Witam, przeklejone ze strony
http://kolo.religioznawstwo.uj.edu.pl/index.html
Dokładna lokalizacja niepodana.
Cytuj:
Konferencja Międzywydziałowa
(antropologia, archeologia, historia, medycyna, religioznawstwo)
termin: 14-15 grudzień 2007 (piątek - sobota)
wstępny temat: Od starożytności do współczesności. Różne oblicza choroby i metody jej zwalczania.
1. Sesja tematyczna; Znachorzy, czarownice i szamani, czyli pierwotna wizja medycyny
* Czarownice, napary z ziół, wiara w siły natury
* Szamani, obrzędy, praktyki
* Rola talizmanów
* Akuszerki
* Demony, inne siły nieczyste
* Starożytne kultury i ich medycyna
2. Sesja tematyczna; Ciemne oblicze średniowiecza
* epidemie, historia epidemii, przyczyny,
* postrzeganie zarazy w aspekcie biologicznym, historycznym oraz religijnym
3. Sesja tematyczna; Paleopatologie, schorzenia z zamierzchłej przeszłości
* stan biologiczny, wyznaczniki stresu
* zmiany na kościach i geneza ich powstania
4. Sesja tematyczna; Metody stosowane w medycynie wczoraj i dziś
* rodzaje przyrządów
* trepanacje
* szczepionki, historia szczepień
* pierwsze antybiotyki
* zioła
* nowoczesne metody, endoskopia, chemioterapia, usg
* perspektywy na przyszłość