Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 11:09

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pogańskie dzieci z Warszawy
PostNapisane: poniedziałek, 4 stycznia 2010, 15:05 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 26 lipca 2008, 18:41
Posty: 225
Lokalizacja: Warszawa
Witam:)
Szukam chętnych rodziców i dzieci do współpracy przy organizacji spotkań dla maluchów. Myślę o maluchach w wieku 6-14 lat - czyli młodzieży, której potrzeba alternatywny dla religii na którą nie chodzą, mądrych rozmów, prostych rytuałów, no i przede wszystkim świadomości, że nie tylko ja jeden/jedna nie chodzę na religię a moja mama / tata nie są chrześcijanami.
Oczywiście program do uzgodnienia jak się już kilka osób zbierze - musi być taki, żeby wszystkim rodzicom odpowiadał. Póki co jest moja córka (lat 11) i córka znajomej (lat 10).
Mój pomysł polega na tym, żeby raz na tydzień, lub raz na dwa tygodnie organizować dzieciakom spotkania, po kolei w różnych domach i prowadzone przez różne osoby. Sama przymierzałam się, żeby raz na 2 tygodnie prowadzić dla tej dwójki, ale się szybko okazało, że ja sama po prostu czasowo się nie wyrabiam.
Jeśli ktoś z Was nie ma dzieci, albo są malutkie / duże, ale chciałby się włączyć do pomocy przy organizacji zajęć, to też proszę o kontakt!

_________________
"Ty nie jesteś kobietą, jesteś wiedźmą. A wiedźma to wiedźma - nie ma dobra, czy zła"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pogańskie dzieci z Warszawy
PostNapisane: wtorek, 5 stycznia 2010, 17:37 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Nuit,

pomysł jest fantastyczny, zwłaszcza w formie kameralnych, przyjacielskich wizyt domowych, bez dodatkowych ciekawskich par oczu, niewygodnych pytań czy uwag ze strony osób postronnych (a tego należałoby się spodziewać, gdyby takie spotkania organizować w szkołach czy np. kawiarniach) - atmosfera zupełnej szczerości jest, przynajmniej moim zdaniem, szalenie ważna przy wychowywaniu dzieci, i to chyba też różni "pogańskie" wychowanie od tego znanego w "tradycyjnych" polskich domach.

Ja akurat mam dzieciątko znacznie młodsze (za chwilę kończy 2 lata), chociaż bardzo społeczne i komunikatywne, i przyznam, że sama myślałam o stworzeniu takiej grupy. :-) - może właśnie dla takich maluchów w wieku przedszkolnym. Jeśli znaleźliby się chętni, moglibyśmy o czymś takim pomyśleć: oczywiście byłoby to wtedy bardziej ukierunkowane na zajęcia plastyczne, muzyczne, bajki i mity, opowieści o zwierzętach i roślinach na zasadzie bardzo podstawowego wpajania szacunku do Przyrody.

Dziewczyny w wieku 10-11 to już poważne panny, więc się raczej z maluchami nie będą chciały zadawać ;-), ale może wpadniemy na jakiś pomysł, by zrobić coś razem?

Wiem, że niejaka Wiedźmanna z forum Hazel Grove prowadziła drużynę harcerską w duchu pogańskim, tzn. z dużym naciskiem na edukację ekologiczną, wplatała też do tego ciekawą etnografię, co podobno dzieciakom w wieku młodszo-harcerskim się bardzo podobało (ba, sama byłam kiedyś w podobnej drużynie i bawiłam się fantastycznie).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pogańskie dzieci z Warszawy
PostNapisane: wtorek, 5 stycznia 2010, 21:34 
Offline
Stormborn
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 21 stycznia 2009, 23:39
Posty: 1844
Lokalizacja: Toronto, ON, Canada
Nuit napisał(a):
Witam:)
Szukam chętnych rodziców i dzieci do współpracy przy organizacji spotkań dla maluchów. Myślę o maluchach w wieku 6-14 lat - czyli młodzieży, której potrzeba alternatywny dla religii na którą nie chodzą, mądrych rozmów, prostych rytuałów, no i przede wszystkim świadomości, że nie tylko ja jeden/jedna nie chodzę na religię a moja mama / tata nie są chrześcijanami.


Choć sam nie mam dzieci pomysł bardzo mi się podoba. Inicjatywa prosta i w swej prostocie genialna :)

_________________
Wicca - Zwięźle o religii funkcjonującej pod nazwą Wicca Tradycyjne. Miniportal wprowadzający w świat magii i w pojęcia typu kowen, inicjacja, rytuał, czarostwo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pogańskie dzieci z Warszawy
PostNapisane: wtorek, 5 stycznia 2010, 22:48 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 12 września 2007, 20:43
Posty: 156
Lokalizacja: Łuków
podziwiam inicjatywę i będę podglądać :) aż się trochę człowiekowi smętno robi, że nie z Warszawy :P

_________________
Things which are gone in the morning:
confidence, women, true stories, kisses...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pogańskie dzieci z Warszawy
PostNapisane: środa, 6 stycznia 2010, 15:45 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 26 lipca 2008, 18:41
Posty: 225
Lokalizacja: Warszawa
Dziękuję Wam za wsparcie duchowe:)
Tin, myślę, że organizowanie jakichś wspólnych pikników, czy innych imprez to rzeczy które z powodzeniem mogłybyśmy robić razem:)))
Inicjatywa u mnie wynikła poniekąd z konieczności - większość z nas, dorosłych pogan, nie ma problemu z postawą nonkonformistyczną, jesteśmy przyzwyczajeni, że jest nas zdecydowana mniejszość w tym kraju. Ale moja córką czuje dużą potrzebę wspólnoty, tożsamości społeczno-religijnej i potrzebuje też rytuałów religijnych i umocowania w tradycji. Wynikło to jakiś czas temu, kiedy mi oświadczyła, że chce być katoliczką tak jak nasza rodzina i inne dzieci.
Z tego co wiem z psychologii rozwojowej, to jest to normalne i typowe u dzieci i młodzieży, że czują potrzebę rytuałów i tradycji, a dodatkowo młodzież w wieku 10-18 lat czuje też potrzebę autorytetu społecznego i duchowego - i tym autorytetem nie są już automatycznie rodzice, jak u młodszych dzieci. Dla dzieci chodzących na religię często rolę takiego autorytetu spełnia właśnie ksiądz. Rodzice mogą być, ale jeśli dziecko zaobserwuje, że mają oni poważanie w jakiejś społeczności. Z moją córką jest już wszystko w porządku, bardzo też jej pomogło jak jej zdjęłam pieczęci z chrztu, bo była niestety chrzczona. Po tym też widzę jak te pieczęci zamykają ludzi duchowość jeśli nie jest ona związana z egregorem KK. Zresztą pewnie też min z tego wynikały jej ciągoty do kościoła.

_________________
"Ty nie jesteś kobietą, jesteś wiedźmą. A wiedźma to wiedźma - nie ma dobra, czy zła"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pogańskie dzieci z Warszawy
PostNapisane: sobota, 19 czerwca 2010, 02:36 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): wtorek, 4 maja 2010, 22:12
Posty: 89
Lokalizacja: Willanów
Ja tam mam jeszcze młode dzieci, ale starsze już wykazuje pewne zainteresowania. Jezeli Ktoś byłby w stanie pociągnąć ten temat, bardzo chętnie się przyłączę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pogańskie dzieci z Warszawy
PostNapisane: poniedziałek, 21 czerwca 2010, 15:51 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Pomysł świetny ale (m.in. ze względów czasowych) zacząłbym od takich (powiedzmy godzinnych) zajęć dla dzieciaków przy okazji innych spotkań (np. świąt)... Mogłyby wtedy uczestniczyć w tym również dzieci z okolic (dzieci rodziców dojeżdżających na te święta)... To byłby świetny test dla tego rodzaju inicjatywy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pogańskie dzieci z Warszawy
PostNapisane: poniedziałek, 21 czerwca 2010, 16:25 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Piottrze, Rorku,

pomysł był, nawet wstępnie umówiony projekt był, ale nieszczęście sprawiło, że Nuit (Marta), pomysłodawczyni i organizatorka, zginęła tragicznie w Beltaine. Myślałam, żeby przejąć po niej inicjatywę, ale raz, że spadło na mnie sporo obowiązków koordynatorskich, a dwa - po prostu serce mi się jeszcze kraje, gdy o tym pomyślę.

Ostatnio coraz więcej pogańskich rodziców zabiera swoje pociechy na święta, w tym roku już Beltaine i Kupała były otwarte dla dzieci. Faktycznie, można by zacząć od godzinnych zajęć dla dzieci przy okazji świąt. Na DWP również trochę rodzin z dziećmi będzie (także z Warszawy i okolic) można by tam temat reaktywować. Przede wszystkim potrzeba nam cichego, zaufanego miejsca do tego - najlepiej czyjś dom/ogród. Ja mieszkam poza Warszawą i dojazd jest niespecjalny (WKD 50 minut z centrum). Jakieś pomysły?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pogańskie dzieci z Warszawy
PostNapisane: poniedziałek, 21 czerwca 2010, 21:59 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): wtorek, 4 maja 2010, 22:12
Posty: 89
Lokalizacja: Willanów
Niestety nie dysponuję ogrodem albowiem meiszkam w bloku a działka wiejska bez wody i kanalizacji 130 km od Warszawy, do tego nieogrodzona raczej nie wchodzi w rachubę.

Natomiast znam miejsce, w którym można się spotkać na zasadzie wspólnego spaceru - jest to Park Kultury w Powsinie. Jest tam plac zabaw, który można potraktować jako punkt zbiorczy a potem - spacer po lesie mniej uczęszczaną ścieżką, żeby Dzieciaki zaznały bezpośredniego kontaktu z Matka Naturą. Tyle mogę zaproponować na początek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pogańskie dzieci z Warszawy
PostNapisane: poniedziałek, 21 czerwca 2010, 22:22 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Proponuję to obgadać na czwartkowym spotkaniu cyklicznym w Warszawie. Rork, Ciebie również zapraszamy, siedzimy do późna.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pogańskie dzieci z Warszawy
PostNapisane: poniedziałek, 21 czerwca 2010, 23:12 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 1 marca 2010, 15:14
Posty: 170
Lokalizacja: Warszawa
ja się jak najbardziej piszę na dzieciowe spotkania
o ile oczywiscie nie macie (to do tych którzy byli na Kupale) dość Lucyfera którego rozpiera

_________________
Nic nie jest prawdą wszystko jest dozwolone


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pogańskie dzieci z Warszawy
PostNapisane: wtorek, 22 czerwca 2010, 12:02 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Polecam galerie http://picasaweb.google.com/104760228513249901363/Pruszkow2010# ze strony pruszkowskiego Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego http://www.mshm.pl/?content=aktualnosci&sub=2 Proszę zwrócić uwagę na dydaktyczny charakter (i formę) tych (tegorocznych) warsztatów dla najmłodszych...


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL