Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 14:22

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: poniedziałek, 5 października 2009, 23:38 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2009, 10:30
Posty: 153
Lokalizacja: Holandia/Rotterdam
Witam ponownie,chcialbym poruszyc zagadnienie energii jaka wykorzystujemy podczas uprawiania naszego Rzemiosla.Kazdy z nas idzie inna sciezka(chociaz wszystkie prowadza do jednego celu) i uzywa innych technik do uzyskania swoich celow.Ale czy zastanawialiscie sie czasami jakie sily badz energie maja moc sprawcza w celu uzyskania tych efektow w rzeczywistosci?
Ja wiem ze gdy szukam zyl wodnych i uzywam wahadelka,dzialaja wtedy sily ktore fizyka moze wytlumaczyc.
Gdy kogos leczymy to korzystamy z wlasnych zasobow energetycznych aby danej osobie pomoc,przez co czasami sami czujemy sie gorzej.Ale jakie sily dzialaja przy uprawianiu Rzemiosla Magii?Czasami sami musimy podczas rytualu wygenerowac pewien potencjal energii aby moc osiagnac zamierzony cel,bez tego nie ma szans na osiagniecie celu.Czasami przywolujemy rozne istoty,nawiazujemy z nimi kontakt,prosimy je o pewne rzeczy,podpisujemy pakty...i staje sie tak jak chcemy.Jednak jak do tego dochodzi na plaszczyznie rzeczywistosci materialnej?Jestem ciekaw Waszych opinii.Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: wtorek, 6 października 2009, 00:15 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 30 stycznia 2009, 20:11
Posty: 148
Lokalizacja: R'lyeh
Znaczy się, pytasz o fizykę magii? Przypuśćmy, że tak. Więc mamy problem, bo fizyka, tak jak cała współczesna nauka, nie chce mieć nic wspólnego z "szarlanterią". Logicznym jest, że jakaś energia przepływa, ale co to jest? Żaden naukowiec raczej ci tego nie wytłumaczy - dlatego jest naukowcem.
Jeśli chodzi o moje prywatne zdanie... Przypuśćmy, że mam rodzaj energii, nazwijmy ją energią astralną. Przypuśćmy również, że w jej przypadku zasady "zwykłej" fizyki zawodzą, tak, jak zawodzą w przypadku fizyki atomu. I tak, jak w przypadku fizyki atomu mamy fizykę atomową, tak ustalmy fizykę astralną.
Energia astralna, tak jak każda inna energia, nie ma masy, objętości etc. Zastosowanie jej w typowych urządzeniach czy nawet do teoretycznych założeń mija się z celem, gdyż jest to energia nazbyt efemeryczna i niestała, by miała określone, stałe właściwości. Nie da się jej użyć do napędzania silnika, ani nie da się jej wytworzyć turbiną. Za to właśnie ta efemeryczność sprawia, że można ją kontrolować siłą woli ( a o potędze woli naukowcy już się wypowiadają), zaś jej niestałość powoduje, że można ją wykorzystywać do różnych celów bez potrzeby przekształcania jej. Oczywiście, każda energia posiada pewne odłamy, różniące się właściwiościami, i dlatego też pewien "gatunek" energii Astralnej nada sie lepiej do uzdrawiania, a inny do klątw. Nazwijmy tą właściwość Rezonansem.
A zatem - mamy energię(energię astralną), cel(efekt magiczny), lecz potrzebujemy jeszcze czegoś, co wykona pracę, czyli przekształci energię na cel. W pewnych przypadkach wystarcza sama Wola, tak, jak wystarcza siła mięśni, zwykle jednak trzeba użyć odpowiedniej maszyny. W tym przypadku jest to ryt.

Mniej więcej tak to sobie wyobrażam. Jeśli coś niejasne, to wytłumaczę jutro, obecnie jestem nietomny (pierwszy tydzień studiów, a już zakuwam ;P )

_________________
Jezus potrzebował 3 dni na respawn. Ja tylko 3 lat...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: wtorek, 6 października 2009, 06:16 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2009, 10:30
Posty: 153
Lokalizacja: Holandia/Rotterdam
Nie nie chodzi mi o fizyke Magii,bo cos takiego chyba nie istnieje.Chodzi mi o Wasze odczucia i doznania z jakimi silami pracujecie podczas wykonywania rytualow,czy polegacie tylko na wlasnym ja i wlasnej sile woli,czy moze przywolujecie istoty duchowe.W moim pytaniu nie chodzilo o proby naukowego wytlumaczenia sprawczych energii Magii,poniewaz nauka nigdy chyba nie bedzie do tego stopnia rozwinieta zeby odpowiedziec na to pytanie.Dlaczego?Poniewaz umysl ludzki z ta cala swoja logika jest za bardzo ograniczony zeby pojac pewne rzeczy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: wtorek, 6 października 2009, 10:49 
Offline
Milczek

Dołączył(a): sobota, 3 października 2009, 23:05
Posty: 3
Moim zdaniem, nie ma czegoś takiego jak moc występująca w rzeczywistości. Kiedyś..lata temu była. Był to czas urodzaju dla Magiusów. Ale nie o tym chciałem mówić. Mr. Magick pyta się o rodzaje energii, więc wyjaśniam. Ja używam energii drzew, kamieni, emocji, swojej własnej. Słowem takiej która odpowiada w danym momencie potrzebie zaklęcia. Ale powiedzmy sobie szczerze, w świecie rzeczywistym nie za bardzo istnieje moc zdolna nań wpływać, jest raczej moc zdolna wpływać na świat Astrala. Tak zmieniony Astral odbija się niczym lustrzana tafla w świecie rzeczywistym wprowadzając w nim zmiany. Pytając o energie i ich rodzaj nie jestem wstanie sklasyfikować w sposób logiczny odpowiedniej odpowiedzi. Bowiem tak jak z oddychaniem wiem jak się oddycha wiem jakie są zasady ale sama mechanika nie jest mi już potrzebna. A odczucia i emocje? Hmm..to pytanie (w moim mniemaniu) prywatne każdy bowiem inaczej odczuwa efekty Magicznej energii wypełniającej nasze ciała podczas Zaklęć.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: wtorek, 6 października 2009, 11:15 
Offline
Manaderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 18 sierpnia 2008, 14:35
Posty: 901
Lokalizacja: Wrocław
Cytuj:
Moim zdaniem, nie ma czegoś takiego jak moc występująca w rzeczywistości. Kiedyś..lata temu była. Był to czas urodzaju dla Magiusów.


Czekaj, czekaj, czy ja dobrze rozumiem, że lata temu można było napierdzielać fajerbolami, rzucać kjurlajta i przyzywać żywiołaki? :shock:

Że niby kiedyś na świecie było więcej mana a teraz co, uleciało w kosmos? Stary, sorry, ale to jakims takim hmm, Dedekiem mi zalatuje :|

Dla mnie energia którą wykorzytuje to Mana, w melanezyjskim tego słowa rozumieniu, nie erpegowym. Wszytko ma swoje mana, a ze mana drzewa jest inne niz mana kamienia? To nie tak do końca, mana ma trochę inny "zapach" jak powietrze w górach i powietrze nad morzem, ale dalej jest mana, i tyle.

_________________
Obrazek
-------------------
gg 4217782

Hakken napisał(a):
Mazowsze jest niestety gorzej zaopatrzone w miejsca kultowe, mam tylko jeden chram i to, Warszawkim zwyczajem, nowy :)


wegetarianin - słowo w języku indian ojibwa oznaczające "za głupi by polować"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: wtorek, 6 października 2009, 11:42 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 30 stycznia 2009, 20:11
Posty: 148
Lokalizacja: R'lyeh
Cytuj:
Czekaj, czekaj, czy ja dobrze rozumiem, że lata temu można było napierdzielać fajerbolami, rzucać kjurlajta i przyzywać żywiołaki?

Że niby kiedyś na świecie było więcej mana a teraz co, uleciało w kosmos? Stary, sorry, ale to jakims takim hmm, Dedekiem mi zalatuje


WoDem, Asus, WoDem ;p

a jeśli o to chodzi - to rodzaje energii zależą od paradygmatu, wierzeń i umiejętności, w pewnym stopniu też od celu użycia jej. Osobiście posługuję się najczęściej "neutralną" energią, taką wszechobecną. Kosmiczą czy jakoś tak ;p

_________________
Jezus potrzebował 3 dni na respawn. Ja tylko 3 lat...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: wtorek, 6 października 2009, 11:47 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 02:13
Posty: 135
Lokalizacja: Kraków
Asus napisał(a):
Cytuj:
Moim zdaniem, nie ma czegoś takiego jak moc występująca w rzeczywistości. Kiedyś..lata temu była. Był to czas urodzaju dla Magiusów.


Czekaj, czekaj, czy ja dobrze rozumiem, że lata temu można było napierdzielać fajerbolami, rzucać kjurlajta i przyzywać żywiołaki? :shock:

Że niby kiedyś na świecie było więcej mana a teraz co, uleciało w kosmos? Stary, sorry, ale to jakims takim hmm, Dedekiem mi zalatuje :|


Asusie- dedekiem? Mi to się za to w luźny sposób kojarzy z aborygeńskim czasem snu, czy innymi przekazami o "czasach bohaterów". I wcale bym nie była skłonna uważać, że są to czyste wytwory fantazji ;) Nie wykluczam możliwości, że faktycznie Mana robi się coraz słabsza i kiedyś każde drzewo miało jej tysiąckrotnie więcej. Co się stało z resztą? Może "uleciała w kosmos", może po prostu została "zużyta"?
Energia z którą ja pracuję (zazwyczaj bezpośrednio, chociaż zdarza mi się odwoływać do pomocy duchów czy bóstw), jest tą sama energią, która sprawia, że żywe nie jest martwe. Generalnie, z moich doświadczeń wynika, że energia jest energią- ta wyzwalana przy czynności magicznej jest dokładnie tą samą, która się wyzwala gdy zrzucamy kamień z wysokości. A co za tym idzie, tyczą się jej dokładnie te same prawa, co energii znanej nam z fizyki. Jeśli odkrywamy inne reguły, to prawdopodobnie wynikają one z zacofania nauki, a nie różnicy jakościowej między "typami" energii.

_________________
O żaglach, książkach i innych sprawach
A tu można na mnie głosować, celem wysłania na Antypody ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: wtorek, 6 października 2009, 12:13 
Offline
Milczek

Dołączył(a): sobota, 3 października 2009, 23:05
Posty: 3
Rysując krąg tworzymy ochronną barierę, jest jednak jeszcze jeden powód rysowania kręgu. By odgrodzić miejsce zaklęcia od reszty zbiorowej świadomości. Łatwiej jest wywrzeć wpływ na niewielkim obszarze niż na przestrzeni całego świata. Powód dlaczego tak jest? Zbiorowa niewiara w zjawiska nadprzyrodzone. O to mi chodziło gdy pisałem o czasach gdy mocy było więcej, ludzie w tym czasie pełni byli wiary w zjawiska nadprzyrodzone, szanowali je i bali się ich, a dzięki temu granica między magią a twardą rzeczywistością była cieńsza niźli teraz.Swoją drogą nikt nigdy nie rzucał ognistymi kulami, i ja tego nie napisałem. Więc proszę mnie pod to nie podłączać.


Slan.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: wtorek, 6 października 2009, 12:33 
Offline
Manaderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 18 sierpnia 2008, 14:35
Posty: 901
Lokalizacja: Wrocław
a nie no spoko, bo już mi troche się w mózgu poprzestawiało, wiesz, dużo zdarza się oszołomów którzy nie potrafią rodzielić magii erpegowej od rzeczywistej, wiec pax pagana miedzy nami :)

Elwen, dla mnie czas snu czy czasy bohaterów to opis tego co się działo w innych światach widziane z perspektywy cżłowieka, ale oczywiście moge sie mylić i ty możesz mieć rację, bo w końcu i tak do tego nie dojdziemy, wiec po co sobie tym zawracać szacowne 4 litery :wink: Tak czy siak czas snu i czasy bohaterów mialy miejsce, a gdzie i jak? a po co to rozkminiać? i tak nam to do niczego nie posłuzy konstruktywnego.

_________________
Obrazek
-------------------
gg 4217782

Hakken napisał(a):
Mazowsze jest niestety gorzej zaopatrzone w miejsca kultowe, mam tylko jeden chram i to, Warszawkim zwyczajem, nowy :)


wegetarianin - słowo w języku indian ojibwa oznaczające "za głupi by polować"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: wtorek, 6 października 2009, 12:54 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 02:13
Posty: 135
Lokalizacja: Kraków
Oj, Asusie, ja nie zakładam, że mam racje, ja jestem po prostu otwarta na propozycje ;) Jeśli chodzi o "czasy bohaterów" po prostu przyjmuję każdą teorię za prawdopodobną. Może to się działo na ziemi, może w innym świecie, a może po prostu światy były "bliżej siebie" i silniej na siebie wpływały?
To tak skrótowo- uciekam na zajęcia :)

_________________
O żaglach, książkach i innych sprawach
A tu można na mnie głosować, celem wysłania na Antypody ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: wtorek, 6 października 2009, 13:30 
Offline
Zwykły Uoś
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 15:01
Posty: 1691
Lokalizacja: W-wa
Mój pogląd jest poniekąd zbliżony do poglądu asusa, choć mana nazywam wolą. Już o tym dużo pisałem, teraz tylko przekopiuję dla tych, którym nie chce się brnąć przez wątek:

Moja definicja woli
Wola w pojęciu jakie tutaj stosuje oznacza, mówiąc najprościej, siłę ducha istoty. Czyli jego zdolność do samostanowienia i oddziaływanie na otoczenie. Nie jest tożsama ze świadomością, choć obie mają na siebie wpływ.


Mr.Magick napisał(a):
Magii,poniewaz nauka nigdy chyba nie bedzie do tego stopnia rozwinieta zeby odpowiedziec na to pytanie.Dlaczego?Poniewaz umysl ludzki z ta cala swoja logika jest za bardzo ograniczony zeby pojac pewne rzeczy.


No to naprawdę źle nam życzysz jako gatunkowi. No chyba, że dla Ciebie, jako maga, nauka jest takim samym chłopcem do bicia jak dla niektórych pogan chrześcijaństwo. Jeśli tak, to jest to słabe, bo wygląda na kompensację jakichś kompleksów.
Zwłaszcza, że nauka jako taka w żadnym miejscu nie przeczy magii, przynajmniej takiej jak ja ją rozumiem. Z reguły nie zajmuje się nią bo nie ma do tego jeszcze odpowiednich narzędzi, choć niektóre jej dziedziny opisała po swojemu. Tym co przeczy w magii jest paradygmat racjonalistyczny, który faktycznie często się spotyka w podejściu naukowców, ale nie ma on nic wspólnego z nauką, jest tylko poglądem pewnej grupy naukowców.

_________________
We risk sanity for moments of temporary enlightenment.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: wtorek, 6 października 2009, 18:29 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 5 lutego 2008, 04:26
Posty: 132
Lokalizacja: Silesia
Mr.Magick napisał(a):
Witam ponownie,chcialbym poruszyc zagadnienie energii jaka wykorzystujemy podczas uprawiania naszego Rzemiosla.Kazdy z nas idzie inna sciezka(chociaz wszystkie prowadza do jednego celu)



Do jakiego celu?


Cytuj:
i uzywa innych technik do uzyskania swoich celow
.

To jeden czy różne, własne?


Cytuj:
Ale czy zastanawialiscie sie czasami jakie sily badz energie maja moc sprawcza w celu uzyskania tych efektow w rzeczywistosci?



Zastanawialiście się, właściwie nieustannie od lat kilku. Jak rozumiesz "siły" i czy równają się energii?

Ps. W rzeczywistości? Mówisz / pytasz o świat materialny - trójwymiarowy, tak? Rozdzielasz go od innych planów / wymiarów ? W sensie: Rzeczywistość i rzeczywistość, ta druga - duchowa?


Cytuj:
Ja wiem ze gdy szukam zyl wodnych i uzywam wahadelka,dzialaja wtedy sily ktore fizyka moze wytlumaczyc.


Nie zajmuje się wahadełkiem, ale chętnie posłucham Twojej opinii. Kiedy go używasz, to co właściwie się dzieje? W dwóch słowach: rozwiń myśl. Proszę.

Cytuj:
Ale jakie sily dzialaja przy uprawianiu Rzemiosla Magii?


Nie rozumiem dlaczego zamiennie używasz słów "siły" i "energia". Ja siłą nazwałbym np. istotę, z którą się komunikuję i za jej pośrednictwem wpływam na bieg zdarzeń. Energia zaś to... energia :lol: Przede wszystkim nie rozróżniam jej na rodzaje / podziały / kolory, po prostu jej nie dzielę. Co więcej nie rozumiem na czym miałaby polegać różnica? Akt magi to akt magi? To trochę jak z językami na świecie. Wiele języków jest na świecie, ale - koniec końców - to język, technicznie rzecz ujmując wykorzystujemy te same mięśnie, używamy języka w tych samych celach etc. Idąc dalej: Przychylam się do poglądu Asusa, to rodzaj pierwotnej...hm... energii / esencji, przysłowiowa "Iskra Boża", młyn na wodę w szeroko rozumianym istnieniu (nie-tylko życiu).


Co do samej magii - działam przede wszystkim Ja, czasem za pomocą pośrednictwa kogoś / czegoś.

Cytuj:
Jednak jak do tego dochodzi na plaszczyznie rzeczywistosci materialnej?Jestem ciekaw Waszych opinii.
Pozdrawiam


Nie rozumiem pytania. Można jaśniej?


Hakken napisał(a):
Mój pogląd jest poniekąd zbliżony do poglądu asusa, choć mana nazywam wolą. Już o tym dużo pisałem, teraz tylko przekopiuję dla tych, którym nie chce się brnąć przez wątek:

Moja definicja woli
Wola w pojęciu jakie tutaj stosuje oznacza, mówiąc najprościej, siłę ducha istoty. Czyli jego zdolność do samostanowienia i oddziaływanie na otoczenie. Nie jest tożsama ze świadomością, choć obie mają na siebie wpływ.



Mam pytanie na początek :>

Wola a Mana: Używasz obu słów zamiennie? W sensie: Wola = Mana?

_________________
[...] Spalę cały świat zanim sam się wypalę !"
Tak krzyczałem, kiedy ręce mi wiązali[...]"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: wtorek, 6 października 2009, 20:47 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2009, 10:30
Posty: 153
Lokalizacja: Holandia/Rotterdam
W drodze wyjasnienia:
Cytuj:
Witam ponownie,chcialbym poruszyc zagadnienie energii jaka wykorzystujemy podczas uprawiania naszego Rzemiosla.Kazdy z nas idzie inna sciezka(chociaz wszystkie prowadza do jednego celu)



Do jakiego celu?



Celem osob zajmujacych sie Magia jest przedewszystkim glebokie samopoznanie i zrozumienie pierwiastka duchowego ktory w nas jest,zatem celem jest powrot do zrodla,tym zrodlem jest miejsce skad przyszla nasza dusza.Slyszles o duchach wyzszych?One raczej jak inkarnuja sie w czlowieka(wchodzac w swiat materialny-trojwymiarowy),przychodza tu z jakas misja do spelnienia a nie zeby placic za swoje bledy z przeszlosci.A skad przychodza?Stamtad dokad my zmierzamy.

Idziemy dalej.


Cytuj:
Cytuj:
i uzywa innych technik do uzyskania swoich celow
.

To jeden czy różne, własne?



Do jednego celu zmierzamy,ale rozne cele chcemy osiagnac podczas np.odprawiania rytualow.Tu sie zle zrozumielismy,


Cytuj:
Zastanawialiście się, właściwie nieustannie od lat kilku. Jak rozumiesz "siły" i czy równają się energii?



Sily rozumiem jako istoty duchowe,inteligentne byty niezalezne od Twojej energii.Natomiast energia...to tak jak piszesz energia.Mozesz ja sam z siebie wygenerowac,mozesz ja pobierac z przyrody jak pisalem w innym watku,przejawia sie w formie ektoplazmy etc.


Cytuj:
Cytuj:
Ja wiem ze gdy szukam zyl wodnych i uzywam wahadelka,dzialaja wtedy sily ktore fizyka moze wytlumaczyc.


Nie zajmuje się wahadełkiem, ale chętnie posłucham Twojej opinii. Kiedy go używasz, to co właściwie się dzieje? W dwóch słowach: rozwiń myśl. Proszę.


Radiestezja jest szerokim zagadnieniem,ale w skrocie,przy szukaniu zyl wodnych badz siatki geopatycznej radiesteta w monencie gdy wchodzi na zyle,odczuwa wibracje jakie wysylane sa przez podziemne cieki,doprowadza to do dysharmonii w pewnym stopniu twoj uklad nerwowy,powodujac drgania miesni ktore wprowadzaja wahadlo w ruch...ot i cala filozofia.Sa jeszcze inne dzialy jak teleradiestezja(szukanie zaginionych osob),radiestezja lecznicza,ale to inna bajka.

Cytuj:
Cytuj:
Jednak jak do tego dochodzi na plaszczyznie rzeczywistosci materialnej?Jestem ciekaw Waszych opinii.
Pozdrawiam


Nie rozumiem pytania. Można jaśniej?


Chodzi mi o mechanizmy dzialania w magii sympatycznej i podczas rytualow gdy sily badz twoja energia sa ukierunkowane na dany cel.Jak robisz kukielke obojetnie czy do celow leczniczych czy zeby komus szkodzic jak dochodzi do przeniesienia.


Cos jeszcze jest niezrozumiale?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: wtorek, 6 października 2009, 21:00 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2009, 10:30
Posty: 153
Lokalizacja: Holandia/Rotterdam
Cytuj:
No to naprawdę źle nam życzysz jako gatunkowi. No chyba, że dla Ciebie, jako maga, nauka jest takim samym chłopcem do bicia jak dla niektórych pogan chrześcijaństwo. Jeśli tak, to jest to słabe, bo wygląda na kompensację jakichś kompleksów.


Co bylo pierwsze Magia czy nauka?No chyba magia,system ten na przestrzeni tysiecy lat tak sie rozwina i ma tyle rozgalezien ze trudno by bylo jakiemus profesorkowi co ma z mieszkania zrobiona biblioteke,ogarnac temat i nie zwariowac. :lol: Dodajac jeszcze do tego o co w tym systemie chodzi to chyba jednak napewno by zwariowal, :lol: oczywiscie z naukowym podejsciem.
A druga kwestia nauka nie jest dla mnie chlopcem do bicia,dzieki niej piszemy teraz miedzy innymi na tym forum,bo internet i komputery maja chyba cos wspolnego z nauka.Najbardziej mozemy zaobserwowac rozwoj elektroniki w tych czasach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: środa, 7 października 2009, 13:00 
Offline
Zwykły Uoś
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 15:01
Posty: 1691
Lokalizacja: W-wa
CuRoi napisał(a):
Wola a Mana: Używasz obu słów zamiennie? W sensie: Wola = Mana?


Oj to trudne pytanie jak na początek. Nie, ale są wystarczająco zbieżne by na pewnym poziomie je utożsamiać. Jeżeli mana nazwiemy wolą rzeczywistości to wola każdego ducha jest jego mana. Przy czym wyróżnić tu trzeba mana "osobistą" (czyli wolę każdego ducha) i wolę "ogólną" (czyli wolę rzeczywistości), która to z samej definicji przenika wszelkie wole, czy raczej wynika z nich i tworzy je jednocześnie (hmm, może brzmieć skomplikowania, ale mam nadzieję, ze rozumiecie o co chodzi).

Mr.Magick napisał(a):
Co bylo pierwsze Magia czy nauka?No chyba magia,system ten na przestrzeni tysiecy lat tak sie rozwina i ma tyle rozgalezien ze trudno by bylo jakiemus profesorkowi co ma z mieszkania zrobiona biblioteke,ogarnac temat i nie zwariowac.


Ciężko powiedzieć. To zależy jak zdefiniujemy magię i naukę. Ja osobiście postrzegam naukę jako rodzaj magii, choć oczywiście większość racjonalistów by się na to obruszyła.
A co do "profesorków" to obawiam się, że wielu z nich nie doceniasz a magia tak znowu bardzo się nie rozwinęła by jeden człowiek nie mógł jej ogarnąć jeden człowiek, zwłaszcza jeśli chodzi o podejście badawcze a nie praktykę.

_________________
We risk sanity for moments of temporary enlightenment.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: czwartek, 8 października 2009, 15:21 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 5 lutego 2008, 04:26
Posty: 132
Lokalizacja: Silesia
Mr. Magic:


Cytuj:
Celem osob zajmujacych sie Magia jest przedewszystkim glebokie samopoznanie i zrozumienie pierwiastka duchowego ktory w nas jest,zatem celem jest powrot do zrodla,tym zrodlem jest miejsce skad przyszla nasza dusza.Slyszles o duchach wyzszych?One raczej jak inkarnuja sie w czlowieka(wchodzac w swiat materialny-trojwymiarowy),przychodza tu z jakas misja do spelnienia a nie zeby placic za swoje bledy z przeszlosci.A skad przychodza?Stamtad dokad my zmierzamy.



Celem wszystkich osób? IMHO zbytnio uogólniasz, współcześnie zbyt wiele ścieżek i eklektyzmu jest na świecie :? Co do duchów wyższych - Nie daję wiary temu tak do końca, że idziemy w stronę inną, gdzieś w głąb innych wymiarów. Z wielu teorii najbardziej zapamiętałem tą o (pierwotnej) Jedni.


Cytuj:
.Natomiast energia...to tak jak piszesz energia.Mozesz ja sam z siebie wygenerowac,mozesz ja pobierac z przyrody jak pisalem w innym watku,przejawia sie w formie ektoplazmy etc.


Ektoplazmy? W innym wątku? ...? Zarzuć linka, albo powtórz się tutaj.


Cytuj:
Chodzi mi o mechanizmy dzialania w magii sympatycznej i podczas rytualow gdy sily badz twoja energia sa ukierunkowane na dany cel.Jak robisz kukielke obojetnie czy do celow leczniczych czy zeby komus szkodzic jak dochodzi do przeniesienia.



Pytasz o osobisty klucz, paradygmat / model? Jak wygląda mój obrządek / ryt, co i dlaczego robię? I co masz na myśli mówiąc "przeniesienie'?


Hakken napisał(a):
CuRoi napisał(a):
Wola a Mana: Używasz obu słów zamiennie? W sensie: Wola = Mana?


Oj to trudne pytanie jak na początek.


:roll:


Cytuj:
Nie, ale są wystarczająco zbieżne by na pewnym poziomie je utożsamiać.


O właśnie, na pewnym poziomie. Gdzie zaczynają się różnice? Patrz akapit poniżej.


Cytuj:
Jeżeli mana nazwiemy wolą rzeczywistości to wola każdego ducha jest jego mana.


Hm. Osobiście powiedziałbym raczej, że mana = energia, wola = siła charakteru, umysłu. Oczywiście jedno ma wpływ na drugie, ale tożsame nie jest. Pojawia się zamęt z uwagi na różne rozumienie słów, dążę do ustalenia czy mówimy o tym samym w różny sposób czy różnie rozumiemy to samo zjawisko? Więc jak, dobrze myślę?

Do reszty wypowiedzi ustosunkuje się później, jak już rozwiążemy problem definicyjny :wink:


Cytuj:
Ciężko powiedzieć. To zależy jak zdefiniujemy magię i naukę. Ja osobiście postrzegam naukę jako rodzaj magii, choć oczywiście większość racjonalistów by się na to obruszyła.


Technokracja? :lol:


Poważniej: Ciekawe jest, co mówisz. Czy motyl jest poczwarką?

_________________
[...] Spalę cały świat zanim sam się wypalę !"
Tak krzyczałem, kiedy ręce mi wiązali[...]"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: czwartek, 8 października 2009, 15:59 
Offline
Zwykły Uoś
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 15:01
Posty: 1691
Lokalizacja: W-wa
CuRoi, Mr. Magic, zgubiłem się już zupełnie w waszych wynurzeniach. Czy ktoś mi może wprost wytłumaczyć co ma niby być moim celem? I dlaczego niby jakiś duch miałby naprawiać jakieś błędy z własnej przeszłości? Przecież to skrajnie bezsensowne. Gdyby nie popełniał błędów to by się nie uczył, gdyby się nie uczył to by się nie rozwijał zatem próba naprawienia przeszłości jest dążeniem do regresji. Kiepska opcja :)

CuRoi napisał(a):
Hm. Osobiście powiedziałbym raczej, że mana = energia, wola = siła charakteru, umysłu. Oczywiście jedno ma wpływ na drugie, ale tożsame nie jest. Pojawia się zamęt z uwagi na różne rozumienie słów, dążę do ustalenia czy mówimy o tym samym w różny sposób czy różnie rozumiemy to samo zjawisko? Więc jak, dobrze myślę?


No dobra, musisz mnie koniecznie wciągnąć w takie rozważania. Heh, niech będzie Czapla się cieszy, Niedźwiedź nudzi a Salamandra... Salamandrę pozostawmy w spokoju ;)
Ad rem.
Przyznam, że ja nie wierzę w energię jako taką. Tzn nie wierzę w energię pozbawioną woli. To kwestia konsekwencji, skoro wszystko ma ducha to energia również. Dlatego wszystko rozpatruję raczej od strony ducha. Ergo, skoro mana jest opisana jako siła przenikająca rzeczywistość to dla mnie mówimy tu raczej o woli rzeczywistości na którą składają się miriady innych woli i ich oddziaływanie na siebie. tylko ona jedyna przenika wszystko bo jest wszystkim. Jest i zewnętrzna i wewnętrzna zarazem. Zatem wszystko co istnieje posiada wolę, która jest albo słaba albo silna. Dodatkowo wola rzeczywistości może wpływać na wole jednostkową albo ja wzmacniając albo osłabiając. Mana będzie dla mnie zatem miarą siły woli, jezeli jest ona silna to ma dużo mana, jeżeli słaba to mało. Jaśniej?

CuRoi napisał(a):
Technokracja? :lol:
Poważniej: Ciekawe jest, co mówisz. Czy motyl jest poczwarką?


Tak właśnie technokracja ;)
Motyl był poczwarką a teraz jest motylem, choć bez wątpienia coś w nim z poczwarki zostało. Ale właściwsze będzie w tym wypadku powiedzenie, że z jednej poczwarki wykluły się dwa motyle różne, ale ani lepsze ani gorsze.

_________________
We risk sanity for moments of temporary enlightenment.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: czwartek, 8 października 2009, 16:35 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 5 lutego 2008, 04:26
Posty: 132
Lokalizacja: Silesia
Hakken napisał(a):
CuRoi, Mr. Magic, zgubiłem się już zupełnie w waszych wynurzeniach. Czy ktoś mi może wprost wytłumaczyć co ma niby być moim celem?


Cóż, Hakkenie, ja też - co zresztą zaznaczyłem - nie do końca rozumiem, o czym kolega magik mówi :? Jak na razie ograniczam się do wyrażenia swojej dezaprobaty i zadawania pytań tam, gdzie coś wydaje mi się mętne i niezrozumiałe.

Cytuj:
I dlaczego niby jakiś duch miałby naprawiać jakieś błędy z własnej pzeszłości? Przecież to skrajnie bezsensowne. Gdyby nie popełniał błędów to by się nie uczył, gdyby się nie uczył to by się nie rozwijał zatem próba naprawienia przeszłości jest dążeniem do regresji. Kiepska opcja :)


To, co powiem będzie generalnie moją interpretacją słów Mr. Magic: Przeszłość - teraźniejszość - przyszłość, żadne z tych pojęć nie było poruszone. On mówił raczej o tym, że gdzieś (niekoniecznie w przestrzeni) istnieje / znajduje się Źródło / Początek... em... To-skąd-wywodzi-się-istnienie. Tam zmierzają osoby, które uprawiają magię czyli rozwijają się duchowo / poszerzają swoją świadomość. Duchy (Istoty wyżej rozwinięte od nas) mają rzekomo wcielić się na ziemi w celu wypełnienia jakiegoś questa, a nie naprawienia czegoś. Tak mniej więcej...

... Teraz przełożę to na mój język: Wszyscy pochodzimy od Jedni (Stanu pierwotnej całości / harmonii ), która w skutek czegoś (kataklizmu / katastrofy) pękła na Wielość. Każdy człowiek składa się między innymi z fragmentu Jedni (Jest jednym z elementów Wielości), co jest zarówno balastem jak błogosławieństwem. Każdy człowiek - mówiąc w skrócie - może odkryć w sobie Jednię. To jest celem. Tak mniej więcej.


Cytuj:
CuRoi napisał(a):
Hm. Osobiście powiedziałbym raczej, że mana = energia, wola = siła charakteru, umysłu. Oczywiście jedno ma wpływ na drugie, ale tożsame nie jest. Pojawia się zamęt z uwagi na różne rozumienie słów, dążę do ustalenia czy mówimy o tym samym w różny sposób czy różnie rozumiemy to samo zjawisko? Więc jak, dobrze myślę?


No dobra, musisz mnie koniecznie wciągnąć w takie rozważania. Heh, niech będzie Czapla się cieszy, Niedźwiedź nudzi a Salamandra... Salamandrę pozostawmy w spokoju ;)


8) Gdybym miał miodka, to bym ulał dla Niedźwiedzia. I tak, od Salamandry trzymam się z daleka :wink:

Cytuj:
Ad rem.
Przyznam, że ja nie wierzę w energię jako taką. Tzn nie wierzę w energię pozbawioną woli. To kwestia konsekwencji, skoro wszystko ma ducha to energia również.


Ok, już lepiej. Rozumiem, że wszystko, co ma ducha ma również wolę. Tak?


Cytuj:
Dlatego wszystko rozpatruję raczej od strony ducha. Ergo, skoro mana jest opisana jako siła przenikająca rzeczywistość to dla mnie mówimy tu raczej o woli rzeczywistości na którą składają się miriady innych woli i ich oddziaływanie na siebie. tylko ona jedyna przenika wszystko bo jest wszystkim. Jest i zewnętrzna i wewnętrzna zarazem.


Pytanie: (A)Mana = równia się wszystkie inne wole / many (osobiste) czyli ich suma to Mana? (B)Czy też jest to ich suma i coś jeszcze, coś więcej? Mam nadzieję, że dość jasno wyraziłem różnice między wariantem A i B :-]

Cytuj:
Zatem wszystko co istnieje posiada wolę, która jest albo słaba albo silna. Dodatkowo wola rzeczywistości może wpływać na wole jednostkową albo ja wzmacniając albo osłabiając. Mana będzie dla mnie zatem miarą siły woli, jezeli jest ona silna to ma dużo mana, jeżeli słaba to mało. Jaśniej?


Tak, prosiłbym z tym ostatnim fragmentem czyli w jaki sposób Mana może zasilić albo osłabić wolę? A raczej chyba powinienem zapytać: W jaki sposób można pozyskać Mana?

Ps. Czy w innych kręgach kulturowych (Syberia, Ameryka Północna) istnieje jakieś słowo - ekwiwalent dla Mana?


Cytuj:
Motyl był poczwarką a teraz jest motylem, choć bez wątpienia coś w nim z poczwarki zostało. Ale właściwsze będzie w tym wypadku powiedzenie, że z jednej poczwarki wykluły się dwa motyle różne, ale ani lepsze ani gorsze.



Hm. Myślę o nauce jako przedłużeniu magii....

... później do kończę :wink:

_________________
[...] Spalę cały świat zanim sam się wypalę !"
Tak krzyczałem, kiedy ręce mi wiązali[...]"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: czwartek, 8 października 2009, 17:16 
Offline
Zwykły Uoś
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 15:01
Posty: 1691
Lokalizacja: W-wa
CuRoi napisał(a):
... Teraz przełożę to na mój język: Wszyscy pochodzimy od Jedni (Stanu pierwotnej całości / harmonii ), która w skutek czegoś (kataklizmu / katastrofy) pękła na Wielość. Każdy człowiek składa się między innymi z fragmentu Jedni (Jest jednym z elementów Wielości), co jest zarówno balastem jak błogosławieństwem. Każdy człowiek - mówiąc w skrócie - może odkryć w sobie Jednię. To jest celem. Tak mniej więcej.


No dobra, zatem kontynuując pytania. Zgoda, że wszyscy i wszystko wywodzi się z jednego źródła, które dość szybko (bądź długo, jako, że czas jest relatywny) podzieliło się i zróżnicowało. Nie rozumiem tylko po co próbować do tego powrócić, przecież to jakby z powrotem chcieć stać się niemowlęciem. To pierwsze, pierwotne źródło może mieć co najwyżej wymiar sentymentalny, ale to rozwój i parcie do przodu jest dla nas ważne.
Zatem, o ile dobrze zrozumiałem, to moim celem jest coś wręcz przeciwnego niż to o czym pisze Mr. Magick.

CuRoi napisał(a):
Ok, już lepiej. Rozumiem, że wszystko, co ma ducha ma również wolę. Tak?


Tak, wola jest immanentną cechą ducha.

CuRoi napisał(a):
Pytanie: (A)Mana = równia się wszystkie inne wole / many (osobiste) czyli ich suma to Mana? (B)Czy też jest to ich suma i coś jeszcze, coś więcej? Mam nadzieję, że dość jasno wyraziłem różnice między wariantem A i B :-]


Mana to wykładnia siły wszystkich woli i siły woli samej mana. Nie wiem czy to odpowiedź A czy B ;)

CuRoi napisał(a):
Tak, prosiłbym z tym ostatnim fragmentem czyli w jaki sposób Mana może zasilić albo osłabić wolę? A raczej chyba powinienem zapytać: W jaki sposób można pozyskać Mana?


Na to pytanie odpowiada sam manaizm. Zatem mana rośnie wraz z naszymi osobistymi postępami ducha człowieka, czyli wzmacnianiem swojej woli. Zarówno poprzez ćwiczenia (medytacje itp) jak i przez działanie (czyli użycie woli w praktyce np. walce lub magii). Istnieje również coś co nazywam "animistycznym kanibalizmem", czyli wchłonięciem jednego ducha przez drugiego ducha co owocuje tym, że silniejszy z nich przejmuje mana słabszego, ale słabszy nie ginie tylko stapia się z silniejszym. Owocuje to stworzeniem nowej jakości ducha, który posiada cechy obu poprzednich, przy czym dominujące są cechy tego silniejszego. Jak zatem widać jest to metoda hardcorowa, ale są tacy, którzy się na nią decydują. Istnieją również sposoby magiczne, ale nie wiem dokładnie jakie bo nie zajmuję się manaizmem.

CuRoi napisał(a):
Ps. Czy w innych kręgach kulturowych (Syberia, Ameryka Północna) istnieje jakieś słowo - ekwiwalent dla Mana?


Nie, a przynajmniej ja o niczym takim nie słyszałem.

_________________
We risk sanity for moments of temporary enlightenment.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: czwartek, 8 października 2009, 17:39 
Offline
PFI Witch
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 września 2007, 16:04
Posty: 318
Lokalizacja: Warszawa :)
CuRoi napisał(a):
Ps. Czy w innych kręgach kulturowych (Syberia, Ameryka Północna) istnieje jakieś słowo - ekwiwalent dla Mana?


To pewnie zależy od tego kto definiuje ale jeśli jako mana rozumiemy energię życiową ogólnie to rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej tak rozumieli Manitou - jako ducha, który jest wszędzie i powoduje że istnieje życie (w sensie ciągłym). Takie było przynajmniej początkowe znaczenie, a potem - również w wyniku tego że biali ludzie nie byli w stanie pojąć tej przenikalności energii, zaczęto go utożsamiac z jednym wielkim duchem, czyli czymś znacznie bardziej uosobionym niż mana (czy prana albo chi).

_________________
"Call it a clan, call it a network, call it a tribe, call it a family. Whatever you call it, whoever you are, you need one."


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: czwartek, 8 października 2009, 17:43 
Offline
Zwykły Uoś
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 15:01
Posty: 1691
Lokalizacja: W-wa
Annelie napisał(a):
To pewnie zależy od tego kto definiuje ale jeśli jako mana rozumiemy energię życiową ogólnie (...)


Ale mana to trochę więcej niż energia życiowa, to raczej energia istnienia, bytu. Śmierć jako tak też ma swoją mana a wojownicy noszą przy sobie głowy wrogów bo w nich jest właśnie mana (mimo, że są martwi). Życie i mana nie są tożsame.

_________________
We risk sanity for moments of temporary enlightenment.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: czwartek, 8 października 2009, 17:53 
Offline
PFI Witch
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 września 2007, 16:04
Posty: 318
Lokalizacja: Warszawa :)
Zgadzam się, energia istnienia brzmi lepiej. Zaznaczam natomiast, że na mana (w sensie kulturowym) aż tak się nie znam, ale dla mnie na pewnym poziomie te wszystkie określenia sa podobne. Stąd mówię - zależy kto definiuje :)

I żeby było do tematu - dla mnie mana/energia i wola to dwie zupełnie różne rzeczy, chociaż mają część wspólną.

_________________
"Call it a clan, call it a network, call it a tribe, call it a family. Whatever you call it, whoever you are, you need one."


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: czwartek, 8 października 2009, 19:46 
Hakken napisał(a):
No dobra, zatem kontynuując pytania. Zgoda, że wszyscy i wszystko wywodzi się z jednego źródła, które dość szybko (bądź długo, jako, że czas jest relatywny) podzieliło się i zróżnicowało. Nie rozumiem tylko po co próbować do tego powrócić, przecież to jakby z powrotem chcieć stać się niemowlęciem. To pierwsze, pierwotne źródło może mieć co najwyżej wymiar sentymentalny, ale to rozwój i parcie do przodu jest dla nas ważne. Zatem, o ile dobrze zrozumiałem, to moim celem jest coś wręcz przeciwnego niż to o czym pisze Mr. Magick.


Bo niektorzy wierza ze czas nie jest tylko linearny ale takze cykliczny i po jakims czasie wszystko robi pelne kolo i wraca do punktu wyjscia ale bogatsze o 'wielkie' doswiadczenie. Przypomina mi sie wizja Asusa o tym jak demon ktory istnieje w nicosci rozklada sie na wiele roznych rzeczy z zalozeniem ze kiedys, kiedy juz pozna calosc swojej roznorodnosci zlozy sie na powrot madrzejszy i pelniejszy. Mam nadzieje ze nic nie pokrecilam za bardzo Asusie, nie chcialo mi sie szukac tamtego posta.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: sobota, 10 października 2009, 13:51 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2009, 10:30
Posty: 153
Lokalizacja: Holandia/Rotterdam
Wedlug mnie kazdy z nas wywodzi sie z jednego zrodla i KAZDY zmierza do tego samego celu.Dobrze to zostalo okreslone jako Jednia.Jest to cykliczne,jak to ze sa pory roku,dzien i noc,smierc i narodziny.Kazdemu zajmuje to mniej lub wiecej czasu,bo jezeli dla jednych ludzi wazniejsze jest nowe BMV lub duzo kasy,to jak maja sie rozwijac duchowo?
CuRoi,Hakken,agni mam do was szacunek i widze ze macie szeroka wiedze tylko kazdy z nas ma troche inne podejscie i swiatopoglad.Coz kazdy jest inny.A najlepszym sposobem zeby dojsc do porozumienia i wszystko pokukladac w calosc jest spotkac sie na zywo usiasc przy jednym stoliku(tak normalnie :wink: jak ludzie)i wymiecic poglady,wydaje mi sie ze na forum bedzie to ciezkie,bo za duzo watkow sie tu przeplata a pytanie goni pytanie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: poniedziałek, 12 października 2009, 00:18 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 26 lipca 2008, 18:41
Posty: 225
Lokalizacja: Warszawa
Mr.Magick napisał(a):
Witam ponownie,chcialbym poruszyc zagadnienie energii jaka wykorzystujemy podczas uprawiania naszego Rzemiosla.Kazdy z nas idzie inna sciezka(chociaz wszystkie prowadza do jednego celu) i uzywa innych technik do uzyskania swoich celow.Ale czy zastanawialiscie sie czasami jakie sily badz energie maja moc sprawcza w celu uzyskania tych efektow w rzeczywistosci?
Ja wiem ze gdy szukam zyl wodnych i uzywam wahadelka,dzialaja wtedy sily ktore fizyka moze wytlumaczyc.
Gdy kogos leczymy to korzystamy z wlasnych zasobow energetycznych aby danej osobie pomoc,przez co czasami sami czujemy sie gorzej.Ale jakie sily dzialaja przy uprawianiu Rzemiosla Magii?Czasami sami musimy podczas rytualu wygenerowac pewien potencjal energii aby moc osiagnac zamierzony cel,bez tego nie ma szans na osiagniecie celu.Czasami przywolujemy rozne istoty,nawiazujemy z nimi kontakt,prosimy je o pewne rzeczy,podpisujemy pakty...i staje sie tak jak chcemy.Jednak jak do tego dochodzi na plaszczyznie rzeczywistosci materialnej?Jestem ciekaw Waszych opinii.Pozdrawiam

Mr. Magick,
Co do żył wodnych, to nie wiem, co fizyka tłumaczy - wg. mojej wiedzy radiesteci poprawiający en. w mieszkaniu wcale nie badają żył wodnych, tylko szlaki energetyczne/astralne - i to je ekranują. Co innego jak szują wody;)
Jeśli chodzi o leczenie za pomocą energii, to wiem, że różni uzdrowiciele robią to różnie, ale ja nigdy nie leczę za pomocą własnej energii. Dla mnie by to nie miało sensu.
Zarówno przy leczeniu jak i innych działaniach magicznych ja korzystam z energii "kosmicznej" - a dokładniej sił które mnie prowadzą. Jednak nie wszyscy magowie i uzdrowiciele korzystają z tej energii - wielu z nich posługuje się raczej energią Ziemi. Wszystko zależy od tego z którymi siłami się ma kontakt i porozumienie.
Tyle, że moją magię trudno nazwać rzemiosłem, już prędzej sztuką, a jeszcze prędzej ... jest to służenie tym siłom. Czarownica działa zgodnie z energiami ziemi, szamani zgodnie ze swoimi duchami - to nie jest własna moc, to raczej służba. W ogóle według mnie istoty ludzkie nie są wstanie wygenerować z siebie tzw. mocy - albo będą podążać drogą rozwoju duchowego, żeby połączyć się z czymś co różne tradycje nazywają różnie - np. Prawdziwe Ja, Mistrz, Wola i pozwolić żeby ten czynnik ich prowadzić, albo dają się używac przez rozmaite byty, które sprytnie potrafią wykorzystywać magową chęć posiadania mocy ;)

Hakken - twoja definiacja Woli jest co najmniej naciągana - że jest to siła ducha - zdaje się, że nadałeś temu słowu zupełnie nowe, nieznane w j. polskim znaczenie. Faktycznie wola jest ściśle związana z mocą, ale nie jest nią.
Według słownika wola to życzenie, żądanie, pragnienie, chęć, oczekiwanie, wymaganie - czyli coś ukierunkowanego, a do tego ukierunkowanego świadomie. A siła, energia, nie muszą być ukierunkowane, nie muszą mieć wartości, same z siebie mogą tylko być, być, aż coś nada im kierunek. Tym czymś jest właśnie wola, tak niezbędna do wszelkiego celowego działania (też, nie wszelkiego- celowego.).

_________________
"Ty nie jesteś kobietą, jesteś wiedźmą. A wiedźma to wiedźma - nie ma dobra, czy zła"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: poniedziałek, 12 października 2009, 13:23 
Offline
Zwykły Uoś
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 15:01
Posty: 1691
Lokalizacja: W-wa
Nuit napisał(a):
Hakken - twoja definiacja Woli jest co najmniej naciągana - że jest to siła ducha - zdaje się, że nadałeś temu słowu zupełnie nowe, nieznane w j. polskim znaczenie. Faktycznie wola jest ściśle związana z mocą, ale nie jest nią.
Według słownika wola to życzenie, żądanie, pragnienie, chęć, oczekiwanie, wymaganie - czyli coś ukierunkowanego, a do tego ukierunkowanego świadomie. A siła, energia, nie muszą być ukierunkowane, nie muszą mieć wartości, same z siebie mogą tylko być, być, aż coś nada im kierunek. Tym czymś jest właśnie wola, tak niezbędna do wszelkiego celowego działania (też, nie wszelkiego- celowego.).


Moja definicja woli jest równie naciągana co na ten przykład Thelemiczna, ale przynajmniej mniej wydumana i prostsza ;) Zawiera się w niej to wszystko o czym napisałaś z definicji słownikowej. Jak już pisałem, jest to zdolność ducha do jego samostanowienia i oddziaływania na otoczenie. Jest immanentną cechą ducha i świadomości ale nie tożsama. Czyli mówiąc prościej wola nie oznacza świadomości, gdyż świadomość jest pojęciem znacznie szerszym.
Zresztą nie widzę większych różnic między tym co napisałaś Ty a tym co pisałem ja, problem zrozumienia leży chyba w różnym ujęciu słowa siła. Ty mówisz o sile jako o energii a ja mówię jako o oddziaływaniu, w bardziej fizycznym sensie (jestem silny, mam dużo siły, użyję siły etc, tak jak mięśnie stanowią o sile naszego organizmu tak wola stanowi o sile naszego ducha).

-> Mr. Magic
Ok, nie kłóce się z Twoimi poglądami, tylko staram się je uporządkować i przedstawić własne ;)

_________________
We risk sanity for moments of temporary enlightenment.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: poniedziałek, 12 października 2009, 20:11 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2009, 10:30
Posty: 153
Lokalizacja: Holandia/Rotterdam
Cytuj:
Co do żył wodnych, to nie wiem, co fizyka tłumaczy - wg. mojej wiedzy radiesteci poprawiający en. w mieszkaniu wcale nie badają żył wodnych, tylko szlaki energetyczne/astralne - i to je ekranują. Co innego jak szują wody;)
Jeśli chodzi o leczenie za pomocą energii, to wiem, że różni uzdrowiciele robią to różnie, ale ja nigdy nie leczę za pomocą własnej energii. Dla mnie by to nie miało sensu.
Zarówno przy leczeniu jak i innych działaniach magicznych ja korzystam z energii "kosmicznej" - a dokładniej sił które mnie prowadzą. Jednak nie wszyscy magowie i uzdrowiciele korzystają z tej energii - wielu z nich posługuje się raczej energią Ziemi. Wszystko zależy od tego z którymi siłami się ma kontakt i porozumienie.
Tyle, że moją magię trudno nazwać rzemiosłem, już prędzej sztuką, a jeszcze prędzej ... jest to służenie tym siłom. Czarownica działa zgodnie z energiami ziemi, szamani zgodnie ze swoimi duchami - to nie jest własna moc, to raczej służba. W ogóle według mnie istoty ludzkie nie są wstanie wygenerować z siebie tzw. mocy - albo będą podążać drogą rozwoju duchowego, żeby połączyć się z czymś co różne tradycje nazywają różnie - np. Prawdziwe Ja, Mistrz, Wola i pozwolić żeby ten czynnik ich prowadzić, albo dają się używac przez rozmaite byty, które sprytnie potrafią wykorzystywać magową chęć posiadania mocy ;)


Czesc Nuit.

Natomiast wedlug mojej wiedzy szlaki energetyczne badane przez radiestetow nazywaja sie siatka geopatyczna,Natomiast cieki wodne sa bardzo szkodliwe dla organizmu czlowieka szczegolnie gdy nad nim masz usytuawane lozko.Prowadza do chorob serca,nowotworow,bezsennosci.W diagnozie radiestezyjnej mieszkania,rozrysowuje sie czasami mape mieszkania zeby dokladnie umiejscowic ich przebieg.A cieki wodne jak sama nazwa wskazuje dotycza wody,i technika szukania dobrego miejsca na studnie jest taka sama jak przy szukaniu miejsc skazonych w mieszkaniu wlasnie przez ciek.
Odnosnie energii,ja kiedys uzywalem swojej przy pomaganiu innym,i dzialalo...tylko ze ja nie mialem sily na nic :wink: Byla to dla mnie lekcja z ktorej wyciagnalem wnioski.Teraz stosujac tego rodzaju praktyki jak leczenie energia,jestem raczej kanalem przez ktory ta energia przechodzi nie tracac swojej.Skonczylem swego czasu kursy Reiki ktore tez mi pomagaja w leczeniu,gdy zajdzie taka potrzeba.Bylem wolontariuszem w hospicjach pomagalem ludziom nieuleczalnie chorym udzielalem energii,i wiesz jak im pomoglem?Czasami ich stan poprawial sie na kilka dni,czasami przestawalo bolec,a czasami gdy rano pielegnarki znajdowaly zwloki,byli z usmiechem na ustach,tak jakby ta energia pomagala im przygotowac sie do odejscia. Natomiast wykorzystanie energii w wymiarze magicznym,hmm... uwazam ze czlowiek jest w stanie wygenerowac sam z siebie energie ktora zadziala,bo przeciez zeby uprawiac magie sympatyczna,nie trzeba od razu nikogo przywolywac,podobne przyciaga podobne,dlatego wykonuje sie kukielki,i koncentrujesz na nich swoja uwage,sa one Twoim narzedziem w koncentracji na danym celu,jaki chcesz osiagnac.Oczywiscie jest to tylko przyklad,na wykorzystanie energii swojej,przy Magii Ceremonialnej ja tez sie odwoluje raczej do swoich opiekunow duchowych,oraz istot wyzszych,bo przy tego rodzaju operacjach bez ochrony z zewnatrz polegajac tylko na sobie za dobrze by sie to nie skonczylo.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: czwartek, 15 października 2009, 02:21 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 5 lutego 2008, 04:26
Posty: 132
Lokalizacja: Silesia
Hakken napisał(a):
No dobra, zatem kontynuując pytania. Zgoda, że wszyscy i wszystko wywodzi się z jednego źródła, które dość szybko (bądź długo, jako, że czas jest relatywny) podzieliło się i zróżnicowało. Nie rozumiem tylko po co próbować do tego powrócić, przecież to jakby z powrotem chcieć stać się niemowlęciem. To pierwsze, pierwotne źródło może mieć co najwyżej wymiar sentymentalny, ale to rozwój i parcie do przodu jest dla nas ważne.
Zatem, o ile dobrze zrozumiałem, to moim celem jest coś wręcz przeciwnego niż to o czym pisze Mr. Magick.



Rozumiem, że jesteś zdziwiony. Powiem Ci, że ja również. Nigdy nie przyszło mi do głowy, żeby do rozpatrywać w taki sposób jak prezentujesz :wink:


Interpretując dalej:

Pytanie jak rozumiesz rozwój i parcie do przodu? A jeżeli poprzez rozwój stale poszerza się granica Twojej percepcji, która stopniowo obejmuje świat zewnętrzny (makro), aż w końcu nie ma podziału na Ty - świat zewnętrzny? Ty - Absolut, Ty - Włóż-co-chcesz?

Agni wspomniała o cykliczności, która jest istotnym elementem. Nie jestem przekonany czy kategoria "czasu" jest tutaj wskazana, tak więc dodam coś jeszcze: To bardziej podróż, osobista podróż, z wnętrza siebie do wnętrza świata i na odwrót. Podróż, która gdzieś się rozpoczyna i gdzieś się kończy - Za start możemy uznać nasze narodziny, za "finisz" możemy uznać oświecenie (To co zostało tutaj nazwane "powrotem do źródła", być może mylnie"). Czy to oznacza koniec podróży w ogóle? Nie, wcale nie. To raczej początek, jak sądzę :wink:


Jest późno, jestem dość zmęczony i wciąż w pracy, więc pewnie nie wyraziłem się dość jasno. W razie wątpliwości - Pytaj śmiało.


Hakken napisał(a):
CuRoi napisał(a):
Pytanie: (A)Mana = równia się wszystkie inne wole / many (osobiste) czyli ich suma to Mana? (B)Czy też jest to ich suma i coś jeszcze, coś więcej? Mam nadzieję, że dość jasno wyraziłem różnice między wariantem A i B :-]

Mana to wykładnia siły wszystkich woli i siły woli samej mana. Nie wiem czy to odpowiedź A czy B ;)


Zdecydowanie B

Hakken napisał(a):
CuRoi napisał(a):
Ps. Czy w innych kręgach kulturowych (Syberia, Ameryka Północna) istnieje jakieś słowo - ekwiwalent dla Mana?


Nie, a przynajmniej ja o niczym takim nie słyszałem.



Ok, pytam, bo - z tego co mnie pamięć nie myli - Ty osadzasz się raczej w kontekście syberyjskim. Zatem - przynajmniej kulturowo - pojęcie Many jest Ci raczej obce. Powiedz mi, co jest "paliwem" dla szamanów w ich duchowej praktyce? To co Ty nazywasz "Wolą"?

_________________
[...] Spalę cały świat zanim sam się wypalę !"
Tak krzyczałem, kiedy ręce mi wiązali[...]"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: wtorek, 20 października 2009, 14:50 
Offline
Zwykły Uoś
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 15:01
Posty: 1691
Lokalizacja: W-wa
CuRoi napisał(a):
Interpretując dalej:

Pytanie jak rozumiesz rozwój i parcie do przodu? A jeżeli poprzez rozwój stale poszerza się granica Twojej percepcji, która stopniowo obejmuje świat zewnętrzny (makro), aż w końcu nie ma podziału na Ty - świat zewnętrzny? Ty - Absolut, Ty - Włóż-co-chcesz?


Jeżeli nie ma podziału to raczej następuje regres. Jeżeli nie potrafię już dostrzec żadnych różnic to znaczy, że mnie nie ma. Poszerzanie się percepcji to wychwytywanie nowych coraz bardziej subtelnych różnic między bytami a także wewnątrz bytów. Jeśli natomiast pytasz o rozwój to jest to ciągłe, jak najlepsze przystosowywanie się do warunków bytowych. Tu należy zwrócić uwagę, że stopień zespolenia kultury i natury osiągnął już ten poziom, że nie tylko musimy jako byty przystosowywać się do warunków natury, ale również kultury a ta zmienia się już niezależenie od naszej woli stając się kolejną siłą kształtującą naszą rzeczywistość.

CuRoi napisał(a):
Ok, pytam, bo - z tego co mnie pamięć nie myli - Ty osadzasz się raczej w kontekście syberyjskim. Zatem - przynajmniej kulturowo - pojęcie Many jest Ci raczej obce. Powiedz mi, co jest "paliwem" dla szamanów w ich duchowej praktyce? To co Ty nazywasz "Wolą"?


w kontekście praktyki syberyjskiej a nie kultury syberyjskiej, bo kulturowo jestem osadzony w społeczeństwie zachodnioeuropejskim czy tego chcę czy nie ;) A co do praktyk to korzystam również z innych metod. A wracając do Twojego pytania, pojecie many nie jest mi obce bo je znam i nie chcę udawać, że jest inaczej. Ja nie bawię się w udawanie jakuckiego szamana tylko szamanię w miejscu w którym żyję i pojęcie woli jako jednej z cech ducha jest dla mnie i mojej praktyki ważne. Nie jest to do końca paliwem ale i mana takim paliwem nie jest. Ale jeśli już pytasz o jakieś względne "gromadzenie mocy" to mierzył bym ją w doświadczeniu, wiedzy i duchach opiekuńczych (pokemon - zbierz je wszystkie ;) ).

_________________
We risk sanity for moments of temporary enlightenment.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje energii wykorzystywane w Magii.
PostNapisane: wtorek, 20 października 2009, 22:48 
Hakken napisał(a):
Jeżeli nie ma podziału to raczej następuje regres. Jeżeli nie potrafię już dostrzec żadnych różnic to znaczy, że mnie nie ma.


Patrzac z perspektywy jednostki byc moze masz racje ale sa osoby ktore wierza ze swiat jest wiekszy niz jednostkowe storzenie a my sami jestesmy wieksi niz nam sie wydaje. Ja widze swiat jako 'umysl kosmiczny' - web of wyrd ktora sie rozplata, doswiadcza i poznaje, i bogatsza o to dosiadczenie wraca do punktu wyjscia, duzo madrzejsza, po to zeby rozpoczac potem nowy cykl - byc moze rozwijajac sie w 'innym kierunku'. Stworzenie postrzegam zarowno jako indywidualne byty jak i integralna czesc tej sieci.

A z puntu widzenia jednostkowego czlowieka ktory pojawil sie w ktoryms tam momencie tego procesu jako indywidualny, niezalezny byt z poczuciem swojej oddzielnosci, rozwojem moze byc wlasnie odkrycie tej calosci i drogi do niej.


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL