Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest poniedziałek, 16 grudnia 2019, 02:57

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: piątek, 20 sierpnia 2010, 10:52 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 625
Lokalizacja: Wilkowo
Osoba występująca pod nickiem Feanaro/Stoigniew (pojawiająca się na różnych forach, a potem kasująca z nich wszystkie swoje wypowiedzi) doprowadza do usuwania haseł związanych z rodzimowierstwem i wierzeniami pogańskimi. Właśnie na dniach doprowadził do usunięcia z Wiki hasła Jare Święto http://pl.wikipedia.org/wiki/Jare_%C5%9Awi%C4%99to jeśli ktoś z was może, niech pomoże w jego uźródłowionym (opracowanym zupełnie od nowa) przywróceniem. Tu dyskusje związane z osunięciem tego hasła: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Wikipedia:Poczekalnia/artyku%C5%82y_za%C5%82atwione_24&oldid=22937245#.C5.9Awi.C4.99ta_s.C5.82owia.C5.84skie oraz http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Wikipedia:Poczekalnia/Za%C5%82atwione_artyku%C5%82y&oldid=22826096#Jare_.C5.9Awi.C4.99to. Obecnie hasło ogranicza się do podstawowego minimum w następującej formie (choć nie wiem czy znów za chwile nie wywalą):

Cytuj:
[[Plik:MoranaGore02.jpg|200px|thumb|right|Spalenie Morany w trakcie obchodów Jarego Święta, 2010 RKP.]]{{wikinews|Jare Święto|Jare Święto, wybrane propozycje tegorocznych obchodów.}}
'''Jare Święto''' (''pierwszy dzień wiosny''), również '''Święto Jaryły''', '''Jare Gody''' – rodzimowiercze święto religijne obchodzone w czasie równonocy wiosennej ([[21 marca]]) lub w pierwszą niedzielę po równonocnej pełni Księżyca, odwołujące się do z symbolicznego pożegnaniem zimy, a także powitania i przyjęcie wiosny, oraz związanych z tym obrzędów magicznych (znanych z przedchrześcijańskiej kultury ludowej [[Słowianie|Słowian]]) - takich jak topienie [[Marzanna|marzanny]] lub malowanie jajek - mających wnieść do domostw energię i radość życia oraz mających zapewnić urodzaj i powodzenie na cały rozpoczynający się wiosną nowy [[okres wegetacyjny|rok wegetacyjny]].

Dla rodzimowierców słowiańskich święto poświęcone szczególnie Matce Ziemi oraz związane z postacią bóstwa [[Jaryło|Jaryły]]. Współcześnie jedno z czterech najważniejszych świąt religijnych obchodzonych przez prawnie zarejestrowane w MSWiA związki wyznaniowe - nawiązujące do etnicznych, przedchrześcijańskich wierzeń Słowian - takie jak [[Rodzima Wiara (związek wyznaniowy)|Rodzima Wiara]], [[Rodzimy Kościół Polski]] oraz [[Zachodniosłowiański Związek Wyznaniowy "Słowiańska Wiara"|Słowiańska Wiara]].

== Linki zewnętrzne ==
* [http://interia360.pl/artykul/wielkanoc-czy-jare-swieto,20135 Wielkanoc czy Jare święto? / Interia360]
* [http://www.wiadomosci24.pl/artykul/rodzimowiercze_obchody_poczatku_wiosny_jare_swieto_130495.html Rodzimowiercze obchody początku wiosny - Jare Święto (GALERIA)]

{{stub}}

[[Kategoria: Święta słowiańskie]]

Przeciwstawmy się akcji odebrania nam prawa do informacji o swoich tradycjach i świętach. Jesteśmy w końcu wyznaniem odwołującym się do tradycji tej ziemi, mające prawnie zarejestrowane związki... Mamy prawo by nasze święta były również uhonorowane. Liczę, że ta sprawa wyda się wam równie ważna i pomożecie w jej realizacji. Jare Święto jest w końcu jednym z czterech głównych świąt konkretnej mniejszości religijnej, mającej prawnie zarejestrowane związki wyznaniowe... A te zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem - włącznie z Konstytucją RP - winny być równo traktowane. Czyżby zasady Wikipedi były niezgodne z tymże prawem blokując nam możliwość poinformowania o własnych świętach w formie stosownych haseł?


Ostatnio edytowano piątek, 27 sierpnia 2010, 15:06 przez Rork, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: piątek, 20 sierpnia 2010, 17:24 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): piątek, 3 kwietnia 2009, 23:33
Posty: 223
Sądzę, że są tu trzy kwestie: osobistego konfliktu Rorka (vel Reguly itp.) z Feanaro (vel Stoigniew), problem RKP, który na tle innych grup słowiańskich wydaje się być najbardziej :kreatywny" - najmniej "rekonstrukcjonistyczny" i po trzecie: wikipedii.
Feanaro jest na naszym forum od początku i zawsze zwalczał wszelkie ciągnoty njuejdżowe, unverified personal gnosis, tradycjonalizmy integralne itp. w imię naukowej rzetelności. Gdzie, jak gdzie, ale na wikipedii, to niewątpliwie jest zaleta. Albo piszemy hasło o tym, jak było z tymi Słowianami, albo piszemy hasło jak jest u nas. Przeczytałem dyskusje, które podlinkowałeś, i zgadzam się z Feanaro, nie tylko z racji naszej (tylko internetowej - by było jasne) znajomości. Można uprawiać naukę, i można poza nią wychodzić, ale trzeba robić to świadomie, nie wolno jednego mieszać z drugim i przedstawiać jedno jako drugie. W innym przypadku również nam w głowie się pomiesza. Tak było z katolicyzmem, który uwierzył w swój własny mit, iż to Jezus ustanowił wszystkie sakramenty, co oczywiście nie mogło się ostać w świetle badań historycznych. Możliwe, że sam wierzysz, iż Twoja rekonstrukcja owego święta jest poprawna, niestety, czyjaś wiara, to nie to, czego szukam - jako konsument chcący się czegoś dowiedzieć o dawnych Słowianach - na wikipedii. W końcu jej nazwa tłumaczy się What I Know Is, a nie What I Believe

Czemu Feanaro się wypisuje z rodzimowierczych forów nie wiem, może tu znajdziesz odpowiedź?

_________________
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: piątek, 20 sierpnia 2010, 22:56 
Popieram Rutiliusa.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 12:54 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 625
Lokalizacja: Wilkowo
Rutilius napisał(a):
Sądzę, że są tu trzy kwestie: osobistego konfliktu Rorka (vel Reguly itp.) z Feanaro (vel Stoigniew)


Proszę łaskawie zwrócić uwagę, że to nie Rork (vel Reguly) ingeruje (ograniczając się zazwyczaj do zubożenia danych haseł lub postulując ich usuniecie) w hasła stworzone lub obszernie wzbogacone przez Feanaro (vel Stoigniewa) ale na odwrót... Pozostaje więc czy to kwestia konfliktu Rorka (vel Reguly itp.) z Feanaro (vel Stoigniew) czy raczej personalnego konfliktu Feanaro (vel Stoigniew) z Rorkiem (vel Regulym). Przykładowo p. też np. tutaj: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Wikipedia:Poczekalnia/artyku%C5%82y_za%C5%82atwione_24&oldid=22937245#.C5.9Awi.C4.99ta_s.C5.82owia.C5.84skie

Rutilius napisał(a):
Można uprawiać naukę, i można poza nią wychodzić, ale trzeba robić to świadomie, nie wolno jednego mieszać z drugim i przedstawiać jedno jako drugie.


Sęk w tym że nawet hasło sprowadzone do "nie mieszania" jest przez niego kwestionowane. Na dzień dzisiejszy krótka wzmianka o Jarym (wyżej przedstawiona, która już wówczas właśnie wskazywała, że Jare Święto to "rodzimowiercze święto religijne [...] odwołujące się do z symbolicznego pożegnaniem zimy, a także powitania i przyjęcie wiosny, oraz związanych z tym obrzędów magicznych") jest przez niego kwestionowana... Stoigniew nie mówi konkretnie co w nim mu nie pasuje, tylko sabotuje każdą zmianę umożliwiającą zapoznanie się z tym zagadnieniem - nie dąży do przeredagowania hasła ale wyłącznie do jego usunięcia. Nawet będąc obecnie jedynie rozwinięciem sekcji święta w haśle "Rodzimowierstwo słowiańskie" (co zdawać by się mogło, winno zadowolić wszystkich) było przez niego zgłaszane do usunięcia... Czyli wyłącznie do zatarcia wszelkiej wzmianki mogącej nieść pewną informacje na ten temat. Gdzie tu naukowa rzetelność, szczególnie gdy za wszelką cenę dąży się do zablokowania dostępu do danej informacji (przez jej wykasowanie) zamiast próby wspólnego przeredagowania hasła tak by spełniało wszelkie zasady encyklopedyczności (nie jest nią też kasowanie wszystkich swoich wypowiedzi, uniemożliwiających zrozumienie kontekstu wcześniej prowadzonych dyskusji - co być może kiedyś spotka i wasze forum, a czego bynajmniej wam nie życzę)?


Ostatnio edytowano piątek, 27 sierpnia 2010, 15:10 przez Rork, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: środa, 25 sierpnia 2010, 01:19 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): piątek, 3 kwietnia 2009, 23:33
Posty: 223
O nasze forum możesz być spokojny, ja tam rządzę :D i robię backupy.
Co do święta, to czy to jest faktycznie święto rodzimowiercze, czy tylko RKP?
Jest tu zasadniczo kwestia cienkiej granicy miedzy "informowaniem o swojej działalności" a "wykorzystywaniem encyklopedii do autopromocji". Jest zrozumiałe, że na to drugie pozwolić nie można, bo wkrótce byłoby pełno haseł typu "Sukcesy firmy XXYZ w 2009 roku", podobnie w sferze religii.
Nie jestem wikipedystą, nie mi osądzać, czy tę granicę przekroczyłeś, jednak Feanaro też chyba nie jest jakimś tam redaktorem naczelnym. Faktem jest, że musiał przekonać argumentami większość redaktorów niż Ty, a ja stwierdzam wyłącznie, że mnie również nie przekonałeś. W dyskusji szanse stron są tam chyba równe, a zatem po prostu przegrałeś, i nie ma się co skarżyć, to nieco niemęskie ;) (bez urazy)

_________________
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: środa, 25 sierpnia 2010, 09:17 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 625
Lokalizacja: Wilkowo
Rutilius napisał(a):
Co do święta, to czy to jest faktycznie święto rodzimowiercze, czy tylko RKP?


Gdyby było tylko RKP, to nie obchodziły bo go również np. RW czy SW. Po za tym na wschodzie jest analogicznie Maslenica, a np. Wiccanie obchodzą swoją Ostare (do której nikt na Wiki się jeszcze nie przyczepił, ale to w takim przypadku - przy podobnej argumentacji - tylko kwestia czasu).

Cytuj:
Nie jestem wikipedystą, nie mi osądzać, czy tę granicę przekroczyłeś, jednak Feanaro też chyba nie jest jakimś tam redaktorem naczelnym.


Z tego co zauważyłem (a nie jest to pierwsza jego akcja wymierzona przeciw tematyce rodzimowierczej/słowiańskiej) to ma jednak bliższe znajomości z kilkoma Adminami, którzy w zdominowanej przez katolicyzm większości, nie pałaja jakimś specjalym entuzjazmem do pogaństwa. Nie żebym sugerował jakieś teorie spiskowe i powoływał się na wieczny konflikt wynikający z dyskryminacji mniejszości pogańskiej przez dominujący monoteizm, ale łatwiej ze swą argumentacją trafić do osób, z których większość jest właśnie (mniej lub bardziej ale jednak zadeklarowanymi) katolikami i na temat pogaństwa nie posiada specjalnej wiedzy.

Cytuj:
Faktem jest, że musiał przekonać argumentami większość redaktorów niż Ty


JW - łatwiej pogrywać informacjami bazując na posiadanej wiedzy w jednej dziedzinie oraz jej braku w innej. Skąd niby czerpać wiedzę na temat słabo udokumentowanego (a jeśli już to często przeinaczonego) rodzimowierstwa/ pogaństwa? Łatwiej, prościej i szybciej kwestie zakwestionować i doprowadzić do jej usunięcia (z czym właśnie mamy do czynienia - kolejny raz np. tu: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Wikipedia:Poczekalnia/artyku%C5%82y&oldid=22939159#.C5.9Awi.C4.99to_Jary.C5.82y) nież hasło poprawić, przemedytować i rozwinąć... A teraz zastanów się kto bdzie podejmował działanie w pierwszym przypadku, a kto w drugim... Bo osobiście nie sądzę by osoba przeciwna rodzimowierstwu / pogaństwu lub chociażby nie posiadająca na ich temat dostatecznej wiedzy przyczyniała się do rozbudowy haseł z tej tematyki, za to z powodzeniem działać może w drugim kierunku.

Cytuj:
W dyskusji szanse stron są tam chyba równe, a zatem po prostu przegrałeś, i nie ma się co skarżyć, to nieco niemęskie ;) (bez urazy)


I tu może właśnie sek, że nie chodzi o wygranie czy przegranie tylko fakt, że encyklopedia winna nieść informacje na dany temat... Jeśli przegraniem nazywasz doprowadzenie do braku informacji, a oskarżeniem apel o pomoc w jej uźródłowionym (opracowanym zupełnie od nowa) zachowaniu, to cóż... Inna sprawa, że tu skarży najczęściej sam Feanaro/Stoigniew do Adminów np. chcąc doprowadzić do zablokowania jednej ze stron tejże dyskusji, co zapewne sam zauważysz jeszcze raz sięgając pod wskazane linki, tym razem zwracając również uwagę na historie zmian tejże dyskusji...

Reasumując natomiast - cała ta dyskusja w tym kierunku moim zdaniem przestaje mieć jakikolwiek sens. Watek ten nie miął być oceną działań Feanaro/Stoigniewa ale właśnie apelem o pomoc w zachowaniu informacji o jednym z najważniejszych dla rodzimowierców Świąt (związanym z cyklem wiosennych praktyk magicznych naszych słowiańskich przodków). Stan obecny (jako rozwinięcie w haśle "Rodzimowierstwo słowiańskie") w zubożonym (ale jednak w pewnym) stopniu niesie taką informacje (pomimo wszelkich prób zapobieżenia temu przez Feanaro/Stoigniewa). Wikipedia jest natomiast tworem żywym, ciągle się rozwijającym, co z kolei pozwala żywić nadzieje, że w przyszłości (przy zmieniających się okolicznościach i np. zmieniającym się stanie posiadanej wiedzy na dany temat) hasło ostatecznie zostanie jednak przywrócone, tym razem z zachowaniem wszelkich zasad Wiki.


Ostatnio edytowano piątek, 27 sierpnia 2010, 15:11 przez Rork, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: środa, 25 sierpnia 2010, 10:28 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Nie będąc eskpertem, nie jestem w stanie ocenić, czy poprzednie wpisy na Wiki były na tyle nietrafne, że wymagały usunięcia.

Jeżeli jednak Rorku sugerujesz, że ostatnia istniejąca wersja opisywała temat w sposób niepełny ("zubożony") to może warto zebrać ludzi z różnych środowisk do wspólnego opracowania tego hasła? Myślę, że Feanaro, zapytany o powody, poda swoją argumentację i może dzięki temu wypracujemy coś nowego. Można to zrobić na naszym forum, albo zająć się opracowywaniem hasła na jakimś OSR - w końcu temu one służą, czyż nie?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: środa, 25 sierpnia 2010, 14:49 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 625
Lokalizacja: Wilkowo
Poprzedni wpis (choc nie w wersji ostatecznej) znajdziesz póki co np. w kopi Google'owej: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:R2yABHtS6s0J:pl.wikipedia.org/wiki/Jare_%C5%9Awi%C4%99to+Jare+%C5%9Bwi%C4%99to&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl (choć nie wiem jak długo jeszcze) lub tu http://forum.dziennikwschodni.pl/jare-swieto-t29895/... Po osunięciu, hasło zostało przeze mnie przeredagowane tak by nie kłócił się z argumentacją F/S (za wyżej wskazanym już linkiem: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Wikipedia:Poczekalnia/Za%C5%82atwione_artyku%C5%82y&oldid=22826096#Jare_.C5.9Awi.C4.99to, pod którym notabene tam też zaznacza, że jest to tylko początek jego tego rodzaju dziań), że to "Kolejna nowomowa rodzimowiercza ubrana w "starosłowiańskie" szaty. Całkowity misz-masz: zlepek opisów równonocy wiosennej i kilku różnych starosłowiańskich zwyczajów związanych z nadejściem wiosny (Marzanna, śmigus-dyngus, pisanki), podpiętych pod jedną nazwę i datę."... Zmieniony więc został radykalnie zarówno początek na wyraźnie wskazujący, że Jare Święto to "rodzimowiercze święto religijne [...] odwołujące się do z symbolicznego pożegnaniem zimy, a także powitania i przyjęcie wiosny, oraz związanych z tym obrzędów magicznych", jak również dalsza część hasła. Mimo to hasło znów (jako odrębne) zostało osunięte tym razem przy wysuwaniu innych powodów...

W tej sytuacji, z braku możliwości przywrócenia rozbudowanego hasła bazującego na poprzednich treściach (i by nie powielać wcześniejszych treści - stąd też właśnie moja wcześniejsza prośba tuta o pomoc w uźródłowionym, zupełnie nowym, opracowaniu tegoż hasła), hasło zostało sprowadzone do podstawowego minimum (niosącego jedynie podstawową informacje) ze znacznikiem STUB (zalążka artykułu), stwarzającym szansę w przyszłości na jego odbudowanie od podstaw, tym razem być może z uszanowaniem wszystkich zasad Wiki... I to również zostało usunięte... Przy podaniu kolejnych, innych powodów (m.in. jako mniejszość wyznaniowa nie jesteśmy dość encyklopedyczni by na Wiki znalazła się choćby zalążkowa wzmianka o naszych świętach). To, że Jare Święto odwołuje się do cyklu magicznych zabiegów związanych z przepędzeniem zimy i powitaniem wiosny, znanych z przedchrzescijańśkiej obrzędowości ludowej Słowian (ani nawet analogia do Maslenicy Rusinów, którą wskazywałem) okazała się niewystarczająca...

W chwili obecnej ta szczątkowa informacja, jeszcze bardziej okrojona do całkowitego minimum, znajduje się wyłącznie jako część hasła "Rodzimowierstwo słowiańskie" w podrozdziale "święta" (do którego z hasła "Jare Święto" prowadzi stosowne przekierowanie (ta forma znalazła póki co akceptacje adminów Wiki, choć nie bez dalszych protestów i prób wykasowania tych informacji ze strony Stoigniewa). Tym samym wątpię by Feanaro/Stoigniew miał rzeczywisty, konkretny powód uzasadniający jego chęć osunięcia tego hasła. Wyraźnie zależy mu po prostu nad jego wykasowaniu, a nie jego przeredagowaniu spełniającym zasady Wiki i umożliwiającym jego zachowanie. Na dzień dzisiejszy osobiście nie widzę więc możliwości lepszego zachowania informacji na temat Jarego Święta... Jak napisałem jednak wcześniej, Wikipedia jest tworem żywym, ciągle się rozwijającym, co z kolei pozwala żywić nadzieje, że w końcu (przy bardziej sprzyjających okolicznościach, zmieniających się otaczających nas realiach) kiedyś jednak się to uda. Jak długo bowiem ktoś może żyć zwykłą zawiścią i przekorą, i blokować informacje na dany temat, szczególnie temat coraz bardziej żywy i zyskujący na znaczeniu? Jak długo można kneblować obieg tego rodzaju informacji?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: poniedziałek, 6 września 2010, 11:28 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 625
Lokalizacja: Wilkowo
.
..
Kolejne święto zagrożone: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Poczekalnia/artyku%C5%82y#.C5.9Awi.C4.99to_Godowe
..
.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: poniedziałek, 6 września 2010, 11:56 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 sierpnia 2009, 18:56
Posty: 811
Lokalizacja: Orzesze, Śląsk
Rorku może należy po prostu założyć niewielką Encyklopedię Współczesnego Pogaństwa i tam podawać wszystkie hasła o pogaństwie dzisiejszym, nazwy świąt, daty, obchody i wszystko inne tyczące się tego co nazywamy neopogaństwem a Wikipedię zostawić dla takich najsuchszych faktów jakie są i tyle? Nie odbierz tego jako atak, tak tylko rzucam pomysł.

_________________
"Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth?
Can you hear them call, can you hear them sing?" Damh, the Bard


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: poniedziałek, 6 września 2010, 12:39 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 625
Lokalizacja: Wilkowo
Poszukiwacz napisał(a):
Rorku może należy po prostu założyć niewielką Encyklopedię Współczesnego Pogaństwa i tam podawać wszystkie hasła o pogaństwie dzisiejszym, nazwy świąt, daty, obchody i wszystko inne tyczące się tego co nazywamy neopogaństwem a Wikipedię zostawić dla takich najsuchszych faktów jakie są i tyle?


...Z tym, że Godowe Święto do neopogaństwa się raczej nie zalicza. To część naszej rodzimej, etnicznej, słowiańskiej kultury... Część naszej historii... Tożsamości. Jeśli sami nie będziemy potrafili tego uszanować, to z pewnością nikt nie zrobi tego za nas.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: poniedziałek, 6 września 2010, 13:08 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
To prawda, tak samo jak częścią germańskiej kultury - i to tej północno-germańskiej jest "poszukiwanie lata", gdy mamy w zasadzie dwie pory roku.
Nie wszystko da się zaszufladkować (i dobrze) w uniwersalistyczny ciąg 4 świąt koła roku.

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: poniedziałek, 6 września 2010, 13:18 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 sierpnia 2009, 18:56
Posty: 811
Lokalizacja: Orzesze, Śląsk
Rorku wiem, że to część naszej (i nie tylko) kultury ale skoro (wnioskując z treści podanego przez Ciebie linku) niektóre źródła są niepewne lub ich brak to może powinno się zostawić tylko te w miarę pewne informacje a wątpliwe pominąć?

_________________
"Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth?
Can you hear them call, can you hear them sing?" Damh, the Bard


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: poniedziałek, 6 września 2010, 13:46 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 625
Lokalizacja: Wilkowo
Poszukiwacz napisał(a):
Rorku wiem, że to część naszej (i nie tylko) kultury ale skoro (wnioskując z treści podanego przez Ciebie linku) niektóre źródła są niepewne lub ich brak to może powinno się zostawić tylko te w miarę pewne informacje a wątpliwe pominąć?


W tym rzecz - ewentualne błędy lub niedociągnięcia winno się poprawiać, a nie od razu wywalać całe hasło, które notabene tworzone było przez ostatnie 5 lat, w tym 2 lata temu m.in. przez osobę, której raptem z jakichś względów przestało ono odpowiadać i która zaczęła wnioskować o jego usuniecie (co ciekawa osoba ta należy do wiki projektu Mitologi słowiańskiej i tam rzeczone hasło w miedzy czasie nie było zgłaszane choćby do poprawy)...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: niedziela, 7 listopada 2010, 15:17 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 5 października 2009, 01:27
Posty: 139
Lokalizacja: Warszawa/Gdańsk
Hmmm... Poważnym problemem, który dotyka wielu z nas, jest brak źródeł albo brak świadomości o tym, że takowe istnieją. Nalezy więc zrobić wszystko, aby zebrać te źródła, które istnieją i wybrać z nich potrzebne nam informacje. Przykładowo, święto Plonów jest świetnie udokumentowane, bo jest kompletnie opisane w kronice Saxo Grammaticusa Gesta Danorum, na przykładzie obrzędu z Arkony - tutaj mamy fragment tej kroniki:
http://www.bryk.pl/teksty/studia/histor ... zyzny.html
Ale w artykule Święto Plonów czy też "Dożynki" nie ma o nim żadnej wzmianki. Więc znowu ktoś może powiedzieć, że to wymysł XIX-wiecznych romantyków, mimo że to nieprawda; gdyby nawet okazało się, że święto to zostało wymyślone (w co nie wierzę), to byłoby ono wymyślone w wieku XII, a nie XIX. Przy czym oprócz odnośników do źródeł warto podawać ich fragmenty, chyba że podajemy linki do wersji elektronicznej.
Problemy te nie są typowe tylko dla Słowian, ale też dla innych ludów; przykładowo, na angielskiej wikipedii ciągle trwa dyskusja na temat święta Samhain:
http://en.wikipedia.org/wiki/Samhain

sam parę razy brałem w niej udział, trwa ona od dobrych kilku lat; i mimo, że jest to obecnie jeden z najlepiej "uźródłowionych" artykułów (źródła są akademickie i jest ich wiele, mówią na temat), to i tak ciągle ktoś nowy zadaje pytania typu "czy na pewno jesteśmy w stanie potwierdzić przedchrześcijańskie korzenie tego święta". Cóż, to jest moim zdaniem poważna wada wikipedii - teksty może edytować każdy, niezależnie od tego, czy zna się na danej tematyce, czy nie. Klasyczne encyklopedie powstają inaczej, więc są bardziej wiarygodne i nie podlegają takim ciągłym modyfikacjom. Przez kontrast, Britannica wprowadziła obecnie elementy portalu społecznościowego w swoim serwisie Britannica.com i każdy może dodać artykuł, ale nadal teksty są zatwierdzane przez redaktorów-encyklopedystów znających się na temacie.

Z drugiej strony, praktycznie niemożliwe wydaje mi się, aby w marcu nie świętowano Jarego. Chyba, że było to święto ruchome, jak późniejsza na tych terenach Wielkanoc i jak wiele innych świąt wyznaczanych z użyciem kalendarza luni-solarnego. Bo faktem jest, że w czasach dawnych Słowian były problemy z dokładnym wyznaczeniem zarówno równonocy (wiosennej i jesiennej), jak i przesilenia (zimowego i letniego) wyłącznie na podstawie ruchu Słońca. "Korzystanie" z faz księżyca było znacznie lepiej rozwinięte. Może to stąd wzięło się Święto Jaryły w kwietniu? Wielkanoc też czasem - dość często - wypada w tym miesiącu... Jak by nie patrzeć, w innych kulturach "satemowych" rodziny indoeuropejskiej święta przypadające na wczesną wiosnę były i są obchodzone; Holi w Indiach, Nowruz wśród Persów i Kurdów mieszkających w Iranie, Turcji, Iraku, a nawet w Afganistanie i Azerbejdżanie. I Holi, i Nowruz są bardzo podobne do naszych Jarych; podczas Holi również jest polewanie się wodą, dodatkowo Hindusi posypują się farbkami jadalnymi w proszku; Persowie z kolei znają zwyczaj "Siudej Baby", czyli wymazanej sadzą osoby - kobiety lub mężczyzny - zaczepiającej przechodniów i próbującej wymazać ich twarze sadzą. Nazywają go Haji Firouz:
http://en.wikipedia.org/wiki/Haji_firouz
http://en.wikipedia.org/wiki/Nowruz
Podczas Nowruz jest również obchodzony znany u nas zwyczaj wiosennego sprzątania domu i obejścia - zobacz rozdział "Spring cleaning". Jest też, a jakże, dekorowanie jajek jako symbolu życia, odrodzenia i płodności.
Tak więc nie wyobrażam sobie, jak mogłoby zabraknąć Jarych Godów, biorąc pod uwagę, że istnieją u nas zwyczaje związane w tamtych kulturach z analogicznymi świętami. A może Feanaro jest Grinchem z amerykańskiej opowieści, tylko zamiast Bożego Narodzenia zabrał Jare Gody? :D :P Z drugiej strony, Szczodre Gody coraz bliżej, więc i Boże Narodzenie też... Strach pomyśleć, co to będzie :P :P

_________________
"Czcimy Swaroga, Świętowita,
Czcimy zasadę czynną Świata,
Co w mózgu mędrca, w ziarnku żyta,
W jądrze atomu, w pyłku kwiata" (A. Wacyk)

gg: 571717


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: niedziela, 21 listopada 2010, 00:13 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): piątek, 3 kwietnia 2009, 23:33
Posty: 223
Merytorycznie głosu zabrać nie mogę, bo tematu nie znam. Sądzę jednak, że potrafię ocenić warsztat naukowy, umiejętność korzystania ze źródeł, uczciwość intelektualną przejawiającą się np. w samokrytycyzmie, umiejętności przyznania się do błędu itp. Ostatnio dla rozrywki śledzę sobie dyskusję na forum wiara.pl i tutaj. (Niestety, nie mogę się włączyć, gdyż przez przypadek zostałem zabanowany, a administracja nie potrafi bana zdjąć.) W każdym razie polecam te dyskusje osobom, które zastanawiają się dlaczego internetowa twórczość naszego bohatera wzbudza zasadniczą nieufność. Rzecz o tym, czy przedchrześcijańscy Słowianie wierzyli iż człowiek ma jedną czy wiele dusz, oraz o tym, czy RKP pod szyldem "henoteizmu" wyznaje w gruncie rzeczy kryptomonoteizm.

_________________
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: wtorek, 23 listopada 2010, 12:02 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 625
Lokalizacja: Wilkowo
Och - wskazane przez ciebie miejsce to tylko niejako kontynuacja za wcześniejszymi dyskusjami np. http://rbi.webd.pl/phpBB/viewtopic.php?t=9055, http://www.rbi.webd.pl/phpBB/viewtopic.php?t=8835, http://www.rbi.webd.pl/phpBB/viewtopic.php?t=9371... Tylko nie bardzo rozumiem czemu ktoś, kto nie potrafił obronić swoich tez na forum rodzimowierczym, albo wielokrotnie próbował tam zdeprecjonować założenia cudzego związku przy praktycznie zerowym przedstawieniu własnego preferowanego (czy choćby nie wykazujący jakichś szczególnych zasług dla rodzimowierstwa po za internetowym gawędziarstwem), przenosi stare spory na na grunt "katolicki"... Czemu ma to naprawdę służyć? Jaki ma w tym prawdziwy cel?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: wtorek, 23 listopada 2010, 18:46 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): piątek, 3 kwietnia 2009, 23:33
Posty: 223
Nie bardzo rozumiem, czemu przywołujesz te linki sprzed roku. Jakie to ma znaczenie? Jakie znaczenie ma to, że dyskusja toczyła się na wiara.pl dla jej merytorycznej zawartości? Sam toczyłem tam ostre boje z Twoim adwersarzem, i fakt, że poganie dyskutują na katolickim forum o swoich sprawach uznaję za dobry dowcip Hermesa. Nie musi być w tym żadnego celu - gdzie jest różnica poglądów tam jest i spór, niezależnie gdzie się osoby znajdą - w przedziale pociągu, w pubie czy na wiara.pl.
W swojej dyskusji wielokrotnie poddawaliście się pod osąd czytelników i oto podałem opinię jednego (nie zdziwiłbym się, gdyby jedynego poza Wami) czytelnika. Nawet jeśli masz rację w kwestii dusz, to nie potrafiłeś mnie do tego przekonać, a sam sposób Twojej argumentacji ... wstrzymam się od złośliwości. W kwestii heno- poli- i monoteizmu przekonałeś mnie do tezy przeciwnej niż zamierzałeś.
Tak czy inaczej nie dziwię się już nikomu (np. Feanaro), że bez czytania umieszcza Twoją twórczość obok Dänikena.
Udało Ci się przeforsować, by dział słowiański na Rozstajach określić nie tylko jako rekonstrukcjonistyczny, ale też "inspirowany wierzeniami Słowian". Myślę, że gdybyś się tego trzymał, byłoby mniej nieporozumień ;D

_________________
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: środa, 24 listopada 2010, 10:13 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 625
Lokalizacja: Wilkowo
Rutilius napisał(a):
Nie bardzo rozumiem, czemu przywołujesz te linki sprzed roku.


W odpowiedzi na twoje linki, pod którymi można znaleźć kontynuacje starego sporu.

Cytuj:
Jakie to ma znaczenie? Jakie znaczenie ma to, że dyskusja toczyła się na wiara.pl dla jej merytorycznej zawartości?


No właśnie?

... Może np. lepiej obrazuje, że w takim przypadku najpierw należy sięgnąć do źródeł, a dopiero później budować swoje stanowisko - nie na odwrót.

Cytuj:
Sam toczyłem tam ostre boje z Twoim adwersarzem, i fakt, że poganie dyskutują na katolickim forum o swoich sprawach uznaję za dobry dowcip Hermesa.


To, że akurat poganie udzielają się m.in. na forach chrześcijańskich czy katolickich nie jest chyba jakoś specjalnie dziwne - podobnie jak na forach pogańskich udzielają się czasem chrześcijanie czy katolicy... Czymś innym wydaje się natomiast przenoszenie starych, często nierozstrzygniętych sporów na nowy (katolicki) grunt.

Cytuj:
W swojej dyskusji wielokrotnie poddawaliście się pod osąd czytelników i oto podałem opinię jednego (nie zdziwiłbym się, gdyby jedynego poza Wami) czytelnika.


Nie jedynego - p. np. wyp. z Wt lis 09, 2010 0:0

Cytuj:
Nawet jeśli masz rację w kwestii dusz, to nie potrafiłeś mnie do tego przekonać


Cóż, pewnie trudno byłoby przekonać wszystkich (p. choćby przykład adwersarza w tamtym watku).

Cytuj:
W kwestii heno- poli- i monoteizmu przekonałeś mnie do tezy przeciwnej niż zamierzałeś.


Wybacz ale tu do niczego nie przekonywałem... W przypadku znaczenia tych terminów, główną rolę odgrywają definicje słownikowe i opracowania religioznawcze.

Cytuj:
Udało Ci się przeforsować, by dział słowiański na Rozstajach określić nie tylko jako rekonstrukcjonistyczny ale też "inspirowany wierzeniami Słowian".


A co to za odległe zaszłości? Po za tym ja tam tego bynajmniej nie forsowałem. Owszem - byłem przeciwny określaniu rodzimowierstwa słowiańskiego wyłącznie jako rekonstrukcjonizm (bo to nie bractwo rycerskie - więcej było o tym np. tu: http://gniazdo.rodzimowiercy.pl/tekst.php?tekstid=633) ale zmiana, która została tam dokonana (i zasadniczo nadal niczego tak naprawdę nie zmieniała) została podjęta wyłącznie przez zarządców rozstajów.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: środa, 24 listopada 2010, 18:43 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): piątek, 3 kwietnia 2009, 23:33
Posty: 223
jak wyżej, sporu nierozstrzygniętego nie trzeba nigdzie przenosić - trwa wszędzie tam, gdzie pojawi się jednocześnie dany temat i adwersarze ;)
Wybacz skrót myślowy, ale pisząc
Rork napisał(a):
Rutilius napisał(a):
W kwestii heno- poli- i monoteizmu przekonałeś mnie do tezy przeciwnej niż zamierzałeś.

nie miałem na myśli definicji słownikowych, ale kwestię ich aplikacji do konkretnego zestawu twierdzeń teologicznych.

_________________
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: czwartek, 25 listopada 2010, 10:10 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 625
Lokalizacja: Wilkowo
Rutilius napisał(a):
jak wyżej, sporu nierozstrzygniętego nie trzeba nigdzie przenosić - trwa wszędzie tam, gdzie pojawi się jednocześnie dany temat i adwersarze ;)


Być może, choć zapewne są ku temu lepsze i gorsze miejsca...

Cytuj:
nie miałem na myśli definicji słownikowych, ale kwestię ich aplikacji do konkretnego zestawu twierdzeń teologicznych


...W tym miejscu warto w takim razie chyba pamiętać, kto jest upoważniony do ich formalnego reprezentowania. Pomijam, że każdy kto w realu był choć raz np. na święcie tej grupy (w tym także niektóre osoby z PFI) miał wówczas rzeczywistą, realną okazje przekonać się kogo ona zrzesza (i nie ma tu nad czym dłużej dywagować)...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: czwartek, 25 listopada 2010, 15:42 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Rork napisał(a):
...W tym miejscu warto w takim razie chyba pamiętać, kto jest upoważniony do ich formalnego reprezentowania. Pomijam, że każdy kto w realu był choć raz np. na święcie tej grupy (w tym także niektóre osoby z PFI) miał wówczas rzeczywistą, realną okazje przekonać się kogo ona zrzesza (i nie ma tu nad czym dłużej dywagować)...


Nie bardzo rozumiem oskarżeń o krypto-monoteizm. Od dobrych kilku lat chodzę na pogańskie, politeistyczne święta w chramie mazowieckim, gdzie normalnie wzywa się Bogów, składa im ofiary, w ich imię odnawia przyrodę. Są osoby, które poza poszczególnymi Bogami mówią również o większej, bardziej kosmicznej "sile", czasem identyfikując ją ze Świętowitem. Ale przecież nawet w Kupałę, główne święto, rytuał kieruje słowo "Boże" do Swaroga, zresztą wymienianego z nazwy dalej w liturgii. Zupełnie szczerze nie chce mi się wałkować kilkuletniej historii sporów internetowych, ale w praktyce przez ponad 4 lata obrzędowania z RKP nie natknęłam się na monoteizm.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: czwartek, 25 listopada 2010, 19:25 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): piątek, 3 kwietnia 2009, 23:33
Posty: 223
Przypominam tylko, że zaczęliśmy od wikipedii, a tam akurat kluczowe jest, czy ktoś potrafi przekonująco uzasadnić swój pogląd, czy ktoś w ogóle wie, skąd się on wziął, czy jest to rekonstrukcja faktycznego stanu wiedzy na temat dawnych wierzeń, czy też inspiracja pełnym lub cząstkowym stanem wiedzy. Aby było jasne - nie mam nic przeciw temu ostatniemu podejściu, w pewnym stopniu jest to konieczność (ale na Bogów, nie na wikipedii).
Skoro sformułowania na oficjalnej stronie dość jednoznacznie wskazują na treść inną, niż - jak się okazuje - było intencją autorów, to ewidentnie coś tu szwankuje.
Przychylam się do pomysłu Poszukiwacza, że warto by założyć pogańską wiki.

_________________
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: piątek, 26 listopada 2010, 00:30 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Rutilius napisał(a):
Przychylam się do pomysłu Poszukiwacza, że warto by założyć pogańską wiki.


Tzn. dotyczącą współczesnych ruchów pogańskich, czy blok historyczny?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: piątek, 26 listopada 2010, 00:39 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 28 grudnia 2009, 13:28
Posty: 401
Lokalizacja: z spod Gdańska
Idea fajna tylko konia z rzędem temu kto sie tym zajmie ;)

_________________
Picus (łac. dzięcioł)

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: piątek, 26 listopada 2010, 11:19 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 625
Lokalizacja: Wilkowo
Rutilius napisał(a):
Przypominam tylko, że zaczęliśmy od wikipedii,


No właśnie...

Cytuj:
a tam akurat kluczowe jest, czy ktoś potrafi przekonująco uzasadnić swój pogląd, czy ktoś w ogóle wie, skąd się on wziął, czy jest to rekonstrukcja faktycznego stanu wiedzy na temat dawnych wierzeń, czy też inspiracja pełnym lub cząstkowym stanem wiedzy. Aby było jasne - nie mam nic przeciw temu ostatniemu podejściu, w pewnym stopniu jest to konieczność (ale na Bogów, nie na wikipedii).


... a to nie do końca. Po pierwsze Wikipedia jak poniekąd sama nazwa wskazuje to encyklopedia z tym, że bynajmniej nie wyłącznie o tematyce historycznej (zawsze też można wyraźnie w haśle zaznaczyć, która jego część ma wyłącznie pochodzenie historyczne, a która jego część jest np. współczesnym nawiązaniem). Po drugie w tym konkretnie wątku nie chodziło bynajmniej o to "czy ktoś potrafi przekonująco uzasadnić swój pogląd" choć to w przypadku encyklopedii niewątpliwie kluczowe, ale o fakt jaki ma konkretnie miejsce w opisanym na samym początku tego wątku przypadku - gdzie pewnej osobie bynajmniej nie zależy na "przekonującym uzasadnieniu swojego poglądu" czy rzeczywistej weryfikacji cudzego, ale obliczone jest na całkowite wykasowanie informacji o pewnych zagadnieniach. JW - osoba ta "nie mówi konkretnie co w nim [w danym haśle] mu nie pasuje, tylko sabotuje każdą zmianę umożliwiającą zapoznanie się z tym zagadnieniem - nie dąży do przeredagowania hasła ale wyłącznie do jego usunięcia. [...] Gdzie tu naukowa rzetelność, szczególnie gdy za wszelką cenę dąży się do zablokowania dostępu do danej informacji (przez jej wykasowanie) zamiast próby wspólnego przeredagowania hasła tak by spełniało wszelkie zasady encyklopedyczności" Reasumując - ten wątek nie tyczy zasadniczo tego, że hasło encyklopedyczne winno być opracowane rzetelnie, najlepiej ze wskazaniem źródeł lub stosownych opracowań naukowych w danej dziedzinie (bo to chyba oczywiste i nie podlegające większej dyskusji), lecz dotyczy oceny pewnego konkretnego zachowania, pewnej konkretnej osoby, zmierzającej jedynie do wykasowania haseł z pewnej konkretnej dziedziny (bez jakiejkolwiek chęci na ich rzeczywistą weryfikację, poprawę czy rozwinięcie - czyli jak również wcześniej pisałem, na ich lepiej uźródłowionym, np. nowszym opracowaniu)...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: środa, 15 grudnia 2010, 16:24 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 5 października 2009, 01:27
Posty: 139
Lokalizacja: Warszawa/Gdańsk
Rork napisał(a):
... a to nie do końca. Po pierwsze Wikipedia jak poniekąd sama nazwa wskazuje to encyklopedia z tym, że bynajmniej nie wyłącznie o tematyce historycznej (zawsze też można wyraźnie w haśle zaznaczyć, która jego część ma wyłącznie pochodzenie historyczne, a która jego część jest np. współczesnym nawiązaniem).

Ja coraz bardziej przekonuję się do tezy, że wikipedia z prawdziwą encyklopedią ma niewiele wspólnego. Co to za encyklopedia, w której hasła redagują osoby nieznające się na danej tematyce? Osoby te często podejmują decyzje o usunięciu hasła. Są dziedziny, w których "demokracja" się nie sprawdza, np. nikt by nie chciał, aby sprzątaczka wykonywała operacje chirurgiczne na jego ciele. W pewnych sprawach potrzebne są rządy ekspertów.

Bardzo podoba mi się podejście twórców Britanniki - obecnie jest tak, że każdy może tam pisać artykuły, ale i tak muszą one zostać zatwierdzone przez redaktorów znających się na tematyce. Artykuły bez źródeł nie powinny w ogóle być dodawane; a na przyszłość mamy nauczkę, aby pisząc o dawnych tradycjach podawać POWAŻNE źródła, np. etnografów, archeologów czy historyków, a nie wiadomosci24.pl czy serwisy związków wyznaniowych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby podlinkować np. kronikę zamieszczoną na stronie któregoś ZW, ale na pewno nie wykładnię tej organizacji.

A jeśli chodzi o zarzuty o kryptomonoteizm, o których wspomniał Rutilius, to dla mnie są one śmieszne. Po pierwsze bowiem, w RKP praktykowana jest wiara politeistyczna; po drugie, wiara w wielu Bogów nie stoi na przeszkodzie w uważaniu, że wszyscy Oni są przejawami, elementami, "mieszkańcami" czy "potomkami" jakiejś wyższej Siły, będącej np. Metawszechświatem, zawierającym w sobie wszystko, także Bogów.

Mi osobiście takie przekonanie jest bardzo bliskie, przy czym skłaniam się do poglądów wyrażanych w hinduizmie, że istnieje niepoznawalny dla nas Najwyższy, który przejawia się w "podstawowym panteonie" - w hinduizmie są to dwie Trójce: Trimurti i Tridevi, natomiast wszyscy pozostali Bogowie sa przejawami czy wcieleniami któregoś z bóstw "panteonu podstawowego". Takie podejście umożliwia zarówno traktowanie Bogów jako istot niezależnych, mających swój charakter, wolę, cechy, dziedzinę, itd, jak i jako "części" Najwyższego, podobnie jak palce możemy traktować jako odrębne obiekty lub jako część dłoni. Są to niemniej współczesne przekonania wynikające z przeżyć duchowych, a nie poglądy Słowian 1000 lat temu - tzn. nie wiemy, czy nie uważali właśnie tak, ale nie mamy na to żadnych dowodów. Osobiście nie widzę powodu, aby odtwarzać dokładnie to, co było, gdyż każda religia powinna się rozwijać i na pewno by się rozwijała, gdyby nie została przerwana przez chrześcijaństwo.

Wracając do Wiki, to Feanaro nie budzi mojego zaufania przez swoje aroganckie i chamskie zachowania np. na forum RW. Co oczywiście nie znaczy,że artykuł o Jarych nie był kiepsko uźródłowiony, bo był. Z drugiej strony, anglojęzyczny artykuł o Samhain jest świetnie uźródłowiony, a i tak spory cały czas trwają, co niestety ale wynika z charakteru wikipedii, który mnie osobiście odstręcza.

_________________
"Czcimy Swaroga, Świętowita,
Czcimy zasadę czynną Świata,
Co w mózgu mędrca, w ziarnku żyta,
W jądrze atomu, w pyłku kwiata" (A. Wacyk)

gg: 571717


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jare Święto - usuniete z Wiki
PostNapisane: środa, 22 grudnia 2010, 20:46 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Rozważania metafizyczne o Bogu i Bogach wydzieliłam w nowy wątek w dziale Pogaństwo ogólnie - tutaj

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL