Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest środa, 21 sierpnia 2019, 07:07

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Dziady
PostNapisane: środa, 26 października 2011, 12:11 
Arcyrozmowny

Mam takie pytanie do wszystkich rodzimowierców różnych ścieżek, (gdyż co ciekawsze takiego wątku nie znalazłem). Jak celebrujecie Dziady? Co jest specyficznego w Waszych obrzędach?

Wiem, że moje pytanie wydaje Wam się banalne, ale mimo wszystko będę wdzięczny jak coś napiszecie. :wink:

https://www.facebook.com/SlavPaganism

Zobacz profil Wyślij e-mail  

Tytuł: Re: Dziady
PostNapisane: piątek, 28 października 2011, 14:34 
Arcyrozmowny

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/szacunek_dla_zmarlych_w_slowianskiej_tradycji_162494.html

PostNapisane: niedziela, 30 października 2011, 12:31 
Nadmilczek wprawiony

Siliniez napisał(a):
Mam takie pytanie do wszystkich rodzimowierców różnych ścieżek, (gdyż co ciekawsze takiego wątku nie znalazłem). Jak celebrujecie Dziady? Co jest specyficznego w Waszych obrzędach? Wiem, że moje pytanie wydaje Wam się banalne, ale mimo wszystko będę wdzięczny jak coś napiszecie. :wink:

Jeśli powinno to być święto rodzinne czy też rodowe to moim zdaniem wystarczy chwila zadumy przy grobach i zapalona świeczka w oknie. Jeśli mamy spotkanie rodzinne to chyba siłą rzeczy odbywa się coś w rodzaju uczty ofiarnej i wspomnienie przodków. Ważne by to wszystko zrobić bez niepotrzebnego zadęcia i nerwowości, która ostatnimi czasy wkrada się w te chwile.

Jeszcze rzecz, o której mało kto pamięta. Jednym z bogów odpowiedzialnych za dusze był w wierzeniach Lechitów Trzygłów. Istnieje w Tychowie poświęcony mu głaz ofiarny i to z zachowaną nazwą Trygław, niestety przejęty. Jednak do dziś na głazie tym w dzień 1 listopada odprawiana jest msza, a więc echo obrzędu Dziadów i uczty ofiarnej. Jest to ważna wskazówka rekonstrukcyjna.

PostNapisane: wtorek, 1 listopada 2011, 17:57 
Arcyrozmowny

Siliniez napisał(a):
Mam takie pytanie do wszystkich rodzimowierców różnych ścieżek, (gdyż co ciekawsze takiego wątku nie znalazłem). Jak celebrujecie Dziady? Co jest specyficznego w Waszych obrzędach?
cóż, z pewnością nie tak, jak czytałam na innym forum, na którym też oboje jesteśmy: nie "kręci" mnie oglądanie horrorków i słuchanie "mrocznej" muzyki jako świętowanie :// :roll:

Dziady to :
obrzęd, czyli wezwanie do Bogów, obiata,
wspomnienia - konkretne - tych, którzy byli nam bliscy, a są już w Nawii,
zapalenie ogni, zostawienie ziarna, miodu, in. pokarmów dla nich na rozstajach.
Ja cenię połączenie świętowania tego dnia ze zrobieniem czegoś pożytecznego, np. zadbaniem o jakiś zapomniany cmentarz, czy inne podobne miejsce.
Dla mnie to Święto, ten czas gdy zaciera się granica światów - i to jest w nim najcenniejsze, to spotkanie z tymi, których się dawno nie widziało, za którymi tęsknimy. Podczas każdego naszego Święta odwołujemy się do Przodków, ale tylko tego dnia wspominamy ich tak imiennie, rozmawiamy o nich, wymieniamy dlaczego każdą z tych osób szczególnie wspominamy... I mówimy nie tylko o naszych przodkach, są i inni, bliscy nam - przyjaciele, osoby, które wywarły na nas wpływ, byli istotni w naszym życiu, byli nam bliscy... Są też tacy, którym coś innego zawdzięczamy - Wolność, za którą oni dali życie. I o nich też pamiętamy.

I w tej zadumie, połączeniu światów jest to dla mnie piękne święto. I radosne, bo spotykam tych, których kocham, mogę z nimi pobyć, porozmawiać, coś dla nich zrobić...

ogień siłą mą!
:D

PostNapisane: piątek, 4 listopada 2011, 23:02 
Arcyrozmowny

Może opiszę główne punkty tegorocznych Dziadów, w których brałem udział. Były z rodzimowiercami i drugie z rodziną przy grobach bliskich.
Te pierwsze - najważniejsze punkty:
- ogień rozpaliliśmy na czymś więcej niż rozstaje, na wydmie wokół której biegły jakieś ścieżki. Wybraliśmy miejsce oddalone od drzew, odkryte, z nikłym podszytem porostów. Miejsce wprost pod kopułą nieba
- obiatę z kaszy, chleba i gałązki jałowca złożyliśmy na płatach sosnowej kory - tyle, ilu nas
- wyjęliśmy białą broń i owinęliśmy ostrza chustami
- od ognia wytyczyliśmy ścieżkę dusz na wschód
- zaprosiliśmy Dusze, Mary i Dziadów Naszych by ogrzali się przy ogniu
- zaprosiliśmy także Bogów naszego plemienia
- złożyliśmy dary w ogniu, poczęstowaliśmy gości miodem.
W tym momencie przyleciały dwa stada ptaków i zaczęły nad nami kołować. Nadbor rozsypał dla nich resztę obiaty - kaszę.

Był jeszcze jeden miły moment, nie związany z samym świętem ale mający miejsce przy tej okazji. Jeden z towarzyszy miał przy naszym udziale postrzyżyny. Teraz zdobył stałą pracę. Sam się utrzymuje - stał się Wolnym. Upamiętniliśmy to ogłaszając ten krok na ścieżce życia towarzyszom, Bogom, Dziadom naszym. Na pamiątkę otrzymał rzemień z trzema zawieszkami z brązu.

Drugie, rodzinne, święto to chwila zadumy na cmentarzu.

PostNapisane: poniedziałek, 7 listopada 2011, 17:17 
Arcyrozmowny

http://www.twoja-praga.pl/info/informac ... ommentinfo

Wpisy bardzo długo się nie ukazywały (dopiero dziś się pokazały), dlatego nie widzieliśmy wzajemnie swoich wpisów. Stad trochę zabawnie wyszło.
Niemniej każdy z tych wpisów - szczera prawda :)

ogień siłą mą!
:D

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]