Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest poniedziałek, 16 grudnia 2019, 02:52

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Wielotwarzowe wyobrażenia bogów słowiańskich - infografika
PostNapisane: sobota, 28 maja 2011, 16:28 
Nadmilczek wprawiony

Ostatni czas nie był zupełnie bezczynny :) Pozwoliłem sobie wykonać taką oto infografikę:

Obrazek

Dostępna tutaj:

http://www.bogowiepolscy.net/zrodla.html

Jest to przegląd europejskich bóstw wielotwarzowych, wyobrażenia słowiańskie są tu oczywiście na pierwszym planie. Będzie to chyba dobre wprowadzenie dla osób dopiero poznających temat ale także coś w rodzaju kompendium dla wszystkich zainteresowanych.

Wszelkie uwagi i opinie mile widziane. Infografika aktualizowana będzie na bieżąco.

Ostatnio edytowano niedziela, 29 maja 2011, 15:19 przez BPL, łącznie edytowano 1 raz

Zobacz profil Wyślij e-mail  

Tytuł: Re: Wielotwarzowe wyobrażenia bogów słowiańskich - infografika
PostNapisane: sobota, 28 maja 2011, 23:18 
Arcyrozmowny

fajna sprawa tylko jedno mam małe ale; co w tym zestawieniu robi posąg zbruczański

PostNapisane: sobota, 28 maja 2011, 23:44 
Nadmilczek wprawiony

Posąg ze Zbrucza jest wielotwarzowy/wielopostaciowy. Przedstawienie tego typu wyobrażeń jest głównym celem tego zestawienia. Jest to wprowadzenie w temat bez jednoznacznych odpowiedzi (skoro na temat Zbrucza mamy kilka wręcz wykluczających się hipotez).

PostNapisane: piątek, 24 czerwca 2011, 14:57 
Arcyrozmowny

Jest jeszcze czterotwarzowy wizerunek na uchwycie berła w Sutten Hoo. Wszyscy zwracają uwagę na obręcz, na zwierzę u góry a mało kto na rękojeść. Ta zaś ma formę ładnie profilowanego drążka zakończonego patrzącymi na wszystkie strony czterema twarzami. Nie pamiętam, niestety, czy ów uchwyt był symetryczny (cztery twarze u góry i u dołu). Na pewno były zdjęcia w sieci ale teraz ich nie znalazłem. Myślę, że na angielskich stronach na pewno coś się znajdzie.

Znalazłem - dopisuję:
http://www.suttonhoo.org/
http://www.suttonhoo.org/Saxon/Saxon_pdf/Saxon49.pdf
Po lewej stronie widać berło z trzonem zakończonym z każdej strony czterotwarzowo. Na innych stronach albo brak berła albo widnieje wyłącznie jego górna część. Trzon, rękojeść, jest pomijany. Na zdjęciach jednak wyraźnie widać twarze.

PostNapisane: niedziela, 26 czerwca 2011, 11:32 
Nadmilczek wprawiony

Dzięki, faktycznie to ważne wyobrażenie, tam są chyba tylko rysunki ale znajomy kiedyś pokazywał mi zdjęcie i na szczęście znalazłem je w czeluściach archiwum gg:

http://www.heorot.dk/sutton%20hoo%20heo ... ceptre.jpg

Dorzucę jeszcze posąg grecki jako żywo nasuwający naszego "Światowida":

http://www.hellenica.de/Griechenland/My ... eiroi.html

Czyli w Europie wyobrażenia czterotwarzowe oraz mieszane nie są tylko i wyłącznie domeną Słowian. infografika wymaga uzupełnienia :)

PostNapisane: niedziela, 26 czerwca 2011, 20:24 
Nadmilczek

Ciekawe zestawienie, gratuluję!

Pozwolę sobie dorzucić parę innych znanych mi przykładów. Z terenów Polski można wymienić rogową orawkę narzędzie (prawdopodobnie noża) znalezioną w Wiślicy, która według współczesnej interpretacji ma przedstawiać wiły. Tutaj zdjęcia pochodzące ze Słowiańskiego księcia silnego wielce Janusza Roszko:
Obrazek
Obrazek
Z terenów Skandynawii, oprócz wyobrażenia ze Svendborga, znane są również inne wielotwarzowe figurki, a także uchwyty osełek. Więcej szczegółów tutaj:
http://halla.mjollnir.pl/viewtopic.php?t=3038
Z miejscowości Yaryvka na Bukowinie pochodzi dwutwarzowy posąg w stylu Janusa, wysokości 1,7 m. Oto jego szkic z Slavonic Pagan Sanctuaries Słupeckiego:
Obrazek
Jak jeszcze coś znajdę, to dorzucę.

PostNapisane: poniedziałek, 27 czerwca 2011, 12:40 
Nadmilczek wprawiony

Bardzo dziękuje za nowe materiały! Oj jest co dodać :) Jak tylko znajdę chwilę infografika będzie uaktualniona.

PostNapisane: wtorek, 5 lipca 2011, 22:25 
Arcyrozmowny

Na bazie tego imponującego zbioru można zadać pytanie: które z przedstawień, również z innych terenów niż stale zamieszkałe przez Słowian, można z nimi łączyć. Byłoby ciekawe choć zakres spekulacji olbrzymi.
Drugie pytanie dotyczyłoby idei przedstawień wielotwarzowych (czy wielopostaciowych).

Dopisuję:
Władysław Duczko (docent Uniwersytetu w Uppsali) w Rusi wikingów oryginalny tytuł Viking Rus. Studies on the Presence of Scandinavians in Estern Europe we wkładce ze zdjęciami rys. 72.b przedstawia igielnik z kości słoniowej z trzema bądź czterema twarzami. Rys 72.c kamienną dwutwarzową figurkę kamienną. Oba przedmioty z Szestowicy na Rusi.
Duczko kwalifikuje je jako skandynawskie ale należy do jego interpretacji podchodzić ostrożnie. Raz, że wszystko u niego jest skandynawskie, nawet przedmioty, które opisał jako ewidentnie importy stepowe stanowią dla niego skandynawskie odniesienie w dalszych porównaniach, dwa - jest nierzetelny w opisach własnych zdjęć. Widzi napisy, które powinny być takie jak napisał, gdyby nie fakt ich sfałszowania przez analfabetę mylącego szyk liter i litery z znakami ozdobnymi. I to jest widoczne dla półślepego na zdjęciach, które Duczko sam zamieścił w swej książce.
Tym nie mniej obiekty wielotwarzowe są.
Krzysztof napisał(a):
Pozwolę sobie dorzucić parę innych znanych mi przykładów. Z terenów Polski można wymienić rogową orawkę narzędzie (prawdopodobnie noża) znalezioną w Wiślicy, która według współczesnej interpretacji ma przedstawiać wiły
Zdjęcia podobnych narzędzi (nie kwalifikowanych jak oprawki) znaleziono w wielu miejscach (np. wspomniany wyżej Duczko, rys. 16 na Płakunie - Stara Ładoga (z głową smoka), rys. 61 w Kijowie). Widziałem podobne narzędzia, z poroża, lekko wygięte, zwężające się w szpic, w sprawozdaniach z różnych wykopalisk. Już się w nich nie rozpoznaje oprawek noży. Najczęściej przeznaczenie narzędzia jest określane jako nieznane lub wcale. Rozmawiałem z rekonstrukcjonistami, z przedstawicielami starych, ginących zawodów. Tym ostatnim pokazywałem zdjęcia w skali 1:1 pytając co to jest. Większość albo nie wiedziała albo próbowała spekulować. Nie mieli żadnych wątpliwości rybacy i żeglarze (ci starsi). Uznali że to kulka do wiązania sieci wykorzystywana również jako swajka (marszpikiel) do zaplatania lin, albo w przypadku żeglarzy - marszpikiel. W czasach przed budową grodziska, i po wybudowaniu, Nida płynęła nie z jego północnej strony, jak obecnie, lecz od południa. Teren grodziska był suchym, gipsowym półwyspem wcinającym się w zakole Nidy. Chyba idealnym miejscem do cumowania za półwyspem, do suszenia i napraw sieci, do rybackiej działalności.

PostNapisane: niedziela, 24 lipca 2011, 15:51 
Nadmilczek wprawiony

Zestawienie zostało uzupełnione o Wasze informacje. Dodałem również posąg związany z Misteriami Wielkich Bogów z Samotraki, który co interesujące wydaje się być wyobrażony na takiej samej zasadzie jak nasz "Światowid" ze Zbrucza.

Trudno będzie już "wcisnąć" tu kolejne znaleziska ;) oby tylko pokazało się coś nowego u nas, wtedy zmieścić trzeba będzie obowiązkowo :) Jeszcze raz dziękuje za wszystkie wskazówki.

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]