Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 11:28

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: czwartek, 6 maja 2010, 23:34 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Są dwie kategorie - pytania obowiązkowe, i pytania dobrowolne. W pytaniach dobrowolnych jest m.in. wyznanie, ilość planowanych dzieci, o chorobach sporo osób pisało, ale ostatecznie w ustawie tego nie ma. Jak zwykle w takich przypadkach łatwo o karykaturę.

Odniosę się jeszcze raz do wypowiedzi p. Jóźwiaka (który korzystał ze starych materiałów prasowych, bazujących na projekcie ustawy, a nie faktycznej ustawie): zgadza się, że Spis tworzy katalog dla każdej konkretnej osoby po nr PESEL i w tym katalogu zawarte będą odpowiedzi na spisowe pytania. Jednak, podkreślam, nie wiadomo jeszcze, czy w tym samym katalogu danych będą trzymane odpowiedzi na pytania tzw. "delikatne". Idea stworzenia katalogu wzięła się w GUS z, jak zapewniają, chęci oszczędności i ujednolicenia danych dostępnych legalnie różnym polskim urzędom w jednej bazie - właśnie GUSowskiej. Pytanie śp. Janusza Kochanowskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich, który zginął w katastrofie smoleńskiej, dotyczyło naruszenia zasad tajemnicy statystycznej w przypadku, w którym GUS będzie prowadził zapis danych nie-statystycznych. Nie zdążył jednak nic w tej kwestii zrobić, i ustawa weszła w życie - także TAK, to GUS, choć może nie powinno to leżeć w jego kompetencjach, będzie tworzył ogólnopolski katalog danych osobowych dla polskich urzędów. Jednak, co warto zaznaczyć, nie będzie w nich informacji nowych, tzn. takich do których urzędy normalnie by prawa nie miały, więc nie ma co demonizować.

Informacja, że w tymże katalogu znajdą się także odpowiedzi na pytania służące wyłącznie statystyce (jak np. wyznanie, czy ilość planowanych dzieci itd), jest niepotwierdzona, i jak na razie stanowi domysły mediów. GUS, z tego co mi wiadomo, nie ustosunkował się jeszcze do tych uwag. Istnieje, nie przeczę, ryzyko, że w ramach oszczędnego przeprowadzania spisu nie będzie rozdzielenia danych osobowych od danych "delikatnych" i koniec końców w katalogu opisanym nr PESEL znajdzie się informacja dot. wyznania. To wciąż jednak nie zwalnia GUSu z tajemnicy statystycznej, tzn. GUS nie ma prawa przekazywać tych informacji żadnemu innemu podmiotowi, nawet prokuraturze - a jeśli ktoś nie wierzy, że GUS się tych zasad trzyma to zapraszam do lektury wniosków Rzecznika Praw Obywatelskich zaskarżąjącego do Trybunału Konstytucyjnego kompetencje prokuratury mogącej zwalniać od tej tajemnicy - w akcie protestu w ubiegłym roku do dymisji podało się wielu kierowników regionalnych oddziałów GUS, niektórych nawet skazano grzywną za odmówienie wydania danych tutaj: http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus ... 181550.pdf


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: piątek, 7 maja 2010, 01:26 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 3 maja 2010, 23:55
Posty: 149
Lokalizacja: skądinąd
Po przeczytaniu Waszych postów, przypomniały mi się niedawne zajęcia z woluntaryzmu anglosaskiego, z jednego względu: były jakoś po katastrofie w Smoleńsku, i oczywiście chcąc zbić z tropu panią doktor któryś wszedł na temat polityki i wyborów, ogólnie przejawiania aktywności politycznej w tym kraju. Pani doktor oczywiście się nie dała, za to powiedziała nam jedną ważną, moim zdaniem rzecz: nawet jeśli nie odpowiada nam żaden z kandydatów z listy wyborczej można zawsze oddać głoś nieważny, który będzie w jakimś stopniu formą nacisku na władzę (tak przynajmniej działa to w Stanach-tak wiem,tam to dopiero jest cywilizacja, ale może czas żebyśmy trochę nadgonili tempo). Myślę,że podobnie rzecz ma się ze spisem powszechnym, i sądzę,że dla dobra ogółu należałoby zaniechać podziałów na konkretne ścieżki. Kolejna sprawa,to że pogaństwo w naszym kraju traktowane jest marginalnie, więc nikt z układających formularz spisu nie pokwapił się z zadaniem pytań o zastrzeżenia któregokolwiek ze związków pogańskich w Polsce. Ale jak to moja babcia mawia: "W kupie siła" :wink: .

_________________
Córa Odyna staje do walki.
gg 7424151


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: piątek, 7 maja 2010, 04:47 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Nie przesadzałabym z tą cywilizacją w USA.

OrchideaPhobos napisał(a):
Kolejna sprawa,to że pogaństwo w naszym kraju traktowane jest marginalnie, więc nikt z układających formularz spisu nie pokwapił się z zadaniem pytań o zastrzeżenia któregokolwiek ze związków pogańskich w Polsce.


To prawda, w tej sprawie również, z pomocą RKP, interweniujemy, oczywiście z zachowaniem dystansu i kultury, w GUS. Naszym największym problemem w Polsce, moim zdaniem, nie jest fakt jakiegoś wydumanego prześladowania pogan (kto może o sobie poważnie, mając w myśli prawdziwe tragedie, powiedzieć, że jest w RP prześladowany?), ale fakt, że najzwyczajniej w świecie nie wydajemy się poważni, ani społeczeństwo, ani tym bardziej urzędy nie wiedzą, że my w to wierzymy "tak na serio". Nie ma co biadolić nad tym, tylko wziąć się do roboty i zacząć tę powagę, krok po kroczku, zdobywać - po prostu za którymś razem urzędnik, choć przetrze oczy ze zdumienia, zapamięta, że pisma od tych państwa nie wyrzuca się do kosza.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: piątek, 7 maja 2010, 21:32 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 maja 2008, 20:16
Posty: 423
Lokalizacja: Na Pograniczu, między Malborkiem a Elblągiem
Hmm...inwigilacja...nie myslalem o tym pod tym katem...ale w moze byc to sumie racja. Po co komu takie dane? statystyka statystyka,ale jak swiat swiatem wiedza jest najwieksza bronia. Zacytuje moja ukochana nauczycielke Pania Frał: "Apokalipsa" ;p ;p

_________________

Born of Water
Cleansing, powerful
Healing, changing
I am.


Cokolwiek by się nie działo, My, Czarownice zawsze jesteśmy bezpieczne. To My przydarzamy się innym ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: sobota, 8 maja 2010, 01:01 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 11 stycznia 2008, 17:36
Posty: 627
Lokalizacja: Zachodnie rubieże
`Apukalipsa` :mrgreen:

_________________
Ryby w sposób nietypowy opanują styl grzbietowy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: środa, 12 maja 2010, 10:12 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Pozwolę sobie wrócić do tematu i przytoczyć co ciekawsze wypowiedzi z analogicznego wątku, z innego (rodzimowierczego) forum:

Maslana napisał(a):
Ostatnio (po ostatnim OSRze) spotkałem się z opinią, że niektórzy nie chcą być łączeni z pewnymi grupami osób pod wspólnym mianem "Poganin" (przykładowo z panią Zosia wróżbitką, przepowiadająca przyszłość ze szklanej kuli) pomimo, że tylko w ten sposób możemy realnie zaistnieć jako odrębna mniejszość wyznaniowa...

Zastanawia mnie jednak pewien brak konsekwencji takiego rozumowania, gdyż jeśli nie przekroczy się zakresu błędu statystycznego (czy takiego tam) - co realnie możliwe jest najszybciej właśnie pod wspólnym mianem "Poganin" - to wówczas osoby te i tak wylądują wspólnie z jakimiś dziwnymi jednostkami z tym, że pod wspólnym określeniem "Inne"...

Reasumując pozostaje sobie odpowiedzieć na pytanie czy zyskamy więcej będąc zaklasyfikowani jako "Poganie" czy może raczej "Inni"... Bo jeśli występujemy jako formalna licząca się grupa w ramach danego środowiska, to jeśli to środowisko stanie się realnie widoczne (nawet dzięki kilku dodatkowym głosom osób, z którymi zasadniczo nie chcielibyśmy być kojarzeni) to chyba zasadniczo jest to i tak korzystniejsze niż pozostanie niewidocznym (pod określeniem "Inne") wspólnie z podobnymi głosami osób, z którymi nie chcielibyśmy być kojarzeni.

Będąc bowiem bardziej widocznymi, z kim będą się kontaktować w celu dalszych konsultacji w zakresie danych zagadnień? Z tymi kilkoma osobami, z którymi nie chcielibyśmy być zasadniczo łączeni (a których glosy przyczyniły się do zwiększenia znaczenia naszego środowiska) czy może raczej z formalnymi przedstawicielami danych środowisk i grup? Czy chcąc dotrzeć do przedstawicieli grupy określanej jako "Poganie" będą chcieli kontaktować się z panią Zosią wróżbitką, czy może raczej z przedstawicielami poszczególnych środowisk - reprezentantami poszczególnych grup i związków? Pozostaje więc wrócić do pytania czy zyskujemy więcej w tym konkretnie zakresie i przypadku działając wspólnie czy nadal pozostając anonimowym marginesem?


=============================
sin-ra napisał(a):
Czy można w kwestionariuszu napisać ? - Mzimuzista Halalistyczno- Mretbijski - Dni Ostatnich.Praktykujący w obrządku Ałtajsko - Jutlandzko- Madagaskarskim w Zakonie Depozytariuszy Wielkiego Pierścienia Atlantów i Berła Faraona Rademenesa. Czy takie wyznanie nie jest zbyt mało pogańskie dla prawdziwych i prawych pogan ? Czy wiele miejsca jest w rubryce [Wyznanie] - w tym kwestionariuszu spisowym? Pani Zosia jak jest wróżbitką to też można ją zakwalifikować jako pogankę.Przecież wróżby wedle KK to okultyzm. Homeopata to też okultysta, uwalniający demony w swoim pacjencie. Bioenergoterapeuci, Psychotronicy,Radiesteci wszystko to okultyści. Nawet trenowanie Aikido może prowadzić do kontaktu z demonami pogańskimi. Ludzie praktykujący Jogę też mają kontakt z niebezpiecznymi pogańskimi siłami. Pogan według KK jest cała masa. Wielu ludzi nawet nie wie,że praktykuje niezgodne z naukami KK pogaństwo. Wszystko to jest TP-N [ Tajny Poganin-Nieświadomy]. Pary które żyją bez ślubu kościelnego też uprawiają grzeszne pogaństwo. Nie zapominajmy o czytelnikach horoskopów [ Tygodnik- ,,Gwiazdy mówią'' ma ponad 500 tys. nakładu sprzedażowego ]. Dodajmy do tego - ,,Nieznany Świat'' i ,,Czwarty Wymiar''. To całkiem spora liczba pogańskich czytelników. Jak wynika z opracowania GUS o kościołach i związkach wyznaniowych z roku 2000. KK zrzesza 34,87 mln wyznawców w tym 110 tys. grekokatolików. Bez wyznania zostaje odnotowanych około 301,7 tys osób.Kościół Prawosławny 562,4 tys. wyznawców. Wyznania ewangelickie skupiają 162,9 tys. osób. Świadkowie wiadomo Kogo oraz czego-[ Armagedonu przestraszliwego ] 123 tys. wiernych.Muzułmański Związek Religijny liczy w Polsce 5,1 tys. wyznawców. Do pozostałych związków wyznaniowych należy 147 tys. wyznawców.

=============================
Maslana napisał(a):
sin-ra napisał(a):
Czy można w kwestionariuszu napisać ? - Mzimuzista Halalistyczno- Mretbijski - Dni Ostatnich.Praktykujący w obrządku Ałtajsko - Jutlandzko- Madagaskarskim w Zakonie Depozytariuszy Wielkiego Pierścienia Atlantów i Berła Faraona Rademenesa. Czy takie wyznanie nie jest zbyt mało pogańskie dla prawdziwych i prawych pogan ? Czy wiele miejsca jest w rubryce [Wyznanie] - w tym kwestionariuszu spisowym? Pani Zosia jak jest wróżbitką to też można ją zakwalifikować jako pogankę.


A czy kolega uważnie przeczytał o czym to ja właśnie pisze? W tym właśnie sęk, że najlepiej gdy to spisywanym zostawi się decyzje czy zadeklarować się jako Poganin (czy to z dodatkowym uściśleniem przymiotnikowym np. Wicca lub Rodzimowiwerca, czy nie). Problem polega na tym by się dogadać i zacząć działać wspólnie, bo o ile dominujący w tym kraju katolicy czy nawet chrześcijanie (albo przynajmniej osoby za takowych się uważające) maja raczej dość prostą, wyraźną i jednoznaczna możliwość odpowiedzi, o tyle w przypadku Pogan nie jest to już takie oczywiste co dla nas raczej korzystne nie jest... Bo choćby nawet sami Rodzimowiercy nie potrafią w tej kwestii dość do przeważającej, zgodnej opinii - cześć będzie się deklarować jako Poganin, cześć jako Poganin (Rodzimowierca), cześć jako Poganin (Rodzimowierca słowiański), część jako Rodzimowierca a jeszcze inna część jako Rodzimowierca słowiańśki (p. ankieta). I w wyniku zamiast jednej licznej grupy, mamy co najmniej pięć małych, które mogą zostać policzone jako odrębne mniejszości, a nie przekroczywszy wspomnianego wyżej progu, zaliczone w poczet różnorodnej zbieraniny, określonej w końcowych wynikach jako Inne...

Cytuj:
Pogan według KK jest cała masa.


Sek w tym by ta cała masa stała się widoczna (a tym samym rzeczywiście zauważona i brana pod uwagę) pod tym mianem według planowanego spisu... Bo działając wspólnie ta "cała masa" może stać się środowiskiem, z którym trzeba będzie się zacząć liczyć (jeśli nawet nie na polu krajowym to przynajmniej międzynarodowym).

Cytuj:
Wielu ludzi nawet nie wie,że praktykuje niezgodne z naukami KK pogaństwo.


To trza ich uświadomić... :roll: Choćby w tym, że katolicyzm nie jest jedyna alternatywa... Np. właściwie przeprowadzoną kampania informacyjną...

=============================
sin-ra napisał(a):
Masz rację Maślano! Mzimuzista Halalistyczno - Mrtebijski- Dni Ostatnich.Praktykujący w Obrządku Ałtajsko - Jutlandzko - Madagaskarskim w Zakonie Depozytariuszy Wielkiego Pierścienia Atlantów i Berła Faraona Rademenesa. Co prawda nie jest on hellenistą ani też wyznawcą wicca. Ale to zawsze poganin, choć może w naszym kraju trochę nietypowy. On też powinien nie mając żadnych wątpliwości i obaw.Napisać podczas spisu powszechnego w rubryce pt.- Wyznanie-. Krótko i prosto- POGANIN. Przecież nie zatraci w ten sposób on ani jego współwyznawcy swojej religijnej tożsamości ! Wręcz przeciwnie. Przyniesie to w przyszłości jego wspólnocie wyznaniowej same korzyści.

=============================
Maslana napisał(a):
sin-ra napisał(a):
Krótko i prosto- POGANIN.


No właśnie nie koniecznie... Równie dobrze mógłby napisać "Poganin (Mzimuzista Halalistyczno - Mrtebijski- Dni Ostatnich.Praktykujący w Obrządku Ałtajsko - Jutlandzko - Madagaskarskim w Zakonie Depozytariuszy Wielkiego Pierścienia Atlantów i Berła Faraona Rademenesa)" o ile naturalnie za poganina się uważa, a nie chce specjalnie rezygnować z wyszczególnienia swojego wyznania (i "nie zatraci w ten sposób on ani jego współwyznawcy swojej religijnej tożsamości")...

=============================
Tin napisał(a):
Tak jak rozmawialiśmy na ostatnim OSRze: najistotniejszym jest w tej chwili pytanie CZY w ogóle opcja udzielenia odpowiedzi dwuczłonowej (np. "Poganin - rodzimowierca słowiański) będzie dopuszczalna, i w jaki sposób rachmistrzowie później zinterpretują takie dane (czy w końcu podliczą do kategorii "poganin", czy "rodzimowierca", a może "rodzimowierca słowiański").

Zdecydowaliśmy się zasięgnąć informacji w GUSie z prośbą o interpretację przepisów w odniesieniu do takich właśnie, dwuczłonowych odpowiedzi. Gdy GUS się zadeklaruje, na pewno informacje pojawią się na stronie Kampanii.

Wskazywałam już w wielu rozmowach, że BARDZO istotnym dla nas artykułem z ustawy o spisie powszechnym ludności i mieszkań w roku 2011 jest

Cytuj:
Art. 3. W przypadku braku pełnego zakresu danych lub konieczności ponoszenia nadmiernie wysokich kosztow zbierania danych w badaniu pełnym stosuje się statystyczne metody szacowania danych.


Co oznacza ni mniej, ni więcej, że w razie wątpliwości lub dziwactw GUS nie ma obowiązku drobiazgowo zajmować się interpretacją danych. Musimy się przed tym uchronić, i poinformować jak największą ilość pogan, że deklarując się jednym, jasnym słowem (lub dwuczłonową odpowiedzią "poganin - uściślenie", jeśli GUS na nią zezwoli) wytrącamy ten argument GUSowi z ręki.

Zachęcam do prześledzenia dyskusji także na Forum PFI: http://www.paganfederation.org/forum-pl ... 836#p23836

=============================
zerca napisał(a):
poganin to najwłaściwsze słowo
jak sie zaczną kombinacje np rodzimowierca słowianski celtycki asatru sratru i inne egoizmy to wyjdzie że jest nas malutko bo każdy jest oryginalny pojedynczy egzemplarz . a tak poganin- odniosi sie do religii prastarej i to nawet z punktu widzenia "propagandy" jest dla nas lepsze- bo pokazuje jak wielu ludzi jest wyznawcami starej wiary, nie istetne jakiego "nurtu"

=============================
Maslana napisał(a):
zerca napisał(a):
poganin to najwłaściwsze słowo
jak sie zaczną kombinacje np rodzimowierca słowianski celtycki asatru sratru i inne egoizmy to wyjdzie że jest nas malutko bo każdy jest oryginalny pojedynczy egzemplarz . a tak poganin- odniosi sie do religii prastarej i to nawet z punktu widzenia "propagandy" jest dla nas lepsze- bo pokazuje jak wielu ludzi jest wyznawcami starej wiary, nie istetne jakiego "nurtu"


Zasadniczo zgoda (glownie o to wlasnie chodzi), choc z drugiej strony warto umozliwic osobom zaznaczenie wlasnej odrebnosci (obranego systemu w ramach tzw. poganstwa) i uszanowac ich prawo do tego. Dla tego JW - liczymy, ze wiele kwestii w tej materii wyjasni (i pozwoli wybrac najlepsze dla nas wszytskich rozwiazanie) odpowiedz na zapytanie skierowane do GUS, o ktorym wyzej wspomniala Tin (odnosnie tego jakie sposoby udzielania odpowiedzi sa przewidziane w trakcie spisu i jak beda klasyfikowane).

=============================
Kl_Sławomir napisał(a):
Przyznam się, że nie bardzo rozumiem popularność słowa "poganin" wśród rodzimowierców.
Mogę się mylić, ale zawsze mi się wydawało, że "poganin" to nikt inny, jak po prostu "niechrześcijanin".
Chrześcijanie dzielą ludzi na wyznawców jedynej słusznej religii i na pogan, analogicznie jak Ślązacy dzielą wszystkich na hanysów i goroli.
"Poganin" to słowo przez chrz-jan wymyślone, o bardzo negatywnym zabarwieniu. Oznacza biednego, budzącego litość "wieśniaka", do ktorego nie dotarła jeszcze ich jedyna, słuszna nauka, nieoświeconego. Nie oznacza człowieka, który poznał ich religię i ją odrzucił, oznacza zacofanego delikwenta, który nie miał jeszcze niekwestionowanego szczęścia usłyszeć o Jezusie. Dlaczego mamy się godzić na takie postrzeganie nas?
Ale nawet pomijając kwestie pierwotnego znaczenia tego słowa, dlaczego nie rozważamy określenia się jako np. Goj, Giaur, czy inny wszelki niewierny? Co kogo obchodzi, kim nie jesteśmy? Ważne kim jesteśmy!
Czy komuś zapytany o swój region, powiedziałby, że jest gorolem, jeśli jest z Mazowsza? A może Wielkopolanin powinien odpowiedzieć, że jest Ceprem? Używając słowa "poganin", sami legitymizujemy taki podział.
Jesli wyznajemy rodzimą wiarę, to jesteśmy rodzimowiercami (słowiańskimi? A niby jakimi, skoro w Polsce żyjemy, chociaż... uściślenie dobra rzecz, nazwijmy je fakultatywnym, w końcu nie tylko Polacy mieszkają w Polsce).
A tak na marginesie, nie sadzę, by w ogóle była taka opcja, za mało nas jest, niestety. Pewnie wymienią 4 czy 5 największych, dodadzą ateizm i inne/napisz jakie. Choć w polskich realiach w zupełności wystarczyłyby dwie możliwości: jestem katolikiem i nie jestem katolikiem - zaznacz własciwe, bo o to tak naprawdę w tym pytaniu będzie chodzić.
Zanim zaczniecie objeżdżać mój post, przypominam, że jestem nowy i jeszcze nie wiem wielu rzeczy, napisałem tylko, co mi się wydaje. Nie bijcie. Krytykujcie spokojnie.

=============================
Akszugor napisał(a):
Kl_Sławomir napisał(a):
Jesli wyznajemy rodzimą wiarę, to jesteśmy rodzimowiercami (słowiańskimi? A niby jakimi, skoro w Polsce żyjemy, chociaż... uściślenie dobra rzecz, nazwijmy je fakultatywnym, w końcu nie tylko Polacy mieszkają w Polsce).
A tak na marginesie, nie sadzę, by w ogóle była taka opcja, za mało nas jest, niestety. Pewnie wymienią 4 czy 5 największych, dodadzą ateizm i inne/napisz jakie. Choć w polskich realiach w zupełności wystarczyłyby dwie możliwości: jestem katolikiem i nie jestem katolikiem - zaznacz własciwe, bo o to tak naprawdę w tym pytaniu będzie chodzić.
Zanim zaczniecie objeżdżać mój post, przypominam, że jestem nowy i jeszcze nie wiem wielu rzeczy, napisałem tylko, co mi się wydaje. Nie bijcie. Krytykujcie spokojnie.


Rodzimowierca nie musi być koniecznie Słowianinem. Znam też Prusów, Celtów, Indian czy Skandynawów/wikingów.
Swoją drogą polski Słowianin nie jest równy ukraińskiemu czy czeskiemu.

Jeżdżąc po regionach zwróciłem uwagę na fakt, iż niektórzy ludzie, szczególnie na Śląsku czy Kaszubach, nazywają się najpierw Ślązakami czy Kaszubami, a dopiero później Polakami.
Serio.

I o ile mi się wydaje, również tak było za dobrych czasów mieszkowych, gdy wiara jezusowa dopiero zaczęła zaglądać na te tereny.

Ja pierwej wymieniam się jako Prusa, a później mieszkańca Rzeczpospolitej.

Kolejna rzecz. Nazywać należy siebie tak, by inni rozumieli o co chodzi.
Poganin, choć może i pogardliwe, rozumiane jest wśród katolików. Rodzimowierca nie.
Nie wierzysz, zrób uliczną sondę.

Np. Prusowie nazywali siebie sami od krain/plemion które zamieszkiwali, na zewnątrz nazywani byli Prusa'mi, Aest'ami czy Burus'ami.
I tak zostało do dziś.
Sudowia, Galindia, Sambia - co to jest?
Prusy - a to już wiem!

Uważam, że w kraju zdominowanym przez katolików-chrześcijan, jedyną poprawną nazwą rodzimowiercy jest poganin.

Ale nie narzucam terminologii innym. Każdy podpisuje siebie sam.

=============================
Maslana napisał(a):
Kl_Sławomir napisał(a):
Przyznam się, że nie bardzo rozumiem popularność słowa "poganin" wśród rodzimowierców.


Pozwolę sobie na offtop... Pogaństwo (łac. pagus - "wioska") - określenie (często o wydźwięku negatywnym), zazwyczaj używane przez wyznawców religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu w stosunku do wyznawców innych religii, głównie politeistycznych i animalistycznych. Samo słowo "pogaństwo" pojawiło się w V w. Wtedy to miała miejsce wzmożona chrystianizacja Cesarstwa Rzymskiego, której skutecznie opierali się mieszkańcy wiosek. Wioski te po łacinie nazywano pagus i właśnie od tego słowa powstało określenie "pogaństwo" (według części odmiennych opinii słowo paganus oznaczało pierwotnie "górala", mieszkańca górskiej gminy pasterskiej). Początkowo określenie to nie miało więc pejoratywnego znaczenia wieśniak. Dopiero w czasach dużo późniejszych wyznawcy religii monoteistycznych zaczęli stosować je - dla określenia wyznawców innych religii - w znaczeniu pogardliwym. Pozostałą terminologie możesz znaleźć np. tutaj: http://gniazdo.rodzimowiercy.pl/tekst.php?tekstid=633 a sama kwestia używanej terminologi była omawiana np. tutaj: http://www.rkp.w.activ.pl/index.php?option=com_mamboboard&Itemid=2&func=view&id=2910&catid=2&limit=6&limitstart=0 (a jak dobrze poszukasz to podobny watek znajdziesz pewnie też na RBI) tak więc pozwolisz, że się nie będę się powtarzał i dalej w tym kierunku rozwodził.

Najwyraźniej jednak nie rozumiesz również czegoś tu istotniejszego (co omawiane jest zasadniczo od początku tego wątku)... mianowicie tego, że jako mniejszość wyznaniowa funkcjonujemy w pewnej sferze społecznej... i jeśli chcemy realnie wykorzystać szansę zaistnienia, to z grupki różnorakich pogan "nie będących chr-janinami" (tego rodzaju w jaki postrzega nas chr-janizm), musimy stać się i zaprezentować jednym glosem jako grupa Pogan, głównie politeistycznych i animalistycznych...

Łopatologicznie - jeśli w śród rożnych grup określanych potocznie jako pogańskie każda zadeklaruje się pod własnym (wg siebie najwłaściwszym) określeniem, to w wyniku spisu figurować one będą jako małe, anonimowe grupy rożnych wyznań (tzw. Inne), jeśli natomiast wszystkie one wyraźnie zadeklarują się w tym spisie jako pogańskie, to wspólnie staną się widoczną jedna grupą, na którą owo społeczeństwo będzie zmuszone zwrócić uwagę (nie będzie mogło dalej udawać, że nie istnieje).

Reasumując - w tym konkretnie przypadku nie chodzi o popularność (lub jej brak) słowa "poganin" wśród rodzimowierców, ale nasze być albo nie być widocznym (a wiec mającymi pewien głos)... Na dzień dzisiejszy zarówno nasza liczebność, jak i sama świadomość społeczna istnienia takiego terminu jak rodzimowierstwo nie jest po prostu wystarczająca... Być może będzie taka podczas kolejnego spisu (za 10 lat), ale jeszcze nie za rok...

Odnośnie natomiast tego co sądzisz na temat możliwych odpowiedzi... W tym roku, we właściwych regionach trwają właśnie spisy próbne. Do tego formalne grupy (a przynajmniej ich część) będzie starać się dowiedzieć w tym temacie możliwie najwięcej... Nie musimy więc opierać się wyłącznie na domniemaniach. Należy więc przygotować się jak najlepiej, tak by za rok udzielić możliwie najlepszej, najkorzystniejszej dla nas - rodzimowierców - odpowiedzi.

=============================
Kl_Sławomir napisał(a):
Rozumiem, że "pogan" przejęliśmy od chrześcijan, odwróciliśmy kota ogonem, nadając temu terminowi może jeszcze nie pozytywne, ale chociaż neutralne znaczenie. Jest praktyczniejsze niż rodzimowierca, bo znacznie szersze. Jesli znowu źle rozumuję, poprawcie.
Nie mniej jednak nie zgodzę się z Akszugorem, że "w kraju zdominowanym przez katolików-chrześcijan, jedyną poprawną nazwą rodzimowiercy jest poganin". Krótszą, wygodniejszą, praktyczniejszą - owszem, jasne, ale nie "jedyną poprawną".
Co do sądy ulicznej - oczywiście, nie mam najmniejszych wątpliwości, że o pogaństwie słyszał prawie każdy, o rodzimowierstwie tylko garstka.

=============================
Maslana napisał(a):
Kl_Sławomir napisał(a):
Rozumiem, że "pogan" przejęliśmy od chrześcijan, odwróciliśmy kota ogonem, nadając temu terminowi może jeszcze nie pozytywne, ale chociaż neutralne znaczenie.


Może raczej staramy się jeśli już przywrócić jego wcześniejsze, ambiwalentne znaczenie.

Cytuj:
Jest praktyczniejsze niż rodzimowierca, bo znacznie szersze. Jesli znowu źle rozumuję, poprawcie.


Teraz b. dobrze rozumujesz - JW - na dzień dzisiejszy możemy więcej ugrać wpisując się właśnie w to szersze (choć nie pozbawione wad*) określenie jakim jest poganin... Na bardziej adekwatne, samo określające rodzimowieca przyjdzie czas później...

* stąd nasze starania by rozwinąć tą opcje odpowiedzi o dodatkowe uściślenie.

=============================
Blizbor napisał(a):
Jeśli na spisie zadeklarujemy się jako "poganin" to wyjdzie ilu w Polsce jest pogan, ale mnie bardziej interesuje ilu w Polsce jest rodzimowierców - a takie informacje w sposób najbardziej rzetelny zapewni spis powszechny, który przecież dotyczy każdego Polaka. Nie zamierzam deklarować się jako poganin lecz jako rodzimowierca i akcję PFI uważam za działanie szkodliwe dla Nas rodzimowierców. Mamy w końcu szansę poznać odpowiedź na pytanie: ilu tak naprawdę jest rodzimowierców w Polsce? Nie zmarnujmy tej szansy!

=============================
Maslana napisał(a):
Blizbor napisał(a):
Jeśli na spisie zadeklarujemy się jako "poganin" to wyjdzie ilu w Polsce jest pogan, ale mnie bardziej interesuje ilu w Polsce jest rodzimowierców


Po pierwsze - małoprawdopodobne byś dowiedział się po tym spisie ilu jest w Polsce rodzimowierców, szczególnie jeśli nie przekroczą progu błedu statystycznego, a nawet jesli to i tak nie bedziesz mial rzeczywistej liczby (chocby, ze wzgledu na brak przewazajacej jednomyslnosci w udzielaniu przez nich odpowiedzi). Byłaby na to natomiast realna szansa póżniej, gdyby pogaństwo jako całość stało się wystarczjaco widoczne. Pomijam w tym miejscu, że trwają starania by udzielana odpowiedź zarówno zaprezentowła nas jako zauważalną grupę pogan, a jednocześnie przynisła informacje jaki udzial procentowy stanowią w niej poszczegulne nurty.


Cytuj:
a takie informacje w sposób najbardziej rzetelny zapewni spis powszechny


Błąd - zapewniłby gdyby zagwarantowano dostep do wszystkich udzielonych odpowiedzi niezależnie od osiągniętych wyników. Jeśli jednak sięgniesz do wątku wskazanego wyżej na forum PFI znajdziesz tam informacje odnośnie sposbu interpretacji owych odpowiedzi choćby przez samych spisujacych (a jesli z jakichś względów nie ufasz wypowiedziom na tamtejszym forum, polecam sięgnoc samemu do sosownych zapisów dot. spisu powszechnego).


Cytuj:
, który przecież dotyczy każdego Polaka. Nie zamierzam deklarować się jako poganin lecz jako rodzimowierca i akcję PFI uważam za działanie szkodliwe dla Nas rodzimowierców.



A nie uważasz za szkodliwy sposób zbierania i klasyfikowania odpowiedzi w przypadku mniejszowych systemów wyznaniowych w trakcie spisu, ktory nas dzieli na pomniejsze grupki nie przekraczajace progu bledu statystycznego?

Cytuj:
Mamy w końcu szansę poznać odpowiedź na pytanie: ilu tak naprawdę jest rodzimowierców w Polsce? Nie zmarnujmy tej szansy!


JW - nie mamy takiej relanej szansy nie przekraczając progu błedu statystycznego. Po drugie - co ci da ta informacja nawet jeśli ją uzyskasz (to już większą korzyścią byłoby wprowadzenie terminu rodzimowierstwo jako formalnej nazwy wyznania, ale na to potrzebaby znacznie wiecej tego rodzaju glosów). Czy większych szans nie stwarza natomiast mozliwosc realnego zaistnienia jako wiekszej grupy?

=============================
Blizbor napisał(a):
Maslana napisał(a):
Byłaby na to natomiast realna szansa póżniej, gdyby pogaństwo jako całość stało się wystarczjaco widoczne.

Pogaństwo staje się coraz bardziej widoczne i bez deklarowania się na spisie powszechnym jako "poganin".

Maslana napisał(a):
Pomijam w tym miejscu, że trwają starania by udzielana odpowiedź zarówno zaprezentowła nas jako zauważalną grupę pogan, a jednocześnie przynisła informacje jaki udzial procentowy stanowią w niej poszczegulne nurty.

J.W. Zauważalną grupą będziemy i tak (już teraz stajemy się powoli coraz bardziej zauważalni), jest to nieuniknione, a odnośnie udziału procentowego to mnie nie interesuje ilu jest w Polsce pogan wszelkich nurtów - mnie interesuje ilu jest rodzimowierców.

Maslana napisał(a):
Blizbor napisał(a):
a takie informacje w sposób najbardziej rzetelny zapewni spis powszechny


Błąd - zapewniłby gdyby zagwarantowano dostep do wszystkich udzielonych odpowiedzi niezależnie od osiągniętych wyników.

Dlaczego z góry zakładasz, że nie będzie wglądu co do wszytkich udzielonych odpowiedzi?


Maslana napisał(a):
A nie uważasz za szkodliwy sposób zbierania i klasyfikowania odpowiedzi w przypadku mniejszowych systemów wyznaniowych w trakcie spisu, ktory nas dzieli na pomniejsze grupki nie przekraczajace progu bledu statystycznego?

Nie, nie uważam. Jeśli liczba rodzimowierców w Polsce nie przekracza granicy błędu statystycznego, to mówi się trudno i żyje się dalej. To tylko spis, nie jest on konieczny dla funkcjonowanai i działalności rodzimowierców, daje on nam tylko to, że przy odrobinie szczęścia może dowiemy się ilu naprawdę jest w Polsce rodzimowierców. Nie rozumiem tej całej agitacji odnośnie określania się jako poganin tylko po to aby zwiększyć statystyki i być "bardziej widocznym".

Maslana napisał(a):
Blizbor napisał(a):
Mamy w końcu szansę poznać odpowiedź na pytanie: ilu tak naprawdę jest rodzimowierców w Polsce? Nie zmarnujmy tej szansy!


co ci da ta informacja nawet jeśli ją uzyskasz (to już większą korzyścią byłoby wprowadzenie terminu rodzimowierstwo jako formalnej nazwy wyznania, ale na to potrzebaby znacznie wiecej tego rodzaju glosów). Czy większych szans nie stwarza natomiast mozliwosc realnego zaistnienia jako wiekszej grupy?

Da jedynie to, że poznamy przybliżoną liczbę rodzimowierców, tak samo jak w przypadku wpisania "poganin", a czego innego się spodziewałeś ? :lol:

=============================
Maslana napisał(a):
Blizbor napisał(a):
Nie rozumiem


...no właśnie widzę. A skoro nawet pomimo tej dyskusji, to może powinieneś zapoznać się jednak ze stosownymi regulacjami tego spisu, np. ze stosownej ustawy z
Cytuj:
Art. 3. W przypadku braku pełnego zakresu danych lub konieczności ponoszenia nadmiernie wysokich kosztów zbierania danych w badaniu pełnym stosuje się
statystyczne metody szacowania danych.
z którego wynika, ze przy niejasnych sformułowaniach statystycy mogą zostać zwolnieni z obowiązku drobiazgowego interpretowania danych...

Czyli konkretnie zamiast np. dochodzić czy p. Jan Maria Ziembicki Poganin oraz p. Jan Kowalski Rodzimowierca słowiański a także p. Zygmunt Wiśniewski Rodzimowierca oraz p. Adam Nowak Słowianowierca i p. Zbigniew Hanns Kloss wyznawca Rodzimej Wiary są tego samego czy rożnych systemów wyznaniowych, zwyczajnie mogą to olać i zamiast robić sobie dodatkową robotę interpretacyjną, mogą ich wszystkich wrzucić do wspólnego wora mniejszości nie przekraczających - jako odrębne grupy - progu błędu statystycznego (pomimo, że razem policzeni próg ten mogliby przekroczyć).

Nie muszę chyba natomiast szerzej tłumaczyć, że dla dominującego w tym kraju związku wyznaniowego raczej na rękę jest by cała ta grupa osób została określona jako zbiorowość wielu anonimowych, nieliczących się odmiennych, różnorodnych systemów pod mianem Inne, niż pod wspólnym określeniem sugerującym pewną wspólną podstawę wyznaniową (czyli taką z którą należałoby się już zacząć liczyć), np. jako Poganie (bo realnie rzecz biorąc - na dzień dzisiejszy - mamy szanse to osiągnąć tylko pod tym szerszym, powszechnie znanym i używanym, terminem).

Wypadałoby się też zapoznać z materiałami mówiącymi o tym, że do EUROSTATu nie zostaną przekazane surowe dane, ale gotowe, zestawione wyniki NSP (stąd m.in. zakładam, że nie będzie wglądu co do wszystkich udzielonych odpowiedzi). Mówi o tym sama ustawa wyraźnie zabraniająca przekazania materiału statystycznego jakiemukolwiek innemu podmiotowi (a więc także EUROSTATowi)
Cytuj:
Art. 10. 3. Dane, o ktorych mowa w ust. 1, nie mogą być
ujawniane w celach innych niż określone w art. 10 ustawy o statystyce publicznej. Prezes Głownego Urzędu Statystycznego zapewnia ochronę tych danych.
4. Przetwarzanie danych, o których mowa w ust. 1, nie może być powierzone innemu podmiotowi.
, czy choćby z informacją widniejąca na stronie GUS:
Cytuj:
Wyniki spisu powinny być przekazane do EUROSTAT–u w ciągu dwóch lat po zakończeniu spisu, tj. do końca 2013 roku”

Stad właśnie m.in. pomysł wystosowanie zapytania do GUS (o którym m.in. wspominała Tin) dotyczące tego, jak te "wyniki" będą opracowywane i propozycja uwzględnienia takiej możliwości odpowiedzi, która pozwoli zarówno wystąpić jako zauważalna grupa pogan ale również określić jaki procent w niej stanowią rodzimowiercy*)...

* ograniczyłem się w tym zdaniu do rodzimowierców choć naturalnie zaakceptowana przez GUS możliwość udzielenia odpowiedzi Poganin (uściślenie przymiotnikowe, uściślenie wyznania) pozwoli określić procent w tej grupie również innych systemów i nurtów (które jednak szeroko i dalekowzrocznego Blizbora "nie interesują") np. rodzimowierstwa pruskiego, druidyzmu, wicca czy asatru. Swoją drogą nadal zastanawia mnie na co Blizborowi na podstawie takiego spisu informacja "ilu naprawdę jest w Polsce rodzimowierców" skoro znacznej części osób określającyej się (potencjalnie również w przypadku tegoż spisu) mianem rodzimowiercy słowiańskiego, onegdaj zarzucał (w tym także na niniejszym forum) że wg niego rodzimowiercami nie są... Jakiś w tym koszmarny (nie pierwszy z reszta u niego) brak konsekwencji ...

=============================
Wiesław napisał(a):
Ciekawi mnie po co niektórym tak zależy, żeby się wybić w jakimś spisie?
Może mają nadzieję, że jeżeli jakiś polityk dostrzeże, że w Polsce jest 0.05% pogan(jakaś opcja) to rzuci w swojej nowej kampanii dla zdobycia tego znaczącego się elektoratu kiełbasę wyborczą typu: "dotacje na altanki ogrodowe dla wszystkich pogan" albo coś w ten deseń.
Skoro tak bardzo chcemy spróbować zaistnieć w statystykach, to czemu nie próbujemy jako rodzimowiercy? Bo za mało i boimy się, że trafimy do worka z "inne". Równie dobrze trafiając do worka "poganin" znajdziemy się tam z ludźmi, którzy robią sobie z nas ostre kpiny prosto w twarz nazywając nas czcicielami Trzydupa i Twaroga. Tak samo jeżeli zostaniemy ujęci jako rodzimowiercy, to jest duża szansa, że punktów procentowych dołożą nam Zadrugi i inne nie wiadomo kto, którzy mają nas za "jasełkowców". Więc jesteśmy w du*, za przeproszeniem.

=============================
Maslana napisał(a):
Wiesław napisał(a):
Ciekawi mnie po co niektórym tak zależy, żeby się wybić w jakimś spisie?


M.in. z tych samych powodów co wymienione w piśmie Gniazdo - Rodzima wiara i kultura Nr 2(7)/2009 w artykule pt. "Czy warto się zrzeszać"? Bo zasadniczo właśnie dzięki dzięki temu możemy m.in. dotrzeć z przekazem "patrzcie - rodzima wiara trwa i ma się co raz lepiej" do szerszej opinii społecznej, a tym samym lepiej zwrócić uwagę na rodzimą słowiańską kulturę? P. też przykładowo co wierzenia etniczne zyskały w przyszłości po analogicznym spisie np. w UK (ale my - szczególnie gdy każdy z osobna przekonany jest o tym, że jest najmądrzejszy, najzdolniejszy i najpiękniejszy - b. lubimy wyważać raz już otwarte drzwi)... A tak z bardziej konkretnych powodów - bo jako anonimowa zbieranina rożnych mniejszości praktycznie się nie liczymy, np. nie będąc nawet w stanie dostatecznie zadbać o poszanowanie własnych miejsc kultu?...

PS. Na postawie wypowiedzi jednego bezmózgiego ciecia, nie determinował bym całości danego środowiska...

=============================


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: piątek, 28 maja 2010, 22:12 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): piątek, 3 kwietnia 2009, 23:33
Posty: 223
Nie mam teraz czasu wczytywać się w całego posta Rorka, powiem tylko od siebie, odnosząc się poniekąd też do wcześniejszych:
uważam, że niektóre osoby nie zrozumiały o co chodzi w tej akcji, mianowicie te, które obstają przy poganinie - z myślnikiem i dodatkowym określeniem. Tu nie chodzi przecież o możliwie najbardziej adekwatne określenie własnej tożsamości. Jeśli zależy komuś na policzeniu się wg ścieżek, to niech zorganizuje odrębny spis, na własny użytek, w gronie wewnątrzpogańskim - zapewne będzie on precyzyjniejszy i bardziej adekwatny. W tym wypadku chodzi o to, co możemy wspólnie dla wszystkich zyskać wobec całego społeczeństwa. Przecież jeśli uzyskamy w spisie liczbę XXX, to na tę liczbę będzie mogła się powołać każda ścieżka broniąc swoich praw - "Przecież nas pogan jest XXX, czy taka mniejszość nie zasługuje na szacunek?" Gdy się rozdrobnimy, zawsze ktoś może odeprzeć: "Może pogan i jest XXX, ale twojej ścieżki tylko XX." Przykre, że w każdej akcji musi się odezwać partyjniactwo... :(

_________________
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: piątek, 28 maja 2010, 23:08 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 11 stycznia 2008, 17:36
Posty: 627
Lokalizacja: Zachodnie rubieże
Rutilius- ditto.

_________________
Ryby w sposób nietypowy opanują styl grzbietowy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: środa, 2 czerwca 2010, 11:35 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
I co z tym naszym pismem? Odpowiedzieli może już?

====================================================

Za http://www.stat.gov.pl/gus/7837_PLK_HTML.htm
Cytuj:
W ramach konsultacji społecznych projekt został przesłany do przewodniczących: [...] kościołów i związków wyznaniowych, związków mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce.


Czy którykolwiek ze związków rodzimowierczych / pogańskich dostał coś takiego?

PS. "Częściowo uwzględniona została uwaga Polskiej Rady Ekumenicznej poprzez wprowadzenie zapisu o dobrowolności odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową do kościoła lub związku wyznaniowego."
to nie wynikało to dostatecznie jasno z art. 53 p. 7 z II rozdziału Konstytucji RP traktującego o tym, że nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: czwartek, 18 listopada 2010, 03:24 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
W efekcie prac ostatnich miesięcy wspólnie z zespołem zajmującym się naszą Kampanią "Poganie Jednym Głosem", wystosowaliśmy do GUS dwa pisma - jedno w sprawie możliwych sposobów podliczania odpowiedzi udzielonych w kategorii "wyznanie", i kolejne - dopominające się o odpowiedź, której na razie się nie doczekaliśmy. W drugim piśmie zwracamy również uwagę, i domagamy się publicznego potwierdzenia, że informacje o wyznaniu nie będą udostępniane podmiotom zewnętrznym. Treść obu listów znajdziecie poniżej:

List z 5 maja 2010
List z 10 listopada 2010


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: czwartek, 18 listopada 2010, 10:18 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): piątek, 3 kwietnia 2009, 23:33
Posty: 223
Uważam, jak już pisałem, pomysł z dwuczłonowością za chybiony. Dowodzi małostkowości i partyjniactwa tych, którzy przy nim obstają i obniża szanse pozytywnego załatwienia sprawy. Nie jest tak, że to GUSu nic nie kosztuje. Pytania zamknięte koduje się automatycznie, w kodowanie pytań otwartych i półotwartych trzeba włożyć pracę (a to koszty). GUS interesują setki tysięcy/miliony, niby dlaczego mieliby się interesować tym, jak tam wewnętrznie dzielą się jacyś poganie, o których istnieniu wcześniej nie słyszeli? Mogą się ponadto obawiać podobnych roszczeń najmniejszych mniejszości. Zaraz hodowcy zwierząt futerkowych też zechcą się wyróżnić i ci od nutrii nie będą chcieli być w jednym wrotku z królikarzami (a podejrzewam, że tych ostatnich może być więcej niż pogan).

_________________
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: czwartek, 18 listopada 2010, 16:52 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Hasło kampanii pozostaje bez zmian - Poganie Jednym Głosem. Jeśli faktycznie taka wersja jest niedopuszczalna, to będzie jasny sygnał, że oryginalny pomysł - ten widniejący na stronie kampanii i promowany przez PFI - jest najlepszym rozwiązaniem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: czwartek, 18 listopada 2010, 21:13 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): sobota, 15 sierpnia 2009, 21:44
Posty: 72
Lokalizacja: Łódź
widzę że szanowny GUS poważnie pisma nie potraktował skoro od maja nie zebrał się i nie odpowiedział. z drugim może pójdzie lepiej, ale nie bardzo w to wierzę. w związku z tym całym spisem chciałbym wiedzieć na pewno taką rzecz:
- jak będę chciał wpisać " poganin " w rubryce wyznanie to czy ankieter mi nie powie, że nie mogę bo nie ma takiej religii - w sumie miałby rację, nie ma. może przeoczyłem ale nigdzie tutaj nie jest jasno określone czy organizator spisu dopuszcza taką odpowiedź. z ich strony to wyglądało by tak, jakby wszyscy żydzi, chrześcijanie i muzułmanie w tym kraju się wpisali jako "semiccy monoteiści".

tę chęć doprecyzowania jaką konkretną religię kto wyznaje widzę raczej jako przejaw jakiejś pogańskiej uczciwości a nie małostkowości i partyjniactwa jak chce to widzieć Rutilius.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: czwartek, 18 listopada 2010, 22:37 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
fergus napisał(a):
widzę że szanowny GUS poważnie pisma nie potraktował skoro od maja nie zebrał się i nie odpowiedział. z drugim może pójdzie lepiej, ale nie bardzo w to wierzę. w związku z tym całym spisem chciałbym wiedzieć na pewno taką rzecz:
- jak będę chciał wpisać " poganin " w rubryce wyznanie to czy ankieter mi nie powie, że nie mogę bo nie ma takiej religii - w sumie miałby rację, nie ma. może przeoczyłem ale nigdzie tutaj nie jest jasno określone czy organizator spisu dopuszcza taką odpowiedź. z ich strony to wyglądało by tak, jakby wszyscy żydzi, chrześcijanie i muzułmanie w tym kraju się wpisali jako "semiccy monoteiści".


Nie doszukasz się w tych listach odpowiedzi, bo ani ustawodawca, ani organizator spisu, nie doprecyzowali, co należy rozumieć pod słowem "wyznanie". Podano tylko, że takie pytanie się pojawi, ale nie podano w jakim brzmieniu. W efekcie - nie wiemy, czy pytanie będzie dotyczyło wyznawanej religii, przynależności do zarejestrowanego związku wyznaniowego/kościoła, czy czegoś innego. Tego właśnie próbujemy się dowiedzieć.

Pozwolę sobie także zauważyć, że - jeśli pytanie faktycznie będzie dotyczyło wyznania, a nie przynależności do związku - Polska nie prowadzi listy oficjalnie uznawanych bądź nie uznawanych religii - to byłoby absurdem. Lista związków wyznaniowych i kościołów to coś zupełnie innego (do rejestracji, owszem, wymagane jest udowodnienie, że wyznanie jest jasno definiowalne - ale ten wymóg nie dotyczy samej dopuszczalności wyznawania, tylko jego urzędowej rejestracji). I tak - chrześcijanin ma prawo zadeklarować się jako "semicki monoteista", to wyłącznie jego sprawa.

Drugi list został wysłany po konsultacji telefonicznej, w której dowiedziałam się, że pierwszy list nie dotarł - być może trafił do osoby, która nie uznała się kompetentna w opisanej sprawie, co jest częstym przypadkiem w urzędach.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: czwartek, 18 listopada 2010, 22:56 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): piątek, 3 kwietnia 2009, 23:33
Posty: 223
Czy listy wysyłacie drogą mailową czy tradycyjną? Jeśli to pierwsze, to może tu leżeć problem. Mam wrażenie, że jeszcze całkiem sporo urzędników w Polsce nie traktuje maili poważnie, dlatego polecałbym list polecony na papierze "firmowym".
Ostatecznie, może jakiś mieszkający w Warszawie reprezentant MFP by się tam po prostu wybrał, umówił i spotkał? Mają tam pewnie jakiegoś rzecznika prasowego, czy kogoś od kontaktów z organizacjami społecznymi. Wprawdzie co na piśmie, to na piśmie i miło być potraktowanym poważnie...
fergus napisał(a):
tę chęć doprecyzowania jaką konkretną religię kto wyznaje widzę raczej jako przejaw jakiejś pogańskiej uczciwości a nie małostkowości i partyjniactwa jak chce to widzieć Rutilius.
Mogę tylko poprosić: przeczytaj proszę ten wątek od początku i może poprzedni.

_________________
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: czwartek, 18 listopada 2010, 23:35 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Rutilius napisał(a):
Czy listy wysyłacie drogą mailową czy tradycyjną? Jeśli to pierwsze, to może tu leżeć problem. Mam wrażenie, że jeszcze całkiem sporo urzędników w Polsce nie traktuje maili poważnie, dlatego polecałbym list polecony na papierze "firmowym".
Ostatecznie, może jakiś mieszkający w Warszawie reprezentant MFP by się tam po prostu wybrał, umówił i spotkał? Mają tam pewnie jakiegoś rzecznika prasowego, czy kogoś od kontaktów z organizacjami społecznymi. Wprawdzie co na piśmie, to na piśmie i miło być potraktowanym poważnie...


Tradycyjnie, oraz faxem - zgodnie z tym, jakie instrukcje otrzymaliśmy od urzędników. Wskazano również konkretną osobę (jak w liście wyżej). Na moje pytanie o osobiste spotkanie (bo chciałam), otrzymałam informację, że przyjmują wyłącznie wnioski na piśmie. Nie uruchomiono też żadnej oficjalnej infolinii w sprawie spisu. Może czekają do maja :roll:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 02:32 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Raport CBOS: Wiara i religijność polaków dwadzieścia lat po rozpoczęciu przemian ustrojowych, komunikat z badań
Stan na marzec 2009, pytanie i odpowiedzi na nie (str. 4) http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2009/K_034_09.PDF

Jakiego jest Pan(i) wyznania religijnego?
Katolicyzm 94,7%
Protestantyzm 0,4%
Prawosławie 0,4%
Inne wyznanie 0,4%
Jestem bezwyznaniowy, ateizm, agnostycyzm 2,1%
Chrześcijaństwo (ogólnie) 1,2%
Trudno powiedzieć 0,4%
Odmowa odpowiedzi 0,4%

Interesujące dane do wzięcia pod uwagę odpowiedzi spisowej na to pytanie. Zwróćcie uwagę, że w odpowiedzi "inne wyznanie - 0,4%" mieszczą się prócz pogan buddyści, muzułmanie czy wyznanie mojżeszowe. Trzykrotnie więcej jest wyznawców odłamów chrześcijaństwa poza katolikami (wszystkimi), prawosławnymi i protestantami. Jeśli przy publikacji raportu CBOS, było nie było poważnej instytucji, do jednego wora wrzucono tak różne wyznania jak mojżeszowych, islam i pogan, i jeszcze buddystów, to można sobie wyobrazić jak będzie wyglądał komunikat końcowy Eustatu.

Moim zdaniem jeśli się podzielimy na różne odpowiedzi to ich liczba nie osiągnie granicy błędu statystycznego. Rozmowy na forach i kontakt bez ograniczeń geograficznych daje nam złudne przekonanie co do siły i liczby pogan. Rzeczywistość mniejszych miast i wsi chyba nie odbiega od większych miast ale w tych łatwo spotkać się kilkunastu czy kilkudziesięciu osobom. Jednak jaki to jest odsetek mieszkańców?
Przy różnicowaniu odpowiedzi najwięcej stracą poganie słowiańscy ze względu na możliwe różne odpowiedzi w ramach wyznania: poganie, poganie rodzimowiercy, poganie słowiańscy, rodzimowiercy, rodzima wiara, może jeszcze inne. Tu błąd pomiaru związany z różnymi nazwami doprowadzi do całkowitej marginalizacji i braku możliwości zliczenia czegokolwiek. Wicca czy Asatru są jednoznaczne. Nawet konkurujące grupy jednej wiary podadzą tę samą odpowiedź. Poganie słowiańscy podadzą różne.

Pomijam możliwe odpowiedzi: rodzimowierca germański, pruski, bałtycki, jaćwieski czy celtycki. A przecież nie każdy wyznawca Bogów germańskich jest Asatru. Przy takim rozrzucie odpowiedzi i nikłej ich liczbie nikt już tego poważnie nie potraktuje.

Sądzę, że tylko jednoznaczna, nie budząca wątpliwości odmianami odpowiedź pozwoli nas zauważyć. To będzie: poganie, albo nikt.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 10:14 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Asatru też nie jest jednoznaczne.
Ja się określam jako Heitini, są w tym i Asatru, i Odyniści i Vanatru i Theodism...

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 12:26 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Poświst:
Cytuj:
Sądzę, że tylko jednoznaczna, nie budząca wątpliwości odmianami odpowiedź pozwoli nas zauważyć. To będzie: poganie, albo nikt.

Nie będzie takiej możliwości. Do wyboru będą tylko zarejestrowane w Polsce związki wyznaniowe lub opcja "bez wyznania".

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 13:15 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 1 marca 2010, 15:14
Posty: 170
Lokalizacja: Warszawa
najchętniej bym wpisał "thelemiczny chaota, czciel Latającego Potwora Spagetti i Starożytnego Mummu" a tu zonk
a poważnie:
ustawione tak by wyniki były "słuszne"
czyli właściwie jaka nam zostaje możliwość? RKP chyba najlepiej żeby wszyscy wpisywali

_________________
Nic nie jest prawdą wszystko jest dozwolone


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 13:32 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Amvaradel napisał(a):
Poświst:
Cytuj:
Sądzę, że tylko jednoznaczna, nie budząca wątpliwości odmianami odpowiedź pozwoli nas zauważyć. To będzie: poganie, albo nikt.

Nie będzie takiej możliwości. Do wyboru będą tylko zarejestrowane w Polsce związki wyznaniowe lub opcja "bez wyznania".


Interesuje mnie czy będzie opcja inne - jeśli tak, to ok, jak nie... no to kicha.

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 14:07 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Tin napisał(a):


Po konsultacji z Tin. podaje do wiadomości odpowiedź GUS:
http://www.rkp.w.activ.pl/images/stories/pdf/2010.12.22gus.pdf


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 19:20 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 sierpnia 2009, 18:56
Posty: 811
Lokalizacja: Orzesze, Śląsk
Znaczy się, że kicha?

_________________
"Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth?
Can you hear them call, can you hear them sing?" Damh, the Bard


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 19:39 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Czy ja wiem, wygląda na to że po prostu jest układ "nie jesteś zarejestrowany to się nie liczysz" - nadal nie wiadomo czy będzie opcja "inne". Poprzednio była.

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 20:32 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Poszukiwacz napisał(a):
Znaczy się, że kicha?


Znaczy się, że według naszych informacji taka interpretacja jest niezgodna z ustawą spisową, która zgoła inaczej definiuje "wyznanie" niż samą przynależność do zarejestrowanego związku/kościoła. Wygląda na to, że nasza kampania zmieni profil, bo sprawa w tej chwili dotyczy znacznie szerszej grupy niezarejestrowanych wyznań, nie tylko grupy religii pogańskich. Więcej informacji wkrótce.

Szerszeń napisał(a):
Czy ja wiem, wygląda na to że po prostu jest układ "nie jesteś zarejestrowany to się nie liczysz" - nadal nie wiadomo czy będzie opcja "inne". Poprzednio była.


Nie może być opcji "inne", skoro lista zarejestrowanych związków i kościołów jest zamknięta. Jest ich w tej chwili 173. Mówiąc "poprzednio" - co masz na myśli?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 20:37 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
W poprzednim spisie.

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 21:04 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Szerszen napisał(a):
W poprzednim spisie.

Według komunikatu GUS w 2011 pierwszy raz pojawia się pytanie o wyznanie. Skąd masz informacje, że w poprzednim też było? Nie znalazłam żadnych danych na ten temat.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 21:16 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Przepraszam, porąbało mi się z "grupami wyznań"
http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus ... 6-2008.pdf
Strona 14

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 21:43 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Szerszen napisał(a):
Przepraszam, porąbało mi się z "grupami wyznań"
http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus ... 6-2008.pdf
Strona 14

Dzięki za tego linka, bardzo przydatny. Wygląda na to, że GUS w ogóle nie bierze pod uwagi jakichkolwiek wyznań niezarejestrowanych. Kryteria grupowania związków wyznaniowych i kościołów w "grupy wyznań" są nieźle rozmyte. I tak "wyznania katolickie" obejmują więcej niż tylko KRK.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Spis powszechny w roku 2011
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 22:02 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Ale właśnie występuje kategoria inne - i IMHO takie miejsce zapewniłoby:
a) nam możliwość wypowiedzenia się, nawet w zakresie akcji Poganie jednym głosem
b) GUS'owi zebranie danych wymykających się klasyfikacji, w której - co tu dużo mówić siłą rzeczy jest miejsce jedynie na zarejestrowane ugrupowania, bo niby jak inaczej? Tworzyć listę wszystkich istniejących na kuli ziemskiej religii/wyznań/odłamów, bo znajdzie się jeden pokrzywdzony czciciel żółtego koperku? - Już sama lista tych 160 to kawał szukania i szeregowania.

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL