Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 11:52

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Słowianie a sprawa gocka czyli u źródeł państwa Polan
PostNapisane: czwartek, 10 listopada 2011, 20:52 
Offline
Nadmilczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 1 listopada 2011, 17:36
Posty: 28
Lokalizacja: Łódź
Nie chcę tu rozgrzebywać starego naukowego sporu, o ewentualnych germańskich (normańskich) źródłach polskiej państwowości.Zagadnienia dotyczące "sędziego Dagome", wandalskiej tytulatury Mieszka przewałkowane już zostały jeśli nie tu to na innych forach. Tutaj chciałem dorzucić, jako punkt wyjścia do dyskusji asatryjsko-rodzimowierczej :wink: , informacje jaką na marginesie informacji o mieczy Amalów-"Tyrfingu" zamieszcza w swym leksykonie A.Kempiński.
Autor przy określaniu etnikonów: 1)"Terwingowie"-Goci Zachodni i 2)"Greutungowie"-Goci Wschodni, tłumaczy nazwy związków plemiennych odpowiednio jako 1)-"mniej więcej"Drzewianie";2)mniej więcej"Polanie". Nieźle wpisuje się to w kontekst tytulatury Bolesława Chrobrego na jego nagrobku (tekst odnotowany w XVw)- "Rex (...) Gothorum sive Polonorum. Ciekaw jestem waszych opinii. (Tu liczę szczególnie na Pośwista :) )

_________________
Þorbjörn Ríkarðson


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Słowianie a sprawa gocka czyli u źródeł państwa Polan
PostNapisane: niedziela, 7 października 2012, 21:45 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Aj aj aj, - przeoczyłem, że post prócz innych do mnie adresowany. Sorki, gapa jestem.

Odpowiadam.
Sądzę, że zawsze podkreślano prestiż powołując się na prastare pochodzenie. Różne, bo byli to Wandalowie, Goci, Sarmaci lub, w przypadku naszej szlachty, wprost od Noego.

Czy mogły zostać odziedziczone koneksje po Gotach? Mało prawdopodobne bo Goci nie założyli u nas trwałych siedzib w sensie zdominowania obszaru o stałym zasiedleniu. Mimo zakładania wiosek byli jednak w drodze. Pojedyncze wioski kultury wielbardzkiej wśród przeworskich (ostatnie odkrycia) były raczej wyjątkiem. Archeolodzy twierdzą, że Goci zasiedlali podczas wędrówki pustki osadnicze respektując stan posiadania miejscowych. Zachowała się wprawdzie informacja o wielkiej, wygranej bitwie ale jej skutków nie sposób znaleźć. Raczej to wyolbrzymione zwycięstwo.

Sprawa się komplikuje w przypadku Polan. A to z tego powodu, że pochodzą najprawdopodobniej ze wschodu (Wiesław Chrzanowski - Kronika Słowian tom II, geograf bawarski - opracowanie szpiegowskie dla Ludwika Pobożnego). Polanie ruszając na zachód, do Wiekopolski, zabrali ze sobą mnóstwo artefaktów z Kijowszczyzny. Chazarskie hełmy (tzw. szłomy wielkopolski/szłomy ruskie), miecze Ulfberth sygnowane z błędem, nazwę Polanie, zanotowaną przez Nestora jej odmianę: ziemia polska (nie polańska) na wzór russkaja ziemla, czy nawet nazwę Kujawy (Kujawa leży nieopodal Kijowa). Myślę, że Polanie zabrali na podbój wielkopolskich dynastii popielidzkich całą ekipę z Waregami, chazarskimi, połowieckimi lub węgierskimi kawalerzystami, i kto tam jeszcze był. Pomijając dywagacje czy pierwszy był Przemyśl i Sandomierz czy Wielkopolska - Polanie na terenach polskich czy obrzeżach Chazarii, będąc jedną z elit tego państwa, stykali się z przeżytkami gockimi (złote ozdoby robione w Kerczu jeszcze w IV w.) lub informacjami o nich. W końcu ci tworzyli tam wielkie królestwo.
Jeśli zachowała się wieść o wędrówce wzdłuż Wisły i Bugu (wśród Gotów się zachowała czego dowodzi Jordanes) to nawiązanie do epickiej przeszłości montując ją w dzieje własnego rodu (władztwa) staje się łatwe.
Prawdę powiedziawszy łatwiejsze niż Wandalów, którzy pozostając po wywędrowaniu większości na zachód, zajmując tereny wielkopolskie stykali się nie z Polanami, z dynastią Piastów lecz z ich poprzednikami, z dynastiami umownie nazywanymi popielidzkimi.

Jest i taka możliwość, że wśród 40% pozostałych na miejscu Wandalów znaleźli się i osiadli wśród nich Goci. Możliwość jest ale raczej nie potwierdzona. O ile kontynuacją kultury przeworskiej jest słowiańska Sukov-Dziedzice to kontynuacji kultury wielbardzkiej brak.

Sądzę zatem, że Polanie wiedzieli o Gotach, dotarły do nich opowieści o potędze, mogli mieć nawet styczność z przeżytkami Gotów. Sądzę, że mogli znać gocką geografię, w tym dotyczącą Pomorza, Mazowsza, Polesia i Podola. Nie wierzę w bezpośredni wywód Polan od Gotów ani w ściślejsze z nimi związki. Nasi królowie z tytulaturą królów Gotów i Wandalów odnosili się raczej do władania obszarem z ich wszystkimi mieszkańcami i potomkami starych mieszkańców, o ile tacy istnieli.
I to mimo tego, że pierwszy podział Gotów odbył się na Polan (Greutungowie) i Drewlan (Terwingowie) :D

Kolejni Goci w Wielkopolsce (trzecia grupka): http://archeowiesci.pl/2012/07/31/w-kak ... -hutnicze/


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL