Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest wtorek, 16 kwietnia 2024, 07:56

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: środa, 31 marca 2010, 15:23 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): piątek, 3 kwietnia 2009, 23:33
Posty: 223
A.: Oficjalne forumowe ogłoszenie o kampanii "Poganie jednym głosem"
W tym wątku proponujemy rozwinąć swobodną dyskusję o spisie.

Mam jeszcze taką propozycję, by federacja, jako "podmiot zbiorowy" wystąpiła do odpowiedniego ciała z oficjalnym zapytaniem, o to, czy wybór "poganin" będzie respektowany. Chodzi o zabezpieczenie przed argumentem niedouczonych ankieterów typu "Poganin? Nie ma takiej religii, nie ma takiego związku wyznaniowego zarejestrowanego". Gdyby była oficjalna odpowiedź można by nią rozwiać wątpliwości.

_________________
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: spis2011
PostNapisane: piątek, 2 kwietnia 2010, 00:47 
Offline
Milczek

Dołączył(a): wtorek, 23 marca 2010, 17:56
Posty: 5
"Tytułem wstępu*

W 2011 roku będziemy mieli możliwość podania swojego wyznania w spisie powszechnym. Jesteśmy różni. Niektórzy z nas podążają konkretną pogańską ścieżką. Inni nie są pewni, jak się określić. W czasie spisu możemy określić się wspólnym mianem – poganin.

Po co?

Żyjemy w demokracji. Określając się jako poganie w ankiecie spisowej, dajemy sobie szansę na to, żeby społeczeństwo i wybrane przez społeczeństwo władze zobaczyły nas jako liczącą się grupę.

Co to da?

To zależy od nas samych. Niewidzialni nie mają głosu. Jako rozpoznawalne wyznanie możemy korzystać ze zdobyczy demokracji, bronić swoich praw i występować o przywileje.

Dlaczego mamy mówić jako poganie jednym głosem?

Z pewnością różnimy się między sobą. To dobrze. Łącząc się jako poganie, tworzymy większą, bardziej liczącą się grupę. Jednocześnie nie musimy tłumaczyć się ze szczegółów naszej praktyki. Jest precedens. W Wielkiej Brytanii po dodaniu do siebie wyznawców różnych pogańskich wyznań „pogaństwo” okazało się piątą pod względem liczebności religią w tym kraju. Doprowadziło to do powstania organizacji PEBBLE, pośredniczącej między różnymi organizacjami pogańskimi i rządowymi.

Ktoś może powiedzieć: „Wiara jest moją prywatną sprawą.”

Oczywiście, ale jako osoba nic nie stracisz, a jako przedstawiciel grupy zyskasz. Informacje uzyskane podczas spisu powszechnego są poufne i służą celom statystycznym. Nie ujawniasz się jako poganin. Sprawiasz tylko, że grupa stanie się widoczna.

Ktoś może powiedzieć: „Poganie są prześladowani.”

Prawo polskie i europejskie chroni wszystkich członków społeczeństwa. Konstytucja gwarantuje swobodę wyznania. We współczesnym świecie nie ma miejsca na prześladowania religijne, a demokracja jest po stronie tych, którzy z niej korzystają. Właśnie dlatego, by nie dopuścić do prześladowań, powinniśmy przemówić."

*http://spis2011.org/


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: spis2011
PostNapisane: piątek, 2 kwietnia 2010, 11:04 
Offline
Szpieg jezuitów
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2007, 15:15
Posty: 1883
Lokalizacja: Piaseczno k. Warszawy
Milo, ze Ci sie podoba, ale to inicjatywa czlonkow PFI Polska, wiec o niej wiemy :)

_________________
- Wołanie kotów - odparł, jakby zdradzał jej wielką tajemnicę - to zwykle niezbyt produktywna czynność.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: środa, 7 kwietnia 2010, 10:36 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Enenna napisał(a):
Dyskusja nie zamarła, przeniosła się na specjalne podforum osób zainteresowanych kampanią. Nasze banery jeszcze nie są dostępne, ale niedługo oficjalnie wystartujemy. Wciąż zapraszamy grafików do współpracy.


Po pierwsze odnosnie tego baneru:
Obrazek
koncowka za szybko sie zmienia a przez to, to co najwazniejsze nie dosc ze pod koniec to jeszcze przestaje byc czytelne...

Po drugie - pozwolilem sobie przygotowac moze nie tyle wlasny baner co animacje GIF, ktora mozecie smialo wykorzystac na swoich stronach:

Obrazek Obrazek

(roznia sie adresem strony na koncu - jeden ja ma, a drugi nie). Mam nadzieje ze sie spodobaja.... :) Chodzi w nich o to by unaocznic, ze nie zaleznie od tego jak sie deklarujemy (czesto sprzeczajac sie o semantyke), to istnieje jeden trzon wspolny - Poganin...


Ostatnio edytowano środa, 7 kwietnia 2010, 11:06 przez Rork, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: środa, 7 kwietnia 2010, 11:06 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Cool :D

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: środa, 7 kwietnia 2010, 11:18 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Nie. Nie cool :D
Myślę, że szybsze mignięcie nazw poszczególnych wyznań pogańskich ma na celu skierowanie uwagi pogan różnych ścieżek na deklarację jednowyrazową "poganin". Rzecz w tym, że nie wiemy jak zostanie potraktowany inny wpis. Np. czy wpisy:
poganin (rodziomowierca słowiański)
poganin (Asatru)
poganin (wicca)
poganin (animista)
nie zostaną potraktowane rozdzielnie i całe nasze przygotowania diabli wezmą. Okaże się, że jest sporo jakichś egzotycznych grupek kanapowych, które nie mają znaczenia i nie ma sensu się z nimi liczyć. Exemplum - środowisko pogańskie nie istnieje.
Przypominam, że katolicy są bardzo zainteresowani by tak było, a w różnorakich instytucjach pracuje mnóstwo katolików i członków partii mających w swym programie deklaracje wyznaniowe (chrześcijańskie oczywiście). I nie dzielą się na parafie, diecezje, czy w inny sposób.
Rozumiem nasz udział w tym spisie polega nie na walce z chrześcijaństwem ale na zwróceniu uwagi decydentów na nasze istnienie. Jeśli damy się podzielić to uwagi nie zwrócimy.

Teraz najważniejsza sprawa związana z dopiskami w nawiasach. Otóż wydaje mi się, że nie będzie papierowych formularzy. Omawiane są trzy metody stosowane łącznie. Pierwsza to zebranie tzw. twardych danych z baz danych. Pozostałe dwie dotyczą samego wywiadu z respondentem. Zostanie użyty, gdzie to możliwe, wywiad telefoniczny a gdzie niemożliwe, elektroniczny terminal, na którym ankieter będzie wpisywał nasze odpowiedzi. Być może na dotykowym ekranie. Trudno sprawdzić wpis, przyjrzeć się co ankieter zamieścił, bo po zapisie odpowiedzi pojawia się następne pytanie a stare znika. Oczywiście wiele osób będzie dociekliwych ale wiele, o ile nie większość, nie. I jeśli te osoby nie podadzą jednoznacznego brzmienia, najlepiej jednowyrazowego, to pojawi się wiele przekłamań. Za to w przypadku katolików nie pojawią się żadne przekłamania bo wszyscy znają to wyznanie, ba - zakłada się, że taki jest standard (wyznanie domyślne).
Przez telefon nie zostaną zapisane żadne nawiasy. Wymienione wyżej formy nazw wyznań z dookreśleniem w nawiasach zostaną po prostu uznane za odrębne.
Ja oczywiście byłbym zainteresowany informacją ilu jest słowiańskich pogan (rodzimowierców) w Polsce. Sądzę jednak, że na tyle mało by zostać zmarginalizowanym w przypadku podzielenia pogan na poszczególne ścieżki. Katolicy się nie podzielą. W stosunku do deklaracji samego kościoła poważnie uszczuplą ich liczbę ateiści ale i tak będzie ich wielu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: środa, 7 kwietnia 2010, 11:29 
O rety, co mam wpisać w nawiasie? "rodzimowierca słowiański" czy "wiccanin"? Żadna odpowiedź nie będzie stuprocentowa ...


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: środa, 7 kwietnia 2010, 11:35 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Swietoslaw napisał(a):
O rety, co mam wpisać w nawiasie? "rodzimowierca słowiański" czy "wiccanin"? Żadna odpowiedź nie będzie stuprocentowa ...
Nie jestem pewien czy żartujesz czy nie :D więc na wszelki zadeklaruję jasno moje zdanie - jednowyrazowo: poganin.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: środa, 7 kwietnia 2010, 11:39 
Nie żartuję, siedzę w eklektycznym czarostwie a system opieram na słowiańskiej tradycji - tak więc na wpół ze mnie rodzimowierca, na wpół importowany (cóż, nikt nie jest czysty rasowo nawet w światopoglądzie :D ). Poganin na pewno, ale co w nawiasie?


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: środa, 7 kwietnia 2010, 11:45 
Podaj po prostu "Poganin"...
Podziały na wszelakie tysiące ścieżek to sobie można w kółku intelektualistów robić. Jeśli chodzi o coś takiego jak spis, podajesz możliwie najjaśniejszą odpowiedź. Przecież jak wyrabiałeś sobie dowód to nie mówiłeś "no oczy to niby mam zielone, ale wie pani... troszke szarego też jest, a w sumie to jeszcze mam takie przebarwienia na tęczówce, takie żółtawe"...

Ludzie.

Cytuj:
nikt nie jest czysty rasowo


;|


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: środa, 7 kwietnia 2010, 11:57 
W Anglii podobno ma byc opcja 'poganin' wsrod listy roznych religii a kolo niej miejsce zeby wpisac swoja sciezke. Zobaczymy.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: środa, 7 kwietnia 2010, 12:04 
Oj, ale Anglia to już cywilizacja... Jak się rozglądasz na BBC to masz do wyboru opcję wyznania bodaj "pagan - wiccan" i "pagan other". Polska niestety jeszcze nie dotarła do tego etapu. ;)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: środa, 7 kwietnia 2010, 12:54 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
To moze po kolei...

1. Myślę, że szybsze mignięcie nazw poszczególnych wyznań pogańskich ma na celu skierowanie uwagi - jakiej uwagi skoro staje sie to nieczytelne... zamazane? Wybija sie za to pierwsze - Polak katoliki, długo i wyraźnie, a do tego na samym początku.

2. Rzecz w tym, że nie wiemy jak zostanie potraktowany inny wpis. - generalnie nie wiele wiemy... bo czy ktos z was robil (choćby w ramach swojego najbliższego środowiska) jakieś wstępne, próbne badania? Bo ja tak (mogę podać link do jednej z takich ankiet*) i na ich podstawie ze sporym prawdopodobieństwem wnoszę, ze np. a) najczęstszymi udzielanymi odpowiedziami wsrod szeroko rozumianych "pogan polskich" będzie albo Poganin albo Rodzimowierca słowiański albo odpowiedzi klasyfikowane jako inne**. b) ludzie (szczególnie w tym kraju) nie luba jak im sie cos próbuje narzucać i ogranicza możliwość wypowiedzi, bo każdy jest najmądrzejszy, najpiękniejszy i najzdolniejszy... Reasumując - jakie w tej sytuacji jest najlepsze rozwiązanie (pomijając, ze naturalnie jeszcze sie taki nie narodził co by wszystkim dogodził)? Wypracowane na drodze kompromisu (spełniające oczekiwania możliwie najszerszej grupy osób). Umożliwiające zarówno określenie nas niejako głównym trzonem jak i (w nawiasie) doprecyzowanie swojej ścieżki (przy czym doprecyzowanie w nawiasie jest możliwością, pewna dodatkowa opcja a nie obowiązkiem - jesli komuś w zupełności wystarcza samookreślenie jako Poganin, to nie ma on najmniejszego problemu). A jak ktoś z wykonujacych spis nie wie jak powinien byc potraktowany nawias uściślający w odpowiedzi to niech sie zwróci z odpowiednim pytaniem do Rada Języka Polskiego.

* Może warto by taka lub podobna (badająca opinie) ankieta pojawiła sie na stronach PFI?
** W ramach jednego z większych for Rodzimowierczych, na tego rodzaju ankietę (przed jakimikolwiek akcjami jak omawiane w niniejszym wątku) 60% zadeklarowało sie jako Rodzimowierca słowiański, 17% Poganin (uściślenie przymiotnikowe) np. Poganin (rodzimowierca słowiański) a tylko 8% jako Poganin (tyle samo co jednoczlonowo po prostu jako Rodzimowierca). Wniosków chyba nie muszę formułować bo sa dostatecznie wyraźnie widoczne. Jeśli natomiast możemy sobie pozwolic na utratę głosów ponad 85% rodzimowiercow (bo przypuszczam, ze większość np. z tych 60% przy odpowiednio przeprowadzonej akcji informacyjnej dało by sie przekonać do opcji Poganin (uściślenie przymiotnikowe)) to wybacz ale chyba cala ta akcja traci większy sens...

Reasumując - dla tego właśnie należy znaleźć takie rozwiązanie, ktore nie uszczupli (a wręcz przeciwnie) grona Pogan, a jednocześnie umożliwi każdemu bardziej precyzyjne samookreślenie np. (rodzimowierca słowianski)... Rozwiązanie, które niejako przyciągnie największą grupe osob. A jakie tego dodatkowe korzyści? Otóż wyniki tego spisu maja byc przesłane do UE - nawet jesli wiec udostepnione przez GUS dane nie beda specjalnie szczegółowe, to będzie można je wydobyć przez struktury Unijne - dowiemy sie nie tylko ile jest wszystkich pogan w kraju ale również ilu poszczególnych ścieżek...

3. Otóż wydaje mi się, że nie będzie papierowych formularzy. - wydaje mi sie, ze za wiele rzeczy opierasz na tym co ci sie wydaje... A na poważnie - spis ma byc częściowo przeprowadzony droga elektroniczna (internet), część telefonicznie, a część papierowo (wystarczy zapoznać sie z materiałami GUSowskimi). Kazdy jednak po zebraniu swoich danych bedzie mogl jednak na koniec wejsc do internetu i sprawdzić poprawność zebranych o sobie danych, a w razie błędu je poprawić. Po drugie - z tego co juz dowiedziałem sie osobiście z b. bezpośrednich zrodel - w początkowych założeniach pytanie o wyznanie ma byc pol otwarte, czyli będą wymienione z nazwy główne nurty wyznaniowe oraz opcja inne z molziwoscia wpisania własnego czyli np. Poganin (Rodzimowierca slowianski)... Naturalnie takie rozwiazanie w uprzywilejowanej pozycji stawia po raz kolejny związki największe (bo podsuwają gotowe proste wyjscie z odpowiedzi) i tym bardziej potrzebne jest z naszej strony zawiązanie wspólnego frontu promującego jednolity sposób odpowiedzi z naszej strony. Naturalnie tam gdzie to możliwe niech to po prostu będzie odp. Poganin a w innym razie (będąc realistami - szczególnie po próbnych badaniach sondażowych - winniśmy sie na to w pełni świadomie przygotować) odp. Poganin + doprecyzownaie w nawiasie.
Przy okazji - zaczął sie właśnie z początkiem tego miesiąca spis próbny w kilku regionach kraju - można dopytac o więcej szczegółów... Mozna juz niejako b. konkretnie sprawdzić jak to wygląda (udzielanie odpowiedzi na pytanie dot. wyznania... i czy mozna w nich zawrzeć nawias) i jaki przyjety wspolny front w udzielaniu odpowiedzi bedzie dla nas najkorzystniejszy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: środa, 7 kwietnia 2010, 15:00 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): piątek, 3 kwietnia 2009, 23:33
Posty: 223
Ważny głos na ten temat W. Jóźwiaka.
http://www.taraka.pl/?id=gdziejazyje__K1

_________________
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: środa, 7 kwietnia 2010, 23:43 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Pozwólcie, że zabiorę głos, bo szykuję się do bliższej, bezpośredniej rozmowy na temat Spisu w organizowanym wspólnie z RKP Ogólnomazowieckim Spotkaniu Rodzimowierczym.

1. Rutiliusie, dzięki za linka. Pan Jóźwiak zwraca uwagę na ważną sprawę, jednak, mam wrażenie, zbyt ogólnikowo potraktował temat. Pytanie o wyznanie nie będzie obowiązkowe, chociaż fakt, że wszystkie dane (w tym także tak poufne jak wyznanie czy adresów mailowych) będą w jednym dokumencie informatycznym, powiązane z nr PESEL, jest dość niepokojące. Opiera się też na artykułach z 2009 roku, jeszcze sprzed publikacji ustawy. Z drugiej strony w Spisie w 2002 roku w jednym formularzu widniało imię i nazwisko ze wszelkimi danymi. Rozumiem, że wówczas nie precyzowano konkretnie której osoby z wymienionych dotyczy udzielona odpowiedź, ale nie sądzę, aby w 2011 było inaczej. Wyobrażam to sobie tak, że po prostu u góry w formularzu podaje się obok nazwiska także nr PESEL, a dalsze udzielanie odpowiedzi jest zbiorowe. Właściwie, aby się dowiedzieć jak to wygląda, trzeba by mieć dostęp do formularza Próbnego Spisu - który jednak jest dostępny po rejestracji internetowej tylko dla obywateli wylosowanych gmin (podaje je ustawa).

2. Rorku - ja w zupełności zgadzam się z Poświstem, jego argumentacja jest naprawdę ważna. Po Twoich uwagach, Rorku, przeczytałam dokładnie ustawę i towarzyszące jej rozporządzenia i załączniki. Nie wszystko wygląda w niej tak, jak to opisałeś. Najważniejsze dla nas, moim zdaniem, jest sformułowanie art 3.:
Cytuj:
Art. 3. W przypadku braku pełnego zakresu danych lub konieczności ponoszenia nadmiernie wysokich kosztow zbierania danych w badaniu pełnym stosuje się
statystyczne metody szacowania danych.


Nie trudno wyobrazić sobie, że jest to artykuł ukuty dokładnie po to, aby zwolnić statystyków z obowiązku drobiazgowego interpretowania niejasnych sformułowań. Jestem też przekonana, że w przypadkach, jak podałeś, w których należałoby zasięgnąć zewnętrznej opinii np. Rady Języka Polskiego za każdym razem, gdy ktoś podaje egzotycznie brzmiące dookreślenia (czasem nie występujące nawet w słownikach języka polskiego. np. wicca/wikka?), to ten artykuł pozwoli rachmistrzom sobie taki przypadek olać i wrzucić do znacznie szerszego worka (może np. poganin).

Nie będzie także zbierania danych metodą "papierową":
Cytuj:
Art. 14. b) od 8 kwietnia do 30 czerwca 2011 r. — przeprowadzenie
przez rachmistrza spisowego, z wykorzystaniem formularza elektronicznego zainstalowanego na przenośnym urządzeniu elektronicznym, bezpośredniego wywiadu z osobą objętą spisem;
i to sformułowanie pojawia się w ustawie za każdym razem, gdy mowa jest o bezpośrednim pozyskiwaniu danych. Także argument Pośwista zachowuje ważność.

Do EUROSTATu nie zostaną przekazane surowe dane, ale gotowe, zestawione wyniki NSP. Mówi o tym sama ustawa wyraźnie zabraniająca przekazania materiału statystycznego jakiemukolwiek innemu podmiotowi (a więc także EUROSTATowi)
Cytuj:
Art. 10. 3. Dane, o ktorych mowa w ust. 1, nie mogą być
ujawniane w celach innych niż określone w art. 10 ustawy o statystyce publicznej. Prezes Głownego Urzędu Statystycznego zapewnia ochronę tych danych.
4. Przetwarzanie danych, o których mowa w ust. 1, nie może być powierzone innemu podmiotowi.

a także informacja widniejąca na stronie GUS:
Cytuj:
„Wyniki spisu powinny być przekazane do EUROSTAT–u w ciągu dwóch lat po zakończeniu spisu, tj. do końca 2013 roku”


Nie mamy zatem co liczyć na to, że EUROSTAT przeliczy nas porządniej i u niego będziemy mogli dochodzić swoich praw. W naszym żywotnym interesie jest zadbanie o to, by wyniki naszego własnego, polskiego Spisu umożliwiły nam dochodzenie naszych praw i skuteczne wyrażanie obywatelskiej woli w naszym lokalnym, bezpośrednio nas dotyczącym systemie społeczno-prawnym.

Będę optować i namawiać do jasnego, jednoznacznego dla GUSu deklarowania różnorodnych form pogaństwa - właśnie pod kompromisowym, ale mającym największe szanse na statystyczne uwzględnienie, sformułowaniem poganin.

Dodatkowo zastanawiałam się, czy wobec faktu, że GUS, wbrew informacji podanej na swojej stronie:
Cytuj:
W ramach konsultacji społecznych projekt został przesłany do przewodniczących: [...] oraz kościołów i związków wyznaniowych [...] w Polsce.
, nie przesłał projektu do pogańskich związków wyznaniowych, można zaproponować GUSowi przynajmniej propozycję interpretacji sformułowań udzielonych przez pogan w SN2011. To jednak, jak sądzę, mogłoby zostać poczytane jako próba ingerencji w kompetencje administracji publicznej, i więcej szkody mogłoby wyrządzić niż przynieść praktycznego pożytku.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: czwartek, 8 kwietnia 2010, 09:36 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Coz - nie bede tworzyl kolejnego eleboratu by odpowiedzic na powyzszy post skoro zamierzamy to niebawem omawiac w realu na wskazanym przez ciebie spotkaniu. Dodam tylko tyle, ze po za teoretycznymi zalozeniami nalezy tez bardziej zwracac uwage na nasze polskie realia... i to obu stron. Faktem np. jest, ze sa osoby w ramach naszych srodowisk sklonne zadeklarowac sie jako poganin, jak roniez takie ktore nigdy tego nie uczynia bez wzgledu na argumentacje jak i takie ktore sa sklonne do pewnych kompromisow... Jeszcze raz proponuje wiec przeprowadzic wstepne badania np. w formie ankiet w ramach naszych portali (na stronie RKP wlasnie taka zostala umieszczona na prawym marginesie, wyniki tutaj: http://www.rkp.w.activ.pl/index.php?option=com_poll&task=results&id=2) jak rowniez dotrzec do osob ktore wziely udzial w tegorocznym spisie probnym.

PS. Moja rada odnosnie zasięgniecia zewnętrznej opinii np. Rady Języka Polskiego dotyczyla nie tego, gdy ktoś podaje egzotycznie brzmiące dookreślenia ale uzycia nawiasu w takich przypadkach.

PS.II. Przy okazji "Pozwólcie, że zabiorę głos, bo szykuję się do bliższej, bezpośredniej rozmowy na temat Spisu w organizowanym wspólnie z RKP Ogólnomazowieckim Spotkaniu Rodzimowierczym." - odezwij sie pilnie w tej sprawie bo nasze proby kontaktu z doba cos oastanio spelzaja na niczym...


Ostatnio edytowano czwartek, 8 kwietnia 2010, 16:10 przez Rork, łącznie edytowano 4 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: czwartek, 8 kwietnia 2010, 13:10 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Rork napisał(a):
Faktem np. jest, ze sa osoby w ramach naszych srodowisk sklonne zadeklarowac sie jako poganin, jak roniez takie ktore nigdy tego nie uczynia bez wzgledu na argumentacje jak i takie ktore sa sklonne do pewnych kompromisow...
Dla mnie podanie rachmistrzowi określenia poganin jest właśnie kompromisem. Gdyby pytano mnie o wyznanie w jakiejkolwiek innej ankiecie podałbym poganin słowiański bądź rodzimowierca słowiański.
O elektronice przeczytałem właśnie na stronie GUSu. "Wydaje mi się" to figura retoryczna, której nadużywam. Poprawię się.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: wtorek, 13 kwietnia 2010, 10:03 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 30 marca 2010, 11:48
Posty: 72
Lokalizacja: Midgaard
Osobiście jestem zwolennikiem współdziałanie pogan.

Moje argumenty są dziecinnie wręcz proste. Razem możemy więcej i po jaką cholerę budować podziały? Czy nie wystarczy to, że mamy swoich Bogów, swoje wierzenia, swoje systemy wartości i tak dalej i tym podobne? Może zamiast zajmować się dzieleniem pogan na Asatru, Rodzimowierców, Wiccan, Druidów, Szamanów i sam nie wiem co jeszcze przyjąć do wiadomości, że jesteśmy WSZYSCY poganami? Osobiście nie widzę nic złego we współpracy kinredu i rodziny rodzimowierczej. Żercy i godiego. To niby zabronione, czy jak? Oczywiście każdy ma prawo do własnego zdania i nie zdziwię się jeśli zaraz ktoś wyskoczy z tekstem za wyodrębnianiem poszczególnych grup pogańskich. Zgadzam się. Zachowajmy odrębność, działając razem. Razem możemy więcej zdziałać, a na sukcesie rodzimowierców choćby tak naprawdę możemy skorzystać wszyscy. Wystarczy przestać się kłócić i zacząć się dogadywać. Każdy wpisze tak, jak mu serce podyktuje, ale ja wpisze się jako POGANIN bez żadnego nawiasu.

Właśnie, jest może jakiś link do tej propagandówki (no chyba, że przeoczyłem)? Zamieszczę na swoim forum.

_________________
The time is coming...
It will be done soon...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: wtorek, 13 kwietnia 2010, 15:39 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Tyrson,

zajrzyj do działu Ogłoszenia Federacji: Oficjalne forumowe ogłoszenie o kampanii "Poganie jednym głosem", znajdziesz tam potrzebne materiały.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: wtorek, 4 maja 2010, 09:16 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
W nowej Polityce artykuł o spisie

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: wtorek, 4 maja 2010, 14:59 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 11 stycznia 2008, 17:36
Posty: 627
Lokalizacja: Zachodnie rubieże
Wspominaja tam o uwagach wnoszonych w zwiazku z mozliwym jednym wyborem rpzynaleznosci etnicznej, za to nie wspominaja o kwestii wyznania.
Chyba jeszcze nie nabralismy rozpedu :D

_________________
Ryby w sposób nietypowy opanują styl grzbietowy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: wtorek, 4 maja 2010, 15:15 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Candomble,

list w tej sprawie jest już gotowy, czeka tylko na oficjalne podpisy :-) Myślę, że w tym tygodniu odpowiedni dyrektor będzie już nad tym pracował.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: wtorek, 4 maja 2010, 19:35 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 11 stycznia 2008, 17:36
Posty: 627
Lokalizacja: Zachodnie rubieże
My tez mamy cos podpisywac?

_________________
Ryby w sposób nietypowy opanują styl grzbietowy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: wtorek, 4 maja 2010, 19:40 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Wysyłamy: PFI Polska oraz Rodzimy Kościół Polski. Jeśli masz jakąś organizację społeczną, która chciałaby się do takiej akcji przyłączyć, to zapraszamy (szczegóły w sekcji Kampania Spis, do której dostęp masz ;-))


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: środa, 5 maja 2010, 19:42 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Tak sobie szperając po necie wpadłam na raport CBOS z poprzedniego roku o religijności Polaków Wiara i religijność Polaków
W kontekście spisu interesujące jest, na ile potwierdzą się dane: blisko 95% dorosłych Polaków niezmiennie uznaje się za katolików, 1,2% przyznaje się do innych wyznań, 1,2% uważa się za chrześcijan bez precyzowania wyznania, a 2,1% deklaruje się jako ateiści lub agnostycy.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: czwartek, 6 maja 2010, 11:56 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
W Polityce opisano jak będzie wyglądał spis: http://www.polityka.pl/kraj/analizy/150 ... echny.read

Zainteresował mnie fragment, który może być dla nas zarówno porażką (przy bierności) jak i sukcesem (przy aktywności)
Cytuj:
Nowy sposób przeprowadzania spisu zakłada też, że pełną procedurą objęty zostanie jedynie co piąty obywatel i mieszkanie. Resztę obejmie tzw. samospis. Każdy będzie mógł się wcielić w rolę rachmistrza. Po zarejestrowaniu się na stronie GUS będziemy mogli utworzyć własny login i hasło, a na ekranie komputera otworzyć ściągnięty przez Internet formularz spisu, który już w części będzie wypełniony danymi pozyskanymi przez GUS z różnych rejestrów
Nie wierzę w to, że 80% Polaków jest w stanie dokonać "samospisu". Komputery ma 40% społeczeństwa (liczonego jako rodziny), a i tak w wielu domach wiedza informatyczna ograniczona jest do dzieci. Powiedzmy, że te 40% Polaków jest w stanie dokonać samospisu. Założenie przewiduje, że rachmistrze dotrą do 20% społeczności. Podejrzewam, że ci, do których nie dotrą, a którzy się nie spiszą sami, zostaną potraktowani statystycznie. To zagrożenie uśrednienia nas z katolikami, zarazem szansa. Szansa bo poganie są zazwyczaj młodsi od moherów, bardziej obeznani z komputerami. Jeśli wykażą aktywność samospisując się mogą nawet minimalnie przechylić szalę uśrednień na korzyść pogaństwa.
Sądzę, że należy dowiedzieć się w GUS jak technicznie należy dokonać samospisu, jak zakłada się w GUS login i hasło, czy można odzyskiwać zapomniane hasło i w jaki sposób. Wreszcie gdzie dokładnie będzie umieszczony formularz spisowy (adres strony).
Myślę również, że po rozpoczęciu spisu trzeba dokonać go w formie samospisu i wynotować adres podstrony z formularzem, potrzebne dokumenty, jakieś pułapki, i tę wiedzę rozesłać po wszystkich pogańskich grupach, forach, związkach wyznaniowych i znanych nam indywidualnych poganach. I umieścić na naszych spisowych stronach. By wykazać sprawność już wcześniej musimy przygotować listy adresowe.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: czwartek, 6 maja 2010, 12:03 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Zgadzam się z Tobą Poświście, jednak powiem Ci co, moim zdaniem, jest największym dla nas utrudnieniem:
Fakt, że NIKT jeszcze nie wie jak będzie wyglądała pełna wersja formularza, zwłaszcza w obszarach kontrowersyjnych, jak kategoria wyznania. Niestety, próbny spis, który jest dostępny także w formie samospisu (można ściągnąć ze strony GUS: http://form.stat.gov.pl/nsp/info.htm, są tu też podane informacje dotyczące samej aplikacji i rejestrowania się na stronie GUS), jest niekompletny i nie pokazuje interesujących nas tematów.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy dostępny będzie pełen formularz, ponieważ cały czas nanoszone są na niego poprawki (różne grupy zgłaszają swoje zastrzeżenia już do samej części próbnej - m.in. wspomniane mniejszości etniczne w pytaniu o narodowość etniczną).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: czwartek, 6 maja 2010, 13:54 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Niemniej jak widać kampania ma sens i trza się sprężyć...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: czwartek, 6 maja 2010, 22:43 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 maja 2008, 20:16
Posty: 423
Lokalizacja: Na Pograniczu, między Malborkiem a Elblągiem
A ja sie zastanawiam czy w takim spisie z kwestii intymnych oprocz wyznania pojawi sie jeszcze no nie wiem,np. stan cywilny, orientacja, przebyte/obecne choroby. Moze to glupie mysli...ale tak zaczalem sie nad tym zastanawiac. Mozliwe,ze takie pytania wogole nie padna,ale jesli tak to czy taki formularz zostanie uznany za prawidlowy,jesli ktos nie wypelni jakiejs rubryczki?

_________________

Born of Water
Cleansing, powerful
Healing, changing
I am.


Cokolwiek by się nie działo, My, Czarownice zawsze jesteśmy bezpieczne. To My przydarzamy się innym ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: czwartek, 6 maja 2010, 22:56 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 15 listopada 2009, 18:52
Posty: 667
Lokalizacja: prosto z drzewa
albo wypełni rubryczkę słowami "g**no was to obchodzi"? :mrgreen:
takie pytania to byłoby już ostre przegięcie. już pytanie o religię jest dość kontrowersyjne i może być traktowane jako inwigilacja, co zauważył p. Jóźwiak

_________________
Istnieje tylko Zło i Większe Zło, a za nimi oboma, w cieniu, stoi Bardzo Wielkie Zło. I widzisz, niekiedy bywa tak, że Bardzo Wielkie Zło chwyci cię za gardło i powie: "Wybieraj, bratku, albo ja, albo tamto, trochę mniejsze".


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL