Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 07:04

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 124 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Rodzimowierstwo etniczne czy miejscowe?
PostNapisane: środa, 28 października 2009, 15:14 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Świętosław napisał(a):
Kompleks moim zdaniem właśnie w tym się przejawia - w pomijaniu własnej kultury na rzecz cudzej
Głębokie zainteresowanie jakąś kulturą, nie własną, wcale nie musi oznacza kompleksu. To po prostu wybór (jedni lubią rybki, inni ...). Nie musi to również oznaczać pomijania kultury własnej. Nie widzę jednak niczego szczególnego również w jej pominięciu a skupieniu się na innej. Są japońscy pasjonaci Chopina, Argentyńczycy uwielbiają angielski styl (mimo wojny o Falklandy), są polscy specjaliści od Indian. Nie wiem czemu miałoby to być wyrazem kompleksów. Odwrotnie, uporczywe odrzucanie wspaniałych dokonań innych nacji na rzecz kultury własnej, bo - ... własna! może być poczytane za kompleks. Ja czując się przesiąkniętym polską kulturą i tak widzę, że to grajdoł. Pan Tadeusz (uwielbiam) jako epopeja narodowa to nieporozumienie. Zatarg sąsiedzki, nocny rozbój i pijaństwo spacyfikowane przez oddział zaborców, po czym wykpienie się od konsekwencji łapówką, morderstwem i ucieczką - narodową epopeją? To bardzo "lokalna" kultura. Niewiele oferująca światu. Chopin a poza tym? Mało znany Wieniawski? W malarstwie grupa monachijska pod opieką Brandta (jakże "lokalna") i... ? No przecież nie Matejko? Nasz wkład w kulturę światową, więcej - europejską, jest mizerny. Nawet rodzimowierstwo trzeba mozolnie studiować i odtwarzać bo nie zachowały się materiały na kształt Edd czy rodzaj kroniki Jordanesa (wymieniam te z naszego obszaru kulturowego). Mało zachowało się żywego obyczaju (inaczej niż na Litwie i Łotwie, nawet na Bałkanach więcej). Mnie się i tak podoba ale znajże umiar mocium panie. Dokonanie innego wyboru niż ograniczenie się do własnego, innego wyboru niż Twój, to nie wyraz kompleksów lecz możliwości. I skorzystanie z nich. W mocy pozostaje spostrzeżenie o traktowaniu świata własnego (z całym zestawem artefaktów i wartości) jako normalnego, świata spoza własnego kręgu, odmiennego, jako skrzywionego.
Co do postrzegania odmienności urody - skoro twierdzisz, że łatwo przychodzi Ci rozpoznanie to widocznie masz taki dar.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rodzimowierstwo etniczne czy miejscowe?
PostNapisane: środa, 28 października 2009, 15:18 
Offline
Zwykły Uoś
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 15:01
Posty: 1691
Lokalizacja: W-wa
Poświst napisał(a):
Później (...) Arabowie (...)


Raczej Berberów. Maurowie to głównie Berberowie a nie Arabowie. Choć oczywiście trochę arabów na pewno się do Hiszpanii dostało ;) Ale to tak tylko na marginesie ;)

_________________
We risk sanity for moments of temporary enlightenment.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rodzimowierstwo etniczne czy miejscowe?
PostNapisane: środa, 28 października 2009, 15:24 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Może. Chociaż miałem wrażenie, że Arabowie podbili Berberów, z trudem, później ich werbowali do podboju Hiszpanii. Byli tam w mniejszości towarzysząc Arabom, i to raczej w rozproszeniu. Przyznam jednak, ze nie wgłębiałem się za bardzo, pisałem z pamięci a źródła internetowe mogą traktować to powierzchownie http://portalwiedzy.onet.pl/3093,,,,ber ... haslo.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rodzimowierstwo etniczne czy miejscowe?
PostNapisane: środa, 28 października 2009, 16:29 
Poświście, wcale nie uważam, że pasjonowanie się innymi kulturami jest złe w jakimkolwiek stopniu. Mnie też interesują kultury obcych krajów, religie Europy przedchrześcijańskiej, muzyka, sytuacje jakie mają miejsce w innych krajach - ale to, że się tym pasjonuję, nie oznacza wcale, że się z tym utożsamiam. Nie zawsze w każdym razie ... :D

To, np. że lubię muzykę indyjską, nie czyni mnie jeszcze wcale Hindusem.


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 124 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL