Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest poniedziałek, 13 lipca 2020, 23:53

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 213 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: 9 cnót asatru
PostNapisane: niedziela, 25 października 2009, 20:35 
Coffee napisał(a):

1) Odpowiedź bez związku, ja punktuję tylko to że uważasz iż moralnie lepsi byli Twoi przodkowie niż panowie z północy.
2) Ja pracuję średnio 10h dziennie, nie narzekam. Za to uważam, że większość związkowców to pasożyty, a ciągła pozycja roszczeniowa doprowadza mnie do szału, walczono o kapitalizm, ale wciąż wszyscy chcą zapadłej komuny, i tylko daj daj daj. To tragedia gdy zwalnia się 300 pracowników w jednym mieście. Ale dlaczego ja mam płacić pośrednio za jego nieudolność i brak mobilności? 40 000 odprawy super sprawa, jak będę hipotetycznie plajtował z firma to też mi dadzą? Podobno równość jest. Jak chcesz pracować pracę znajdziesz. I tyle.

Cofee, Asatru konkretnie odwołuje się do tradycji ludów Północy - stąd mój przykład. Wcale nie uważam, żeby nasi przodkowie pod względem życia codziennego byli jacyś "moralnie lepsi". Po prostu mnie nie zrozumiałeś.
Co do reszty sam widzisz jak jest. Co z tego, że ktoś będzie mnie pouczał, bądź sprawiedliwy, pracowity, uczciwy, pomagaj swoim etc. skoro w tym życiu nawet zawsze się tak nie da. Szukam pracy, wszyscy biorą moje CV, ale odzewu póki co zero...

Ulfie, miłych snów życzę.

PostNapisane: niedziela, 25 października 2009, 22:28 
Nie będę wchodził w dyskusję, Unibax do domu Falubaz górą :D

PostNapisane: niedziela, 25 października 2009, 23:12 
Świętosławie nie mam pozwolenia na broń ale polskie prawo wymaga jedynie pozwolenia na kusze, kastet i broń palną a że takich egzemplarzy nie posiadam to nie potrzebuje pozwolenia :wink: Co do walk to nie będe podawał tu szczegułów ale zapewniam że blizn na ciele mam dostatek, wychowałem się na Witosa w Katowicach a to wystarczy żeby o walkach sporo wiedzieć :twisted:

PostNapisane: niedziela, 25 października 2009, 23:28 
Ups! Słyszałem, że na miecz też trzeba mieć pozowlenie, acz pewien nie jestem ... ale dobra, skoro atmosfera się polepszyła nie roztrząsam wątku. Też by mi się miecz przydał (niekoniecznie słowiański), tyle po moim osiedlu chodzi niesympatycznych typów, że czasem pohołdowałbym klasycznym zasadom honoru... :twisted:

PostNapisane: poniedziałek, 26 października 2009, 12:28 
PFI Witch

Świętosław napisał(a):
Słyszałem, że na miecz też trzeba mieć pozowlenie, acz pewien nie jestem

Nie, nie trzeba. Ale, jak wszystko co może stwarzać zagrożenie dla innych, musisz go odpowiednio przenosić/przewozić. To już nie epoka na nagie miecze :)

Zobacz profil Wyślij e-mail  

PostNapisane: poniedziałek, 26 października 2009, 14:02 
Zwykły Uoś

Świętosław napisał(a):
Prowokacja, bo Ulf się mnie czepia.

Skoro prowokacja, to nie ma się co wypowiadać. Zieeew.
Jeżeli jednak nie masz przyjaciół i faktycznie uważasz, ze nikomu nie można ufać to jest mi Cię naprawdę żal. Przemyśl to jednak, bo tak silna deprywacja społeczna może doprowadzić do naprawdę przykrych konsekwencji.

Coffee napisał(a):
Za to uważam, że większość związkowców to pasożyty, a ciągła pozycja roszczeniowa doprowadza mnie do szału, walczono o kapitalizm, ale wciąż wszyscy chcą zapadłej komuny, i tylko daj daj daj.

Oj, Coffee, poruszasz śliski temat. Gdyby nie związkowcy nie mielibyśmy teraz urlopów, zwolnień lekarskich, wolnych łikendów i kilku innych fajnych rzeczy, które teraz traktujemy jako oczywiste. A kapitalizm mnie osobiście mierzi i uważam go za równie zbrodniczy dla rynku i społeczeństwa co komunizm. Zatem może darujmy sobie na forum, bądź co bądź religijnym wycieczki polityczne, gdyż szybko doprowadzi to do bzdurnego flejma. Są tu zarówno lewacy jak i prawicowcy, więc nie trudno nam się wziąć za łby. Tylko po co?

Obrazek

PostNapisane: poniedziałek, 26 października 2009, 15:49 
Annelie napisał(a):

Nie, nie trzeba. Ale, jak wszystko co może stwarzać zagrożenie dla innych, musisz go odpowiednio przenosić/przewozić. To już nie epoka na nagie miecze :)
Właśnie o to mi chodziło. :D

Hakkenie, deprywacja jasno do tego prowadzi ... Niestety nie na wszystko mam wpływ.

PostNapisane: poniedziałek, 26 października 2009, 16:03 
Zwykły Uoś

Świętosław napisał(a):
Hakkenie, deprywacja jasno do tego prowadzi ... Niestety nie na wszystko mam wpływ.

Nie, nie na wszystko, ale akurat na to wpływ mamy dość duży. Oczywiście, zdarza się czasem zły wybór, ale to z reguły szybko wychodzi. A jeżeli dokonujemy w tej kwestii samych złych wyborów to nie powinniśmy myśleć "ale ten świat i ludzie są źli" tylko pomyśleć "co robię nie tak" i to zmienić.

Obrazek

PostNapisane: poniedziałek, 26 października 2009, 16:10 
Ja tylko chciałem powiedzieć nieśmiało, że podoba mi się mentalność naszych forumowych Asatryjczyków. Oni się w tańcu nie pier... ;) Chętnie wychyliłbym z wami jakiś rożek tudzież kubek (z braku rogu) miodu! ;)

A tak poza konkursem nie wiem czemu ludzie, kiedy słyszą słowo "wojownik" czy "walka" od razu mają skojarzenie i stereotyp faceta z mieczem, ćwiekami i umorusanego borówkami. To domena norweskich blackmetalowców. :P Nasze życie i związki interpersonalne "troszkę" się zmieniły na przestrzeni tych setek lat, i myślę, że w tej chwili odwagą czy honorem (co nie znaczy, że zawsze mądrością), jest powiedzenie swojemu szefowi w korporacji, który jest ch. i nas oszukuje, że jest ch i nas oszukuje. :P Czasy się zmieniły, walka przeniosła się na plan bardziej subtelny niźli przejechanie komuś toporem bojowym po krzyżu... ;)

PostNapisane: poniedziałek, 26 października 2009, 16:51 
Hakken napisał(a):
Świętosław napisał(a):
Prowokacja, bo Ulf się mnie czepia.

Skoro prowokacja, to nie ma się co wypowiadać. Zieeew.
Jeżeli jednak nie masz przyjaciół i faktycznie uważasz, ze nikomu nie można ufać to jest mi Cię naprawdę żal. Przemyśl to jednak, bo tak silna deprywacja społeczna może doprowadzić do naprawdę przykrych konsekwencji.

Coffee napisał(a):
Za to uważam, że większość związkowców to pasożyty, a ciągła pozycja roszczeniowa doprowadza mnie do szału, walczono o kapitalizm, ale wciąż wszyscy chcą zapadłej komuny, i tylko daj daj daj.

Oj, Coffee, poruszasz śliski temat. Gdyby nie związkowcy nie mielibyśmy teraz urlopów, zwolnień lekarskich, wolnych łikendów i kilku innych fajnych rzeczy, które teraz traktujemy jako oczywiste. A kapitalizm mnie osobiście mierzi i uważam go za równie zbrodniczy dla rynku i społeczeństwa co komunizm. Zatem może darujmy sobie na forum, bądź co bądź religijnym wycieczki polityczne, gdyż szybko doprowadzi to do bzdurnego flejma. Są tu zarówno lewacy jak i prawicowcy, więc nie trudno nam się wziąć za łby. Tylko po co?

To nie wycieczka polityczna tylko odpowiedź na pytanie :P poza tym zakończyłem temat na słowach Falubaz :P.

PostNapisane: poniedziałek, 26 października 2009, 19:21 
Chimaira napisał(a):
Ja tylko chciałem powiedzieć nieśmiało, że podoba mi się mentalność naszych forumowych Asatryjczyków. Oni się w tańcu nie pier... ;) Chętnie wychyliłbym z wami jakiś rożek tudzież kubek (z braku rogu) miodu! ;)

A tak poza konkursem nie wiem czemu ludzie, kiedy słyszą słowo "wojownik" czy "walka" od razu mają skojarzenie i stereotyp faceta z mieczem, ćwiekami i umorusanego borówkami. To domena norweskich blackmetalowców. :P Nasze życie i związki interpersonalne "troszkę" się zmieniły na przestrzeni tych setek lat, i myślę, że w tej chwili odwagą czy honorem (co nie znaczy, że zawsze mądrością), jest powiedzenie swojemu szefowi w korporacji, który jest ch. i nas oszukuje, że jest ch i nas oszukuje. :P Czasy się zmieniły, walka przeniosła się na plan bardziej subtelny niźli przejechanie komuś toporem bojowym po krzyżu... ;)
Też ostatnimi czasy "walkę" utożsamiam z "walką z codziennością" niż z jakąkolwiek inną. To samo zdanie mam na temat honoru. Tylko kto w czasach obecnych się na taki zda?

PostNapisane: poniedziałek, 26 października 2009, 22:18 
Świętosław napisał(a):
To samo zdanie mam na temat honoru. Tylko kto w czasach obecnych się na taki zda?

Asatryjczycy?

PostNapisane: poniedziałek, 26 października 2009, 23:40 
Ulf napisał(a):
Świętosław napisał(a):
To samo zdanie mam na temat honoru. Tylko kto w czasach obecnych się na taki zda?

Asatryjczycy?
Pytasz mnie. Sam powinieneś znać odpowiedź.

PostNapisane: poniedziałek, 26 października 2009, 23:47 
To byla podpowiedz dla Ciebie, Swietoslawie -mam dzisiaj dobry humor ;P

PostNapisane: wtorek, 27 października 2009, 01:23 
Szpieg jezuitów

To ja mam pytanie co do "Prawdy". Jak do tego maja sie wszystkie falszywe tozsamosci, klamstwa i podstepy najmadrzejszego z Asow, Wszechojca i Pana Wisielcow? Czy etos Asatru opiera sie glownie na Thorze?

PostNapisane: wtorek, 27 października 2009, 01:35 
Chimaira napisał(a):

To ja tez niesmialo.... prawde mowiac mam dosyc tych wulgaryzmow. Od czasu do czasu - w pozadku, ale ostatnio zrobilo sie tego tyle i to nie tylko w tym watku i nie tylko w ostatnich dniach ze przestaje sie chciec tego czytac. Krytykowanie czyichs pogladow jest w pozadku, obrazanie osobiste i przeklenstwa moim zdaniem nie sa. Nie mam nic przeciwko zacietej dyskucji ale wolalabym widziec troche kultury. Idea PFI jest mi bardzo bliska i chialabym zeby bylo bardziej pozytywnie.

PostNapisane: wtorek, 27 października 2009, 01:47 
Hajdamaka napisał(a):
To ja mam pytanie co do "Prawdy". Jak do tego maja sie wszystkie falszywe tozsamosci, klamstwa i podstepy najmadrzejszego z Asow, Wszechojca i Pana Wisielcow?

On moze. Bo jest najmadrzejszym z Asow, jest Wszechojcem oraz Panem Wisielcow.
Moze, ale NIE musi. Bo jest najmadrzejszym z Asow, jest Wszechojcem oraz Panem Wislecow.
Gdziez nam do jego boskich zabaw. Bo nie jestesmy najmadrzejszym z Asow, nie jestesmy Wszechojcem oraz Panem Wisielcow

PostNapisane: wtorek, 27 października 2009, 07:32 
Szpieg jezuitów

Ulf, tak tez myslalem. Naszlo mnie kolejne pytanie odnosnie poprzedniego - podstepy Odyna (a rowniez i Thora) byly skierowane glownie przeciw wrogom (w przecwienstwie do klamstw Lokiego). Czy cnoty asatryjczykow obowiazuje zawsze czy tylko w swojej spolecznosci (rozumianej roznie - jako asatru, jako przyjaciele, jako spolecznosc prawna, jako niewrogowie)?

PostNapisane: wtorek, 27 października 2009, 09:11 
Ulf napisał(a):
Hajdamaka napisał(a):
Gdziez nam do jego boskich zabaw.
To zdanie budzi moje kontrowersje. Nie chcę wchodzić zbyt głeboko w temat, czy to ludzie stworzyli bogów, czy na odwrót. Czy Odyn jest deifikowanym wodzem tudzież szamanem, jak twierdzą niektórzy - ale pewny jestem, że w Jego obrazie są pewne odbicia ludzkich cech, które mają być wzorem postępowań ludzkich.

PostNapisane: wtorek, 27 października 2009, 09:34 
agni napisał(a):
To ja tez niesmialo.... prawde mowiac mam dosyc tych wulgaryzmow. Od czasu do czasu - w pozadku, ale ostatnio zrobilo sie tego tyle i to nie tylko w tym watku i nie tylko w ostatnich dniach ze przestaje sie chciec tego czytac. Krytykowanie czyichs pogladow jest w pozadku, obrazanie osobiste i przeklenstwa moim zdaniem nie sa. Nie mam nic przeciwko zacietej dyskucji ale wolalabym widziec troche kultury. Idea PFI jest mi bardzo bliska i chialabym zeby bylo bardziej pozytywnie.

Ja się przyłączam do apelu Agni. Od tej pory wulgarne odpowiedzi będę traktował jako zaczepki i jako takie będę usuwał bez uprzedzenia. Istnieje wiele sposobów wyrażania własnych postaw. Czasem wystarczy przeczytać jeszcze raz swoja wlasna wypowiedź i ją wygładzić, nie naruszając jej merytorycznej zawartości. Wymianę zdań pomiędzy Agni a Ulfem usunąłem.
Jesli przypadki wulgarnych, siejących niechęć do innych, będą zbyt częste, to osoby wypowiadające się w ten sposób zostaną wziete na moderację. Żaden ich post nie będzie opublikowany przed sprawdzeniem przeze mnie.
Radmin

PostNapisane: wtorek, 27 października 2009, 13:30 
Zwykły Uoś

Świętosław napisał(a):
To zdanie budzi moje kontrowersje. Nie chcę wchodzić zbyt głeboko w temat, czy to ludzie stworzyli bogów, czy na odwrót. Czy Odyn jest deifikowanym wodzem tudzież szamanem, jak twierdzą niektórzy - ale pewny jestem, że w Jego obrazie są pewne odbicia ludzkich cech, które mają być wzorem postępowań ludzkich.

Nie wchodząc zbyt głęboko w temat to nie mam zielonego pojęcia skąd Ci się taki pomysł wziął, że z jakiegoś powodu w obrazie bogów jest zestaw cech, które mają być wzorem do naśladowania przez ludzi. Bogom wolno więcej, obowiązują ich zazwyczaj inne prawa (choć oczywiście nie wszystkie) i inne kodeksy moralne. Dlaczego? Bo są bogami i im wolno więcej niż śmiertelnikom. Tak jest w większości religii, więc nie wiem skąd ten "wzór do naśladowania". Z całym szacunkiem do Jednookiego, ale nie sądzę by jakikolwiek germański rodzic chciał by jego syn zachowywał się tak jak on.

Obrazek

PostNapisane: wtorek, 27 października 2009, 16:00 
Podejrzewam, że w mitach jest ukryty pewien dydaktyzm. W boskich osobowościach związanych z tymi mitami również.

PostNapisane: wtorek, 27 października 2009, 23:32 
Stormborn

Świętosław napisał(a):
Cytuj:
Eddy i Sagi podają nam liczne przykłady ludzi i Bogów, którzy postępowali zgodnie z honorem oraz tych dla których honor był nic nie znaczącym pojęciem.

Tak, a także przykłady postępowania dokładnie na odwrót, by osiągnąć cel. Patrz przykład wyżej.

Cytuj:
Żyjąc w zgodzie z honorem żyjemy w zgodzie z samym sobą.

Tak w szczególności, kiedy muszę oszukiwać, żeby samemu przetrwać, bo warunki zewnętrzne nie pozwalają mi w pełni żyć uczciwie, choćbym nawet tego bardzo chciał.

Trudno w tym wyścigu szczurów, który mamy na co dzień nie krzywdzić innych (nawet bliźnich czasem).

Tak, ja też wierzę w przyjaźń w tych czasach. Komuś pomogę, a ten mnie albo uzna za frajera, a o wdzięczności lub pomocy już nie wspomnę ... Od pewnego czasu nauczony doświadczeniem nie staram się nikomu pomagać, ani podpowiadać ...

Dopiero dzisiaj odkryłem ten wątek i pozwolę sobie podzielić się małą refleksją. Odkryłem to bardzo dawno temu, a bardzo niedawno ślady tego znalazłem w pogaństwie, w sferze wizualizacji. Moim zdaniem każdy człowiek częściowo sam generuje rzeczywistość w jakiej funkcjonuje. Rzeczywiście wyjściowo jest ona czysto subiektywna i pozostaje tylko punktem widzenia. Jednak z czasem zaczyna mieć niebagatelny wpływ na twoje życie. Subiektywny odbiór świata determinuje sposób zachowania. Jeżeli ktoś uważa, że cechy typu honor czy prawość są bez znaczenia i dzisiejszy świat jest ich pozbawiony, to sam nie przywiązuje do nich wagi i zachowuje się jakby nie istniały. W efekcie jest postrzegany przez rzeczywistość, czyli otoczenie, jako człowiek bezwartościowy i jest adekwatnie do tego traktowany. Paradoksalnie kogoś takiego utwierdza to tylko w przekonaniu, że jego wizja świata jest prawdziwa, bo oto znowu poniósł porażkę. W ten sposób wpada w błędne koło. Nie uważam, że cechy takie jak honor, uczciwość czy prawość mają wynikać z logiki tego, co napisałem. Niemniej jednak w takim kontekście również należy wziąć je pod uwagę.

PostNapisane: wtorek, 27 października 2009, 23:47 
Pytanie tylko dlaczego tak uważa? Najczęściej to ilość dyskomfortu jaki "honor" zrodził powoduje odejście od niego.

PostNapisane: wtorek, 27 października 2009, 23:56 
Hajdamaka napisał(a):
Ulf, tak tez myslalem. Naszlo mnie kolejne pytanie odnosnie poprzedniego - podstepy Odyna (a rowniez i Thora) byly skierowane glownie przeciw wrogom (w przecwienstwie do klamstw Lokiego). Czy cnoty asatryjczykow obowiazuje zawsze czy tylko w swojej spolecznosci (rozumianej roznie - jako asatru, jako przyjaciele, jako spolecznosc prawna, jako niewrogowie)?

Nie obowiązują one tylko w społeczności Asatru ale mamy prawo używać podstępu aby pokonać wrogów... :wink:

PostNapisane: środa, 28 października 2009, 00:21 
Pozwole przytoczyc sobie porade z Havamal jako ogolna wskazowke postepowania:

42. Przyjaciołom ma być mąż przyjacielem
I darem płacić za dar;
Śmiech pośród druhów śmiechem odwzajemniać,
Fałsz natomiast - zdradą.

PostNapisane: środa, 28 października 2009, 10:35 
Ulf napisał(a):

I darem płacić za dar;

W dalszym ciągu jest to "porada", nie "obowiązek".

PostNapisane: środa, 28 października 2009, 11:05 
Stormborn

Ulf napisał(a):

I darem płacić za dar;

Jest sporo rzeczy które wybitnie do mnie nie przemawiają w Asatru. Nie pojmuje na przykład jak można godzić zdradę z etosem wojownika. Rozumiał bym gdyby w tej radzie było coś o rozwalaniu łba, nabijaniu na pal, przypalaniu ogniem... ale dumny mąż wojownik pełen chwały zdradzający kompana ni chu chu do mnie nie przemawia. Po prostu nie pasuje do wizji.

PostNapisane: środa, 28 października 2009, 11:20 
Ulf napisał(a):
I darem płacić za dar;

A zona/kobieta jak ma postepowac?

PostNapisane: środa, 28 października 2009, 13:22 
Tak samo jak mężczyzna/mąż :wink: A co do etosu wojownika to jeśli ktoś używa przeciw nas podstępu czyli poprostu nas zdradził to nie musimy już być wierni wobec niego nie oznacza to jednak że od razu musimy się odsłaniać i rozwalić trutniowi łeb :twisted: Jak ktoś używa zdrady powinien się liczyć z tym że ktoś inny tak samo go potraktuje, dla przykładu jeśli ktoś wyzywa mnie na walke to będe walczył uczciwie ale jeśli będzie chciał wbić mi nóż w plecy to skorzystam z każdej metody aby go załatwić :wink:

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 213 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]