Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 07:34

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Tragedia narodowa (stosunek pogan do ważnych wydarzeń)
PostNapisane: czwartek, 15 września 2011, 17:56 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 sierpnia 2009, 18:56
Posty: 811
Lokalizacja: Orzesze, Śląsk
No właśnie- rozmawiamy o takich tematach i w ogóle z tym, że napisałeś że "poganie powinni" a ja takiej powinności nigdzie nie widzę. Robimy to ponieważ taka jest natura ludzi skupianych przez to forum a nie dlatego, że ludzie ci akurat są poganami. Wg mnie to ogromna różnica.

_________________
"Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth?
Can you hear them call, can you hear them sing?" Damh, the Bard


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tragedia narodowa (stosunek pogan do ważnych wydarzeń)
PostNapisane: czwartek, 15 września 2011, 22:14 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): wtorek, 6 września 2011, 21:33
Posty: 44
Poszukiwacz napisał(a):
Robimy to ponieważ taka jest natura ludzi skupianych przez to forum a nie dlatego, że ludzie ci akurat są poganami. Wg mnie to ogromna różnica.


A mnie się wydaje, że natura ludzi skupionych przez to forum jest bardzo różna. Poszczególne jednostki różnią się od siebie diametralnie z racji temperamentu, osobowości, cech indywidualnych, a w szczególności z racji tego, że to forum skupia ludzi bardzo różnych ścieżek, z których niektóre z samej zasady różnią się od siebie diametralnie. Trudno tu mówić o wspólnej naturze wiccanina, thelemity, asatryjczyka i rodzimowiercy. Wspólna szufladka "pogaństwo" niesie za sobą cechy wspólne, ale różnic jest również bardzo wiele.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Tragedia narodowa (stosunek pogan do ważnych wydarzeń)
PostNapisane: piątek, 16 września 2011, 01:16 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 26 listopada 2009, 00:28
Posty: 172
Lokalizacja: Katowice
Poszukiwaczowi przede wszystkim chodziło raczej o to, że dyskutujemy o różnych sprawach publicznych na forum
nie z musu, bo "powinniśmy jako neopoganie" to robić, ale temu, że akurat takie zagadnienia nas interesują
- nas jako ludzi, a nie nas jako "neopogan", którzy są różni co jest oczywiste, więc i wiadomo, że ta metka jest uproszczeniem
- w opozycji do wcześniejszej opinii że (neo)"poganie powinni zabierać głos" i że sprawy publiczne są przecież poruszane ;)

_________________
"Wystarczy być mężnym i wyruszyć w drogę."

"I am a wind across the sea, I am a flood across the plain
I am the roar of the tides, I am a stag of seven tines
I am a dewdrop let fall by the sun, I am the ferociousness of boars"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Tragedia narodowa (stosunek pogan do ważnych wydarzeń)
PostNapisane: piątek, 16 września 2011, 10:39 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 sierpnia 2009, 18:56
Posty: 811
Lokalizacja: Orzesze, Śląsk
Oj Kruczuś Ty mnie chyba za dobrze znasz ;)

_________________
"Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth?
Can you hear them call, can you hear them sing?" Damh, the Bard


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tragedia narodowa (stosunek pogan do ważnych wydarzeń)
PostNapisane: sobota, 15 października 2011, 20:20 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Poszukiwacz napisał(a):
No właśnie- rozmawiamy o takich tematach i w ogóle z tym, że napisałeś że "poganie powinni" a ja takiej powinności nigdzie nie widzę. Robimy to ponieważ taka jest natura ludzi skupianych przez to forum a nie dlatego, że ludzie ci akurat są poganami. Wg mnie to ogromna różnica.
Ponieważ piszemy na forum z własnej woli, bez żadnego przymusu, więcej - przy braku możliwości zmuszenia do jakiejkolwiek wypowiedzi, sądziłem, że oczywistym jest mobilne znaczenie określenia "powinni" jako zachęty do swobodniejszego wyrażania swoich opinii w kwestiach społecznych o zasięgu państwowym a nie jedynie lokalnym czy dotyczącym wyłącznie spraw pogaństwa. Dla mnie "powinni" od "musi" dzieli przepaść.
Najpewniej jednak źle wyraziłem moje intencje bo choć oczywistym jest, że trudno kogokolwiek zmusić na forum do jakiejś wypowiedzi to właśnie tak zostały moje słowa zrozumiane. dodatkowo, mimo wzdragania się przed opiniami politycznymi imputowano mi ową politykę.
Ujmę więc to, o co mi chodziło, inaczej. Mam wrażenie, że występowania jako poganie wyłącznie w sprawach pogańskich tworzy getto, i sprawia wrażenie, że wstydzimy się własnych aspiracji. Mam również wrażenie, że wynika to z niewiary we własne siły bądź poczucia przytłoczenia przez innowierczą większość. To mogą być uzasadnione odczucia. Zwracam więc uwagę, że można swą pogańską ekspresję, również w sprawach społecznych uzewnętrzniać. Pogaństwo nie wyklucza naszego uczestnictwa w życiu kraju właśnie jako pogan.

Zdanie to kieruję nie do tych, których wskazana możliwość aktywności nie interesuje, nie chcą jej, czy ich przerasta, ale do tych, którzy rozważają ją ale mają z tym problem. Sam również napotykam trudności. Z racji presji otoczenia i możliwych reperkusji dla rodziny nie ujawniam swobodnie swoich poglądów religijnych. Co nie oznacza, że je ukrywam. Ujawniam, lecz nie tak swobodnie jak bym chciał. I czasami robię to zabierając głos jako poganin - część tego społeczeństwa. Nie tak monolitycznie katolickiego, jak przedstawiają to masmedia (po wyborze Palikota oficjele prezentują zdziwienie, jak by erozja kościoła kat. była zaskoczeniem).
Otóż wydaje mi się, że poganie powinni (zgodnie z poprawnością polityczną przy tym określeniu dodaję: nie muszą, nie przymuszam, nie naciskam, nie wywieram presji a jedynie ja osobiście, ja Poświst, widzę korzyść w takim postępowaniu) wypowiadać się sprawach ogólno-społecznych pozapogańskich właśnie jako poganie. Widzę w tym korzyść dla zaistnienia w świdomości społecznej, w życiu kraju.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tragedia narodowa (stosunek pogan do ważnych wydarzeń)
PostNapisane: sobota, 15 października 2011, 20:27 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
No to byla okazja - wystartowac z listy Palikota jako poganin, i mysle ze warto to w nastepneych wyborach zrobic.

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Tragedia narodowa (stosunek pogan do ważnych wydarzeń)
PostNapisane: niedziela, 16 października 2011, 11:20 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Neri, od samego początku aż do ostatniego postu podkreślam, że nie chodzi mi o politykę.

Ta wiąże jeden wybór (ugrupowania politycznego) z całym pakietem już określonych stanowisk w sprawach światopoglądowych, gospodarczych, społecznych, dotyczących wizji przyszłości i roli historii. To z jednej strony ułatwienie (cały pakiet jak rodzaj gotowca), z drugiej strony ogranicza. Trudno uznać politykę za pomost porozumienia czy uzgodnienia stanowisk między jednym a drugi poganinem. Mogą przecież zgadzać się w jednym, mieć całkowicie różne stanowiska w innym. Stąd operowanie pakietami (jak w polityce) rodzi konflikt bo widząc wspólne poglądy napotykam się na rafę w postaci tych różnicujących. Na podłożu stanowisk politycznych zgadzamy się ze sobą, jednocześnie nie zgadzamy, zarazem występują w niej sprawy nam obojętne choć dla ugrupowania esencjonalne. Stąd osobom grupującym się podług innego, różnego od polityki klucza, jak my, trudno uzgadniać stanowiska polityczne, czyli w istocie pakietowe. Efekt widać na niektórych pogańskich forach grzęznących w ostre dyskusje polityczne, z czasem w zajadłość a nawet inwektywy. Bez pracy moderatorów tnących wątki pewnie fora te rozleciałyby się.
Znam ludzi ze spokojem dyskutujących o polityce ale do tego trzeba sporej wiedzy, doświadczenia, nastawienia na refleksję i właściwej atmosfery. Atmosfery salonu politycznego. My tworzymy salon pogański, nie polityczny :D

Zupełnie inaczej wygląda dyskusja o pojedynczych zagadnieniach społecznych. Odnosząc się do jednego stanowiska, w jednej sprawie, mogę się zgodzić, nie zgodzić, powiększać zasób wiedzy o zagadnieniu, modyfikować ją, dzielić odczuciami (o to chodziło mi gdy napisałem w tym wątku pierwszy raz) lub nie będąc zainteresowanym pominąć wątek. Owe pominiecie, zgodzenie się lub przeciwnie, nie ma wpływu na pozostałe spektrum zainteresowań czy odczuć.
To w kwestii ciągłego mieszania polityki do wypowiedzi o sprawach publicznych.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tragedia narodowa (stosunek pogan do ważnych wydarzeń)
PostNapisane: niedziela, 16 października 2011, 12:21 
Offline
Nadmilczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 24 czerwca 2009, 22:59
Posty: 28
Kiedy ginie w wypadku normalny czlowiek , a mam na mysli ludzi z normalna historia zyciowa ... nie prezydentow i jego swite , czy tez zostana pochowani z honorami godnymi krolow ? Nie bo zostana zlozone kondolencje , pojawi sie jakis urzednik , a za kilka lat po zmianie urzednikow nikt o tym nie bedzie pamietac.... Pomijajac , ze mimo tego kogos nie lubie ale mial racje w swoim chorym rozumowaniu co sie potwierdza " kiedy ginie jeden czlowiek to tragedia , gdy miliony to tylko statystyka " .... czego mamy teraz przyklad ... bo watpie by pamietano o ludziach takich jak my tutaj gdyby zgineli tragicznie ... lub szybko sie onich zapomni i przejdzie do porzadku dziennego ...wiec dla mnie temat jest zamkniety ... owszem to tragedia dla rodzin , ktorym wspolczje , ale wiele rodzin ma swoje tragedie i musza zyc dalej...

_________________
Śnij , jakbyś miał żyć wiecznie...Żyj , jakbyś miał dziś umrzeć...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Tragedia narodowa (stosunek pogan do ważnych wydarzeń)
PostNapisane: niedziela, 16 października 2011, 12:28 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
Ok, ale zauwaz, ze wypowiedzi na dowolny "publiczny" temat nawet jezeli sa apolityczne od strony wypowiadajacego to w uszach kogos spoza grupy, spoza srodowiska poganskiego, a jezeli dobrze rozumiem to wlasnie o wyjscie poza poganskie srodowiska chodzi w tym watku momoentalnie staja sie polityka. I to nie dlatego ze my tak chcemy, tylko dlatego ze tak chce "tlum". Obawiam sie ze od tego sie nie ucieknie.

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Tragedia narodowa (stosunek pogan do ważnych wydarzeń)
PostNapisane: niedziela, 16 października 2011, 14:18 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Nawet jeśli otoczenie wtłacza wypowiedź w polityczny szablon to ja mogę to prostować uściślając i deklarując apolityczność wypowiedzi (jak w tym wątku). Z drugiej strony nie przesadzałbym z tą polityką. Począwszy od tego, że różnie można rozumieć ten termin (od greckiej dbałości o wspólny dom - miasto, państwo; do marksistowsko leninowskiej walki o zdobycie i utrzymanie władzy) skończywszy na rozpatrywaniu i komentowaniu życia społecznego pod kątem ekonomii, postępu cywilizacyjnego, ewolucji, więzi społecznych itp. Jestem zmęczony polityką. Może nie polityką lecz zajadłością, z jaką się ją uprawia. Brak refleksji, pycha z jaką uznaje się własne racje za jedyne, kłóci mi się z politeistyczną, zatem tolerancyjną naturą. Nawet jeśli niektórym politeistom tej tolerancji trochę brakuje to przecież akceptują różnorodność bo ta jest immanentną cechą ich religii. Zmęczenie polityką, zatem unikanie deklaracji na forach w niej nie gustujących nie oznacza, że koniecznie muszę się zamknąć i ani pisnąć na tematy społeczne mające wymiar ogólnonarodowy. Nie godzę się na taki dyktat. Więcej uważam to za szkodliwe. Co to za wybór? - mówiąc o problemach czy zjawiskach krajowych, narodowych albo mówisz o polityce albo się zamknij. Dla mnie bez sensu.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL