolę gadać z ludźmi na żywo i poznawać ich osobiście przy różnych okazjach.

_________________
Zapytaj zwierząt - pouczą
I ptaki w powietrzu powiedzą.
Zapytaj Ziemi - wyjaśni


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze poglądy.
PostNapisane: wtorek, 8 grudnia 2009, 00:33 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 sierpnia 2009, 18:56
Posty: 811
Lokalizacja: Orzesze, Śląsk
Tak jest na pewno o wiele przyjemniej ;) ale niestety dla niektórych jest to raczej rzadko osiągalne.. Więc trzeba jakichś substytutów szukać ;)
Cóż począć, przychodzą nowi to wolą od nowa roztrząsać jakiś temat niż czytać wcześniej napisane.

_________________
"Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth?
Can you hear them call, can you hear them sing?" Damh, the Bard


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze poglądy.
PostNapisane: wtorek, 8 grudnia 2009, 01:36 
Drakonaria napisał(a):
Niestety to forum, jak większość polskich pogańskich forów cierpi na syndrom wałkowania po raz 58 tego samego, więc dlatego głównie siedzę cicho. Nie chce mi się roztrząsać po raz kolejny kwestii, o których człowiek dyskutował 5 lat temu, a i to najczęściej przy ogniu i zacnym trunku ;)

Kiedyś młody Wittgenstein po napisaniu "Tractatus logico-filosofius" doszedł do podobnego przekonania. Kiedy był starszy zaczął na powrót roztrząsać różne kwestie.
Rzecz w tym, że dyskutując ten sam problem po kilku latach, najczęściej nie dyskutujesz z tymi samymi osobami, sama masz większe doświadczenie, a zatem, jeśli nadal masz otwartą głowę, masz też nieco inne spojrzenie. W sumie daje to szanse na dowiedzenie się czegoś nowego.
To, czy się dyskutuje przy ogniu, czy za pośrednictwem internetu, zależy od wielu czynników, z których niebagatelne znaczenie ma czas i odległość. Oba sposoby komunikacji mają swoje dobre i złe strony.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Nasze poglądy.
PostNapisane: wtorek, 8 grudnia 2009, 12:36 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 września 2007, 16:35
Posty: 133
Lokalizacja: Kraków
Tak właśnie czekałam jak się Rawimir odezwie ;). Intuicja mnie nie zawiodła :). Dużej filozofii bym w to nie wciągała, głównie dlatego, że mi daleko do Wittgensteina, a rozmowom na forach do "Tractatus logico-filosofius" ;). Dowiedzieć się czegoś "nowego" można zaglądając na forum raz po raz, niekoniecznie się udzielając, no a prawda jest taka, że zwykle czytając różne dyskusje widzę tylko różne wariacje już dawno znanych poglądów na różne kwestie. I człowiek sobie myśli "no dobra, napiszę coś", a potem " no tak, jak napiszę to, to ten ktoś kto ma poglądy właściwie takie same jak osoba x napisze to to i to", więc nie piszę. Ktoś potem robi to za mnie, może nie dokładnie tak samo, ale podobnie i osoba x pisze właśnie to to i to... Ludzie, wbrew wysokiemu mniemaniu o swojej unikalności są jednocześnie do siebie bardzo podobni i przewidywalni. Po prostu jestem już za bardzo zblazowana :D. Dla mnie fora to miejsce gdzie się umawiam z ludźmi na spotkania. Bo ludzie owszem, bywają bardzo inspirujący,ale właśnie bardziej na żywo.
A co do dobrych i złych stron - jasne, że tak. I niektórzy jak mówi Poszukiwacz po prostu nie mają nikogo na żywo z kim mogliby pogadać na dane tematy i wtedy forum to bardzo, ale to bardzo wartościowa sprawa (nigdy tego nie zaneguję, bo sama przecież prawie wszystkich pogan, których znam poznałam w jakimś stopniu dzięki forom czy ogólnie Intenetowi). No ja akurat mam i wolę taką formę komunikacji. Łatwiej o to aby odbiorca usłyszał to co faktycznie mówimy ;).
A wracając może nieco do tematu - po prostu lepiej poświęcić czas na praktykę niż czcze dywagacje, wywracanie teorii na piątą stronę. Dla mnie druidyzm to przede wszystkim specyficzna forma bardzo aktywnego bycia w świecie, a Internet choć częścią tego świata jest, to nie ma w nim dotknięcia wilgotnej ziemi i nie tylko tego. To oczywiście tylko moje, skromne, zblazowane zdanie ;).

_________________
Zapytaj zwierząt - pouczą
I ptaki w powietrzu powiedzą.
Zapytaj Ziemi - wyjaśni


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze poglądy.
PostNapisane: wtorek, 8 grudnia 2009, 12:44 
Czyli pogląd, co do zasady mamy podobny, ale inaczej rozkładamy akcenty ;)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Nasze poglądy.
PostNapisane: niedziela, 10 stycznia 2010, 22:24 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): wtorek, 10 czerwca 2008, 17:26
Posty: 49
Lokalizacja: Toruń
Ja mam kilka pytań … jeśli można . Nie wiem czy było już to ,,maglowane,, w każdym bądź razie proszę o jakiekolwiek informacje … jeśli można :)
Chodzi mi głównie o leczenie …czyli przypuśćmy że uda się wam ,,zobaczyć ,, chorobę w innej osobie i uda wam się również ją ,, zabrać ,,
I tu teraz zaczynają się moje pytania ( jeśli jest gdzieś odpowiedz na forum to poproszę o np. linka :)
Co robicie z tą zabraną ,,chorobą ,, ? czy możliwe jest że zabranie tej choroby może kosztować zabierającego zdrowie fizyczne jak i psychiczne ? czy podczas zabierania tej choroby zabieramy też energie tej osoby ?Czy może ta choroba to pewnego rodzaju energia to co z zabraną energią ?

Przepraszam , że pisze tak ogólnikowo :)

_________________
[Goethe o sobie - Jestem:]
- "poganinem"
- "starym poganinem"
- "w znacznej mierze poganinem"
- "stanowczo nie chrześcijaninem"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze poglądy.
PostNapisane: poniedziałek, 11 stycznia 2010, 01:18 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 sierpnia 2009, 18:56
Posty: 811
Lokalizacja: Orzesze, Śląsk
Wydaje mi się, że sposób który opisałaś, jest bardziej szamański niż druidyczny, choć nie mówię, że jacyś druidzi go nie używają ;) Jeśli chodzi o druidyczne sposoby leczenia to są to raczej rytuały oparte na energii i mocach natury zawartych w roślinach niż bezpośredniej walce z duchem choroby. Niebagatelną rolę odgrywa także głowologia ;]

_________________
"Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth?
Can you hear them call, can you hear them sing?" Damh, the Bard


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze poglądy.
PostNapisane: poniedziałek, 11 stycznia 2010, 17:29 
Offline
Zwykły Uoś
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 15:01
Posty: 1691
Lokalizacja: W-wa
jezebell napisał(a):
Chodzi mi głównie o leczenie …czyli przypuśćmy że uda się wam ,,zobaczyć ,, chorobę w innej osobie i uda wam się również ją ,, zabrać ,,
(...)
Co robicie z tą zabraną ,,chorobą ,, ? czy możliwe jest że zabranie tej choroby może kosztować zabierającego zdrowie fizyczne jak i psychiczne ?

Poszukiwacz napisał(a):
Wydaje mi się, że sposób który opisałaś, jest bardziej szamański niż druidyczny


Stanowczo bardziej szamański, rzekłbym, ze tradycyjnie szamański i odpowiadając na Twoje pytania: Tak można sobie samemu zaszkodzić tak fizycznie jak i psychicznie a z tymi duchami robic można różne rzeczy. Jedna z najbardziej tradycyjnych metod mówi o zamykaniu ich w małych kamiennych grotach trzymanych w ustach podczas uzdrawiania.

_________________
We risk sanity for moments of temporary enlightenment.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze poglądy.
PostNapisane: niedziela, 24 stycznia 2010, 15:17 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): wtorek, 10 czerwca 2008, 17:26
Posty: 49
Lokalizacja: Toruń
Rozumie :)

Dzięki i pozdrawiam :)

_________________
[Goethe o sobie - Jestem:]
- "poganinem"
- "starym poganinem"
- "w znacznej mierze poganinem"
- "stanowczo nie chrześcijaninem"


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL