Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest poniedziałek, 16 grudnia 2019, 02:02

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Rodzimowierczy znaczek
PostNapisane: czwartek, 18 sierpnia 2011, 15:53 
Arcyrozmowny

Nie wiem czy przy okazji podobnego wątku na forum PFI o emblemacie na samochód wspomnąłem o projekcie dyskretnego wpinanego w odzież metalowego znaczka typu pins, ale ostatnio wróciliśmy do tego projektu - niżej prezentuje uproszczoną jego wizualizację:
Obrazek
Znaczek trafił właśnie do produkcji i w przeciągu ok. 2 tyg powinien być osiągalny. Więcej o projekcie na FB: http://www.facebook.com/event.php?eid=118789934880531 (jeśli ktoś nie ma konta na FB może do mnie skrobnąć na priv).

PS. Ja wiem, że wielu z was ma swoje osobiste preferencje co do poszczególnych symboli, ale ten znaczek będzie właśnie taki... i już! ;) Jak będę miał fotkę już fizycznie istniejącego znaczka to zapodam.

Tytuł: Re: Rodzimowierczy znaczek
PostNapisane: czwartek, 18 sierpnia 2011, 23:18 
Nadmilczek wprawiony

Świetny pomysł :-)

Cytuj:
PS. Ja wiem, że wielu z was ma swoje osobiste preferencje co do poszczególnych symboli, ale ten znaczek będzie właśnie taki... i już! ;)

Myślę, że bez względu na to czy powiążemy "Ręce Boga" z imieniem Świętowita czy nawet Jessy to mniejsza o imię, jest on bez wątpienia symbolem naczelnego boga niebios :)

Co ciekawe "ręce" to najprawdopodobniej łopatki kluczy. Dlaczego? Prawie identyczne widnieją na kluczu bogini Hekate i staroitalskiego Janusa, który wg wielu źródeł posiada nie dwie, a cztery twarze. W ludowych wierzeniach Słowian Matka Boska daje klucz św. Jerzemu, który na wiosnę "otwiera" Ziemię, a na jesieni "zamyka" ją... Chodzi rzecz jasna o równonoc wiosenną i jesienną, pozostałe dwa ramiona to przesilenia grudniowe i czerwcowe. Pozdrowienia i dajcie znać jak znaczek będzie osiągalny!

Zobacz profil Wyślij e-mail  

PostNapisane: piątek, 19 sierpnia 2011, 10:48 
Arcyrozmowny

Cóż - symbol ma to do siebie, że jest tylko pewnym uproszczonym przedstawieniem pewnych idei.

[...] Ręce Boga stanowią według nich ideogram oznaczający pojęcie Boga Najwyższego.
[...] Duży centralny krzyż, którego ramiona zakończone są palcami (grzebieniami), ma [...] symbolizować Boga Najwyższego, a także wszechświat i równowagę do której dąży natura. Swastyki umieszczone pomiędzy tymi ramionami stanowić mają atrybuty Swaroga i jego syna Swarożyca lub też boskiego pierwiastka sprawczego.

znaleźć możemy również taki opis:

Postacie na naczyniu z Białej są duszami zmarłych, którzy po śmierci dostąpili heroizacji. Mają wyolbrzymione dłonie, przypominające grzebienie. We wszystkich dawnych słowiańskich rytach grzebień występuje w kontekście dialektyki najwyższych mocy , to jest Słońca i Księżyca. „Kto kiedykolwiek czesał się kościanym grzebieniem, bo tylko takich używała ludność kultury pomorskiej, ten z pewnością odczuł i zobaczył wyładowanie elektryczne, niby piorun. Powiązanie wizerunku grzebienia z liniami nieba, bądź to za pośrednictwem łączących kresek, bądź – jak w rycie z Piotrowic Kołobrzeskich – rąk sięgających z nieba, musi nam narzucić interpretację wizerunku grzebienia jako symbolu energii kosmicznej.

” Postacie herosów lub półbogów” na popielnicy z Białej mają olbrzymie dłonie w kształcie grzebieni, ponieważ uczestniczą w zawiadywaniu ogniowymi mocami „niebiańskimi” – błyskawicą i gromem. Jeden ze znaków niższego pasa jest ideogramem wyrażającym całą koncepcję teologiczną. Wybitny badacz Marian Kwapiński zwraca uwagę na fakt, ze „ideogramy abstrakcyjne są imionami własnymi najwyższych mocy oraz ich prerogatyw” . Znak, o którym mowa, można by nazwać „Rękami Boga”. Tworząc krzyż cztery piorunowładne ręce, sięgając w cztery strony świata, obejmują go – gestem władczym i opiekuńczym. W czterech polach pomiędzy ramionami tego „prasłowiańskiego krzyża” widzimy cztery krzyże łamane (swarzyce). Jest to starszy niż Prasłowianie (czy Pragermanie) bo indoeuropejski znak symboliczny: znak bóstwa solarnego. Tu mamy cztery swarzyce: dwie z pojedynczymi zakończeniami i dwie z podwojonymi. Symbolizują więc nie jedną, lecz dwie postacie „ognia niebiańskiego”. Dwa aspekty boskości, czyli Słońce i Piorun.

Dwie zwykłe swarzyce oznaczają moce słoneczne, zaś te z podwojonymi „skrzydełkami” – jako że wyrażają większą dynamikę ruchu – moce piorunowe. Całość ideogramu „Ręce Boga” wyraża Najwyższą Boskość w dwóch jej aspektach: słoneczno-ognistym i władczo-opiekuńczym. Jest symbolem Mocy Wszechogarniającej

PostNapisane: czwartek, 25 sierpnia 2011, 19:25 
Nadmilczek wprawiony

Rewelacyjne w tym jest to, że żaden z tych opisów nie wyklucza się :) I jeszcze taka ciekawostka na gruncie bałto-słowiańskim, symbol łotewskiego boga Usinsza/Jeusensa/Jusensa:

http://valoda.ailab.lv/kultura/kultura/orn14.htm

Był to niebiański bóg ojciec, bóg wiosny i koni, ten symbol "ƎE" skojarzył mi się, prócz tego co powyżej, właśnie z końcówkami "Rąk Boga", jakimś ich wariantem.

PostNapisane: wtorek, 30 sierpnia 2011, 20:07 
Arcyrozmowny

Mamy już real foto:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

PostNapisane: czwartek, 1 września 2011, 21:06 
Arcyrozmowny

Znaczek piękny. Zaprzeczyć temu się nie da. :wink:

https://www.facebook.com/SlavPaganism

PostNapisane: piątek, 9 września 2011, 11:05 
Arcyrozmowny

Już do nas dotarło całe zmówienie! Kto chce taki niech do mnie uderza na priv ;)

PostNapisane: poniedziałek, 14 listopada 2011, 18:28 
Nadmilczek wprawiony

a może taki?
Obrazek

PostNapisane: wtorek, 15 listopada 2011, 16:40 
Arcyrozmowny

Trochę na marginesie. Widziałem symbol podobny do Rąk Boga na ceramice słowiańskiej (kultura praska?). Krzyż z grzebykami dłoni. Różnicą był większy schematyzm wyobrażenia - jedynie po trzy palce. Szukam w kompie bo wydaje mi się, że zrzuciłem zdjęcie ale nie mogę go znaleźć. Jak się uda to poinformuję o tym a na razie uczulam - jest coś takiego w internecie na zdjęciu jakiegoś znaleziska archeo. Zwracajcie uwagę i w przypadku znalezienia zapiszcie co to i skąd. Ja ze swojej strony szukam u siebie; jak znajdę to dam znać.

PostNapisane: sobota, 19 listopada 2011, 13:50 
Nadmilczek

Witaj Poświst. To co prawda nie ceramika, ale odpowiada opisowi jak ta lala. http://odinsvolk.ca/images/Fylfot51.jpg.Opisane jako"Fylfot pendant
3rd Century CE, Germany ".

PostNapisane: środa, 23 listopada 2011, 17:23 
Nadmilczek

Też gdzieś widziałam symbol rąk boga o trzech palcach, tyle że "dłonie" wyobrażały trójpalczaste grzebyki. Te grzebyki interpretowane są jako symboliczne przedstawienie klucza. W tej chwili nie umiem znaleźć tego symbolu...

PostNapisane: sobota, 26 listopada 2011, 01:21 
Arcyrozmowny

Thorbiern napisał(a):
Witaj Poświst. To co prawda nie ceramika, ale odpowiada opisowi jak ta lala. http://odinsvolk.ca/images/Fylfot51.jpg.Opisane jako"Fylfot pendant
3rd Century CE, Germany ".
Te, które widziałem były inne. Krzyż dokładnie taki jak RKP lecz z trzema palcami zamiast pięciu. Dość mały więc może uproszczony. W każdym bądź razie bardziej w typie opisanych przez Kamię - trójpalczaste grzebyki - uderzające podobieństwo do symbolu RKP. Zawieszka ze zdjęcia ma po jednym palcu na każdym ramieniu.

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]